قمار چینی اروپا

قمار چینی اروپا
دنی رودریک استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه هاروارد در «پراجکت سیندیکیت» نوشت: درست در پایان سال 2020، اتحادیه اروپا و چین از پایان توافقنامه جامع سرمایه گذاری (CAI) بین این دو غول اقتصادی خبر دادند. این بلند پروازانه ترین توافقی است که چین تاکنون با یک کشور ثالث منعقد کرده، موضوعی که در اعلامیه رسمی ...
قمار چینی اروپا

قمار چینی اروپا دنی رودریک استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه هاروارد در «پراجکت سیندیکیت» نوشت: درست در پایان سال 2020، اتحادیه اروپا و چین از پایان توافقنامه جامع سرمایه گذاری (CAI) بین این دو غول اقتصادی خبر دادند. این بلند پروازانه ترین توافقی است که چین تاکنون با یک کشور ثالث منعقد کرده، موضوعی که در اعلامیه رسمی کمیسیون اروپا هم به آن اشاره شده بود. توافقنامه جامع سرمایه گذاری به شرکت های اروپایی امکان دسترسی بیشتر به بازار بزرگ چین با جمعیتی عظیم را داده ضمن اینکه الزامات دولت چین را در زمینه همکاری های مشترک و انتقال فناوری در برخی از بخش ها حذف می کند. دنی رودریک استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه هاروارد در «پراجکت سیندیکیت» نوشت: توافق نامه جدید اتحادیه اروپا و چین یک سوال اساسی از نظم جهانی پسا همه گیری را مطرح می سازد: اینکه چگونه روابط استراتژیک و اقتصادی بین قدرتهای بزرگ باید با تنظیمات نهادی و سیاسی بسیار متفاوت مدیریت شود؟ آیا دموکراسی ها می توانند در حالی که با چین تجارت و در این کشور سرمایه گذاری می کنند، به ارزش های دموکراتیک خودشان هم وفادار بمانند؟

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: درست در پایان سال 2020، اتحادیه اروپا و چین از پایان توافقنامه جامع سرمایه گذاری (CAI) بین این دو غول اقتصادی خبر دادند. این بلند پروازانه ترین توافقی است که چین تاکنون با یک کشور ثالث منعقد کرده، موضوعی که در اعلامیه رسمی کمیسیون اروپا هم به آن اشاره شده بود.
توافقنامه جامع سرمایه گذاری به شرکت های اروپایی امکان دسترسی بیشتر به بازار بزرگ چین با جمعیتی عظیم را داده ضمن اینکه الزامات دولت چین را در زمینه همکاری های مشترک و انتقال فناوری در برخی از بخش ها حذف می کند. طبق این توافق، چین به اروپایی ها قول می دهد که برخورد یکسانی با شرکت های دولتی و شفافیت بیشتر نظارتی داشته باشد. علاوه بر این، دولت چین برخی از تعهدات در مورد پایداری محیط زیست و رعایت حقوق کار را نیز متعهد شده است. علاوه بر همه این ها پکن موافقت خودش را با انجام تلاش های مستمر و مداوم برای تصویب کنوانسیون کار اجباری اعلام کرد.

روی کاغذ، این نه تنها برای صنعت اروپا، بلکه برای حقوق بشر نیز یک پیروزی است، اما استقبالی که از این توافق شده تا اینجای کار چندان مثبت نبوده است. واکنش آمریکا نسبت به توافق فوق از ناامیدی تا خصومت آشکار بود. برای تندروها، از جمله مقامات دولت ترامپ، تصمیم اروپا به منزله پذیرش قدرت اقتصادی چین و دادن یک پیروزی مهم دیپلماتیک به این کشور قلمداد می شد.

همچنین، بسیاری از دموکرات ها از جمله رئیس جمهور منتخب جو بایدن و مشاور امنیت ملی وی نیز از امضای چنین توافقی ناامید شدند. دولت جدید بایدن ترجیح می داد تا با ایجاد یک توافق اقتصادی با اروپا جبهه ای واحد در برابر چین ایجاد کند.
برای دیگران، این توافق نشان از ساده لوحی آشکار اتحادیه اروپا در مورد وعده های حقوق بشری چین داشت. گای ورهوفشتات، نخست وزیر پیشین بلژیک و نماینده پارلمان اروپا در توئیتر خود نوشت که هر امضای چینی ها در مورد حقوق بشر فقط یک کاغذ حرام می کند!
توافقنامه اروپا و چین یک سوال اساسی از نظم جهانی پس از دوران همه گیری را نشان می دهد: اینکه چگونه روابط استراتژیک و اقتصادی بین قدرتهای بزرگ باید با تنظیمات نهادی و سیاسی بسیار متفاوت مدیریت شود؟ به ویژه، آیا دموکراسی ها می توانند در حالی که با چین تجارت و در این کشور سرمایه گذاری می کنند، به ارزشهای دموکراتیک خود نیز وفادار بمانند؟

برای پاسخ به این سوال، باید دو واقعیت را مد نظر قرار دهیم. اولاً، پیش بینی جدایی قابل توجه اقتصاد چین و اقتصادهای جهان غرب بدون ایجاد یک فاجعه اقتصادی غیرممکن است. ثانیاً، کارهای کمی وجود دارد که کشورهای غربی بتوانند برای تحت فشار قرار دادن پکن به منظور رعایت حقوق بشر انجام دهند.
توافق های تجاری و سرمایه گذاری نمی توانند چین را تبدیل به یک اقتصاد بازار غربی مسلک کند یا این کشور را تبدیل به یک دموکراسی کند. بیشترین امیدواری این است که سعی شود به دنبال رژیم جهانی جدیدی باشند که تنوع اقتصادی و سیاسی را بدون ضربه به دستاوردهای ناشی از سرمایه گذاری و تجارت بین المللی به رسمیت بشناسد. هیچیک از این ها البته نمی گوید که کشورهای غربی باید ملاحضات حقوق بشری یا سیاسی را در هنگام تعامل اقتصادی با چین، کنار بگذارند. این بدین معناست که امریکا و اروپا باید به دنبال اهداف قابل دفاع، قابل دسترس و محدودتر باشند.

چنین اهدافی بسیار مهمند. اول اینکه، قوانین سرمایه گذاری و تجارت باید اطمینان حاصل کند که شرکت ها و مصرف کنندگان غربی در نقض حقوق بشر در چین همگناه نباشند. دوم اینکه چنین قوانینی باید از کشورهای دموکراتیک در مقابل اعمال چین که می تواند قوانین نهادهای داخلی شان در حوزه کارگری، محیط زیست، تکنولوژی و امنیت ملی را از بین ببرد، محافظت کند. هدف باید حفظ ارزش های خود غرب باشد تا صدور آن ها به چین. بنابراین، سئوال مهم درمورد توافقنامه جامع سرمایه گذاری (CAI) این است که آیا اروپا می تواند سیستم اقتصادی چین را تغییر دهد یا بحث حقوق بشر و کارگری را در آنجا بهبود ببخشد.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: کمیسیون اروپا ادعا کرده است که CAI به اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا خط مشی خود را حفظ کند ، به ویژه در بخش های "حساس" مانند انرژی ، زیرساخت ها ، کشاورزی و خدمات عمومی. در حوزه های دیگر، اتحادیه اروپا در حال حاضر نسبت به سرمایه گذاری چین بسیار باز عمل می کند. این مسئله اما این نکته را مطرح می کند که دولت چین فکر می کند از توافق چه دستاوردی خواهد داشت. به نظر می رسد پاسخ این است که چین در حال بیمه کردن خود در برابر محدودیت های آینده در اروپا است. این توافقنامه شامل یک مکانیزم داوری است که طرفین را قادر می سازد شکایات مربوط به نقض توافق را علیه یکدیگر مطرح کنند. در حالی که کمیسیون اروپا این مکانیزم را راهی برای جلوگیری از عقب نشینی چین از تعهدات خود می داند ، اما این مکانیزم می تواند ابزاری برای دولت چین برای به چالش کشیدن موانع در مقابل شرکت های چینی برای ورود به حوزه های بخصوص باشد.

چه اتفاقی می افتد اگر کشورهای اروپایی اقدامات سختگیرانه تری را برای جلوگیری از فعالیت شرکت های چینی در اتحادیه اروپا اتخاذ کنند؟ آیا سازوکار داوری موجود این مقررات را با توافقنامه جامع سرمایه گذاری سازگار می داند؟
پاسخ اینگونه سوالات روشن نیست و بیشتر به متن نهایی توافقنامه جامع سرمایه گذاری و سازوکارهای حل اختلافات تعیین شده در آن برمی گردد. در هر صورت ما نباید توافقنامه جامع سرمایه گذاری را بر اساس اینکه آیا اروپا را قادر به صادر کردن سیستم و ارزشهای خود می کند یا نه قضاوت کنیم. ما باید این توافق را تنها بر اساس این که آیا اجازه می دهد اروپا همچنان به ارزش های خود وفادار بماند یا نه قضاوت کنیم.

کلیدواژه های این خبر
فناوری   محیط زیست   آمریکا   مشاور امنیت ملی   جو بایدن   تنظیمات   دیپلمات   حرام   بلژیک   رئیس جمهور   نظم جهانی   توئیتر   کمیسیون اروپا   قدرت اقتصادی   وفادار   کشور ثالث   نماینده پارلمان اروپا   کار اجباری   چین   اقتصاد   بازار   بین الملل   دونالد ترامپ   نخست وزیر   سرمایه گذاری   پکن   اتحادیه اروپایی   اروپا   دموکرات ها   دانشگاه هاروارد   دموکراسی   شرکت های دولتی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایراس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چرا اروپایی ها باید بی کم و کاست توصیه های پارلمان اروپا در مورد ایران و برجام را اجرا کنند؟ / دولت بایدن به دنبال برقراری مجدد راه های ارتباطی با تهران است، نشانه اش هم انتصاب رابرت مالی است
انتخاب
ریزش بورس های جهانی
ایران اکونومیست
ریزش بورس ها در جهان
ایسنا
ابوالفتح: چین همچنان تهدید اصلی واشنگتن/ اتحاد با بروکسل ملموس ترین تغییر خواهد بود/ در مورد برجام و روابط با ایران، ابهام ها زیاد است
خبرگزاری ایلنا
بورسهای آمریکا و آسیا صعودی ماندند
ایسنا
آمریکا از نظر اقتصادی چین را طلاق داده و اروپاهم وسواس دارد
ساعت 24
راه بایدن چندان هموار نیست
دیپلماسی ایرانی
تحریم پمپئو و 27 مقام آمریکایی توسط چین| روایت واشنگتن پست از 30573 دروغ ترامپ در دوره ریاست جمهوری|پیام تبریک رهبران جهان به بایدن| ادامه مرگ سفرای روسیه با فوت سفیر این کشور در زامبیا
تابناک
واکنش بازارهای مالی به آمدن بایدن
صبحانه با خبر
ما نیز از حملات مشابه به کنگره در امان نیستیم
بولتن نیوز
پیام های تبریک رهبران جهان به بایدن
خبر خودرو
کدام رهبران جهان به بایدن و هریس تبریک گفتند؟
آفتاب
واکنش بازار های مالی به آمدن بایدن
فردا نیوز
آغاز ریاست جمهوری بایدن؛ تسکین متحدان، بدبینی رقبا
ایرنا
اسپانیا: ترامپ «یک جوک بد» بود/ آلمان: راحت شدیم
سایت جماران
مقام اروپایی: ما نیز از حملات مشابه به کنگره در امان نیستیم
باشگاه خبرنگاران
چالش های پیش روی دولت بایدن
قدس آنلاین
پیام تبریک رهبران دنیا به بایدن
خبرآنلاین
رهبران جهان به بایدن و هریس تبریک گفتند
فرتاک نیوز
پیام های تبریک رهبران جهان به بایدن و هریس
ایسنا
اروپا در معرض حملات مشابه حمله به کنگره آمریکا
صدا و سیما
اظهارات مقام های غربی درباره آغاز دوران ریاست جمهوری بایدن
خبرگزاری دانشجو
پیشنهاد بروکسل به رئیس جمهور جدید آمریکا/ تاکید بر استقلال بیشتر اروپا
تسنیم
مقامات غربی پس از روی کارآمدن بایدن چه واکنش هایی را نشان دادند؟+ جزییات
برنا نیوز
نخستین واکنش بازارهای مالی به آمدن بایدن
ایسنا
چرا آمریکا به قبل باز نخواهد گشت؟
تسنیم
واکنش های جهانی به شروع ریاست جمهوری بایدن
خبرآنلاین
واکنش مقامات جهان به آغاز ریاست جمهوری بایدن
دنیای اقتصاد
ابراز امیدواری اتحادیه اروپا به بهبود روابط آسیب دیده با آمریکا در دوره بایدن
باشگاه خبرنگاران
تلاش گسترده اسرائیل و امارات برای تحریک دولت بایدن علیه لبنان و حزب الله
تسنیم
روندهایی ثابت در جهانی بی ثبات
مردم نیوز
درز سندی از کمیسیون اتحادیه اروپا در ارتباط با ایران
خرداد نیوز
چشم انداز رقابت چین و آمریکا در کشورهای در حال توسعه
مشرق نیوز
کاپلان: پامپئو قطعا بدترین وزیر خارجه تاریخ آمریکا است
فارس
درز سندی از کمیسیون اتحادیه اروپا: تلاش برای کاهش اتکا به دلار آمریکا در پی اختلافات بوجود آمده بر سر تحریم ایران در دوره ترامپ
انتخاب
قمار چینی اروپا
انتخاب
لغو محدودیت های تایوان/عبور ترامپ از خط قرمز چین
مهر نیوز
دیپلماسی واکسن در خاورمیانه
ساعت 24
لزوم کنترل شبکه های اجتماعی در سراسر جهان/ زنگ خطری برای دموکراسی
تیتر یک
طرح مارشال 2 روی میز
روزنامه شرق
اخبار مرتبط
bltانتخاب : چرا اروپایی ها باید بی کم و کاست توصیه های پارلمان اروپا در مورد ایران و برجام را اجرا کنند؟ / دولت بایدن به دنبال برقراری مجدد راه های ارتباطی با تهران است، نشانه اش هم انتصاب رابرت مالی است
bltایران اکونومیست : ریزش بورس های جهانی
bltایسنا : ریزش بورس ها در جهان
bltخبرگزاری ایلنا : ابوالفتح: چین همچنان تهدید اصلی واشنگتن/ اتحاد با بروکسل ملموس ترین تغییر خواهد بود/ در مورد برجام و روابط با ایران، ابهام ها زیاد است
bltایسنا : بورسهای آمریکا و آسیا صعودی ماندند
bltساعت 24 : آمریکا از نظر اقتصادی چین را طلاق داده و اروپاهم وسواس دارد
bltدیپلماسی ایرانی : راه بایدن چندان هموار نیست
bltتابناک : تحریم پمپئو و 27 مقام آمریکایی توسط چین| روایت واشنگتن پست از 30573 دروغ ترامپ در دوره ریاست جمهوری|پیام تبریک رهبران جهان به بایدن| ادامه مرگ سفرای روسیه با فوت سفیر این کشور در زامبیا
bltصبحانه با خبر : واکنش بازارهای مالی به آمدن بایدن
bltبولتن نیوز : ما نیز از حملات مشابه به کنگره در امان نیستیم
bltخبر خودرو : پیام های تبریک رهبران جهان به بایدن
bltآفتاب : کدام رهبران جهان به بایدن و هریس تبریک گفتند؟
bltفردا نیوز : واکنش بازار های مالی به آمدن بایدن
bltایرنا : آغاز ریاست جمهوری بایدن؛ تسکین متحدان، بدبینی رقبا
bltسایت جماران : اسپانیا: ترامپ «یک جوک بد» بود/ آلمان: راحت شدیم
bltباشگاه خبرنگاران : مقام اروپایی: ما نیز از حملات مشابه به کنگره در امان نیستیم
bltقدس آنلاین : چالش های پیش روی دولت بایدن
bltخبرآنلاین : پیام تبریک رهبران دنیا به بایدن
bltفرتاک نیوز : رهبران جهان به بایدن و هریس تبریک گفتند
bltایسنا : پیام های تبریک رهبران جهان به بایدن و هریس
bltصدا و سیما : اروپا در معرض حملات مشابه حمله به کنگره آمریکا
bltخبرگزاری دانشجو : اظهارات مقام های غربی درباره آغاز دوران ریاست جمهوری بایدن
bltتسنیم : پیشنهاد بروکسل به رئیس جمهور جدید آمریکا/ تاکید بر استقلال بیشتر اروپا
bltبرنا نیوز : مقامات غربی پس از روی کارآمدن بایدن چه واکنش هایی را نشان دادند؟+ جزییات
bltایسنا : نخستین واکنش بازارهای مالی به آمدن بایدن
bltتسنیم : چرا آمریکا به قبل باز نخواهد گشت؟
bltخبرآنلاین : واکنش های جهانی به شروع ریاست جمهوری بایدن
bltدنیای اقتصاد : واکنش مقامات جهان به آغاز ریاست جمهوری بایدن
bltباشگاه خبرنگاران : ابراز امیدواری اتحادیه اروپا به بهبود روابط آسیب دیده با آمریکا در دوره بایدن
bltتسنیم : تلاش گسترده اسرائیل و امارات برای تحریک دولت بایدن علیه لبنان و حزب الله
bltمردم نیوز : روندهایی ثابت در جهانی بی ثبات
bltخرداد نیوز : درز سندی از کمیسیون اتحادیه اروپا در ارتباط با ایران
bltمشرق نیوز : چشم انداز رقابت چین و آمریکا در کشورهای در حال توسعه
bltفارس : کاپلان: پامپئو قطعا بدترین وزیر خارجه تاریخ آمریکا است
bltانتخاب : درز سندی از کمیسیون اتحادیه اروپا: تلاش برای کاهش اتکا به دلار آمریکا در پی اختلافات بوجود آمده بر سر تحریم ایران در دوره ترامپ
bltانتخاب : قمار چینی اروپا
bltمهر نیوز : لغو محدودیت های تایوان/عبور ترامپ از خط قرمز چین
bltساعت 24 : دیپلماسی واکسن در خاورمیانه
bltتیتر یک : لزوم کنترل شبکه های اجتماعی در سراسر جهان/ زنگ خطری برای دموکراسی
bltروزنامه شرق : طرح مارشال 2 روی میز
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.