آلودگی تشدید شد / تهران تخلیه می شود یا تعطیل ؟

آلودگی تشدید شد / تهران تخلیه می شود یا تعطیل ؟
رکنا:سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر این موضوع که دی ماه ناسالم ترین ماه امسال بوده است، گفت: از 7 دی تا امروز به جز یک روز، هوای تهران ناسالم بوده و در مجموع 11 روز هوای تهران برای همه شهروندان ناسالم و 10 روز ناسالم برای گروه های حساس و فقط سه روز سالم بوده است.
آلودگی تشدید شد / تهران تخلیه می شود یا تعطیل ؟

به گزارش رکنا، آلودگی هوا در تهران به اوج و شاخص در برخی ایستگاه ها به بالای 200 رسید. مدیران شهری می گویند تنها کاری که می توانند انجام دهند، تذکر دادن است.

میانگین کیفیت هوای تهران بیش از 150 است و شرایط برای همه افراد ناسالم است، حتی کیفیت هوا در سوهانک واقع در منطقه یک هم بالاست و در بسیاری از ایستگاه ها شاخص بالای 180 قرار دارد.

شاخص آلودگی هوا در مناطق 2، 6، 10، 11، 13، 17، 18، 21 و 22 بالاست و این نشان می دهد که کیفیت هوا در این مناطق ناسالم برای همه افراد است و بهتر است که شهروندان از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

آلوده ترین هوای تهران از ابتدای سال 99 به ثبت رسید به گفته لیلا نظری سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، طی بیست و چهار ساعت گذشته آلوده ترین هوای تهران از ابتدای سال 99 به ثبت رسیده است و پیش بینی می شود این آلودگی امروز و امشب هم ادامه داشته باشد.

نظری با تأکید بر این موضوع که دی ماه ناسالم ترین ماه امسال بوده است، گفت: از 7 دی تا امروز به جز یک روز، هوای تهران ناسالم بوده و در مجموع 11 روز هوای تهران برای همه شهروندان ناسالم و 10 روز ناسالم برای گروه های حساس و فقط سه روز سالم بوده است.

آلودگی هوا در تهران به اوج رسیده است و در برخی از مناطق شاخص آلودگی به بالای 200 رسیده است. براساس تقسیم بندی های صورت گرفته از صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 قابل قبول، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 ناسالم برای همه گروه ها و از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

برخی کارشناسان می گویند با بالا رفتن شاخص آلودگی هوا از 200 تهران باید تخلیه شود و یا حداقل چند روزی تهران تعطیل شود.

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: آلودگی هوا به شدت افزایش پیدا کرده است و پایداری جوی داریم و در دو هفته گذشته هوا در تهران آلوده بوده است.

وی به ذرات معلق موجود در هوا اشاره کرد و گفت: این ذرات آسیب زا هستند و سلامت شهروندان را به خطر می اندازند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اگر شاخص آلایندگی از 170 به بالا رود وضعیت قرمز است، گفت: شاخص بالای 190 و 200 باید شهر تخلیه شود.

از دست شهرداری و شورای شهر کاری برنمی آید و دولت باید در این زمینه تصمیم گیری کند وی با تأکید بر این موضوع که مدام در خصوص آلودگی هوا تذکر داده ایم، گفت: از دست شهرداری و شورای شهر کاری برنمی آید و دولت باید در این زمینه تصمیم گیری کند. روز گذشته جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل شد. استاندار تهران هم چند روز پیش پیشنهاد تعطیلی داده بود اما استاندار نمی تواند تصمیمات این چنینی بگیرد و باید دولت در این زمینه تصمیم گیری کند.

وضعیت خوب نیست و تهران باید حداقل چند روزی تعطیل شود وی با اشاره به اینکه آلایندگی ها زیر 200 است، گفت: وضعیت خوب نیست و تهران باید حداقل چند روزی تعطیل شود. با توجه به اینکه یکشنبه هفته آینده تعطیل است، اگر شنبه هم تعطیل شود، شاید قدری آلودگی کم شود.

وی در ادامه اضافه کرد: البته این را هم بگویم که با تعطیل شدن مشکل تهران حل نمی شود، چرا که منابع آلاینده فعال هستند و ما پایداری هوا را تا پایان هفته داریم.

در برخی مناطق شرایط اضطراری است خداکرمی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود 8 ایستگاه تهران شاخص آلودگی آنها بالای 200 بوده است، گفت: برخی مناطق مانند شادآباد در منطقه 18 و سوهانک در منطقه یک شاخص آلودگی زیادی داشته اند و وضعیت آنها اضطراری بوده است، اما شاخص آلایندگی در منطقه 16 شهرداری تهران کمتر بوده است.

خداکرمی به کانون های آلایندگی شهر تهران اشاره کرد و گفت: بسیاری از آلاینده ها دور از تهران هستند اما آلاینده آنها دامن تهران را می گیرد.

وی به آپارتمان های بلندمرتبه ساخته شده در منطقه 22 اشاره کرد و گفـت: این ساختمان ها در مقابل باد قرار دارند و باعث آلودگی می شوند و از سوی دیگر، در منطقه بیست و یک هم کارخانه های زیادی داریم که آلاینده های آنها مستقیم وارد تهران می شود و در استان های همجوار هم نیروگاه هایی که مازوت می سوزانند آلودگی شان وارد تهران می شود.

فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی عضو شورای شهر تهران به فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: یکی از آلاینده ها ناوگان فرسوده هستند و همچنین کامیون های حمل بار که تردد زیادی در شهر دارند. بنده همین جا تأکید می کنم که تنها راه رفع مشکل آلودگی هوا، اجرای قانون هوای پاک است.

هر ساله با بالا رفتن شاخص آلودگی هوا در ایام زمستان، مسئولین به یاد آسیب های آلودگی هوا می افتند. مدتی در این باره صحبت می کنند و با کم شدن آلودگی، دوباره موضوع به فراموشی سپرده می شود. چند روزی است که تهران شرایط خوبی ندارد و حتی استانداری هم درخواست تعطیلی داد، اما دولت با این موضوع موافقت نکرد.

ترافیک و آلودگی هوا اولویت مدیریت پنجم شهری بهاره آروین عضو شورای شهر تهران تأکید می کند که آلودگی هوا مستقیم و بی واسطه سلامت شهروندان را هدف قرار داده است.

به گفته آروین، در سه سال گذشته، ترافیک و آلودگی هوا نه تنها اولویت دارترین مسئله از دیدگاه شهروندان تهرانی است، بلکه اولویت دارترین موضوع برای تمام اعضای شورای شهر بوده است و پیگیری هایی در این زمینه صورت گرفته است.

محسن هاشمی: یک کیلومتر مترو هم ساخته نشد براساس این گزارش، با وجود اینکه برخی از اعضا تأکید دارند که موضوع آلودگی یکی از اولویت های آنها بوده و در سه سال و نیم گذشته این موضوع را پیگیری کرده اند، اما محسن هاشمی چندی پیش اعلام کردکه در سه سال گذشته حتی یک کیلومتر مترو هم ساخته نشده است.

وی همچنین در یک جلسه دیگر تأکید کرد که ما برای موضوع آلودگی هوا مسئولیتی نداریم و فقط می توانیم در این زمینه تذکر دهیم.

با وجود اینکه مسئولین شهری معتقدند در موضوع الودگی فقط می توانند تذکر دهند اما مسوولان محیط زیست می گویند مدیریت شهری در قبال اجرای قانون هوای پاک مسئولیت هایی دارد. مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: شورای شهر مانند سازمان حفاظت محیط زیست، مسئولیت هایی در قبال اجرای مفاد قانون هوای پاک دارد و باید به آن عمل کند.

وی تأکید کرد: نباید جنبه سیاسی شورای شهر بر جنبه اجتماعی و شهری آن غلبه کند. متأسفانه امروز وضعیتی در شورای شهر تهران ایجاد شده که اغلب اظهارنظرهای اعضای آن جنبه سیاسی دارد.

وی به موضوع آلودگی هوا و جنبه مردمی و اجتماعی آن اشاره ای کرد و گفت: برخوردهای سیاسی با موضوعات اجتماعی نظیر آلودگی هوا موجب می شود تا صورت مسئله که همان شرایط زندگی بهتر برای مردم تهران است به حاشیه برود. ما در سازمان حفاظت محیط زیست به وظایف و مسئولیت هایمان در قبال آلودگی هوا و نیز به قانون هوای پاک واقفیم.

پای نمایندگان مجلس هم به موضوع آلودگی هوا باز شد و نمایندگان خواستار این شدند که مسئولین هر چه سریع تر این مشکل را برطرف کنند. سیدرضا تقوی رئیس مجمع نمایندگان استان تهران گفت: تهران به همان اندازه که گسترده است، مشکلات گسترده ای هم دارد. مشکلات مختلفی مانند حمل و نقل و حتی مشکلات بهداشتی و درمانی را در پایتخت شاهدیم.

بخش عمده ای از ناوگان حمل و نقل چه در بخش اتوبوس و چه در بخش تاکسی ها از رده خارج است وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که توجه همه را به خود جلب کرده است، مسئله آلودگی هوای تهران است. بخش عمده ای از ناوگان حمل و نقل ما چه در بخش اتوبوس و چه در بخش تاکسی ها از رده خارج است و بر همین اساس باید به فکر تعویض و جایگزینی این بخش باشیم. آمار دقیقی در دست ندارم، ولی حدود دوسوم ناوگان حمل و نقل تهران فرسوده است.

وی تأکید کرد که یک ابر سیاه آسمان تهران را فراگرفته است و آقایان صرفا توصیه می کنند کودکان و بیماران قلبی از خانه خارج نشوند، آیا این کار کافی است؟

تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که از مردم بخواهیم از خانه خارج نشوند بسیاری از کارشناسان تأکید دارند که تمامی مباحث کارشناسی در زمینه آلودگی هوا مطرح شده است و تهران قانون هوای پاک را دارد، اما اجرایی نشده است. سیدنواب حسینی منش کارشناس محیط زیست در این زمینه به خبرنگار فارس، گفت: وضعیت آلودگی هوا در تهران بالا رفته است. ما هم تمام موارد را بارها اعلام کرده ایم، اما توجهی نشده است.

وی به بحث سلامت شهروندان اشاره کرد و گفت: تنها کاری که می توانیم بکنیم این است که از مردم بخواهیم از خانه خارج نشوند.

یکی از منابع آلاینده تهران، مازوت سوزی کارخانه هاست. مسئولین اعلام کردند اگر مازوت نسوزانیم، مجبوریم برق را قطع کنیم. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران می گوید: در گذشته آلودگی هوا را انتخاب می کردند و از مازوت استفاده می کردند، اما حالا تصمیم گرفته اند از مازوت استفاده نکنند و خاموشی اعمال کنند، باید دید نتیجه چه می شود؟

وی ادامه داد: در روزهای پنج شنبه و جمعه محدودیت تردد در تهران اعمال می شود. به عنوان یک پیشنهاد مطرح شده است و با توجه به اینکه یکشنبه هفته آینده نیز تهران تعطیل است اما هنوز موضوعی به تصویب نرسیده و تنها پیشنهاد شده است.

براساس این گزارش، آلودگی در تهران بالا رفته است. برخی از مدیران می گویند یا مجبور به مازوت سوزی هستیم یا باید قطعی برق داشته باشیم. شاخص در چند ایستگاه تهران به بالای 200 رسیده است و مدیران در حال هشدار دادن هستند، اما هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر تعطیلی تهران و یا راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا گرفته نشده است. در گذشته در روزهای آلوده اجرای طرح زوج و فرد از در منزل اجرا می شد و همچنین خودروهای فاقد معاینه فنی جریمه می شدند، حال باید دید مدیران برای روزهای آلاینده تهران در شرایط کرونایی چه تصمیمی می گیرند. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.


کلیدواژه های این خبر
ذرات معلق   هوای تهران   ناسالم   آلودگی هوا   استانداران   شرکت کنترل کیفیت هوا   کیفیت هوا   لیلا نظری   وضعیت قرمز   سوهانک   شاخص آلودگی   ناسالم برای گروه های حساس   منابع آلاینده   کمیته اضطرار   شهرداری   شورای شهر   پیش بینی   آلودگی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رکنا نت» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تداوم آلودگی هوای پایتخت تا پنجشنبه
بانکداری ایرانی
آلودگی شدید هوای تهران در برخی مناطق؛ مردم از خانه خارج نشوند
آفتاب
ضرورت خودداری از تردد غیرضروری در تهران/ وضعیت قرمز آلودگی هوا
ایران آنلاین
شاخص هوای تهران در 18 ایستگاه قرمز شد
پانا
هوای تهران همچنان در وضعیت قرمز
رویداد 24
آژیر قرمز آلودگی هوای تهران زده شد
ایران آنلاین
وضعیت قرمز هوای تهران در 18 ایستگاه
ایسنا
آلودگی به هوای پایتخت برگشت
همشهری آنلاین
آلودگی هوا و کرونا؛ قربانیان کدام بیشتر است؟
رویداد 24
تنفس در وضعیت قرمز طی 24 روز
ایران خبر
تنفس 24 روز هوای آلوده طی دی ماه
ایسنا
هوای پایتخت پس از 10 روز آلودگی پیاپی، قابل قبول شد
سلامت نیوز
نمره متهمان دولتی آلودگی هوا با تک ماده هم به قبولی نرسید
فارس
هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم/ گروه های حساس در خانه بماند
رویداد 24
فوری/ تهران تخلیه می شود؟ + جزئیات
مثلث
گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا
جام جم آنلاین
بالاخره چه کسی مسئول آلودگی هوای تهران است؟
اعتدال
تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟!
بولتن نیوز
تهران تعطیل می شود؟ + جزئیات کامل
نامه نیوز
یک گام تا خفگی دسته جمعی
سلامت نیوز
تهران همچنان در وضعیت قرمز
ایران آنلاین
تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟
دنیای اقتصاد
چه کسی باید به آلودگی هوا در تهران رسیدگی کند؟
سایت جماران
بی برقی در آلوده ترین روز سال
روزنامه شرق
آلودگی هوا به اوج رسید/ تهران چه زمان تخلیه می شود؟
رویداد 24
ثبت آلوده ترین هوای پایتخت از ابتدای سال 99 / تهران چه زمانی تخلیه می شود؟
الف
تهران چه زمان تخلیه می شود؟
فارس
تهران کِی تخلیه می شود؟
فارس
کمیته اضطرار آلودگی هوا در خواب زمستانه
نماینده
تهرانی ها آلوده ترین هوای سال را تنفس کردند
مردم سالاری
تهرانی ها در 24 ساعت اخیر آلوده ترین هوای سال را تنفس کردند
ایرنا
شاخص آلودگی هوا در 8 ایستگاه به بالای 200 رسید/ کمیته اضطرار آلودگی هوا در خواب زمستانه
فارس
هوای تهران همچنان در وضعیت قرمز است
ایرنا
آلودگی گوگرد در تهران دوباره اوج گرفت
اقتصاد نیوز
هوا ناجوانمردانه بد است
شفا آنلاین
میانگین شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد 188
فردا نیوز
میانگین شاخص آلودگی هوای تهران به 168 رسید؛ کیفیت هوا در همه نقاط تهران قرمز شد
رویداد 24
عبور شاخص آلودگی هوای تهران از 200/ وضعیت بسیار اضطراری است/ خودداری از تردد در فضای باز
ایران آنلاین
هوای تهران در آستانه وضعیت بنفش قرار گرفت
ایرنا
کیفیت هوا بنفش شد!
مردم سالاری
اخبار مرتبط
bltبانکداری ایرانی : تداوم آلودگی هوای پایتخت تا پنجشنبه
bltآفتاب : آلودگی شدید هوای تهران در برخی مناطق؛ مردم از خانه خارج نشوند
bltایران آنلاین : ضرورت خودداری از تردد غیرضروری در تهران/ وضعیت قرمز آلودگی هوا
bltپانا : شاخص هوای تهران در 18 ایستگاه قرمز شد
bltرویداد 24 : هوای تهران همچنان در وضعیت قرمز
bltایران آنلاین : آژیر قرمز آلودگی هوای تهران زده شد
bltایسنا : وضعیت قرمز هوای تهران در 18 ایستگاه
bltهمشهری آنلاین : آلودگی به هوای پایتخت برگشت
bltرویداد 24 : آلودگی هوا و کرونا؛ قربانیان کدام بیشتر است؟
bltایران خبر : تنفس در وضعیت قرمز طی 24 روز
bltایسنا : تنفس 24 روز هوای آلوده طی دی ماه
bltسلامت نیوز : هوای پایتخت پس از 10 روز آلودگی پیاپی، قابل قبول شد
bltفارس : نمره متهمان دولتی آلودگی هوا با تک ماده هم به قبولی نرسید
bltرویداد 24 : هوای تهران همچنان در شرایط ناسالم/ گروه های حساس در خانه بماند
bltمثلث : فوری/ تهران تخلیه می شود؟ + جزئیات
bltجام جم آنلاین : گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا
bltاعتدال : بالاخره چه کسی مسئول آلودگی هوای تهران است؟
bltبولتن نیوز : تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟!
bltنامه نیوز : تهران تعطیل می شود؟ + جزئیات کامل
bltسلامت نیوز : یک گام تا خفگی دسته جمعی
bltایران آنلاین : تهران همچنان در وضعیت قرمز
bltدنیای اقتصاد : تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟
bltسایت جماران : چه کسی باید به آلودگی هوا در تهران رسیدگی کند؟
bltروزنامه شرق : بی برقی در آلوده ترین روز سال
bltرویداد 24 : آلودگی هوا به اوج رسید/ تهران چه زمان تخلیه می شود؟
bltالف : ثبت آلوده ترین هوای پایتخت از ابتدای سال 99 / تهران چه زمانی تخلیه می شود؟
bltفارس : تهران چه زمان تخلیه می شود؟
bltفارس : تهران کِی تخلیه می شود؟
bltنماینده : کمیته اضطرار آلودگی هوا در خواب زمستانه
bltمردم سالاری : تهرانی ها آلوده ترین هوای سال را تنفس کردند
bltایرنا : تهرانی ها در 24 ساعت اخیر آلوده ترین هوای سال را تنفس کردند
bltفارس : شاخص آلودگی هوا در 8 ایستگاه به بالای 200 رسید/ کمیته اضطرار آلودگی هوا در خواب زمستانه
bltایرنا : هوای تهران همچنان در وضعیت قرمز است
bltاقتصاد نیوز : آلودگی گوگرد در تهران دوباره اوج گرفت
bltشفا آنلاین : هوا ناجوانمردانه بد است
bltفردا نیوز : میانگین شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد 188
bltرویداد 24 : میانگین شاخص آلودگی هوای تهران به 168 رسید؛ کیفیت هوا در همه نقاط تهران قرمز شد
bltایران آنلاین : عبور شاخص آلودگی هوای تهران از 200/ وضعیت بسیار اضطراری است/ خودداری از تردد در فضای باز
bltایرنا : هوای تهران در آستانه وضعیت بنفش قرار گرفت
bltمردم سالاری : کیفیت هوا بنفش شد!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.