شما دچار این بیماری خطرناک شده اید!

شما دچار این بیماری خطرناک شده اید!
آزمایشی داریم که ممکن است خوشتان بیاید: سناریوهای زیر را با مقیاسی عددی رتبه بندی کنید، از یک برای ناراحتی خفیف تا هفت برای اندوهی جانکاه. سناریوی اول: مانند هر روز صبح در حال پرسه زدن بین وب سایت های خبری هستید اما امروز برخلاف 30 دقیقه معمولتان، باید 15 دقیقه را به خواندن مقالات اختصاص دهید. ...
شما دچار این بیماری خطرناک شده اید!

شما دچار این بیماری خطرناک شده اید! آزمایشی داریم که ممکن است خوشتان بیاید: سناریوهای زیر را با مقیاسی عددی رتبه بندی کنید، از یک برای ناراحتی خفیف تا هفت برای اندوهی جانکاه.

سناریوی اول: مانند هر روز صبح در حال پرسه زدن بین وب سایت های خبری هستید اما امروز برخلاف 30 دقیقه معمولتان، باید 15 دقیقه را به خواندن مقالات اختصاص دهید. مجبورید از بعضی ستون ها و بخش های مورد علاقه تان چشم پوشی کنید. چه میزان احساس ناراحتی می کنید؟ (بیشتر ما به احتمال زیاد، حد پایینی را انتخاب می کنیم. مثلاً دو)

سناریوی دوم: برای گردش به نیویورک آمده اید و متوجه می شوید که به هیچ وجه نمی توانید از همه دیدنی ها بازدید کنید، همه نمایشنامه های توصیه شده را نمی توانید ببینید و حتی بخشی از «بایدهایی» که رفقای نیویورکی تان در موردش پرحرفی کرده اند را نمی توانید انجام دهید. حالا چه حسی دارید؟ حول و حوش پنج؟

سناریوی سوم: به اتفاق دوستانتان در حال صرف شام هستید و همه توافق اکید کرده اید که امشب را بدون گوشی سپری کنید اما صدای بیب بیب اعلان های توییتر و پیام های گوشی هوشمندتان تمامی ندارد. قطع به یقین در شبکه اجتماعی تان خبری است اما امکان چک کردنش را ندارید. حتی هفت هم با استرسی که حالا احساس می کنید، مطابقت ندارد.


به دنیای «ترس از دست دادن» یا «فومو» خوش آمدید! آخرین اختلال فرهنگی ای که بی سر و صدا آرامش ذهن ما را تحلیل می برد. فومو، زاده پیشرفت تکنولوژیک و گسترش اطلاعات است و به احساس از دست دادن چیزی مهیج تر، مهم تر و جالب تر گفته می شود که در جایی دیگر در جریان است. همه می دانیم اسباب پریشان خاطری است اگر دیگران در حال لذت بردن از تجربه ای ارزشمندتر باشند و ما جزئی از آن نباشیم. براساس یک مطالعه جدید، 56 درصد از کسانی که از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، از این طاعون مدرن رنج می برند.

قهرمانان داستان های قرن نوزدهمی، عمری درگیر تنها یک فرصت از دست رفته بودند، اما امروزه جریان بی وقفه اطلاعات به طرز نگران کننده ای جهانی را به یادمان می آورد که از چنگمان می گریزد. وقتی دارید این سطور را می خوانید، ممکن است مهمانی ای را که چندنفر از دوستانتان ترتیب داده اند از دست بدهید یا غذایی را که چند نفر از دوستان دیگرتان بدون شما صرف می کنند را از دست بدهید. احتمالاً دوست دارید یک تماس تلفنی را نیمه کاره رها کنید همان وسط بحث - تا تماس دیگری بگیرید، بدون اینکه حتی بدانید چه کسی ممکن است نفر آخر باشد.

آخر شب، وقتی جداً قسم خورده اید که گوشی را کنار بگذارید یا رایانه را خاموش کنید، باز وسوسه می شوید تا برای آخرین بار نگاهی به صفحه نمایش بیندازید، مبادا پیام هایی را که آشنایان درجه چندم یا حتی غریبه ها برای درخواست دوستی یا اشتراک یک خبر فرستاده اند، از دست بدهید.

مطالعاتی در اختیار داریم که می گویند بخش عمده پشیمانی های ما در پایان زندگی، مربوط به چیزهایی است که انجام نداده ایم و نه چیزهایی که انجام داده ایم. در این صورت مشاهده مداوم کارهایی که دیگران انجام می دهند و ما انجام نمی دهیم، آینده ای را برایمان رقم خواهد زد که در آن مرتب گذشته را به یاد می آوریم و غصه می خوریم. گفت وگویی هیجان انگیز بین چندنفر در آن سوی مجلس، می تواند خوره فومو را به جانمان بیندازد. مجموعه گیج کننده ای از نمایش ها، مهمانی ها، کتاب ها و آخرین مدهای مصرفی ای که رسانه های اجتماعی به خوردمان داده اند، به همین اندازه، این بلا را سرمان می آورند. شخصیت های آنلاین جذابی که از خودمان ساخته ایم - و از دور بسیار فریبنده اند فومو را از این هم وخیم تر می کنند.


آیا می توانیم گوشی هایمان را از خود دور کنیم؟
شری ترکل، روان شناس اجتماعی مؤسسه فناوری ماساچوست، مؤلف کتاب، «تن ها باهم: چرا بیشتر از تکنولوژی انتظار داریم و کمتر از یکدیگر» (2018)، می نویسد تکنولوژی به سازه اصلی ای بدل شده که صمیمیت را با آن تعریف می کنیم. ما صدها یا حتی هزاران دوست در شبکه های اجتماعی را با رفقای بدردبخور صمیمی مان در واقعیت اشتباه می گیریم. با بهره گیری از صدها مصاحبه، ترکل ادعا می کند پیشرفت تکنولوژیک، باعث زوال تدریجی روابط مهم ما - با والدین، فرزندان یا شریک زندگی مان - شده و نوع جدیدی از تنهایی را ایجاد کرده است. با توجه به ناامنی ای که در روابطمان احساس می کنیم و نگرانی ای که درباره صمیمیت داریم ترکل ادعا می کند که در جهان تکنولوژی، هم به دنبال روش هایی برای برقراری رابطه می گردیم و هم می خواهیم از خود در برابر رابطه ها محافظت کنیم. اگر تا به حال به آدم هایی دقت کرده باشید که حاضرند به جای حرف زدن با آدم های زندگی شان، پیام متنی دور و دراز برایش تایپ کنند، حتماً با ارزیابی ترکل همدل خواهید بود که رابطه ما با تکنولوژی تازه شروع شده است. اتصال با همه، در هر زمان، تجربه تازه ای برای بشر است. آمادگی نداریم که به تن هایی با آن دست و پنجه نرم کنیم.

ترکل می نویسد: اگر بتوانیم خودمان را، حتی برای دوره های زمانی محدود، از دستگاه های هوشمندمان جدا کنیم، وابستگی مان به تکنولوژی کاهش می یابد. آیا روزی دستگاه هایی خواهد آمد که در ترک اعتیاد به تکنولوژی کمک مان کنند؟ من دستگاه هایی را پیش بینی می کنم که اطلاعات را در فواصل زمانی تصادفی و پیش بینی ناپذیر رد وبدل می کنند، به طوری که نه فرستنده و نه گیرنده متوجه تأخیر پیش آمده پیش از دریافت پیام نشود. این باعث می شود تا افراد بخشی از اعلانات را از دست بدهند و ملتفت شوند که، در کمال تعجب، می شود بدون خبرها هم زندگی کرد.

حتی با چنین مداخلاتی، مشکل زمانی حل خواهد شد که بفهمیم این مغز ما و طبیعتِ بشری ماست نه تکنولوژی هایمان که این اعتیاد را ایجاد کرده است. نمی توانیم به دنبال راهکار باشیم مگر اینکه صادقانه از خود بپرسیم چرا از دست دادن اینقدر برایمان ترسناک است.

آندره شیبیلسکی، محقق اجتماعی دانشگاه آکسفورد، اخیراً سرپرستی اولین مطالعه تجربی روی این اختلال در حال انفجار را بر عهده داشته است. نتایج این تحقیق در ژورنال «کامپیوترها در رفتار انسان» در سال 2013 به چاپ رسیده است. جمع بندی های او، در این مقاله و جاهای دیگر، حکایت از این دارد که فومو نیروی محرکی است که ما را به استفاده از شبکه های اجتماعی وامی دارد. بالاترین سطح فومو در جوانان و بخصوص مردان جوان دیده می شود. این ترس در میان رانندگان حواس پرتی که هنگام رانندگی به کارهای دیگری مشغول هستند هم بالاست و احتمالاً بارزترین نمونه این ترس خود را در افرادی ظاهر می کند که نیازهای روان شناختی شان برای عشق، احترام، استقلال و امنیت ارضا نشده است. روی هم رفته، از دست دادن عشق و احساساتی که داریم برای ما ترسناک است، کسانی هم که خود را تماماً وقف کارشان می کنند از این می ترسند که مبادا فرصتی در پیشرفت حرفه ای شان یا توافقی سودآور را از دست بدهند.


مگر به چند دوست احتیاج داریم؟
رابین دانبار، روان شناس تکاملی در دانشگاه آکسفورد و نویسنده کتاب «هر شخص به چند دوست نیاز دارد؟» (2010) معتقد است تنها در صورتی که از خودمان شناخت بیشتری داشته باشیم، می توانیم مشکلمان را کمی تسکین دهیم. دانبار مدعی است که به علت نداشتن ظرفیت ذهنی و فکری کافی، انسان ها نمی توانند با جمعی بیش از 150 نفر در ارتباط باشند؛ میانگین تعداد انسان هایی که یک روستای کشاورزی در عصر نوسنگی زندگی می کردند. این نکته را باید به نوجوان امریکایی ای گفت که ماهانه 3 هزار پیام می فرستد (بر اساس گزارش نیلسن، غول بازاریابی - نظرسنجی) و می ترسد که اگر فوراً جواب پیامی را ندهد، طرد شود؛ و گاه می شود که با هزاران نفر به طور آنلاین سرو کله می زند.

رهایی از نظرات دیگران و خلاصی از مقایسه اجتماعی، موفقیتی است که نصیب تعداد اندکی می شود. کم نیستند خویشتن دارانی که در برابر نیروی فومو مقاومت کنند. در سال 2012، ویلهلم هوفمان، روان شناس اجتماعی دانشگاه شیکاگو، کاربرد نیروی اراده در برابر وسوسه های روزمره را بررسی کرد: شرکت کنندگان وی دریافتند که اجتناب از غذا تنها از طریق نیروی اراده، برایشان به مراتب آسان تر از این خواهد بود که از شبکه های مجازی دوری کنند. در این مورد، میزان شکستشان 42 درصد بود.

با وجود چنین چیز مضری که کیفیت زندگی مان را تهدید می کند، آیا کاری از ما ساخته است؟ اگر بخواهیم برای یافتن علل عاطفی نهفته در فومو از روان درمانی استفاده کنیم، بسیار پرهزینه و زیاده روی خواهد بود. قول و قرارها هم ما را از دستگاه های هوشمندمان دور نخواهد کرد. در عوض، بهترین راه مقابله با فومو، احتمالاً پذیرش این نکته است که در ضرباهنگ پرجنب وجوش زندگی مان، گاهی محکوم به از دست دادن هستیم. با این شیوه شاید انتخاب هایمان نتایج بهتری را به دنبال داشته باشند.


به دنبال «به اندازه کافی خوب» باشیم
این رویکرد ساده برای اولین بار در سال 1956 توسط هربرت سیمون، محقق بین رشته ای امریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد معرفی شد. او اصطلاح ارضای بسنده - آمیزه ای از دو واژه رضایت و بسندگی - را به کار گرفت تا بگوید به جای دنبال کردن سودهای حداکثری، صرفاً به نتایجی بسنده کنیم که «به اندازه کافی خوبند.» استراتژی سیمون بر پایه این پیش فرض ساده استوار است که ما توانایی شناختی لازم برای بهینه سازی تصمیم گیری های پیچیده را نداریم. برای ارزیابی همه گزینه های موجود و پیامدهای احتمالی، حجم انبوهی از اطلاعات باید مورد پردازش قرار گیرد و این کار از عهده ما خارج است؛ چه در شبکه های اجتماعی چه در جای دیگر. بنابراین بهترین اقدام، ارضای بسنده است: انتخاب اولین گزینه موجودی که مطابق معیارهای از پیش تعیین شده مان باشد، یعنی «به اندازه کافی خوب» باشد.

در سال 1996، سیمون خود زندگینامه ای منتشر کرد که در آن زندگی اش را مجموعه ای از تصمیمات پراکنده توصیف می کند، او انتخاب «به اندازه کافی خوب» را بهترین گزینه ممکن میان این تصمیمات می داند. سیمون مدعی است که بیشتر کسانی که به حد مطلوب توجه دارند، از هزینه سنگین جمع آوری اطلاعات که دست آخر بر منفعت کلی شان می چربد، غافل هستند. در زندگی روزمره، این تصمیمات کمال گرایانه آسایشمان را هدف می گیرند: اگر دوستی دارید که فقط در رستوران های شیک غذا می خورد یا آنقدر در خرید مشکل پسند است که تا بهترین لباس را پیدا نکند، خرید نمی کند، استراتژی «به اندازه کافی خوب» به کارتان خواهد آمد.

مطالعات سیمون نشان می دهد کسانی که بر تصمیمات کمال گرایانه اصرار داشتند، در مقایسه با کسانی که به تصمیمات «به اندازه کافی خوب» اکتفا می کردند، از انتخاب های خود رضایت کمتری داشتند. مطالعات ما چرایی آن را روشن می کند: دستاوردهای گروه اول از دستاوردهای گروه دوم کمتر است، مخصوصاً زمانی که پای ارزیابی پیامدهای احتمالی آن ها در میان باشد.

وفور اطلاعاتی ای که امروز داریم، به خصوص اطلاعات آنلاین، هزینه دیگری را روی دستمان گذاشته است: توجه مان، که پیشاپیش هم محدودیت های زیادی داشته است. برای اختصاص دادن توجه مان به این حجم بی سابقه از اطلاعات با دو مانع اساسی روبه رو هستیم، یکی مشکل شناختی مان در اولویت بندی و دیگری عدم توانایی مان در دریافت و پردازش همه این اطلاعات.

اندوه برخاسته از فومو همان روحمان است که عاجزانه کمک می خواهد، التماسمان می کند که ارتباطات سطحی و نگاه افسارگسیخته مان به این ور و آن ور را کم کنیم پیش از آنکه کیفیت زندگی و توانمان برای ابراز صمیمیت و فردیت از دست برود. استفاده از رویکرد «به اندازه کافی خوب» برای مقابله با این مشکل نابودکننده، صرفاً تاکتیکی برای بهبود تصمیم گیری نیست. این رویکرد در قدم اول نوعی جهان بینی است، شیوه ای از زندگی کردن است. بعضی محققان آن را حتی نوعی ویژگی شخصیتی مورثی می دانند.

شواهد زیادی درباره اثربخشی این روش وجود دارد. در زمینه کسب و کار، چشم پوشی از سود حداکثری به نفع سودی که «به اندازه کافی خوب» است، به عنوان بهترین استراتژی در بلندمدت شناخته می شود. کمال گرایی ویژگی شخصیتی ای است که ارتباط زیادی با میل به حداکثرکردن بازدهی تصمیمات دارد. هر چند کسانی که کمال گراها را می شناسند، می دانند زندگی برای آن ها مثلِ برگه امتیازدهی بی پایانی است که آن ها را با نوعی خودارزیابی همراه با سرخوردگی، اضطراب و گاه افسردگی از پا درآورده است. کمال گراها ترجیح می دهند که خطا را با شکست یکی بگیرند و تلاشی که برای پنهان کردن خطاهایشان انجام می دهند، حتی خطاهای اجتناب ناپذیر، آن ها را از قبول بازخوردهای سازنده ای که برای رشد شخصی شان بسیار ضروری است، باز می دارد. احتمالاً اثربخشی ارضای بسنده، توجه آن ها را جلب خواهد کرد.

حتی زمانی که پای دوستی عاطفی و عشق در میان است، قاعده «به اندازه کافی خوب»، بهترین عملکرد را دارد. دونالد وینیکات، روان شناس بریتانیایی، اصطلاح مادرِ «به اندازه کافی خوب» را وضع کرده است. مادری که به اندازه کافی دلسوز و به قدر کفایت نسبت به نیازهای اساسی نوزادش حساس است. هر چه نوازد بزرگ تر می شود، این مادر گاه گاه نیازهای او را بی پاسخ می گذارد تا او را برای واقعیتی آماده کند که درآن همیشه هرچه را که دوست داشته باشد دریافت نخواهد کرد. کودک یاد می گیرد که ارضای نیازهای خود را به تعویق بیندازد و این رازی ا ست که برای هرشکل از موفقیت در بزرگسالی لازم است. زمانی هم که بالغ شدیم، با شریک زندگی ای که «به اندازه کافی خوب» باشد می توانیم خوشحال باشیم. بله، شاید آن بیرون کسی باشد که با نیازهای ما سازگاری بیشتری دارد، اما بیم آن هست که کوتاهی زندگی مجالِ پیدا کردن او را ندهد.

حتی اگر احساس از دست دادن، گواهی بر رانه پرشور ما برای زندگی باشد، شبکه های اجتماعی چنان حداکثرطلبی ما را بی تناسب افزایش داده اند که مسلماً عوارضش بر کیفیت زندگی جدی خواهد بود. اگر هنوز هم نسبت به معجزه «به اندازه کافی خوب» برای درمان فومو ایمان نیاورده اید، کلمات رالف والدو امرسون، مقاله نویس و شاعر امریکایی قانع تان خواهد کرد: «در عوضِ هر چه که از دست داده اید، چیز دیگری را به دست آورده اید و در عوض هر چه که به دست آورده اید، چیز دیگری را از دست داده اید.»

کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   رایانه   آزمایشی   نمایشنامه   وب سایت   برای آخرین بار   هیجان انگیز   مهیج   فرهنگی   داستانی   نیویورک   آنلاین   شبکه های اجتماعی   یادمان  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «میگنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تاپ؛ سادگی و امنیت در پرداخت قبض ها
زومیت
کلاهبرداری های رایانه ای چگونه انجام می شوند؟
خبر خودرو
شادی زورکی افسردگی می آورد!
جوان آنلاین
هشدار؛ گوشی همراه خود را به تعمیرکاران غیر مجاز نسپارید!
صبحانه با خبر
هشدار؛ گوشی تلفن همراه خود را به تعمیرکاران غیر مجاز نسپارید!
ملیت
بلایی که فناوری بر سر کودکان و نوجوانان می آورد
شیعه نیوز
کنسرت آنلاین «وحید تاج و وطن دوست» در لنز ایرانسل برگزار می شود
مهر نیوز
کرونا ترمز قطار دنیا را کشید و ما در راه ماندیم!
جوان آنلاین
عواقب سپردن گوشی های هوشمند به تعمیرکاران غیرمجاز
ایرنا
کنسرت آنلاین «وحید تاج و رشید وطن دوست» در لنز ایرانسل برگزار می شود
آریا
طوفان کروناویروس و آموزش و پرورش
پانا
افت بی سابقه آمار بازدید از موزه ملی آمستردام
ایرنا
اجرای 18 هزار برنامه مجازی ترویجی با محوریت کتاب
ایران آنلاین
قریب به 18 هزار برنامه ترویجی با محوریت کتاب در فضای مجازی برگزار شد
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
شما دچار این بیماری خطرناک شده اید!
ایسنا
شما دچار بیماری خطرناک فوموموبایل شده اید!
جوان آنلاین
ساخت سایت حرفه ای
قدس آنلاین
کاتالپسی و خزان روانه ویترین کتابفروشی ها شدند
همشهری آنلاین
تامین امنیت کامپیوتر و موبایل با خرید لایسنس نود 32 از نودسرو
مثلث
دانلود YT Downloader 7.3.0 نرم افزار دانلودر فیلم های آنلاین
دانلود سافت ور
13 فیلم که کرونا مخطبان آن ها را تا 2021 چشم انتظار نگه می دارد
تیتر یک
گذر فرهنگی؛ هفته ای که گذشت
ایرنا
اسنپ مارکت، سوپرمارکت اینترنتی کلان شهر شیراز
خبرگزاری ایلنا
نویسندگان کودک و نوجوان ریشه های فرهنگی جامعه را می سازند
ایران آنلاین
«فهما» برند ثبت شده کانون های فرهنگی هنری مساجد است
شبستان
عزم دستگاه ها برای مقابله با قمار آنلاین جدی است؟
ایران آنلاین
جشن تولد شبکه جهانی اینترنت
روز نو
بازی های رایانه ای؛ بازی با آینده جوانان/ جای خالی بازی های متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی کاملا مشهود است
راه دانا
گوگل مپس به تکنولوژی واقعیت افزوده مجهز شد!
تکراتو
چگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟
بهار نیوز
بهترین برنامه های موبایل برای دانشجویان
نامه نیوز
فیس بوک به دنبال کنترل رایانه با ذهن کاربر است
اتاق خبر
سواد رسانه ای؛ راهکار تجهیز در برابر تتلوها
ایرنا
فیس بوک به دنبال کنترل رایانه با ذهن کاربر است؟
آفتاب
فیس بوک به دنبال کنترل رایانه با ذهن کاربر است!
شیعه نیوز
نیمه تاریک فناوری
قلم نیوز
حفظ دستاوردهای دفاع مقدس یکی از ارکان بسیار مهم حیات فرهنگی معنوی ایران است/ زبان هنر و ادبیات موثرترین زبان برای انتقال مفاهیم خشک و خشن جنگ است
شیرازه
رویداد بتمن بازی Fortnite آغاز شد
کلیک
اپلیکیشن کتابراه: دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
اقتصاد نیوز
قتل وحشیانه دانش آموز رنگین پوست نیویورکی با ضربات مهلک چاقو+عکس
رکنا نت
اخبار مرتبط
bltزومیت : تاپ؛ سادگی و امنیت در پرداخت قبض ها
bltخبر خودرو : کلاهبرداری های رایانه ای چگونه انجام می شوند؟
bltجوان آنلاین : شادی زورکی افسردگی می آورد!
bltصبحانه با خبر : هشدار؛ گوشی همراه خود را به تعمیرکاران غیر مجاز نسپارید!
bltملیت : هشدار؛ گوشی تلفن همراه خود را به تعمیرکاران غیر مجاز نسپارید!
bltشیعه نیوز : بلایی که فناوری بر سر کودکان و نوجوانان می آورد
bltمهر نیوز : کنسرت آنلاین «وحید تاج و وطن دوست» در لنز ایرانسل برگزار می شود
bltجوان آنلاین : کرونا ترمز قطار دنیا را کشید و ما در راه ماندیم!
bltایرنا : عواقب سپردن گوشی های هوشمند به تعمیرکاران غیرمجاز
bltآریا : کنسرت آنلاین «وحید تاج و رشید وطن دوست» در لنز ایرانسل برگزار می شود
bltپانا : طوفان کروناویروس و آموزش و پرورش
bltایرنا : افت بی سابقه آمار بازدید از موزه ملی آمستردام
bltایران آنلاین : اجرای 18 هزار برنامه مجازی ترویجی با محوریت کتاب
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : قریب به 18 هزار برنامه ترویجی با محوریت کتاب در فضای مجازی برگزار شد
bltایسنا : شما دچار این بیماری خطرناک شده اید!
bltجوان آنلاین : شما دچار بیماری خطرناک فوموموبایل شده اید!
bltقدس آنلاین : ساخت سایت حرفه ای
bltهمشهری آنلاین : کاتالپسی و خزان روانه ویترین کتابفروشی ها شدند
bltمثلث : تامین امنیت کامپیوتر و موبایل با خرید لایسنس نود 32 از نودسرو
bltدانلود سافت ور : دانلود YT Downloader 7.3.0 نرم افزار دانلودر فیلم های آنلاین
bltتیتر یک : 13 فیلم که کرونا مخطبان آن ها را تا 2021 چشم انتظار نگه می دارد
bltایرنا : گذر فرهنگی؛ هفته ای که گذشت
bltخبرگزاری ایلنا : اسنپ مارکت، سوپرمارکت اینترنتی کلان شهر شیراز
bltایران آنلاین : نویسندگان کودک و نوجوان ریشه های فرهنگی جامعه را می سازند
bltشبستان : «فهما» برند ثبت شده کانون های فرهنگی هنری مساجد است
bltایران آنلاین : عزم دستگاه ها برای مقابله با قمار آنلاین جدی است؟
bltروز نو : جشن تولد شبکه جهانی اینترنت
bltراه دانا : بازی های رایانه ای؛ بازی با آینده جوانان/ جای خالی بازی های متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی کاملا مشهود است
bltتکراتو : گوگل مپس به تکنولوژی واقعیت افزوده مجهز شد!
bltبهار نیوز : چگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟
bltنامه نیوز : بهترین برنامه های موبایل برای دانشجویان
bltاتاق خبر : فیس بوک به دنبال کنترل رایانه با ذهن کاربر است
bltایرنا : سواد رسانه ای؛ راهکار تجهیز در برابر تتلوها
bltآفتاب : فیس بوک به دنبال کنترل رایانه با ذهن کاربر است؟
bltشیعه نیوز : فیس بوک به دنبال کنترل رایانه با ذهن کاربر است!
bltقلم نیوز : نیمه تاریک فناوری
bltشیرازه : حفظ دستاوردهای دفاع مقدس یکی از ارکان بسیار مهم حیات فرهنگی معنوی ایران است/ زبان هنر و ادبیات موثرترین زبان برای انتقال مفاهیم خشک و خشن جنگ است
bltکلیک : رویداد بتمن بازی Fortnite آغاز شد
bltاقتصاد نیوز : اپلیکیشن کتابراه: دانلود کتاب الکترونیک و صوتی
bltرکنا نت : قتل وحشیانه دانش آموز رنگین پوست نیویورکی با ضربات مهلک چاقو+عکس
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.