هشدار درباره ی فروریزی تاق کسرا

هشدار درباره ی فروریزی تاق کسرا
باستان شناس و پژوهشگر اردکانی نسبت به فاجعه ویرانی تمامی ایوان کسرا هشدار داد و افزون بر گلایه از کوتاهی وزارت میراث فرهنگی، گفت: موضع وزارت میراث فرهنگی قابل به چالش کشیدن و واخواست (:اعتراض) است چرا که بی گمان به سبب روابط گسترده ی میان ایران و عراق می توان در تعاملی سازنده و ارایه ی پیشنهاد به ...
هشدار درباره ی فروریزی تاق کسرا

هشدار درباره ی فروریزی تاق کسرا باستان شناس و پژوهشگر اردکانی نسبت به فاجعه ویرانی تمامی ایوان کسرا هشدار داد و افزون بر گلایه از کوتاهی وزارت میراث فرهنگی، گفت: موضع وزارت میراث فرهنگی قابل به چالش کشیدن و واخواست (:اعتراض) است چرا که بی گمان به سبب روابط گسترده ی میان ایران و عراق می توان در تعاملی سازنده و ارایه ی پیشنهاد به وزارت عتیقات عراق، زمینه ی حضور کارشناسان ایرانی در این محدوده ی تاریخی را فراهم کرد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، محسن میرجانی با اشاره به اینکه در جریان جنگ دوم خلیج فارس و بمباران های ائتلاف آمریکایی در مناطق پیرامونی این کاخ، یکسری گسست ها و شکست های کالبدی در این محوطه ایجاد شده است، گفت: «با توجه به عظمت تاق و گستردگی دهانه اجرا شده روی آن، این تاثیرات مخرب روز به روز و هفته به هفته موجب تسریع در نابودی کامل این اثر خواهد شد».
وی انتشار خبری مبنی بر ویران شدن بخشی از این بنای تاریخی را نشانه ی ژرفای فاجعه ی در حال رخ دادن دانست و گفت: «این مساله نشان می دهد که دیگر چیزی از پوشش تاق گهواره ای این اثر باقی نمانده و زمانی نه چندان دور، باقی مانده ی پوشش این کاخ نیز فرو خواهد ریخت».
وی با گفتن اینکه از چند سال گذشته برخی از باستان شناسان به گونه ی مجامع علمی و دانشگاهی و در چهارچوب فردی و گروهی آمادگی خود را برای نجات این اثر ایرانی بازگو کرده اند، گفت: «متاسفانه این موضوع مورد توجه مقامات وزارتخانه ی میراث فرهنگی قرار نگرفته و استدلال آن ها این است که این اثر در محدوده ی کشور عراق و جزو میراث فرهنگی این کشور قرار دارد و اگر قرار باشد اتفاق و مجوزی برای این اقدام نجات بخشی صادر شود باید طرف عراقی پا پیش بگذارد».
موضع میراث فرهنگی چالش برانگیز است
میرجانی با گلایه از این مورد، گفت: «این موضع وزارت میراث فرهنگی کشورمان قابل چالش و اعتراض است چرا که قطعا به واسطه ی روابط گسترده میان دو کشور و پیوند دیرینه دو ملت ایران و عراق می توان با تعاملی سازنده و ارایه پیشنهاد به وزارت عتیقات عراق زمینه حضور کارشناسان، باستان شناسان و مرمت گران ایرانی را در این محدوده فراهم کرد».
وی افزود: «با این اقدام، دست کم با انجام یکسری مطالعات و امکان سنجی های کارشناسی از تخریب کامل و محو این میراث ارزشمند تمدن ایران شهری، جلوگیری خواهد شد».
مسوول میراث فرهنگی شهرستان اردکان در ادامه ی سخنان خود گفت: «اگر به موضوع مهم ایران فرهنگی فرای مرزهای سیاسی کشورمان باورمند هستیم و ایران شهر را چیزی ورای مرزهای فعلی کشور می دانیم باید در این زمینه حساسیت ویژه ای به خرج دهیم تا این مظاهر فرهنگی اصیل و شاخص تمدن ایران شهر این گونه یک به یک سر به نابودی و فروپاشی نگذارند».
به گفته ی وی، شاید هم این اثر تاریخی به قول «خاقانی شروانی» شاعر بلندآوازه ی ایرانی که در بازگشت در سفر حج و در سفرنامه ی «تحفه العراقین» اشاره کرده است؛ باید آیینه عبرتی باشد برای همه ی ندانم کاری ها و بی توجهی های ما.
وی با گفتن اینکه دولت ترکیه به سبب واقع شدن مقبره شاه سلیمان غازی، بنیان گذار سلسله عثمانی، این محدوده را تحت قیمومیت خود گرفته است، گفت: «در حالی ترکیه از آن مانند یک میراث ارزشمند تاریخی و فرهنگی محافظت می کند که ایران با وجود این همه نفوذ و ارتباط با کشور عراق و راه های متعدد برای نجات این اثر ایرانی، تاکنون هیچ گونه اقدام قابل توجهی در قبال این میراث ارزشمند تاریخی و فرهنگی کشورمان انجام نداده ایم».
نژادپرستی بعث از عوامل بی توجهی به ایوان مداین
میرجانی افزود: «متاسفانه از زمان استقلال عراق از امپراتوری عثمانی، به این اثر توجه خاصی نشده و هیچ گاه به صورت اصولی، مرمت و استحکام بخشی در آن صورت نگرفته است».
این باستان شناس و پژوهشگر اردکانی پافشاری کرد: «البته شاید یکی از علل آن حاکمیت حزب نژادپرست بعث در کشور عراق و موضع داشتن آن نسبت به این اثر کاملا ایرانی و شاخص بوده است».
میرجانی با گفتن اینکه تیسفون، شهری است که پارتیان آن را در برابر شهر سلوکیه ایجاد کردند، گفت: «این شهر را در طرف چپ رودخانه دجله در آغاز به صورت یک اردوگاه نظامی و در نهایت با توسعه آن به شیوه شهرهای با نقشه دایره ای، مناسب برای محافظت و امنیت در مناطق استپی و دشتی ایجاد کردند».
وی افزود: «این شهر در دوره ساسانی نیز همچنان بر اهمیت آن افزوده شد و تا آخرین پادشاه ساسانی، یعنی یزدگرد سوم همچنان این موقعیت ویژه را حفظ کرد».
این مسوول با گفتن اینکه اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ساسانی پس از شکست اردوان پنجم در این شهر تاجگذاری کرد، گفت: «این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که محدوده ی فارس و ایالت استخر، خاستگاه قدرت گیری اردشیر بوده و در همان اوانی که علیه اردوان پنجم دست به شورش زده، یک سری استحکامات از قبیل قلعه ی دختر و گسترش شهر فیروزآباد و ایجاد یک مجموعه کاخ و محل استقرار ایجاد کرده بود».
به گفته ی وی، شاید مهمترین دلیل برای این اقدام اهمیت شهر تیسفون به عنوان یک موقعیت مهم در رویارویی با امپراتوری روم به عنوان بزرگترین قدرت بر علیه پارتیان و ساسانیان بوده است.
نابودی پس از سقوط ساسانیان
میرجانی درباره ی ایجاد مجموعه ی ایوان مداین نیز گفت: «کاخ باقی مانده از مجموعه هفت شهری که روی همدیگر، در زبان اعراب مداین نام گرفته و پس از سقوط ساسانیان به سرعت رو به فروپاشی و نابودی پیش گرفت، توسط شاپوریکم ایجاد می شود».
وی افزود: «نمای این بنا از سوی درازا گسترش می یابد و دارای چهار طبقه بوده که با تاق نماهای بی روزن که پیرامون آن ها، نیم ستون ها قرار گرفته اند، موزون شده است، در مرکز بنا طاق یک ایوان عظیم همچنان پای برجاست».
این باستان شناس در مورد ویژگی های این بنا، گفت: «بلندی ایوان 37 متر و درازیش 43 متر است و در عقب آن تالار مستطیل شکلی وجود داشته است».
میرجانی در پایان نیز یکی از مهمترین تزیینات این کاخ را گچ بری های گوناگون آن دانست و گفت: «تنها در یک ایوان از این کاخ، 18 نقش گوناگون برشمرده شده و شاید یکی از شاخص ترین نقش مایه های گچ بری شده در کاخ تیسفون، نقشی است که یک جفت بال گسترده که بر بالای آن نیز یک کتیبه ی کوتاه پهلوی قرار دارد و شاید بتوان این نوشته پهلوی را ایران خواند، البته بعدها این نقش به عنوان سمبل و نشان دانشگاه تهران به عنوان اولین مرکز دانشگاهی و علمی کشور تعیین می شود».

کلیدواژه های این خبر
عراق   گران   ترکیه   شاعر   دانشگاهیان   مقبره   بناهای تاریخی   سفرنامه   میراث فرهنگی   عثمانی   وزارت خانه   اردکان   باستان شناختی   گهواره   مرزهای سیاسی   ایوان   فرهنگی   ایران و عراق   بمباران   ائتلاف آمریکایی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مردم سالاری» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تاکید یونسکو بر ارائه پرونده بزرگداشت مفاخر توسط حداقل دو کشور
ایرنا
شرط میراث فرهنگی برای مرمت طاق کسری
میزان
شرط میراث فرهنگی برای مرمت تاق کسری
مردم سالاری
بدون دعوت رسمی عراق، برای مرمت تاق کسری نمی رویم
اسکان نیوز
مرمت تاق کسری نیازمند درخواست رسمی دولت عراق است
قدس آنلاین
نجات تاق کسری فقط با دعوت رسمی عراق
مردم سالاری
تا دعوت رسمی عراق نباشد، برای مرمت تاق کسری نمی رویم
ایسنا
مسوولان واحدهای تولیدی در مرمت بناهای تاریخی مشارکت کنند
ایرنا
چرا باید «طاق کسری» را حفظ کرد؟
میزان
چرا باید طاق کسری را حفظ کرد؟
ایرنا
مسجد تاریخی گراش، یادمانی که بیانگر هویت کهن این شهر و جنوب فارس است
ایرنا
سرمایه گذار در راه خانه پدری جلال
ایسنا
کتاب های تاریخی، «دن کیشوت» و حافظ خوانی؛ تجویزی برای مطالعه
ایرنا
ایوان مداین را آیینهء عبرت دان!
عصر ایران
ایوان مدائن به زودی فرو می ریزد / تمدن ایرانی در حال نابودی
رکنا نت
جدیدترین وعده برای مرمت طاق کسری
خبر خودرو
جامعه باستان شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی هشدار داد
اسکان نیوز
رویارویی منطقه ای ترکیه و عربستان سعودی: ایدئولوژیک - ژئوپلیتیک
ایراس
یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری
بهار نیوز
هشدار جامعه باستان شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی
مهر نیوز
یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری/ اعلام آمادگی صندوق احیا
مهر نیوز
تاکید بر هم گرایی و ریشه های مشترک با کشورهای عضو گستره تمدنی ایران
ایرنا
ثبت ملی 10 اثر منقول جدید در لرستان
خبرگزاری بسیج
600 هزار دلار برای طاق کسری
ایران آنلاین
15 اثر غیرمنقول لرستان ثبت ملی شد
ایرنا
آمریکایی ها به دنبال مهار ایران و عراق هستند
خبرگزاری خانه ملت
تخریب کامل ایوان مدائن/ دیپلماسی فرهنگی ناجی کهن پایتخت ایرانی شود
اسکان نیوز
ایوان مدائن به زودی کاملاً فرو می ریزد/دیپلماسی فرهنگی ناجی کهن پایتخت ایرانی شود
ایسنا
قاجاریه آنطور که پهلوی رواج می داد، عصر بی خبری و امتیازات نبود
ایرنا
تُلِ یگانه ی «چِگاسُفلی» در خطر حذف
مردم سالاری
قول سازمان برنامه و بودجه برای مرمت طاق کسرا
ایرنا
آموزش گنج یابی؛ در عرض مدتی کوتاه پولدار شوید!
خبرآنلاین
درخواست هنرمندان برای رسیدگی به طاق کسری
اسکان نیوز
هنرمندان خواستار رسیدگی به طاق کسری شدند
مهر نیوز
طاق کسری را نجات دهید
روزنامه شرق
هنرمندان برای نجات تاق کسری آمدند
مردم سالاری
درخواست هنرمندان از دولت های ایران و عراق/ طاق کسری را نجات دهید
آریا
خانه پدری جلال در قُرُق یک قاچاقچی؟!
صراط
هنرمندان هم برای نجات طاق کسری دست به کار شدند
ایسنا
مردم برای مرمت طاق کسری، کارزار راه انداختند
صراط
اخبار مرتبط
bltایرنا : تاکید یونسکو بر ارائه پرونده بزرگداشت مفاخر توسط حداقل دو کشور
bltمیزان : شرط میراث فرهنگی برای مرمت طاق کسری
bltمردم سالاری : شرط میراث فرهنگی برای مرمت تاق کسری
bltاسکان نیوز : بدون دعوت رسمی عراق، برای مرمت تاق کسری نمی رویم
bltقدس آنلاین : مرمت تاق کسری نیازمند درخواست رسمی دولت عراق است
bltمردم سالاری : نجات تاق کسری فقط با دعوت رسمی عراق
bltایسنا : تا دعوت رسمی عراق نباشد، برای مرمت تاق کسری نمی رویم
bltایرنا : مسوولان واحدهای تولیدی در مرمت بناهای تاریخی مشارکت کنند
bltمیزان : چرا باید «طاق کسری» را حفظ کرد؟
bltایرنا : چرا باید طاق کسری را حفظ کرد؟
bltایرنا : مسجد تاریخی گراش، یادمانی که بیانگر هویت کهن این شهر و جنوب فارس است
bltایسنا : سرمایه گذار در راه خانه پدری جلال
bltایرنا : کتاب های تاریخی، «دن کیشوت» و حافظ خوانی؛ تجویزی برای مطالعه
bltعصر ایران : ایوان مداین را آیینهء عبرت دان!
bltرکنا نت : ایوان مدائن به زودی فرو می ریزد / تمدن ایرانی در حال نابودی
bltخبر خودرو : جدیدترین وعده برای مرمت طاق کسری
bltاسکان نیوز : جامعه باستان شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی هشدار داد
bltایراس : رویارویی منطقه ای ترکیه و عربستان سعودی: ایدئولوژیک - ژئوپلیتیک
bltبهار نیوز : یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری
bltمهر نیوز : هشدار جامعه باستان شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی
bltمهر نیوز : یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری/ اعلام آمادگی صندوق احیا
bltایرنا : تاکید بر هم گرایی و ریشه های مشترک با کشورهای عضو گستره تمدنی ایران
bltخبرگزاری بسیج : ثبت ملی 10 اثر منقول جدید در لرستان
bltایران آنلاین : 600 هزار دلار برای طاق کسری
bltایرنا : 15 اثر غیرمنقول لرستان ثبت ملی شد
bltخبرگزاری خانه ملت : آمریکایی ها به دنبال مهار ایران و عراق هستند
bltاسکان نیوز : تخریب کامل ایوان مدائن/ دیپلماسی فرهنگی ناجی کهن پایتخت ایرانی شود
bltایسنا : ایوان مدائن به زودی کاملاً فرو می ریزد/دیپلماسی فرهنگی ناجی کهن پایتخت ایرانی شود
bltایرنا : قاجاریه آنطور که پهلوی رواج می داد، عصر بی خبری و امتیازات نبود
bltمردم سالاری : تُلِ یگانه ی «چِگاسُفلی» در خطر حذف
bltایرنا : قول سازمان برنامه و بودجه برای مرمت طاق کسرا
bltخبرآنلاین : آموزش گنج یابی؛ در عرض مدتی کوتاه پولدار شوید!
bltاسکان نیوز : درخواست هنرمندان برای رسیدگی به طاق کسری
bltمهر نیوز : هنرمندان خواستار رسیدگی به طاق کسری شدند
bltروزنامه شرق : طاق کسری را نجات دهید
bltمردم سالاری : هنرمندان برای نجات تاق کسری آمدند
bltآریا : درخواست هنرمندان از دولت های ایران و عراق/ طاق کسری را نجات دهید
bltصراط : خانه پدری جلال در قُرُق یک قاچاقچی؟!
bltایسنا : هنرمندان هم برای نجات طاق کسری دست به کار شدند
bltصراط : مردم برای مرمت طاق کسری، کارزار راه انداختند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.