ویروس کرونا در یک سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟

ویروس کرونا در یک سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟
91میلیون و 339 هزار و 949 مبتلا با مرگ یک میلیون و 954 هزار و 994 نفر در اثر بیماری مرموزی که یک سال است، دنیا را به چالش کشید ...
ویروس کرونا در یک سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟

91میلیون و 339 هزار و 949 مبتلا با مرگ یک میلیون و 954 هزار و 994 نفر در اثر بیماری مرموزی که یک سال است، دنیا را به چالش کشید ...

به گزارش ایسنا در یک سال گذشته، گزارش مرگ و میر و ابتلای ناشی از یک بیماری مرموز و ناشناخته از منطقه ای در چین به سازمان بهداشت جهانی خیلی سریع و در مدت کوتاهی تبدیل به اعلام بیماری عالم گیر شد که به سرعت مرزهای کشورها را درنوردید و همه دنیا را به تعطیلی و خانه نشینی برای فرار از این بیماری کشنده وا داشت.

در طول این مدت بسیاری از کسب و کارها مختل و اقتصاد اغلب کشورهای دنیا دستخوش مشکلات عدیده ای شد، رفت و آمدها از چین قطع شد و مسافرانی که از این کشور می آمدند به قرنطینه فرستاده شدند، قرنطینه های سراسری در کشورها اعمال و راه های مختلفی برای دور ماندن از شر این ویروس مرگبار امتحان شد؛ با این وجود ویروسی که حالا بیماری آن را با نام کووید 19 می شناسیم جان بسیاری از افراد در سراسر دنیا را گرفت و با ابتلای شمار بسیاری، روز به روز رکورد تازه ای می زند.

از همان نخستین روزهای شیوع ویروس جدید کرونا، تلاش برای ساخت واکسن و دارویی برای درمان این بیماری در گوشه گوشه جهان آغاز شد و در روزهایی که به سالگرد یک سالگی شیوع این ویروس نزدیک می شدیم، خبر از موفقیت چند واکسن در برابر کرونا امیدها برای نجات بشر از این بیماری را قوت می بخشید، اما درست در همین زمان خبر از انتشار نوع جهش یافته و جدید بیماری کووید در انگلستان و کمی بعد شناسایی گونه جدید در آفریقای جنوبی که کم کم به نقاط مختلف دنیا هم سرایت کرد، به نگرانی بزرگی برای جامعه جهانی تبدیل شد.

محققان و پژوهشگران سراسر دنیا از همان روزهای نخست دست به کار شدند تا دارو و درمانی برای این ویروس پیدا کنند؛ در این میان تحقیقات ادامه داشت و جهش های مختلف این ویروس مرموز شناخته می شد. کم کم مشخص شد که ویروس کرونا بر قسمت های مختلف بدن اثرگذار است و عوارض عجیب و غریبی از این بیماری از گوشه و کنار دنیا گزارش می شد.

علائم شناخته شده کووید در یک سال گذشته

از روزی که کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 (SARS-CoV-2) در دنیا منتشر شده تا امروز جهش های مختلف این بیماری و علائم عجیب و غریبی از آن گزارش شده است. در روزهای ابتدایی شیوع ویروس، تب، خستگی و سرفه های خشک رایج ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-19 معرفی شدند. بعضی از بیماران نیز ممکن بود علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند. از دیگر علائم ابتلا به این ویروس می توان به التهاب ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی و بثورات پوستی اشاره کرد. با این حال، این موارد تنها علائم مشاهده شده در بیماران کرونایی نیست. دانشمندان به تازگی علامت های دیگری از ابتلا به کووید 19 را کشف کرده اند.

مشکل تنفس، درد یا فشار مداوم در قفسه سینه، سردرگمی، ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن تغییر رنگ لبها یا صورت مایل به آبی، لیست همه علائم احتمالی نیست، اما در صورت بروز هر یک از این شرایط و استمرار آن هرچه سریعتر باید به پزشک مراجعه کنید.

دانشمندان انگلیسی اعلام کردند 172 علامت مختلف ابتلا به کووید 19 در بیماران مشاهده شده است. برخی از این علائم بسیار شایع و برخی دیگر به ندرت در مبتلایان دیده می شود. در این لیست موارد عجیبی به چشم می خورد. از تشنج های شدید تا ارتعاشات داخلی بدن و کشیدن انگشتان دست و پا از جمله مواردی است که دانشمندان در مبتلایان به کرونا مشاهده کرده اند. همچنین علائم زیادی در پوست بیماران کرونایی مشاهده شده است که از این میان می توان به خارش پوست، کبودی، پیری پوست و ایجاد توده های عجیب و غریب روی پوست اشاره کرد.

حالا پس از یک سال همزیستی انسان با این ویروس عجیب و درحالی که بسیاری از مراودات، رفتارها و عادات بشر دستخوش تغییر شده و واکسیناسیون در بسیاری از کشورهای دنیا آغاز شده و تقریبا در سالگرد یک سالگی ظهور کووید در دنیا، جهش های عجیب و غریب این بیماری دردسرساز شده است.

در اوایل دسامبر 2020، موارد جدید کووید در کنت، انگلیس افزایش یافت و دانشمندان برای دریافت سرنخ ها، نحوه جهش ویروس کرونا را بررسی کردند. نوع جدید ویروس کرونا که برای نخستین بار در انگلستان گزارش شد با سرعت بیشتری گسترش می یابد و ترس تازه ای از ادامه روند شیوع همه گیری ایجاد می کند.

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ها (CDC) اما اعلام کرده که اگرچه این نوع جهش یافته ویروس به راحتی منتقل می شود، "هیچ مدرکی" دال براینکه این نوع جدید باعث بیماری شدید در افراد می شود یا خطر مرگ را افزایش می دهد، وجود ندارد.

ویژگی های کرونای جهش یافته جدید، شامل این است که از گونه های قبلی واگیردارتر و در واقع دو برابر عفونی تر است. گفته می شود سرعت انتشارش 50 درصد بیشتر است و به سرعت جایگزین گونه قبلی می شود. آزمایش تشخیص آن بیشتر طول می کشد و آنتی بادی نجات یافتگان تأثیر کمتری روی آن دارد. این بدان معناست که تخمین زده می شود هر فرد آلوده 1.5 نفر دیگر را مبتلا کند.

نوع جهش یافته کرونا ویروس جدید، به سرعت در حال جایگزینی نسخه های دیگر ویروس است. جهش هایی دارد که ممکن است بخشی از ویروس باشد و برخی از این جهش ها قبلاً در آزمایشگاه برای افزایش توانایی ویروس در آلودگی سلول ها نشان داده شده است، همه اینها در کنار هم یک ویروسی را ایجاد می کنند که می تواند به راحتی گسترش یابد.

گونه جدید تاکنون در دست کم 33 کشور مختلف پخش شده است. هلند یکی از اولین کشورهای اروپایی پس از انگلستان بود که اعلام کرد نوع جدید ویروس را پیدا کرده است و پس از آن فرانسه، سوئد، اسپانیا، سوییس، دانمارک، آلمان و ایتالیا نیز دیگر کشورهای اروپایی بودند که موارد جدید ویروس کرونای جهش یافته در آنها پیدا شد. این ویروس به کانادا، ژاپن، لبنان، استرالیا، سنگاپور، دبی، هند، کره جنوبی و فنلاند نیز سرایت کرده است و پاکستان، آمریکا، ترکیه، بلژیک، شیلی، برزیل، مالت، نروژ، پرتغال، چین، تایوان، ایسلند و ایرلند و اردن و حتی ایران نیز دیگر کشورهایی هستند که خبر از کشف مبتلایان به نمونه جدید ویروس در کشورهایشان را اعلام کرده اند.

با این اوصاف گفته می شود که واکسن های فعلی قادر به مقابله با آن هستند، اما اگر باز هم جهش پیدا کند، ممکن است واکسن ها کارآیی نداشته باشند.

آیا جهش در ویروس اتفاق نادری است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که خیر. ویروسی که برای اولین بار در ووهان چین شناسایی شد همان ویروسی نیست که در گوشه و کنار جهان پیدا خواهید کرد. جهش D614G در ماه فوریه در اروپا ظهور کرد و به شکل غالب جهانی ویروس درآمد. جهش دیگری به نام A222V در سراسر اروپا پخش شد و به تعطیلات تابستانی مردم در اسپانیا مرتبط بود. کالج امپریال لندن جهش جدید در انگلستان را از نوع B117 ارزیابی کرده است. نوع دیگر از ویروس جهش یافته کرونا که به تازگی شناسایی شده 501.V2 نام دارد که در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.

درباره جهش های جدید چه می دانیم؟

تجزیه و تحلیل اولیه از نسخه جدید منتشر شده شناسایی 17 تغییر بالقوه مهم است. هر دو گونه یادشده ویروس کرونا جهش های متعددی را به خصوص در بخش سنبله پروتئینی پشت سر گذاشته اند که این امر سبب می شود با سرعت بیشتر جذب گیرنده های سلولی شوند و سلول های بشیتری را درگیر کنند.

یک جهش به نام N501Y مهمترین قسمت سنبله را تغییر می دهد که به عنوان "حوزه اتصال گیرنده" شناخته می شود. اینجا جایی است که سنبله اولین تماس را با سطح سلولهای بدن ما برقرار می کند. هرگونه تغییری که ورود ویروس را آسانتر کند احتمالاً باعث ایجاد مزیت در این ویروس خواهد شد. این جهش تطبیق پذیری ویروس کرونا با بدن را افزایش می دهد.

جهش دیگر حذف H69 / V70 است که در آن قسمت کوچکی از سنبله برداشته می شود. این جهش قبلا چندین بار ظهور کرده است و از جمله معروف در راسوهای آلوده بود. این جهش، موجب حذف بخشی از ویروس شده که نتیجه آن دو برابر شدن توان گونه جدید کرونا برای ایجاد عفونت است. یکی دیگر از نتایج خطرناک این حذف آن است که آنتی بادی به دست آمده از خون نجات یافتگان از ویروس کرونا از تأثیرگذاری کمتری برای حمله به این ویروس و نابودی آن برخوردار خواهد بود.

هنوز مشخص نیست آیا جهش تازه، ویروس کرونا را مرگبارتر کرده یا خیر؟ اما افزایش توان گسترش و بیماری زایی گونه جدید کرونا قطعی است و همین امر باعث خواهد شد تا بیمارستان ها با مشکلات تازه ای مواجه شوند. وقتی افراد با سرعت بیشتری به کرونا مبتلا شوند، نیاز به تخت های بیمارستانی برای بستری کردن آن ها افزایش می یابد و ممکن است فضای کافی برای همه مبتلایان به کرونا وجود نداشته باشد. درحال حاضر تنها راه جلوگیری از انتشار بیشتر این گونه جدید ویروس کرونا، اعمال محدودیت ها، بررسی های بیشتر و قرنطینه و جداسازی های افراد است و بس...

منابع: businessinsider، cdc،worldometers، who


کلیدواژه های این خبر
بیمار   سرفه   انگشتان دست   گلودرد   سردرد   اسهال   آفریقای جنوبی   سازمان بهداشت جهانی   حس بویایی   مرگ و میر   پژوهشگران   یک سالگی   جهش ژن   قرنطینه   شایع   ویروس   پزشک   واکسن   ویروس کرونا   کسب و کارها   جامعه جهانی   قفسه سینه   مبتلایان   گرفتگی بینی   گوشه   چین   اقتصاد   دارو   دانشمندان   انگلیس   ابتلا به بیماری   انگلیسی   کووید 19   مبتلایان به کرونا   مبتلا   بیماران کرونایی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «الف» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
فوت 87 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 5917 بیمار جدید
مشرق نیوز
مهار کرونای انگلیسی با تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی
ایرنا
مشکل جدید دنیا؛ و حالا کرونای جهش یافته برزیلی!
جام جم آنلاین
مورد مثبتی از ویروس انگلیسی در مازندران مشاهده نشد
ایرنا
تشریح آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان
خبرگزاری موج
شمار جان باختگان کرونا در هرمزگان به 983 نفر رسید
ایرنا
هشدار درباره موج چهارم کرونا
روزنامه شرق
چرا افراد کرونایی گاهی دچار کمردرد می شوند؟
سیمرغ
شایعات کرونای انگلیسی را باور نکنید
مردم سالاری
شایعات درباره کرونای انگلیسی را باور نکنید
ایرنا
از کرونای افسار گسیخته انگلیسی تا همکاری بیشتر ایران و چین
صدا و سیما
جلسه اضطراری سازمان بهداشت جهانی درباره سه گونه جدید ویروس کرونا
بولتن نیوز
آسیا برای پیشگیری از دنیاگیری احتمالی بعدی آماده می شود
زومیت
راهکارهای طب سنتی برای رفع سردرد
پارسینه
ویروس کرونا در یک سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟
ایسنا
جهش دوباره کرونا، این بار در ژاپن
شفا آنلاین
انواع ویروس کرونا که تاکنون شناسایی شده اند!
بازار نیوز
6 نوع کرونا که تاکنون شناسایی شده اند!
اقتصاد نیوز
دو نوع علائم کرونا در کودکان
روز پلاس
خریداری واکسن کرونا از 3 کشور آسیایی
تدبیر نو
علائم کرونای جهش یافته کودکان
پزشکان بدون مرز
واکسن کرونا از 3 کشور آسیایی خریداری می شود
افکار نیوز
گونه جدید ویروس کرونا در ژاپن کشف شد
ایران آنلاین
علائم کودکان کرونایی
ایران آنلاین
متخصص اطفال: علایم ابتلا به کرونا در کودکان متفاوت است
عصر ایران
مشاهده ویروس کرونای انگلیسی در مازندران و کردستان/لزوم تمرکز بر تهیه واکسن داخلی کرونا
برنا نیوز
کرونا دوباره جهش پیدا کرد؛ این بار در ژاپن!
اقتصاد نیوز
کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن
ایسنا
علایم ابتلا به کرونا در کودکان متفاوت است
ایرنا
کهیر کرونایی چگونه ظاهر می شود؟
صدا و سیما
نشانه های کرونای جدید را بیشتر بشناسید
شمانیوز
طرح شهید سلیمانی فوتی های کرونا را به حداقل رساند / تست انسانی واکسن کرونای داخلی موفقیت آمیز بود
خبرگزاری بسیج
عدم پایبندی انگلیس به اخلاق انسانی/ تاخیر سه ماهه در اعلام پیدایش نوع جهش یافته در این کشور
راه دانا
افزایش تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی
اقتصاد آنلاین
کرونا در اروپا/بیش از هزار مرگ کرونایی روزانه در آلمان
فردا نیوز
کرونا در آمریکا؛ سی ان ان: با وجود واکسیناسیون نشانه ای از کاهش ابتلا و مرگ و میر دیده نمی شود
میزان
فایزر امریکایی فعلاً 4 کشته داد
جوان آنلاین
بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان به 325 نفر کاهش یافت
برنا نیوز
آمار ابتلا و مرگ ومیر بر اثر کرونا در انگلیس رکورد زد
مشرق نیوز
آمار کشته های روزانه کرونا در آمریکا از 4000 گذشت/ رکورد جدید مرگ های ناشی از کرونا در آلمان و آمریکا/اقدام کشورهای آسیایی به تشدید محدودیتهای کرونایی
آریا
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : فوت 87 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ شناسایی 5917 بیمار جدید
bltایرنا : مهار کرونای انگلیسی با تشدید رعایت پروتکل های بهداشتی
bltجام جم آنلاین : مشکل جدید دنیا؛ و حالا کرونای جهش یافته برزیلی!
bltایرنا : مورد مثبتی از ویروس انگلیسی در مازندران مشاهده نشد
bltخبرگزاری موج : تشریح آخرین وضعیت کرونا در هرمزگان
bltایرنا : شمار جان باختگان کرونا در هرمزگان به 983 نفر رسید
bltروزنامه شرق : هشدار درباره موج چهارم کرونا
bltسیمرغ : چرا افراد کرونایی گاهی دچار کمردرد می شوند؟
bltمردم سالاری : شایعات کرونای انگلیسی را باور نکنید
bltایرنا : شایعات درباره کرونای انگلیسی را باور نکنید
bltصدا و سیما : از کرونای افسار گسیخته انگلیسی تا همکاری بیشتر ایران و چین
bltبولتن نیوز : جلسه اضطراری سازمان بهداشت جهانی درباره سه گونه جدید ویروس کرونا
bltزومیت : آسیا برای پیشگیری از دنیاگیری احتمالی بعدی آماده می شود
bltپارسینه : راهکارهای طب سنتی برای رفع سردرد
bltایسنا : ویروس کرونا در یک سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟
bltشفا آنلاین : جهش دوباره کرونا، این بار در ژاپن
bltبازار نیوز : انواع ویروس کرونا که تاکنون شناسایی شده اند!
bltاقتصاد نیوز : 6 نوع کرونا که تاکنون شناسایی شده اند!
bltروز پلاس : دو نوع علائم کرونا در کودکان
bltتدبیر نو : خریداری واکسن کرونا از 3 کشور آسیایی
bltپزشکان بدون مرز : علائم کرونای جهش یافته کودکان
bltافکار نیوز : واکسن کرونا از 3 کشور آسیایی خریداری می شود
bltایران آنلاین : گونه جدید ویروس کرونا در ژاپن کشف شد
bltایران آنلاین : علائم کودکان کرونایی
bltعصر ایران : متخصص اطفال: علایم ابتلا به کرونا در کودکان متفاوت است
bltبرنا نیوز : مشاهده ویروس کرونای انگلیسی در مازندران و کردستان/لزوم تمرکز بر تهیه واکسن داخلی کرونا
bltاقتصاد نیوز : کرونا دوباره جهش پیدا کرد؛ این بار در ژاپن!
bltایسنا : کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در ژاپن
bltایرنا : علایم ابتلا به کرونا در کودکان متفاوت است
bltصدا و سیما : کهیر کرونایی چگونه ظاهر می شود؟
bltشمانیوز : نشانه های کرونای جدید را بیشتر بشناسید
bltخبرگزاری بسیج : طرح شهید سلیمانی فوتی های کرونا را به حداقل رساند / تست انسانی واکسن کرونای داخلی موفقیت آمیز بود
bltراه دانا : عدم پایبندی انگلیس به اخلاق انسانی/ تاخیر سه ماهه در اعلام پیدایش نوع جهش یافته در این کشور
bltاقتصاد آنلاین : افزایش تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونای انگلیسی
bltفردا نیوز : کرونا در اروپا/بیش از هزار مرگ کرونایی روزانه در آلمان
bltمیزان : کرونا در آمریکا؛ سی ان ان: با وجود واکسیناسیون نشانه ای از کاهش ابتلا و مرگ و میر دیده نمی شود
bltجوان آنلاین : فایزر امریکایی فعلاً 4 کشته داد
bltبرنا نیوز : بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان به 325 نفر کاهش یافت
bltمشرق نیوز : آمار ابتلا و مرگ ومیر بر اثر کرونا در انگلیس رکورد زد
bltآریا : آمار کشته های روزانه کرونا در آمریکا از 4000 گذشت/ رکورد جدید مرگ های ناشی از کرونا در آلمان و آمریکا/اقدام کشورهای آسیایی به تشدید محدودیتهای کرونایی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.