پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند

پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند
یک کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه پلتفرم های اجتماعی در حال تغییر اعمال حاکمیت دولتها هستند، گفت: در مقابله با قدرت این شبکه های خارجی، نیازمند استقلال نسبی در خدمات پایه و کاربردی هستیم.
پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند

به گزارش پایداری ملی به نقل از مهر، پلتفرم های اجتماعی طی هفته های اخیر با اخراج دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از عضویت در این شبکه ها، قدرت خود را به نمایش گذاشته و نشان دادند که به زودی شاهد تغییر در مناسبات سیاسی جهان و حکمرانی پلتفرم ها بر حکمرانی دولتها خواهیم بود. با این وجود این سوال مطرح می شود که ما برای آینده کشور در حوزه حکمرانی فضای مجازی و حاکمیت سایبری چه عملکردی باید داشته باشیم.
محمد مهدی حبیبی فعال فضای مجازی در این باره معتقد است که حیات حقیقی ما به پلتفرم ها محتاج شده و این شبکه هستند که برای ما قاعده تعیین می کنند به همین دلیل دولت ها باید از خواب بیدار شده و این حاکمیت را تحت کنترل خود درآورند.
وی با بیان اینکه آن کسی می تواند در مقابل دیگران حکمرانی کند که نیازهای دیگران را در اختیار داشته و بتواند به آن پاسخ دهد، گفت: تا زمانی که افراد نیازمند شبکه های اجتماعی باشند، این پلتفرم ها به همان میزان قدرت پیدا کرده و می توانند حکمرانی کنند.
حیات حقیقی ما به پلتفرم های اجتماعی محتاج شده
این کارشناس با اشاره به اینکه در شرایط کنونی پلتفرم های فضای مجازی وارد زندگی مردم شده و نقاط و گلوگاههای نیاز مردم را شناسایی می کنند، ادامه داد: به همین دلیل است که حیات حقیقی ما به پلتفرم های اجتماعی محتاج شده و طبیعتاً این شبکه ها بر ما حکومت کرده و برای ما قاعده می گذارند.
وی با اشاره به اقداماتی که پلتفرم های اجتماعی در انتخابات آمریکا و نیز پس از آن در خصوص رئیس جمهور این کشور به کار بردند، اضافه کرد: پلتفرم های فضای مجازی برای استفاده کاربر از این فضا شرط و شروط می گذارند و حالا تفاوتی نخواهد داشت که این کاربر رئیس دولتی مانند آمریکا باشد و یا یک فردی معمولی؛ چرا که همه کاربران به نوعی نیازمند این بستر هستند.
دولت ها باید زودتر از خواب بیدار شوند
حبیبی با تاکید بر اینکه دولت ها باید زودتر از خواب بیدار شده و بتوانند از طریق نیازهایی که این پلتفرم ها دارند، آنها تحت کنترل خود در بیاورند، گفت: در این صورت دولت ها می توانند در مقابله با قدرت پلتفرم های خارجی موفق شوند. برای مثال پلتفرم ها نیازهایی مانند سرور، فضا و زیرساخت های ارتباطی و تبادلات مالی دارند و دولت ها می توانند از این نیازمندی ها به نفع خود استفاده کرده و پلتفرم ها را تحت کنترل خود درآورند.
عضو هیأت مدیره مجمع فعالان فضای مجازی پاک ادامه داد: با توجه به اینکه هنوز شرایط به گونه ای نیست که تمامی نیازهای بشر محتاج به پیام رسان های اجتماعی باشد، دولت ها نباید غفلت کرده و باید قواعد و قوانینی بگذارند تا بتوانند پلتفرم ها را وابسته به خود نگه دارند. در این صورت دولت ها می توانند حکومت نسبی خود را بر پلتفرم ها داشته باشند و در غیر این صورت بازنده این میدان خواهند بود.
دولت آینده همان صاحب پلتفرم است
این کارشناس با اشاره به اینکه برخی کشورها به این سمت حرکت کرده اند، گفت: دولت ها در حال تبدیل شدن به پلتفرم های مجازی هستند و حتی پیش بینی می شود که مهم ترین خدمات دولتی بر بستر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی عرضه شود. در این صورت می توان گفت که دولت آینده همان صاحب پلتفرم است.
حبیبی خاطرنشان کرد: همانطور که روزی دولت ها، زیرساخت های حیاتی و عمومی مانند آب و برق و جاده را فراهم کرده و حاکمیت بر آن را در اختیار خود داشتند، هم اکنون باید این حاکمیت را به سمت پلتفرم های اجتماعی ببرند. در غیر این صورت عمر دولت ها محدود خواهد بود. اتفاقی که می افتد این است که کم کم پلتفرم های اجتماعی و سرویس دهندگان مختلف در فضای مجازی، به تمامی نیازهای مردم تسلط داشته و همه مردم را محتاج خود می کنند.
وی گفت: در صورت وقوع این اتفاق، برخورد و مقابله با بسترها و پلتفرم های اجتماعی نه تنها ممکن نخواهد بود بلکه این پلتفرم ها تمامی ابعاد زندگی مردم را نیز تحت تأثیر قرار خواهند داشت.
در کشوری بیرون از مرز خودمان سکونت داریم
حبیبی با اشاره به آمادگی کشور برای مقابله با قدرت پلتفرم ها، بر لزوم اهمیت این موضوع از سوی حاکمیت تاکید کرد و گفت: مردم نباید خود را وابسته به پلتفرم های خارجی کنند. پلتفرهایی که دست ما به صاحبان آنها نمی رسد. معنای وابستگی به پلتفرم های خارجی این است که در کشوری بیرون از مرز خودمان سکونت داریم و دولت آن نیز به انتخاب ما تعیین نمی شود.
وی تصریح کرد: مردم نیازهایی دارند و این نیازها باید از سوی دولت، پاسخ داده شود؛ اگر دولت نیاز مردم در حوزه فضای مجازی را پاسخ دهد می توان حکمرانی سایبری را حفظ کرد و با این منطق لازم است که سرویس های پایه و حیاتی خودمان را در کشور توسعه دهیم. برای مثال در لایه زیرساخت های نرم افزاری سیستم عامل یکی از این نیازها است. هم اکنون سیستم عامل های خارجی مانند ویندوز، اندروید و ios در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی می توانند علیه ما اقدام کرده و خدمات خود را از دسترس ما خارج کنند. همان اتفاقی که به راحتی در زمینه حذف تلگرام طلایی از گوشی کاربران ایرانی توسط گوگل رخ داد و توانی برای برخورد با آن نبود.
این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه ما باید یک استقلال نسبی در حوزه سیستم عامل داشته باشیم تاکید کرد: اگر روزی با مواردی اینچنینی در زمینه سیستم عامل مواجه شدیم و روی ما حاکمیتی اعمال شد، درصد بالایی از کاربران، دارای سیستم عامل داخلی باشند و مشکلی ایجاد نشود.
حبیبی اضافه کرد: در لایه خدمات پایه مانند موتور جستجو و پیام رسان های اجتماعی و خدماتی از این قبیل نیز نیازمند یک نمونه داخلی قابل اتکا و اعتماد هستیم که امور مردم را پاسخگو باشند. در این صورت می توانیم بگوییم که در دنیای آینده پلتفرم ها، مرز حاکمیتی ما مشخص است. در غیر این صورت مجبور خواهیم بود که در مرز مجازی کشور دیگری مستقر شویم و هیچ قدرتی در خصوص اعمال حاکمیت آنها بر خودمان نخواهیم داشت.

کلیدواژه های این خبر
آمریکا   مجمع   رییس جمهور آمریکا   نیازمندی ها   سایبری   مجازی   رئیس جمهور   پلت فرم   پیام رسان های اجتماعی   کارشناس فضای مجازی   قواعد   محتاج   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   پیش بینی   انتخابات آمریکا   آب و برق   فعال فضای مجازی   کاربران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پایداری ملی» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
فقر سواد رسانه ای، عامل استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی است
راه دانا
اختلال در دسترسی به نمایشگاه مجازی کتاب
صراط
جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا/ فیلترینگ صدها هزار محتوا در فضای مجازی
خبرگزاری دفاع مقدس
کرملین: پوتین قصد تماس با بایدن و ترامپ را ندارد
ایرنا
جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا
مهر نیوز
مهندسی سیاسی پلتفرم های آمریکایی در دنیا
ایران آنلاین
ممانعت تلگرام از انتشار محتوای خشونت در خلال حمله به کنگره آمریکا
خبرگزاری دانشجو
نظر آمریکایی ها درباره مسدود شدن توییتر ترامپ
فردا نیوز
خانم بازیگر در کنار فوتبالیست پیشکسوت / توضیحات میثم مطیعی درباره عدم حضورش در مراسم های اخیر
باشگاه خبرنگاران
درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟
شهدای ایران
درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟/ ماجرای پلتفرم های ایرانی به کجا رسید؟
هم اندیشی
ادامه جنگ شبکه های اجتماعی با ترامپ و هوادارانش
سایت جماران
اعتراض اروپا به نقض آزادی بیان در آمریکا
روزنامه شرق
شرایط کنگره مرا یاد منطقه سبز بغداد می اندازد
افکار نیوز
فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها
مهر نیوز
حذف ترامپ از همه شبکه های اجتماعی، «تمامیت خواهی سایبری» است
افکار نیوز
حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام مجددا فعال شد
دیده بان ایران
حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام فعال شد
دنیای اقتصاد
پلتفرمها بستر خشونت سیاسی و آزادی افسانه ای
ایران آنلاین
ایجاد هرج ومرج و خسارت، به معنای آزادی بیان نیست
ایسنا
وقتی در فضای مجازی حکومت نظامی شد
مهر نیوز
مقام روس: حذف ترامپ از همه شبکه های اجتماعی، «تمامیت خواهی سایبری» است
فارس
آزادی و استبداد مجازی
خبرگزاری دانشجو
تحریمِ سلطان تحریم؛ دو بانک آمریکایی نیز ارتباط مالی با ترامپ را قطع کردند
خبرگزاری دفاع مقدس
با پلتفرم های اجتماعی یعنی در کشوری بیرون از مرز خودمان سکونت داریم!
میگنا
پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند
مهر نیوز
ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد؟
ایران آنلاین
کانال ترامپ در یوتیوب به دلیل تحریک به خشونت به حالت تعلیق درآمد
خرداد نیوز
ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد
مهر نیوز
چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی/ نگرانی کشورها از چشم انداز آینده
خبرگزاری دفاع مقدس
کانال ترامپ در یوتیوب به حالت تعلیق درآمد
تابناک
شبکه های به اصطلاح اجتماعی؛ حتی حذف رئیس جمهور !
میزان
یوتیوب هم ترامپ را بیرون کرد
مشرق نیوز
چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی
مهر نیوز
روز سقوط
دنیای اقتصاد
حساب 70 هزار طرفدار ترامپ در توئیتر مسدود شد
الف
کارزار توییتری برای حذف ترامپ از «تنها در خانه 2»
ایرنا
توئیتر حساب ده ها هزار هوادار ترامپ را مسدود کرد
دنیای اقتصاد
بسته خبری جماران؛ 22 دی 1399
سایت جماران
الزام استراتژی تهاجمی برای فتح بازارهای جهان / آیا فیلترینگ ابزار اعمال قدرت است؟ / گام برداشتن مرکز ملی فضای مجازی در خط مقام معظم رهبری
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltراه دانا : فقر سواد رسانه ای، عامل استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی است
bltصراط : اختلال در دسترسی به نمایشگاه مجازی کتاب
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا/ فیلترینگ صدها هزار محتوا در فضای مجازی
bltایرنا : کرملین: پوتین قصد تماس با بایدن و ترامپ را ندارد
bltمهر نیوز : جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا
bltایران آنلاین : مهندسی سیاسی پلتفرم های آمریکایی در دنیا
bltخبرگزاری دانشجو : ممانعت تلگرام از انتشار محتوای خشونت در خلال حمله به کنگره آمریکا
bltفردا نیوز : نظر آمریکایی ها درباره مسدود شدن توییتر ترامپ
bltباشگاه خبرنگاران : خانم بازیگر در کنار فوتبالیست پیشکسوت / توضیحات میثم مطیعی درباره عدم حضورش در مراسم های اخیر
bltشهدای ایران : درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟
bltهم اندیشی : درباره کوچ جهانی از واتس اپ/ مسئولین ایرانی در خط مقدم هستند یا تماشاگر؟/ ماجرای پلتفرم های ایرانی به کجا رسید؟
bltسایت جماران : ادامه جنگ شبکه های اجتماعی با ترامپ و هوادارانش
bltروزنامه شرق : اعتراض اروپا به نقض آزادی بیان در آمریکا
bltافکار نیوز : شرایط کنگره مرا یاد منطقه سبز بغداد می اندازد
bltمهر نیوز : فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها
bltافکار نیوز : حذف ترامپ از همه شبکه های اجتماعی، «تمامیت خواهی سایبری» است
bltدیده بان ایران : حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام مجددا فعال شد
bltدنیای اقتصاد : حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام فعال شد
bltایران آنلاین : پلتفرمها بستر خشونت سیاسی و آزادی افسانه ای
bltایسنا : ایجاد هرج ومرج و خسارت، به معنای آزادی بیان نیست
bltمهر نیوز : وقتی در فضای مجازی حکومت نظامی شد
bltفارس : مقام روس: حذف ترامپ از همه شبکه های اجتماعی، «تمامیت خواهی سایبری» است
bltخبرگزاری دانشجو : آزادی و استبداد مجازی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تحریمِ سلطان تحریم؛ دو بانک آمریکایی نیز ارتباط مالی با ترامپ را قطع کردند
bltمیگنا : با پلتفرم های اجتماعی یعنی در کشوری بیرون از مرز خودمان سکونت داریم!
bltمهر نیوز : پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند
bltایران آنلاین : ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد؟
bltخرداد نیوز : کانال ترامپ در یوتیوب به دلیل تحریک به خشونت به حالت تعلیق درآمد
bltمهر نیوز : ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی/ نگرانی کشورها از چشم انداز آینده
bltتابناک : کانال ترامپ در یوتیوب به حالت تعلیق درآمد
bltمیزان : شبکه های به اصطلاح اجتماعی؛ حتی حذف رئیس جمهور !
bltمشرق نیوز : یوتیوب هم ترامپ را بیرون کرد
bltمهر نیوز : چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی
bltدنیای اقتصاد : روز سقوط
bltالف : حساب 70 هزار طرفدار ترامپ در توئیتر مسدود شد
bltایرنا : کارزار توییتری برای حذف ترامپ از «تنها در خانه 2»
bltدنیای اقتصاد : توئیتر حساب ده ها هزار هوادار ترامپ را مسدود کرد
bltسایت جماران : بسته خبری جماران؛ 22 دی 1399
bltباشگاه خبرنگاران : الزام استراتژی تهاجمی برای فتح بازارهای جهان / آیا فیلترینگ ابزار اعمال قدرت است؟ / گام برداشتن مرکز ملی فضای مجازی در خط مقام معظم رهبری
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.