سهام عدالت جدید به این افراد تعلق می گیرد + جزئیات

سهام عدالت جدید به این افراد تعلق می گیرد + جزئیات
در حالی که اخبار ضد و نقیضی از سوی بهارستانی ها در مورد جاماندگان سهام عدالت به گوش می رسید، اخیرا یکی از مسئولان سهام عدالت اعلام کرده است که جزئیات طرح تخصیص سهام عدالت به جاماندگان تصویب شد؛ خبر خوشی که تا اجرای آن راه زیادی در پیش است.
سهام عدالت جدید به این افراد تعلق می گیرد + جزئیات

استارت سهام عدالت در سال 1385 زده شد و دولت تصمیم گرفت بخشی از سهام 49 شرکت خود را به مردم بدهد، بر این اساس حدود 49 میلیون ایرانی که از اقشار مختلف جامعه بودند مشمول سهام عدالت شدند و برخی از اقشار از جمله افراد تحت پوشش کمیته حضرت امام (ره) و مددجویان بهزیستی این سهام را با 50 درصد تخفیف دریافت کردند.

در این فرآیند برخی افراد که بعضا از دهک های پایین جامعه بودند از دریافت این سهام جا ماندند، برخی دیگر هم هرچند برگه سهام عدالت را در دست داشتند، اما به دلیل عدم ثبت نام نهایی، صاحب این سهام نشدند. در نهایت با آزادسازی سهام عدالت اهمیت این سهام دوباره سر زبان ها افتاد و باعث شد جاماندگان چندین و چندبار تقاضای خود برای دریافت سهام عدالت را به گوش مسئولان برسانند.

در این راستا نمایندگان مجلس جدید از همان ابتدا برای اعطای این سهام به جاماندگان وعده های مختلفی دادند که بعضا ضد و نقیض بود. برای مثال یک نماینده از جمعیت 20 میلیونی جاماندگان صحبت می کرد و دیگری از جمعیت هفت میلیون نفری.

در نهایت روز سه شنبه بود که اکبر حیدری، مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت البرز اعلام کرد تخصیص سهام عدالت به جاماندگان طی چند ماه گذشته توسط کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و جزئیات آن به تصویب رسید.

به گفته وی، با توجه به اینکه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان برای دولت بار مالی دارد و دولت نیز مدعی بود که منابع کافی مالی برای این کار ندارد، طی نشستی در مجلس شورای اسلامی، نحوه تامین منابع مالی اجرای طرح نیز مشخص شد. پس از تصویب طرح فوق در کمیسیون تلفیق برای اجرا به دولت ارسال خواهد شد؛ اولویت تخصیص سهام عدالت به روستانشینان، عشایر و اقشار کم درآمد است. البته دو میلیون نفری که با داشتن کاغذ ثبت نام دوره قبلی از سهام عدالت جامانده اند نیز سهام عدالت دریافت خواهند کرد.

این مباحث درحالی مطرح می شود که تخصیص سهام عدالت به جاماندگان این سهام فعلا در کمیسیون تلفیق تصویب شده و چنانچه در صحن علنی مجلس هم تصویب شود، باید محل واگذاری آن مشخص شده و بعد به دولت فرستاده شود.

در واقع پس از تصویب در مجلس باید مشخص شود که کدام شرکت ها باید برای جاماندگان واگذار شود، زیرا دولت در شرکت های قبلی که پرتفوی سهام عدالت را تشکیل داده بودند دیگر سهمی ندارد.

بنابراین به نظر می رسد فعلا راه زیادی برای تحقق این اتفاق در پیش است و ممکن است این فرآیند به عمر دولت فعلی قد ندهد.

سهام عدالت یکی از انواع یارانه است که دولت نهم از طریق شرکت های تعاونی عدالت استانی به مشمولان واگذار و هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرد. طرح اولیه «سهام عدالت» بر این مهم استوار شد که بخشی از سهام شرکت های دولتی مشخص، به قشر های کمدرآمدتر فروخته شود. این طرح هدف نهایی اش ارتقای کیفیت زندگی اقشار کم درآمد بود آییننامه اجرایی افزایش ثروت خانوار های ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت را در تاریخ 9 بهمن 84 و پس از اصلاح متن اولیه که خود در 23 آبان 84 مصوب هیئت وزیران شده بود، به تصویب این هیئت رسید.

تصویب اساسنامه شرکت کارگزاری سهام عدالت در تاریخ 23 آبان 1384 نشان از تصمیم قاطع دولت بر اجرای این داشت و سهام مزبور پیش از آغاز سال 1385 در چهار استان به تعدادی از مشمولان طرح اعطا شد.

در مرحله اول واگذاری سهام عدالت به برخی از افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان بیکار فاقد شغل تقسیم شد و برگه هایی به عنوان برگه سهام عدالت نیز به مشمولان طرح سهام عدالت داده شد.

ارزش این برگه ها در ابتدا 500 هزار تومان سهام بود که بعد به یک میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه های کم درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده شود و نیمی دیگر نیز به مدت ده سال از محل سود شرکت بازپرداخت شود.
نظر احمدی نژاد در مورد سهام عدالت

در آبان ماه سال 1385 محمود احمدی نژاد در یک مراسم دولتی، واگذاری سهام عدالت را با هدف «کاهش فقر» اعلام کرد. احمدینژاد واگذاری سهام عدالت را «تحولی بزرگ» میدانست که به عقیده وی مبنای آن «توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشر ها مختلف جامعه بود.سهام عدالت و خصوصی سازی

تا پیش از اجرای طرح سهام عدالت خصوصیسازی بسیار کند پیش میرفت و آمار ها نشان میدهد که نزدیک به سه هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های دولتی تا آن زمان واگذار شده بود، ولی ارزش سهام عدالت در همان مرحله اول دو هزار و 300 میلیارد تومان بود. در همان سال 1385 بعد از تفسیر تاز های که از اصل 44 قانون اساسی شد، دولت اجازه یافت تا 80 درصد سهام کارخانجات، بنگاه های بزرگ دولتی را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کند که تا آن زمان بنابر قانون اساسی باید در اختیار دولت میبود.

با تفسیری که از اصل 44 صورت گرفت دولت اجازه یافت تا سهام شرکت های بزرگ نظیر خودروسازیها، فولاد، معادن، بیمه، بانک، هواپیمایی، کشتیرانی، نیروگاهها، مخابرات و نفت گاز را واگذار کند. با این مجوز تازه، واگذاری ها شرکت های دولتی سرعت گرفت هر چند کارشناسان اقتصادی میگویند در این مدت بخش عمد های از شرکت ها به سازمان ها و نهاد های شبه دولتی و «خصولتی» واگذار شدهاست و سهم واگذار شده به بخش خصوصی ناچیز بودهاست.

آمار نشان میدهد که تا پایان دولت محمود احمدینژاد نزدیک به 10 درصد سهام شرکت های دولتی به شبه دولتی ها واگذار شده. آمار نشان میدهد که بیشتر از 142 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در پانزده سال گذشته واگذار شد که حدود 30 هزار میلیارد تومان این سهام مربوط به سهام عدالت بود.انتقادات

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دولت های یازدهم و دوازدهم در مورد سهام عدالت عقیده دارد 95 درصد از شرکت ها و مجموعه های دولتی واگذار شده به بخش خصوصی در دولت احمدینژاد در نهایت به این بخش نرسیده و دوباره به دولت «بازگشته» یا به نهاد های نیمه دولتی واگذار شدهاست.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد در دولت یازدهم نیز در مورد سهام عدالت عقیده دارد که سهام عدالت به شیو های که اجرا شد، جز بیصاحبسازی بنگاه های اقتصادی ثمری نداشت و 62 بنگاه اقتصادی بیصاحب شدند، طیب نیا در این باره پرسیده است که آیا سهامداران عدالت در حال حاضر امکان مدیریت شرکت ها را دارند؟تحقیق و تفحص از واگذاری و پرداخت سهام عدالت

علی مطهری در خرداد 92 تقسیم سود سهام عدالت پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 را مصداق «بداخلاقی انتخاباتی و خرید رای» عنوان کرد. در هفتم اسفندماه 92 تعدادی از نمایندگان مجلس درخواست خود مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد سهام عدالت را به هیئت رئیسه مجلس تقدیم کردند.
تا آبان 1395 سود شرکت های سهام عدالت 17 هزار و 500 میلیارد تومان بوده که 1300 میلیارد تومان آن پیش از انتخابات ریاست جمهوری 1388 از سوی دولت محمود احمدینژاد به عنوان سود سهام عدالت بین گروه هایی از مردم توزیع شد.نحوه پرداخت سود

سبد سهام عدالت ترکیبی از 60 شرکت بورس و فرابورس است و برای هر نفر از مجموع پورتفوی سهام عدالت مبلغ یک میلیون تومان سهام اختصاص داده شدهاست؛ بنابراین سهام عدالت متعلق به شرکت خاصی نیست و مجموع سبد سهام در درصدی از 60 شرکت دولتی تعریف شدهاست که سود و زیان شرکت های مذکور بهصورت علیالسویه بین سهامداران تقسیم میشود. طبق قانون، دولت باید سهام عدالت را از ابتدای سال 95 آزاد میکرد، اما امکان دارد این آزادسازی ماه ها بعد از پایان مهلت قانونی طول بکشد و عملاً پرداخت سهام عدالت به انتخابات یازدهم ریاستجمهوری نزدیک خواهد شد.

در مرداد 1395 سید جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصیسازی با تأکید بر اینکه سودی که در دولت گذشته بابت سهام عدالت به عد های از شهروندان پرداخت شده غیرقانونی بوده، میگوید به هیچ عنوان سودی بابت سهام عدالت به شهروندان پرداخت نخواهد شد، بلکه تنها در پایان سال 1395 بابت مقدار آزادسازی این سهام تعیین تکلیف میشود.

در اوایل آذر 1395 سازمان خصوصیسازی اعلام کرد که بعد از ده سال، تکلیف سهام عدالت در سال آینده روشن میشود و از پایان سال آینده سود سهام عدالت به دارندگان آن پرداخت خواهد شد. رئیس سازمان خصوصیسازی گفت که «از نظر ما طرح سهام عدالت به انتهای خود رسیدهاست و منتظریم با پایان یافتن مجامع، شرکت های سرمایه پذیر حسابهایشان را ببندند.

او در عین حال تأکید کرده که هنوز «ابهام های مختصری درباره شناسایی مشمولان، سبد سهام، سازو کار های ساماندهی آن برای آزادسازی سهام عدالت وجود دارد.» برای حل این مشکل، دولت لایحه تهیه کردهاست و قرار است آن را به مجلس بفرستد و پس از آن «تکلیف سهام عدالت روشنتر میشود.»

در اواسط دی ماه سال 95 سازمان بورس و اوراق بهادار میزان سود دریافتی سهام عدالت از 60 شرکت حاضر در سبد سهام را 199 هزار و 15 میلیارد ریال اعلام کرد. بهعلاوه سود مصوب مجمع عمومی شرکت ها در این مدت 309 هزارو 574 میلیارد ریال و همچنین مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت 51 هزار و 770 میلیارد ریال و مانده طلب سود از شرکت ها 58 هزار و 788 میلیارد ریال بودهاست.

موافقت رهبر انقلاب با آزادسازی سهام عدالت

9 اردیبهشت 1399 رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور ابلاغیه ای ضمن موافقت با درخواست رییس جمهور برای آزادسازی سهام عدالت و با اشاره به نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده های کم درآمد، موارد سه گانه ای را به عنوان امور لازم الرعایه در این واگذاری ها مورد تأکید قرار دادند و خاطرنشان کردند: دولت هر چه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریعتر از منافع سهام خود بهره مند شوند.

متن ابلاغیه رهبر معظم انقلاب به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درپی تصمیم واگذاری درصدی از سهام اصل 44 قانون اساسی در قالب سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانوارهای کم درآمد، انتظار این بود که توسط مسئولین مربوط در دولتهای مختلف با اجرای دقیق مواد 8 گانه ابلاغی 1385/4/12 هرچه سریعتر مقدمات لازم برای آزادسازی سهام عدالت و واگذاری تعیین قیمت آن به بورس فراهم گردیده و آیین نامه های اجرایی تهیه و به اجرا درآید. در هر صورت با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست، با آزادسازی سهام عدالت با رعایت امور زیر، موافقت می شود:

دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت های سرمایه پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.

مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورایعالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاههای اجرایی لازم الاجراست.

نسبت به سهام باقیمانده در شرکت های سرمایه گذاری استانی، شورایعالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه ی ورود آن شرکتها را در بورس فراهم نماید.

با توجه به تأخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است، و به دلیل ضرورت بهره مندی هرچه سریعتر مردم از منافع سهام خود، لازم است دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه گانه فوق را به عمل آورد.

سیّد علی خامنه ای

منبع: مهر


کلیدواژه های این خبر
تخفیف   البرز   سهام عدالت   خانوار   منابع مالی   کمیسیون تلفیق   یارانه   صحن علنی مجلس   افراد تحت پوشش   هیئت وزیران   شرکت تعاونی   مشمولان   کمیسیون اقتصادی   جاماندگان   مددجویان بهزیستی   واگذاری سهام   اقشار کم درآمد   مجلس شورای اسلامی   برگه   کمیته امداد امام خمینی   اقتصاد ایران   دولت احمدی نژاد   شرکت های دولتی   آزادسازی سهام عدالت  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شمانیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
یارانه اقشار کم درآمد امشب واریز می شود
آریا
امشب؛ واریز دومین یارانه معیشتی اقشار کم درآمد
عصر ایران
دومین یارانه 100 و 120هزارتومانی معیشتی اقشار کم درآمد، امشب واریز می شود
شبکه خبر
امشب؛ واریز دومین یارانه 100 و 130 هزارتومانی معیشتی اقشار کم درآمد
انتخاب
موافقت با ثبت نام جاماندگان سهام عدالت
صدا و سیما
سهام عدالت جدید به چه کسانی تعلق میگیرد؟
اقتصاد آنلاین
یارانه جدید نقدی و بن خرید برای تمام مشمولان +جزئیات کامل
بدر پرس
سهام عدالت جدید به این افراد تعلق می گیرد + جزئیات
شمانیوز
جاماندگان سهام عدالت حتما بخوانند
اقتصاد نیوز
جاماندگان سهام عدالت
اعتدال
جاماندگان سهام عدالت بخوانند (25 دی)
اقتصاد آنلاین
تخصیص سهام به جاماندگان سهام عدالت چقدر جدی است؟
سایت جماران
همه چیز درباره سهام عدالت/ آیا افراد جامانده می توانند ثبت نام کنند؟
عصر ایران
جاماندگان سهام عدالت چقدر باید امیدوار باشند؟
فردا نیوز
جاماندگان سهام عدالت چقدر به دریافت سهام امیدوار باشند؟
روز پلاس
خبری خوش برای جاماندگان سهام عدالت
فرتاک نیوز
جاماندگان به دریافت سهام عدالت امیدوار باشند؟
اقتصاد آنلاین
کام جاماندگان سهام عدالت شیرین می شود؟
اقتصاد نیوز
سرنوشت طرح جدید برای جاماندگان سهام عدالت
پول نیوز
جاماندگان سهام عدالت چقدر به دریافت این سهام امیدوار باشند؟
ایسنا
سهام عدالت جامانده ها به چه کسانی می رسد؟
روز نو
سهام عدالت جدید به چه کسانی می رسد؟
رویداد 24
سرنوشت طرح جدید برای جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟
مثلث
عدالتی که سهام آن هنوز به جاماندگان اختصاص نیافته است
اقتصاد آنلاین
موافقت یا مخالفت با ثبت نام جاماندگان سهام عدالت!
ایران اکونومیست
خبر مهم برای جاماندگان سهام عدالت
اقتصاد نیوز
وعده های ضدو نقیض درموردجاماندگان سهام عدالت
بهار نیوز
سهام عدالت و وعده های ضد و نقیض
فرتاک نیوز
وعده های ضد و نقیض درمورد جاماندگان سهام عدالت
ایسنا
ضرورت ثبت نام سهام داران عدالت در سامانه سجام
ساعت 24
نامه قالیباف برای پیگیری یارانه کمک معیشتی اقشار مستضعف
جوان آنلاین
جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ مهم
صدای ایران
هنوز نحوه ثبت نام سهام عدالت به مجلس ارائه نشده/ 3 قشر کم درآمدی که مشمول سهام عدالت جدید می شوند
راه دانا
آیا عمر ارز 4200 تومانی به پایان رسیده است؟
رویداد 24
سهام عدالت جدید برای 7 میلیون جامانده قطعی شد
روز پلاس
واگذاری سهام عدالت به 7 میلیون نفر روی میز تلفیق !
خبرآنلاین
دارندگان سهام عدالت بخوانند
بازار نیوز
سهام عدالت حق تمام هموطنان است
بورس نیوز
موافقت کمیسیون تلفیق با ثبت نام جاماندگان سهام عدالت
وانا نیوز
واریز و دریافت سود سالانه سهام عدالت منوط به ثبت نام در سجام است
بولتن نیوز
اخبار مرتبط
bltآریا : یارانه اقشار کم درآمد امشب واریز می شود
bltعصر ایران : امشب؛ واریز دومین یارانه معیشتی اقشار کم درآمد
bltشبکه خبر : دومین یارانه 100 و 120هزارتومانی معیشتی اقشار کم درآمد، امشب واریز می شود
bltانتخاب : امشب؛ واریز دومین یارانه 100 و 130 هزارتومانی معیشتی اقشار کم درآمد
bltصدا و سیما : موافقت با ثبت نام جاماندگان سهام عدالت
bltاقتصاد آنلاین : سهام عدالت جدید به چه کسانی تعلق میگیرد؟
bltبدر پرس : یارانه جدید نقدی و بن خرید برای تمام مشمولان +جزئیات کامل
bltشمانیوز : سهام عدالت جدید به این افراد تعلق می گیرد + جزئیات
bltاقتصاد نیوز : جاماندگان سهام عدالت حتما بخوانند
bltاعتدال : جاماندگان سهام عدالت
bltاقتصاد آنلاین : جاماندگان سهام عدالت بخوانند (25 دی)
bltسایت جماران : تخصیص سهام به جاماندگان سهام عدالت چقدر جدی است؟
bltعصر ایران : همه چیز درباره سهام عدالت/ آیا افراد جامانده می توانند ثبت نام کنند؟
bltفردا نیوز : جاماندگان سهام عدالت چقدر باید امیدوار باشند؟
bltروز پلاس : جاماندگان سهام عدالت چقدر به دریافت سهام امیدوار باشند؟
bltفرتاک نیوز : خبری خوش برای جاماندگان سهام عدالت
bltاقتصاد آنلاین : جاماندگان به دریافت سهام عدالت امیدوار باشند؟
bltاقتصاد نیوز : کام جاماندگان سهام عدالت شیرین می شود؟
bltپول نیوز : سرنوشت طرح جدید برای جاماندگان سهام عدالت
bltایسنا : جاماندگان سهام عدالت چقدر به دریافت این سهام امیدوار باشند؟
bltروز نو : سهام عدالت جامانده ها به چه کسانی می رسد؟
bltرویداد 24 : سهام عدالت جدید به چه کسانی می رسد؟
bltمثلث : سرنوشت طرح جدید برای جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟
bltاقتصاد آنلاین : عدالتی که سهام آن هنوز به جاماندگان اختصاص نیافته است
bltایران اکونومیست : موافقت یا مخالفت با ثبت نام جاماندگان سهام عدالت!
bltاقتصاد نیوز : خبر مهم برای جاماندگان سهام عدالت
bltبهار نیوز : وعده های ضدو نقیض درموردجاماندگان سهام عدالت
bltفرتاک نیوز : سهام عدالت و وعده های ضد و نقیض
bltایسنا : وعده های ضد و نقیض درمورد جاماندگان سهام عدالت
bltساعت 24 : ضرورت ثبت نام سهام داران عدالت در سامانه سجام
bltجوان آنلاین : نامه قالیباف برای پیگیری یارانه کمک معیشتی اقشار مستضعف
bltصدای ایران : جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ مهم
bltراه دانا : هنوز نحوه ثبت نام سهام عدالت به مجلس ارائه نشده/ 3 قشر کم درآمدی که مشمول سهام عدالت جدید می شوند
bltرویداد 24 : آیا عمر ارز 4200 تومانی به پایان رسیده است؟
bltروز پلاس : سهام عدالت جدید برای 7 میلیون جامانده قطعی شد
bltخبرآنلاین : واگذاری سهام عدالت به 7 میلیون نفر روی میز تلفیق !
bltبازار نیوز : دارندگان سهام عدالت بخوانند
bltبورس نیوز : سهام عدالت حق تمام هموطنان است
bltوانا نیوز : موافقت کمیسیون تلفیق با ثبت نام جاماندگان سهام عدالت
bltبولتن نیوز : واریز و دریافت سود سالانه سهام عدالت منوط به ثبت نام در سجام است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.