تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟

تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟
اعلام سیاست حریم خصوصی جدید واتساپ با اعتراض گسترده ای همراه شد. این پیام رسان از کاربرانش خواست تا از میان 2 گزینه به اشتراک گذاری اطلاعات خود با فیس بوک یا ترک واتساپ، یک گزینه را انتخاب کنند. این درخواست برای واتساپ چه منفعتی دارد و کاربران چه تصمیمی در قبال این اقدام خواهند کرد؟
تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ واتساپ یکی از محبوب ترین پیام رسان هایی است که به عنوان زیر مجموعه ای از شرکت فیس بوک، تحت سرپرستی مارک زاکربرگ فعالیت می کند و توانسته عنوان محبوبترین و بزرگترین پلتفرم پیام رسان در سراسر جهان را به خود اختصاص دهد. واتساپ تعداد کاربرانش را 2 میلیارد نفر عنوان کرده و تعداد کاربران ایرانی این پیام رسان نیز 47 میلیون عضو اعلام شده است. اکنون واتساپ یک سیاست جدید در راستای حفظ حریم خصوصی معرفی کرده که با واکنش های گسترده ای همراه شده؛ بازتاب های این خبر بیانگر مخالفت اغلب کاربران این شبکه اجتماعی با سیاست جدید اعلامی است، کوچ پرتعداد به سمت پیام رسان های رقیب و واکنش ها در فضای مجازی تاییدی بر این ادعا است.

جزئیات سیاست حریم خصوصی جدید واتساپ

واتساپ با آپدیت جدید کاربرانش را مجبور می کند تا با قانون جدید حفاظت از اطلاعات شخصی موافقت کنند و در غیر این صورت دسترسی شان به این اپ را از دست می دهند. یعنی شما اگر بخواهید از حساب کاربری خود در واتساپ استفاده کنید باید تا 8 فوریه 2021 اطلاعات شخصی خود را در اختیار فیس بوک قرار دهید.

داده های موقعیت مکانی، آدرس های IP، مدل تلفن، سیستم عامل، میزان باتری، قدرت سیگنال، مرورگر، شبکه تلفن همراه، ISP، زبان، منطقه زمانی و حتی IMEI و همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه ارسال پیام، تماس، تماس در چه گروه هایی، وضعیت، عکس نمایه، آخرین باری که آنلاین بودید، تمام اطلاعاتی است که واتساپ از شما می خواهد در اختیارش بگذارید و در غیر این صورت امکان استفاده از این اپ را از دست می دهید.

در کنار تمامی این ها، واتساپ حتی یک بخش جداگانه به نام «داده های معاملات و پرداخت ها» اضافه کرده است که مشخص می کند این پلت فرم اطلاعات اضافی را حتی برای پرداخت های انجام شده از طریق گوشی تلفن همراه پردازش می کند. واتساپ ادعا کرده این اطلاعات را برای تجزیه و تحلیل می خواهد، اما ارائه تمامی این اطلاعات برای هر کاربری ترسناک و نگران کننده است.

اعلام سیاست حریم خصوصی جدید واتساپ واکنش هایی را در جهان به دنبال داشت؛ به گونه ای که افراد شناخته شده ای چون ایلان ماسک، مالک تسلا و چهره جنجالی اکوسیستم استارتاپی، جک دورسی، بنیان گذار توئیتر و پاول دورف، مدیر عامل تلگرام هم نسبت به اقدام واتساپ، واکنش نشان دادند.

واکنش کاربران به سیاست جدید واتساپ

برخی کاربران در سطح دنیا، در اعتراض به تصمیم واتساپ، تحریم این اپ را کلید زدند و به پیام رسان های دیگر رفتند و بسیاری سیگنال و تلگرام را بر واتساپ ترجیح داده و به عنوان مقاصد جدید از این پیام رسان کوچ کردند. حجم این کوچ اما قابل توجه است. تلگرام با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تعداد کاربران این پیام رسان بعد از انتشار سیاست های جدید واتساپ از 500 میلیون نفر گذشته و تنها در 72 ساعت بیش از 25 میلیون کاربر جدید از سرتاسر دنیا به تلگرام پیوستند. در این میان سهم تازه وارد های تلگرام جالب است؛ در حالی که از این 25 میلیون نفر حدود 38 درصد از آسیا، 27 درصد از اروپا و 21 درصد از آمریکای لاتین بوده، سهم کشور های خاورمیانه و شمال آفریقا فقط 8 درصد بوده. علت این سهم کم هم می تواند این باشد که تا قبل از این، اکثر کاربران در این کشورها در تلگرام حضور داشتند و علت دیگر هم می تواند استفاده از شبکه های پیام رسان دیگر باشد.

بازتاب اعلام سیاست های جدید حریم خصوصی واتساپ در ایران با آنچه در کشور های دیگر رخ داد، متفاوت بود. برخی کارشناسان امنیت شبکه می گویند، تصمیم واتساپ برای کاربران آمریکایی یا شهروندان کشور هایی که به قوانین کپی رایت یا حریم خصوصی اهمیت می دهند، می تواند مهم باشد. این در حالی است که در ایران از داده های کاربران استفاده چندانی برای امور تبلیغاتی و شناختی نمی شود. با این وجود چرا کاربران ایرانی نیز به این موضوع واکنش منفی داشتند؟

به نظر می رسد بی اعتمادی به واتساپ در ایران اتفاق جدیدی نیست و بیانیه جدید این پیام رسان فقط حساسیت ها را بیشتر کرده است. یکی از کاربران توییتر در این باره نوشته: «واتساپ، از موقعی که اکانتشون رو ساختیم به اطلاعاتمون دسترسی دارند فقط الان داره اجازه می گیره».

نکته دیگری که در خصوص واتساپ در ایران وجود داشت شبهه هایی در مورد همکاری این پیام رسان با دولت ایران بود. بسیاری کارشناسان امنیت شبکه ادعا می کنند شرکت واتساپ هر زمانی که از آن خواسته شود اطلاعات کاربران خود را در اختیار ایران می گذارد. ضمن اینکه فارغ از این احتمالات، امکان ریکاوری پیام های پاک شده در واتساپ بسیاری از کاربران ایرانی را نسبت به استفاده از این شبکه بی میل کرده بود.

اما بزرگ ترین مانع قدیمی و فعلی کاربران ایرانی در عدم استفاده از واتس اپ، فیلتربودن تلگرام است. شکل و شمایل، امنیت و قابلیت های زیاد تلگرام در مقایسه با واتس اپ برای کاربران ایرانی بسیار جذاب تر بوده، اما به دلیل اینکه این شبکه فیلتر است، امکان استفاده از آن بسیار محدود شده است. در مجموع می توان گفت که واتساپ تا قبل از این هم برای کاربران ایرانی پیام رسان محبوبی نبود و فقط به دلیل فیلتربودن تلگرام از این اپ استفاده و با اقبال مواجه شد. تنها قابلیت واتساپ در مقایسه با تلگرام برای کاربران مورد توجه بود و آن امکان تماس بود. در میان شبکه های پیام رسان مورد استفاده در بین کاربران ایرانی، قابلیت تماس صوتی و تصویری واتساپ بسیار مورد استفاده است.

حالا با درخواست جدید واتس اپ بسیاری از کاربران ایرانی رفتن به سیگنال را انتخاب کرده اند؛ شبکه ای که گرچه از لحاظ قابلیت های موجود با تلگرام قابل مقایسه نیست، اما می تواند واتساپ را برای کاربران این پیام رسان تداعی کند. اما تمایز اصلی سیگنال با دیگر پیام رسان ها حتی تلگرام، میزان بالای امنیت آن است.

امنیت می خواهید به پیام رسان سیگنال بروید

صحبت ها درباره پیام رسان سیگنال این روز ها در جهان زیاد است. مخصوصا پس از اینکه واتساپ از تغییر سیاست های خود خبر داد و همچنین ثروتمندترین فرد جهان یعنی ایلان ماسک در توییتی استفاده از سیگنال به جای واتساپ را به کاربران پیشنهاد کرد. این توییت از سوی مدیرعامل توییتر یعنی «جک دورسی» هم ریتوییت شد تا این پیام رسان بیشتر موردتوجه قرار بگیرد.

یکی از کاربران توییتر درباره تاثیر توییت «سیگنال استفاده کنید» ایلان ماسک نوشته: «ایلان ماسک گفته بود از سیگنال (پیامرسان جایگزین واتساپ) استفاده کنید، این وسط بخاطر حرفش سهام شرکت هایی که اسمشون سیگنال بوده (مثل خمیر دندون) هم رشد کرده.»

در طول سه سال گذشته سیگنال روی زیرساخت ها و امکانات خود سرمایه گذاری کرده تا بتواند از کاربران خود پشتیبانی کند. این پیام رسان در سال 2020 و در زمان اعتراضات به مرگ «جورج فلوید» بیشتر موردتوجه کاربران قرار گرفت چرا که به باور آن ها، نیرو های اجرای قانون آن ها را زیرنظر داشتند و کمپانی ها را مجبور به ارائه داده ها می کردند. حالا این محبوبیت بیشتر شده و در صدر برنامه های رایگان اپ استور اپل و پلی استور گوگل قرار گرفته است.

سیگنال یک پیام رسان متنی، صوتی و تصویری رایگان و امن است که نه تنها می تواند از آن بر بستر گوشی اندرویدی و آیفون خود استفاده کنید، بلکه برای نسخه وب هم توسعه پیدا کرده است. برای استفاده از این پیام رسان تنها به شماره تلفن نیاز دارید.

ارتباطات در سیگنال رمزگذاری سرتاسری می شوند، بنابراین تنها افراد حاضر در یک ارتباط می توانند به پیام ها و محتوا دسترسی پیدا کنند و حتی خود کمپانی هم نمی تواند آن ها را ببیند. حتی در اپ استیکر ها هم رمزگذاری مخصوص به خود را دارند. در حقیقت تنها داده ای که شما در اختیار توسعه دهندگان سیگنال قرار می دهید، شماره تلفن است که البته این پیام رسان به دنبال راهی برای تغییر این موضوع است و می خواهد سرور های مخاطبین را رمزگذاری کند. با اینکار موقعی که دولت ها یا سازمان ها خواستار دسترسی به داده های کاربران باشند، سیگنال دیتایی ندارد که در اختیارشان قرار دهد.

سیگنال یک سازمان غیرانتفاعی یا ناسودبر است، بنابراین هیچ گونه بخش تبلیغاتی ندارد و همین موضوع باعث می شود نیاز به ردیابی کاربران از بین برود. بودجه این سازمان توسط سرمایه گذارانی تامین می شود که به ایجاد یک پلتفرم امن و متمرکز بر حفظ حریم شخصی علاقه مند هستند.

منبع: رویداد


کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   تسلا   آفریقا   اکوسیستم   پردازش   سیگنال   مارک زاکربرگ   آمریکای لاتین   پلت فرم   محبوبترین   موقعیت مکانی   ایلان ماسک   اطلاعات شخصی   مدیر عامل تلگرام   خاور میانه   سیستم عامل   واتساپ   آسیا   آنلاین   تلگرام   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   اروپا   کاربران   بایا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «دیده بان ایران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
چه مرجعی «سیگنال» را فیلتر کرد؟
پانا
اکسپریا پرو سونی سرانجام با قیمت 2500 دلار به بازار عرضه شد
زومیت
رقابت شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در رعایت حریم خصوصی کاربران
افتانا
واتس اپ تنها در چندین هفته میلیون ها کاربر خود را از دست داد
بولتن نیوز
  رقابت بر سر حفظ حریم خصوصی بین شبکه های اجتماعی
ای تی ایران
واتس اپ چند میلیون از کاربران خود را از دست داد؟
برنا
پیام رسان ها جایگزین شبکه های اجتماعی می شود؟
اقتصاد آنلاین
محبوب ترین یا پرتیراژترین خودرو در هر کشور مشخص شد
ایران جیب
محبوب ترین یا پرتیراژترین خودرو بر اساس کشورها روی نقشه
خودروکار
ویژگی های جدید اندروید 12
قدس آنلاین
' تلگرام ' منبع اصلی دریافت خبر برای ایرانیان است
اسکان نیوز
تلگرام منبع اصلی دریافت خبر برای مردم ایران است!
سایت جماران
پیام رسان ها با اطلاعات ما چه می کنند؟
صدا و سیما
بیانیه واتس اپ در واکنش به مهاجرت عظیم کاربران
رویداد 24
خروج کاربران از واتس آپ، بزرگ ترین کوچ تاریخ در دنیای دیجیتال؟ / رهبران سیاسی که واتس آپ را ترک کردند؟ / تلگرام از آب گل آلود ماهی می گیرد!
سایت جماران
درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟
شهدای ایران
طلاگرام و هاتگرام هزینه زیادی روی دست کشور گذاشت
رادیو گفتگو
درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟/ ماجرای پلتفرم های ایرانی به کجا رسید؟
هم اندیشی
جهت دهی هماهنگ برای هدایت کاربران ایرانی از «واتساپ» به جایگزین خارجی دیگر/ اطلاعات کاربران چگونه به پول تبدیل می شود؟
ملیت
درگیری دوباره فیسبوک و توییتر با قانون گذاران آمریکا
باشگاه خبرنگاران
آموزش حذف حساب کاربری واتساپ در iOS و اندروید
زومیت
بررسی روند کوچ کاربران از پیام رسان های اجتماعی
اقتصاد نیوز
مروری بر سابقه کوچ کاربران از پیام رسان های اجتماعی
مهر نیوز
چرا واتس آپ آری، تلگرام خیر؟
ایسنا
واتس اپ مهلت تایید قوانین را به تاخیر انداخت
پایداری ملی
ترامپ؛ تنهاتر شد /تهدیدات امنیتی در قلب آمریکا شدت گرفت /پرواز روسی در «آسمانِ باز»
اقتصاد نیوز
آیا باید با واتساپ خداحافظی کنیم؟ /معرفی راهکارهایی برای حفظ اطلاعات خصوصی
برنا نیوز
پیام رسان سیگنال از فروشگاه های اپلیکیشن ایرانی حذف شد
زومیت
ثبت بزرگ ترین مهاجرت دیجیتال؛ رشد 500 درصدی کاربران تلگرام در 72 ساعت!
سیتنا
واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟
رویداد 24
آیا واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟ | دفاعیه واتساپ از اتهامات یک هفته گذشته | اطلاعاتتان از 2016 در اختیار فیسبوک است!
همشهری آنلاین
اپلیکیشن سیگنال چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
ای تی ایران
کاربران فعال تلگرام اکنون از مرز 500 میلیون عبور کرد
تابناک
تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟
رویداد 24
واتس اپ متهم ردیف اول نقض حریم خصوصی
هم اندیشی
شمار کاربران فعال تلگرام اکنون از مرز 500 میلیون عبور کرد؛ مهاجرت کاربران از واتس اپ ادامه دارد
خبرآنلاین
همه چیز درباره پیام رسان سیگنال
رویداد 24
توضیحات واتساپ در خصوص حواشی پیرامون سیاست های جدید این شرکت
ای تی ایران
آیا واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟
زومیت
رشد نگرانی های جهانی از امنیت واتس اپ
افتانا
اخبار مرتبط
bltپانا : چه مرجعی «سیگنال» را فیلتر کرد؟
bltزومیت : اکسپریا پرو سونی سرانجام با قیمت 2500 دلار به بازار عرضه شد
bltافتانا : رقابت شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در رعایت حریم خصوصی کاربران
bltبولتن نیوز : واتس اپ تنها در چندین هفته میلیون ها کاربر خود را از دست داد
bltای تی ایران :   رقابت بر سر حفظ حریم خصوصی بین شبکه های اجتماعی
bltبرنا : واتس اپ چند میلیون از کاربران خود را از دست داد؟
bltاقتصاد آنلاین : پیام رسان ها جایگزین شبکه های اجتماعی می شود؟
bltایران جیب : محبوب ترین یا پرتیراژترین خودرو در هر کشور مشخص شد
bltخودروکار : محبوب ترین یا پرتیراژترین خودرو بر اساس کشورها روی نقشه
bltقدس آنلاین : ویژگی های جدید اندروید 12
bltاسکان نیوز : ' تلگرام ' منبع اصلی دریافت خبر برای ایرانیان است
bltسایت جماران : تلگرام منبع اصلی دریافت خبر برای مردم ایران است!
bltصدا و سیما : پیام رسان ها با اطلاعات ما چه می کنند؟
bltرویداد 24 : بیانیه واتس اپ در واکنش به مهاجرت عظیم کاربران
bltسایت جماران : خروج کاربران از واتس آپ، بزرگ ترین کوچ تاریخ در دنیای دیجیتال؟ / رهبران سیاسی که واتس آپ را ترک کردند؟ / تلگرام از آب گل آلود ماهی می گیرد!
bltشهدای ایران : درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟
bltرادیو گفتگو : طلاگرام و هاتگرام هزینه زیادی روی دست کشور گذاشت
bltهم اندیشی : درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟/ ماجرای پلتفرم های ایرانی به کجا رسید؟
bltملیت : جهت دهی هماهنگ برای هدایت کاربران ایرانی از «واتساپ» به جایگزین خارجی دیگر/ اطلاعات کاربران چگونه به پول تبدیل می شود؟
bltباشگاه خبرنگاران : درگیری دوباره فیسبوک و توییتر با قانون گذاران آمریکا
bltزومیت : آموزش حذف حساب کاربری واتساپ در iOS و اندروید
bltاقتصاد نیوز : بررسی روند کوچ کاربران از پیام رسان های اجتماعی
bltمهر نیوز : مروری بر سابقه کوچ کاربران از پیام رسان های اجتماعی
bltایسنا : چرا واتس آپ آری، تلگرام خیر؟
bltپایداری ملی : واتس اپ مهلت تایید قوانین را به تاخیر انداخت
bltاقتصاد نیوز : ترامپ؛ تنهاتر شد /تهدیدات امنیتی در قلب آمریکا شدت گرفت /پرواز روسی در «آسمانِ باز»
bltبرنا نیوز : آیا باید با واتساپ خداحافظی کنیم؟ /معرفی راهکارهایی برای حفظ اطلاعات خصوصی
bltزومیت : پیام رسان سیگنال از فروشگاه های اپلیکیشن ایرانی حذف شد
bltسیتنا : ثبت بزرگ ترین مهاجرت دیجیتال؛ رشد 500 درصدی کاربران تلگرام در 72 ساعت!
bltرویداد 24 : واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟
bltهمشهری آنلاین : آیا واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟ | دفاعیه واتساپ از اتهامات یک هفته گذشته | اطلاعاتتان از 2016 در اختیار فیسبوک است!
bltای تی ایران : اپلیکیشن سیگنال چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟
bltتابناک : کاربران فعال تلگرام اکنون از مرز 500 میلیون عبور کرد
bltرویداد 24 : تجارت واتساپ با اطلاعات کاربران/ کاربران ایرانی به سیگنال کوچ می کنند؟
bltهم اندیشی : واتس اپ متهم ردیف اول نقض حریم خصوصی
bltخبرآنلاین : شمار کاربران فعال تلگرام اکنون از مرز 500 میلیون عبور کرد؛ مهاجرت کاربران از واتس اپ ادامه دارد
bltرویداد 24 : همه چیز درباره پیام رسان سیگنال
bltای تی ایران : توضیحات واتساپ در خصوص حواشی پیرامون سیاست های جدید این شرکت
bltزومیت : آیا واتساپ محتوای چت های خصوصی ما را می بیند؟
bltافتانا : رشد نگرانی های جهانی از امنیت واتس اپ
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.