بیان روان براهین عقلی توسط علامه مصباح یزدی همچون شهید مطهری

بیان روان براهین عقلی توسط علامه مصباح یزدی همچون شهید مطهری
آیت الله سیفی گفت: کسی جز شهید مطهری و آیت الله مصباح را سراغ ندارم که مسائل فلسفی، کلامی و براهین عقلی را به گونه ای ساده بیان کنند که تمامی مردم سخن آنان را بفهمد.
بیان روان براهین عقلی توسط علامه مصباح یزدی همچون شهید مطهری

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، آیت الله سیفی مازندرانی در گفت وگویی گفت: دفاع از عالم ربانی و تجلیل و تکریم او علاوه بر اینکه سنت اهل بیت عصمت بوده است، مصداق تعظیم شعائر الهی نیز به شمار می رود همانطور که خدای متعال در قرآن کریم می فرماید: (و من یعظم الله شعائر الله فانها من تقوی القلوب) در حقیقت تعظیم شعائر الهی از قلب طاهری نشأت می گیرد که خالی از هوا و هوس های دنیایی و حب و بغض های مادی باشد.

وی افزود: در زمان امام صادق (ع) شخصی از معاصرین زمان ایشان خدمت حضرت رسیدند و نسبت به زراره و محمد بن مسلم که از راویان حدیث و فقهای حضرت بودند بدگویی کردند، حضرت در جواب آنان فرمودند که شما درباره کسانی بدگویی کردید که ستارگان هدایت برای بندگان و حافظان دین جدم رسول خدا هستند؛ ایشان در دفاع از این فقیهان که در قید حیات هم بودند گریستند و آنان را کسانی معرفی کردند که برکات آسمان و زمین به یمن وجود آنان نازل می شود.

این استاد در خارج حوزه افزود: امام (ع)، معصوم بوده و مقام ایشان قابل مقایسه با زراره و امثال او نیست اما حضرت با این حال خود را موظف می دانستند تا از راویان حدیث و فقیهان شیعه در مقابل کسانی که چشم دیدن این ستارگان را نداشتند دفاع کند. این هجمه ای که به آن بزرگواران انجام می شود واقعاً گریه آور است و به درستی یکی از این شخصیت هایی که در زمان کنونی ما مصداق این روایت است جناب آیت الله مصباح یزدی است.

اطمینان و آرامش در تلاطم درگیری های سیاسی

وی با اشاره به هجمه های فراوانی که بدخواهان نسبت به آیت الله مصباح یزدی داشته اند بیان کرد: در حقیقت این عالم ربانی است که مرزهای بین حق و باطل را تبیین می کند، حقایق عالم را می شکافد و حکمت ها را بازگو می کند تا مردم و متعلمین راه را از چاه تشخیص دهند و در چاه نیفتند و غرق در ذلت و معصیت نشوند.

آیت الله سیفی مازندرانی تاکید کرد: برحسب سنت اهل بیت (ع) و تعظیم شعائر، سخن راجع به عالما ربانی و مردان با فضیلت، خصوصاً جناب آیت الله مصباح یزدی را با توجه به هجمه هایی که به ایشان شده است ماجور می دانیم.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم می فرماید: (هو الذی انزل سکینته فی قلوب المومنین) این معجزه الهی و مظهر قدرت پروردگار را هیچ کسی نمی تواند در قلب شما داخل کند. تأمل و تعقل صحیح که احساس بر آن عقل قالب نباشد، نیاز به سکینه و آرامش قلبی و وقار دارد.

آیت الله سیفی مازندرانی، خبرگزاری رسا

آیت الله مصباح یزدی استادی حلیم و شکیبا

آیت الله سیفی مازندرانی با اشاره به سکینه و وقار به عنوان یکی از ویژگی های روحی آیت الله مصباح یزدی گفت: گرفتن تصمیم درست و تشخیص راه درست و هدایت امت در زمان اضطراب جنگ و امواج متلاطم درگیری های سیاسی که در طول انقلاب، خصوصاً بعد از رحلت حضرت امام (ره) داشته ایم نفس آرام و مطمئن می خواهد. عالم ربانی است که می تواند راه را از چاه به مردم نشان دهد.

وی با اشاره به این قاعده تکوینی و لایتخلف است که فکر و اندیشه صحیح در گرو سکینه و وقار نفسانی است گفت: زمانی که این مرد بزرگ لب باز می کند، تدریس می کند، سخن می گوید و برنامه دارد، انسان از صحبت های حکمت آمیز ایشان بهره مند می شود.

استاد درس خارج حوزه یکی دیگر از خصوصیات ایشان حلم و شکیبایی بسیار دانست و گفت: معروف است که آقای بروجردی هرگاه از اشکال گرفتن شاگردان عصبانی می شدند نذر می کردند به خاطر این عصبانیت یک هفته روزه بگیرند اما بنده هیچ گاه ندیده ام که آیت الله مصباح نسبت به شاگردی که از ایشان اشکال گرفته است عصبانی شود.

وی افزود: حلم و شکیبایی صفت بسیار مهمی است و آبی است که آتش غضب را خاموش می کند. همانطور که در صفات ائمه (ع) می خوانیم آنان منتهی درجه حلم و شکیبایی هستند.

آیت الله سیفی مازندرانی گفت: ائمه (ع) در عقل سرآمد دیگران اند اما آن حضرات همان براهین عقلی را تنزل داده و در سطح مردم بیان می کردند. در کتاب توحید شیخ صدوق، حضرت زمانی که با زنادقه زمان خودشان در اصل توحید، مبدا و معاد و هستی استدلال می کردند، بسیار متین اما کاملاً استدلالی پاسخ می دادند به طوری که هرکس کلام حضرت را گوش دهد به سادگی متوجه مفهوم آن می شود.

وی افزود: آن متکلم، فقیه و فیلسوفی که با الفاظ پیچیده ادله عقلیه را برای مردم القا کرده ادا رسالت نکرده است. علما و فلاسفه ما باید شهید مطهری و آیت الله مصباح را در این زمینه سرمشق خود قرار دهند. این مسئله برای حوزه علمیه و مدعیان فلسفه و کلام ضروری است.

بیان سلیس و روان براهین عقلی همچون شهید مطهری

آیت الله سیفی مازندرانی با اشاره به تفاوت ائمه معصومین (ع) با فلاسفه در بیان مفاهیم عقلی گفت: بنده کسی جز شهید مطهری و آیت الله مصباح را سراغ ندارم که مسائل فلسفی، کلامی و براهین عقلی را به گونه ای ساده و سلیس بیان کنند که تمامی مردم سخن آنان را بفهمد، همان طور که می بینید این دو بزرگوار از قبل انقلاب تاکنون نقش مهمی در پاسخگویی به شبهات نوجوان و جوانان داشته اند.

وی افزود: مرزبندی ایشان بین تعبد و تعقل بسیار روشن و دقیق است. شهید مطهری و علامه مصباح بین تعقل و تعبد را جمع کردند. آن بزرگواران مسائل عقلی است را به گونه ای بیان کردند که با ظواهر شرع و آیات و روایات التیام پیدا می کند و از طرف دیگر بسیاری از آیات و روایاتی که موضوع آنها حکم عقلی است را به گونه ای توضیح دادند که هیچ تضادی بین حکم عقل و شرع احساس نشود.

استاد درس خارج حوزه علمیه بیان کرد: آنها موضع های عقلانی شرع را برای عموم مردم بیان کردند و حکم عقل و شرع را در یک راستا التیام بخشیدند که کار بسیار مهمی در حد زنده کردن انسان است.

آیت الله سیفی مازندرانی، خبرگزاری رسا

رکن اساسی در دفاع از ولایت

وی با اشاره به ولایت مداری آیت الله مصباح یزدی گفت: آیت الله مصباح از اول انقلاب واقعاً یک رکن رکین در حمایت از ولی امر هستند و آنی از خط ولایت تخطی نکرده اند. که خصوصیت از برجسته صفات فضائل ایشان است.

آیت الله سیفی مازندرانی ادامه داد: مهم ترین ثمره فقهی که بر مسئله ولایت فقیه مترتب می شود، شرط بودن حمایت از ولی امر در اصل مشروعیت منصب مرجعیت تقلید است مرجعیت تقلید شیعه، یک منصبی الهی و توقیفی است که نیاز به جعل شرعی و قیام حجت توقیفی دارد و حجت مشروعیت آن برای شیعه نصوص اهل بیت (ع) است که مشروعیت منصب مرجعیت تقلید را در کنار ولایت فقیه بر حکومت، قضا یا افتا اثبات می کند.

وی افزود: آیا این نصوصی که حضرات معصومین (ع) در مشروعیت مرجع تقلید را اعلام کرده اند می تواند مرجعیت آن فقیهی که راهش را از ولی امر شرعی جدا کرده و او را در مقاطع و مواضع مهم سیاسی حمایت نمی کند را اثبات کند؟

استاد درس خارج حوزه علمیه گفت: وقتی یک فقیه جامع شرایط فتوا و رهبری متولی امر حکومت شود و با رأی مردم تمکن بر اقامه دین الهی پیدا کند، مساعدت او بر همگان واجب می شود. بقیه فقها هرچند که اعلم باشند بدون رأی مردم قدرت بر اقامه دین الهی در بستر جامعه نخواهد داشت چون این کار حمایت مردم را می خواهد.

وی افزود: آمریکا و صهیونیست و استکبار جهانی هرگز یک ثانیه اجازه نمی دهند که حدود الهی را اجرا کنیم زیرا برخلاف سیاست های آنان است طواغیت هرگز مجال اجرای اقامه دین الهی را به هیچکس نمی دهند و الان هم این را می بینیم.

آیت الله سیفی مازندرانی گفت: نصوصی که مرجعیت تقلید را تشریع می کند فقیهی که راهش را از ولی امر شرعی مسلمین جدا کرده و او را حمایت نمی کند و سیاست مستقلی برای خود گرفته است را شامل نمی شود. آیات شریفه قرآن مجید مردم به اقامه دین و تفرقه نکردن در آن امر می کند و این حکم مانند حکم اقامه نماز عام بوده و همه مردم را شامل می شود.

وی بیان کرد: بنابراین (اقیموا الدین) ولی فقیه، سایر فقهایی که منصب مرجعیت دارند، فقهایی که در حوزه درس می خوانند و تدریس می کنند و تمامی مردم را شامل می شود و هیچکس نمی تواند غیر از این را از این آیه استفاده کند بنابراین نصرت، حمایت و پشتیبانی ولی امر شرعی به دلیل این آیه و ادله دیگری که مجال گفتن آن نیست واجب می شود.

منبع: خبرگزاری مهر


کلیدواژه های این خبر
روزه   مصباح یزدی   حدیث   معصیت   آیت الله سیفی مازندرانی   حلیم   حق و باطل   قرآن کریم   فلسفی   تعظیم   امام جعفر صادق علیه السلام   تشیع   اهل بیت   آیت الله مصباح یزدی   سیفی   حب و بغض   قلوب   شعائر الهی   یمن   شهید مطهری   فرهنگی و اجتماعی   درس خارج فقه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رسانیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
گسترش و تعمیق باورهای دینی در اولویت برنامه های فرهنگی است
ایکنا
صدیقه طاهره (س) و برخورداری از مقام تحدیث
مهر نیوز
مراسم عزای فاطمی به همت کانون شهدای روستای سمچول بهشهر برگزار شد
شبستان
از آراء و نوآوری های علامه مصباح در فلسفه اخلاق و فلسفه حقوق تا فتح همه میادین معرفتی
شبستان
شناخت حضرت فاطمه زهرا (س) همچون درک شب قدر است
خبرگزاری بسیج
سردار سلامی: امروز به جایی رسیده ایم که از برجام بی نیاز شدیم
آرا نیوز
آیین نکوداشت مقام علمی و اخلاقی آیت الله مصباح یزدی برگزار شد/دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع):آیت الله مصباح یزدی در ارائه مباحث اخلاقی قرآن، ابتکار و نوآوری داشت
تقریب نیوز
اندیشه انسان با قرآن ماندگار می شود
ایکنا
سردار سلامی: از برجام بی نیاز شدیم
شبکه خبر
امروز به جایی رسیده ایم که از برجام بی نیاز شدیم
بولتن نیوز
علامه مصباح به معنای حقیقی کلمه «عالم ربانی» بود/ کار کارشناسی و خالصانه برای خدا و توسل به اهل بیت(ع)؛ از توصیه های اخلاقی ایشان
خبرگزاری بسیج
سردار سلامی: دشمن از سخنان رهبری می ترسد
بهار نیوز
نگرانی آیت الله جنتی از وضعیت آلودگی هوا
خبرآنلاین
بیان روان براهین عقلی توسط علامه مصباح یزدی همچون شهید مطهری
مهر نیوز
علامه مصباح یزدی، عمار انقلاب اسلامی بود
صدا و سیما
چرا در قرآن انسان و آدم به این کلمات نامیده شده اند
شیعه نیوز
مرزبانی و مرزداری از دین مهم ترین وظیفه علما /تولید واکسن ایرانی مایه افتخارکشور و ملت است
خبرگزاری بسیج
روایتی از مظلومیت علامه ای ذوفنون/مردی که در علم و حکمت سلمان گونه و در مبارزه با اشرافیت و انحراف مثل ابوذر و در جهاد تبیینی چون عمار بود/ چرا در تهران حتی یک عکس از علامه مصباح یزدی نصب نشده است؟
رجانیوز
پیام تسلیت شخصیت های پاکستانی در پی درگذشت آیت الله مصباح یزدی
ایکنا
آیت الله مصباح مواجهه منطقی با علوم انسانی غرب داشت
ایکنا
«جرعه ای ازجامِ حدیث کساء»
جام جم آنلاین
با جنجال رسانه ای دشمن چیزی از ایشان کم نمی شود
رسانیوز
شهادت سردار سلیمانی حرکتی نو به راه انداخت
باشگاه خبرنگاران
فقدان نگاه منظومه ای به حدیث در حوزه
ایکنا
آیت الله یزدی در زمره پشتوانه سازان برای تحکیم مبانی و اصول نظام بود
ایرنا
بصیرت؛ از ویژگی های مشترک شهید سلیمانی و آیت الله مصباح یزدی
خبرگزاری دفاع مقدس
عده ای به دنبال تئوریزه کردن وحشت از تحریم و جنگ هستند | ویژگی های مشترک حاج قاسم و آیت الله مصباح
خبرگزاری حوزه
علامه مصباح یزدی در پشتیبانی از نظام و رهبری نهایت مجاهدت و اخلاص را داشت
خبرگزاری حوزه
چرا آیت الله مصباح «مطهری» زمان است؟
فارس
درپی درگذشت علامه مصباح مراجع و علما پیام های تسلیتی صادر کردند
مهر نیوز
آیت الله مصباح و آبرو گذاری برای دین
هم اندیشی
حجت الاسلام خسروپناه: شخصیت استاد مصباح برای متفکران و سیاستمداران جهان شناخته شده بود
خبرگزاری دانشجو
سردار سلیمانی عامل وحدت جامعه و جهان اسلام
صدا و سیما
مصباح،مصباح عقول وقلوب وخارچشم مارکسیستهاولیبرالهابود/فقدان ایشان غم سنگینی بعدازشهادت سردارسلیمانی وشهیدفخری زاده است
هم اندیشی
آیت الله مصباح یزدی جوانان زیادی را شیفته‏ ی منطق گویای خود نمود
خبرگزاری حوزه
سکینه و وقار در مسیر هدایت امت ویژگی برجسته آیت الله مصباح بود
مهر نیوز
آیت الله مصباح، خاری در چشم مارکسیست ها، لیبرالیست ها و ضد انقلاب ها بود
شبستان
مربی انقلابی و روشنگر اجتماع
رسانیوز
آیت الله مصباح معارف ناب و اصیل اسلام را تبیین و اشاعه داد
پانا
پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در پی رحلت آیت الله مصباح یزدی
ایکنا
اخبار مرتبط
bltایکنا : گسترش و تعمیق باورهای دینی در اولویت برنامه های فرهنگی است
bltمهر نیوز : صدیقه طاهره (س) و برخورداری از مقام تحدیث
bltشبستان : مراسم عزای فاطمی به همت کانون شهدای روستای سمچول بهشهر برگزار شد
bltشبستان : از آراء و نوآوری های علامه مصباح در فلسفه اخلاق و فلسفه حقوق تا فتح همه میادین معرفتی
bltخبرگزاری بسیج : شناخت حضرت فاطمه زهرا (س) همچون درک شب قدر است
bltآرا نیوز : سردار سلامی: امروز به جایی رسیده ایم که از برجام بی نیاز شدیم
bltتقریب نیوز : آیین نکوداشت مقام علمی و اخلاقی آیت الله مصباح یزدی برگزار شد/دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع):آیت الله مصباح یزدی در ارائه مباحث اخلاقی قرآن، ابتکار و نوآوری داشت
bltایکنا : اندیشه انسان با قرآن ماندگار می شود
bltشبکه خبر : سردار سلامی: از برجام بی نیاز شدیم
bltبولتن نیوز : امروز به جایی رسیده ایم که از برجام بی نیاز شدیم
bltخبرگزاری بسیج : علامه مصباح به معنای حقیقی کلمه «عالم ربانی» بود/ کار کارشناسی و خالصانه برای خدا و توسل به اهل بیت(ع)؛ از توصیه های اخلاقی ایشان
bltبهار نیوز : سردار سلامی: دشمن از سخنان رهبری می ترسد
bltخبرآنلاین : نگرانی آیت الله جنتی از وضعیت آلودگی هوا
bltمهر نیوز : بیان روان براهین عقلی توسط علامه مصباح یزدی همچون شهید مطهری
bltصدا و سیما : علامه مصباح یزدی، عمار انقلاب اسلامی بود
bltشیعه نیوز : چرا در قرآن انسان و آدم به این کلمات نامیده شده اند
bltخبرگزاری بسیج : مرزبانی و مرزداری از دین مهم ترین وظیفه علما /تولید واکسن ایرانی مایه افتخارکشور و ملت است
bltرجانیوز : روایتی از مظلومیت علامه ای ذوفنون/مردی که در علم و حکمت سلمان گونه و در مبارزه با اشرافیت و انحراف مثل ابوذر و در جهاد تبیینی چون عمار بود/ چرا در تهران حتی یک عکس از علامه مصباح یزدی نصب نشده است؟
bltایکنا : پیام تسلیت شخصیت های پاکستانی در پی درگذشت آیت الله مصباح یزدی
bltایکنا : آیت الله مصباح مواجهه منطقی با علوم انسانی غرب داشت
bltجام جم آنلاین : «جرعه ای ازجامِ حدیث کساء»
bltرسانیوز : با جنجال رسانه ای دشمن چیزی از ایشان کم نمی شود
bltباشگاه خبرنگاران : شهادت سردار سلیمانی حرکتی نو به راه انداخت
bltایکنا : فقدان نگاه منظومه ای به حدیث در حوزه
bltایرنا : آیت الله یزدی در زمره پشتوانه سازان برای تحکیم مبانی و اصول نظام بود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بصیرت؛ از ویژگی های مشترک شهید سلیمانی و آیت الله مصباح یزدی
bltخبرگزاری حوزه : عده ای به دنبال تئوریزه کردن وحشت از تحریم و جنگ هستند | ویژگی های مشترک حاج قاسم و آیت الله مصباح
bltخبرگزاری حوزه : علامه مصباح یزدی در پشتیبانی از نظام و رهبری نهایت مجاهدت و اخلاص را داشت
bltفارس : چرا آیت الله مصباح «مطهری» زمان است؟
bltمهر نیوز : درپی درگذشت علامه مصباح مراجع و علما پیام های تسلیتی صادر کردند
bltهم اندیشی : آیت الله مصباح و آبرو گذاری برای دین
bltخبرگزاری دانشجو : حجت الاسلام خسروپناه: شخصیت استاد مصباح برای متفکران و سیاستمداران جهان شناخته شده بود
bltصدا و سیما : سردار سلیمانی عامل وحدت جامعه و جهان اسلام
bltهم اندیشی : مصباح،مصباح عقول وقلوب وخارچشم مارکسیستهاولیبرالهابود/فقدان ایشان غم سنگینی بعدازشهادت سردارسلیمانی وشهیدفخری زاده است
bltخبرگزاری حوزه : آیت الله مصباح یزدی جوانان زیادی را شیفته‏ ی منطق گویای خود نمود
bltمهر نیوز : سکینه و وقار در مسیر هدایت امت ویژگی برجسته آیت الله مصباح بود
bltشبستان : آیت الله مصباح، خاری در چشم مارکسیست ها، لیبرالیست ها و ضد انقلاب ها بود
bltرسانیوز : مربی انقلابی و روشنگر اجتماع
bltپانا : آیت الله مصباح معارف ناب و اصیل اسلام را تبیین و اشاعه داد
bltایکنا : پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد در پی رحلت آیت الله مصباح یزدی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.