گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا

گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا
استاندار از سهم 17 درصدی نیروگاه ها و صنایع در این آلودگی گفت، فرمانده قرارگاه عملیاتی کرونای تهران نسبت به خطر شعله ورشدن کرونا در این وضعیت هشدار داد.
گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا

سلامت> دیروز هوای تهران قرمز بود، از آن قرمزهای تندِ بد که کیفیت هوای شهر را در10 ایستگاه بالاتر از عدد 180 برد و در سوهانک با عدد 214 یک رکورد دردناک زد. دیروز خیلی ها درباره آلودگی هوای پایتخت حرف زدند.

به گزارش شفاآنلاین: استاندار از سهم 17 درصدی نیروگاه ها و صنایع در این آلودگی گفت، فرمانده قرارگاه عملیاتی کرونای تهران نسبت به خطر شعله ورشدن کرونا در این وضعیت هشدار داد.

یک متخصص اکولوژی حیات وحش تاکید کرد که آلودگی هوا به هیچ موجود زنده ای رحم نمی کند، محققان درمقاله ای از تاثیر منفی آلودگی هوا بر یادگیری دانش آموزان نوشتند، مدیرعامل شرکت شهرسالم شهرداری نیز بیماری های صعب العلاج را نتیجه درازمدت آلودگی هوا دانست و عضو شورای شهر متعجب شد که چرا کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل جلسه نمی دهد.
ما هم که زیر این ماسک های سه لایه و زیر چترِ دود و دم شهر نفس مان تا نیمه بالا می آمد با رئیس شرکت کنترل کیفیت هوای تهراندرباره همه عوامل موثر بر این وضع گفت وگو کردیم.
حسین شهیدزاده، از مازوت حرف زد، از گازوئیل های بسیار آلوده، از صنایع و از نیروگاه ها که راه خودشان را می روند و از مسؤولانی که هوا را در اولویت چندمشان قرار داده اند و همچنین از تلاش های شرکت متبوعش که نه اختیار دارد و نه مسؤولیت؛ شرکتی که با این حال و در کمال تعجب، شعارش آسمان آبی برای تهران و ماموریتش تلاش برای بهبود کیفیت هوای پایتخت است.
شما چند روز پیش اعلام کردید روزانه در تهران 11 نفر به خاطر آلودگی هوا می میرند. این خبر هولناکی بود اما چقدر می شود به آن اعتماد کرد؟
اطلاعاتی که من ارائه دادم برمبنای مطالعاتی بود که بانک جهانی در سال 2018 درباره ایران انجام داده است. در این مطالعات میزان متوسط آلاینده های مختلف را در سال برای شهرهای مختلف به دست می آورند و بر همین اساس بررسی می کنند که این میزان آلایندگی می تواند به چه تعداد مرگ منتسب شود. به اینها می گوییم مرگ زودرس به این معنا که آلاینده ها درطول زمان تاثیراتی بر بدن فرد می گذارند که باعث کوتاه شدن عمرش می شود. براین اساس بانک جهانی اعلام کرده است که در سال 2018، 4000 مرگ زودرس در تهران و 12 هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا در ایران اتفاق افتاده است.
می توانیم بگوییم در طول روز یا طول ماه چه میزان آلاینده وارد بدن هر تهرانی می شود؟
به جای این که بگوییم افراد چقدر آلاینده تنفس می کنند، می توانیم اعداد دیگری را بگوییم که نشان دهنده میزان متوسط غلظت آلاینده ها درطول سال است. مثلا غلظت ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون در تهران عددی بین 25 تا 30 میکروگرم بر مترمکعب است درحالی که سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که شهرها مقدار متوسط سالانه این آلاینده را باید به سمت عدد 10 ببرند ولی ما الان دو تا سه برابر میزان توصیه شده درتهران غلظت ذرات معلق داریم.
و مقصر اصلی منابع متحرک و ثابت هستند، درست است؟
بله همین طور است. در مطالعاتی که براساس داده های سال 96 تهران انجام دادیم، ذرات معلقی را که در تهران تولید می شود تقسیم بندی کردیم که سهم وسایل نقلیه به خصوص خودروهای گازوئیلی 61 درصد و سهم منابع ثابت مخصوصا آنهایی که گازوئیل و مازوت می سوزانند 39 درصد است. بنابراین سهم وسایل گرمایش خانگی و صنایعی که گاز می سوزانند در تولید ذرات کوچک تر از5/2 میکرون بسیار کمتر است.
حتما این اطلاعات تا به حال بارها و بارها در جلساتی که مسؤولان حضور دارند ارائه شده؛ مسؤولانی که خودشان هم در همین هوا نفس می کشند اما چرا هیچ اتفاقی نمی افتد و وضع هوا بهتر نمی شود؟
هر مسؤولی حتما برای خودش فهرستی از مشکلات دارد و به ترتیب اولویتی که در نظر دارد، مشکلات را حل می کند. فرض کنید من که مسؤول تامین برق هستم برایم مهم تر این است که برق را تامین کنم تا خاموشی نداشته باشیم نه این که سوخت سالم بسوزانم، شاید هم سوخت سالم سوزاندن دست من نباشد.
الان هم دوستان وزارت نیرو می گویند از خدایمان است که به ما گاز بدهند ولی وقتی در فصل سرما مصرف خانگی بسیار بالا می رود تامین کننده گاز ترجیح می دهد گاز را به خانه ها بدهد و در نتیجه از روی اجبار سوخت مایع در نیروگاه ها سوزانده می شود که یا مازوت است یا گازوئیل که گازوئیل اش هم دست کمی از مازوت ندارد و میزان گوگرد آن بالای 3000 قسمت در میلیون است. این نشان می دهد شاید مسؤولان دلشان بخواهد کاری کنند ولی همه چیز دست خودشان نیست.
اما نمی شود که مسؤولان این همه منفعل باشند!
بله یک قسمت کار دست خودشان است، به این معنی که اگر دارند سوخت پرگوگرد می سوزانند، می توانند در خروجی دودکش هایشان تجهیزات کاهش آلایندگی بگذارند. البته این هزینه می برد، شاید به اندازه نصف ساخت یک نیروگاه ولی این هزینه ها حتما به نفع سلامت ماست چون هزینه بیماری ها و مرگ و میرها را کم می کند.
اما آیا این موضوع اکنون در اولویت وزارت نیروست؟ پس بحث، بحث اولویت هاست والا مشکلات و راه حل ها را همه می دانند.
پس به نظر می رسد سلامت مردم در اولویت نیست یا اگر هست در اولویت های آخر است.
این را باید کسانی بگویند که از نظر قانونی مسؤولیت سلامت و محیط زیست را دارند و واکنش هایی بیشتر از آن چیزی که الان دارند، باید نشان دهند. ما درشرکت کنترل کیفیت هوای تهران فقط می توانیم کیفیت هوا را پایش و اندازه گیری کنیم و نتیجه را به مردم گزارش دهیم تا بدانند وضعیت چگونه است.
البته تا جایی که من می دانم رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر این مسائل است ولی وضعیت اقتصادی کشور اجازه نمی دهد خیلی از کارها انجام شود. وضع اقتصادی کشور روی رفتار مردم هم اثر گذاشته مثلا اگر کاتالیست خودروی من خراب شود و نتوانم معاینه فنی برتر بگیرم، ممکن است به دلیل وضع مالی ام و گرانی کاتالیست، آن را عوض نکنم و به معاینه فنی معمولی بسنده کنم.
پس وضعیت اقتصادی کشور یکی از عوامل مهم برای توجه یا بی توجهی به محیط زیست است.
تهران از نظر کیفیت هوا در رتبه چندم جهان قرار دارد؟
سال 2019 پایتخت های جهان را از نظر میزان غلظت ذرات کمتر از 2/5 میکرون رتبه بندی کردند که رتبه تهران در میان 85پایتخت جهان24 شد؛ یعنی بیست و چهارمین پایتخت آلوده جهان. شهرهایی در هند، مغولستان، افغانستان، اندونزی، ویتنام، مقدونیه، قرقیزستان و حتی صوفیه بلغارستان آلوده تر از تهران بوده اند.
این مطالعه برای 98کشورجهان نیز انجام شد که رتبه ایران 27 است و بدترین کشورها بنگلادش، پاکستان، مغولستان، افغانستان، هند و...
پس وضعمان زیاد فاجعه نیست.
ما نسبت به برخی کشورها از جمله هند و بنگلادش اصلا بد نیستیم. اگر میانگین غلظت آلاینده های کمتر از 5/2 میکرون در تهران 25 میکروگرم بر مترمکعب است این عدد برای دهلی 98 و برای داکا 83 است و وضعیت شان به مراتب بدتر از ماست.
البته این کشورها بسیار پر جمعیت و متراکم اند و با ما قابل مقایسه نیستند.
تراکم تهران هم کم نیست.
بیایید درباره شرکت کنترل کیفیت هوا و نقش آن در بهبود هوای تهران حرف بزنیم. شعار شرکت شما آسمان آبی برای تهران و هوای پاک برای زندگی است. چطور می خواهید به این شعار جامه عمل بپوشانید درحالی که می گویید نقش شما فقط پایش کیفیت هواست؟
مهم ترین کاری که ما انجام دادیم شناسایی عوامل آلودگی است که آسمان آبی را از تهران گرفته است. ما ادعا داریم در سال های 92 و96 این کار را کرده ایم و سیاهه انتشار ارائه دادیم و عوامل آلاینده را به عدد و رقم تبدیل کردیم. الان خیلی دقیق می دانیم چه منابع آلاینده ای درتهران وجود دارد و سهم هرکدام چقدر است؛ البته اگر داده هایی که در اختیار ما قرار گرفته نیز دقیق باشد.
کار بعدی ما این بود که سناریوهای مختلف برای کاهش آلایندگی را به جاهای مختلف پیشنهاد بدهیم، مثل نصب فیلترجاذب دوده یا ایفای نقش در تهیه پیش نویس قانون هوای پاک. کار دیگری هم که انجام داده ایم و اثر خوبی داشته اطلاع رسانی و آموزش بوده. 10سال پیش مردم چقدر نسبت به آلودگی هوا حساس و هوشیار بودند و الان چه اندازه هوشیارند؟
درسال های قبل همه غر می زدند که هوا آلوده است اما امکان هیچ مقایسه ای وجود نداشت؛ درحالی که اکنون می شود وضعیت هوا درسال های مختلف را مقایسه کرد و از وضعیت هوا درنقاط مختلف تهران باخبر شد. همچنین ما امسال روش محاسبه شاخص آلودگی هوا را نسبت به سال های قبل تغییر داده و سختگیرانه کرده ایم، طوری که هوایی که پارسال قابل قبول بود امسال ناسالم برای گروه های حساس تلقی می شود. همه این عوامل در کنارهم باعث شده آگاهی های مردم بالا برود و در مورد وضعیت هوا مطالبه گر شوند.
حالا واقعا شاخص ها و معیارها را سختگیرانه در نظر گرفته اید یا فقط به استانداردهای جهانی نزدیکش کرده اید؟
طبق قانون، شاخص ها و معیارها را وزارت بهداشت اعلام می کند و ما از پیش خودمان کاری انجام نمی دهیم. آخرین بار وزارت بهداشت سال 1390 دستورالعمل سال 2009 میلادی را ابلاغ کرد که 9 سال اجرا شد. سال گذشته هم روش جدید را ابلاغ کردند که براساس دستورالعمل 2019 موسسات معتبر جهانی بود. در واقع دراین حوزه استاندارد جهانی وجود ندارد بلکه مراجع بهداشتی شاخص ها را اعلام می کنند.
درمورد این که روش های فعلی ما سختگیرانه تر است یا صحیح تر هم باید بگویم که کشورها پله پله جلو می روند
مثل این که ابتدا خودرو با استاندارد یورو یک ساخته شد و حالا با استاندارد یورو 6 ساخته می شود.
ما با موسسه همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) در حوزه آلودگی هوا ارتباط نزدیکی داریم. من متوجه شدم که این کشور برای شناسایی آلودگی هوای خود شاخص متوسط آلاینده کمتر از 2/5 میکرون را عدد 15 میکروگرم بر مترمکعب قرار داده، در حالی که توصیه سازمان جهانی بهداشت عدد 10 است. ژاپنی ها در توضیح این موضوع گفتند، ما هدفی را در نظر می گیریم که به آن برسیم و سپس به هدف بعدی برسیم، نه این که هدفی دور از دسترس را تعریف کنیم که به آن نرسیم.
الان هدف ما چه عددی است؟
در سطح ملی برای ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون عدد 12 در نظر گرفته شده است.
پس اعتمادبه نفس مان خیلی بالاست، حتی از ژاپنی ها بالاتر! (می خندد)
شما در بخشی از صحبت هایتان گفتید ما به مردم اطلاعات دادیم و همین باعث شد که آنها در بحث آلودگی هوا مطالبه گر شوند، اما چه فایده وقتی آسمان آبی بالای سرشان نیست؟
مطمئن باشید وقتی مطالبه گری باشد مدیران مجبورند به آن سمت بروند و مشکلات را حل کنند. در مورد همین آلودگی اخیر هوای تهران، در جلسه کمیته اضطرار، سازمان هواشناسی اعلام کرد که پدیده باد و باران نخواهیم داشت و شاخص آلودگی افزایش می یابد و حتی به عدد 200 می رسد که حرف شان کاملا درست بود.
بعد از این که واکنش در رسانه ها و میان مردم ایجاد شد، دیدیم که با باد اندکی که روز دوشنبه وزید وضع هوا قابل قبول شد. فکر می کنید چه اتفاق افتاد؟ برآورد من این است که اگر جایی داشتند سوخت ناسالم می سوزاندند جلویش گرفته شد.
به نظرم شما خوشبینانه به موضوع نگاه می کنید، چون به اعتقاد ما در بحث آلودگی هوا یک سری پنهان کاری وجود دارد که مثال بارزش حرف های ضد و نقیض درباره مازوت سوزی و گازوئیل سوزی غیراستاندارد در نیروگاه هاست.
ما در شرکت کنترل کیفیت هوا هیچ وقت نگفته ایم دارد مازوت سوزی می شود بلکه گفته ایم سوخت پرگوگرد سوزانده می شود، چون ما هیچ اطلاعاتی نداریم که کجا دارند مازوت می سوزانند و کجا گازوئیل و اینها چه استانداردهایی دارند.
ولی ما قادر به اندازه گیری هستیم ازجمله اندازه گیری غلظت دی اکسید گوگرد. این گاز فقط می تواند از سوختن سوختی که محتوی گوگرد است تولید شود که می تواند داخل موتورهای دیزلی سوزانده شود یا در کوره، در یک صنعت یا در یک نیروگاه و پالایشگاه.
پس وقتی امسال سطح دی اکسید گوگرد تا 100 نسبت به پارسال افزایش می یابد در حالی که تعداد خودروهای دیزلی آنچنان رشد نکرده پس می گوییم حتما در منابع ثابت، سوخت نامناسب سوزانده شده که باعث تولید دی اکسید گوگرد و مقدار زیادی ذرات معلق زیر 2/5 میکرون شده است.
بررسی های ما نشان می دهد گازوئیل با کیفیت پایین تر از یورو4 می تواند تا 60برابر بیشتر از گازوئیل یورو 4 ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون تولید کند و این همان موضوعی است که در آلودگی اخیر تهران باعث حرف و حدیث و سردرگمی مردم شد. پس اگر پنهان کاری اتفاق افتاده درباره مازوت سوزی نبوده بلکه در مورد کیفیت گازوئیل نیروگاه ها بوده است.
چه فرقی می کند پنهان کاری، پنهان کاری است؟
من قاضی نیستم، اختیارات هم ندارم، برای اندازه گیری آلاینده ها در خارج از شهرتهران هم اصلا راه مان نمی دهند که بخواهیم اظهارنظر کنیم.
پس چرا ماموریت شرکت شما شده تلاش هدفمند برای بهبود کیفیت هوای تهران؟
چون باید پیگیر همین کارها باشیم که هستیم مثل همین مصاحبه ای که داریم انجام می دهیم، ولی خب اختیارات نداریم. شما فکر می کنید صنایع اصلا به حرف ما یا حتی حرف شهرداری گوش می دهند؟ ناظران آنها کسان دیگری هستند.
وقتی شما اختیار ندارید و راه تان نمی دهند و حرف تان را نمی خوانند پس کار کردن چه فایده ای دارد؟
برای همین است که می گویم اسم کنترل برای ما اشتباه است و باید شرکت پایش کیفیت هوای تهران باشیم. البته ما همچنان وظیفه کنترل را انجام می دهیم و حرف مان را می زنیم.
ولی گفتن و گفتن و به نتیجه نرسیدن فقط هدر دادن انرژی است.
ما خسته نمی شویم و آن قدر افکارعمومی را با خودمان همراه می کنیم تا خواسته های مردم برآورده شود.
کجا برویم؟
رنگ ها دارند با ما حرف می زنند و نمودارها دارند پرده از حقایق برمی دارند. چهارشنبه قرمز، سه شنبه قرمز، دوشنبه قرمز، یکشنبه قرمز، شنبه نارنجی؛ ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون روی عدد 174، ذرات معلق کوچک تر از 10 میکرون روی عدد 115. این شکلِ رنگی و عددی زندگی ما در تهرانِ دیروز و چند روز قبل است، شهر ذرات معلق ریز و درشت و دی اکسید نیتروژن، شهر بی هوا، شهرخاکستری،پایتخت بی چشم انداز.
دراین تهران آلوده همه گله دارند، چه مردم باشند چه مسؤول. همه هوای پاک می خواهند، مردم از مسؤولان و مسؤولان از مردم. اما شاید تقصیر باد باشد که نمی وزد؛ پیش بینی کرده اند امروز هم که از باد خبری نیست آلاینده های جدید روی آلاینده های قدیمی جمع می شود و تهران همچنان روی محدوده ناسالم چرخ می خورد.
انگار که آب از سر تهران گذشته باشد و مردم جان سخت شده باشند آلوده ترین هوای 24 ساعت سال 99 را همه مان با هم نفس کشیدیم و سه شنبه ضیافت مرگ برای ریه هایمان راه انداختیم.
تهران دارد بی دفاع می شود و کارنامه عملکردش دارد از دست راست به دست چپش می رود؛ به 90 روزِ ناسالم برای گروه های حساس و 13 روز ِ ناسالم برای همه افراد در سال 99 واقعا باید چه نمره ای داد؟ آیا شهر باید تخلیه شود و به گفته ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهرتهران وقتی شاخص آلایندگی بالای 190 و 200 برود تهران باید خالی شود؟ پس چرا دیروز شاخص کیفیت هوای سوهانک به 214 رسید و خبری نشد؟ راستی اگر قرار باشد تهران را خالی کنیم کجا برویم؟روزنامه جام جم

کلیدواژه های این خبر
ذرات معلق   هوای پایتخت   هوای تهران   آلودگی هوا   استانداران   شرکت کنترل کیفیت هوا   کیفیت هوا   وضعیت هشدار   وسایل نقلیه   سازمان بهداشت جهانی   نیروگاه   مرگ زودرس   مازوت   گرمایش   گازوئیل   سوهانک   موجود زنده   ویروس کرونا   بانک جهانی   میزان آلایندگی   میزان آلاینده   کمیته اضطرار   شهرداری   شورای شهر   آلودگی   محققان   آلاینده ها   غلظت آلاینده ها  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شفا آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
مازوت؛ متهم تفهیم نشده در آلودگی هوای پایتخت/ تنها 10 نیروگاه کشور از مازوت استفاده می کنند
خبرگزاری ایلنا
کنترل کیفیت هوای تهران: هوای خروجی از اگزوز خودرو های فیلتردار از هوای پایتخت پاک تر است
رویداد 24
کنترل کیفیت هوای تهران: هوای خروجی از اگزوز خودروهای فیلتردار از هوای پایتخت پاک تر است
انتخاب
اختلاف فاحش محتوای گوگرد در مازوت ایران به نسبت کشورهای پیشرفته
پانا
کنترل کیفیت: هوای خروجی از اگزوز خودروهای فیلتردار از هوای تهران پاک تر است
انتخاب
هوای خروجی از اگزوز خودروهای فیلتردار از هوای تهران پاک تر است
مهر نیوز
آلودگی هوا و افق کوتاه دید برای یافتن مجرم اصلی
برنا نیوز
تنفس در وضعیت قرمز طی 24 روز
ایران خبر
تنفس 24 روز هوای آلوده طی دی ماه
ایسنا
امسال وضعیت حاد تری در آلودگی هوا داریم
باشگاه خبرنگاران
داستان پرتکرار آلودگی هوا و فناوری هایی که فراموش شدند
ایسنا
جمعه، آلوده ترین روز تهران بود
بازار نیوز
تهـران را تعطیـل کنیـد
شفا آنلاین
تهران؛ در هوایی که هیچ نهادی هوای اش را ندارد!
ایرنا
زیر خیمه سنگین آلودگی در هفته ای که گذشت
تیک نیوز
فوری/ تهران تخلیه می شود؟ + جزئیات
مثلث
آلودگی تشدید شد / تهران تخلیه می شود یا تعطیل ؟
رکنا نت
گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا
جام جم آنلاین
بالاخره چه کسی مسئول آلودگی هوای تهران است؟
اعتدال
تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟!
بولتن نیوز
تهران تعطیل می شود؟ + جزئیات کامل
نامه نیوز
تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟
دنیای اقتصاد
چه کسی باید به آلودگی هوا در تهران رسیدگی کند؟
سایت جماران
بی برقی در آلوده ترین روز سال
روزنامه شرق
سهم 17 درصدی صنایع و پالایشگاه ها در تولید ذرات معلق
ایران آنلاین
هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته
راه امروز
آلودگی هوا به اوج رسید/ تهران چه زمان تخلیه می شود؟
رویداد 24
استاندار تهران: کارخانه ها مازوت می سوزانند / گوگرد گازوئیل مشکل اصلی آلودگی هوا است
روز نو
استاندار تهران: کارخانه ها مازوت می سوزانند/ گوگرد گازوئیل مشکل اصلی آلودگی هوا
رویداد 24
ثبت آلوده ترین هوای پایتخت از ابتدای سال 99 / تهران چه زمانی تخلیه می شود؟
الف
استاندار تهران: کارخانه ها مازوت می سوزانند/ گوگرد گازوئیل مشکل اصلی آلودگی هوا است
آفتاب
استاندار تهران: هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است
فرارو
استاندار خواستار تهیه جدول قطعی برق در تهران شد
اقتصاد نیوز
لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران ، سهم 17 درصدی نیروگاه ها و صنایع در آلودگی هوا
اقتصادگردان
هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است
مشرق نیوز
استاندار: هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته / پیشنهادی برای تعطیلی تهران ارائه نکرده ایم / کارخانه ها مازوت می سوزانند اما مشکل اصلی آلودگی هوا، گوگرد موجود در گازوئیل است
انتخاب
لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران
شهر فردا
هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است/ پیشنهادی برای تعطیلی تهران ارائه نکرده ایم
باشگاه خبرنگاران
استاندار: هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است
اقتصاد نیوز
آلودگی هوا، مزارع بیت کوین چینی ها و خاموش شدن نیروگاه های مازوت سوز؛ منشا آلودگی چیست؟
تیک نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری ایلنا : مازوت؛ متهم تفهیم نشده در آلودگی هوای پایتخت/ تنها 10 نیروگاه کشور از مازوت استفاده می کنند
bltرویداد 24 : کنترل کیفیت هوای تهران: هوای خروجی از اگزوز خودرو های فیلتردار از هوای پایتخت پاک تر است
bltانتخاب : کنترل کیفیت هوای تهران: هوای خروجی از اگزوز خودروهای فیلتردار از هوای پایتخت پاک تر است
bltپانا : اختلاف فاحش محتوای گوگرد در مازوت ایران به نسبت کشورهای پیشرفته
bltانتخاب : کنترل کیفیت: هوای خروجی از اگزوز خودروهای فیلتردار از هوای تهران پاک تر است
bltمهر نیوز : هوای خروجی از اگزوز خودروهای فیلتردار از هوای تهران پاک تر است
bltبرنا نیوز : آلودگی هوا و افق کوتاه دید برای یافتن مجرم اصلی
bltایران خبر : تنفس در وضعیت قرمز طی 24 روز
bltایسنا : تنفس 24 روز هوای آلوده طی دی ماه
bltباشگاه خبرنگاران : امسال وضعیت حاد تری در آلودگی هوا داریم
bltایسنا : داستان پرتکرار آلودگی هوا و فناوری هایی که فراموش شدند
bltبازار نیوز : جمعه، آلوده ترین روز تهران بود
bltشفا آنلاین : تهـران را تعطیـل کنیـد
bltایرنا : تهران؛ در هوایی که هیچ نهادی هوای اش را ندارد!
bltتیک نیوز : زیر خیمه سنگین آلودگی در هفته ای که گذشت
bltمثلث : فوری/ تهران تخلیه می شود؟ + جزئیات
bltرکنا نت : آلودگی تشدید شد / تهران تخلیه می شود یا تعطیل ؟
bltجام جم آنلاین : گازوئیل؛ متهم جدید آلودگی هوا
bltاعتدال : بالاخره چه کسی مسئول آلودگی هوای تهران است؟
bltبولتن نیوز : تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟!
bltنامه نیوز : تهران تعطیل می شود؟ + جزئیات کامل
bltدنیای اقتصاد : تهران تخلیه می شود یا تعطیل؟
bltسایت جماران : چه کسی باید به آلودگی هوا در تهران رسیدگی کند؟
bltروزنامه شرق : بی برقی در آلوده ترین روز سال
bltایران آنلاین : سهم 17 درصدی صنایع و پالایشگاه ها در تولید ذرات معلق
bltراه امروز : هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته
bltرویداد 24 : آلودگی هوا به اوج رسید/ تهران چه زمان تخلیه می شود؟
bltروز نو : استاندار تهران: کارخانه ها مازوت می سوزانند / گوگرد گازوئیل مشکل اصلی آلودگی هوا است
bltرویداد 24 : استاندار تهران: کارخانه ها مازوت می سوزانند/ گوگرد گازوئیل مشکل اصلی آلودگی هوا
bltالف : ثبت آلوده ترین هوای پایتخت از ابتدای سال 99 / تهران چه زمانی تخلیه می شود؟
bltآفتاب : استاندار تهران: کارخانه ها مازوت می سوزانند/ گوگرد گازوئیل مشکل اصلی آلودگی هوا است
bltفرارو : استاندار تهران: هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است
bltاقتصاد نیوز : استاندار خواستار تهیه جدول قطعی برق در تهران شد
bltاقتصادگردان : لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران ، سهم 17 درصدی نیروگاه ها و صنایع در آلودگی هوا
bltمشرق نیوز : هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است
bltانتخاب : استاندار: هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته / پیشنهادی برای تعطیلی تهران ارائه نکرده ایم / کارخانه ها مازوت می سوزانند اما مشکل اصلی آلودگی هوا، گوگرد موجود در گازوئیل است
bltشهر فردا : لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران
bltباشگاه خبرنگاران : هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است/ پیشنهادی برای تعطیلی تهران ارائه نکرده ایم
bltاقتصاد نیوز : استاندار: هیچ نقطه ای از تهران شاخص آلایندگی 500 نداشته است
bltتیک نیوز : آلودگی هوا، مزارع بیت کوین چینی ها و خاموش شدن نیروگاه های مازوت سوز؛ منشا آلودگی چیست؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.