افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟

افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
اگر درد انزوای اجتماعی را احساس می کنید اما یک نظام حمایتی دارید، درمیان گذاشتن نیازتان با نزدیک ترین افراد می تواند سودمند باشد.
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟

افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟ اگر درد انزوای اجتماعی را احساس می کنید اما یک نظام حمایتی دارید، درمیان گذاشتن نیازتان با نزدیک ترین افراد می تواند سودمند باشد. همان طور که تشنگی علامت کم آبی است، تنهایی هم نشان می دهد دچار فقدان رابطه اید.این روزها، پزشکان و روان شناسان مدام از تاثیرات منفی تنهایی بر سلامت می گویند ولی هیچ تشخیص پزشکی یا دارویی ای برای تنهایی وجود ندارد. اگر برای مشکلات دیگری مانند افسردگی و اضطراب درمان های دارویی وجود دارد، چرا برای تنهایی وجود نداشته باشد؟ عجله نکنید، ماجرا کمتر از آنچه به نظر می رسد علمی تخیلی است. گروهی از پژوهشگران همین حالا سرگرم تحقیقاتی هستند که هدفشان تولید «قرص ضد تنهایی» است. آیا چنین قرصی به تنهایی پایان خواهد داد؟ تنهایی قسمتی از وضعیت بشری است. علامت هشداری غریزی مثل گرسنگی یا تشنگی، که می گوید باید دنبال یکی از منابع اصلی بگردیم: ارتباط. میلیون ها سال تکاملْ ما را به نحوی شکل داده است تا موجوداتی باشیم که، درست همان طور که به آب و غذا نیازمندیم، به پیوندهای اجتماعی نیاز داشته باشیم.
بااین حال، ما به صورت فزاینده ای خود را منزوی تر می یابیم. تنهایی دیگر محرکی آن اندازه قدرتمند نیست تا ما را وادارد که خود را از انبارهای تنهاییِ آفریدهء زندگی مدرن آزاد کنیم. درست همانند عشق سیری ناپذیری که به غذاهای پرکالری داریم، آنچه زمانی ابزاری برای انطباق بود، چنان با زندگی مان ناهماهنگ شده است که، به قول ویوِک اچ. موری، دارد باعث یک «اپیدمی» می شود.
مقایسهء میزان تنهایی جمعی ما با تنهایی نسل های قبل دشوار است، به این دلیل ساده که آن را به صورت پیوسته اندازه نگرفته ایم، اما تخمین های اخیر می گویند که بین 22 تا 75 درصد بزرگ سالان آمریکایی دائماً تنها هستند. می توان شماری از تغییرات ساختاری در فرهنگ را مقصر شناخت: اینک تعداد آمریکایی هایی که تنها زندگی می کنند بیشتر از همیشه است؛ تعداد کمتری از ما ازدواج می کنند و صاحب فرزند می شوند؛ اندازهء میانگین خانوار دارد آب می رود. در بسیاری از موارد، این تغییرات نمایندهء دردسترس بودن گزینه هاست، درحالی که زمانی تنها راه پذیرفته شده ازدواج و داشتن خانواده ای هسته ای بود. اما معنای آن این نیز هست که ما زمان بیشتری را تنها سپری می کنیم. جان کاسیوپو، عصب شناسی که دردهای اجتماعی را مطالعه می کرد و در مارس 2018 چشم از جهان فروبست، در کتابش به نام تنهایی1 می نویسد: «جوامع غربی معاشرتی بودن انسان را از یک ضرورت به یک امر اتفاقی تنزیل درجه داده اند».
مشکل اینجاست که تنهایی مزمن فقط باعث احساس وحشت در وجود شما نمی شود، بلکه برای وجودتان نیز وحشتناک هست. تنهایی خطر ابتلای ما به مجموعه ای از اختلالات سلامتی از قبیل بیماری های قلبی عروقی، بیماری های مرتبط با زوال عقل، کاهش توانایی شناختی و سرطان را بالا می بَرد. همچنین سیستم دفاعی بدن را تضعیف کرده و ما را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. استفانی کاسیوپو، مدیر آزمایشگاه برین داینامیکس در دانشکدهء پزشکی پریتزکر در دانشگاه شیکاگو، می گوید که حتی تنهاییِ موقعیتی، اگر به آن رسیدگی نشود، می تواند منجر به وضعیت ثابت سفت وسختی شود که ساختارها و فرآیندهای مغزی را تغییر می دهد. او بیوهء جان کاسیوپو است و تا زمان مرگ وی، در سال گذشته، شریک پژوهشی او بوده است.
استفانی کاسیوپو، در مقام یک دانشمند، اغلب به زندگی اش همچون یک آزمایش نگریسته است. زمانی که جان درگذشت، عناصر عملی پژوهش مشترکشان ربطِ شخصیِ بلاواسطه ای یافت. افراد اغلب فقدان اجتماعی را با درد جسمانی مقایسه می کنند، اما به نظر استفانی این قیاسْ دقیق نیست. پس از مرگ جان، او مسافت های طولانی می دوید و در دمای نزدیک به انجماد چنان فشاری به خود وارد می کرد که ماهیچه ها و ریه اش به آه و فریاد می افتادند. می گوید «می توانستم این درد را تحمل کنم چون می دانستم که پایانی خواهد داشت. درد جسمانی ناشی از دویدن شدت کمتری از درد عاطفی عمیق و خالصِ ازدست دادن عشق زندگی ام داشت».
استفانی می گوید اکنون به بسیاری از تمرین های تناسب اجتماعی2 وابسته شده که این زوج با هم به آن ها اعتبار بخشیده بودند، از قبیل تلاش برای بیان قدردانی، انجامِ بی چشم داشتِ کاری خوشایند برای کسی، انتخابِ برقراری ارتباط با غریبه ها و به اشتراک گذاشتن اخبار خوب با دیگران. می گوید «من برهان زندهء علمم هستم. هر روز آن را به کار می بندم».
تنهایی، برخلاف افسردگی و اضطراب، شکل بالینیِ شناخته شده ای ندارد؛ هیچ تشخیص پزشکی یا درمانی برای احساس انزوای مزمن وجود ندارد. استفانی همچنین از کارش و ادامه دادن به میراث همسرش تسکین می یابد: می گوید «اگر شما احساس ارزشمندی کنید و زندگی هدفمندی داشته باشید، کمتر احساس تنهایی خواهید کرد». معنای آن برای امروزِ او ادامهء کار در رابطه با بدنهء پژوهشی ای است که او و همسر فقیدش آغاز به بررسی و امتحان آن کرده بودند: قرص ضد تنهایی.
ماجرا کمتر از آنچه به نظر می رسد علمی تخیلی است. تعدادی آزمایش بالینی -به رهبری استفانی و دیگران- هم اینک در جریان است و هدف از آن ها کشف شیوه هایی است که تنهایی مزمن باعث دگرگونی مغز و همچنین برپایی آشوب در سیستم عصبی می شود. اگر برای دردهای اجتماعی دیگری مانند افسردگی و اضطراب درمان های دارویی وجود دارد، چرا برای تنهایی وجود نداشته باشد؟
تنهایی مانند افسردگی و اضطراب قسمت جهان شمول تجربهء بشری است. برخلاف افسردگی و اضطراب، تنهایی شکل بالینی شناخته شده ای ندارد. برای احساس تنهایی مزمنْ تشخیص پزشکی یا درمانی موجود نیست.
اِلِن هندریکسِن، روان شناس بالینی و متخصص اضطراب، آینده ای را متصور می شود که در آن دیگر چنین چیزی در کار نیست. درحال حاضر، اضطراب اجتماعی تنها زمانی اختلال محسوب می شود که آن اندازه رنج و آسیب به همراه داشته باشد که مزاحم زندگی فرد شود. او می تواند همین تمایز را دربارهء تنهایی نیز کارآمد ببیند: هندریکسن می گوید «ممکن است اسم آن را بگذاریم سندروم انزوای اجتماعی»، و می افزاید که به اعتقاد او بسیاری از بیمارانش این معیار را دارند. برخی افراد به او می گویند تنها کسی است که در طول هفته با او تعامل طولانی مدت دارند.
به زعم استفانی کاسیوپو، تنهایی نتیجهء تعاملِ آن علائمِ زیستی، که ما را وادار می کنند تا به سوی دیگران برویم، با ذهنی کژکار است که همه جا خطر اجتماعی را ادراک می کند. تمرکزاو بر مداخله ای امیدبخش است: نورواستروئیدی به نام پرگننولون3، که ثابت شده می تواند اختلالات مرتبط با استرس را بهبود بخشیده و فراهشیاری در مغز را کاهش دهد؛ فراهشیاری زمانی به وجود می آید که شخص در معرض تهدیدهای اجتماعی است. هدف کاسیوپو این نیست که افراد به کلی احساس تنهایی نکنند، بلکه مداخله در شیوه هایی است که تنهایی روی مغز و بدن تأثیر می گذارد.
موش ها زمانی که ازلحاظ اجتماعی منزوی می شوند، سطوح پرگننولون در آن ها کاهش می یابد، تغییری که در انسان های تنها نیز رخ می دهد. پژوهش دیگری در سال 2013 بر روی 31 فرد سالم به این یافته رسید که دادن مقادیر خوراکیِ ترکیبی به نام آلوپرگنانولون -مشتق از پرگننولون- به افراد، تأثیر آرام بخشی بر بادامهء مغز و اینسولای شرکت کنندگان داشته است، مناطقی در مغز که مسئول تشخیص تهدید، یادآوری احساسی، و انتظار واکنش های ناخوشایند هستند.
زوج کاسیوپو پس از آنکه آزمایش های پیشابالینی نشان دادند که این ترکیب می تواند با برخی تغییرات زیستی مرتبط با تنهایی در مغز مقابله کند و همچنین انسان ها به خوبی آن را تحمل می کنند، تمرکز بر پرگننولون و آلوپرگنانولون را آغاز کردند. برخی داروهای ضدافسردگی تأثیر مشابهی دارند اما عوارض جانبی نامطلوبی مانند خواب آلودگی، حالت تهوع و بی خوابی به همراه دارند.
استفانی می گوید «اگر بتوانیم با موفقیت سیستم هشدار در مغز افرادِ تنها را خفیف کنیم، آنگاه می توانیم باعث اتصال دوبارهء آن ها به دیگران به جای فاصله گرفتن از آن ها شویم».
این پایهء جدیدترین مطالعهء اوست که، در آن، پژوهشگران مقدار 400 میلی گرم پرگننولون خوراکی به افراد تنها اما از سایر لحاظ سالم دادند. این آزمایش از ماه مهء سال 2017 تا ژوئن 2019 ادامه داشت؛ استفانی و گروهش اکنون در فرایند تحلیل داده های آن هستند. او محتاطانه خوش بین است که نتایج نشان دهند تنهاییِ ادراک شده در میان افرادی که پرگننولون دریافت کرده اند، درمقابل افرادی که داروی تلقینی گرفته اند، به نحو چشمگیری کاهش یافته است. می گوید «برای من اندازهء تأثیری که یافته ها نشان می دهند جالب است».
زوج کاسیوپو، به اتفاق هم، در سال 2016 مروری بر درمان های دارویی نوشتند که به بررسی امکانِ دادنِ هورمون اوکسی توسین به افراد به قصد مبارزه با تنهایی مزمن می پرداخت. به نوشتهء نویسندگان، ثابت شده است که آزادشدن هورمون اوکسی توسین در انسان ها «رفتارهای اجتماع دوستانه، احساس وابستگی و اعتماد را تقویت می کند». این هورمون با شیردهی به نوزاد، زاییدن فرزند و تماس جسمانی مرتبط است.
درهمین حال، استیو کول، استاد پزشکی، روان پزشکی و علوم رفتاری در دانشکدهء پزشکی دانشگاه یو.س. ال.ای که مکرراً با زوج کاسیوپو همکاری کرده است، در حال بررسیِ این است که چگونه می تواند اثرات تنهایی در افزایش استعداد بدن در ابتلا به مجموعه ای از بیماری ها را کاهش دهد. مسدودکننده های بتا4، داروهای قلبی که در دههء 1960 تولید شده اند، از واکنش بدن به آدرنالین جلوگیری می کنند و، به گفتهء کول، ممکن است همچنین «برای قطع کردن تجربهء روانیِ خطرِ اجتماعی، و عدم قطعیت نسبت به پیامدهای زیستی آن در محیط، عالی از کار در بیاید. حتی اگر نتوانیم با دارویی که مغز را هدف می گیرد تنهایی را متوقف کنیم، هنوز ممکن است بتوانیم از افراد تنها در برابر پیامدهای فاجعه بار آن بر سلامتی شان محافظت کنیم».
کول امیدوار است توانایی این دارو برای کاهش تأثیر استرس بر بدن را اثبات کند. وی درحال حاضر مشغول مطالعهء تأثیر مسدودکننده های بتا بر بیماران سرطانی است، زیرا اثبات شده که استرس می تواند گسترش این بیماری را تشدید کند. چنانچه این مؤثر باشد، دلیل داریم تا باور کنیم مسدودکننده های بتا می توانند پیامدهایِ زیستیِ مخربِ تنهایی را کاهش دهند.
با در نظر گرفتن تمام شیوه های تعبیه شده در زندگی مدرن برای افسارگسیخته کردن ما، چگونه تعیین می کنیم که چه کسی به مداخلهء پزشکی نیاز دارد و چه کسی صرفاً گرفتار یک عادت اجتماعی است؟
استفانی کاسیوپو به من گفت درست همان طور که تشنگی علامتی است مبنی بر اینکه شما دچار کم آبی شده اید، تنهایی نیز نشان دهندهء این است که هم اینک از فقدان رابطه رنج می برید. این درست که بسیاری از ما موفق می شویم خود را از چاه تنهایی بالا بکشیم، اما او استدلال می کند که ما کماکان می توانیم از مزایای مداخلهء پزشکی برای جلوگیری از سقوط به انزوای اجتماعی بهره مند شویم.
اکثریت انسان ها در زندگی شان تنهایی را تجربه می کنند. از او می پرسم: آیا این یعنی همهء ما می توانیم از چنین درمانی بهره ببریم؟
می گوید «قطعاً».
اگر این شما را ناراحت می کند، تنها نیستید. جولین هولت لونستاد، روان شناسی در دانشگاه بریگهم یانگ که دربارهء انزوای اجتماعی مطالعه کرده است، می گوید «به نظرم باید دربارهء اختلال دانستن تنهایی محتاط باشیم و درعوض به آن به چشم چیزی نگاه کنیم که همه مان به آن احتیاج داریم: رابطهء اجتماعی». این به نظر بسیاری از افراد احتمالاً مفیدتر است که رابطهء اجتماعی را همچون بخش جدایی ناپذیری از سلامت جسمانی و عاطفی خود ببینیم؛ مسئله ای که می تواند ازطریق تنظیمات سبک زندگی بهبود یابد.
من به آنچه در طول سفری با مترو از بروکلین به منهتن باعث تنهایی مان می شود فکر می کنم. درحالی که قطار با شتاب از روی پل منهتن می گذرد، واگن قطار ساکت است و به جز ریتم خفهء یک آهنگ پاپ صدایی به گوش نمی رسد. زنی آن جلو کتاب می خواند و تعدادی از مسافران چرت می زنند. بقیه مان به گوشی هایمان چسبیده ایم: سرها پایین، هدفون ها در گوش و انگشت ها در حال اسکرول کردن. قطار تق وتق می کند و سپس در میانهء پل کاملاً می ایستد؛ هیچ کس سربلند نمی کند؛ همه متصل به مناظر دیجیتالی چیده شده اند. صفحه های نمایشگر جایگزین چیزی شده اند که زمانی برهه ای برای مکاشفه، ملال، خوش وبش، مقابله و شاید حتی عشوه گری خفیف بود.
گوشی های ما علاوه بر پرکردن فضاهای خالی در طول روز کار عصایی را نیز می کنند که «وقتی ازلحاظ اجتماعی مضطرب یا ناراحت هستیم به آن تکیه می کنیم». این را جولیا بین بریج می گوید، ویراستار و نویسندهء آزادکاری که در سال 2016 پادکست دِ لونلی آور5 را به راه انداخت که وقف بررسی این وضعیت شده است. جهان پیش بینی ناپذیر است، اما نمایشگرهای ما ضربه گیر مناسبی علیه امکانِ تعاملِ خودجوشِ انسانی فراهم می کنند. منتظر شروع کلاس یا سر رسیدن یک دوست در میخانه اید؟ به جای شروع گفت وگویی با شخصی که کنارتان نشسته و پذیرفتن ریسکی ناخوشایند، راحت تر است که صرفاً سر را پایین انداخته و به صفحهء گوشی چشم بدوزید.
این لحظه ها به صورت منفرد بی ضررند، اما بین بریج نگران وزنِ جمیع آن هاست. می گوید «زندگی گاهی سخت است. ما را در موقعیتی قرار می دهد که در آن امکان طردشدن هست، اما قراردادن خود در آن موقعیت، درگیرشدن به این شیوه، بخش واقعاً مهمی از رشد انسانی است».
فناوریْ ضرورت و ناراحتیِ تعامل با سایر ابنای بشر را از زندگی ها تراشیده است: می توانیم از خانه کار کنیم، آنلاین خاروبار سفارش دهیم و از روی تخت فیلم تماشا کنیم. در همین زمان، به گفتهء هولت لونستاد، درصد آمریکایی هایی که در گروه های اجتماعی شرکت می کنند -خواه باشگاه های اجتماعی، تیم های ورزشی، سراهای محله، سازمان های داوطلبی، خواه گروه های مذهبی- کاهش یافته است.
طراحی زندگی مدرن به نحوی بوده است تا ما را از یکدیگر منفک کند، و شمار روش های برای این کار آن سر را به دوران می اندازد. با چنین موانع مشهودی بر سر راه اتصال، به نظر نمی رسد که جست وجوی راه حلی دارویی ارزشی داشته باشد. بین بریج می گوید «ما جامعه ای به شدت داروزده و در خلسه هستیم». او در زندگی خودش به تنهایی همچون مشکلی که باید آن را حل کرد نمی نگرد، بلکه آن را همچون وضعیتی دوپهلو می بیند که به تجربهء اجتماعی بودنش در جهانی تکه تکه عمق می بخشد.
دست کم فعلاً راهبردهایی غیردارویی باقی مانده اند که می توان به آن ها متوسل شد. اگر درد انزوای اجتماعی را احساس می کنید اما یک نظام حمایتی دارید، درمیان گذاشتن نیازتان با نزدیک ترین افراد می تواند سودمند باشد. بهار گذشته برای بین بریج دورهء مشخصاً تنهایی بود. او به تازگی از شهر نیویورک، جایی که دوستی های استواری داشت، به آتلانتا نقل مکان کرده بود، جایی که عملاً کسی را نمی شناخت. بنابراین از مادرش خواست که به او لطفی کند. درخواست ساده بود: هر روز صبح به او پیامکی حاوی خبری تازه، سؤال یا افکار تصادفی بفرستد. اهمیت محتوا کمتر از خودِ عمل بود. می گوید «واقعاً به من کمک کرد». مادرش هنوز هر روز به او پیام می دهد.
همچنین جست وجوی فعالانهء معنا برای زندگی تان کمک می کند، خواه ازطریق پیوستن به سازمان های داوطلبی، خواه یک جنبش یا گروهی مذهبی. کول می گوید دست کم در ابتدا این کار بیشتر برای یافتن هدف و شرکت کردن در چیزی بزرگ تر از خودتان است تا ملاقات با دیگران. «تمرکز بر خود باعث تقویت وضعیت های احساسی منفی می شود»، درحالی که شواهد نیرومندی وجود دارند مبنی بر اینکه «عصب شناسیِ کمک به دیگران [نشان می دهد که این] یکی از رضایت بخش ترین کارهایی است که مغز می تواند انجام دهد».
استفانی کاسیوپو در پیشبرد کاری که با جان شروع کرده بود، هدف بزرگ تری یافته است. او اخیراً نقل قولی شنیده که در خاطرش مانده است: می گوید «موتزات نمرد؛ بدل به موسیقی شد. من باور دارم که شوهرم نمرده است؛ او بدل به نظریه شده است. من دارم این نظریه را به کار می بندم».

کلیدواژه های این خبر
عفونت   تشنگی   آمریکا   آزمایشگاه   افسردگی   وحشت   دانشمند   پژوهشگران   روان شناس   نسل های   تنزیل   سرطان   دانشگاه   پزشکان   پژوهش   بیماری های قلبی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شفا آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بسیج مکتبی برای تفکر و برای خدمت به ایران و اسلام است
خبرگزاری بسیج
آیا کووید 19 جانوران وحشی را آلوده می کند؟
زومیت
محققان آمریکا: درگیر شدن مغز به کرونا از درگیر شدن ریه خطرناک تر است
عصر ایران
درگیر شدن مغز به کووید-19 خطر آفرین است
فرتاک نیوز
مزایای ورزش برای سالمندان
سلامت نیوز
عواملی که اثربخشی واکسن کرونا را کاهش می دهند
میگنا
افسردگی و تنهایی اثرات واکسن کرونا را کم می کند
تیک نیوز
تاثیر عالی زردچوبه بر درد مفاصل
روز نو
از تفتیش عقاید در «سینما ملت» تا نخبگان پزشکی در «پنجره باز»
ایرنا
چگونه غذا درمانی کنیم
شیعه نیوز
افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
ترجمان
غذاهای ناسالم اثرگذاری تغذیه سالم را کاهش می دهد
بازار نیوز
باکتری هایی که ضدمیکروب و ضدسرطان هستند!
بهار نیوز
کمیابی با ذهن چه می کند؟/وقتی روانشناس و اقتصاددان کتاب بنویسند
مرآت نیوز
افزایش توانایی بدن در تخریب تومورهای سرطان سینه با یک داروی جدید
ایرنا
آیا تنهایی سالمندان باعث بروز بیماری های جدید می شود؟
سلامت نیوز
روشی برای تقویت ایمنی درمانی سرطان پستان
آفتاب
داستان mRNA؛ ایده ای مطرود که به فناوری پیشتاز رقابت واکسن کووید تبدیل شد
زومیت
افتتاح آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد
خبرگزاری ایلنا
نقص ژنتیکی قلب ارتباطی به کرونا ندارد
تندرست نیوز
فواید مصرف سیر و پیاز
ناطقان نیوز
با مصرف سیر و پیاز این سرطان را دور کنید!
تیک نیوز
جمعیت پرندگان در آمریکای شمالی کاهش پیدا کرده است
زومیت
 چیزهایی که  به معنای واقعی کلمه پیری را کند می کنند
نامه نیوز
تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا موجب بیماری قلبی می شود؟
زومیت
نارسایی ِ قلبی با مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها
تیک نیوز
هیپنوتیزم مفید برای کاهش اضطراب
خرداد نیوز
داستان گویی بهترین راه برای باوراندن حقیقت نیست
زومیت
40درصد جامعه ایران درگیر مشکلات روانی است
بهار نیوز
فضای مجازی، سلامت روانی نوجوانان را تهدید می کند
ایرنا
تشخیص سرطان پروستات، یک روش غیر تهاجمی
نی نی بان
تشخیص سرطان پروستات با یک روش غیر تهاجمی
سلامت نیوز
مصرف "ویپ" را متوقف کنید!
خبر خودرو
نوشیدن روزی 2 لیوان از این نوشیدنی رایج، شما را زودتر از آنچه فکر کنید می کُشد
پارسینه
ختنه نوزاد پسر، همه اطلاعاتی که باید بدانید
نی نی بان
5 دلیلی که شما را برای داشتن تعطیلات متقاعد می کند
تیتر شهر
خوشبینی طول عمر انسان را زیاد می کند
پارسینه
بازدارندگی علت اصلی عقب نشینی امریکا از اقدام علیه ایران است
جوان آنلاین
دلیل واقعی عقب نشینی آمریکا از اقدام علیه ایران چه بود؟
صبح تهران
شناسایی یک ویروس خطرناک گوارشی با تلفن همراه
پارسینه
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری بسیج : بسیج مکتبی برای تفکر و برای خدمت به ایران و اسلام است
bltزومیت : آیا کووید 19 جانوران وحشی را آلوده می کند؟
bltعصر ایران : محققان آمریکا: درگیر شدن مغز به کرونا از درگیر شدن ریه خطرناک تر است
bltفرتاک نیوز : درگیر شدن مغز به کووید-19 خطر آفرین است
bltسلامت نیوز : مزایای ورزش برای سالمندان
bltمیگنا : عواملی که اثربخشی واکسن کرونا را کاهش می دهند
bltتیک نیوز : افسردگی و تنهایی اثرات واکسن کرونا را کم می کند
bltروز نو : تاثیر عالی زردچوبه بر درد مفاصل
bltایرنا : از تفتیش عقاید در «سینما ملت» تا نخبگان پزشکی در «پنجره باز»
bltشیعه نیوز : چگونه غذا درمانی کنیم
bltترجمان : افسردگی شاید با قرص درمان شود، تنهایی چطور؟
bltبازار نیوز : غذاهای ناسالم اثرگذاری تغذیه سالم را کاهش می دهد
bltبهار نیوز : باکتری هایی که ضدمیکروب و ضدسرطان هستند!
bltمرآت نیوز : کمیابی با ذهن چه می کند؟/وقتی روانشناس و اقتصاددان کتاب بنویسند
bltایرنا : افزایش توانایی بدن در تخریب تومورهای سرطان سینه با یک داروی جدید
bltسلامت نیوز : آیا تنهایی سالمندان باعث بروز بیماری های جدید می شود؟
bltآفتاب : روشی برای تقویت ایمنی درمانی سرطان پستان
bltزومیت : داستان mRNA؛ ایده ای مطرود که به فناوری پیشتاز رقابت واکسن کووید تبدیل شد
bltخبرگزاری ایلنا : افتتاح آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد
bltتندرست نیوز : نقص ژنتیکی قلب ارتباطی به کرونا ندارد
bltناطقان نیوز : فواید مصرف سیر و پیاز
bltتیک نیوز : با مصرف سیر و پیاز این سرطان را دور کنید!
bltزومیت : جمعیت پرندگان در آمریکای شمالی کاهش پیدا کرده است
bltنامه نیوز :  چیزهایی که  به معنای واقعی کلمه پیری را کند می کنند
bltزومیت : تخم مرغ برای سلامتی مفید است یا موجب بیماری قلبی می شود؟
bltتیک نیوز : نارسایی ِ قلبی با مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها
bltخرداد نیوز : هیپنوتیزم مفید برای کاهش اضطراب
bltزومیت : داستان گویی بهترین راه برای باوراندن حقیقت نیست
bltبهار نیوز : 40درصد جامعه ایران درگیر مشکلات روانی است
bltایرنا : فضای مجازی، سلامت روانی نوجوانان را تهدید می کند
bltنی نی بان : تشخیص سرطان پروستات، یک روش غیر تهاجمی
bltسلامت نیوز : تشخیص سرطان پروستات با یک روش غیر تهاجمی
bltخبر خودرو : مصرف "ویپ" را متوقف کنید!
bltپارسینه : نوشیدن روزی 2 لیوان از این نوشیدنی رایج، شما را زودتر از آنچه فکر کنید می کُشد
bltنی نی بان : ختنه نوزاد پسر، همه اطلاعاتی که باید بدانید
bltتیتر شهر : 5 دلیلی که شما را برای داشتن تعطیلات متقاعد می کند
bltپارسینه : خوشبینی طول عمر انسان را زیاد می کند
bltجوان آنلاین : بازدارندگی علت اصلی عقب نشینی امریکا از اقدام علیه ایران است
bltصبح تهران : دلیل واقعی عقب نشینی آمریکا از اقدام علیه ایران چه بود؟
bltپارسینه : شناسایی یک ویروس خطرناک گوارشی با تلفن همراه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.