کمال خرازی: آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد

کمال خرازی: آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
به گزارش عصر امروز، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی 19 دی درباره گمانه زنی ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مسئله ما این نیست که آمریکا به ...
کمال خرازی: آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد

به گزارش عصر امروز، رهبر معظم انقلاب در سخنرانی تلویزیونی 19 دی درباره گمانه زنی ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور پیرامون رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این خصوص، گفتند «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مسئله ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه منطقی ما و مطالبه عقلانی ما است، رفع تحریم ها است؛ این حق غصب شده ملت ایران است.» این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آن را به عنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام کردند.
پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR ذیل پرونده «حرف قطعی» موضع جمهوری اسلامی در زمینه تحریم ها و برجام را در گفت وگو با «سید کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و از اعضای هیأت نظارت بر اجرای برجام بررسی کرده است.
*چرا برجام به این روز افتاد و به پیکر نیمه جانی تبدیل شد؟
سؤال: رهبر انقلاب فرمودند در خصوص بازگشت آمریکا به برجام عجله ای نداریم و اصلاً مسئله اصلی ما نیست، مسئله اصلی ما این است که آن ها باید تحریم ها را رفع کنند و اگر این اتفاق نیفتد و آمریکایی ها بدون رفع تحریم ها به برجام برگردند، حتی به جای سود، ممکن است برای ما ضرر هم داشته باشد. تحلیل شما از این بیانات چیست؟
خرازی: برجام سندی بین المللی است که بین چند کشور امضا شد و طبیعتاً همه طرف ها باید به آن متعهد باشند. باید دید چرا برجام به این روز افتاد و به پیکر نیمه جانی تبدیل شد. علتش این بود که تحریم ها برداشته نشد.
دلیل اینکه ما با این گروه مذاکره کردیم، برای برداشته شدن تحریم ها بود و برای اینکه طبق متن برجام عمل شود، باید عامل ناکامی آن رفع شود. لذا لازم است آمریکا ابتدا تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد. اگر کشورهای اروپایی هم بخواهند بدون آمریکا برجام را به وضع اولش برگردانند، اول باید به تعهداتی که تا به حال عمل نکرده اند، عمل کنند و تحریم ها را بردارند.
اگر آمریکا بخواهد بدون رفع تحریم ها به برجام برگردد موجب «باج خواهی» است؛ چرا که در برابر هر تحریمی که بخواهد رفع کند خواسته ای را مطرح خواهد کرد و این اقدام عاقلانه نیست!
بنابراین راه صحیح این است که قبل اینکه بخواهد به برجام برگردد تمام تحریم هایی که بعد از امضای برجام در قالب دستورات اجرایی رئیس جمهور وضع شده است؛ اعم از اینکه مربوط به هسته ای باشد و یا برچسب های تروریسم و حقوق بشر داشته باشد، بردارد.
البته اگر آمریکا اصلاً به برجام برنگردد، این اقدامی عملی است که اروپایی ها باید دنبال کنند و به تعهداتشان عمل کنند تا ما هم به اجرای تعهداتمان برگردیم.
*برجام و چارچوب آن مشخص است و ارتباطی با مسائل منطقه ای و موشکی ایران ندارد
سؤال: با تغییراتی که در داخل آمریکا رخ داد، گاهی بعضی مؤثرین اطراف بایدن صحبت از این می کنند که اگر او بخواهد به برجام برگردد مسئله فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران هم باید مورد بحث قرار گیرد تا زمینه ساز بازگشت آمریکا به برجام شود. تحلیل شما از این اظهارات چیست؟
خرازی: این ها نوعی باج خواهی است؛ چرا که برجام سندی مشخص و قطعی است و در آن راجع به این مباحث صحبتی نشده است. ما توافق کردیم درباره مسائل هسته ای صحبت کنیم، به توافق هم رسیدیم و بر تعهداتمان هم باقی بودیم تا اینکه آن ها نقض تعهد کردند و ما هم در قبال آن تعهداتمان را کاهش دادیم؛ بنابراین جایی برای سخن از این موارد نیست. برجام و چارچوب آن مشخص است و ارتباطی با مسائل منطقه ای و موشکی ایران ندارد.
* بر تعهدمان جدی هستیم، اما در عین حال در برابر بی تعهدی دیگران هم ساکت نخواهیم نشست
سؤال: اخیراً مجلس قانونی را برای کاهش تعهدات ایران در زمینه هسته ای مصوب کرد. دولت هم اقدامی را در این زمینه آغاز کرده است و شاهد کلید خوردن غنی سازی 20 درصد هستیم. ارزیابی شما از این اقدام چیست؟ آیا می تواند در عرصه دیپلماسی به تأمین منافع ملی ما کمکی بکند؟
خرازی: اساساً وقتی ایران سندی را امضا می کند بر تعهداتش می ایستد و بر اجرای آن تأکید دارد. آن ها بودند که تعهداتشان را انجام ندادند. ما برای اینکه اثبات کنیم زیر بار حرف زور و بی تعهدی و بدقولی آن ها نمی رویم، مهلت هایی را تعیین کردیم؛ چون آن ها باز هم عمل نکردند تعهدات دیگری را کاهش دادیم تا اینکه مجلس این مصوبه را اعلام کرد. مصوبه ای که بر اساس مفاد برجام است. ماده 36 برجام این امکان را به ما می دهد که در قبال نقض تعهد دیگران ما هم تعهدمان را کاهش دهیم. این نشان می دهد ما بر تعهدمان جدی هستیم، اما در عین حال در برابر بی تعهدی دیگران هم ساکت نخواهیم نشست و از حقوقمان استفاده خواهیم کرد.
* باید دید در مجموع سیاست آمریکا نسبت به برجام چه خواهد شد تا متناسب با آن تصمیم بگیریم
سؤال: بخشی از تحلیلگران تحولات این چند سال اخیر را به شخص آقای ترامپ مرتبط می دانند و معتقدند با آمدن دموکرات ها مسائل کاملاً حل می شود. تحلیل شما چیست؟ تا چه اندازه در تعامل با ما تفاوتی در بین جریانات داخلی آمریکا می بینید؟
خرازی: ما با یک نظام روبرو هستیم و رئیس جمهور بخشی از آن نظام است. کنگره، افکار عمومی و لابیست ها و کشورهای خارج از آمریکا هم هستند که تلاش می کنند سیاست آمریکا را در جهت منافع خودشان شکل دهند. همه این ها عواملی است که شکل دهنده سیاست یک دولت هستند و رئیس جمهور بخشی از آن است. البته بین سیاست های دموکرات ها و جمهوری خواهان و همچنین بین شخصیت آقای ترامپ و شخصیت آقای بایدن هم تفاوت هایی وجود دارد. ما باید تمام این عوامل را در نظر بگیریم و آن زمان بتوانیم پیش بینی کنیم که چه خواهد گذشت؛ بنابراین نباید عجله کرد. باید دید در مجموع سیاست آمریکا نسبت به برجام چه خواهد شد تا متناسب با آن تصمیم بگیریم.
* برای استقلال خودمان و تأمین منافعمان هیچ گاه حاضر نیستیم در برابر فشارهای دیگران تمکین کنیم
سؤال: با توجه به تجربه ای که با عنوان «تجربه برجام» در این چند سال شکل گرفته است، اگر نظام بخواهد در چارچوب برجام اقدام کند چه تغییراتی باید در سیاست خارجی مان بدهیم و این تغییر رویکردها باید شامل چه مؤلفه هایی باشد؟
خرازی: ما در تمام طول بیش از چهل سال گذشته نشان دادیم که اولاً مهم ترین مسئله، منافع و استقلال کشورمان است و در برابر تمام این زورگویی ها و فشارها ایستاده ایم. برجام تنها یک نمونه آن است و موارد دیگری هم بوده که حتی به جنگ منجر شده است؛ بنابراین برای استقلال خودمان و تأمین منافعمان هیچ گاه حاضر نیستیم در برابر فشارهای دیگران تمکین کنیم.
آن ها سندی را امضا کردند و باید به آن متعهد باشند، اما تعهدشان را نقض کردند. آمریکا از آن خارج شد و شروع به اعمال تحریم کرد! بیش از 1500 شرکت یا شخص ایرانی را تحت تحریم قرار داد. این مسئله خیلی به ما خسارت وارد کرده است؛ بنابراین باید در برابر چنین زورگویی بایستیم و بهترین راه رفع تحریم ها، خنثی کردن آن است.
اگر همین تحریم ها به کشوری دیگر تحمیل شده بود و این ظرفیت را نداشت که بتواند در مقابل تحریم ها مقاومت کند، مسلماً غربی ها پیروز شده بودند؛ اما ما در برابر این تحریم ها مقاومت کردیم و عملاً نتوانستند ما را به زانو درآورند؛ بنابراین بهترین راه رفع تحریم، خنثی کردن آن است که سیاست ما بوده و خواهد بود.
* اگر ما می خواستیم بر مذاکره تکیه کنیم هیچ گاه رژیم عراق از ایران خارج نمی شد
سؤال: ممکن است سیاست خنثی سازی تحریم که رهبر انقلاب هم فرمودند نسبت به رفع تحریم اولویت دارد را بیشتر توضیح دهید؟
خرازی: اگر تنها بگوییم باید تحریم را رفع کنیم و هیچ اقدام دیگری نکنیم، طبیعی است که آن ها از موضع زور و فشار صحبت می کنند؛ بنابراین اگر ما تحریم را با تلاش مردممان و جهش تولید و اقتصاد مقاومتی و آنچه رهبر انقلاب تأکید داشتند، خنثی کنیم و با سیاست های صحیح بتوانیم کشورمان را اداره کنیم آن ها پی می برند که تحریم ها بی خاصیت بوده است و نتوانسته اند از طریق تحریم ما را به زانو درآورند.
در تمام دوره ها این گونه بوده است؛ مثلاً در زمان جنگ که آن ها از صدام حمایت و خاک ما را اشغال کردند اگر ما می خواستیم بر مذاکره تکیه کنیم هیچ گاه رژیم عراق از ایران خارج نمی شد؛ اما تن به مذاکره و سازش ندادیم، ایستادیم و همه فشارها را تحمل کردیم تا توانستیم دشمن را از خاکمان بیرون کنیم. اکنون هم در میدان برجام، ایستادگی و عدم تمکین ما و خنثی کردن تحریم ها و اثر آن بر اقتصاد کشورمان راهی است که می تواند به موفقیت ما بینجامد و آن ها را به این موضع برساند که این فشارها کارساز نیست و باید به برجام برگردند و آن را عمل کنند.
* سیاست رهبری این بوده است که ما در برابر هر بی تعهدی آن ها متقابلاً تعهداتمان را کاهش دهیم
سؤال: یکی از نکاتی که رهبر انقلاب اشاره کردند «تعهد در برابر تعهد» و اینکه اقدامات متناظر به شکل خوبی در برجام پیش نرفت و از این به بعد باید این اتفاق بیفتد. به نظر شما ما چه کم دقتی هایی کردیم و چه اقداماتی می تواند در دستور کار ما قرار گیرد؟
خرازی: سیاست رهبری این بوده است که ما در برابر هر بی تعهدی آن ها متقابلاً تعهداتمان را کاهش دهیم و شورای نظارت بر برجام هم برای همین به وجود آمد. در مجموع البته با کم و کاست هایی این سیاست دنبال شده، اما می توانست زودتر، این اقدامات انجام شود که پیام قاطع تری داده شود.
سؤال: غنی سازی 20 درصد را می فرمایید؟
خرازی: نه تنها غنی سازی 20 درصد، بلکه اقدامات دیگری که در مصوبه مجلس مطرح شده است، مقدماتش را فراهم کرده اند. رهبری هم دستور صریح دادند و تولید 20 درصد شروع شد و نشان داد ما در تصمیماتمان جدی هستیم. آقای دکتر صالحی هم مقدماتش را فراهم کرد و در عین حال نگرانی هایی داشتند تا اینکه رهبری دستور دادند که بدون دغدغه این اقدام را شروع کنید و ایشان هم شروع کرد.
* در تمام دوران مذاکرات هسته ای رهبر انقلاب این موضوع را هدایت کردند و اگر تأکیدات ایشان نبود ممکن بود به صورت دیگری عمل شود
سؤال: با توجه به تعامل هایی که با رهبر انقلاب داشتید. نگاه ایشان به مقوله دیپلماسی، تعامل و گفت وگوهای سیاسی را برای ما تشریح بفرمایید و اگر روایت و خاطره ای از کمک و حمایت ایشان از فضای دیپلماسی دارید، شرح دهید.
خرازی: مسئله ای را که می شود اذعان کرد این است که رهبر انقلاب خودشان کارشناس بسیار برجسته ای در میدان روابط خارجی هستند و این حاصل ذکاوت ایشان و سال ها تجربه ای است که در سمت های مختلف داشته اند، چه قبل از اینکه ریاست جمهوری را بپذیرند و چه بعد از ریاست جمهوری و در دوران رهبری. ما در جلساتی که جمعاً و یا به صورت انفرادی خدمت ایشان داشتیم واقعاً اطلاعات و تحلیل های ایشان نسبت به مسائل سیاسی بسیار قوی و کارشناسی است و همه به این توانایی ایشان اذعان دارند.
در تمام دوران مذاکرات هسته ای ایشان این موضوع را هدایت کردند و اگر تأکیدات ایشان نبود ممکن بود به صورت دیگری عمل شود، چه در دورانی که آقای روحانی مسئول پرونده بودند و چه دوران جدید که زمان ریاست جمهوری ایشان است. دقت ها و پیش بینی های ایشان و جلوگیری از سوءاستفاده هایی که طرف های مقابل ممکن است در آینده بکنند مورد تأکید ایشان بود. از جمله در مورد برجام، ایشان شروطی را اعلام کردند و بر 9 مورد تأکید کردند و این ها نشان می دهد که برخی مسائل را پیش بینی می کردند که ممکن است در آینده آن ها بدقولی و زورگویی کنند و زیر بار اجرای تعهدات خود نروند. این ها حاکی از کیاست و دقت ایشان است که نظراتی کارشناسانه مطرح می کنند.
* باید وزارت خارجه از نظر حقوق بین الملل بررسی کند که احیاناً چگونه می شود این خسارت ها را مطالبه کرد
سؤال: به خسارت های وارد شده به ما اشاره کردید. خسارت هایی که از بابت عدم اجرای آن ها به تعهداتشان در چند سال اخیر و مخصوصاً خروجشان از برجام به ما وارد شد. از لحاظ فنی و حقوقی در دیپلماسی بحث مطالبه خسارت ها از جانب جمهوری اسلامی به چه شکل خواهد بود؟
خرازی: طبیعتاً خسارت های زیادی به ما وارد شده است. در این تردیدی نیست، هم از نظر عدم فروش نفت که خودشان اعلام کردند ایران نتوانسته 70 میلیارد دلار نفت بفروشد و چه از بابت تجارت، سرمایه گذاری و نقل و انتقالات بانکی و بیکاری که در کشور به وجود آمده و ورشکستگی شرکت ها، همه خسارت هایی است که در اثر خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات اروپایی ها وارد شده است. جایی باید به این مسائل رسیدگی شود که می تواند در چارچوب برجام مطرح و مطالبه شود و یا اینکه در چارچوب های دیگر. باید وزارت خارجه از نظر حقوق بین الملل بررسی کند که احیاناً چگونه می شود این خسارت ها را مطالبه کرد.
*نفس این مذاکرات نشان می دهد که ما اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
سؤال: تجربه کلانی در این چند سال به دست آمد و در ادبیات رهبر انقلاب به عنوان «تجربه برجام» از آن یاد شد. جمهوری اسلامی چه تجربیاتی از این مذاکره مستقیم با آمریکایی ها به دست آورده و ما باید چگونه آن را در حکمرانی مان نهادینه کنیم؟
خرازی: نفس این مذاکرات نشان می دهد که ما اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم. ما در قبال مسئله مهمی مانند انرژی هسته ای مذاکره کردیم و این خود یک نتیجه گیری بسیار مهمی است. دوم اینکه در مذاکره باید همواره مراقب بود کلاه سر کشور نرود. هم از جهت انتخاب مذاکره کنندگان و هم از جهت تمهیداتی که از قبل باید داشت و استفاده از مجموعه کارشناسانی که بتوانند پیش بینی کنند و روش کار را ارائه دهند؛ بنابراین در مذاکرات باید با دقت و توان کامل وارد شد تا موجب خسران نشود.
سوم اینکه در هر مذاکره ای باید مکانیسم هایی را در نظر گرفت و طراحی کرد که در برابر نقض تعهدات دیگران از حقوق خود دفاع کنیم. همه این ها تجربه است. ارتباط و مذاکره با دیگران و رسیدن به توافق جزء طبیعت روابط بین الملل است؛ چراکه ما نمی خواهیم در انزوا زندگی کنیم. می خواهیم با همه ارتباط داشته باشیم، اما زیر بار زور نرویم و از حقوق خود دفاع کنیم. بایستیم و فشارها و مشکلات را تحمل کنیم تا دیگران به این نتیجه برسند که زورگویی در مورد این کشور فایده ندارد. بپذیرند که از طریق مذاکره، احترام متقابل و اصل برابری با ما وارد گفت وگو شوند تا دو طرف بتوانند سود ببرند و نتیجه برد - برد باشد.
*باید از ملت ایران بسیار قدردانی کرد که در برابر تمام فشارهای تحریم ایستاده اند و شرایط دشوار را تحمل کرده اند
سؤال: اگر نکته ی پایانی درباره بازگشت آمریکا به برجام و یا نکات مرتبط دارید بفرمایید.
خرازی: باید از ملت ایران بسیار قدردانی کرد که در برابر تمام فشارهای تحریم ایستاده اند و شرایط دشوار را تحمل کرده اند. این به دلیل آگاهی و شناخت مردم نسبت به مصالح کشور و اهمیتی است که استقلال کشور برایشان دارد. ان شاءالله با ایستادگی مردم، دیگران به این نتیجه خواهند رسید که ایران کشور قدرتمندی است و توانسته موقعیت خود را در منطقه حفظ کند و نفوذ بسیار زیادی در منطقه دارد و با قدرت دفاعی بسیار بالای خود از امنیت و منافع خود دفاع می کند. این موجودیت را نمی شود نادیده گرفت و باید با آن در تعامل بود. وقتی ما به چنین موقعیتی برسیم پیروزی بزرگی خواهد بود.

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   آمریکا   باج خواهی   گمانه زنی ها   رئیس جمهور   کشور اروپایی   کمال خرازی   متن برجام   عاقلانه   مسائل منطقه   تروریست   برجام   اجرای برجام   شورای راهبردی روابط خارجی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «عصر امروز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
روایت موسویان از 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
راه امروز
تحلیل حسین موسویان از نُه مانع احیاء برجام
انصاف نیوز
موسویان مطرح کرد: 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
تیک نیوز
انگلیس: برجام جزو اولین موضوعات گفتگو با دولت بایدن خواهد بود
تسنیم
9 مانع احیاء برجام
ایرنا
وقتی واعظی اشتباه روحانی را «تکرار» کرد
مشرق نیوز
تخت روانچی:آمریکا با سیاست خصمانه راه به جایی نمی برد/لابی های ضدایرانی در آمریکا تقویت شده اند
وانا نیوز
 تمامی تحریم های هسته ای و غیر هسته ای پس از برجام، باید رفع شوند
نصف جهان
تمام تحریم های هسته ای و غیر هسته ای باید رفع شوند
تابناک
تمامی تحریم های هسته ای و غیر هسته ای پس از برجام، باید رفع شوند
ایسنا
بیانیه تروئیکای اروپایی درباره اعلام آمادگی ایران برای تولید فلز اورانیوم
تسنیم
برجام به 6 سالگی رسید؛ تحریم های ایران به هزار و 500!
مشرق نیوز
کارشناس مسائل بین الملل: کشورهای اروپایی نشان دادند کاملا بی اراده هستند
تسنیم
تفاوت های ترامپ و بایدن
دنیای اقتصاد
خرازی: بین سیاست های دموکرات ها و جمهوری خواهان و بین ترامپ و بایدن تفاوت هایی وجود دارد
روز نو
مسائل موشکی ایران قابل مذاکره نیست
مهر نیوز
بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها باج خواهی است
صدا و سیما
رهبر انقلاب در همه دوران مذاکرات هسته ای موضوع را هدایت کردند/ بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها باج خواهی است
برنا
دستور ویژه رهبری به تیم هسته ای / اهل مذاکره هستیم
رکنا نت
لازم است آمریکا ابتدا تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
مرور نیوز
برای تامین منافعمان هیچ گاه حاضر نیستیم در برابر فشارهای دیگران تمکین کنیم
خبرگزاری موج
خرازی: آمریکا تحریم ها را رفع کند تا بتواند به برجام برگردد
روز پلاس
خرازی: بین سیاست های دموکرات ها و جمهوری خواهان و بین ترامپ و بایدن تفاوت هایی وجود دارد / باید بپذیرند که از طریق اصل برابری با ما وارد گفت وگو شوند تا نتیجه برد - برد باشد
انتخاب
آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
راه دانا
کمال خرازی: اگر آمریکا بخواهد بدون رفع تحریم ها به برجام برگردد موجب «باج خواهی» است
فرتاک نیوز
شرط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام
مثلث
آمریکا در این صورت می تواند به برجام برگردد
افکار نیوز
کمال خرازی: آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
فارس
شروط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام به روایت خرازی
اقتصاد نیوز
بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است
شبستان
کمال خرازی: آمریکا تحریم ها را بردارد بعد به برجام برگردد
ایران آنلاین
کمال خرازی: ما اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
فردا نیوز
خرازی: بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است
میزان
غنی سازی 20 درصدی با دستور صریح رهبری شروع شد
اقتصاد نیوز
خرازی: رهبری دستور صریح دادند و غنی سازی20 درصد شروع شد /اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
خبرآنلاین
کمال خرازی: در تمام دوران مذاکرات هسته ای رهبرانقلاب این موضوع را هدایت کردند
سایت جماران
بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است/ ما اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
مشرق نیوز
کمال خرازی: بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است
ایسنا
انتقاد شدید فرمانده پیشین سپاه از روحانی
روز نو
چرا بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها ضرر دارد؟
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltراه امروز : روایت موسویان از 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
bltانصاف نیوز : تحلیل حسین موسویان از نُه مانع احیاء برجام
bltتیک نیوز : موسویان مطرح کرد: 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
bltتسنیم : انگلیس: برجام جزو اولین موضوعات گفتگو با دولت بایدن خواهد بود
bltایرنا : 9 مانع احیاء برجام
bltمشرق نیوز : وقتی واعظی اشتباه روحانی را «تکرار» کرد
bltوانا نیوز : تخت روانچی:آمریکا با سیاست خصمانه راه به جایی نمی برد/لابی های ضدایرانی در آمریکا تقویت شده اند
bltنصف جهان :  تمامی تحریم های هسته ای و غیر هسته ای پس از برجام، باید رفع شوند
bltتابناک : تمام تحریم های هسته ای و غیر هسته ای باید رفع شوند
bltایسنا : تمامی تحریم های هسته ای و غیر هسته ای پس از برجام، باید رفع شوند
bltتسنیم : بیانیه تروئیکای اروپایی درباره اعلام آمادگی ایران برای تولید فلز اورانیوم
bltمشرق نیوز : برجام به 6 سالگی رسید؛ تحریم های ایران به هزار و 500!
bltتسنیم : کارشناس مسائل بین الملل: کشورهای اروپایی نشان دادند کاملا بی اراده هستند
bltدنیای اقتصاد : تفاوت های ترامپ و بایدن
bltروز نو : خرازی: بین سیاست های دموکرات ها و جمهوری خواهان و بین ترامپ و بایدن تفاوت هایی وجود دارد
bltمهر نیوز : مسائل موشکی ایران قابل مذاکره نیست
bltصدا و سیما : بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها باج خواهی است
bltبرنا : رهبر انقلاب در همه دوران مذاکرات هسته ای موضوع را هدایت کردند/ بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها باج خواهی است
bltرکنا نت : دستور ویژه رهبری به تیم هسته ای / اهل مذاکره هستیم
bltمرور نیوز : لازم است آمریکا ابتدا تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
bltخبرگزاری موج : برای تامین منافعمان هیچ گاه حاضر نیستیم در برابر فشارهای دیگران تمکین کنیم
bltروز پلاس : خرازی: آمریکا تحریم ها را رفع کند تا بتواند به برجام برگردد
bltانتخاب : خرازی: بین سیاست های دموکرات ها و جمهوری خواهان و بین ترامپ و بایدن تفاوت هایی وجود دارد / باید بپذیرند که از طریق اصل برابری با ما وارد گفت وگو شوند تا نتیجه برد - برد باشد
bltراه دانا : آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
bltفرتاک نیوز : کمال خرازی: اگر آمریکا بخواهد بدون رفع تحریم ها به برجام برگردد موجب «باج خواهی» است
bltمثلث : شرط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام
bltافکار نیوز : آمریکا در این صورت می تواند به برجام برگردد
bltفارس : کمال خرازی: آمریکا ابتدا باید تحریم ها را رفع کند تا بتواند دوباره به برجام برگردد
bltاقتصاد نیوز : شروط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام به روایت خرازی
bltشبستان : بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است
bltایران آنلاین : کمال خرازی: آمریکا تحریم ها را بردارد بعد به برجام برگردد
bltفردا نیوز : کمال خرازی: ما اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
bltمیزان : خرازی: بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است
bltاقتصاد نیوز : غنی سازی 20 درصدی با دستور صریح رهبری شروع شد
bltخبرآنلاین : خرازی: رهبری دستور صریح دادند و غنی سازی20 درصد شروع شد /اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
bltسایت جماران : کمال خرازی: در تمام دوران مذاکرات هسته ای رهبرانقلاب این موضوع را هدایت کردند
bltمشرق نیوز : بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است/ ما اهل مذاکره هستیم و از آن فرار نمی کنیم
bltایسنا : کمال خرازی: بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها موجب باج خواهی است
bltروز نو : انتقاد شدید فرمانده پیشین سپاه از روحانی
bltایران آنلاین : چرا بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها ضرر دارد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.