قبض آب مشترکان با 15 متر مکعب مصرف رایگان می شود

قبض آب مشترکان با 15 متر مکعب مصرف رایگان می شود
ایران اکونومیست- معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور گفت: انتظار می رود پس از اجرای طرح آب امید و تشویق مشترکان بتوانیم مصرف را تا 10 درصد کاهش دهیم. از مجموع مشترکان، حدود 15 درصد که شامل 3 میلیون و 900 هزار مشترک است شامل این طرح هستند.
قبض آب مشترکان با 15 متر مکعب مصرف رایگان می شود

قبض آب مشترکان کم مصرف رایگان می شود

حمیدرضا کشفی امروز در حاشیه بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق و شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران در نشستی خبری در پاسخ به ایسنا در خصوص جزییات طرح آب امید، اظهار کرد: بر اساس این طرح که از اول دی ماه پیاده سازی شده، کسانی که یک سوم الگو مصرف داشته باشند از هرگونه پرداخت آب بها معاف هستند، اظهار کرد: آئین نامه های مربوط به این طرح تدوین و صادر شده است.
وی افزود: در طرح آب امید، بر اساس الگوی مصرف کسانی که 15 متر مکعب مصرف داشته باشند، به عنوان خوش مصرف، دو برابر این رقم پرمصرف و بیش از آن به عنوان بد مصرف تلقی می شوند. در این طرح، تمامی مشترکان بویژه پرمصرف و بد مصرف که در دوره های گذشته مصارف بالایی داشتند به صورت خاص شناسایی شده و به این مشترکان اطلاع رسانی صورت می گیرد. به این دسته از مشترکان روش های کاهش مصرف اطلاع رسانی می شود و اطلاعات و تخصص شرکت ها در رابطه با روش های کاهش مصرف در اختیار کلیه مشترکان قرار خواهد گرفت.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور درباره افزایش تعرفه ها برای مشترکان پرمصرف و بد مصرف گفت: اکنون تعرفه ها به صورت پلکانی است. وقتی به طور مثال 450 تا 500 تومان تعرفه آب بها است، این رقم متوسط است و الگوی مصرف بین 180 تا 200 تومان محاسبه و برای مشترکان پرمصرف و بد مصرف مبلغ مازاد، تقسیم تعرفه به صورت پلکانی اعمال می شود.
به گفته کشفی اجازه داده شده 20 تومان از این رقم که جریمه نیست در جاهایی مصرف شود که مقاصد آن هم در قانون مشخص شده است. گرچه دنبال این هستیم که برای بالانس درآمد ناشی از آب امید که حدود 200 میلیارد تومان کاهش درآمد خواهیم داشت، کار به گونه ای باشد که بیش از این ضرر ندهیم چرا که شرکت های آب و فاضلاب ضررده هستند و کمک هایی را باید از دولت بگیرند.
وی با بیان اینکه اصلاح تعرفه برای مشترکان بد مصرف و پرمصرف است، یادآوری کرد: رقم 20 تومان مختص امسال نیست و سال های سال در بودجه وجود دارد و در سال گذشته 15 تومان بود. این رقم پیشتر از مشترکان آب شهری گرفته می شد که امسال مجلس مصوب کرد برای مشترکان بالای الگوی مصرف باشد. این پول به خزانه واریز و برای آبرسانی به روستاها و عشایر تخصیص داده می شود. نام این جریمه نیست بلکه عوارضی است که از مشترک شهری در سال های گذشته گرفته می شد و امسال مجلس مصوب کرد از مشترکان شهری با مصرف بالای الگوی مصرف گرفته شود. این رقم به عنوان عوارض در قبوض تعیین می شود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور با بیان این که در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور دنبال شفاف سازی نحوه اخذ آب بها هستیم و در سیستم ما کاملا مشخص است گفت: وقتی قبوض الکترونیکی می شود به آنهایی که معافیت کامل می گیرد و کسانی که برای آنها تعرفه های بیشتر اعمال می شود اطلاع رسانی خواهد شد.
طرح فاضلاب اهواز به کجا رسید؟
کشفی در خصوص طرح های فاضلاب اهواز گفت: در این شهر دو عقب ماندگی در زیرساخت های فاصلاب و جمع آوری آب های سطحی وجود دارد که در خصوص دومین زیرساخت می توان گفت به غیر از مناطقی که از پیش در نظر گرفته شده بود کار خاصی انجام نشده است و در خصوص آب های سطحی هم وزارت کشور و به تبع آن، شهرداری اهواز پیگیر حل موضوعات هستند و این ارتباطی با شرایط و شرح وظایف کاری وزارت نیرو ندارد.
وی با اشاره به فرسودگی 50 تا 60 درصدی شبکه فاضلاب اهواز اظهار داشت: با وجود هزینه های صورت گرفته، تصفیه خانه اصلی شهر نهایی شده و تصفیه خانه غرب اهواز هم در مرحله فاینانس قرار دارد.
کشفی گفت: با موافقت مقام معظم رهبری، 50 میلیون یورو برداشت از صندوق توسعه ملی صورت گرفته که حدود 25 درصد آن تخصیص شده و مراحل انتخاب پیمانکار که قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا است در حال نهایی شدن است و پیش از آن، پیمانکار مربوطه کارهای اساسی را شروع کرده و طرح نهایی و مصوب شده و به نحو مطلوبی انجام می شود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آبفای کشور افزود: در این مدت کار بازسازی نقاط ریزشی که در هنگام بارندگی مشکل ساز و منجر به سرریز شدن فاضلاب می شد، آغاز شده که بخشی انجام و بخش دیگر در دست انجام قرار دارد. تقریبا تمام شبکه فاضلاب اهواز قبل از شروع فصل بارندگی لایروبی شده و امید است مشکلات کمتری داشته باشد.
کشفی در خصوص صدمات وارده به تاسیسات آب و فاضلاب ناشی از قطعی برق هم گفت: خسارتی وارد نشده اما با توجه به قطعی برق، در برخی ایستگاه های پمپاژ و تصفیه خانه ها که به صورت پمپاژ آب ارسال می شود، قطعی آب داشتم. سال ها به دنبال تامین اعتبار از منابع دولتی و داخلی هستیم تا بتوانیم تمام تاسیسات را به دیزل ژنراتورهای مورد نیاز تجهیز کنیم که در صورت قطعی برق، قطعی آب نداشته باشیم و در سال های اخیر هم سامانه های اصلی مجهز شدند و در برنامه پایداری برق در صنعت آب و فاضلاب در صورت تامین اعتبار، قطعی آب نخواهیم داشت.
51.5 درصد جمعیت شهری زیر پوشش هستند
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آبفای کشور درباره جمعیت زیر پوشش سیستم فاضلاب شهری و روستایی هم گفت: 51.5 درصد جمعیت شهری زیر پوشش هستند و این شاید زیاد دقیق نباشد؛ در برخی شهرها تصفیه خانه مکفی است اما شبکه نداریم و بر عکس. این به معنای آن است که به اندازه 50 درصد بیشتر کار کردیم.
وی افزود: در مناطق روستایی تکلیف ما در برنامه های پنجم و ششم این بود که 8 درصد جمعیت روستایی از سیستم های مدرن فاصلاب برخودار شوند که به دلیل عدم تامین اعتبار در برنامه پنجم محقق نشد و مجددا در برنامه ششم گنجانده شد.
کشفی با اشاره به پروژه جمع آوری فاضلاب 700 روستای کشور که به دلیل شاخص های زیست محیطی فاضلاب آنها باید زودتر جمع آوری شوند اظهار داشت: بر این اساس از بانک توسعه اسلامی وامی گرفته شد و دولت هم ردیف ریالی ایجاد کرد که با تکمیل پروژه ها در فاز اول که 280 روستا را شامل می شود، جمعیت روستایی برخوردار از سیستم های مدرن فاضلاب به 4 درصد می رسد که اکنون این رقم یک درصد است.
تعاملات با عراق در زمینه آب و فاضلاب چقدر است؟
وی درباره تعاملات با عراق در زمینه آب و فاضلاب نیز گفت: با کشورهایی مانند عراق فعالیت ها بیشتر در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی است که در بخش پیمانکاران داخلی آب و فاضلاب بدنه فنی فاخری ایجاد شده و تقریبا تمام تصفیه خانه های آب و فاضلاب کشور توسط این پیمانکاران و مشاوران انجام می شود.
کشفی اضافه کرد: بزرگترین تصفیه خانه های کشور در تهران، اصفهان و مشهد توسط شرکت های ایرانی طراحی و نظارت و با پیشرفته ترین متدولوژی ها توسط پیمانکاران داخلی ساخته می شود.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: این می تواند پتانسیل خوبی برای بازسازی زیرساخت های آب و فاضلاب عراق باشد که در چند سال گذشته از بین رفته است و طبق مصوبه چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و عراق، پیمانکاران و مشاوران ایرانی که هم اینک نیز در این کشور حضور دارند، قرار شد به صورت منجسم تر در عراق حضور بهتر و بیشتری داشته باشند.
وی ادامه داد: فعلا بحث فاینانس در پروه های آب و فاضلاب عراق نداریم اما برای پیمانکاران ایرانی در عراق توسط دولت این کشور تامین اعتبار خواهد شد که با توجه به بازار رقابتی گسترده در این کشور، کارهای ساخت و طراحی را انجام خواهند داد.
کشفی با اشاره به حضور بخش خصوصی ایران در ساخت تصفیه خانه ها و ایستگاه های پمپاژ در کشورهایی مانند تانزانیا، کوبا و ونزوئلا هم گفت: این میزان در مقابل توان بخش خصوصی کشور اندک است و باید توسعه پیدا کند.
وی در خصوص روند طرح های فاینانس طرح های آب و فاضلاب کشور با کشورهایی مانند چین در شرایط تحریمی موجود اظهار داشت: ما جزو کشورهایی هستیم که از بانک های توسعه زیادی وام دریافت کرده ایم. از بانک جهانی حدود 800 میلیون دلار وام تاکنون در بخش آب و فاضلاب گرفته ایم و همچنین حدود 900 میلیون یورو از بانک توسعه اسلامی و حدود 80 میلیون یورو دیگر نیز از بانک اکو وام دریافت شده است.
کشفی گفت: ایران جزو معدود کشورهایی است که اجازه دارد پیمانکاران آن به صورت داخلی انتخاب شوند و از حضور پیمانکاران خارجی جلوگیری نمی شود ولی قطعا مزیت رقابتی با پیمانکاران داخلی است. در جاهایی که وام گرفته شده به عنوان نمونه در شیراز، گیلان، مازندران، مشهد و تهران اغلب بیش از 90 درصد پروژه ها را پیمانکاران ایرانی برنده شده اند اما فاینانس خارجی است.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: در خصوص فاینانس، بر اساس قانون آن کشور باید درصدی از تجهیزات در کشور مبدا تامین شود که وقتی فاینانسی در 5 شهر خوزستان، شهر تهران و یا مشهد انجام شده، اغلب ترکیب و مشارکت، ایرانی اعم از مشاوران و پیمانکاران هستند و بخش هایی که می شد در داخل تجهیزات آن تامین شود بخشی از تجهیزات از خارج تامین شده است. اما با توجه به نسبتا ارزانی ساخت داخل نسبت به خارجی، کشورهای فاینانس دهنده هم ترجیح می دهد که بخشی از تجهیزات در داخل ایران ساخته شود.
وی همچنین با اشاره به یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب گفت: این بزرگترین خصوصی سازی دولت بوده و 31 شرکت دولتی دراین چارچوب منحل و با شرکت های غیر دولتی شهری ادغام شده است.
معاون راهبری و نظارت بر بهره برداری آبفای کشور در عین حال از تشکیل کارگروه ملی اطلاع رسانی در شرکت آب و فاضلاب کشور و به تبع آن کارگروه اطلاع رسانی استانی به ریاست مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استانی و دبیری مدیر روابط عمومی این شرکت ها خبر داد و گفت: در سطح ملی افرادی که فکر می کردیم می توانند پاسخگوی سوالات عمده باشند در این کارگروه گنجانده شده اند. ایسنا

کلیدواژه های این خبر
اهواز   وزارت نیرو   فاضلاب   آبرسانی روستایی   آب بها   فاینانس   فرسودگی   کاهش درآمد   تاسیسات   مشترکان پرمصرف   متر مکعب   کاهش مصرف   الگوی مصرف   شبکه فاضلاب   نمایشگاه بین المللی صنعت   آب و فاضلاب   شهرداری   درآمد   تصفیه خانه   افزایش تعرفه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران اکونومیست» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
طرح پیشنهادی افزایش آب بهای مشترکان پر مصرف
اقتصاد آنلاین
کشفی: مشترکان پرمصرف باید قیمت تمام شده آب را پرداخت کنند
خبرگزاری دانشجو
مشترکان پرمصرف باید قیمت تمام شده آب بها را پرداخت کنند
صدا و سیما
مشترکان پرمصرف باید قیمت تمام شده آب را پرداخت کنند
مهر نیوز
پروژه های آبفا در استان بوشهر با 252میلیارد ریال کلنگ زنی و افتتاح می شود
تسنیم
80درصد روستاهای آذربایجان شرقی زیر پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار دارند
ایرنا
13 درصد آب کشور در شبکه توزیع هدر رفت
بازار نیوز
کاهش 13 درصدی هدر رفت آب در کشور
شبکه خبر
آبفا: هدر رفت آب در کشور 13 درصد کاهش یافت
ایرنا
کاهش 200 میلیاردی درآمد وزارت نیرو با اجرای طرح آب رایگان
صدا و سیما
70 درصد آب توزیعی در شبکه را 40 درصد مشترکان مصرف می کنند
عصر پرس
تخفیف صد درصدی برای 3 میلیون و 900 هزار مشترک آب
میزان
3 میلیون و 900 هزار مشترک مشمول آب رایگان
صدا و سیما
تخفیف صد درصدی برای حدود 4 میلیون مشترک آب
مشرق نیوز
جزئیات طرح «آب امید»
خبرگزاری دانشجو
جبران 200 میلیارد تومان کسری درآمد "آب رایگان" از جیب پرمصرف ها
تسنیم
تدوین آئین نامه های مربوط به طرح "آب امید"
عصر پرس
رایگان شدن قبض آب 3میلیون و 900هزار مشترک
اقتصاد آنلاین
آئین نامه «آب امید» صادر شد/3.9 میلیون نفر تحت پوشش قرار دارند
مهر نیوز
3.9 میلیون مشترک مشمول طرح «آب امید» می شوند
ایرنا
چه تعداد مشترک شامل قبض رایگان آب می شوند
اقتصاد نیوز
قبض آب 3 میلیون و 900 هزار مشترک رایگان می شود
ایسنا
آخرین وضعیت فاینانس طرح های آب و فاضلاب کشور/ تشریح روند افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف و بدمصرف
خبرگزاری ایلنا
10 هزار روستایی البرز از نعمت آب سالم بهره مند شدند
ایرنا
محکومیت شهردار اهواز غیرقطعی است
رهیاب نیوز
اهواز شبکه دفع آب های سطحی نداشته و ندارد
آرا نیوز
ابتلای مردم اهواز به هپاتیت A به دلیل تلاقی آب و فاضلاب گزارش شده بود
خوزنیوز
شورای شهر: ابتلای مردم اهواز به هپاتیت A به دلیل تلاقی آب و فاضلاب گزارش شده؛ اما توجهی نشد
انتخاب
اهواز شبکه دفع آب های سطح نداشته و ندارد
مهر نیوز
ابتلای مردم اهواز به هپاتیت A + جزئیات مهم
اقتصاد نیوز
واگذاری پساب تصفیه خانه های فاضلاب به شهرداری تهران
مهر نیوز
واگذاری پساب تهران به شهرداری از سال آینده
صدا و سیما
واگذاری پساب تصفیه خانه های فاضلاب به شهرداری تهران آغاز می شود
عصر پرس
پیامدهای طرح ناتمام فاضلاب در سربیشه
ایرنا
اختصاص 1500 میلیارد تومان از سهم نفت برای گازرسانی به مناطق محروم
اقتصادگردان
12 طرح بزرگ با مشارکت وزارت دفاع در استان همدان عملیاتی می شود
ایرنا
65 هزار مشترک آب شامل طرح قبض رایگان
صدا و سیما
حبس و انفصال خدمت در انتظار شهردار و مدیر سابق آبفای اهواز
پانا
163 هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان مشمول طرح "آب امید" می شوند
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
آب 163 هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان رایگان می شود
فرتاک نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد آنلاین : طرح پیشنهادی افزایش آب بهای مشترکان پر مصرف
bltخبرگزاری دانشجو : کشفی: مشترکان پرمصرف باید قیمت تمام شده آب را پرداخت کنند
bltصدا و سیما : مشترکان پرمصرف باید قیمت تمام شده آب بها را پرداخت کنند
bltمهر نیوز : مشترکان پرمصرف باید قیمت تمام شده آب را پرداخت کنند
bltتسنیم : پروژه های آبفا در استان بوشهر با 252میلیارد ریال کلنگ زنی و افتتاح می شود
bltایرنا : 80درصد روستاهای آذربایجان شرقی زیر پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار دارند
bltبازار نیوز : 13 درصد آب کشور در شبکه توزیع هدر رفت
bltشبکه خبر : کاهش 13 درصدی هدر رفت آب در کشور
bltایرنا : آبفا: هدر رفت آب در کشور 13 درصد کاهش یافت
bltصدا و سیما : کاهش 200 میلیاردی درآمد وزارت نیرو با اجرای طرح آب رایگان
bltعصر پرس : 70 درصد آب توزیعی در شبکه را 40 درصد مشترکان مصرف می کنند
bltمیزان : تخفیف صد درصدی برای 3 میلیون و 900 هزار مشترک آب
bltصدا و سیما : 3 میلیون و 900 هزار مشترک مشمول آب رایگان
bltمشرق نیوز : تخفیف صد درصدی برای حدود 4 میلیون مشترک آب
bltخبرگزاری دانشجو : جزئیات طرح «آب امید»
bltتسنیم : جبران 200 میلیارد تومان کسری درآمد "آب رایگان" از جیب پرمصرف ها
bltعصر پرس : تدوین آئین نامه های مربوط به طرح "آب امید"
bltاقتصاد آنلاین : رایگان شدن قبض آب 3میلیون و 900هزار مشترک
bltمهر نیوز : آئین نامه «آب امید» صادر شد/3.9 میلیون نفر تحت پوشش قرار دارند
bltایرنا : 3.9 میلیون مشترک مشمول طرح «آب امید» می شوند
bltاقتصاد نیوز : چه تعداد مشترک شامل قبض رایگان آب می شوند
bltایسنا : قبض آب 3 میلیون و 900 هزار مشترک رایگان می شود
bltخبرگزاری ایلنا : آخرین وضعیت فاینانس طرح های آب و فاضلاب کشور/ تشریح روند افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف و بدمصرف
bltایرنا : 10 هزار روستایی البرز از نعمت آب سالم بهره مند شدند
bltرهیاب نیوز : محکومیت شهردار اهواز غیرقطعی است
bltآرا نیوز : اهواز شبکه دفع آب های سطحی نداشته و ندارد
bltخوزنیوز : ابتلای مردم اهواز به هپاتیت A به دلیل تلاقی آب و فاضلاب گزارش شده بود
bltانتخاب : شورای شهر: ابتلای مردم اهواز به هپاتیت A به دلیل تلاقی آب و فاضلاب گزارش شده؛ اما توجهی نشد
bltمهر نیوز : اهواز شبکه دفع آب های سطح نداشته و ندارد
bltاقتصاد نیوز : ابتلای مردم اهواز به هپاتیت A + جزئیات مهم
bltمهر نیوز : واگذاری پساب تصفیه خانه های فاضلاب به شهرداری تهران
bltصدا و سیما : واگذاری پساب تهران به شهرداری از سال آینده
bltعصر پرس : واگذاری پساب تصفیه خانه های فاضلاب به شهرداری تهران آغاز می شود
bltایرنا : پیامدهای طرح ناتمام فاضلاب در سربیشه
bltاقتصادگردان : اختصاص 1500 میلیارد تومان از سهم نفت برای گازرسانی به مناطق محروم
bltایرنا : 12 طرح بزرگ با مشارکت وزارت دفاع در استان همدان عملیاتی می شود
bltصدا و سیما : 65 هزار مشترک آب شامل طرح قبض رایگان
bltپانا : حبس و انفصال خدمت در انتظار شهردار و مدیر سابق آبفای اهواز
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : 163 هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان مشمول طرح "آب امید" می شوند
bltفرتاک نیوز : آب 163 هزار مشترک خانگی کم مصرف استان اصفهان رایگان می شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.