رشد 57درصدی جذب سرمایه در مناطق آزاد

رشد 57درصدی جذب سرمایه در مناطق آزاد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: میزان سرمایه گذاری جذب شده در مناطق آزاد از ابتدای امسال تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه افزایش 57 درصدی داشته است.
رشد 57درصدی جذب سرمایه در مناطق آزاد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «مرتضی بانک» امروز (پنجشنبه) در چهل و یکمین برنامه افتتاح «جهش تولید» که با حضور ویدیوکنفرانسی رییس جمهوری افتتاح شد، افزود: با وجود چالش های ناشی از مشکلات ارزی، گمرکی و مالیاتی، محدودیت های ناشی از تحریم ها و کرونا، اما مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دستاوردهای ارزشمندی در حوزه سرمایه گذاری داشتند.

به گفته وی، میزان سرمایه گذاری داخلی جذب شده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال 92 تا به امروز 108 هزار میلیارد تومان و 28.5 میلیارد دلار بوده است.

بانک ادامه داد: همچنین بیش از 5.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی نیز محقق شد و از پروژه های آن نیز بهره برداری شده است.

وی تاکیدکرد: میزان صادرات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در دو دولت تدبیر و امید افزون بر 139 میلیارد دلار بوده و دست کم 40 میلیارد دلار نیازهای سرزمین اصلی نیز از طریق تولیدات این مناطق تامین شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی یادآور شد: واردات از خارج کشور در این دوره فقط 47 میلیارد دلار بوده و تراز مثبت تجارت خارجی 92 میلیارد دلاری را نشان می دهد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ نامه ها، مناطق آزاد و ویژه همواره در همه شاخص ها رشد مثبت داشتند، به طوری که در حوزه تولید در حالی که فقط یک هزار واحد تولیدی در این مناطق در ابتدای سال 92 فعال بودند، این تعداد اکنون با رشد 120 درصدی به دو هزار و 200 واحد رسیده است.

بانک افزود: با استقرار مراکز فناوری و نوآوری، استقرار شاب دهنده ها و اعمال سیاست های تشویقی و حمایتی، تاکنون 680 واحد فناوری و نوآور در این مناطق جذب شده اند.

وی گفت: یکی از مهمترین اقدام ها، افزوده شدن سامانه سرمایه گذاری به پنجره واحد خدمات الکترونیک مناطق آزاد و ویژه است که سهولت و شفافیت بیشتر در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

این مقام مسوول بیان داشت: اکنون و با افزوده شدن سامانه سرمایه گذاری، بیش از 70 درصد زنجیره نیازمندی های فعالان اقتصادی در حوزه های ثبت شرکت و سرمایه گذاری، تولید و تجارت، فرهنگی و گردشگری، صنایع خلاق و دانش بنیان در چارچوب پنجره واحد پوشش داده می شود.

وی خاطرنشان کرد: این پروژه محصول اعتماد دولت تدبیر و امید به جوانان و گواه روشنی بر جدیت دولت در افزایش سطح کیفی خدمات به سازمان های مناطق آزاد و ویژه است.

به گفته بانک، امروز 60 پروژه در بخش های تولیدی، صنعتی، تجاری و زیرساختی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزون بر سه هزار میلیارد تومان، 260 میلیون دلار و 13 میلیون یورو (در مجموع 9 هزار و 500 میلیارد تومان) است و برای سه هزار و 220 نفر ایجاد اشتغال می کند.

در چهل و یکمین برنامه افتتاح جهش تولید، طرح هایی در مناطق آزاد قشم و انزلی و مناطق ویژه اقتصادی انرژی پارس، سهلان، کاوه و سلفچگان افتتاح شد.

لینک کوتاه لینک کپی شد