جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟

جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟
نامزد نخست، فردریش مرتز 65 ساله است که به نظر می رسد در پی گسست از دوران رهبری مرکل است.
جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟

انتخابات برای تعیین رهبر سی دی یو یا اتحادیه دموکرات مسیحی، حزب حاکم آلمان از جناح راست میانه، قرار است در روز شنبه همین هفته برگزار شود؛ انتخاباتی که احتمالا تکلیف جانشینی آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور از سال 2021 به بعد را روشن خواهد کرد.

به گزارش یورونیوز، آنگلا مرکل 66 ساله از سال 2005 تا کنون به مدت 16 سال صدارت قدرت اقتصادی اول اروپا و نیز بخش مهمی از کار هدایت اتحادیه یا همان ائتلاف حاکم را به ویژه در سال بحرانی 2020 عملا بر عهده داشته است. اما او گفته است که دیگر برای پنجمین بار در انتخابات شرکت نخواهد کرد و رأی دهندگان آلمانی قرار است در انتخابات سراسری که در روز 26 سپتامبر (4 مهر 1400) برگزار می شود، جانشین او را تعیین کنند.

آنگلا مرکل در سال 2018 از ریاست حزب حاکم کناره گیری کرد و جانشین او «آنگرت کرامپ کارنباوئر» نیز در فوریه 2020، یعنی کمتر از یک سال از سمت خود استعفا داد. اکنون اتحادیه دموکرات مسیحی در پی دومین رهبر خود پس از مرکل است، رهبری که یا در انتخابات سراسری آتی برای تصدی پست صدر اعظمی آلمان نامزد می شود یا در مورد این که چه کسی نامزد این پست بشود، نقشی تعیین کننده خواهد داشت.

تصمیم گیری در مورد رهبری حزب حاکم از زمان استعفای رهبر پیشین تا کنون به دلیل همه گیری کرونا بارها به تأخیر افتاد، اما سرانجام تصمیم بر این شد که انتخابات درون حزبی اتحادیه دموکرات مسیحی در آخر همین هفته به صورت آنلاین برگزار شود.

نمایندگان حزب سیاسی قدرتمند آلمان روز شنبه قرار است از بین سه نامزد اصلی که حداقل در روش کار با یکدیگر اختلاف هایی دارند، انتخاب کنند. با این حال هیچ یک از این سه نامزد محبوبیت و برتری خاصی نسبت به بقیه نامزدها ندارند.

جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟نامزدهای انتخابات درون حزبی اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان فردریش مرتز نامزد نخست، فردریش مرتز 65 ساله است که به نظر می رسد در پی گسست از دوران رهبری مرکل است. اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان تا کنون واقعا در میانه میدان سیاست کشور مسلط شده است و از جمله اقدامات مهم آن می توان از این موارد نام برد: پایان دادن به خدمت سربازی اجباری، پذیرش ازدواج همجنسگرایان (اگر نگوییم استقبال از آن) و اجازه ورود دادن به شمار زیادی از مهاجران خارجی.

اما مرتز چهره ای سنتی تر و محافظه کارتر بوده و طرفدار تجارت است. او اخیراً در مجله اشپیگل نوشت: «سی دی یو چه بخواهد چه نخواهد باید از زیر سایه آنگلا مرکل خارج شود.»

مرتز گفته است که می خواهد برای محافظه کاران سرخورده در آلمان یک «سرای سیاستمداران محافظه کار» بسازد اما با این حال تأکید کرده است که حتی «یک میلی متر» هم به سمت حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» حرکت نخواهد کرد.

این سیاستمدار آلمانی یک بار دیگر هم نامزد رهبری اتحادیه دموکرات مسیحی شده، اما در برابر نامزد مطلوب مرکل، یعنی کرامپ کارنباوئر شکست خورده بود. وی از سال 2000 تا 2002 رهبری فراکسیون راست میانه در بوندستاگ، مجلس آلمان را بر عهده داشت. آنگلا مرکل او وادار به کناره گیری از این پست نمود و او در سال 2009 پارلمان را ترك کرد. وی بعداً در سمت وكیل و رئیس هیئت نظارت شعبه آلمانی شرکت خدمات مالی آمریکایی «بلک راک» فعالیت كرد.

مرتز یک دهه از سیاست دور بوده و تجربه کار در دولت را ندارد، اما خودش این موضوع، یعنی دور بودن از سیاست و کار در متن جامعه و اقتصاد را به عنوان امتیاز و نقطه قوت مطرح می کند.

آرمین لاشت آرمین لاشت، نامزد دوم و رئیس الوزرای کنونی پرجمعیت ترین ایالت یا «لند» آلمان، یعنی «نوردراین وستفالن»، از جمله کسانی است که بی تجربگی مرتز در کار دولتی را نقطه ضعف او می داند.

آرمین لاشت 59 ساله، شخصیتی لیبرال تر است که در سال 2017 در سمت فعلی انتخاب شد، پستی که تا پیش از آن به طور سنتی در اختیار چپ میانه بود. احتمال می رود که او در صورت به قدرت رسیدن همان سیاست و رویکرد مرکل را ادامه دهد.

وی هفته گذشته در جریان مناظره میان نامزدهای اتحادیه دموکرات مسیحی گفت: «دستاورد من حاصل تجربه کار در دولت، رهبری یک کابینه بزرگ و متعادل کردن منافع جناح های مختلف است. من یک بار هم در انتخابات پیروز شده ام و این شاید برای کسی در قامت رهبر سی دی یو چیز بدی نباشد.»

نوربرت روتگن سومین رقیب انتخابات درون حزبی دموکرات مسیحی، نوربرت روتگن نام دارد که یک بار در سال 2012 در انتخابات محلی ایالت نوردراین-وستفالن شکست خورد. متعاقبا مرکل نیز او را که به در سمت وزیر محیط زیست در دولت فدرال آلمان فعالیت داشت، از کار برکنار کرد.

روتگن 55 ساله می گوید از این شکست ها تجربه آموخته است. وی خود را نامزد «میانه رو مدرن» معرفی کرده و بر موضوعاتی مانند مبارزه با تغییرات آب و هوایی تأکید دارد.

اعلام موعد برگزاری انتخابات آلمان؛ جانشین آنگلا مرکل 10 ماه دیگر مشخص می شود

روتگن که هم اکنون رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان است، مدت ها به عنوان فردی خارج از دور شناخته می شد، اما نظرسنجی ها نشان می دهد که از میان چهره های مطرح اتحادیه دموکرات مسیحی، او در حال کسب محبوبیت روز افزون در میان طرفداران این حزب است. وی هفته گذشته گفت گزینه مناسبی برای طرفداران مرتز و لاشت خواهد بود.

روتگن گفت: «من در یک اردوگاه نیستم. به نفع همه عمل می کنم و فکر می کنم کسانی هم که به من رای نمی دهند می توانند با من زندگی کنند و در صورت انتخاب شدنم، مرا می پذیرند.»

جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟

کرونا به نفع سی دی یو در میان سه نامزد پیش گفته، لاشت تنها نامزدی است که مجبور به تصمیم گیری های بزرگ در پیوند با همه گیری کرونا شده است. این موضوع هم یک نقطه قوت و هم یک ضعف برای اوست، زیرا از جهتی باعث افزایش شهرت و اعتبار او شده و از جهت دیگر برخی تصمیمات صریح او از جمله لغو محدودیت های کرونایی پس از قرنطینه اول در سال 2020 مخالفان زیادی داشته است.

بحران کرونا در مجموع از نظر سیاسی به نفع سی دی یو بوده است. در سالی که سیاست ها نامشخص و پیش بینی ناپذیر است و قرار است انتخابات تکلیف رهبری کشور را مشخص کند، آنگلا مرکل به لطف مدیریت خوب بحران کرونا چهره موجهی از تشکیلات متبوع خود در کشور به دست داده است.

با این همه هنوز معلوم نیست که نامزدهای اتحادیه دموکرات مسیحی اصولا بتوانند به انتخابات برسند. زیرا نتیجه انتخابات روز شنبه حرف آخر در مورد کاندیدای راست میانه برای صدارت نخواهد بود.

این موضوع تا حدی به این دلیل است که سی دی یو نه تمام حزب حاکم، بلکه بخشی از ائتلافی است که شامل حزب شریک آن یعنی اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن یا «سی اس یو» هم می شود. در واقع اتحادیه دموکرات مسیحی در ایالت بایرن فعالیت نمی کند و از این رو در پارلمان فدرال بوندستاگ، فراکسیون مشترکی را با اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن تشکیل می دهد که این اتحادیه تنها در بایرن فعالیت می کند.

سیاست های فدرال این دو حزب در قالب یک تفاهم نامهٔ ائتلاف پارلمانی با یکدیگر هماهنگ می شود، در حالی که در سیاست های ایالتی هر دو حزب مستقل از یکدیگر فعالیت می کنند. برای اشاره به هر دو آن ها معمولاً از اصطلاح «اتحادیه» استفاده می شود.

دو حزب با هم تصمیم می گیرند که چه کسی برای جانشینی و تصدی شغل مرکل نامزد شود، هر چند هنوز هیچ جدول زمانی برای این کار مشخص نشده است.

نامزدهای دیگر انتخابات سراسری آینده رهبر سی اس یو، یعنی «مارکوس سودر» که هم اکنون رئیس الوزرای ایالت بایرن است، خود یک نامزد بالقوه انتخابات سراسری محسوب می شود. او در طی همه گیری کووید19 به عنوان مدافع جدی محدودیت های شدید برای مهار ویروس کرونا شناخته شده و اکنون نام او در رتبه بندی مؤسسات نظرسنجی از کاندیداهای حزب دموکرات مسیحی بالاتر است.

برخی نیز وزیر بهداشت، ینس اشپان را که برای دستیابی به سمت معاون اتحادیه دموکرات مسیحی تحت رهبری لاشت نامزد شده است، یک رقیب احتمالی برای نامزدهای صدارت آلمان می دانند.

هر کس که نامزد انتخابات شود احتمالا باید با وزیر دارایی کنونی یعنی «اولاف شولتس»، نامزد حزب سوسیال دموکرات از جناح چپ میانه رو رقابت کند. این سیاستمدار چپ معاون صدراعظم هم هست و حزب متبوعش در حال حاضر سهم کوچکی از ائتلاف حاکم به رهبری مرکل دارد.

سبزها یا طرفداران محیط زیست نیز قرار است برای نخستین بار در ماه سپتامبر، فرد مورد نظر خود را برای نامزدی در انتخابات سراسری را معرفی کنند.

هزار و یک نفر از نمایندگان عضو اتحادیه دموکرات مسیحی، رهبر این حزب را انتخاب می کنند. اگر در انتخابات روز شنبه هیچ نامزدی اکثریت آرا را کسب نکند، دور دوم برگزار خواهد شد. طبق قوانین آلمان، نتیجه این رأی گیری آنلاین باید با رأی گیری پستی تأیید شود.

انتظار می رود که نتیجه نهایی این انتخابات در روز 22 ژانویه (3 بهمن) اعلام شود.


کلیدواژه های این خبر
آلمان   آمریکا   محافظه کاران   سیاستمدار   مرکل   آنگلا مرکل   کارتر   هیئت نظارت   اجازه ورود   حزب حاکم   اشپیگل   ویروس کرونا   قدرت اقتصادی   مهاجران خارجی   همجنسگرایان   جناح راست   حزب سیاسی   نقطه قوت   تصدی   بوندستاگ   سی دی   اقتصاد   آنلاین   پارلمان   فراکسیون   اروپا   دموکرات ها  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
آغاز جریان ترامپیسم در امریکا
دیپلماسی ایرانی
اشپیگل: بایدن منتظر تصمیمات کنگره نمی ماند
خبرآنلاین
بایدن؛ ترامپ سیاستمدار و شیک پوش
فارس
شانش پایین آرمین لاشت برای صدراعظمی آلمان
تسنیم
شکاف تاریخی در دیوار جمهوریخواهان
جوان آنلاین
گزارش| ذوق زدگی ترکیه از ظهور آرمین لاشت در آلمان
تسنیم
ذوق زدگی ترکیه از ظهور «آرمین لاشت» در آلمان
مشرق نیوز
جانشین قدرتمندترین زن اروپا کیست؟+عکس
اعتدال
جانشین آنگلا مرکل انتخاب شد
شبکه الکوثر
آرمین لاشت جایگزین مرکل در حزب حاکم آلمان شد
جوان آنلاین
آرمین لاشت به عنوان جانشین مرکل انتخاب شد
آریا
«آرمین لاشِت» رهبر حزب حاکم آلمان شد
الف
آرمین لاشِت به عنوان جانشین مرکل، رهبر حزب حاکم آلمان شد
بولتن نیوز
«آرمین لاشت» جانشین مرکل در حزب حاکم آلمان شد
صراط
جایگزین مرکل در حزب حاکم آلمان تعیین شد
العالم
جانشین قدرتمندترین زن اروپا معرفی شد
سایت جماران
«آرمین لاشِت» به عنوان جانشین مرکل، رهبر حزب حاکم آلمان شد
ساعت 24
جایگزین مرکل انتخاب شد
خبرآنلاین
جانشین مرکل انتخاب شد
قدس آنلاین
«آرمین لاشِت» جانشین مرکل، رهبر حزب حاکم آلمان شد
اقتصاد نیوز
«آرمین لاشت» رهبر حزب حاکم آلمان و جایگزین مرکل شد
ایرنا
پایان حضور 16 ساله آنگلا مرکل در عرصه سیاسی آلمان
افکار نیوز
پایان عصر مرکل در آلمان و اروپا
مهر نیوز
انتخابات حزب حاکم آلمان؛ جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟
آریا
کرونا در اروپا|از کاهش رشد اقتصادی در انگلیس تا دعوت از آلمانی ها برای روی آوردن به کار در خانه
تسنیم
ابراز نگرانی مرکل درباره شیوع ویروس انگلیسی
مشرق نیوز
جانشینان احتمالی مرکل
ساعت 24
این سه مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند
تابناک
این سه مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند+عکس
صبا ایران
جانشین مرکل چه کسی خواهد بود؟
تیک نیوز
رقابت 3 مرد برای جانشینی آنگلا مرکل
صراط
این 3 مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند
اقتصاد نیوز
این سه مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند/عکس
خبرآنلاین
رقابت 3 مرد برای جانشینی مرکل
ایسنا
مهمترین عناوین روزنامه های مصر
صدا و سیما
مسیر بورس ها در اروپا و آمریکا جدا شد
ایسنا
ریزش بورس های اروپا و آمریکا
ایسنا
آیا با رفتن ترامپ، ترامپیسم در غرب رو به افول می رود؟
ایرنا
بورسها در جهان صعود کردند
صبحانه با خبر
صعود بورس ها در جهان
فرارو
اخبار مرتبط
bltدیپلماسی ایرانی : آغاز جریان ترامپیسم در امریکا
bltخبرآنلاین : اشپیگل: بایدن منتظر تصمیمات کنگره نمی ماند
bltفارس : بایدن؛ ترامپ سیاستمدار و شیک پوش
bltتسنیم : شانش پایین آرمین لاشت برای صدراعظمی آلمان
bltجوان آنلاین : شکاف تاریخی در دیوار جمهوریخواهان
bltتسنیم : گزارش| ذوق زدگی ترکیه از ظهور آرمین لاشت در آلمان
bltمشرق نیوز : ذوق زدگی ترکیه از ظهور «آرمین لاشت» در آلمان
bltاعتدال : جانشین قدرتمندترین زن اروپا کیست؟+عکس
bltشبکه الکوثر : جانشین آنگلا مرکل انتخاب شد
bltجوان آنلاین : آرمین لاشت جایگزین مرکل در حزب حاکم آلمان شد
bltآریا : آرمین لاشت به عنوان جانشین مرکل انتخاب شد
bltالف : «آرمین لاشِت» رهبر حزب حاکم آلمان شد
bltبولتن نیوز : آرمین لاشِت به عنوان جانشین مرکل، رهبر حزب حاکم آلمان شد
bltصراط : «آرمین لاشت» جانشین مرکل در حزب حاکم آلمان شد
bltالعالم : جایگزین مرکل در حزب حاکم آلمان تعیین شد
bltسایت جماران : جانشین قدرتمندترین زن اروپا معرفی شد
bltساعت 24 : «آرمین لاشِت» به عنوان جانشین مرکل، رهبر حزب حاکم آلمان شد
bltخبرآنلاین : جایگزین مرکل انتخاب شد
bltقدس آنلاین : جانشین مرکل انتخاب شد
bltاقتصاد نیوز : «آرمین لاشِت» جانشین مرکل، رهبر حزب حاکم آلمان شد
bltایرنا : «آرمین لاشت» رهبر حزب حاکم آلمان و جایگزین مرکل شد
bltافکار نیوز : پایان حضور 16 ساله آنگلا مرکل در عرصه سیاسی آلمان
bltمهر نیوز : پایان عصر مرکل در آلمان و اروپا
bltآریا : انتخابات حزب حاکم آلمان؛ جانشینان احتمالی مرکل چه کسانی هستند؟
bltتسنیم : کرونا در اروپا|از کاهش رشد اقتصادی در انگلیس تا دعوت از آلمانی ها برای روی آوردن به کار در خانه
bltمشرق نیوز : ابراز نگرانی مرکل درباره شیوع ویروس انگلیسی
bltساعت 24 : جانشینان احتمالی مرکل
bltتابناک : این سه مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند
bltصبا ایران : این سه مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند+عکس
bltتیک نیوز : جانشین مرکل چه کسی خواهد بود؟
bltصراط : رقابت 3 مرد برای جانشینی آنگلا مرکل
bltاقتصاد نیوز : این 3 مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند
bltخبرآنلاین : این سه مرد برای جانشینی مرکل رقابت می کنند/عکس
bltایسنا : رقابت 3 مرد برای جانشینی مرکل
bltصدا و سیما : مهمترین عناوین روزنامه های مصر
bltایسنا : مسیر بورس ها در اروپا و آمریکا جدا شد
bltایسنا : ریزش بورس های اروپا و آمریکا
bltایرنا : آیا با رفتن ترامپ، ترامپیسم در غرب رو به افول می رود؟
bltصبحانه با خبر : بورسها در جهان صعود کردند
bltفرارو : صعود بورس ها در جهان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.