چالش مهم ایران با دولت بایدن

چالش مهم ایران با دولت بایدن
"این که حالا آمریکا بخواهد به برجام برگردد، اما هیچ اقدامی در رابطه با مسائل اقتصادی صورت نگیرد و تحریم ها برداشته نشود فایده ندارد و فقط بازی با کلمات است؛ لذا آمریکا باید وقتی به برجام برمی گردد تحریم ها برداشته شود.
چالش مهم ایران با دولت بایدن

آینده روابط ایران و آمریکارویداد24 با نزدیک شدن به استقرار دولت جدید آمریکا و آغاز رسمی فعالیت های جو بایدن به عنوان رییس جمهور این کشور در ایران نیز بحث بر سر رفتار آمریکا در قبال برجام و تحریم ها داغ است.

در دو روز اخیر دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب گفت و گوهایی با مقامات ارشد سیاسی و دیپلماتیک کشور منتشر کرده که در آن به بحث بازگشت آمریکا به برجام پرداخته شده است.

مقامات ایران شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع تمام تحریم ها اعلام کرده اند. به ویژه علی اکبر ولایتی و محمد جواد ظریف به این مسئله اشاره کرده اند.

این اظهار نظرها پس از سخنان رهبر انقلاب در تاریخ 19 دی مطرح شد که مسئله ایران را نه بازگشت آمریکا به برجام که رفع کلیه تحریم ها عنوان کردند.

رهبر انقلاب همچنین در جملاتی «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی در این باره را اینگونه بیان کردند: "ما هیچ اصرار و عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام نداریم اصلاً مسئله ی ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه منطقی و عقلانی ما است، رفع تحریم ها است؛ این حقّ غصب شده ی ملّت ایران است."
ولایتی در همین راستا از شرط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام حرف زد و گفت: "ما هیچ اصرار و عجله ای نداریم که آمریکا برگردد؛ امّا اگر می خواهد برگردد شرایطی دارد که مهم ترینش این است که تحریم ها را بردارد و معلوم بشود که دولت جدید به تعهدات برجام پایبند است؛ یعنی اعلام کند و رئیس جمهور آمریکا هم متعهد شود."
ظریف نیز از گام های عملی آمریکا سخن گفت، گام های عملی که منجر به عادی شدن روابط اقتصادی ایران با جهان شود. به گفته او "این یعنی حل و فصل تمام اقداماتی که آمریکا کرده و باعث شده رابطه ی اقتصادی با ایران را محدود بکند." او همچنین افزود: «امضای بایدن شرط لازم است اما شرط کافی دیدن آثار اقدامات آمریکاست.»

حال سوال این است که جو بایدن با شرط ایران برای رفع تحریم ها چه می کند؟ دکتر عبدالرضا فرجی راد استاد دانشگاه، سفیر پیشین ایران در نروژ و تحلیلگر مسائل ژئوپلتیک در باره این تحولات گفت: «مواضع آقای ولایتی و ظریف مواضع درستی است. اولین بار رهبری این موضع را مطرح کردند. درست است که آمریکا باید به برجام به عنوان یک عضو 5+1 برگردد، اما بازی کردن با کلمات که مشکلی را حل نمی کند. برجام یک کلمه و نتیجه توافقی است که هر شش کشور آن را امضا کردند. اصل این توافق این بود که ایران در رابطه با مسئله غنی سازی و نگرانی هایی که آژانس داشته کوتاه بیاید و آن ها هم تحریم های ایران را بردارند. نتیجه این توافق برجام شد.»
او افزود: "این که حالا آمریکا بخواهد به برجام برگردد، اما هیچ اقدامی در رابطه با مسائل اقتصادی صورت نگیرد و تحریم ها برداشته نشود فایده ندارد و فقط بازی با کلمات است؛ لذا آمریکا باید وقتی به برجام برمی گردد تحریم ها برداشته شود. برخی از تحریم ها اقتصادی است و آقای بایدن راحت تر می تواند آن ها را بردارد. بعضی از تحریم ها زیر چتر تروریسم و حقوق بشر هستند، اما باز هم آقای بایدن با توجه به این که کنگره آمریکا را دموکرات ها در اختیار دارند می تواند راحت تر این بحث را پیش ببرد و با سران کنگره لابی کند و سریعاً این اقدام را انجام بدهد؛ بنابراین در مرحله اول می توانند حسن نیت شان را نشان بدهند."
فرجی راد ادامه داد: «همه تحریم ها که زیر چتر حقوق بشر و تروریسم نیست. آن چیزی که مربوط به اقتصاد و فضای اقتصاد باز ایران، همکاری بین المللی اقتصادی ایران، فروش نفت و بازگشت پول است را می توانند سریع انجام بدهند؛ بنابراین بهتر است که هرچه سریع تر این کار را بکنند. همان طور که آقای گروسی گفت میزان غنی سازی دارد رو به بالا می رود و به 20 درصد رسیده است. این کار را برایشان مشکل تر می کند. به نظر من دولت آمریکا، کار مشکلی در پیش ندارد. اگر اراده ای وجود داشته باشد و مصمم باشند این کار در ظرف یک ماه قابل انجام است.»

فرجی راد درباره احتمال اقدام بایدن برای رفع تحریم ها اظهار کرد: "تا الان آقای بایدن و تیمش مثبت صحبت کردند و رویکردشان به این قضیه مثبت بوده است. دیپلمات های آمریکایی و سفرای سابق آمریکا هم در این باره نامه نوشتند. آن هایی هم که بایدن انتخاب کرده است کسانی هستند که با برجام به طورمستقیم یا غیرمستقیم در ارتباط بودند. آقای جان کری، خانم شرمن که مذاکره کننده هسته ای بوده و الان معاون خارجی شده لذا اگر بر روی حرفشان استوار باشند کار جلو می رود. اگر آن ها روی حرف چهار سال گذشته شان که ترامپ را برای خروج از برجام و اعمال فشار علیه ایران، محکوم کردند و گفتند اقدامات ترامپ نتیجه ندارد ایستاده باشند می توانند رفع تحریم ها را انجام بدهند. علاوه بر رویکرد مثبت آن ها، شروطشان هم شروط جدی نبوده است. شروط اروپایی ها شاید کمی محکم تر باشد."

او بیان کرد: "طرف آمریکایی باید توجه کند هرچه زمان بگذرد لابی های خبیث و مخرب که در منطقه ما هم هستند بیشتر می توانند با اعضای کنگره و اعضای سنا مشورت کنند و باعث شوند که اعضای کنگره دولت بایدن را تحت فشار قرار بدهند. پس هرچه دولت بایدن زودتر این کار را انجام بدهد به این لابی های پرخطر اجازه نخواهد داد تا اوضاع را بدتر بکنند."

بیشتر بخوانید: چالش قانونی حمله دقیقه نودی ترامپ به ایران

او همچنین درباره احتمال تعریف شرایط جدید از سوی آمریکا برای رفع تحریم ها، گفت: «بعید می دانم شروط جدیدی گذاشته شود. اگر شروطی بگذارند ایران هم شرط می گذارد. بعد قضیه کش دار و طولانی می شود. طبیعتاً کار به جایی نمی رسد. در نتیجه با غنی سازی 20 درصد و بالای 20 درصد و مصوبه مجلس مواجه می شویم که کار را برای آن ها سخت می کند. درست است که ما هم از لحاظ اقتصادی تحت فشار بیشتری قرار می گیریم، اما کار برای آن ها هم سخت می شود. یعنی ایران غنی سازی را بیشتر می کند و سانتریفیوژ های پیشرفته تری را بکار می گیرد. مصوبه مجلس هم ممکن است به ان پی تی ضربه بزند بنابراین آن ها هم باید بجنبند. روز سه شنبه آقای گروسی نکته خوبی مطرح کرد و گفت بیش از دو سه هفته وقت نیست باید عجله کرد وگرنه کار سخت تر می شود.»

منبع: فرارو لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   مسائل اقتصادی   آمریکا   نروژ   رییس جمهور آمریکا   جو بایدن   کنگره   محمد جواد ظریف   دیپلمات   رئیس جمهور   کنگره آمریکا   مقامات ارشد   اقتصاد   تروریست   برجام   استاد دانشگاه   روابط اقتصادی   دموکرات ها   تعهدات برجام  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رویداد 24» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بیانیه 41 دیپلمات پیشین ایران درباره انتخاب جو بایدن
فرارو
بیانیه 41 دیپلمات ایرانی درباره دولت جدید آمریکا
جام نیوز
بیانیه 41 دیپلمات پیشین: اگر آمریکا دست از دشمنی بردارد، شرایط جدیدی فراهم خواهد شد
رویداد 24
بیانیه 41 دیپلمات پیشین: اگر آمریکا دست از دشمنی بردارد، شرایط جدیدی فراهم خواهد شد تا زمینه کاهش و رفع تنش از منطقه فراهم شود
انتخاب
بیانیه 41 دیپلمات پیشین ایران در خصوص انتخابات آمریکا و دولت بایدن
سایت جماران
اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته ای ایران
مثلث
بیانیه 41 دیپلمات پیشین درباره دولت جدید آمریکا
شبکه خبر
شروط دولت جدید آمریکا برای رفع تحریم های ایران|ارائه طرح استیضاح بایدن در کنگره آمریکا| حمله پسر ارشد ترامپ به جو بایدن| آغاز رزمایش های دریایی آمریکا و عربستان
تابناک
یانیه 41 دیپلمات ایرانی درباره دولت جدید آمریکا
مثلث
پایبندی در برابر پایبندی؛ شرط ایران و آمریکا برای برجام
ایرنا
بورسهای آمریکا و آسیا صعودی ماندند
ایسنا
وزیر خارجه سعودی: به روابط عالی با آمریکا در دوران بایدن خوش بین هستیم
فارس
"جو بایدن" کارش را با ماسک شروع کرد
شبکه خبر
اتفاقات آخرین روز ترامپ در کاخ سفید؛از پیام خداحافظی تا دستورات بایدن
برنا نیوز
بازتاب رفتن ترامپ و آمدن بایدن در روزنامه های امروز/ حقوق 60 میلیونی مدیران؟! / روحانی علیه دموکراسی
فردا نیوز
مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا درشرایط امنیتی شدید/بایدن و کاملا هریس سوگند یاد کردند+ تصاویر
هم اندیشی
چهار کلید واژه سخنرانی تحلیف و بایدهای بایدن
ایرنا
آنتونی بلینکن، گزینه وزارت خارجه: اگر ایران به برجام بازگردد، ما هم بازمی گردیم
خبرآنلاین
بازگشت در مقابل بازگشت
روزنامه شرق
بایدن؛ ترامپ سیاستمدار و شیک پوش
فارس
تحلیف در پادگان واشنگتن
اعتدال
روایت موسویان از 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
راه امروز
تحلیل حسین موسویان از نُه مانع احیاء برجام
انصاف نیوز
آمریکای بحران زده| رویترز: کار بایدن برای احیای وجهه آمریکا سخت است
فارس
پیام خداحافظی «ترامپ» و ورود «بایدن» به واشنگتن
راه امروز
حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه/ تکذیب شایعه ترور دبیرکل حزب الله لبنان/ حرکت رئیس جمهوری منتخب آمریکا به سوی واشنگتن
خبرگزاری ایلنا
موسویان مطرح کرد: 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
تیک نیوز
موسویان: 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
الف
نمایش دموکراسی غربی؛ 25 هزار نیروی مسلح برای روز تحلیف در آمریکا
بلاغ مازندران
ترامپیسم پایانی دارد؟
دیپلماسی ایرانی
مدودوف: سیاست آمریکا به تغییر ریاست کاخ سفید بستگی ندارد
دیده بان روسیه
تحریم های ترامپ و انتظار جهانی از بایدن
مثلث
اظهارات ضد ایرانی رقیب نتانیاهو و اعلام آمادگی برای همکاری با دولت بایدن
نامه نیوز
تروریست خواندن انصارالله؛ آخرین هدیه ترامپ به سعودی ها
ایکنا
توصیه معاون اوباما به بایدن درباره ایران
اقتصاد نیوز
چالش مهم ایران با دولت بایدن
فرارو
دونالد ترامپ عامل شورش مسلحانه در کنگره آمریکا بود
افکار نیوز
بایدن: ترامپ عامل شورش مسلحانه در کنگره بود
مشرق نیوز
پسرخاله وزیر گوشت وارد می کند! / قیمت گوشت باید 38 هزارتومان باشد
صبح تهران
از آسیب پذیر بودن در حملات سایبری تا آمادباش کامل آمریکا
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltفرارو : بیانیه 41 دیپلمات پیشین ایران درباره انتخاب جو بایدن
bltجام نیوز : بیانیه 41 دیپلمات ایرانی درباره دولت جدید آمریکا
bltرویداد 24 : بیانیه 41 دیپلمات پیشین: اگر آمریکا دست از دشمنی بردارد، شرایط جدیدی فراهم خواهد شد
bltانتخاب : بیانیه 41 دیپلمات پیشین: اگر آمریکا دست از دشمنی بردارد، شرایط جدیدی فراهم خواهد شد تا زمینه کاهش و رفع تنش از منطقه فراهم شود
bltسایت جماران : بیانیه 41 دیپلمات پیشین ایران در خصوص انتخابات آمریکا و دولت بایدن
bltمثلث : اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته ای ایران
bltشبکه خبر : بیانیه 41 دیپلمات پیشین درباره دولت جدید آمریکا
bltتابناک : شروط دولت جدید آمریکا برای رفع تحریم های ایران|ارائه طرح استیضاح بایدن در کنگره آمریکا| حمله پسر ارشد ترامپ به جو بایدن| آغاز رزمایش های دریایی آمریکا و عربستان
bltمثلث : یانیه 41 دیپلمات ایرانی درباره دولت جدید آمریکا
bltایرنا : پایبندی در برابر پایبندی؛ شرط ایران و آمریکا برای برجام
bltایسنا : بورسهای آمریکا و آسیا صعودی ماندند
bltفارس : وزیر خارجه سعودی: به روابط عالی با آمریکا در دوران بایدن خوش بین هستیم
bltشبکه خبر : "جو بایدن" کارش را با ماسک شروع کرد
bltبرنا نیوز : اتفاقات آخرین روز ترامپ در کاخ سفید؛از پیام خداحافظی تا دستورات بایدن
bltفردا نیوز : بازتاب رفتن ترامپ و آمدن بایدن در روزنامه های امروز/ حقوق 60 میلیونی مدیران؟! / روحانی علیه دموکراسی
bltهم اندیشی : مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا درشرایط امنیتی شدید/بایدن و کاملا هریس سوگند یاد کردند+ تصاویر
bltایرنا : چهار کلید واژه سخنرانی تحلیف و بایدهای بایدن
bltخبرآنلاین : آنتونی بلینکن، گزینه وزارت خارجه: اگر ایران به برجام بازگردد، ما هم بازمی گردیم
bltروزنامه شرق : بازگشت در مقابل بازگشت
bltفارس : بایدن؛ ترامپ سیاستمدار و شیک پوش
bltاعتدال : تحلیف در پادگان واشنگتن
bltراه امروز : روایت موسویان از 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
bltانصاف نیوز : تحلیل حسین موسویان از نُه مانع احیاء برجام
bltفارس : آمریکای بحران زده| رویترز: کار بایدن برای احیای وجهه آمریکا سخت است
bltراه امروز : پیام خداحافظی «ترامپ» و ورود «بایدن» به واشنگتن
bltخبرگزاری ایلنا : حمله توپخانه ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه/ تکذیب شایعه ترور دبیرکل حزب الله لبنان/ حرکت رئیس جمهوری منتخب آمریکا به سوی واشنگتن
bltتیک نیوز : موسویان مطرح کرد: 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
bltالف : موسویان: 9 مانعی که احیای برجام را دشوار می کند
bltبلاغ مازندران : نمایش دموکراسی غربی؛ 25 هزار نیروی مسلح برای روز تحلیف در آمریکا
bltدیپلماسی ایرانی : ترامپیسم پایانی دارد؟
bltدیده بان روسیه : مدودوف: سیاست آمریکا به تغییر ریاست کاخ سفید بستگی ندارد
bltمثلث : تحریم های ترامپ و انتظار جهانی از بایدن
bltنامه نیوز : اظهارات ضد ایرانی رقیب نتانیاهو و اعلام آمادگی برای همکاری با دولت بایدن
bltایکنا : تروریست خواندن انصارالله؛ آخرین هدیه ترامپ به سعودی ها
bltاقتصاد نیوز : توصیه معاون اوباما به بایدن درباره ایران
bltفرارو : چالش مهم ایران با دولت بایدن
bltافکار نیوز : دونالد ترامپ عامل شورش مسلحانه در کنگره آمریکا بود
bltمشرق نیوز : بایدن: ترامپ عامل شورش مسلحانه در کنگره بود
bltصبح تهران : پسرخاله وزیر گوشت وارد می کند! / قیمت گوشت باید 38 هزارتومان باشد
bltصدا و سیما : از آسیب پذیر بودن در حملات سایبری تا آمادباش کامل آمریکا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.