روایتی از تولد فولاد

روایتی از تولد فولاد
به گزارش ماین نیوز، درحالی که در دیگر کشورها با ظهور انقلاب صنعتی تولید فولاد با شتاب بیشتری توسعه یافت، در ایران شاهد افول این صنعت مادر بوده ایم تا اینکه حدود سال 1264 هجری شمسی (1887 میلادی) نخستین تلاش برای تولد به شکل کارخانه ای، توسط شخصی به نام حاج محمدحسن امین الضرب شکل گرفت.وی برای احداث ...
روایتی از تولد فولاد

به گزارش ماین نیوز، درحالی که در دیگر کشورها با ظهور انقلاب صنعتی تولید فولاد با شتاب بیشتری توسعه یافت، در ایران شاهد افول این صنعت مادر بوده ایم تا اینکه حدود سال 1264 هجری شمسی (1887 میلادی) نخستین تلاش برای تولد به شکل کارخانه ای، توسط شخصی به نام حاج محمدحسن امین الضرب شکل گرفت.
وی برای احداث چنین کارخانه ای به خرید توربین های بخار کوره های دمشی و سایر تجهیزات از یک واحد فولادی فرانسوی اقدام کرد. ارتفاع کوره خریداری شده 8 متر و تولید آن 15 تن آهن خام در هر روز بود. امیدها منتظر بارور شدن و تحقق این آرزو بود اما دستان مرموز استعمار که منافع خود را در خطر می دید در این راه سنگ اندازی می کرد و دیری نپایید که حاج محمدحسن امین الضرب به اخاذی و کلاهبرداری و ضرب سکه های اضافه متهم شد. استعمار کار را تا آنجا بالا برد که اموالش را به جرم همکاری با بیگانگان توقیف و در نهایت نخستین تلاش برای شکل گیری موجودیت کارخانه تولید آهن، به شکست انجامید.
امیدهای تازه جوانه زد
پس از گذشت سال های سخت و با فراز و نشیب های زیاد، دوباره روزنه های امید در ایران (اطراف شهر کرج) جوانه زد و زمزمه های احداث کارخانه ذوب آهن به گوش رسید، اما درحالی که اقدامات اولیه ساخت آغاز شده بود، عملیات اجرایی متوقف شد. تا اینکه بیش از نیم قرن پیش، در چارچوب پروتکل همکاری های فنی و اقتصادی بین دولت ایران و شوروی سابق، احداث کارخانه ذوب آهن در 23 دی 1344 به تصویب مجلس وقت رسید. عملیات اجرایی و ساختمانی احداث این مجتمع عظیم صنعتی در منطقه دشت مقاوم طبس (45کیلومتری جنوب غربی اصفهان با ظرفیت اولیه 550 هزار تن) در 23 اسفند 1346 آغاز و اولین ذوب نیز در اسفند 1350 از کوره بلند دریافت شد.
ذوب آهن اصفهان نقطه عطف صنعتی شدن کشور
احداث این کارخانه در مسیر سرزمین های قوم کهن بختیاری، نقطه عطفی در تاریخ صنعتی شدن و رشد و توسعه و صنعت و صنایع معدنی و در نهایت خودکفایی کشور عزیزمان، ایران شده است.
ذوب آهن اصفهان به عنوان غول بزرگ صنعت و موتور محرکه اشتغال، رشد و توسعه صنعت فولاد، براساس رسالت و مسوولیت های اجتماعی در بیش از 5 دهه عمر ثمربخش خود اولین شعله های صنعتی شدن را در سرزمین ایران روشن کرد.
انقلاب اسلامی و توسعه فولاد
با شکل گیری و تحقق انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن 1357، نیل به استقلال اقتصادی و صنعتی با حفظ وحدت و همبستگی و ریشه کن کردن نفوذ استعمار در تمامی ابعاد اقتصادی جامعه میسر شد. یکی از مهم ترین دستاوردهای آن که در امتداد قطع وابستگی به اجانب حرکت کرد خودکفایی و اتکا به نیروی های متخصص و متعهد داخلی در مدیریت و اداره ذوب آهن اصفهان بود که باوجود تمامی مشکلات و تنگناهای موجود با خروج کارشناسان خارجی از این مجتمع بزرگ صنعتی، نقش خود را در این زمینه به نحو شایسته ایفا کردند و در دوران دفاع مقدس نیز با بسیج تمام نیروها و امکانات فنی-مهندسی علاوه بر حفظ تولید، نقش آفرینی کردند.
این شرکت به عنوان یک ایران کوچک و حضور نیروی انسانی از همه نقاط کشور با وحدت و قومیت های مختلف، منشأ خدمات و برکاتی فراوان برای همه ایران به ویژه تمام صنایع کشور و همچنین دانشگاهی بزرگ برای تربیت متخصصان و مهندسان در سراسر ایران بوده است. اکنون با گذشت بیش از نیم قرن تلاش و همت پولادمردان این عرصه، شاهد رشد و توسعه صنعت فولاد و به بار نشستن دستاوردهای این غول بزرگ فولادی در سراسر سرزمین پهناور اسلامی هستیم.
مهم ترین دستاوردها
ذوب آهن در ادامه حیات خود منشأ خیر و برکت برای صنعت فولاد کشور بود، به طوری که تمامی معادن سنگ آهن و زغال سنگ کشور به واسطه ذوب آهن و گاهی با هزینه این شرکت توسعه یافتند و بسیاری از کارخانه های فولادسازی با همکاری یا مشارکت 100 درصدی آن ساخته شده اند. از جمله این موارد می توان به مشارکت در ساخت و راه اندازی فولاد مبارکه، ساخت و راه اندازی فولاد خراسان و ساخت و راه اندازی فولاد سبا، فولاد قروه و... اشاره کرد. ظرفیتی که با هزینه مستقیم ذوب آهن تنها در فولاد کشور ایجاد شد بیش از 6 میلیون تن است. همچنین کشف و استخراج زغال سنگ و مواد آهن دار از معادن و ورود دانش فنی تولید فولاد به کشور، به طوری که ظرفیت 550 هزار تنی در سال 1351 به حدود 37 میلیون تن در سال 1399 رسیده که افزایشی 67 برابری داشته و در مقایسه با رشد تولید فولاد دنیا در مدت زمان مشابه از حدود 600 میلیون تن به بیش از یک میلیارد و 800 میلیون تن، شاهد عملکرد خیره کننده صنعت فولاد ایران هستیم. صنعتی که طلایه دار مقاومت فعال کشور در برابر تحریم های ظالمانه بین المللی شد و با افزایش صادرات غیرنفتی حجم زیادی از ارز موردنیاز کشور را تامین کرد.
این مهم بدون ایفای نقش ذوب آهن در تربیت نیروی انسانی و کارشناسان و مدیران صنعت فولاد و توسعه دانش فنی این صنعت و احداث و راه اندازی کارخانه های فولادی در سراسر کشور شدنی نبود.
دستاوردهای جدید
علاوه بر خدمات شایانی که این شرکت به صنعت معدن و فولاد و سایر صنایع ایران ارائه کرده است، از ابتدای فعالیت تاکنون حدود 76 میلیون تن فولاد تولید کرده و همواره بر اساس نیاز کشور، در توسعه محصولات پیشرو است. همچنین با تولید محصولات جدید راهگشای کشور در تنگناها به ویژه در شرایط تحریمی بوده است. شاه بیت این غزل، تولید افتخارآمیز محصول استراتژیک «ریل ملی» به دست پولادمردان ذوب آهن ایران است که قبلا 100 درصد وارداتی بود و به گواه کارشناسان صنعت ریلی، به پاشنه آشیل توسعه راه آهن و مترو در کشور تبدیل شده بود.
بلوغ صنعتی کشور
می توان گفت بلوغ صنعتی کشور در ذوب آهن اصفهان و با تجارب مهندسان و متخصصان پایه گذاری و چرخ های اقتصادی کشور را به حرکت درآورد و این مجتمع عظیم صنعتی سرچشمه تولید و توسعه و رونق اجتماعی اقتصادی شد.

کلیدواژه های این خبر
اصفهان   موتور   فولاد   ذوب آهن اصفهان   خرید آنلاین   دانشگاهیان   استعمار   اخاذی   عملیات اجرایی   رشد و توسعه   متخصصان   اسفند   معادن سنگ آهن   ضرب سکه   پروتکل   کارخانه   شوروی   هشت سال دفاع مقدس   قومیت   کوره   کارخانه تولید آهن   سنگ اندازی   فراز و نشیب   انقلاب اسلامی   انقلاب صنعتی   صنعت   جرم   کرج   طبس   صنایع معدنی   دولت جمهوری اسلامی ایران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ماین نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
دستیابی به ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن اسلب
بازار نیوز
روایتی از تولد فولاد(آهن) در سرزمین کهن
بولتن نیوز
روایتی از تولد فولاد( آهن ) در سرزمین کهن
آریا
استراتژی معدنی ابرفولادساز ایران
ماین نیوز
توسعه فولادین
ماین نیوز
سود 50 هزار میلیاردی فولادی ها با بُز خَری سنگ آهن؟
ماین نیوز
شاخص بورس همچنان کاهشی
ایران آنلاین
سقوط 40 هزار واحدی شاخص بورس
ایران جیب
یادداشت/ روایتی از تولد فولاد
آریا
شاخص بورس بر مدار نزول
ایرنا
روایتی از تولد فولاد
اقتصاد نیوز
رنسانس ذوب آهن بعد از نیم قرن
ایسنا
همه ایران در ذوب آهن و ذوب آهن در همه ایران
بولتن نیوز
رکورد به رغم تحریم
دنیای اقتصاد
بزرگ شدن غول فولاد
دنیای اقتصاد
23دی ماه، سالگرد تاسیس کارخانه شماره یک ذوب آهن اصفهان
اقتصاد آنلاین
شاخص کل بوس، امروز 22 دی 99
انتخاب
شاخص بورس 5 هزار واحد ریزش کرد
ایران آنلاین
افت 5 هزار واحدی شاخص بوس در بازار امروز
ایرنا
پیام های مدیران عامل صدر تامین و ذوب آهن اصفهان به مناسبت 23دیماه
شمانیوز
گام های استوار دولت در رفع مشکلات صنعت زغال سنگ کرمان
ایرنا
سنگاپور، شهری سرشار از رنگ، قومیت و جاذبه های طبیعی
ایسنا
افزایش توان صادراتی و بهبود ارزش افزوده محصولات ذوب آهن اصفهان
اقتصاد آنلاین
شاخص بورس منفی ماند
ایرنا
5 ویژگی مدیریتی میرزاتقی خان که 36 ماه خدمت او را به دوره ای طلایی در تاریخ ایران تبدیل کرد
تیک نیوز
افزایش توان صادراتی و بهبود ارزش افزوده محصولات شرکت ذوب آهن
خبرگزاری موج
قدردانی شورای سیاست گذاری هفتهء روابط عمومی از مدیرعامل و مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه
شمانیوز
نگاهی به NAV «وکادو»
اقتصاد آنلاین
ساکت: هارمونی خوبی در کادرفنی است وبازیکنان با متدولوژی نویدکیا کار می کنند/ هرگونه تخریب علیه سپاهان را در بستر حقوقی پیگیری خواهیم کرد
فرتاک نیوز
افتتاح 5 طرح دانش بنیان با دستور رییس جمهور/دولت مردان آمریکا از حوادث پیش آمده درس عبرت بگیرند
فارس
ساکت: تخریب علیه سپاهان را قانونا پیگیری می کنیم/ جریانات خارج از کشور ویلموتس را بدبین کردند
فارس
ایران در جمع پنج کشور سازنده لیزر پرتوان در جهان
اقتصاد آنلاین
«گنج سیاه» که به «پول سیاه» فروختیم
اتاق خبر
رشد 50درصدی صادرات مجتمع فولاد صنعت بناب
اقتصاد آنلاین
چرا با این همه ذخایر زغال سنگ، واردات می کنیم؟
اقتصاد آنلاین
عرضه زغال سنگ پروده طبس با نماد"کزغال" در فرابورس می تواند تحول آفرین باشد
اقتصاد آنلاین
ذوب آهن اصفهان پساب تصفیه شده را خریداری و منتقل می کند
شمانیوز
نگاه غیررحمانی به صنعت آذربایجان/مگا پروژ ه هایی که با رفتن وزیر راکد ماند
فارس
قیمت خودرو درب کارخانه مجدد تغییر می کند؟
باشگاه خبرنگاران
سرمایه گذاری 60 میلیارد تومانی فولاد مبارکه در پروژه احداث ایستگاه راه آهن ریز
پانا
اخبار مرتبط
bltبازار نیوز : دستیابی به ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن اسلب
bltبولتن نیوز : روایتی از تولد فولاد(آهن) در سرزمین کهن
bltآریا : روایتی از تولد فولاد( آهن ) در سرزمین کهن
bltماین نیوز : استراتژی معدنی ابرفولادساز ایران
bltماین نیوز : توسعه فولادین
bltماین نیوز : سود 50 هزار میلیاردی فولادی ها با بُز خَری سنگ آهن؟
bltایران آنلاین : شاخص بورس همچنان کاهشی
bltایران جیب : سقوط 40 هزار واحدی شاخص بورس
bltآریا : یادداشت/ روایتی از تولد فولاد
bltایرنا : شاخص بورس بر مدار نزول
bltاقتصاد نیوز : روایتی از تولد فولاد
bltایسنا : رنسانس ذوب آهن بعد از نیم قرن
bltبولتن نیوز : همه ایران در ذوب آهن و ذوب آهن در همه ایران
bltدنیای اقتصاد : رکورد به رغم تحریم
bltدنیای اقتصاد : بزرگ شدن غول فولاد
bltاقتصاد آنلاین : 23دی ماه، سالگرد تاسیس کارخانه شماره یک ذوب آهن اصفهان
bltانتخاب : شاخص کل بوس، امروز 22 دی 99
bltایران آنلاین : شاخص بورس 5 هزار واحد ریزش کرد
bltایرنا : افت 5 هزار واحدی شاخص بوس در بازار امروز
bltشمانیوز : پیام های مدیران عامل صدر تامین و ذوب آهن اصفهان به مناسبت 23دیماه
bltایرنا : گام های استوار دولت در رفع مشکلات صنعت زغال سنگ کرمان
bltایسنا : سنگاپور، شهری سرشار از رنگ، قومیت و جاذبه های طبیعی
bltاقتصاد آنلاین : افزایش توان صادراتی و بهبود ارزش افزوده محصولات ذوب آهن اصفهان
bltایرنا : شاخص بورس منفی ماند
bltتیک نیوز : 5 ویژگی مدیریتی میرزاتقی خان که 36 ماه خدمت او را به دوره ای طلایی در تاریخ ایران تبدیل کرد
bltخبرگزاری موج : افزایش توان صادراتی و بهبود ارزش افزوده محصولات شرکت ذوب آهن
bltشمانیوز : قدردانی شورای سیاست گذاری هفتهء روابط عمومی از مدیرعامل و مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه
bltاقتصاد آنلاین : نگاهی به NAV «وکادو»
bltفرتاک نیوز : ساکت: هارمونی خوبی در کادرفنی است وبازیکنان با متدولوژی نویدکیا کار می کنند/ هرگونه تخریب علیه سپاهان را در بستر حقوقی پیگیری خواهیم کرد
bltفارس : افتتاح 5 طرح دانش بنیان با دستور رییس جمهور/دولت مردان آمریکا از حوادث پیش آمده درس عبرت بگیرند
bltفارس : ساکت: تخریب علیه سپاهان را قانونا پیگیری می کنیم/ جریانات خارج از کشور ویلموتس را بدبین کردند
bltاقتصاد آنلاین : ایران در جمع پنج کشور سازنده لیزر پرتوان در جهان
bltاتاق خبر : «گنج سیاه» که به «پول سیاه» فروختیم
bltاقتصاد آنلاین : رشد 50درصدی صادرات مجتمع فولاد صنعت بناب
bltاقتصاد آنلاین : چرا با این همه ذخایر زغال سنگ، واردات می کنیم؟
bltاقتصاد آنلاین : عرضه زغال سنگ پروده طبس با نماد"کزغال" در فرابورس می تواند تحول آفرین باشد
bltشمانیوز : ذوب آهن اصفهان پساب تصفیه شده را خریداری و منتقل می کند
bltفارس : نگاه غیررحمانی به صنعت آذربایجان/مگا پروژ ه هایی که با رفتن وزیر راکد ماند
bltباشگاه خبرنگاران : قیمت خودرو درب کارخانه مجدد تغییر می کند؟
bltپانا : سرمایه گذاری 60 میلیارد تومانی فولاد مبارکه در پروژه احداث ایستگاه راه آهن ریز
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.