پاسدار گمنام امام زمان (ع) لقب کدام سردار بود؟

پاسدار گمنام امام زمان (ع) لقب کدام سردار بود؟
ناشناخته ترین سردار ایرانی که کمترین اطلاعات درباره عملیات های سرّی او منتشر شده، کیست؟ شهیدی که فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس، او را «پاسدار گمنام امام زمان(عج)» نامید.
پاسدار گمنام امام زمان (ع) لقب کدام سردار بود؟

محسن حیدری، در یادداشتی به مناسبت 25 دیماه سالروز شهادت سردار شهید مهندس صدرالله فنی نوشت:

ناشناخته ترین سردار ایرانی که کمترین اطلاعات درباره عملیات های سرّی او منتشر شده، کیست؟ شهیدی که فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس، او را «پاسدار گمنام امام زمان(عج)» نامید و مدیریت موفق این شهید در عملیات های برون مرزی او در جایگاه فرماندهی «قرارگاه فجر»، به نوعی سنگ بنایی شد که بعدها یکی از هسته های تشکیل دهنده نیروی قدس سپاه گردید.

پاسدار گمنام امام زمان (ع) لقب کدام سردار بود؟
سردار شهید مهندس صدرالله فنی، متولد 1334 در بهبهان خوزستان، دیپلم ریاضی، دانشجوی مهندسی کشاورزی دانشگاه شیراز، کنشگر فرهنگی اجتماعی سیاسی بود که در سالهای مبارزه، با برادر محسن رضایی آشنا شد و در کنار اسماعیلی دقایقی و مجید بقایی به عضویت گروه انقلابی منصورون و بعد از پیروزی انقلاب به عضویت سپاه درآمد. وی سفرهای متعدد به عراق و لبنان داشت و جزو بنیانگذاران محور مقاومت است. فرماندهی سپاه بهبهان، رئیس ستاد قرارگاه قدس و نیز فرماندهی قرارگاه فجر (برون مرزی) از جمله مسئولیت های غرورآفرین وی به شمار می رود. در چهارم دیماه 1366 در جبهه های جنوب مجروح شد و بیست و یک روز بعد، در بیست و پنجم دیماه 1366 به شهادت رسید.

به بهانه 25 دی، سالروز شهادت شهید فنّی، در نوشتار حاضر، کوشیده ام با بررسی سخنان برادر محسن رضایی فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس، به معرفی مختصر این «شهید نامدار گمنام» بپردازم.

محسن رضایی درباره گمنام بودن شهید فنی و مقام والای عرفانی و مدیریتی این شهید می گوید: «شهید صدرالله فنی، از اعضای فعال گروه منصورون و از سرداران گمنام دفاع مقدس است؛ گمنامی در میان گمنامان. او از مصادیق "مجهولون فی الارض و معروفون فی السماء" است و لقب پاسدار گمنام امام زمان (عج) شایسته اوست».

محسن رضایی درباره رسیدن شهید فنی به خودشکوفایی در ماموریت های برون مرزی اظهار داشته است: «من، برادرم شهيد فني را مدت ها بود كه مي شناختم. ولي بيشترين نزديكي ما، از زماني بود كه او در مسائل اطلاعاتي و برون مرزي مشغول شد. آنجا بود كه احساس كردم فردي است بسيار توانمند، با استعداد، پرتلاش، كم ادعا و مخلص».

فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس، درباره ویژگی های اخلاقی و مدیریتی وی می گوید: «صدرالله، از نظر اخلاق و ازخودگذشتگی در جایگاهی قرار داشت که خیلی از معارضین صدام در شمال و جنوب عراق را مجذوب خود کرده بود».

رضایی در یک خاطره دیگر، ارتباط عاطفی و برادرانه صدرالله فنی با معارضان صدام را اینگونه توصیف می کند: «برای عملیات "بدر" در هور ناصریه عراق، مجاهدین عراقی برای رسیدن نیروهای سپاه به جاده بصره – بغداد، می گفتند در صورت لزوم تا آخرین قطره خون در این راه مقاومت می کنیم و عقب نشینی نمی کنیم. این، بزرگی فرماندهی چون صدرالله فنی را می رساند».

محسن رضایی که خود شخصاً در چند مورد از عملیات های شناسایی برون مرزی با صدرالله فنی همراه بوده، اولین حضورش در یک عملیات شناسی با بَلَم را با صدرالله فنی، اینچنین تعریف کرده است: «اولین بار که برای عملیات شناسایی، سوار بر "بَلَم" شدم، همراه شهید صدرالله فنی بودم و شهید اسماعیل دقایقی هم قرآن به دست، ما را بدرقه کرد».

برادر محسن رضایی درباره ویژگی های مدیریتی صدرالله فنی می گوید: «صدرالله هیچ وقت پشت میز نمی نشست و همیشه در حال حرکت بود».

رضایی درباره دقت وی در محاسبه جزئیات و موفقیتش در طراحی و اجرا می گوید: «صدرالله با وجود آنکه در شرایط بسیار سخت، ماه ها در خاک عراق بود و شناسایی می کرد، اما هیچگاه اسیر نشد».

پاسدار گمنام امام زمان (ع) لقب کدام سردار بود؟
رضایی در شرح ماموریت های شهید فنی می گوید: «صدرالله با طراحی و هدایت عملیات هایی در اشکال گوناگونِ جنگ های نامنظم در مناطق میانی و جنوبی سرزمین عراق، شعله نهضت های شیعی را در اوج استبداد صدام زنده نگه داشت تا سازمان های جهادی و مبارزاتی عراق مأیوس نشوند و از پای ننشینند».

محسن رضایی، صدرالله را یکی از عاشق ترین زائران کربلا و برخوردار از مجرّب ترین مدیریت ها می داند و در سال های قبل از سقوط صدام در این باره گفته است: «صدرالله علاوه بر اینکه مدیر و با تجربه بود، عاشق زیارت کربلا بود. روزی که ان شاء الله، راه زیارت کربلا باز شود، همه زائران مدیون او هستند».
***
بالاخره صدام ساقط و راه کربلا گشوده شد؛ عاشقان کربلا به ضریح شش گوشه رسیدند. امروز که گنبد امام حسین (ع) را از نزدیک می بینیم، مگر می توانیم در دلمان از اولین زائر پیاده امام حسین (ع) در دهه 1360 یاد نکنیم؟ کسی که از کربلا، بعد از هر ارتباط صوتی با قرارگاه مرکزی، زیارت عاشورای امام حسین (ع) را برای رزمندگان و سربازان ولایت می خواند.

یادداشت حاضر را با بیان خاطره ای از سردار حاج امین شریعتی فرمانده لشکر 31 عاشورا در دوران دفاع مقدس، درخصوص عملیات سرّی شهید فنی در کربلا و اشتیاق زیارت اباعبدالله (ع)، به پایان می برم؛ خوشتر آن باشد که سرّ دلبران، گفته آید در حدیث دیگران، خصوصاً که آن "دیگران"، یار دیرین شهید و امینِ سرّ او بوده باشد:

«همراه با بچه های لشکر 31 عاشورا جهت انجام مأموریتی به سردشت رفته بودیم. وقتی در قرارگاه حضور پیدا کردم شنیدم صدراله فنی نیز در آنجا حضور دارد. پرسان پرسان محل استقرارش را پیدا کردم و شب بود که خدمت این سردار عزیز رسیدم. بعد از احوالپرسی با هم شام را صرف نمودیم. آخرهای شب بود که می خواستم جهت استراحت آماده شوم که صدراله رو به من کرد و گفت: امین من با خدای خود و شهدای کربلا عهد بسته ام که تا زنده ام شب را بدون قرائت زیارت عاشورا به صبح نرسانم و وقتی هم می خواهم بخوابم حتماً باید بروم بیرون و رو به کربلا سلامی به آقا ابا عبدالله (ع) بدهم و بعد بیایم بخوابم. آن شب زیارت عاشورا را با هم خواندیم و قبل از خواب هم او به بیرون رفت و سلامی به آقا ابا عبدالله(ع) داد و بعد آمد و خوابید.

بنا به مأموریتی که به ایشان داده بودند، حدود 6 – 7 ماه به داخل خاک عراق نفوذ کردند و گروهی به نام سید الشهدا را تشکیل دادند. عملیاتهای متعددی از طریق این گروه در خاک عراق انجام شد که پس از پایان از طریق رادیو تلوزیون نیز به مردم ایران اعلام می شد. هشت ماه از حضورش در خاک عراق می گذشت. روزی در سردشت در اتاق جلسه که محسن رضایی و سایر فرماندهان جنگ نیز جمع بودند، روی نقشه داشتیم صحبت می کردیم، تا این که یکی از برادران مخابرات وارد اتاق شد و گفت: برادر محسن، آقای فنی پشت بی سیم هستند. وقتی برادر محسن از اتاق خارج شد، من هم پشت سر ایشان به بیرون رفتم تا از ماجرا اطلاع پیدا کنم. صحبت های زیادی بین برادر محسن و صدرالله رد و بدل شد.

پس از اتمام صحبت هایشان، وقتی برادر محسن از اتاق خارج شد، من نزد آن برادر مخابراتی رفتم و گفتم: می خواهم با آقای فنی صحبت کنم. ارتباط بین ما برقرار شد، پس از بیان صحبتهایی که بین من و صدرالله رد و بدل شد، گفتم صدرالله هنوز زیارت عاشورا می خوانی؟ عهدی که بسته ای را فراموش نکرده ای؟ گفت: نه تنها فراموش نکرده ام بلکه در گوشه ای قرار گرفته ام که نزدیک به قبر شش گوشه است ولی دستم به آن نمی رسد و نمی توانم به آن نزدیک شوم.

صدرالله فرازهایی از زیارت عاشورا را خواند و سپس گفت: من جایی هستم که تو می دانی کجاست، اینجا بهشت است و تا بهشت فاصله ای نیست. با شنیدن این صحبتها، تمام برادرانی که در اتاق مخابرات حاضر بودند، زار زار گریه می کردند.

پاسدار گمنام امام زمان (ع) لقب کدام سردار بود؟
در آن لحظه چیزی گفت که برایم عجیب بود. گفت: امین، دلم برای امامزاده تنگ شده. گفتم: کدام امامزاده؟ گفت: یادت هست آن روزی که همراه با دوستان سینه می زدیم و دوست عزیزمان نوحه "عباسم ای برادرم" را می خواند و آن دو شهید عزیز نیز حضور داشتند؟ در ابتدا متوجه صحبت هایش نشدم. سریع یاد آن روزی افتادم که سردار شهید حسن باقری همراه با شهید مجید بقایی در یکی از روزهای ماه محرّم به بهبهان آمده بودند و همراه با سینه زنی حسینی در یکی از امامزاده های شهر، به سینه می زدند و عزاداری می کردند. گفتم: برای سینه زنی دلت تنگ شده یا آن دو شهید بزرگوار؟ گفت: دلم برای سینه زنی تنگ شده و احساس می کنم که دارم به آنها می رسم. و مدام تکرار می کرد اینجا جایی است که احساس می کنم مجید و همه دوستان شهیدم را دارم می بینم.

آنجا بود که از خدا آرزو کردم فقط یکبار دیگر صدرالله را به ما بازگرداند تا او را زیارت کنیم. آنجا به یقین رسیدم که صدرالبه کوله بارش را بسته و آماده ملحق شدن به همرزمان شهیدش است و همین طور هم شد. پس از اتمام این مأموریت، صدرالله چند روزی را بین ما بود، تا اینکه به آرزوی خود رسید و جاودانه شد».


کلیدواژه های این خبر
عراق   لبنان   خوزستان   بغداد   معارضان   محور مقاومت   بصره   امام زمان عجل الله   نیروی قدس سپاه   برون مرزی   بهبهان   قرآن کریم   هشت سال دفاع مقدس   نوشتار   بنایی   ناصریه عراق   کل سپاه   گمنامی   قطره خون   مجذوب   مهندس   سالگرد شهادت   درآمد   محسن رضایی   پیروزی انقلاب   فرمانده کل سپاه   دانشگاه شیراز   آیت الله محسن حیدری آل کثیر  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تابناک» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
به مادرم بگویید شیاکوه لرزید، ولی انشایی نلرزید
باشگاه خبرنگاران
سرلشکر صفوی: راه اندازی بیش از 22 تیپ مردمی در عراق و بیش از 60 یا 70 هزار نیروی مردمی در سوریه توسط سردار سلیمانی
انتخاب
سرلشکرصفوی: مکتب سلیمانی قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا است
ایران آنلاین
سرلشکر صفوی: ترسوها هیچگاه به جنگ نیامدند و به مدافعان حرم نپیوستند/مکتب شهید سلیمانی قدرت راهبردی شکست آمریکاست
ساعت 24
مکتب سلیمانی قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا است
ایرنا
خاطره جالب شهید ابومهدی المهندس از وضو در فرات
تابناک
گرامیداشت یاد شهیدان شیمیایی بهبهان + عکس
صدا و سیما
حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ اگر حاج قاسم کاندیدا می شد، رای می آورد اما علاقه ای نداشت
هم اندیشی
سردار جعفری: حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود
فرارو
سرلشکر جعفری: به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است/ حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ اگر حاج قاسم کاندیدا می شد، رای می آورد اما علاقه ای نداشت/ ماجرای حضور حاج قاسم در قرارگاه ثارالله در ایام فتنه 88
اخرین نیوز
حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ تغییر اساسی در مدیریت کشور یک ضرورت است
خبرگزاری دفاع مقدس
به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است/ حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ سال ها بود نوربالا می زد
خبرگزاری بسیج
به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است / حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود
جام جم آنلاین
سردار جعفری: به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است/ حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود
ایران آنلاین
سرلشکر جعفری: اگر حاج قاسم کاندید می شد، رای می آورد
فردا نیوز
سردار جعفری: حاج قاسم نویسنده و محور نامه 24 فرمانده سپاه به رئیس دولت اصلاحات بود
مثلث
سردار عزیزجعفری: نویسنده نامه تهدیدآمیز 24 فرمانده به خاتمی«قاسم سلیمانی» بود
دیده بان ایران
سرلشکر جعفری: به معاونانم گفتم حاج قاسم فرمانده سپاه است
مشرق نیوز
تحول در منطقه با حضور حاج قاسم شروع شد/ به معاونانم گفتم حاج قاسم فرمانده سپاه است/ ماجرای حضور شهید سلیمانی در قرارگاه ثارالله در ایام فتنه 88
مشرق نیوز
دلایل دشمنی آمریکا با سردار سلیمانی؛ او بر مسلک و راه حسین(ع) بود
مهر نیوز
لحظه وداع نوشته بود «یا زیارت یا شهادت!»
هم اندیشی
شهادت حاج قاسم پرده دروغین حقوق بشر را از چهره استکبار کنار زد
مهر نیوز
حضور میدانی حاج قاسم به جبهه های مقاومت سامان داد / اسرائیل؛ سردمدار توطئه غربی آمریکایی
ایکنا
نقش آیت الله هاشمی؛ قبل و بعد از پیروزی انقلاب
ساعت 24
شهادت قاسم سلیمانی منجر به بعثت عظیم ملت ایران در گام دوم انقلاب شد
ایرنا
ویژگی های مشترک حاج قاسم سلیمانی با آیت الله هاشمی و شهید رجایی
برنا
پایگاه محور مقاومت
خبرگزاری دانشجو
وضعیت نابسامان امروز رژیم صهیونیستی به برکت خون رزمندگان مقاومت است
ایسنا
اخبار معارفی رسانه ها / آغاز طرح مواسات سازمان دارالقرآن
ایکنا
آزادی قدس از چنگال صهیونیست ها هدف نهایی محور مقاومت/ چه کسی جغرافیای مقاومت را توسعه داد؟
خبرگزاری دفاع مقدس
سردار سلیمانی به هویت ایرانی و اسلامی تفسیر تازه ای بخشید
بولتن نیوز
واکنش مهاجرانی به پاسخ شهید سلیمانی درخصوص کاندیداتوری
فردا نیوز
جنگ ما با استکبار جنگ عقیده است/ شکل گیری 5 سازمان بزرگ مدافع اسلام با تدبیر شهید سلیمانی
خبرگزاری بسیج
شکل گیری 5 سازمان بزرگ مدافع اسلام با تدبیر شهید سلیمانی
ملیت
روایت محسن رضایی از نقش آفرینی حاج قاسم در جبهه مقاومت
مشرق نیوز
وقتی ترامپ غافلگیر می شود!
العالم
اقدامات دیپلماتیک برای انتقام سخت از زبان خطیب زاده
شفاف نیوز
شباهت سردار سلیمانی به شهید رجایی و آیت الله هاشمی
دنیای اقتصاد
ویژگی های مشترک سردار سلیمانی با آیت الله هاشمی و شهید رجایی
خبرآنلاین
محسن رضایی: حاج قاسم بن بست شکن بود
فردا نیوز
اخبار مرتبط
bltباشگاه خبرنگاران : به مادرم بگویید شیاکوه لرزید، ولی انشایی نلرزید
bltانتخاب : سرلشکر صفوی: راه اندازی بیش از 22 تیپ مردمی در عراق و بیش از 60 یا 70 هزار نیروی مردمی در سوریه توسط سردار سلیمانی
bltایران آنلاین : سرلشکرصفوی: مکتب سلیمانی قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا است
bltساعت 24 : سرلشکر صفوی: ترسوها هیچگاه به جنگ نیامدند و به مدافعان حرم نپیوستند/مکتب شهید سلیمانی قدرت راهبردی شکست آمریکاست
bltایرنا : مکتب سلیمانی قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا است
bltتابناک : خاطره جالب شهید ابومهدی المهندس از وضو در فرات
bltصدا و سیما : گرامیداشت یاد شهیدان شیمیایی بهبهان + عکس
bltهم اندیشی : حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ اگر حاج قاسم کاندیدا می شد، رای می آورد اما علاقه ای نداشت
bltفرارو : سردار جعفری: حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود
bltاخرین نیوز : سرلشکر جعفری: به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است/ حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ اگر حاج قاسم کاندیدا می شد، رای می آورد اما علاقه ای نداشت/ ماجرای حضور حاج قاسم در قرارگاه ثارالله در ایام فتنه 88
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ تغییر اساسی در مدیریت کشور یک ضرورت است
bltخبرگزاری بسیج : به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است/ حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود/ سال ها بود نوربالا می زد
bltجام جم آنلاین : به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است / حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود
bltایران آنلاین : سردار جعفری: به معاونانم گفتم سردار سلیمانی فرمانده سپاه است/ حاج قاسم نویسنده نامه 24 فرمانده به خاتمی بود
bltفردا نیوز : سرلشکر جعفری: اگر حاج قاسم کاندید می شد، رای می آورد
bltمثلث : سردار جعفری: حاج قاسم نویسنده و محور نامه 24 فرمانده سپاه به رئیس دولت اصلاحات بود
bltدیده بان ایران : سردار عزیزجعفری: نویسنده نامه تهدیدآمیز 24 فرمانده به خاتمی«قاسم سلیمانی» بود
bltمشرق نیوز : سرلشکر جعفری: به معاونانم گفتم حاج قاسم فرمانده سپاه است
bltمشرق نیوز : تحول در منطقه با حضور حاج قاسم شروع شد/ به معاونانم گفتم حاج قاسم فرمانده سپاه است/ ماجرای حضور شهید سلیمانی در قرارگاه ثارالله در ایام فتنه 88
bltمهر نیوز : دلایل دشمنی آمریکا با سردار سلیمانی؛ او بر مسلک و راه حسین(ع) بود
bltهم اندیشی : لحظه وداع نوشته بود «یا زیارت یا شهادت!»
bltمهر نیوز : شهادت حاج قاسم پرده دروغین حقوق بشر را از چهره استکبار کنار زد
bltایکنا : حضور میدانی حاج قاسم به جبهه های مقاومت سامان داد / اسرائیل؛ سردمدار توطئه غربی آمریکایی
bltساعت 24 : نقش آیت الله هاشمی؛ قبل و بعد از پیروزی انقلاب
bltایرنا : شهادت قاسم سلیمانی منجر به بعثت عظیم ملت ایران در گام دوم انقلاب شد
bltبرنا : ویژگی های مشترک حاج قاسم سلیمانی با آیت الله هاشمی و شهید رجایی
bltخبرگزاری دانشجو : پایگاه محور مقاومت
bltایسنا : وضعیت نابسامان امروز رژیم صهیونیستی به برکت خون رزمندگان مقاومت است
bltایکنا : اخبار معارفی رسانه ها / آغاز طرح مواسات سازمان دارالقرآن
bltخبرگزاری دفاع مقدس : آزادی قدس از چنگال صهیونیست ها هدف نهایی محور مقاومت/ چه کسی جغرافیای مقاومت را توسعه داد؟
bltبولتن نیوز : سردار سلیمانی به هویت ایرانی و اسلامی تفسیر تازه ای بخشید
bltفردا نیوز : واکنش مهاجرانی به پاسخ شهید سلیمانی درخصوص کاندیداتوری
bltخبرگزاری بسیج : جنگ ما با استکبار جنگ عقیده است/ شکل گیری 5 سازمان بزرگ مدافع اسلام با تدبیر شهید سلیمانی
bltملیت : شکل گیری 5 سازمان بزرگ مدافع اسلام با تدبیر شهید سلیمانی
bltمشرق نیوز : روایت محسن رضایی از نقش آفرینی حاج قاسم در جبهه مقاومت
bltالعالم : وقتی ترامپ غافلگیر می شود!
bltشفاف نیوز : اقدامات دیپلماتیک برای انتقام سخت از زبان خطیب زاده
bltدنیای اقتصاد : شباهت سردار سلیمانی به شهید رجایی و آیت الله هاشمی
bltخبرآنلاین : ویژگی های مشترک سردار سلیمانی با آیت الله هاشمی و شهید رجایی
bltفردا نیوز : محسن رضایی: حاج قاسم بن بست شکن بود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.