خودرو ارزان می شود اما به یک شرط!

خودرو ارزان می شود اما به یک شرط!
شورای رقابت فرمول قیمت گذاری خودرو را تغییر داد و بر این اساس قرار است از این به بعد در فرمول جدید، قیمت بازار در نظر گرفته شود.
خودرو ارزان می شود اما به یک شرط!

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، شورای رقابت فرمول قیمت گذاری خودرو را تغییر داد و بر این اساس قرار است از این به بعد در فرمول جدید، قیمت بازار در نظر گرفته شود و اگر خودروسازان افزایش تولید 50 درصدی داشته باشند، قیمت خودرو درب کارخانه تغییر خواهد کرد و با این افزایش تولید، افزایش قیمت هم خواهیم داشت، اما این بین موافق و مخالفایی هم وجود دارد.

به گفته کارشناسان صنعت خودرو، یکی از معضلات اقتصاد ایران، قیمت گذاری دستوری است که هم باعث افزایش رانت و فساد، هم باعث از بین رفتن بخش تولید می شود. صنعت خودرو، یکی از بخش هایی است که انحصار و قیمت گذاری نه تنها این صنعت را به ورطه ورشکستگی کشانده بلکه کیفیت را به پایین ترین حد تنزل داده است.

شورای رقابت در گذشته در فرمولی که داشت، نرخ تورم بخشی را در نظر می گرفت و بر اساس فرمول، سقف قیمتی خودرو های پرتیراژ خودروسازان داخلی را اعلام می کرد و اکنون با تغییر فرمول، واکنش های تندی هم از سوی مصرف کنندگان و هم از سوی خودروسازان را داشته است. اما راه حل واقعی چیست؟ این پرسش را با احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران مطرح کردیم تا نگاه بخش تولید را نسبت به این موضوع بدانیم.

گزارش - قیمت گذاری خودرو الاکلنگی شد/ اثرات بلند مدت فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو

تاثیرات فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیرات فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو، گفت: هر تغییری که در واقع شورای رقابت دارد و باعث شود قیمت جدید کارخانه با بازار تفاوت داشته باشد، به نتیجه نمی رسد، یعنی اکنون باید راهی را رویم که خودرو از 2 نرخی خارج شود و به تک نرخی برسد.

او بیان کرد: بار ها به مجلس و اعضای شورای رقابت گفته ایم که باید قیمت خودرو درب کارخانه و بازار یکی شود و اینگونه رانت و فساد از بین خواهد رفت. اینگونه قرعه کشی هم از بین خواهد رفت، یعنی باید بگذاریم خودرو در حاشیه بازار به فروش رود. بحث اقتصادی می گوید قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا مشخص می کند کسی هم منکر این موضوع نیست.

دبیر انجمن خودروسازان تشریح کرد: ما خودروسازان برای اینکه خودرو گران نشود، تلاش به افزایش تولید داشته ایم و اکنون در 8 ماه اول سال، 28 درصد افزایش تولید سواری داشتیم، یعنی عرضه را کم نکردیم و باعث افزایش قیمت نشده ایم. برای اینکه تقاضا کم شود باید اجازه دهیم خودرو در حاشیه بازار به فروش رود.

نعمت بخش با اشاره به وجود رانت و فساد در قرعه کشی خودرو، ادامه داد: از هر هزار نفر ثبت نامی، 3 نفر در قرعه کشی ها برنده می شوند، یعنی 997 نفر نمی توانند در این قرعه کشی ها برنده شوند. در بازار بالغ بر 2 هزار و 500 هزار میلیارد تومان پول سرگردان وجود دارد و این باعث می شود با شروع ثبت نام افراد حجوم به ثبت نام آورند و بتوانند از این رانت استفاده کنند.

گزارش - قیمت گذاری خودرو الاکلنگی شد/ اثرات بلند مدت فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو

بیشتر بخوانید

او ادامه داد: یک شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران داریم که خدمات پس از فروش شرکت ها را رصد می کنند و بر اساس آماری که داده است، متوجه می شویم 80 درصد برندگان خودرو در قرعه کشی پس از تحویل خودرو، آن را فروخته اند چرا که فروش آن در حاشیه بازار سود خوبی دارد.

دبیر انجمن خودروسازان تشریح کرد: اگر پیشنهادی که شورای رقابت داده نزدیک به قیمت بازار باشد و این رانت از بین رود، باعث سر و سامان دادن به بازار می شود و اگر به نتیجه نرسد و قیمت طوری باشد که همچنان با بازار اختلاف داشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید.

نقش پررنگ قیمت بازار ، در قیمت گذاری دستوری ابوالفضل خلخالی عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیرات فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو، گفت: باید در قیمت گذاری خودرو حتما بازار نقش داشته باشد. حالت ایده آل این است که قیمت گذاری در نقطه تعادل عرضه و تقاضا، در بازار تعیین شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران ادامه داد: ما در کشورمان چون شرایط انحصاری داریم، مجبوریم از یک مکانیزم شورای رقابت استفاده کنیم. وقتی مجبوریم از این مکانیزم استفاده کنیم حتما مهم است که در فرمول ها وضعیت بازار را در نظر گیریم تا قیمت ها واقعی شود و شاهد مشکلات و زیان های انباشته در خودروسازان نباشیم.

خلخالی بیان کرد: این موضوع ممکن است برای مدتی بر بازار خودرو تاثیر بگذارد و قیمت ها دچار نوسان شود اما مقطعی خواهد بود و به مرور هر چقدر به قیمت بازار نزدیک شویم و میزان تیراژ را افزایش دهیم این موضوع به مرور حل می شود.

گزارش - قیمت گذاری خودرو الاکلنگی شد/ اثرات بلند مدت فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو

التهابات کوتاه مدت بازار پس از فرمول شورای رقابت نعمت الله کاشانی نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به آخرین وضعیت بازار خودرو، گفت: بازار خودرو بعد از صحبت های رئیس شورای رقابت در خصوص تغییر فرمول قیمت گذاری، دچار التهابات زیادی شد و مقداری شاهد افزایش قیمت در این بازار بودیم.

او بیان کرد: زمانی که شورای رقابت برای اطلاع رسانی تغییر فرمول قیمت گذاری جلسه برگزار کرد، هیجانات زیادی در بازار ایجاد شد و برخی تصور می کردند که منظور رئیس شورای رقابت آزاد شدن قیمت خودرو است که، اما پس از آن حرف های خود را تصحیح و اعلام کردند قرار نیست قیمت خودرو آزاد شود، بلکه قرار است قیمت خودرو واقعی شود.

نائب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تشریح کرد: اگر قیمت خودرو در کارخانه اتوماتیک وار، به قیمت بازار نزدیک شود، شاهد به تعادل رسیدن قیمت ها در این بازار پر التهاب خواهیم بود. اکنون قیمت ها فروکش کرد و به یک ثبات نسبی رسیده است.

مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان گفت: بر اساس صحبت های رئیس شورای رقابت می توان گفت که دو اتفاق مهم افتاده است؛ یکی بحث حذف تورم بخشی و تمرکز بر بازار است، زیرا این موضوع همیشه محل اختلاف بود و دیگری نیز بحث افزایش تیراژ تولید است، زیرا این موضوع مشوقی برای خودروساز محسوب می شود.

بیگلو ادامه داد: شورای رقابت در فرمول خود گفته است که هر چه تیراژ بالاتر برود به خودروساز مجوز افزایش قیمت می دهیم، اما از آن طرف با توجه به اینکه یکی از ملاک های قیمت گذاری تمرکز بر بازار است و چون طبق اصل اقتصاد هر چه عرضه بیشتر شود قیمت بازار کاهش می یابد لذا قیمت گذاری خودرو حالت الاکلنگی پیدا می کند؛ تیراژ بالا می رود قیمت افزایش می یابد، اما همان تیراژ که بالا می رود باعث می شود حاشیه بازار قیمت را پایین می آورد و چون قیمت پایین تر می آید فرمول هم قیمت را پایین تر محاسبه می کند. در واقع حالت بالانس ایجاد شده است.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو افزود: با توجه به اینکه شورای رقابت به صورت جزئی مصوبه خود را تشریح نکرده و سران قوا هم هنوز در مورد طرح وزارت صمت تصمیمی نگرفته، باید منتظر بمانیم ببینیم طی روز های آتی چه اتفاقی می افتد.

گزارش - قیمت گذاری خودرو الاکلنگی شد/ اثرات بلند مدت فرمول شورای رقابت بر بازار خودرو

بیگلو در مورد انحصاری بودن بازار، گفت: از نظر شورای رقابت انحصاری است، زیرا 50 درصد بازار در اختیار یک یا دو خودروساز است، اما از نظر ما انحصاری نیست، زیرا غیر از این دو خودروساز، خودروسازان دیگری هم داریم، اما اینکه چرا این خودروسازان نمی توانند به درستی فعالیت کنند باید به رگولاتوری دولت نگاه کنیم.

به نظر می رسد خود دولت هم موافق این انحصار است، زیرا به راحتی می تواند با کمک به آن خودروسازان بخش خصوصی، آن ها را فعال کند و بازار را از انحصار خارج کند، اما دولت نوعی قانون گذاری می کند که فقط به بخش خصوصی ضرر می زند. دولت نه در تعرفه ها فرمولی را گذاشته که خودروسازان خصوصی از این طریق بتوانند کار کنند و نه در بخش حمایت از زنجیره تامین این شرکت ها کاری کرده است. خودروسازانی که داریم را باید مورد حمایت قرار دهیم تا همین شرکت ها فعال شوند و بازار را انحصار خارج کنند.

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
قیمت گذاری   قیمت خودرو   فرمول   قیمت بازار   مصرف کننده   عرضه و تقاضا   ورشکستگی   قیمت گذاری خودرو   کارخانه   احمد نعمت بخش   شورای رقابت   قیمت جدید   حاشیه بازار   شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد   بازار   صنعت   افزایش قیمت   بازار خودرو   خودروسازی   صنعت خودرو   خودروسازان داخلی   افزایش تولید   تک نرخی   قیمت گذاری دستوری   انجمن خودروسازان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «باشگاه خبرنگاران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
فرمول قیمت گذاری شورای رقابت از مبنا اشتباه بود
پدال نیوز
فرمول قیمت گذاری شورای رقابت از مبنا اشتباه بود/ قیمت کارخانه باید به حاشیه بازار برسد
اقتصاد آنلاین
تورم؛ هدیه شورای رقابت به بازار/ ضرورت پوست اندازی همه جانبه صنعت خودرو
میزان
اعتراض شدید خودروسازان به عدم افزایش قیمت در زمستان
ایران جیب
قیمت خودرو به کدام سمت می رود؟
میزان
قیمت 18 خودرو اول بهمن ماه گران می شود؟
وانا نیوز
مصوبه جنجالی واردات خودروی خارجی دست دوم از مناطق آزاد +جدول قیمت ها
صبح تهران
دولت دست از مداخله در قیمت گذاری خودرو بردارد
پانا
خودرو ارزان می شود اما به یک شرط!
پدال نیوز
خودرو ارزان می شود، اما به یک شرط!
صراط
شرط ارزان شدن قیمت خودرو چیست؟
رویداد 24
شرط ارزان شدن قیمت خودرو
خبرآنلاین
شرط مهم ارزانی خودرو
اقتصاد نیوز
فرمول انحصار شکنی بازار خودرو چیست؟
اقتصاد آنلاین
انحصار در تولید خودرو یا مدیریت آن
ایران آنلاین
فرمول جدید تغییر قیمت خودرو های گران و آپشن دار
تابناک
فرمول جدید تغییر قیمت خودروهای گران و آپشن دار
صبح تهران
بازار خودرو آرامش نخواهد گرفت
بهار نیوز
فرمول شورای رقابت باعث گرانی خودرو می شود؟
ایران اکونومیست
فرمول شورای رقابت قیمت خودرو را گران می کند؟
خودروکار
قیمت گذاری جدید خودرو، چوب 2 سر طلا
ایسنا
دستور شورای رقابت به علم اقتصاد؛ افزایش قیمت با رشد تولید!
پدال نیوز
شورای رقابت یا رفاقت با خودروسازان؟ / هزینه های سرباری که از جیب مردم می رود!
میزان
سود دلالان خودرو در فرمول جدید شورای رقابت هم محفوظ است!
پدال نیوز
توزیع بیش از 100 هزار میلیارد تومان رانت در بازار خودرو
پدال نیوز
توزیع بیش از 100 هزار میلیارد تومان رانت در بازار خودرو/ تشریح عوارض قیمت گذاری دستوری هم دردی را دوا نکرد
خودروکار
توزیع رانت با فرمول جدید قیمت گذاری خودرو
صراط
سازمان بازرسی: تصمیم جدید شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو باعث شوک قیمتی در بازار شد / معاون وزیر صنعت: این فرمول باعث فشار به مردم خواهد شد
خبر داغ
فرمول جدید قیمت گذاری خودرو که تاثیر مفیدی برای مصرف کننده ندارد!/ چه زمانی این فرمول باعث کاهش قیمت می شود؟
پدال نیوز
شیوا: رانت بازار خودرو را هدف گرفته ایم
ایران جیب
فرمول سازی به نفع خودروسازان!
خبرگزاری دانشجو
ورود وزارت صمت در قیمت گذاری خودرو، بازار خودرو را متعادل خواهد کرد
پانا
آقای روحانی شخصا ورود کنید : فرمول سازی به نفع خودروسازان!
نامه نیوز
افزایش قیمت خودرو به شرط تولید
پدال نیوز
جنجال گرانی خودرو با فرمول جدید شورای رقابت
بهار نیوز
مخالفت پاستور و بهارستان با فرمول جدید قیمت گذاری خودرو
خبرآنلاین
مزیت قیمت گذاری جدید خودرو
راه امروز
سایه روشن فرمول جدید شورای رقابت؛ در صورت نبود افزایش تولید خودرو، افزایش قیمت منتفی است
پانا
مخالفت سازمان بازرسی، مانع ابلاغ قیمت جدید خودروها شد
پدال نیوز
چرا با افزایش تولید باز هم خودرو گران می شود؟
پدال نیوز
اخبار مرتبط
bltپدال نیوز : فرمول قیمت گذاری شورای رقابت از مبنا اشتباه بود
bltاقتصاد آنلاین : فرمول قیمت گذاری شورای رقابت از مبنا اشتباه بود/ قیمت کارخانه باید به حاشیه بازار برسد
bltمیزان : تورم؛ هدیه شورای رقابت به بازار/ ضرورت پوست اندازی همه جانبه صنعت خودرو
bltایران جیب : اعتراض شدید خودروسازان به عدم افزایش قیمت در زمستان
bltمیزان : قیمت خودرو به کدام سمت می رود؟
bltوانا نیوز : قیمت 18 خودرو اول بهمن ماه گران می شود؟
bltصبح تهران : مصوبه جنجالی واردات خودروی خارجی دست دوم از مناطق آزاد +جدول قیمت ها
bltپانا : دولت دست از مداخله در قیمت گذاری خودرو بردارد
bltپدال نیوز : خودرو ارزان می شود اما به یک شرط!
bltصراط : خودرو ارزان می شود، اما به یک شرط!
bltرویداد 24 : شرط ارزان شدن قیمت خودرو چیست؟
bltخبرآنلاین : شرط ارزان شدن قیمت خودرو
bltاقتصاد نیوز : شرط مهم ارزانی خودرو
bltاقتصاد آنلاین : فرمول انحصار شکنی بازار خودرو چیست؟
bltایران آنلاین : انحصار در تولید خودرو یا مدیریت آن
bltتابناک : فرمول جدید تغییر قیمت خودرو های گران و آپشن دار
bltصبح تهران : فرمول جدید تغییر قیمت خودروهای گران و آپشن دار
bltبهار نیوز : بازار خودرو آرامش نخواهد گرفت
bltایران اکونومیست : فرمول شورای رقابت باعث گرانی خودرو می شود؟
bltخودروکار : فرمول شورای رقابت قیمت خودرو را گران می کند؟
bltایسنا : قیمت گذاری جدید خودرو، چوب 2 سر طلا
bltپدال نیوز : دستور شورای رقابت به علم اقتصاد؛ افزایش قیمت با رشد تولید!
bltمیزان : شورای رقابت یا رفاقت با خودروسازان؟ / هزینه های سرباری که از جیب مردم می رود!
bltپدال نیوز : سود دلالان خودرو در فرمول جدید شورای رقابت هم محفوظ است!
bltپدال نیوز : توزیع بیش از 100 هزار میلیارد تومان رانت در بازار خودرو
bltخودروکار : توزیع بیش از 100 هزار میلیارد تومان رانت در بازار خودرو/ تشریح عوارض قیمت گذاری دستوری هم دردی را دوا نکرد
bltصراط : توزیع رانت با فرمول جدید قیمت گذاری خودرو
bltخبر داغ : سازمان بازرسی: تصمیم جدید شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو باعث شوک قیمتی در بازار شد / معاون وزیر صنعت: این فرمول باعث فشار به مردم خواهد شد
bltپدال نیوز : فرمول جدید قیمت گذاری خودرو که تاثیر مفیدی برای مصرف کننده ندارد!/ چه زمانی این فرمول باعث کاهش قیمت می شود؟
bltایران جیب : شیوا: رانت بازار خودرو را هدف گرفته ایم
bltخبرگزاری دانشجو : فرمول سازی به نفع خودروسازان!
bltپانا : ورود وزارت صمت در قیمت گذاری خودرو، بازار خودرو را متعادل خواهد کرد
bltنامه نیوز : آقای روحانی شخصا ورود کنید : فرمول سازی به نفع خودروسازان!
bltپدال نیوز : افزایش قیمت خودرو به شرط تولید
bltبهار نیوز : جنجال گرانی خودرو با فرمول جدید شورای رقابت
bltخبرآنلاین : مخالفت پاستور و بهارستان با فرمول جدید قیمت گذاری خودرو
bltراه امروز : مزیت قیمت گذاری جدید خودرو
bltپانا : سایه روشن فرمول جدید شورای رقابت؛ در صورت نبود افزایش تولید خودرو، افزایش قیمت منتفی است
bltپدال نیوز : مخالفت سازمان بازرسی، مانع ابلاغ قیمت جدید خودروها شد
bltپدال نیوز : چرا با افزایش تولید باز هم خودرو گران می شود؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.