نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟

نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟
در فصل زمستان که با برودت هوا مواجه هستیم، برای جلوگیری از افت فشار گازخانگی، مصارف نیروگاه ها در سطح کشور محدود می شود اما در این بین می توان راهکارهایی را برای استفاده بهینه از مصرف سوخت در نظر گرفت که یکی از آن ها تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی و به دنبال آن افزایش راندمان نیروگاه ها است ...
نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟

نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟به گزارش صبحانه، آلودگی هوا ناشی از فعالیت نیروگاه های تولید برق، بحثی است که با تشدید وضعیت آلایندگی ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرد؛ بنا بر آمارهای رسمی ظرفیت نصب شده نیروگاه های کشور اکنون به حدود 85 هزار مگاوات رسیده که نیروگاه های حرارتی با ظرفیت 66 هزار و 291 مگاوات جایگاه نخست را در این بین به خود اختصاص داده اند، سایر نیروگاه ها مانند نیروگاه های اتمی، برق آبی و تجدیدپذیر روی هم 10 درصد تولید برق را برعهده دارند.

نیروگاه های حرارتی انواع مختلفی مانند بخاری، سیکل ترکیبی، گازی و دیزلی دارند که برای تولید برق نیازمند مصرف سوخت های فسیلی نظیر گاز طبیعی و گازوئیل هستند. از مجموع ظرفیت نامی نیروگاه های نصب شده در کشور، 22 درصد به واحدهای بخار، 35 درصد به واحدهای گاز، 25 درصد به واحدهای سیکل ترکیبی و مابقی به نیروگاه های دیزلی اختصاص دارد و از مجموع نیروگاه های حرارتی موجود در کشور، 42 واحد دولتی، 60 واحد خصوصی و 21 واحد در اختیار صنایع بزرگ است.
3466 مگاوات نیروگاه با عمر بالای 40 سال در کشور وجود دارد
طبق اعلام وزارت نیرو در آبان ماه سال گذشته، به طور متوسط عمر مفید نیروگاه های حرارتی 30 سال بوده و هزینه احداث هر کیلووات نیروگاه سیکل ترکیبی حدود 600 یورو است. هم اکنون 42 هزار و 729 مگاوات نیروگاه حرارتی با عمر کم تر از 20 سال، 20 هزار و 96 مگاوات با عمر بین 20 تا 40 سال و 3466 مگاوات نیروگاه با عمر بالای 40 سال در کشور وجود دارد.
نیروگاه های حرارتی، اکنون 90 درصد برق کشورمان را از محل سوزاندن سوخت هایی مانند گاز طبیعی، گازوئیل و مازوت تامین می کند. آخرین اطلاعات منتشر شده از سهم منابع آلاینده در آلودگی هوای تهران بیانگر آن است که از میان منابع متحرک کامیون ها و از بین منابع ثابت صنایع و نیروگاه ها نقش پررنگی در آلودگی هوا دارند.
علاوه بر منابع متحرک، منابع ثابت نیز در آلودگی هوا و تولید ذرات معلق نقش مهمی دارند. برای مثال سهم صنایع و نیروگاه های تهران و اطراف آن در تولید ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون حدود 30 درصد گزارش شده است و در کنار این، منابع دیگری از جمله پالایشگاه ها و پایانه های اتوبوس نیز هر کدام به ترتیب حدود 4.4 و 2.3 درصد در آلودگی هوای تهران سهم دارند.
چه اقداماتی برای افزایش راندمان نیروگاها انجام شده است؟
هرچند که نیروگاه ها درسال های اخیر بیشتر گاز سوز شده اند ولی مصرف بیشتر گاز در بخش خانگی در فصول سرد، میزان مصرف گاز نیروگاه ها را کاهش می دهد و معمولا نیروگاه ها به سمت مصرف سوخت دوم می روند اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است طی سال های اخیر نیروگاه های کشور تا چه میزان به دنبال افزایش راندمان و تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی بوده اند؟
آنطور که مسوولان اعلام کردند راندمان نیروگاه های کشور تا پایان امسال از مرز 39 درصد عبور خواهد کرد و بر اساس برنامه ششم توسعه این رقم در سال 1400 به عدد 40 درصد خواهد رسید. دستیابی به راندمان 39 درصدی در نیروگاه های حرارتی یکی از برنامه های جدی امسال برق رحرارتی است و برای تحقق این مهم برنامه های متعددی همچون بهره برداری از 9 واحد بخار سیکل ترکیبی به ظرفیت 1454 مگاوات و افتتاح سه واحد گازی راندمان بالا با ظرفیتی بالغ بر 921 مگاوات در دستور کار قرار گرفته است.
یکی از عوامل موثر بر افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی است که با اجرای این مهم راندمان این واحدها از حدود 33 درصد به 47 تا 50 درصد ارتقا پیدا می کند و نقش بسزایی در بهینه کردن مصرف سوخت گاز نیروگاه ها خواهد داشت.
ظرفیت فعلی قابل تبدیل به سیکل ترکیبی حدود 7500 مگاوات است که این مهم در قالب قراردادهای بیع متقابل در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد و با انجام این امر سالانه 12 میلیارد مترمکعب در مصرف گاز صرفه جویی خواهد شد. همچنین با اجرای این طرح راندمان نیروگاه های حرارتی کشور به بیش از 42 درصد خواهد رسید و از انتشار حدود 43 میلیون تن گاز گلخانه ای در سال جلوگیری به عمل می آید.
نبود نقدینگی مشکل اصلی صنعت برق
غلامحسین خوش خلق معاون سابق هماهنگی توزیع توانیر درباره چرایی عدم تبدیل تمام نیروگاه های کشور به سیکل ترکیبی به ایسنا گفت: افزایش راندمان نیروگاه ها از سال ها پیش مطرح شده و اقداماتی نیز در این راستا صورت گرفته است اما به دلیلی نبود نقدینگی سرعت عمل آنطور که باید نبوده و امکان این وجود داشت که در این راستا اقدامات بیشتری صورت بگیرد.
وی در پاسخ به این سوال که اگر نیروگاه ها تبدیل به سیکل ترکیبی شوند بازهم قابلیت استفاده از سوخت مایع را دارند؟ اظهار کرد: اگر نیروگاه ها به سیکل ترکیبی تبدیل شوند ظرفیت تولید آن ها افزایش می یابد و می توانند تولید بیشتری داشته باشند لذا هرچه بیشتر به سمت تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی برویم به ازای سوخت مصرفی راندمان بیشتری خواهیم داشت.
معاون سابق هماهنگی توزیع توانیر با تاکید بر اینکه با تبدیل نیروگاه به سیکل ترکیبی حداکثر استفاده را از سوخت خواهیم برد، تصریح کرد: نیروگاه های سیکل ترکیبی خروجی های دود و اگزوز نیروگاه های گازی را حمل و سپس وارد بخش بخار می کنند یعنی در آن منطقه است که اگر راندمان نیروگاه گازی 30 درصد باشد با تبدیل به سیکل ترکیبی ممکن است راندمان به 50 درصد نیز برسد.
خوش خلق با بیان اینکه نیروگاه ها طی سال های اخیر به سمت تبدیل شدن به سیکل ترکیبی پیش رفته اند، گفت: علت اینکه مسیر چندان پر سرعت نبوده تا حدودی مربوط به تحریم ها و نقدینگی می شود، در حال حاضر صنعت برق در مدار بی پولی می چرخد و نقدینگی کافی در صنعت برق تحویل وجود ندارد و همین مساله مشکلاتی را به وجود آورده است.
به گفته وی اگر به سمت سیکل ترکیبی پیش برویم قطعا وضعیت راندمان افزایش می یابد اما این مساله نیاز به سرمایه گذاری دارد، علاوه بر این مردم باید به مساله مدیریت مصرف نیز توجه کنند چراکه در سبد انرژی، سوخت و یا برق به تنهایی وجود ندارد بلکه مجموع این ها در کنار هم سبد سوخت انرژی را تشکیل داده اند لذا باید در حفظ آن تلاش کرد.
معاون سابق هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به لزوم مدیریت مصرف از سوی مشترکان، گفت: مردم، دولت و اقتصاد مثلت این ماجرا هستند اگر هر کدام از این بخش ها نقش خود را درست ایفا کنند مشکل برطرف می شود، هرچند صنعت برق اقدامات خوبی در این راستا انجام داده است اما به دلیل مشکلات مالی کمبودهایی نیز وجود دارد، البته تحریم ها نیز بی تاثیر نبوده اما خوشبختانه در داخل در حد امکان ساخت داخل صورت می گیرد.
خوش خلق افزود: نقدینگی نقش مهمی در این مساله دارد چراکه برای تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی ظرفیت بالایی در داخل وجود دارد اما مشکلات مالی مانع اجرا می شود. برخی از نیروگاه های گازی موجود نیز دیگر ارزش تبدیل به سیکل ترکیبی را ندارند و این نیروگاه ها عمدتا عمر خود را کرده اند و باید آن ها را بهینه سازی کرد.
وی با بیان اینکه حدود 85 هزار مگاوات ظرفیت منصوبه داریم اما بیش از 60 هزار مگاوات نمی توانیم تولید داشته باشیم که علت آن فرسودگی نیروگاه ها است، گفت: در تهران نیروگاه شهر ری فرسوده است و باید خیلی پیش از این جایگزین می شد، کارهای برای ارتقا انجام می شود اما کافی نیست، مردم و دولتمردان باید به سبد انرژی توجه کنند.
بی شک وجود نیروگاه های فرسوده و عدم تبدیل نیروگاه های گازی به سیکل ترکیبی در ایجاد آلودگی بی تاثیر نیست، از سوی دیگر مشکلات موجود در صنعت گاز و نبود برنامه مشخص برای حل مشکلات انرژی کشور برای حل این مساله غیر قابل چشم پوشی است، لذا در این شرایط می بایست برای افزایش راندمان نیروگاه ها و ایجاد مدیریت مصرف در هر دو بخش گاز و برق فکر اساسی دیده شود.
البته دولت در سال های اخیر برنامه های تشویقی را برای کاهش مصرف انرژی در نظر گرفته است، اما متاسفانه علی رغم افزایش تولید گاز امسال شاهد رکوردشکنی در مصرف انرژی هستیم موضوعی که جز توجه مشترکان به این منابع ارزشمند و حفظ آن با رعایت نکاتی ساده قابل جبران نیست./ایسنا

کلیدواژه های این خبر
ذرات معلق   برنامه ششم توسعه   هوای تهران   میزان مصرف   وزارت نیرو   آلودگی هوا   مصرف سوخت   پالایشگاه   یورو   نیروگاه   نیروگاه های حرارتی   مازوت   گازی   مگاوات   فصل زمستان   گازوئیل   نیروگاه حرارتی   گاز طبیعی   گاز سوز   نیروگاه سیکل ترکیبی   تولید برق   راندمان   سیکل ترکیبی   پایانه   نیروگاه های کشور   منابع آلاینده  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «صبحانه با خبر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
وزیر اقتصاد: سهم تولید برق نیروگاه نکا در سبد انرژی کشور تقویت شود
تسنیم
کلاف سر در گم قطعی برق/ گاز، مازوت و بیت کوین؛ متهمان اصلی
اقتصاد آنلاین
صنعت برق در آستانه ورشکستگی/ قدیمی ترین نیروگاه حرارتی شرق کشور در مشهد نیازمند بازسازی است
راه دانا
نتیجه قرارداد گازی با توتال 3 سال آینده نمایان خواهد شد!
اتاق خبر
نتیجه قرارداد گازی با شرکت بدعهد توتال 3 سال آینده نمایان خواهد شد/ نیروگاه ها به جای سوزاندن گاز برای تولید برق مجبورند مازوت یا گازوئیل بسوزانند
خبرگزاری دانشجو
چرا با وجود تعطیلی مدارس و دانشگاه ها مصرف گاز افزایش یافت؟
فردا نیوز
جولایی: مصرف گاز در بخش خانگی به 615 میلیون متر مکعب افزایش یافته
خبرگزاری دانشجو
آخرین جزئیات تولید و مصرف گاز در خانه ها و نیروگاه ها
پارسینه
چرا با وجود تعطیلی ها مصرف گاز افزایش یافت؟
مشرق نیوز
آخرین جزئیات تولید و مصرف گاز در خانه ها و نیروگاه ها/ چرا با وجود تعطیلی ها مصرف گاز افزایش یافت؟
فارس
جمعه، آلوده ترین روز تهران بود
بازار نیوز
بازنشستگی یا بازسازی نیروگاه های مسن؟
اقتصاد آنلاین
نیروگاه مقیاس کوچک گازی DG
برق نیوز
درآمد نیروگاه های بادی
برق نیوز
بیانیه کمیسیون بلاک چین و رمزارز در مورد کمبود برق و آلودگی هوا منتشر شد
زومیت
سرنخ خاموشی های غافل گیر کننده
اقتصاد نیوز
گوگرد سوزی به جای رفع آلودگی هوا
رکنا نت
افزایش مصرف برق به نام رونق صنایع،به کام بیت کوین!/کمبود سوخت در 90 درصد نیروگاه ها برای تامین برق/افت تولید گازِ میدان پارس جنوبی در سایه غفلت وزارت نفت
تیتر یک
نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟
ایسنا
سوختی که در صنایع اطراف تهران مصرف می شود، پرگوگرد است
آریا
استاندار خواستار تهیه جدول قطعی برق در تهران شد
اقتصاد نیوز
لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران
شهر فردا
جدول قطعی برق در تهران تهیه می شود!
اقتصاد آنلاین
بازدهی پایین نیروگاه ها؛ دلیل اصلی افزایش آلودگی هوا
ایران اکونومیست
فشار مثلث قطع برق، مازوت و استخراج بیت کوین بر ریه های پایتخت
آفتاب
لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران / سهم 17 درصدی نیروگاه ها و صنایع در آلودگی هوا
ایسنا
افزایش آلودگی هوا به دلیل بازدهی پایین نیروگاه ها
ایرنا
پیدا و پنهان بازگشت خاموشی ها
اقتصاد آنلاین
فشار مثلث قطع برق، مازوت و استخراج بیت کوین بر ریه های پایتخت  
خبرآنلاین
بازگشت خاموشی ها؛ مازوت یا مزارع بیت کوین چینی؟
بهار نیوز
شرایط بحرانی آلودگی هوا در 4کلانشهر
سلامت نیوز
برنامه برای نوسازی 4 نیروگاه فرسوده کشور
برق نیوز
اوراق سلف موازی برق حرارتی در بورس انرژی عرضه اولیه می شود
برق نیوز
آلایندگی موتورسیکلت ها در تهران از خودروها بیشتر است
ایرنا
660مگاوات اوراق گواهی ظرفیت در بازار بورس عرضه شده است
اقتصاد آنلاین
عرضه 658 میلیارد تومان اوراق شرکت برق حرارتی در بورس انرژی
پانا
2500 مگاوات نیروگاه جدید امسال وارد مدار می شود
ایران اکونومیست
660 مگاوات اوراق گواهی ظرفیت در بازار بورس عرضه شده است
ایسنا
بررسی آلودگی هوا در کمیسیون اصل 90
اقتصاد نیوز
افزایش 2500 مگاواتی ظرفیت برق/صرفه جویی 1.8 میلیون مترمکعبی سوخت
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltتسنیم : وزیر اقتصاد: سهم تولید برق نیروگاه نکا در سبد انرژی کشور تقویت شود
bltاقتصاد آنلاین : کلاف سر در گم قطعی برق/ گاز، مازوت و بیت کوین؛ متهمان اصلی
bltراه دانا : صنعت برق در آستانه ورشکستگی/ قدیمی ترین نیروگاه حرارتی شرق کشور در مشهد نیازمند بازسازی است
bltاتاق خبر : نتیجه قرارداد گازی با توتال 3 سال آینده نمایان خواهد شد!
bltخبرگزاری دانشجو : نتیجه قرارداد گازی با شرکت بدعهد توتال 3 سال آینده نمایان خواهد شد/ نیروگاه ها به جای سوزاندن گاز برای تولید برق مجبورند مازوت یا گازوئیل بسوزانند
bltفردا نیوز : چرا با وجود تعطیلی مدارس و دانشگاه ها مصرف گاز افزایش یافت؟
bltخبرگزاری دانشجو : جولایی: مصرف گاز در بخش خانگی به 615 میلیون متر مکعب افزایش یافته
bltپارسینه : آخرین جزئیات تولید و مصرف گاز در خانه ها و نیروگاه ها
bltمشرق نیوز : چرا با وجود تعطیلی ها مصرف گاز افزایش یافت؟
bltفارس : آخرین جزئیات تولید و مصرف گاز در خانه ها و نیروگاه ها/ چرا با وجود تعطیلی ها مصرف گاز افزایش یافت؟
bltبازار نیوز : جمعه، آلوده ترین روز تهران بود
bltاقتصاد آنلاین : بازنشستگی یا بازسازی نیروگاه های مسن؟
bltبرق نیوز : نیروگاه مقیاس کوچک گازی DG
bltبرق نیوز : درآمد نیروگاه های بادی
bltزومیت : بیانیه کمیسیون بلاک چین و رمزارز در مورد کمبود برق و آلودگی هوا منتشر شد
bltاقتصاد نیوز : سرنخ خاموشی های غافل گیر کننده
bltرکنا نت : گوگرد سوزی به جای رفع آلودگی هوا
bltتیتر یک : افزایش مصرف برق به نام رونق صنایع،به کام بیت کوین!/کمبود سوخت در 90 درصد نیروگاه ها برای تامین برق/افت تولید گازِ میدان پارس جنوبی در سایه غفلت وزارت نفت
bltایسنا : نقش نیروگاه ها در آلودگی هوا چقدر است؟
bltآریا : سوختی که در صنایع اطراف تهران مصرف می شود، پرگوگرد است
bltاقتصاد نیوز : استاندار خواستار تهیه جدول قطعی برق در تهران شد
bltشهر فردا : لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران
bltاقتصاد آنلاین : جدول قطعی برق در تهران تهیه می شود!
bltایران اکونومیست : بازدهی پایین نیروگاه ها؛ دلیل اصلی افزایش آلودگی هوا
bltآفتاب : فشار مثلث قطع برق، مازوت و استخراج بیت کوین بر ریه های پایتخت
bltایسنا : لزوم تهیه جدول قطعی برق در تهران / سهم 17 درصدی نیروگاه ها و صنایع در آلودگی هوا
bltایرنا : افزایش آلودگی هوا به دلیل بازدهی پایین نیروگاه ها
bltاقتصاد آنلاین : پیدا و پنهان بازگشت خاموشی ها
bltخبرآنلاین : فشار مثلث قطع برق، مازوت و استخراج بیت کوین بر ریه های پایتخت  
bltبهار نیوز : بازگشت خاموشی ها؛ مازوت یا مزارع بیت کوین چینی؟
bltسلامت نیوز : شرایط بحرانی آلودگی هوا در 4کلانشهر
bltبرق نیوز : برنامه برای نوسازی 4 نیروگاه فرسوده کشور
bltبرق نیوز : اوراق سلف موازی برق حرارتی در بورس انرژی عرضه اولیه می شود
bltایرنا : آلایندگی موتورسیکلت ها در تهران از خودروها بیشتر است
bltاقتصاد آنلاین : 660مگاوات اوراق گواهی ظرفیت در بازار بورس عرضه شده است
bltپانا : عرضه 658 میلیارد تومان اوراق شرکت برق حرارتی در بورس انرژی
bltایران اکونومیست : 2500 مگاوات نیروگاه جدید امسال وارد مدار می شود
bltایسنا : 660 مگاوات اوراق گواهی ظرفیت در بازار بورس عرضه شده است
bltاقتصاد نیوز : بررسی آلودگی هوا در کمیسیون اصل 90
bltمهر نیوز : افزایش 2500 مگاواتی ظرفیت برق/صرفه جویی 1.8 میلیون مترمکعبی سوخت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.