قیمت مسکن در کیش

قیمت مسکن در کیش
در یکی دو سال گذشته افزایش سرسام آور قیمت مسکن در کیش، خانه دار شدن را برای ساکنان کیش به یک رویا تبدیل کرده است، رویایی که به نظر برخی از افراد، دست نیافتنی است.
قیمت مسکن در کیش

قیمت مسکن در کیشبه گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، تامین مسکن مناسب برای هر خانواده ای یکی از اولویت های اصلی زندگی است تا افراد خانواده در فضایی امن و آرام به زندگی ادامه دهند.
در یکی دو سال گذشته افزایش سرسام آور قیمت مسکن در کیش، خانه دار شدن را برای ساکنان کیش به یک رویا تبدیل کرده است، رویایی که به نظر برخی از افراد، دست نیافتنی است.
شیب صعودی قیمت مسکن از سال 1397 در کیش آغاز شد و امسال به ناگاه شوک بزرگی به بازار مسکن وارد کردتا جایی که قیمت هر متر مربع منزل مسکونی از سه میلیون تومان در اوایل سال 1397 به متری 30 میلیون تومان در سال 1399 رسید.
البته این قیمت مسکن مخصوص خانه های مصرفی است، اما قیمت هر متر مربع خانه در برج های مسکونی کیش از پنجاه میلیون تومان شروع می شود و گاهی به متری دویست و پنجاه میلیون تومان در برج های لوکس کیش می رسد.
قیمت اجاره و رهن منزل مسکونی هم آرام نبوده و دوران پر هیاهویی را پشت سر گذاشته به گونه ای که رهن یک منزل پنجاه متر مربعی از هفتاد میلیون تومان در سال 1397 به دویست و پنجاه تا سیصد میلیون تومان در سال 1399 رسیده است.
این شرایط موجب شده که اکثر ساکنان کیش از خانه دار شدن ناامید شوند و برخی نیز توان پرداخت رهن و اجاره ی بالا را ندارند و مجبورند برای همیشه، جزیره کیش را ترک کنند.
محمد علی که خود را کارمند معرفی می کند می گوید: پارسال حدود یکصد و بیست میلیون تومان برای رهن یک خانه ی پنجاه متری پرداخت کرده ام، اما امسال صاحب خانه، قیمت رهن همان خانه را تا حدود دویست و هفتاد میلون تومان بالا برده است.
خانمی که برای یک کار قضایی جلو دادگستری کیش بود می گفت: پارسال یک منزل مسکونی را با قیمت سی میلیون تومان رهن، و هر ماه یک میلیون و دویست هزار تومان اجاره کرده بودم، اما امسال باید یکصد میلیون تومان رهن و ماهانه دو میلیون و پانصد هزار تومان اجاره بدهم و به همین علت مجبور شدم وسایل خود را جمع کرده و از کیش مهاجرت کنم.
کارمند دیگری می گفت برای یک منزل شصت و هشت متری هر ماه حدود چهار میلیون تومان اجاره می دهم که این مبلغ اجاره واقعا کمرشکن است.
شخص دیگری که شغل آزاد داشت می گفت: یک واحد صد و بیست متری در یکی از برج های مسکونی کیش را باقیمت هفتصد و پنجاه میلیون تومان رهن کرده ام.
با وجود افزایش سرسام آور قیمت ها و بالا بودن قیمت مسکن در کیش در مقایسه با سایر شهر ها، خرید و فروش همچنان در جریان است. قیمت مسکن در کیش
نباید فکر کنیم که ساکنان کیش و یا اقشار متوسط جامعه وارد بازار خرید و فروش مسکن در کیش می شوند بلکه خریداران مسکن در کیش، ثروتمندانی هستند که از سایر شهر ها و اغلب از تهران برای خرید ملک به کیش می آیند.
برخی از این افراد اصلا ملک مورد نظر را ندیده اند و فقط با حضور در بنگاه معاملات مسکن، پول آن را به صورت نقدی پرداخت می کنند.
اغلب این خریداران، افراد جوانی هستند که بین سی تا چهل سال سن دارند و برخی از آن ها یکباره یک بلوک چند ده واحدی را خریداری می کنند.
یک کارشناس معاملات ملکی می گوید: کیش یک منطقه ی گردشگری است و به همین علت افرادی که به دنبال خرید ملک در خارج از کشور بودند با تغییر قوانین اقامتی، برای سرمایه گذاری به کیش می آیند.
یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر قیمت بالای مسکن در کیش اجرا نشدن طرح مسکن مهر و طرح مسکن ملی در کیش است.
زمین های جزیره کیش در اختیار و انحصار سازمان منطقه ی آزاد کیش است و از سال 1384 هیچ زمین مسکونی به ساکنان کیش فروخته نشده است.
افزایش جمعیت کیش در سال های گذشته، نیاز ساکنان این جزیره به مسکن را افزایش داده است.
از سال 1384 تا کنون فقط زمین به سرمایه گذاران خارج از جزیره برای ساختن برج های مسکونی و یا مراکز اقامتی فروخته شده است و ساکنان کیش هیچ سهمی از آن نداشته اند.
اگر چه مسئولان کیش در سال های اخیر چندین بار قول داده اند که مسکن مناسب برای ساکنان کیش ساخته می شود، اما فقط در حد شعار باقی مانده است. قیمت مسکن در کیش
مدیر عامل سازمان منطقه ی آزاد کیش، نوزدهم آبان امسال در نشست خبری به مناسبت روز کیش از رونمایی طرح مسکن ملی در این جزیره خبر داد.
غلامحسین مظفری افزود: در مرحله ی اول این طرح، منازل مسکونی برای بومیان کیش ساخته خواهد شد که در این طرح برای کاهش قیمت تمام شده ی مسکن، زمین با نرخ مصوب در اختیار شرکت های سازنده قرار می گیرد و هزینه های صدور پروانه ی ساخت نیز به صورت اقساطی دریافت خواهد شد.
در طرح مسکن بومیان کیش حدود دویست و پنجاه منزل مسکونی در زمینی به وسعت پنج هزار متر مربع برای بومیان ساخته خواهد شد.
فردای آن روز یعنی بیستم آبان، ناصر آخوندی سرپرست وقت معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه ی ازاد کیش گفت:کارمندان، خبرنگاران و اقشار متوسط جزیره کیش در قالب طرح ملی مسکن، صاحب خانه خواهند شد.
آخوندی افزود: تفاهم نامه ای بین دبیرخانه مناطق آزاد و وزارت مسکن و شهرسازی امضا شده است تا در مرحله ی اول برای بومیان و اقشار متوسط جزیره کیش مسکن ملی ساخته شود.
ناصر آخوندی سهم زمین در قیمت ملک را حدود ده درصد بیان کرد و گفت: نود درصد قیمت مسکن در کیش ناشی از قیمت مصالح و تجهیزات به کار رفته در ساختمانهاست در حالی که سازمان منطقه ی آزاد کیش، هر متر مربع زمین مسکونی را با قیمت پانزده میلیون تومان می فروشد. قیمت مسکن در کیش
اگر چه طرح مسکن بومیان کیش چند هفته اخیر کلید خورد، اما هنوز اقدامی نشده و فقط در حد کلنگ زنی باقی مانده است.
وضع قیمت مسکن و اجاره بها در کیش به تریبون نماز جمعه هم کشیده شد و حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده، امام جمعه ی کیش در خطبه های نماز جمعه، مشکل مسکن را مهمترین چالش قشر های ضعیف و متوسط دانست و گفت: گرچه سال ها مسئولان به این مشکل واقف و به دنبال حل آن هستند، اما واقعیت این است که مشکل مسکن ساکنان کیش با گفتگو حل نمی شود و نیازمند کار جهادی است.
احمد جباری، نماینده مردم بندرلنگه کیش و پارسیان در مجلس شورای اسلامی، اوایل دی در سفر به کیش اجرا نشدن طرح های مسکن مهر و مسکن ملی در کیش را یکی از مهمترین عوامل افزایش سرسام آور نرخ مسکن در کیش عنوان کرد و گفت: در جزیره قشم مسکن مهر ساخته و به متقاضیان تحویل داده شد و مسکن ملی نیز در حال اجراست، اما این طرح ها در کیش اجرا نشد و همین امر موجب شد که مردم کیش در تامین مسکن با مشکل جدی رو به رو شوند.
محمد طاهری رئیس شورای شهر کیش در نشست خبری با اصحاب رسانه ها گفت: گرانی مسکن و افزایش اجاره بها، صاحب مسکن شدن را به رویا تبدیل کرده و زمین های کیش فقط برای برج سازی و مراکز اقامتی فروخته شده و هیج زمینی برای ساخت مسکن به کارمندان و ساکنان واگذار نشده است.
محمد طاهری افزود مسکن ملی در کشور در حال پیگیری است، اما در جزیره کیش هنوز اقدامی نشده که شورای شهر موضوع ساخت مسکن ملی را پیگیری خواهد کرد.
حدود سه چهارم زمین های کیش هنوز به صورت بکر باقی مانده است و در آن ها هیچ ساخت و سازی نشده است.
نظارت بر قیمت ها می تواند تا حدودی افزایش سرسام آور قیمت ها را مهار کند، اما مسئولان منطقه ی آزاد کیش نه تنها در مورد مسکن بلکه در سایر زمینه ها نیز معتقدند که فقط عرضه و تقاضا تعیین کننده ی قیمت ها خواهد بود که مهمتین نمونه ی آن قیمت بلیت هواپیما و قیمت میوه و تره بار است.
اگر چه برخی از مسئولان کیش از ساخت مسکن ملی و ساخت مسکن ارزان قیمت سخن می گویند، اما این سخنان، حداقل تاکنون در حد شعار باقی مانده است و هیچ اقدامی در این زمینه نشده است. قیمت مسکن در کیش البته در سال های دور و قبل از سال 1384، قطعه هایی از زمین های مسکونی کیش به ساکنان و بخصوص کارمندان فروخته شد، اما همان زمان نیز قیمت زمین را به گونه ای سرسام آور تعیین کرده بودند که تقریبا هیچ کدام از ساکنان و کارمندان کیش نتوانستند این زمین ها را نگه دارند و برای خود مسکنی بسازند.
در آن زمان برخی از کارمندان هر ماه حدود یکصد هزار تومان حقوق می گرفتند، اما می بایست برای این زمینی که به آن ها واگذار شده بود علاوه بر پیش پرداخت شش تا هشت میلیون تومان، هر ماه بین پانصد تا ششصد هزار تومان یعنی پنج برابر حقوق خود در هر ماه قسط بپردازند.
این موضوع دلالان و واسطه ها را وارد میدان کرد و البته صاحبان این زمین ها نیز هیچ چاره ای به جز فروختن امتیاز خود نداشتند بنابراین دلالان با پرداختن مبلغ ناچیزی، زمین ها را از چنگ کارمندان و اقشار ضعیف درآوردند.
مسکن دار کردن ساکنان و کارمندان کیش به یک عزم جدی نیاز دارد و البته قیمت تعیین شده ی زمین هم باید به گونه ای باشد که کارمندان توان پرداختن آن را داشته باشند و گرنه این چرخه ی معیوب تکرار خواهد شد و به کام واسطه ها خواهد بود. منبع: خبرگزاری صداوسیما

کلیدواژه های این خبر
معاملات مسکن   قیمت ها   مسکن   گردشگری   خرید آنلاین   قیمت اجاره   طرح مسکن مهر   خانه دار   دادگستری   هفتاد   منزل مسکونی   کارمند   جزیره کیش   اقامتی   خریدار خارجی   بازار مسکن   سرمایه گذاری   خرید و فروش مسکن   کیش   قیمت روز مسکن   افزایش جمعیت   خارج از کشور   مسکونی   طرح مسکن ملی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «صدا و سیما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
پیش بینی هایی درباره تخلیه حباب مسکن + جدول قیمت ها
پارسینه
ریزش قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد ؟
جام نیوز
اما و اگرهای بازار مسکن شب عید/ تلاش حباب بازان ملکی برای افزایش نرخ ها
آفتاب
ریزش قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟
اقتصاد آنلاین
ادعای ترکیه : رکورد زنی ایرانی ها در خرید خانه در ترکیه
ساعت 24
تجربه تلخ دبی در انتظار خریداران مسکن در ترکیه؟
تیتر20
ایرانی ها مشتری اول خانه های ترکیه در سال 2020
صراط
بازار مسکن ترکیه، یکی از 20 بازار اول جهان برای سرمایه گذاری
انتخاب
خریداران مسکن در ترکیه به سرنوشت خریداران دبی دچار می شوند؟
خبرآنلاین
معجزه گر بازار مسکن ترکیه
فرارو
بازار مسکن ترکیه یکی از 20 بازار اول جهان برای سرمایه گذاری
اقتصاد نیوز
پیش بینی کاهش 40 درصدی قیمت مسکن
صبحانه با خبر
عده ای بساز و بفروش و یا بخر و بفروش تمایلی به کاهش قیمت مسکن ندارند
رکنا نت
دلیل اصلی رکود بازار مسکن چیست؟
بهار نیوز
خریدار واقعی وارد بازار مسکن نمی شود
اقتصاد آنلاین
بسته نجات از ابررکود مسکن
صبحانه با خبر
بسته نجات از ابررکود مسکن/ سال سیاه خانه اولی ها چگونه سبز می شود؟
قلم نیوز
دلایل کاهش 73درصدی معاملات مسکن
اقتصاد آنلاین
تغییر رفتار بازیگران بازار مسکن
ایران آنلاین
امید واهی به مسکن در 6 ماه نخست
اقتصادگردان
کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن
ایران جیب
بازارمسکن در انتظار بازگشت آرامش
ناطقان نیوز
بازگشت آرامش به بازار مسکن با کمرنگ شدن سوداگران
پول نیوز
بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
مشرق نیوز
کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن/ بازار در انتظار ثبات قیمت و بازگشت آرامش
فارس
آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
تیتر20
تبعات رکود تورمی بر بازار مسکن
سازه نیوز
مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
جوان آنلاین
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
ملیت
بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
تیتر شهر
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
ملیت
وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
الف
جزئیات بازار مسکن در تابستان 98
پول نیوز
بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
اتاق خبر
بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
فانوس نیوز
دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
دیده بان ایران
توقف رشد مسکن در کلان شهرها
ساعت 24
9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
اقتصاد نیوز
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
الف
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
نصف جهان
اخبار مرتبط
bltپارسینه : پیش بینی هایی درباره تخلیه حباب مسکن + جدول قیمت ها
bltجام نیوز : ریزش قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد ؟
bltآفتاب : اما و اگرهای بازار مسکن شب عید/ تلاش حباب بازان ملکی برای افزایش نرخ ها
bltاقتصاد آنلاین : ریزش قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟
bltساعت 24 : ادعای ترکیه : رکورد زنی ایرانی ها در خرید خانه در ترکیه
bltتیتر20 : تجربه تلخ دبی در انتظار خریداران مسکن در ترکیه؟
bltصراط : ایرانی ها مشتری اول خانه های ترکیه در سال 2020
bltانتخاب : بازار مسکن ترکیه، یکی از 20 بازار اول جهان برای سرمایه گذاری
bltخبرآنلاین : خریداران مسکن در ترکیه به سرنوشت خریداران دبی دچار می شوند؟
bltفرارو : معجزه گر بازار مسکن ترکیه
bltاقتصاد نیوز : بازار مسکن ترکیه یکی از 20 بازار اول جهان برای سرمایه گذاری
bltصبحانه با خبر : پیش بینی کاهش 40 درصدی قیمت مسکن
bltرکنا نت : عده ای بساز و بفروش و یا بخر و بفروش تمایلی به کاهش قیمت مسکن ندارند
bltبهار نیوز : دلیل اصلی رکود بازار مسکن چیست؟
bltاقتصاد آنلاین : خریدار واقعی وارد بازار مسکن نمی شود
bltصبحانه با خبر : بسته نجات از ابررکود مسکن
bltقلم نیوز : بسته نجات از ابررکود مسکن/ سال سیاه خانه اولی ها چگونه سبز می شود؟
bltاقتصاد آنلاین : دلایل کاهش 73درصدی معاملات مسکن
bltایران آنلاین : تغییر رفتار بازیگران بازار مسکن
bltاقتصادگردان : امید واهی به مسکن در 6 ماه نخست
bltایران جیب : کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن
bltناطقان نیوز : بازارمسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltپول نیوز : بازگشت آرامش به بازار مسکن با کمرنگ شدن سوداگران
bltمشرق نیوز : بازار مسکن در انتظار بازگشت آرامش
bltفارس : کمرنگ شدن سایه سوداگران در بازار مسکن/ بازار در انتظار ثبات قیمت و بازگشت آرامش
bltتیتر20 : آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltسازه نیوز : تبعات رکود تورمی بر بازار مسکن
bltجوان آنلاین : مسکن در زمستان 98 ارزان می شود؟
bltملیت : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltتیتر شهر : بازار پر نوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltملیت : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltالف : وزیر راه: دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد
bltپول نیوز : جزئیات بازار مسکن در تابستان 98
bltاتاق خبر : بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98
bltفانوس نیوز : بازار پرنوسان مسکن در سه ماهه تابستان 98/ آیا خانه در زمستان ارزان می شود؟
bltدیده بان ایران : دست های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت ها را افزایش داد!/ دشمن با گران جلوه دادن بازار مسکن مردم را تحریک کنند
bltساعت 24 : توقف رشد مسکن در کلان شهرها
bltاقتصاد نیوز : 9 ویژگی تصویر جدید بازار مسکندر کلان شهرها
bltالف : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
bltنصف جهان : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.