علائم رماتیسم مفصلی در کودکان و بزرگسالان

علائم رماتیسم مفصلی در کودکان و بزرگسالان
شاید در طول روز به این حالت دچار شده باشید که در ناحیه زانو یا دست هایتان احساس خستگی و سستی کنید که باید گفت در صورت مداوم بودن شاید نشانه ای از ابتلا به یک بیماری مفصلی باشد شاید در طول روز به این حالت دچار شده باشید که در ناحیه زانو یا دست هایتان احساس خستگی …
علائم رماتیسم مفصلی در کودکان و بزرگسالان

شاید در طول روز به این حالت دچار شده باشید که در ناحیه زانو یا دست هایتان احساس خستگی و سستی کنید که باید گفت در صورت مداوم بودن شاید نشانه ای از ابتلا به یک بیماری مفصلی باشد

شاید در طول روز به این حالت دچار شده باشید که در ناحیه زانو یا دست هایتان احساس خستگی و سستی کنید که باید گفت در صورت مداوم بودن شاید نشانه ای از ابتلا به یک بیماری مفصلی باشد. باید بدانید رماتیسم مفصلی، بیماری است که در ابتدا نشانه های کوچکی از درد در نواحی دست یا پا و مفاصل دارد اما به مرور زمان این درد جزئی به معضلی بزرگ تر تبدیل می شود.

رماتیسم مفصلی یکی از بیماری های مفصلی می باشد که ممکن است به صورت سیستمیک و مزمن باشد و تمایل به درگیر کردن مفاصل را دارد. بدون درمان بیماری رماتیسم مفصلی می تواند به یک عارضه مزمن و فلج کننده تبدیل شود و کیفیت زندگی افراد را کاهش دهد لذا با توجه به اهمیت موضوع دراین باره با دکتر احمدرضا جمشیدی، فوق تخصص رماتولوژی و دکتر محمد باقر اولیا، فوق تخصص رماتولوژی و دکتر رضا شیاری، فوق تخصص رماتولوژی اطفال گفتگو کرده است. درابتدا دکترجمشیدی دراین باره می گوید: بیماری رماتیسم مفصلی یا در اصطلاح آرتریت رماتویید در میان بیماری های رماتیسمی تقریبا جزو شایع ترین بیماری های التهابی رماتیسمی است.

وی خاطرنشان کرد: علت اصلی بیماری رماتیسم مفصلی موضوع ژنتیکی است. درحقیقت در زمینه ژنتیکی سیستم ایمنی بدن نسبت به محرک های خاصی که از محیط می گیرد پاسخ نامناسب می دهد. این فوق تخصص رماتولوژی می گوید: سیستم ایمنی به طور خودکارعلیه عوامل خارجی واکنش نشان می دهد و میکروب، ویروس و نظیر این عوامل خارجی را از بدن دفع می کند، در مورد بیماران رماتیسمی سیستم بدنی آنها دچار نقصی می شود که نمی تواند عوامل خارجی را به خوبی تشخیص دهد. وی ادامه داد: وقتی عوامل خارجی مثل ویروس و میکروب حتی استرس یا هر عامل دیگری وارد بدن فرد مبتلا به رماتیسم مفصلی می شوند، سیستم ایمنی به طور طبیعی می خواهد به چنین عواملی واکنش نشان دهد اما به طور همزمان به یکسری عوامل خودی که به طور مشخص در بیماری رماتیسم مفصلی مزمن بافت های مفاصل هستند برخورد می کند و برای آنها ایجاد مشکل می کند.دکترجمشیدی اظهار داشت: به طور کلی بیماری های رماتیسمی را به دو دسته می توان تقسیم کرد که عبارتند از بیماری های مکانیکی و بیماری های التهابی. در مورد بیماری مکانیکی ناراحتی هایی مثل آرتروز، کمردرد و چنین نمونه هایی در این دسته نام برده می شوند و رماتیسم مفصلی یا آرتریت رماتویید نیز سر دسته بیماری التهابی قرار دارند.این فوق تخصص رماتولوژی بیان کرد: طبق آمار به دست آمده شیوع بیماری رماتیسم مفصلی در دنیا حدود یک درصد کل جمعیت اعلام شده و بر اساس مطالعاتی که در مرکز تحقیقات رماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده شیوع این بیماری در ایران 35 درصد است که تقریبا نسبت به آمار در کل دنیا در رده پایین ترین قرار داریم.

رماتیسم مفصلی یک بیماری پیش رونده است
وی توضیح داد که رماتیسم مفصلی یک بیماری پیش رونده است که معمولاً مفاصل دو طرف بدن را به صورت متقارن درگیر و عملکرد آنها را مختل کرده و ایجاد درد می کند. دکترجمشیدی می گوید: درمبتلایان به بیماری رماتیسم مفصلی علایم بدین صورت است که ابتدا درد و تورم در مفاصل کوچک شروع می شود. این درد در مفاصل کوچک شامل مفاصل بین انگشتی مچ، دست، آرنج و انگشتان پا شروع می شود و به تدریج می تواند به تمام بدن گسترش پیدا کند و در نتیجه باعث تورم و درد در این نواحی شود و به کمر، لگن و زانو نیز سرایت پیدا می کند. این فوق تخصص رماتولوژی ادامه داد یکی دیگراز خصوصیات بیماری رماتیسم مفصلی این است که فرد با خشکی صبحگاهی و احساس درد روبه رو شده؛ یعنی وقتی بیمار از خواب بیدار می شود نمی تواند به راحتی مفاصلش را تکان دهد و احساس سفتی و خشکی شدید در این نواحی می کند که ممکن است تا یک ساعت بعد هم طول بکشد. معمولا بیماران به همراه این بیماری احساس ضعف و خستگی و همچنین دردهای عضلانی هم می کنند.وی افزود: افراد در صورت بروز چنین علایمی باید به متخصص رماتولوژی یا حداقل متخصص داخلی مراجعه کنند و با توجه به تشخیص آنها از داروهای موردنیاز استفاده کنند تا از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.دکترجمشیدی ابراز کرد: شایع ترین سن شیوع بیماری رماتیسم مفصلی دوره جوانی تا میانسالی است، اما باید به این نکته مهم نیز اشاره کنیم که رماتیسم مفصلی حتی در بین کودکان هم اتفاق می افتد که آن را رماتیسم مفصلی نوجوانان می نامیم که معمولا در افراد بسیار جوان و حتی کودکان نیز دیده می شود. البته به طور کلی در همه سنین رماتیسم مفصلی دیده می شود.

این فوق تخصص رماتولوژی با بیان این نکته که " بهترین راه برای خاموش نگه داشتن بیماری رماتیسم مفصلی و علایم عود آن، مصرف منظم و مداوم داروها است"، عنوان کرد: داروهای مختلفی در این زمینه تجویز می شود. داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی یکی از داروهایی هستند که برای رماتیسم مفصلی به کار می رود. وی اضافه کرد: یکی از این داروها هیدروکسیدکلروکین یا کلروکین نام دارد و در برخی موارد استفاده از کورتون به میزان و دوز پایین پیشنهاد می شود و در کنار آن داروهای دیگری مثل پتروتکلساد نیز توصیه می شود که برای بیماران رماتیسم مفصلی نیز در دزهای خیلی پایین و به صورت مصرف هفتگی تجویز می شود. دکترجمشیدی بیان کرد که به طور کلی بیماری رماتیسم مفصلی، بیماری ای است که باید به آن توجه بسیاری شود زیرا در صورت
عدم درمان باعث تخریب و تغییر شکل خاص می شود؛ بنابراین درمان در این نوع بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و احتمال اینکه فرد تا آخر عمر دارو مصرف کند وجود دارد.
این متخصص گفت: قطع ناگهانی درمان بیماری رماتیسم مفصلی باعث عود بیماری و پیشرفت آن شده و در نتیجه درمان بیماری نیز سنگین تر می شود.

درد مفاصل از نشانه های اصلی ابتلا به رماتیسم است
در ادامه نیز دکتر اولیا خاطرنشان کرد: دو دلیل عمده مراجعه بیماران به متخصصان رماتولوژی بیماری رماتیسم و آرتروز است بدین صورت که حدود تا 70 درصد بیماران به علت بیماری رماتیسم، بین 10 تا 20 درصد به دلیل مشکل آرتروز و بقیه 60 تا 70 درصد بیماران به علت بیماری رماتیسم،
بین 10 تا 20 درصد به دلیل مشکل آرتروز و بقیه بیماران به دلیل مشکلات متفرقه به متخصصان رماتولوژی مراجعه می کنند. وی بیان کرد: هر چند که علت اصلی ابتلا به رماتیسم موضوعات ژنتیکی است ولی عوامل محیطی دیگر در زندگی مانند استرس های اجتماعی، نامناسب بودن تغذیه، استعمال دخانیات و شرایط نامناسب فیزیکی کار سبب تشدید و بروز این بیماری خواهد شد.این فوق تخصص رماتولوژی توضیح داد: درد در مفاصل در نقاط مختلف بدن از نشانه های اصلی ابتلا به رماتیسم است ولی این بیماری می تواند با اشکال دیگر، همچون بروز تب، تظاهرات گوارشی، ریوی، پوستی و نورولوژی هم همراه باشد که متخصصین و همکاران پزشک رماتولوژی با بررسی وضعیت بیمار و ویزیت آن می توانند در جهت کمک به بیمار و درمانش اقدام لازم را انجام دهند.وی در پاسخ به این پرسش که " راه های درمان بیماری رماتیسم چیست "، می گوید: بسته به نوع بیماری رماتیسم، درمان آن متفاوت خواهد بود ولی اصولاً پزشکان از درمان غیر دارویی استفاده کرده و به بیمار توصیه می کنند که کیفیت زندگی خود را تغییر داده و مشکلات خواب، تغذیه و همچنین شرایط فیزیکی بدن را تغییر دهند. دکتر اولیا ادامه داد: نهایتاً پزشکان برای درمان بیماری رماتیسم از درمان دارویی استفاده می کنند. این داروها در جهت تنظیم سیستم ایمنی است که متاسفانه برخی افراد گمان می کنند این داروها جهت سرکوب سیستم ایمنی به کار می رود در حالی که این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست و تایید نمی شود. وی گفت: درمان زود هنگام این بیماری اهمیت بسیاری دارد زیرا پیشرفت رماتیسم، عوارض بیشتری بدن را فرا گرفته و درصد تخریب مفاصل بیشتر می شود که درمان آن غیر قابل بازگشت است.

بیماری های رماتیسمی در کشورهای در حال پیشرفته بسیار شایع است
در ادامه نیز دکتر شیاری اظهار کرد که بیماری هایی که با التهاب در بافت هم بند همراه باشد را رماتیسم می گویند و بافت هم وزن قسمت های مختلفی از بدن مانند پوست، استخوان، مفصل و رگ را می سازدکه التهاب در هر کدام از قسمت ها منجر به ایجاد یک نوع بیماری رماتیسمی خاص می شوند.

این فوق تخصص رماتولوژی اطفال افزود: در بیماری رماتیسمی درگیری استخوان، مفصل، عروق، پوست و عضله را می توانیم مشاهده کنیم که گاهی این بیماری سیستمی و گاهی فرم خاص یک ارگان است.

وی عنوان کرد: بیماری های رماتیسمی یکی از شایع ترین علل معلولیت، اختلال بینایی و کوری و اختلال قلبی و عروقی در کودکان است، بنابراین شناخت تشخیص دقیق و درمان به موقع این بیماری بسیار اهمیت دارد.
دکتر شیاری مطرح کرد: بیماری های رماتیسمی سه مشخصه دارد که شامل مزمن بودن، همراه با عود و اختلال در سیستم ایمنی است و هر چند بیماری رماتیسمی نشانه اختصاصی تشخیصی ندارد ولی بسیاری از علائم عمومی سایر بیماری ها چنانچه طول کشنده و همراه با عود باشد حتما باید نسبت به درمان و مراجعه به پزشک اقدام شود.

این فوق تخصص رماتولوژی اطفال اضافه کرد: به عنوان مثال تب در بسیاری از بیماری ها چه عفونی و چه غیرعفونی بروز می یابد ولی اگر همین تب دوره ای و طولانی بدون علت مشخص باشد، می تواند یکی از علائم ابتلا به بیماری رماتیسمی در کودک باشد و این مسئله برای دل درد و آفت دهان به همین صورت است و اگر طولانی و با عود همراه باشد نشانه رماتیسم است.

التهاب در مفصل در بسیاری از موارد حاد و گذراست
وی ابراز کرد: التهاب در مفصل در بسیاری از موارد حاد و گذراست اما در تمام مواردی که التهاب طول بکشد یا عود کننده باشد می توان احتمال داد که فرد بیماری رماتیسم مبتلا شده است. دکتر شیاری توضیح داد: درمان هایی که در گذشته در زمینه رماتیسم کودکان استفاده می شد، اکثرا استفاده از کورتون با دوز بالا یا استفاده از آسپرین بود که بیماری را تنها به صورت علامتی درمان می کرد، اما باعث بهبود کامل بیماری و ریشه کنی آن نمی شد.این فوق تخصص رماتولوژی اطفال اضافه کرد: درمان طب رماتیسمی کودکان هم اکنون تغییر کرده است و اساس آن بر استفاده از داروهای سرکوب کنده سیستم ایمنی است؛ چرا که فرایند بیماری نیز باید متوقف شود.وی در خصوص اهمیت تشخیص سریع و درمان به موقع بیماری های رماتیسمی کودکان گفت: در صورت عدم مراجعه زود هنگام یکی از شایع ترین علل معلولیت های جسمی کودکان، بیماری های رماتیسمی می باشد. دکتر شیاری در مورد بیماری های رماتیسمی کودکان تصریح کرد: برخی بیماری های رماتیسمی همچون نشانگان نرمی مفصل یا دردهای رشد، مختص کودکان است.

در حالی که برخی بیماری های رماتیسمی مانند آرتریت رماتوئید در کودکان و بزرگسالان مشترک است. این فوق تخصص رماتولوژی اطفال با بیان این نکته که "مجموع شیوع بیماری های رماتیسمی درکودکان از مجموع شیوع دیابت در آنها بیشتر است "، بیان کرد: علت مراجعه در بیش از 45 درصد مراجعه کنندگان به درمانگاه رماتولوژی اطفال، دردهای اسکلتی عضلانی است که بیشتر آنها مربوط به درد رشد بوده و کمتر از 10 درصد آنها ممکن است بیماری رماتیسمی جدی داشته باشند. وی می گوید: بیماری های رماتیسمی در کشورهای در حال پیشرفته بسیار شایع است و دلیل اصلی معلولیت ها است که با تشخیص به موقع می توان از آن ها پیشگیری کرد.دکتر شیاری ادامه داد: بیماری های رماتیسمی کودکان تست تشخیص ندارند و علائم عمومی مثل سرماخوردگی به همراه تب، آفت دهانی، اسهال، بثورات پوستی، درد مفصل و عضله، ورم مفصل و اختلالات رشدی دارد. این فوق تخصص رماتولوژی اطفال عنوان کرد: خشکی صبحگاهی بعد از استراحت؛ به این معنی که کودک سخت از خواب بیدار شود و زمان حرکت دچار رنج و سختی و یا خشکی عضلانی اسکلتی باشد و تقریباً یک ساعت زمان ببرد تا کودک به حالت طبیعی خودش برگردد اگر این حالت طولانی و مکرر باشد باید به بیماری های رماتیسمی اطفال شک کرد و برای تشخیص و درمان آن به پزشک مراجعه کرد.وی بیان کرد: کودکانی که سیستم ایمنی بدن آنها به واسطه بیماری هایی ضعیف می شود به خصوص کودکان که دچار سرطان، دیابت و یا آن دسته از بیماری هایی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف شود بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های رماتیسمی هستند.

دکترشیاری تصریح کرد: اگر عارضه رماتیسم مفصلی به موقع تشخیص داده و درمان شود می تواند سلامت فرد را تا حدود زیادی تامین کند، شایع ترین بیماری های رماتیسمی در اطفال، رماتیسم مفصلی کودکان به صورت التهاب و ورم مفصل است، این بیماری رماتیسمی از یک تا 16 سال در کودکان دیده می شود.این فوق تخصص رماتولوژی کودکان توضیح داد: رماتیسم مفصلی کودکان یکی از شایع ترین علل معلولیت های جسمی و اختلالات بینایی اکتسابی در کودکان است که با درمان صحیح شانس ابتلا به این درگیری ها و معلولیت ها کاهش می یابد زیرا هدف ما داشتن یک جامعه سالم است لذا باید به عنوان افرادی که درگیر امر درمان هستیم بتوانیم این بیماری را تشخیص و هر چه سریعتر درمان را برای آن بیمار به کار بگیریم.

علل واقعی ابتلای رماتیسم مفصلی کودکان هنوز ناشناخته است
وی در پایان گفت: علل واقعی ابتلای رماتیسم مفصلی کودکان هنوز ناشناخته است اما نقش برخی ویروس ها در ایجاد این بیماری مطرح شده است و گاهی اوقات می تواند متعاقب واکسیناسیون اتفاق بیفتد زیرا جزو عوارض نادر آن است. گاهی ممکن است عفونت های باکتریایی را به عنوان عامل ابتلا مطرح کنند اما آن چیزی که به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر است، دخالت زمینه های ژنتیکی در ابتلا به این بیماری است.

یک درصد از مبتلایان به کرونا دچار التهاب مفصلی و ورم مفاصل می شوند
متخصص داخلی و فوق تخصص روماتولوژی گفت: عوارض کرونا خیلی زیاد است و حدود 15 درصد از مبتلایان به این بیماری دچار دردهای مفصلی می شوند که بعد از بیماری ادامه می یابد.دکتر"سیدمحمد حسینیان" در گفتگو با ایسنا افزود: یک درصد از مبتلایان به کرونا دچار التهاب مفصلی و ورم مفاصل می شوند که با توجه به شیوع بالای بیماری در جامعه، یک درصد نیز عدد بالایی را شامل می شود.حسینیان تصریح کرد: یکی از موضوعات چالش برانگیز این است که عوارض یکسری از آنتی بیوتیک ها، التهاب تاندون، دردهای مفصلی و عضلانی است و یکسری داروهای گیاهی و شیمیایی دیگر در این قضیه نقش دارند اما خیلی بررسی نشده است.

این متخصص داخلی بیان کرد: درد مفصلی به تنهایی از علائم کرونا به حساب نمی آید و معمولا درد در مفاصل مختلف پراکنده و دیگر علائم بیماری وجود خواهد داشت.این فوق تخصص روماتولوژی با اشاره به اینکه سندروم خستگی مزمن بعد از کرونا ایجاد می شود و ممکن است دو سه ماه طول بکشد، افزود: کسانی که دچار فرم شدید بیماری کرونا می شوند، ضعف و بی حالی و حتی تخریب عضلات را دارند که با استراحت و شرایط روحی مناسب و نوشیدن آب و مایعات فراوان رفع می شود و معمولا نگران کننده نیست.

حسینیان تصریح کرد: حالت التهابی مفاصل را بعد از کووید مانند دیگر بیماری های ویروسی داریم و معمولا به مسکن ساده و با استراحت جواب می دهد و در صورتی که بهتر نشود می توانیم از درمان های اختصاصی تر استفاده کنیم.وی بیان کرد: هیدروکسی کلروکین برای درمان بیماری های روماتیسم استفاده می شود که در برخی از تحقیقات اشاره شد می توان برای پیشگیری و درمان کرونا استفاده کرد اما تحقیقات زیادی این موضوع را رد کردند و یکی از مهم ترین عوارض این دارو آسیبی است که می تواند به عضلات وارد کند و موجب احساس خستگی، ضعف و درد عضلات بشود.این فوق تخصص روماتولوژی در ادامه بیان کرد: بحث پیچیده ای در زمینه مکانیسم کووید 19 و مفاصل و التهاب وجود دارد و سیستم ایمنی مناسب موجب می شود درگیری التهابی و مفاصل کمتر باشد و افرادی که ضعف ایمنی شدید دارند، ابتلای سنگین تری دارند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه درمان های گیاهی و شیمیایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می کنیم تاثیر آنچنانی ندارد، افزود: زیاده روی کردن در مصرف مکمل ها می تواند عوارض مختلفی بر بدن بگذارد و باید یادمان باشد استرس یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر سیستم ایمنی است و با کنترل استرس می توانیم تاثیر بیشتری بر سیستم ایمنی می گذارد تا مصرف مکمل ها.حسینیان اظهار کرد: همراه با بدن دردهای کرونائی بعد از سه چهار روز دیگر علائم بروز می کند و متوجه کووید می شویم اگر درد مفصلی به تنهایی و بدون علامت دیگر باشد می توان به رماتیسم و سایر علل دردهای مفصلی فکر کرد.وی درباره لرزش در مفاصل و اندام ها تصریح کرد: این موارد ممکن است به دلیل درگیری سیستم عصبی مغز در پی کرونا باشد و بعد از گذشت سه تا چهار هفته بهتر باشد و بحثی که ناشی از کرونا و سندروم خستگی است، موجب لرزش عضلات و اندام ها می شود که با استفاده از مایعات و استراحت به تدریج بهبود پیدا می کند.

این متخصص داخلی گفت: یکی از علت های رماتیسم، دردها و خشکی صبحگاهی است و اگر بعد از یک ساعت رفع شود، ناشی از خستگی کاری و فعالیت روزانه است و در صورتی که بیشتر باشد به رماتیسم برمی گردد.آفتاب یزد


کلیدواژه های این خبر
سیستم ایمنی بدن   بیمار   تورم   مرکز تحقیقات   شیوع   کیفیت زندگی   اطفال   مفاصل   شایع   میکروب   ویروس   آرتریت   کمر درد   رماتیسم   مچ دست   متقارن   سیستمیک   سیستم ایمنی   درمان بیماری   دانشگاه علوم پزشکی تهران   بزرگسالان   مبتلا   شیوع بیماری  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پزشکان بدون مرز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بهترین دندانپزشک برای بلیچینگ، روکش و درمان دندان درد
وانا نیوز
علائم کرونا در کودکان
صدا و سیما
آلودگی هوا عامل یک سوم فوتی های کرونا
فردا نیوز
آلودگی هوا، عامل 15 تا 30 درصدی مرگ های ناشی از کرونا
ایران آنلاین
آلودگی هوا عامل یک سوم مرگ ناشی از کرونا
خبرآنلاین
علل و علائم رماتیسم مفصلی در کودکان و بزرگسالان
شفا آنلاین
کاهش خطر ابتلا به آرتریت پسوریاتیک با مصرف این غذاها
پارسینه
این بیماری ها باعث کاهش وزن ناخواسته می شود
سایت جماران
کدام بیماری ها سبب کاهش وزن می شوند؟
پارسینه
بیماری هایی که سبب کاهش وزن می شوند
اقتصاد نیوز
این بیماری ها وزن شما را کاهش می دهد
دنیای اقتصاد
جدیدترین علائم کرونا در کودکان
برنا نیوز
علائم کرونای جهش یافته کودکان
پزشکان بدون مرز
دو نوع علائم کرونا در کودکان
سلامت نیوز
آرتروز و راه های درمان آن
فرتاک نیوز
با آرتروز و راه های درمان این بیماری آشنا شوید
ایسنا
کهیر کرونایی چگونه ظاهر می شود؟
صدا و سیما
معجزه زنجبیل در درمان برخی بیماری ها
برنا نیوز
چرا برای کرونا داروی ضد باکتری تجویز می شود؟
شفا آنلاین
چرا برای درمان کرونا آنتی بیوتیک تجویز می شود؟
رکنا نت
تلاش محققان کشور برای درمان ام اس
شفا آنلاین
درمان بیماری های خودایمن با استفاده از زنجبیل
شبکه خبر
درمان بیماری های خودایمن با زنجبیل
ایران آنلاین
تاثیر زنجبیل در درمان بیماری های خودایمنی
اقتصاد نیوز
معجزه زنجبیل در درمان بیماری های خودایمنی
خبرآنلاین
اوریون ؛ علائم، پیشگیری و روش های درمان آن
زومیت
همه چیز درباره پنی سیلین از تست تا عوارض
آفتاب
خِس خِس نفس ها زیر ابر سیاه/ تا اراده کلی نباشد آلودگی هوا کاهش نمی یابد
نواندیش
پیری سیستم ایمنی بدن و چگونگی مقابله با آن
عصر ایران
درمان بیماری های فصل سرد با گیاهان دارویی
بهار نیوز
این دم نوش درمان بیماری های زمستانی است
اقتصاد نیوز
درمان بیماری های زمستانی با این گیاهان دارویی
مشرق نیوز
درمان بیماری های زمستانی با مصرف گیاهان دارویی
برنا نیوز
بیماری های زمستانی را با این گیاهان دارویی درمان کنید
فارس
واکسن کرونا پُلی برای بازگشت به زندگی عادی
سلامت نیوز
درمان بیماری های زمستانی با کمک گیاهان دارویی
شیعه نیوز
درمان بیماری های فصل زمستان با کمک گیاهان دارویی
پارسینه
همه چیز درباره واکسن کرونا
بازار نیوز
راهکارهای پیشگیری از پیر شدن سیستم ایمنی بدن
پارسینه
علائمی که نشان می دهد به ویروس کرونا مبتلا شده بودید!/ پس از بهبود چه نشانه هایی آزاردهنده است؟
اقتصاد آنلاین
اخبار مرتبط
bltوانا نیوز : بهترین دندانپزشک برای بلیچینگ، روکش و درمان دندان درد
bltصدا و سیما : علائم کرونا در کودکان
bltفردا نیوز : آلودگی هوا عامل یک سوم فوتی های کرونا
bltایران آنلاین : آلودگی هوا، عامل 15 تا 30 درصدی مرگ های ناشی از کرونا
bltخبرآنلاین : آلودگی هوا عامل یک سوم مرگ ناشی از کرونا
bltشفا آنلاین : علل و علائم رماتیسم مفصلی در کودکان و بزرگسالان
bltپارسینه : کاهش خطر ابتلا به آرتریت پسوریاتیک با مصرف این غذاها
bltسایت جماران : این بیماری ها باعث کاهش وزن ناخواسته می شود
bltپارسینه : کدام بیماری ها سبب کاهش وزن می شوند؟
bltاقتصاد نیوز : بیماری هایی که سبب کاهش وزن می شوند
bltدنیای اقتصاد : این بیماری ها وزن شما را کاهش می دهد
bltبرنا نیوز : جدیدترین علائم کرونا در کودکان
bltپزشکان بدون مرز : علائم کرونای جهش یافته کودکان
bltسلامت نیوز : دو نوع علائم کرونا در کودکان
bltفرتاک نیوز : آرتروز و راه های درمان آن
bltایسنا : با آرتروز و راه های درمان این بیماری آشنا شوید
bltصدا و سیما : کهیر کرونایی چگونه ظاهر می شود؟
bltبرنا نیوز : معجزه زنجبیل در درمان برخی بیماری ها
bltشفا آنلاین : چرا برای کرونا داروی ضد باکتری تجویز می شود؟
bltرکنا نت : چرا برای درمان کرونا آنتی بیوتیک تجویز می شود؟
bltشفا آنلاین : تلاش محققان کشور برای درمان ام اس
bltشبکه خبر : درمان بیماری های خودایمن با استفاده از زنجبیل
bltایران آنلاین : درمان بیماری های خودایمن با زنجبیل
bltاقتصاد نیوز : تاثیر زنجبیل در درمان بیماری های خودایمنی
bltخبرآنلاین : معجزه زنجبیل در درمان بیماری های خودایمنی
bltزومیت : اوریون ؛ علائم، پیشگیری و روش های درمان آن
bltآفتاب : همه چیز درباره پنی سیلین از تست تا عوارض
bltنواندیش : خِس خِس نفس ها زیر ابر سیاه/ تا اراده کلی نباشد آلودگی هوا کاهش نمی یابد
bltعصر ایران : پیری سیستم ایمنی بدن و چگونگی مقابله با آن
bltبهار نیوز : درمان بیماری های فصل سرد با گیاهان دارویی
bltاقتصاد نیوز : این دم نوش درمان بیماری های زمستانی است
bltمشرق نیوز : درمان بیماری های زمستانی با این گیاهان دارویی
bltبرنا نیوز : درمان بیماری های زمستانی با مصرف گیاهان دارویی
bltفارس : بیماری های زمستانی را با این گیاهان دارویی درمان کنید
bltسلامت نیوز : واکسن کرونا پُلی برای بازگشت به زندگی عادی
bltشیعه نیوز : درمان بیماری های زمستانی با کمک گیاهان دارویی
bltپارسینه : درمان بیماری های فصل زمستان با کمک گیاهان دارویی
bltبازار نیوز : همه چیز درباره واکسن کرونا
bltپارسینه : راهکارهای پیشگیری از پیر شدن سیستم ایمنی بدن
bltاقتصاد آنلاین : علائمی که نشان می دهد به ویروس کرونا مبتلا شده بودید!/ پس از بهبود چه نشانه هایی آزاردهنده است؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.