پالایش یکم مثبت می شود؟

پالایش یکم مثبت می شود؟
مدیر صندوق دارایکم بیان کرد: نبود آگاهی و دانشی که در صندوق دارایکم سبب کاهش خرید شد ، در بحث پالایش یکم هم همین امر مذکور به زیان افراد تمام شد، به علت آنکه صندوق پالایش یکم زمانی استارت پذیره نویسی را زد که بازار در شرایط خوبی قرار نداشت.
پالایش یکم مثبت می شود؟

دولت زمانی پذیره نویسی صندوق پالایش یکم را شروع کرد که بازار در شرایط خوبی قرار نداشت بنابراین سود آن برای سهامداران به اندازه دارایکم نشد.

بختیار نصر آبادی مدیر صندوق دارایکم در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با اینکه آیا مردم از پذیره نویسی دارا سوم استقبال می کنند یا خیر؟ تصریح کرد: امسال شاهد آن بودیم که دولت یکی از تصمیماتی را که طی چند سال اخیر در رابطه با واگذاری دارایی هایش داشت ، تحت عنوان صندوق های ETF اجرایی کرد که این مسئله تا حدودی به دولت و سهامداران سود رساند.

او افزود: دولت می توانست به جای عرضه این سهم ها در قالب صندوق های دولتی، آن را به صورت سهم های خرد در بازار عرضه کند، یا آنکه روش بلوکی را انتخاب کند، اما از آن جایی که این دو اقدام می توانست معاملات را محدود کند یا اثر منفی بر بدنه بازار بگذارد، به همین علت صندوق های معاملاتی را برگزید.

مدیر صندوق دارایکم تصریح کرد: در دارایکم مسئولان بازار سرمایه و دولت توانستند به تجربه های خوبی دست پیدا کنند، با وجود آنکه تعداد زیادی از مردم و سهامداران از بازدهی این صندوق حتی در زمان پذیره نویسی آگاهی چندانی نداشتند، اما وقتی که معاملات ثانویه صورت گرفت سهام های صندوق ناگهان با بازدهی صد و بیست درصدی مواجه شدند.

نصر آبادی گفت: عاملی که سبب شد استقبال مردم از صندوق پالایشی زیاد شود همین تجربه و دیدگاه مثبتی بود که مردم از صندوق دارایکم به دست آوردند. نکته ای که باید به آن اشاره کرد اشتباهی است که عموم افراد در بازار سرمایه با آن مواجه شدند و فکر می کردند که رونق بازار صندوق دارایکم به خواست دولت صورت گرفت، اما واقعیت این نبود، بلکه بازدهی دارایکم به دلیل شرایط بازار و تاثیر متغیر های اقتصادی در چند ماه نخست سال بود.

او بیان کرد: از زمانی که خبر عرضه صندوق های پالایشی آمد ، پالایشی ها شروع به اقداماتی کردند که سبب شد افراد فکر کنند این حرکت به علت آن است که دولت قرار است سهام خود را در بورس عرضه کند در حالی که این گونه نبود، بلکه وقتی نزدیک به زمان پذیره نویسی پالایش یکم شدیم، علی رغم افزایش تقاضای خرید ، سازمان خصوصی سازی از طریق کد هایی که داشت شروع به عرضه سهام چند شرکتی کرد که سهمشان در صندوق پالایش یکم قرار داشت، پس در اصل این امر نشان از عدم کمک دولت به صندوق پالایش یکم بود.

مدیر صندوق دارایکم بیان کرد: نبود آگاهی و دانشی که در صندوق دارایکم سبب کاهش خرید شد ، در بحث پالایش یکم هم همین امر مذکور به زیان افراد تمام شد، به علت آنکه صندوق پالایش یکم زمانی استارت پذیره نویسی را زد که بازار در شرایط خوبی قرار نداشت.

نصر آبادی گفت: اینکه افراد انتظار داشتند با خرید صندوق های پالایش یکم می توانند مانند دارایکم به سود برسند باید گفت که توقع نابجایی بود ، به همین دلایل نمی توان دولت را مقصر دانست به خاطر آنکه دولت فقط یک ابزاری را به منظور سرمایه گذاری در اختیار مردم قرار داد، آن ها خودشان می توانستند تصمیم بگیرند که سهم را بخرند یا نخرند.

او در رابطه با عرضه دارا دوم، گفت: وزارت اقتصاد قرار است به عنوان متولی، سهام سه بانکی که از صندوق دارایکم باقی مانده است را در قالب دارا دوم عرضه کند، اینکه آیا عرضه این صندوق ها درست یا خیر؟ خود دو بعد دارد . در مرحله نخست می توان به این مسئله اشاره کرد که آیا اصلا عرضه کردن این صندوق ها در این شرایط کاردرستی است و دوم اینکه آیا این شرکت ها ارزنده هستند یا خیر؟

مدیرصندوق دارایکم بیان کرد: اکثریت کارشناسان در رابطه با سوال دوم (میزان ارزندگی) معتقد هستند که عرضه این صندوق تا حدودی در مرحله نخست همانند عرضه اولیه خواهد بود و افراد با سرمایه گذاری در آن سود نسبتا خوبی را بدست خواهند آورد. در رابطه با زمان عرضه نیز نمی توان اظهار نظر خاصی را بیان کرد به علت آنکه ممکن است با توجه به تغییر رییس جمهور آمریکا و احتمال کاهش تحریم ها ، ارزندگی سهام های بانکی افزایش پیدا کند.

نصر آبادی بیان کرد: صندوق های سرمایه گذاری جزو دارایی های موجود در پرتفوی هستند، یعنی اینکه نمی توان گفت که این صندوق باید فارغ از سهام های موجود خود یک قیمت فزاینده ای داشته باشد، به علت آنکه NAV صندوق ها مشخص است.

او افزود: صندوق های سرمایه گذاری هیچ دارایی غیر بورسی ندارند البته ممکن است آن بخشی که برای بازار گردانی در نظر گرفته شده مربوط به اسناد خزانه یا سپرده بانکی باشد، نکته حائز اهمیت این است که اگر کسی قصد دارد در این صندوق سرمایه گذاری کند حتما باید به ارزش خالص آن توجه داشته باشد.

مدیر صندوق دارایکم تصریح کرد: این صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری معمولا به دلیل ماهیت سرمایه گذاری که دارند یک NAV را محاسبه می کنند و بعد در بازار قیمت یونیت هایشان پایین تر از ارزش خالص دارایی محاسبه می شود.

نصر آبادی تاکید کرد: اگر قیمت یونیت ها در صندوق ها حدود 20 درصد پایین تر از NAV باشد، یک امر طبیعی به حساب می آید.

او در رابطه با اینکه آیا حقوقی ها نقش موثری در کاهش قیمت پالایش یکم دارند یا خیر؟ تصریح کرد: ما نمی توانیم بگوییم که حقوقی ها در اُفت ارزش سهام این صندوق نقش چشمگیری داشتند یا برعکس آن، بلکه مسئله حائز اهمیت حجم بالای شناوری این صندوق ها است، به علت آنکه عموم خرید هایی را که توسط حقوقی ها صورت گرفت خود صندوق ها به عنوان بازار گردان انجام دادند.

نصر آبادی در رابطه با تامین کسری بودجه دولت از طریق فروش صندوق های دولتی در بازار سرمایه، گفت: دولت توانست از طریق دارایکم 6 هزار میلیارد و از جانب پالایش یکم 13 هزار میلیارد تومان سرمایه بدست آورد.

او بیان کرد: خیلی از افراد می گویند که چرا دولت از صندوق پالایش یکم حمایت نمی کند در جوابشان باید گفت، اگر دولت بودجه داشت که این صندوق ها را عرضه نمی کرد، پس نباید انتظار بیش از اندازه داشت.

مدیر صندوق دارا یکم در رابطه با عرضه باقی مانده سهام صندوق پالایش یکم به سه بانک تجارت، صادرات و ملت، اظهار کرد: ارزش این سهم ها حدود 44 هزار میلیارد تومان است، که از این میزان 23 هزار میلیارد مربوط به بدهی دولت به بانک ها است. نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که در حال حاضر وقتی دولت توان پرداخت بدهی اش را به بانک ها ندارد چه بهتر که امر مذکور را از طریق واگذاری سهام انجام دهد.

نصر آبادی تاکید کرد: اکنون باید دید که این سهم ها قرار است با چه قیمتی عرضه شوند به علت آنکه در حال حاضر قیمت ها منصفانه نیست و تا زمانی که این مسئله به درستی صورت نگیرد نباید عرضه ای رخ دهد.

او بیان کرد: دولت با این کار، بانک ها را موظف می کند که نرخ سود سپرده ها و تسهیلاتی که به مشتریان خود می دهند را کنترل کنند.

مدیر صندوق دارایکم در رابطه با زمان بازگشایی نماد سه بانک مذکور، گفت: اگر شرایط بازار بهبود پیدا کند و ابهامی که در رابطه با عرضه این صندوق ها وجود دارد رفع شود، قطع به یقین هرچه سریع تر این نماد ها باز خواهند شد.

نصر آبادی در رابطه با امر بازار گردانی، گفت: مبلغی که اکنون برای امر بازارگردانی صندوق های پالایش یکم و دارایکم در نظر گرفته شده بسیار ناچیز است ، به علت آنکه اختصاص پنج درصد از ارزش سهامی که 100 صدرصد قابلیت شناوری دارد نمی تواند کاری از پیش ببرد.

او بیان کرد: دولت باید طی یک طرحی، مبلغ بازارگردانی را از 5 به 15 درصد ارتقاء دهد و یا یک روش خاص برای بازارگردانی جایگزین کند.


کلیدواژه های این خبر
سازمان خصوصی سازی   خرید آنلاین   متغیر   پذیره نویسی   کمک دولت   رونق بازار   بازدهی   واگذاری دارایی   بازار   بازار سرمایه   سرمایه گذاری   سهامداران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اظهار نظر های غیرکارشناسی عامل دامن زدن به هیجانات منفی بورس
عصر مالی
نشانی از ورود نقدینگی به صندوق های درآمد ثابت نیست
بورس نیوز
به جای خروج از بورس سبد سهام خود را اصلاح کنید/ خروج از بازار سرمایه بدون منطق است
عصر مالی
جسارت در تصمیم گیری حلقه مفقوده بازار
بورس نیوز
این افراد نباید در بورس بمانند!
تیتر20
هدف بازارگردان ها نقدشونگی است نه متعادل کردن بورس!
پول نیوز
یک پیش بینی تلخ از آینده بورس! + جزئیات
نامه نیوز
وضعیت بورس تا پایان سال چگونه خواهد بود؟
مشرق نیوز
شرایط بحرانی در بورس!
بازار نیوز
وضعیت معاملات در بورس/ هدف بازارگردان ها نقدشونگی است نه متعادل کردن بورس!
مرور نیوز
بازگشت بورس در ابهام بیشتر / هدف بازارگردان ها نقدشونگی است نه متعادل کردن بورس!
خبرگزاری موج
پالایش یکم مثبت می شود؟
باشگاه خبرنگاران
رکورد خرید اوراق بدهی در چهار ماه گذشته شکسته شد
فرارو
شاهد دوم کوچ از بازارها
دنیای اقتصاد
چه بر سر بورس آمده است؟
صبحانه با خبر
سوت پایان ریزش چه وقت به صدا در می آید؟
بورس نیوز
حال بازار سرمایه خوب است، اما تو باور مکن!
فرارو
نوسان بازار سرمایه همچنان ادامه دارد
مشرق نیوز
چرا پالایشی یکم ریزشی شد؟
رکنا نت
در بازار سرمایه اصل بر شفافیت کامل است
اقتصاد آنلاین
گام بلند حمایت بخش خصوصی از طرح های دولتی در سال «جهش تولید»
اقتصاد آنلاین
وقتی روحانی هم منتقد مداخله در بورس می شود
خبرگزاری دانشجو
بیت کوین رقیب بورس می شود؟!
الف
بورس به دوران اوج بازمی گردد؟
ایران خبر
روحانی: سیاست گذاری های بورس باید از طریق شورای عالی بورس انجام گیرد
میزان
کسب بازدهی مناسب از بازار سرمایه با صبوری سهامداران
ایران اکونومیست
عواملی که باعث افت شاخص در روزهای اخیر شده
جام جم آنلاین
رشد 25 درصدی آذرماه منشاء افت شاخص
بورس نیوز
بررسی موضوع سیگنال بورس و تاثیر آن در آینده مالی سرمایه گذار !
نامه نیوز
منافع سهامداران حقیقی را قربانی معدود ویژه خواران نکنید
ایران اکونومیست
افتتاح شعبه جدید کارگزاری فارابی/ نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری فارابی آغاز به کار کرد
اقتصاد آنلاین
روح بازار سرمایه با قیمت گذاری دستوری سازگار نیست
بورس نیوز
قیمت گذاری در بورس ممنوع
خبر داغ
بازار سرمایه با واگذاری شرکت های دولتی رونق می گیرد
اقتصاد آنلاین
تردید سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس
خبرآنلاین
عرضه اولیه بازار خراب کن است؟
فرارو
بورس عامل گرانی ها شده است؟
صبحانه با خبر
آزادسازی سهام عدالت باعث ورود خیل عظیمی از سرمایه گذاران به بازار سرمایه شد/ بورس عامل گرانی ها نیست
فرتاک نیوز
معضلات واگذاری های جدید دولت به بانک ها در بورس
اقتصاد آنلاین
کدام ریسک ها عرضه های اولیه بورس را تهدید می کند؟
رویداد 24
اخبار مرتبط
bltعصر مالی : اظهار نظر های غیرکارشناسی عامل دامن زدن به هیجانات منفی بورس
bltبورس نیوز : نشانی از ورود نقدینگی به صندوق های درآمد ثابت نیست
bltعصر مالی : به جای خروج از بورس سبد سهام خود را اصلاح کنید/ خروج از بازار سرمایه بدون منطق است
bltبورس نیوز : جسارت در تصمیم گیری حلقه مفقوده بازار
bltتیتر20 : این افراد نباید در بورس بمانند!
bltپول نیوز : هدف بازارگردان ها نقدشونگی است نه متعادل کردن بورس!
bltنامه نیوز : یک پیش بینی تلخ از آینده بورس! + جزئیات
bltمشرق نیوز : وضعیت بورس تا پایان سال چگونه خواهد بود؟
bltبازار نیوز : شرایط بحرانی در بورس!
bltمرور نیوز : وضعیت معاملات در بورس/ هدف بازارگردان ها نقدشونگی است نه متعادل کردن بورس!
bltخبرگزاری موج : بازگشت بورس در ابهام بیشتر / هدف بازارگردان ها نقدشونگی است نه متعادل کردن بورس!
bltباشگاه خبرنگاران : پالایش یکم مثبت می شود؟
bltفرارو : رکورد خرید اوراق بدهی در چهار ماه گذشته شکسته شد
bltدنیای اقتصاد : شاهد دوم کوچ از بازارها
bltصبحانه با خبر : چه بر سر بورس آمده است؟
bltبورس نیوز : سوت پایان ریزش چه وقت به صدا در می آید؟
bltفرارو : حال بازار سرمایه خوب است، اما تو باور مکن!
bltمشرق نیوز : نوسان بازار سرمایه همچنان ادامه دارد
bltرکنا نت : چرا پالایشی یکم ریزشی شد؟
bltاقتصاد آنلاین : در بازار سرمایه اصل بر شفافیت کامل است
bltاقتصاد آنلاین : گام بلند حمایت بخش خصوصی از طرح های دولتی در سال «جهش تولید»
bltخبرگزاری دانشجو : وقتی روحانی هم منتقد مداخله در بورس می شود
bltالف : بیت کوین رقیب بورس می شود؟!
bltایران خبر : بورس به دوران اوج بازمی گردد؟
bltمیزان : روحانی: سیاست گذاری های بورس باید از طریق شورای عالی بورس انجام گیرد
bltایران اکونومیست : کسب بازدهی مناسب از بازار سرمایه با صبوری سهامداران
bltجام جم آنلاین : عواملی که باعث افت شاخص در روزهای اخیر شده
bltبورس نیوز : رشد 25 درصدی آذرماه منشاء افت شاخص
bltنامه نیوز : بررسی موضوع سیگنال بورس و تاثیر آن در آینده مالی سرمایه گذار !
bltایران اکونومیست : منافع سهامداران حقیقی را قربانی معدود ویژه خواران نکنید
bltاقتصاد آنلاین : افتتاح شعبه جدید کارگزاری فارابی/ نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری فارابی آغاز به کار کرد
bltبورس نیوز : روح بازار سرمایه با قیمت گذاری دستوری سازگار نیست
bltخبر داغ : قیمت گذاری در بورس ممنوع
bltاقتصاد آنلاین : بازار سرمایه با واگذاری شرکت های دولتی رونق می گیرد
bltخبرآنلاین : تردید سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس
bltفرارو : عرضه اولیه بازار خراب کن است؟
bltصبحانه با خبر : بورس عامل گرانی ها شده است؟
bltفرتاک نیوز : آزادسازی سهام عدالت باعث ورود خیل عظیمی از سرمایه گذاران به بازار سرمایه شد/ بورس عامل گرانی ها نیست
bltاقتصاد آنلاین : معضلات واگذاری های جدید دولت به بانک ها در بورس
bltرویداد 24 : کدام ریسک ها عرضه های اولیه بورس را تهدید می کند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.