حس ناامیدی مردم با تغییر رییس جمهور تغییر نمی کند/ اصولگرایان پیروز انتخابات 1400 خواهند شد

حس ناامیدی مردم با تغییر رییس جمهور تغییر نمی کند/ اصولگرایان پیروز انتخابات 1400 خواهند شد
ظریفیان معتقد است که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری با موانع زیادی روبه رو هستند و اگر به آن ها اجازه ورود داده نشود، سعی می کنند فقط مردم برای حضور در انتخابات تشویق کنند.
حس ناامیدی مردم با تغییر رییس جمهور تغییر نمی کند/ اصولگرایان پیروز انتخابات 1400 خواهند شد

ظریفیان

رویداد24کشور در حالی به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شود که نه تنها احزاب بلکه جامعه نیز در فضای سرد و به دور از شور و نشاط به سر می برند و برخی از کارشناسان سیاسی عقیده دارند که عدم حس تعلق و تاثیرگذاری، باعث شده تا مردم علاوه بر قهر با صندوق های رای، به نوعی اعتراض خود را به شرایط نیز نشان دهند.

البته فسادهای سیستماتیک نیز تیشه به ریشه اعتماد مردم به مسئولین زده و به گفته کارشناسان اگر این اعتماد ترمیم نشود، باید شاهد اعتراض های جدی تری از سوی مردم باشیم.

غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح طلب و معاون وزیر علوم در دولت خاتمی، در گفتگو با رویداد 24 درباره انتخابات 1400 گفت: صحبت های زیادی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 1400 و میزان مشارکت مردم شده است و کارشناسان و رسانه ها در این خصوص اظهارنظر های متفاوتی داشتند. درکنار همه عوامل موثر، فکر می کنم یکی از مهمترین عواملی که باعث دوری مردم از صندوق های رای و بی اعتمادی به نظام می شود، بحث تاثیرگذاری است. به میزانی که مردم احساس تاثیرگذاری داشته باشند، با شور و نشاط و علاقه در انتخابات شرکت می کنند و به همان میزانی که فکر کنند در امور کشور، تصمیمات و مسائل تاثیری ندارند، دور می شوند.

ظریفیان ادامه داد: انتخابات پدیده ای است که نزدیک به 200 سال است که دنیای جدید آن را تجربه می کند و در شرایط کنونی به این نتیجه رسیده که مردم سالاری و احترام به خواست و نظر مردم، از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. ما نیز 40 سال است که انتخابات را در کشورمان تجربه می کنیم و شاهد بودیم که هر زمان مردم احساس خوبی نسبت به خودشان و شرایط کشور و مدیران داشتند و حس تاثیرگذاری داشتند، در انتخابات مشارکت بالایی داشتند و هرگاه که این حس در آن ها ضعیف شد، به صحنه انتخابات و مشارکت نیامدند.

وی با بیان اینکه اکنون به دلایل عمده ای این حس در میان مردم کمرنگ شده است، تصریح کرد: مسائلی مانند معیشت هم در عدم حضور آن ها تاثیرگذار است. البته مردم همواره اعتراض های خود را نسبت به شرایط به شکل های متفاوتی نشان داده اند. از عدم مشارکت در انتخابات تا اعتراض های سال های اخیر. مردم با نیامدن یا کم آمدن این اعتراض را ممکن است نشان دهند اما نقطه کانونی آن بازهم از حس تعلق ناشی می شود. بیکاری، تورم و مساله معیشت از جمله مواردی هستند که باعث ناامیدی و نارضایتی در مردم شده و با تغییر مدیران هم این شرایط تغییر نمی کند و حتی بدتر هم می شود.

احزاب، خاموش کننده انگیزه مردم

این فعال سیاسی ادامه داد: به میزانی که فضا را بازتر کنیم و تلاش کنیم که وضعیت معیشت مردم بهتر شود، به طبع می توانیم حس رضایت و امید را در آن ها تقویت کنیم. از سوی دیگر بحث فساد هم از موضوعاتی است که مزید بر علت شده است. فساد در همه جوامع وجود دارد، اما زمانی که فساد از جنبه فردی و موسمی خارج می شود مردم نیز فکر می کنند رانت، فساد، امضا های طلایی و سوء استفاده از قدرت یکی از اجزای اصلی بدنه مدیریتی کشور است. متاسفانه بعد از 40 سال به دلایل مختلفی از بلوغ کافی و لازم برخوردار نیستیم و احزاب نیز در بسیاری از مواقع خودشان خاموش کننده انگیزه مردم هستند.

ظریفیان با بیان اینکه اصلاح طلبان وضعیت خوبی برای انتخابات 1400 ندارند، تصریح کرد: اصلاح طلبان باید با گزینه های مناسب و به نوعی قدر وارد میدان رقابت ها شوند. اگر بخواهند با گزینه ای وارد شوند که نشان دهنده تداوم دولت فعلی باشد طبیعتا شانسی برای پیروزی در انتخابات نخواهند داشت و مردم نیز اشتیاقی به آن ها نشان نخواهند داد.

بیشتر بخوانید:لاریجانی و قالیباف حقوق خود را بر عامه ترجیح می دهند/ دولت روحانی از سرهنگ ها هم عملکرد بدتری داشت

وی ادامه داد: اصلاح طلبان ظرفیت بالایی هم از نظر منابع انسانی و هم از منظر مبانی انسانی دارند. اما در برخی از حوزه ها دچار ضعف هایی هستند. اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات از موانع زیادی برخوردار هستند، اما با این حال حاضرند که برای اصلاح امور ورود کنند؛ زیرا معتقدند که نه با گوشه نشینی و ازلت و نه با شورش و اعتراض موضوعی حل نمی شود. اصلاح طلبان گزینه های خوبی دارند، اما با توجه به شرایط موجود، بعید می دانم که اجازه ورود پیدا کنند.

احتمال بالای پیروزی اصولگرایان در انتخابات 1400

ظریفیان با اشاره به اینکه با توجه به احتمالات و معادلات موجود، امکان پیروزی اصولگرایان در انتخابات 1400 وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به مبنای موجود و ماندگاری آن ها و موانع جدی که برای حضور اصلاح طلبان وجود دارد، به نظر می رسد که پیروزی اصولگرایان محتمل تر است. البته سال 76، 92 و 96 نیز شرایط به همین گونه بود، اما در زمان انتخابات ورق برگشت.

وی در رابطه با نحوه ورود اصلاح طلبان به انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: امکانش بسیار پایین است که اصلاح طلبان بخواهند با گزینه برون جریانی وارد شوند، آن ها اگر گزینه تمام قد اصلاح طلب نداشته باشند، سعی می کنند که فقط مردم را به حضور در انتخابات تشویق کنند و به بازسازی خودشان بپردازند.

قالیباف در گذشته عملکرد موفقی نداشته است

غلامرضا ظریفیان با اشاره به تحرکات رئیسی و قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: به هرحال صحنه انتخابات نشان می دهد که بسیاری از افرادی که در انتخابات های گذشته حضور داشتند بازهم می خواهند در این موقعیت قرار بگیرند. یکی از این افراد قالیباف است که بیش از آنکه خود را چهره پارلمانی بداند، خود را یک چهره اجرایی می داند و فکر می کند می تواند در جایگاه ریاست جمهوری عملکرد موفقتری داشته باشد، هرچند که جایگاه های اجرایی پیشین او نشان می دهد که عملکرد موفقی نداشته است. در رابطه با رئیسی هم او تاکنون صحبتی برای حضور نکرده است، اما شواهد و نظرسنجی های درون حزبیشان نشان می دهد که از قالیباف وضعیت بهتری دارد و خیلی راحتتر می تواند اجماع اصولگرایان را به دست بیاورد.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

کلیدواژه های این خبر
اصلاح طلبان   معیشت   معیشت مردم   اصول گرایان   مردم سالاری   ونیز   رئیس جمهور   اجازه ورود   شور و نشاط   مشارکت در انتخابات   انتخابات 1400   انتخابات ریاست جمهوری   بیکاری   اصلاح طلب  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رویداد 24» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
آرزوی اصلاح طلبان، خاطره اصولگرایان!
جوان آنلاین
زیباکلام: فائزه، شایسته ریاست جمهوری است
صبحانه با خبر
پیروزی در انتخابات یا معیشت مردم؟
روز نو
انصراف اصلاح طلبان از سرمایه گذاری روی ظریف
فردا نیوز
برنامه انتخاباتی سعید جلیلی چیست؟
فردا نیوز
عضو جامعه روحانیت: افراد نباید خودشان را بُکشند تا رییس جمهور شوند
ساعت 24
وقت پرسیدن شما نیست!
جوان آنلاین
ابطحی: کاندیدای اجاره ای بس است/ فعالیت اصلاح طلبان در انتخابات بستگی به طرف مقابل هم دارد
سایت جماران
نامزد اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 کیست؟/ از سید حسن خمینی تا علی لاریجانی
افکار نیوز
چه کسی جای خالی آیت الله مصباح را پر می کند/ پایداری - اصولگرایان، دوراهی وحدت یا عدم وحدت
باشگاه خبرنگاران
شوک به بزرگ به آمریکا؛ از منطقه برو
فردا نیوز
قانون اصلاح انتخابات شروع دیکتاتوری است/ می خواهند انتخابات 1400 را به رقابت درون حزبی تبدیل کنند
رویداد 24
بازگشت سیاستمداران؛ پایان رخوت احزاب
ایران آنلاین
غلامعلی رجایی: مرحوم هاشمی از تک روی های برخی افراد در حزب کارگزاران حمایت نمی کرد
دیده بان ایران
لاریجانی در تله افتاده؛ نه اصلاح طلبان نه اصولگرایان بر او اجماع نمی کنند
مشرق نیوز
لاریجانی در تله راست و چپ گرفتار شده است
اقتصاد نیوز
مشاور آیت الله هاشمی: فائزه متفاوت از خانواده است
دنیای اقتصاد
مشاور آیت الله هاشمی: باید ناز اصلاح طلبان را هم بکشند که در 1400 کاندیدا شوند /چرا قالیباف با این رای به مجلس رفت؟/فائزه هاشمی متفاوت از خانواده است
خبرآنلاین
غلامعلی رجایی: نظر مرحوم هاشمی در انتخابات 76 ناطق نوری بود/ شرایط انتخابات 1400 شبیه خرداد 76 است
سایت جماران
اگر هاشمی بود حزب کارگزاران را به اتحاد با اصلاح طلبان ترغیب می کرد
ایرنا
امیدواریم شورای نگهبان به نحوی کار کند که اصلاح طلبان کاندیدای خود را در انتخابات 1400 داشته باشند
آریا
بعید است مردم با وعده های اقتصادی در انتخابات شرکت کنند/ عملکرد غیرقابل پذیرش اصلاح طلبان باعث خانه نشینی شان شده است
آریا
اصولگرایان فقط روی ابراهیم رییسی اجماع می کنند/ لاریجانی در این شرایط به انتخابات 1400 ورود کند، فحش می خورد
خبر دنا
حقیقت پور: لاریجانی در این شرایط نامزد انتخابات 1400 شود فحش می خورد/ اصولگرایان فقط روی ابراهیم رییسی اجماع می کنند
دیده بان ایران
لاریجانی وارد انتخابات 1400 نمی شود/ مهدوی کنی هم نتوانست میان اصولگرایان اجماع ایجاد کند/ اخلاق و ادب را رعایت کنند هم لاریجانی می آید هم ناطق
رویداد 24
محسن هاشمی: اصلاح طلبان که تا دیروز می گفتند نباید فعالیت کرد حالا می خواهند رویکرد جدیدی ایجاد کنند
فارس
کشور به یک سرباز سرهنگ ساز نیاز دارد/دوران انتقال مدیریت موفق نظامی و جهادی به بدنه مدیریتی و اقتصادی کشور فرا رسیده است
اطلاعات روز
آخرین وصیت بازجوی خشن دهه 60 درباره انتخابات 1400/ طراحی سازمان یافته چپ ها برای پنجمین رئیس جمهور مذاکره خواه
مشرق نیوز
میانه روی اصولگرا، ناچاری سیاسی یا فرصت طلایی اصلاحات؟
ایران آنلاین
دولت روحانی در انتخابات 1400 از چه کسی پشتیبانی می کند؟
فرارو
انتخابات 1400؛ درون ذهن اصلاح طلبان و اصولگرایان چه می گذرد؟
فرارو
مخالفت همزمان اصول گرایان و اصلاح طلبان در مورد تصویب یک قانون!
فرارو
نامزدهایی که تنور انتخابات را داغ می کنند
نامه نیوز
اعتماد: دولت دنبال علی لاریجانی است؛ اگر اصلاح طلبان سیدحسن خمینی را به میدان بیاورند روی او اجماع می شود
گفتار نو
خاتمی حاضر به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیست!
اعتدال
دولت و مجلس دست ما اصلاح طلبان بود اما اصولگرایان مردم را ناامید کردند!
بلاغ مازندران
خاتمی آماده است قربانی شود/ بعد از خاتمی گزینه مناسب جهانگیری است / حاکمیت گزینه های اصلی اصلاح طلبان را روی نیمکت گذاشته است
تیک نیوز
رجایی: سردار سعید محمد به دنبال شهردار شدن است/ قالیباف هر طور شده کاندیدای ریاست جمهوری می شود
دیده بان ایران
غلامعلی رجایی: خاتمی آماده است قربانی شود/ بعد از خاتمی گزینه مناسب جهانگیری است
اقتصاد نیوز
خاتمی آمادگی قربانی شدن برای اصلاح کشور را دارد/ حاکمیت گزینه های اصلی اصلاح طلبان را روی نیمکت گذاشته است
خبر دنا
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : آرزوی اصلاح طلبان، خاطره اصولگرایان!
bltصبحانه با خبر : زیباکلام: فائزه، شایسته ریاست جمهوری است
bltروز نو : پیروزی در انتخابات یا معیشت مردم؟
bltفردا نیوز : انصراف اصلاح طلبان از سرمایه گذاری روی ظریف
bltفردا نیوز : برنامه انتخاباتی سعید جلیلی چیست؟
bltساعت 24 : عضو جامعه روحانیت: افراد نباید خودشان را بُکشند تا رییس جمهور شوند
bltجوان آنلاین : وقت پرسیدن شما نیست!
bltسایت جماران : ابطحی: کاندیدای اجاره ای بس است/ فعالیت اصلاح طلبان در انتخابات بستگی به طرف مقابل هم دارد
bltافکار نیوز : نامزد اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 کیست؟/ از سید حسن خمینی تا علی لاریجانی
bltباشگاه خبرنگاران : چه کسی جای خالی آیت الله مصباح را پر می کند/ پایداری - اصولگرایان، دوراهی وحدت یا عدم وحدت
bltفردا نیوز : شوک به بزرگ به آمریکا؛ از منطقه برو
bltرویداد 24 : قانون اصلاح انتخابات شروع دیکتاتوری است/ می خواهند انتخابات 1400 را به رقابت درون حزبی تبدیل کنند
bltایران آنلاین : بازگشت سیاستمداران؛ پایان رخوت احزاب
bltدیده بان ایران : غلامعلی رجایی: مرحوم هاشمی از تک روی های برخی افراد در حزب کارگزاران حمایت نمی کرد
bltمشرق نیوز : لاریجانی در تله افتاده؛ نه اصلاح طلبان نه اصولگرایان بر او اجماع نمی کنند
bltاقتصاد نیوز : لاریجانی در تله راست و چپ گرفتار شده است
bltدنیای اقتصاد : مشاور آیت الله هاشمی: فائزه متفاوت از خانواده است
bltخبرآنلاین : مشاور آیت الله هاشمی: باید ناز اصلاح طلبان را هم بکشند که در 1400 کاندیدا شوند /چرا قالیباف با این رای به مجلس رفت؟/فائزه هاشمی متفاوت از خانواده است
bltسایت جماران : غلامعلی رجایی: نظر مرحوم هاشمی در انتخابات 76 ناطق نوری بود/ شرایط انتخابات 1400 شبیه خرداد 76 است
bltایرنا : اگر هاشمی بود حزب کارگزاران را به اتحاد با اصلاح طلبان ترغیب می کرد
bltآریا : امیدواریم شورای نگهبان به نحوی کار کند که اصلاح طلبان کاندیدای خود را در انتخابات 1400 داشته باشند
bltآریا : بعید است مردم با وعده های اقتصادی در انتخابات شرکت کنند/ عملکرد غیرقابل پذیرش اصلاح طلبان باعث خانه نشینی شان شده است
bltخبر دنا : اصولگرایان فقط روی ابراهیم رییسی اجماع می کنند/ لاریجانی در این شرایط به انتخابات 1400 ورود کند، فحش می خورد
bltدیده بان ایران : حقیقت پور: لاریجانی در این شرایط نامزد انتخابات 1400 شود فحش می خورد/ اصولگرایان فقط روی ابراهیم رییسی اجماع می کنند
bltرویداد 24 : لاریجانی وارد انتخابات 1400 نمی شود/ مهدوی کنی هم نتوانست میان اصولگرایان اجماع ایجاد کند/ اخلاق و ادب را رعایت کنند هم لاریجانی می آید هم ناطق
bltفارس : محسن هاشمی: اصلاح طلبان که تا دیروز می گفتند نباید فعالیت کرد حالا می خواهند رویکرد جدیدی ایجاد کنند
bltاطلاعات روز : کشور به یک سرباز سرهنگ ساز نیاز دارد/دوران انتقال مدیریت موفق نظامی و جهادی به بدنه مدیریتی و اقتصادی کشور فرا رسیده است
bltمشرق نیوز : آخرین وصیت بازجوی خشن دهه 60 درباره انتخابات 1400/ طراحی سازمان یافته چپ ها برای پنجمین رئیس جمهور مذاکره خواه
bltایران آنلاین : میانه روی اصولگرا، ناچاری سیاسی یا فرصت طلایی اصلاحات؟
bltفرارو : دولت روحانی در انتخابات 1400 از چه کسی پشتیبانی می کند؟
bltفرارو : انتخابات 1400؛ درون ذهن اصلاح طلبان و اصولگرایان چه می گذرد؟
bltفرارو : مخالفت همزمان اصول گرایان و اصلاح طلبان در مورد تصویب یک قانون!
bltنامه نیوز : نامزدهایی که تنور انتخابات را داغ می کنند
bltگفتار نو : اعتماد: دولت دنبال علی لاریجانی است؛ اگر اصلاح طلبان سیدحسن خمینی را به میدان بیاورند روی او اجماع می شود
bltاعتدال : خاتمی حاضر به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نیست!
bltبلاغ مازندران : دولت و مجلس دست ما اصلاح طلبان بود اما اصولگرایان مردم را ناامید کردند!
bltتیک نیوز : خاتمی آماده است قربانی شود/ بعد از خاتمی گزینه مناسب جهانگیری است / حاکمیت گزینه های اصلی اصلاح طلبان را روی نیمکت گذاشته است
bltدیده بان ایران : رجایی: سردار سعید محمد به دنبال شهردار شدن است/ قالیباف هر طور شده کاندیدای ریاست جمهوری می شود
bltاقتصاد نیوز : غلامعلی رجایی: خاتمی آماده است قربانی شود/ بعد از خاتمی گزینه مناسب جهانگیری است
bltخبر دنا : خاتمی آمادگی قربانی شدن برای اصلاح کشور را دارد/ حاکمیت گزینه های اصلی اصلاح طلبان را روی نیمکت گذاشته است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.