آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد: امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)

آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد: امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)
ما وظیفه داریم در هر سال معرفت خودمان، جامعه، خصوصا جوانان را نسبت به حضرت زهرا بالا ببریم. تلاش کنیم تا یک اندازه ای بفهمیم فاطمه(سلام الله علیها) که بود؟ هر کسی هر کاری از او راجع به عزاداری حضرت زهرا(سلام الله علیها) برمی آید نباید کوتاهی کند، آن که توانایی دارد سخنرانی کند، دیگری مرثیه سرایی ...
آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد: امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)

وارث: آیت الله فاضل لنکرانی، همزمان با آغاز ایام فاطمیه دوم، امروز در درس خارج فقه پیرامون کلمات امیر المؤمنین علیه علیه السلام در رثای حضرت زهرا سلام الله علیها به ایراد سخن پرداخت که متن آن بدین شرح می باشد:

خدا را شکر در این دو دهه اخیر در حوزه مقدسه علمیه قم، مراجع بزرگ خصوصاً مرحوم آیت الله العظمی محمدفاضل لنکرانی، اهتمام ویژه ای برای احیای فاطمیه مبذول داشته و قدم های بزرگی را برداشتند، خصوصاً پیام های مهمی که صادر کردند، به طوری که مرحوم والد در وصیت نامه خود فرمودند یکی از کارهایی که در این عالم انجام دادم و در عالم قبر و قیامت به آن امیدوار هستم پیام هایی است که در مورد احیای فاطمیه و عزاداری آن حضرت داده ام.

بحمدالله آرام آرام مراسم فاطمیه تثبیت شد و امروز هم بر من و شما و همه طلاب لازم است که این امر را پیگیری کنیم و در هر سال بتوانیم با ابعادی از شخصیت بی نظیر این بی بی، حسب آنچه در آیات و روایات وارد شده آشنا شده و در درجه اول معرفت خود را نسبت به حضرت زیادتر کرده و در درجه بعد آن را برای مردم بیان کنیم.

من هنوز معنای این روایت «وَ عَلَی مَعْرِفَتِها دارَتِ الْقُرُونِ الاُولی» را نفهمیدم چیست! به نظرم مثل همان تعبیر به لیلة القدر که فرموده اند فاطمه زهرا(س) لیلة القدر است، از الفاظی است که معنایش برای ما مجهول است. البته نه معنای تحت اللفظی اش، بلکه حقیقت آن، که خداوند به پیامبرش نیز می فرماید «وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ»[1] حقیقت حضرت مثل حقیقت  شب قدر مجهول است، اینکه فرموده اند «سُمِّیتْ فَاطِمَةَ لِأَنَّ الْخلْقَ فطِمُوا عَنْ مَعْرِفَتِهَا»، این تعابیر عجیب است، یعنی خدای تبارک و تعالی یک زن آفریده که بشر تا قیامت به معرفت آن زن نخواهید رسید. حضرت فاطمه انسانی مثل بقیه انسان ها نبود، از ولادتش گرفته تا شهادت، تمام خصوصیاتش مورد عنایت خاص خدای تبارک و تعالی بود.

اینکه وقتی فاطمه(سلام الله علیها) وارد مجلس می شود، پیامبر(صلی الله علیه و آله) برمی خیزد و به استقبالش می رود و دست او را می بوسد، چنان مورد توجّه حاضرین قرار می گیرد که بعضی از اصحاب به پیامبر اعتراض می کنند این کار مناسب شما نیست که در انظار عموم دست زهرا(سلام الله علیها) را می بوسید. پیغمبر(صلی الله علیه و آله) در پاسخ به آنها فرمود من این کار را به امر خدا انجام می دهم. خود این پاسخ رسول خدا(صلی الله علیه و آله) حرف خیلی عجیبی است.

ما وظیفه داریم در هر سال معرفت خودمان، جامعه، خصوصا جوانان را نسبت به حضرت زهرا بالا ببریم. تلاش کنیم تا یک اندازه ای بفهمیم فاطمه(سلام الله علیها) که بود؟ ان شاء الله این وظیفه را به احسن وجه انجام بدهیم، هر کسی هر کاری از او راجع به عزاداری حضرت زهرا(سلام الله علیها) برمی آید نباید کوتاهی کند، آن که توانایی دارد سخنرانی کند، دیگری مرثیه سرایی کند، مردم عادی هم یک پارچه عزا بر سر درب خانه شان قرار بدهند.

نه اینکه آن بی بی نیاز داشته باشد نسبت به ظلم هایی که بر او وارد شد عزاداری کنیم، او نیازی ندارد، اما اگر ما بخواهیم در برابر ما چنین فاجعه ای که آن همه ظلم و مصیبت بر محبوب ترین خلق خدا بعد از پیامبر وارد نمودند بی تفاوت باشیم، شیعه بودنمان زیر سؤال می رود. جملات امیرالمؤمنین(علیه السلام) را بعد از دفن فاطمه زهرا(سلام الله علیها) بارها بالای منبر خوانده اید. حضرت فرمود «إِلَی اللهِ أَشْکُو»، محضر خدای تبارک و تعالی دادخواهی کرده و می فرماید «أَمَّا حُزْنِی فَسَرْمَدٌ، وَ أَمَّا لَیْلِی فَمُسَهَّدٌ»، این تعبیر یک حجّت خداست که می گوید حزن من دیگر دائمی است، و از شدت این مصیبت باید شبها تا به صبح بنشینم و اشک بریزم.

اول کسی که برای فاطمه زهرا(سلام الله علیها) مرثیه خوانی کرد و روضه خواند خود امیرالمؤمنین(علیه السلام) بعد از دفن همسرش کنار قبر حضرت بود.

برای پی بردن به اندکی از عظمت بی بی دو عالم کافی است به این تعابیر امیرالمؤمنین(علیه السلام) در رثای حضرت دقت کنیم:

«فَلَمَّا نَفَضَ یَدَهُ مِنْ تُرَابِ الْقَبْرِ هَاجَ بِهِ الْحُزْنُ»، وقتی دستش را از خاک قبر برداشت تمام حزن عالم وجودش را گرفت، «وَ أَرْسَلَ دُمُوعَهُ عَلَی خَدَّیْهِ» اشک ها صورت حضرت را فرا گرفت. از این به بعد حضرت چکار کند؟ با چه کسی حرفش را بزند؟ به چه کسی دردش را بگوید؟ «وَ حَوَّلَ وَجْهَهُ إِلَی قَبْرِ رَسُولِ اللهِ(صلی الله علیه و آله)» هیچ راهی نداشت جز پناه بردن به پیامبر(صلی الله علیه و آله)، هیچ چیز او را آرام نمی کرد جز اینکه با پیامبر(صلی الله علیه و آله) حرف بزند، از شدت این مصیبت رو کرد به قبر پیامبر(صلی الله علیه و آله) و فرمود «السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا رَسُولَ اللهِ، عَنِّی وَ عَنِ ابْنَتِکَ وَ حَبِیبَتِکَ، وَ قُرَّةِ عَیْنِکَ وَ زَائِرَتِکَ، وَ الثَّابِتَةِ فِی الثَّرَی بِبُقْعَتِکَ»، نه فقط از جانب خودش بلکه از جانب این مهمانی هم که تازه بر رسول خدا وارد شده سلام داد. سلام از طرف دختر و نور چشم و زائر خودت، «الْمُخْتَارِ اللَّهُ لَهَا سُرْعَةَ اللِّحَاقِ بِکَ» سلام از طرف کسی که خداوند او را چه زود از ما گرفت و چه با سرعت او را به تو ملحق کرد.

خیلی عجیب است امیرالمؤمنین(علیه السلام) عرض می کند «قَلَّ یَا رَسُولَ اللهِ عَنْ صَفِیَّتِکَ صَبْرِی، وَ ضَعُفَ عَنْ سَیِّدَةِ النِّسَاءِ تَجَلُّدِی...» من دیگر نمی توانم در مقابل مصیبتی که وارد شده صبر کنم «قَدِ اسْتُرْجِعَتِ الْوَدِیعَةُ» یا رسول الله امانتی که به من سپرده بودی برگردانده شد اما بنگر به آنچه که دادی و آنچه گرفتی که چقدر تفاوت دارد؟! «وَ أُخِذَتِ الرَّهِینَةُ، وَ اخْتُلِسَتِ‏ الزَّهْرَاءُ» زهرا را ناگهان از من گرفتی، «فَمَا أَقْبَحَ‏ الْخَضْرَاءَ وَ الْغَبْرَاءَ» دیگر آسمان و زمین تمامش برای ما تاریک و زشت است. چه تعبیر عجیبی: اینها تعابیر ساده ای نیست چون حقیقت فاطمه(سلام الله علیها) به همه عالم بستگی داردیَا رَسُولَ اللهِ! أَمَّا حُزْنِی فَسَرْمَدٌ، وَ أَمَّا لَیْلِی فَمُسَهَّدٌ، لَا یَبْرَحْ الْحُزْنُ‏ مِنْ قَلْبِی أَوْ یَخْتَارَ اللَّهُ لِی دَارَکَ الَّتِی فِیهَا أَنْتَ مُقِیمٌ» این حزن و اندوه تا آخر عمر در قلب من وجود دارد و از آن بیرون نمی رود، «کَمَدٌ مُقَیِّحٌ»، این غم و اندوه همانند یک غده ی چرکینی در وجود من است، یعنی یک غم عادی نیست که بیاید و زود برود! غم چرکینی است که در بدن می ماند و وجود مرا می خورد «وَ هَمٌّ مُهَیِّجٌ، سَرْعَانَ مَا فَرَّقَ بَیْنَنَا»، چقدر زود بین ما جدایی افتاد. بعد می گوید «وَ إِلَی اللهِ أَشْکُو»، من به خدا شکایت می کنم، این دادخواهی امیرالمؤمنین بعد از فوت حضرت زهراست که باید یک زمانی این شکایت مطرح شود و مورد حساب و کتاب قرار گیرد.

ای رسول خدا از دخترت بپرس که امت تو بعد از تو او را هضم کردند، «فَاسْتَخْبِرْهَا الْحَالَ» اخبار بعد از ارتحالت را از او سؤال کن، «فَکَمْ مِنْ غَلِیلٍ مُعْتَلِجٍ بِصَدْرِهَا» اگر سینه زهرا را ببینی ظلم و ستمی که بر او شده در درونش موج می زند. این عبارت در امالی شیخ صدوق، شیخ مفید و کافی نوشته شده است.

«وَ لَوْ لَا غَلَبَةُ الْمُسْتَوْلِینَ عَلَیْنَا لَجَعَلْتُ الْمُقَامَ عِنْدَ قَبْرِکَ لِزَاماً، وَ التَّلَبُّثَ عِنْدَهُ مَعْکُوفاً» برخی جاهلان می گویند چه خبر است؟ یک کسی 1400 سال پیش بر او ظلمی شده به الآن چه ربطی دارد؟ نمی فهمند! جاهلند! امیرالمؤمنین(علیه السلام) آن شخصیتی که بعد از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نظیر ندارد، می گوید اگر به خاطر این دشمنانی که درصدد یافتن قبر زهرا(سلام الله علیها) هستند تا جنازه اش را بیرون بیاورند، نبود تا آخر عمر کنار قبر زهرا می نشستم و معتکف قبرش می شدم، یعنی اینقدر مصیبت سنگین است.

«وَ لَأَعْوَلْتُ إِعْوَالَ الثَّکْلَی عَلَی جَلِیلِ الرَّزِیَّةِ» مثل یک زن بچه مُرده بر عظمت این مصیبت گریه می کردم، چه تعابیر عجیبی است. «فَبِعَیْنِ اللهِ تُدْفَنُ بِنْتُکَ سِرّاً، وَ یُهْتَضَمُ حَقَّهَا قَهْراً» در مقابل چشم خدا دختر تو را باید پنهانی دفن کنم، در مقابل چشم تو حق او را بلعیدند و به زور و غلبه آشکارا از ارث محرومش کردند «وَ لَمْ یَطُلِ الْعَهْدُ» در حالی که تو تازه از دنیا رفته بودی، و زمانی از فوت شما طول نکشیده بود که این ظلم ها بر دختر تو وارد شد

دوباره عرض می کند «فَإِلَی اللهِ یَا رَسُولَ اللهِ الْمُشْتَکَی» این شکایتی است که فقط در قیامت باید محضر خدا به خدا عرض کنم، «وَ فِیکَ أَجْمَلُ الْعَزَاءِ، فَصَلَوَاتُ اللهِ عَلَیْهَا وَ عَلَیْکَ...».[2]

مرثیه این است که امیرالمؤمنین(علیه السلام) بعد از دفن حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرموده است.

وقتی امام ما در مصیبت فقدان آن حضرت همیشه عزادار است ما هم در زمان حاضر معتقدیم بدون هیچ تردیدی حضرت حجت(عج) این حال را دارند و می گویند خدایا من بر مصیبتهایی که بر مادرم وارد شده بر تو شکایت می برم. بنابراین ما باید عزاداری را هر چه بیشتر و باشکوهتر و با معرفت بیشتر برگزار کنیم که این توفیق بزرگی است.

این خاطره را از مرحوم والد(رضوان الله تعالی علیه) که شخصیتی واقعاً فاطمی و احیاگر فاطمیه بود عرض کنم. روزی از ایشان سؤال کردم شما چرا همیشه به حضرت زهرا(سلام الله علیها) متوسل می شوید؟ از این بانو چه دیده اید؟ مخصوصاً در چند ماهه آخر عمرشان که با احدی صحبت نمی کرد و دائما در حال خودش بود، فقط گاهی سر مبارکش را بالا می آورد می گفت «السلام علیک یا فاطمة الزهرا»، من گفتم شما خیلی متوسل به حضرت زهرا(سلام الله علیها) می شوید؟ فرمودند من از کودکی هر مشکلی داشتم متوسل به حضرت زهرا می شدم، خیلی هم به ما سفارش می کرد و در وصیتنامه شان هم توصیه فرمودند فاطمیه را احیا کنید، عزاداری کنید، انجام وظیفه کنید.

یک عده ای از علمای خراسان خدمت ایشان آمده بودند و ایشان فرمودند آقایان من به حسب ظاهر بیش از 50 سال درس گفتم، کتاب نوشتم، شاگردان زیادی تربیت کردم، این توفیقی بوده که خدا به من داده ولی برای قیامت به هیچ یک از اینها امید نبسته ام. البته نمی خواستند ارزش این کارها را کم کنند، بلکه گفتند من به اینها امید نبستم، آنچه که امید به آن دارم این فریادی است که برای احیای فاطمیه سر داده ام، ما هم همین مسیر را خودمان، فرزندانمان، دنبال کنیم که مسلماً آثار بسیار بزرگی در پی خواهد داشت.

می خواستم این روایت پرمعنا را هم بخوانم «إن الله یَغْضَبُ لِغَضَبِ فاطِمَةَ وَ یَرضَی لِرِضاها»[3] که وقت نیست، فقط این جمله را عرض کنم جایگاه کسی که مورد غضب خدا قرار بگیرد کجاست؟ خداوند می فرمایند «وَ مَنْ یَحْلِلْ عَلَیْهِ غَضَبی فَقَدْ هَوی»،[4] کسی که غضب خدا بر او قرار بگیرد در آتش سقوط می کند. این خیلی عجیب است که پیامبر مکرر فرموده است خدای تبارک و تعالی به غضب زهرا غضب می کند عاقبت کسی هم که خداوند بر او غضب کند سقوط در نار و آتش است.

در یک نقل دیگر پیامبر(صلی الله علیه و آله) به سلمان فرمود «مَنْ أَحَبَّ فَاطِمَةَ ابْنَتِی فَهُوَ فِی الْجَنَّةِ مَعِی»، اگر کسی فاطمه را دوست داشته باشد در بهشت کنار من خواهد بود، «وَ مَنْ أَبْغَضَهَا فَهُوَ فِی النَّارِ» کسی که بغض فاطمه را داشته باشد در آتش جهنم است.

در آخر این روایت هم یک بشارت برای شیعیان فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است که پیامبر فرمود وای بر کسانی که ظلم به فاطمه و همسر و فرزندان و شیعیان او کنند. «وَیْلٌ لِمَنْ یَظْلِمُهَا وَ یَظْلِمُ بَعْلَهَا أَمِیرَاَلْمُؤْمِنِینَ عَلِیّاً عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ وَ وَیْلٌ لِمَنْ یَظْلِمُ ذُرِّیَّتَهَا وَ شِیعَتَهَا»[5] می دانست بعد از خودش چه ظلم هایی به فاطمه(سلام الله علیها) خواهد شد، خداوند چه صبری به پیامبر داده بود. این بشارتی برای شیعیان فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است که دشمنانشان مورد خشم و غضب خداوند قرار می گیرند.

به امام صادق(علیه السلام) عرض می کنند نقل شده «إِنَّ اللهَ یَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ وَ یَرْضَی لِرِضَاهَا»، حضرت می فرماید بله چنین نقلی درست و مسلم است، و عجیب این است که سلسله سند هم خود امام صادق(علیه السلام) از امام باقر(علیه السلام)، از امام سجاد(علیه السلام)، از امام حسین(علیه السلام)، از علی بن ابیطالب(علیه السلام)، تا رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، است.

بعد آن شخص می گوید چطور می شود خدا به خاطر غضب یک زن غضب کند؟ اینجا امام صادق(علیه السلام) نکته ای را بیان می فرماید، ظاهراً فرد سؤال کننده فردی از اهل عامه به نام صندل بوده است. حضرت از او می پرسد مگر خود شما روایت نکردید خدا به غضب یک مؤمن غضب می کند؟ می گوید بله، حضرت می فرماید آیا فاطمه مؤمن نیست؟ آن فرد سخن حضرت را قبول  کرده و بعد می گوید «اللّهُ أَعْلَمُ حَیْثُ یَجْعَلُ رِسالَتَهُ»[6] از ذیل این حدیث معلوم می شود که صندل شیعه نبوده است، در بعضی از نقل ها هم راوی را فرد دیگری نقل می کنند!

حدس بنده این است برای اینکه «إنّ اللهَ یَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ» را موهون کنند در طرف مقابل آمدند گفته اند «إنَّ اللهَ یَغضِبُ لِغَضَبِ عَبدِهِ المُؤمن»، این حدس را بعید نمی دانم! ولی آنچه از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به ما رسیده «إِنَّ اللهَ یَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ وَ یَرْضَی لِرِضَاهَا » است. ما باید این روایت را که خداوند با غضب فاطمه غضب می کند درست بفهمیم آن وقت قرآن را که ببینیم می فرماید: کسی که مورد غضب خدا قرار گیرد گرفتار عذاب الیم و عظیم خواهد شد.

ما شهادت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را خدمت امام زمان(عج) که اول عزادار و بزرگ عزادار این مصیبت است تسلیت عرض می کنیم و از آن وجود مقدس می خواهیم که برای ایمان و یقین ما شیعیان به ولایت اهلبیت(علیهم السلام) و برای عاقبت بخیری و حلّ مشکلات شیعه و جهان اسلام خصوصاً مشکلات نظام مقدس جمهوری اسلامی دعا کنند تا بلاها هر چه زودتر برطرف شود.
و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

----------------

[1]. سوره قدر: 2.
[2]. کافی ‏1: 110
[3]. بحار الأنوار ‏21: 279
[4]. سوره طه: 81
[5]. إرشاد القلوب 2: 294
[6]. سور انعام: 124.
حوزه


کلیدواژه های این خبر
طلاب   روضه   قیامت   امام علی علیه السلام   منبر   پارچه   فاطمیه   مردم عادی   مرثیه سرایی   آیت الله فاضل لنکرانی   تشیع   آیات و روایات   من و شما   استان قم   ایام فاطمیه   حضرت زهرا سلام الله علیها   درس خارج فقه   عزاداری   شب های قدر  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پایگاه وارث» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
1000خانواده یزدی میزبان روضه های خانگی در ایام فاطمیه
صدا و سیما
بر مدار علم / از تبیین سیره و گفتمان فاطمی تا واکنش به تحریف وقایع شهادت حضرت زهرا(س)
ایکنا
صحبت های شنیدنی حجت الاسلام شحیطاط از مداحی در محضر رهبر انقلاب
فارس
توزیع بسته های معیشتی و غذای گرم در بیارجمند+ تصاویر
خبرگزاری بسیج
آیت الله علوی بروجردی؛ به مظلومیت حضرت فاطمه (س) بیش از پیش افزودید
دیده بان ایران
روایتی از «کوچه های مادری»
ایسنا
استقبال مخاطبان مجازی از یادواره لاله های روشن محلات
صدا و سیما
اعزام طلاب خواهر اهوازی به مناطق حاشیه ای اهواز برای اقامه عزای مادر سادات+عکس
خبرگزاری حوزه
چهاردهمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) در قم برگزار شد
خبرگزاری حوزه
فاطمه چشمه­ ی جوشان وحی
رسانیوز
تصویرسازی نام حضرت فاطمه (س) در حلب همزمان با شهادت ایشان
باشگاه خبرنگاران
روضه زندگی ساز/ خدام حرم رضوی زمینه آزادی زندانیان مالی را فراهم کردند
تسنیم
گریه های حاج قاسم سلیمانی در روضه مادر سادات + فیلم
باشگاه خبرنگاران
استقبال آستان مطهر علوی از موکب های عزاداری شهادت حضرت زهرا(ع)
شیعه نیوز
اجتماع بزرگ فاطمیون در میدان شهدای ذهاب رشت برگزار شد
مهر نیوز
سوگواران فاطمی در میدان شهدای ذهاب رشت عزاداری کردند
ایرنا
فاطمه زهرا(س)، نخستین شهید راه ولایت
صدا و سیما
25 امامزاده چهارمحال و بختیاری میزبان سوگواره یاس نبوی
صدا و سیما
قرائت خطبه فدکیه در 20 بقعه متبرکه البرز
مهر نیوز
افزایش برنامه های معرفتی در ایام فاطمیه با وجود شرایط کرونایی
مهر نیوز
فاطمه، فاطمه است
ایرنا
فرهنگ فاطمی در عزاداری بانوان خراسانی متجلی شده است
مهر نیوز
شور و شعور فاطمی عاشقان اهل بیت (ع) شهرستان گناوه
ایرنا
قم در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) سوگوار شد
ایرنا
مرثیه شبانه؛ مقدمه فاطمیه
عصر امروز
25 امامزاده شاخص چهارمحال و بختیاری میزبان سوگواره یاس نبوی است
ایرنا
حضرت زهرا (س) الگوی کامل ولایتمداری و دین داری
ایرنا
خوزستان در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) محزون و سوگوار است
ایرنا
ولایت مداری و ولایت پذیری مهمترین ویژگی حضرت زهرا(ص) بود
تسنیم
دیار علویان طبرستان در سوگ یاس نبوی
صدا و سیما
مجلس تعزیه شهادت حضرت زهرا (س) در روستای ده زیار کرمان برگزار شد
مهر نیوز
200 محفل روضه خوانی سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در استان زنجان برگزار می شود
تسنیم
برنامه هیات های همدان در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) اعلام شد
تسنیم
فاطمه (س) بانوی بی نشان
اتاق خبر
برگزاری عزاداری فاطمیه در بیت آیت الله فاضل لنکرانی
شیعه نیوز
حوزه علمیه خوزستان در هفته ای که گذشت (2)
خبرگزاری حوزه
مروری بر سنت عزاداری ام ابیها(س) در حرم رضوی
قدس آنلاین
طنین لبیک یا زهرا در کوچه های کوی علوی اهواز
خبرگزاری حوزه
ایام فاطمیه در کرمانشاه هیات کجا برویم؟
تسنیم
هشدار امام جمعه قم درباره مذاکره پشت پرده با آمریکا
فرارو
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : 1000خانواده یزدی میزبان روضه های خانگی در ایام فاطمیه
bltایکنا : بر مدار علم / از تبیین سیره و گفتمان فاطمی تا واکنش به تحریف وقایع شهادت حضرت زهرا(س)
bltفارس : صحبت های شنیدنی حجت الاسلام شحیطاط از مداحی در محضر رهبر انقلاب
bltخبرگزاری بسیج : توزیع بسته های معیشتی و غذای گرم در بیارجمند+ تصاویر
bltدیده بان ایران : آیت الله علوی بروجردی؛ به مظلومیت حضرت فاطمه (س) بیش از پیش افزودید
bltایسنا : روایتی از «کوچه های مادری»
bltصدا و سیما : استقبال مخاطبان مجازی از یادواره لاله های روشن محلات
bltخبرگزاری حوزه : اعزام طلاب خواهر اهوازی به مناطق حاشیه ای اهواز برای اقامه عزای مادر سادات+عکس
bltخبرگزاری حوزه : چهاردهمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره) در قم برگزار شد
bltرسانیوز : فاطمه چشمه­ ی جوشان وحی
bltباشگاه خبرنگاران : تصویرسازی نام حضرت فاطمه (س) در حلب همزمان با شهادت ایشان
bltتسنیم : روضه زندگی ساز/ خدام حرم رضوی زمینه آزادی زندانیان مالی را فراهم کردند
bltباشگاه خبرنگاران : گریه های حاج قاسم سلیمانی در روضه مادر سادات + فیلم
bltشیعه نیوز : استقبال آستان مطهر علوی از موکب های عزاداری شهادت حضرت زهرا(ع)
bltمهر نیوز : اجتماع بزرگ فاطمیون در میدان شهدای ذهاب رشت برگزار شد
bltایرنا : سوگواران فاطمی در میدان شهدای ذهاب رشت عزاداری کردند
bltصدا و سیما : فاطمه زهرا(س)، نخستین شهید راه ولایت
bltصدا و سیما : 25 امامزاده چهارمحال و بختیاری میزبان سوگواره یاس نبوی
bltمهر نیوز : قرائت خطبه فدکیه در 20 بقعه متبرکه البرز
bltمهر نیوز : افزایش برنامه های معرفتی در ایام فاطمیه با وجود شرایط کرونایی
bltایرنا : فاطمه، فاطمه است
bltمهر نیوز : فرهنگ فاطمی در عزاداری بانوان خراسانی متجلی شده است
bltایرنا : شور و شعور فاطمی عاشقان اهل بیت (ع) شهرستان گناوه
bltایرنا : قم در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) سوگوار شد
bltعصر امروز : مرثیه شبانه؛ مقدمه فاطمیه
bltایرنا : 25 امامزاده شاخص چهارمحال و بختیاری میزبان سوگواره یاس نبوی است
bltایرنا : حضرت زهرا (س) الگوی کامل ولایتمداری و دین داری
bltایرنا : خوزستان در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) محزون و سوگوار است
bltتسنیم : ولایت مداری و ولایت پذیری مهمترین ویژگی حضرت زهرا(ص) بود
bltصدا و سیما : دیار علویان طبرستان در سوگ یاس نبوی
bltمهر نیوز : مجلس تعزیه شهادت حضرت زهرا (س) در روستای ده زیار کرمان برگزار شد
bltتسنیم : 200 محفل روضه خوانی سالروز شهادت حضرت زهرا (س) در استان زنجان برگزار می شود
bltتسنیم : برنامه هیات های همدان در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) اعلام شد
bltاتاق خبر : فاطمه (س) بانوی بی نشان
bltشیعه نیوز : برگزاری عزاداری فاطمیه در بیت آیت الله فاضل لنکرانی
bltخبرگزاری حوزه : حوزه علمیه خوزستان در هفته ای که گذشت (2)
bltقدس آنلاین : مروری بر سنت عزاداری ام ابیها(س) در حرم رضوی
bltخبرگزاری حوزه : طنین لبیک یا زهرا در کوچه های کوی علوی اهواز
bltتسنیم : ایام فاطمیه در کرمانشاه هیات کجا برویم؟
bltفرارو : هشدار امام جمعه قم درباره مذاکره پشت پرده با آمریکا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.