شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر

شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر
راهکار های مختلفی برای گرفتن معافیت وجود دارد، یکی از این روش ها کفالت پدر است که شرایط خاص خود را دارد.
شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر

روش های مختلف و شرایط خاصی برای دریافت معافیت وجود دارند که باید فرد این شرایط را دارا باشد، یکی از روش های کسب معافیت، کفالت پدر است به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سیما، تمام مردان سرزمین ایران بعد از سن 18 سالگی مشمول خدمت سربازی می شوند، اما اغلب مشمولان به دنبال روش هایی برای فرار از این وظیفه و گرفتن معافیت هستند، راهکار های مختلفی برای گرفتن معافیت وجود دارد، یکی از این روش ها کفالت پدر است که شرایط خاص خود را دارد.
اغلب مشمولان خدمت سربازی در ایران به دنبال روش هایی هستند که بتوانند با استفاده از این روش ها معافیت گرفته و به سربازی نروند. روش های مختلف و شرایط خاصی برای دریافت معافیت وجود دارند که باید فرد این شرایط را دارا باشد، یکی از روش های کسب معافیت، کفالت پدر است که در این مطلب با شرایط آن آشنا خواهیم شد. شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر شرایط دریافت کفالت پدر در ایران از سربازی با عنوان خدمت سربازی یاد می کنند که بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای 18 سال ایرانی به جز موارد استثنا، را شامل می شود. گذراندن دوره سربازی برای کلیه مشمولان اجباری بوده و است و مشمولین قبل از پایان دوره سربازی از انجام دادن هر نوع خدمات دولتی و استفاده از برخی خدمات شهروندی محروم می گردند، مگر اینکه مدرک معافیت موقت داشته باشند. بیشتر مشمولان خدمت سربازی به دنبال روش هایی برای کسب معافیت هستند تا به خدمت سربازی نروند. روش های مختلفی برای کسب معافیت سربازی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:
معافیت کفالت
معافیت پزشکی
معافیت تحصیلی
معافیت خاص
در این مطلب می خواهیم با معافیت کفالت پدر و شرایط آن به طور کامل آشنا شویم، اگر به دنبال گرفتن معافیت پدر هستید، همراه ما باشید. بیشتر بخوانید: خبر خوش برای سربازان: طرح جدید معافیت از خدمت کفالت پدر کفالت پدر بر دو نوع است، کفالتی که با توجه به سن پدر محاسبه می گردد، در صورتی که سن پدر بالاتر از 70 سال تمام باشد، معافیت شامل حال او خواهد شد و کفالتی که با توجه به بیمار بودن پدر اختصاص می یابد و شرایط سنی در آن وجود ندارد. در مورد کفالت بالای 70 سال مه توضیح خاصی وجود ندارد و با رسیدن سن پدر به 70 سال شامل حال فرزند می گردد، اما در مورد بیماری، در ادامه با انواع بیماری ها و شرایط کفالت پدر آشنا می شویم.
انواع بیماری ها، نقض عضو، معلولیت و یا محجوریت با توجه به تبصره های 1و 4 ماده 44 قانون خدمت وظیفه عمومی در اظهار نظر شورای پزشکی در مورد نیازمندی بستگان مشمول به مراقبت و یا ناتوانی آن ها در مراقبت از مکفول ملاک می باشد که در ادامه آمده است: (یعنی شرایطی پدر باید داشته باشد تا پسر معاف گردد)
شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدرضعف شدید جسمی: یا کاشکسی که بنا به دلایل و نواقص و معایب مختلف ایجاد شده باشد و توان جسمی فرد را به حدی کم کرده باشد که شخص مورد معاینه (پدر) نتواند بدون کمک دیگری کارها، حوائج و تکالیف روزانه را انجام دهد و نیاز به کمک فرد دیگر داشته باشد و همچنین عملا در مراقبت از دیگران ناتوان شده باشد.
دیابت شیرین مزمن: دارا بودن دیابت شیرین مزمن که به درمان مقاوم است و با عوارض پیشرفته چشمی، عصبی یا کلیوی و اختلال در عملکرد روزانه همراه باشد.
آکرومگالی، ژیگانتیسم، کوشینگ، آدیسون: هر کدام از این موارد به شرطی که پیشرفته باشند و عوارض جسمی یا روانی و یا علائم بالینی برای شخص ایجاد گرده باشند، به همراه سوابق معتبر پزشکی و تایید متخصص غدد داخلی.
بررسی شروط کفالت پدر
بیماری های مزمن پوستی شدید: در صورتی که شدید، گسترده باشند و مقاوم به درمان و همچنین باعث اختلال در عملکرد زندگی فرد شده باشند و تایید متخصص مربوطه را نیز داشته باشند، همچنین فرد سابقه بستری در مراکز بیمارستانی را به مدت 3 بار در بیمارستان ها و یا مراکز نیرو های مسلح داشته باشد.
اسکار و کلوئید ناشی از سوختگی: که باعث اختلال در عملکرد حداقل 2 اندام به طور کامل شده باشد و یا بیشتر از 50 درصد بدن را در بر گرفته باشد و همچنین تمایل به زخم شدن و چسبندگی به اطراف را داشته و باعث اختلال در عملکرد فرد شود.
انواع نوروپاتی و میوپاتی های اولیه و ثانویه: که در مراحل استقرار یافته و پیشرفته باشند که منجر به ناتوانی و اختلال در ایستادن و حرکت شده اند.
همی پلژی، پاراپلژی یا کوادری پلژی: که باعث ناتوانی و اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشند.
پارکینسون: بیماری پارکینسون که در مراحل پیشرفته باشد و علائم بالینی واضح داشته و همچنین باعث ایجاد اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشد که متخصص آن را تایید نماید.
دمانس یا آلزایمر: در صورتی که بیماری در مرحله پیشرفته باشد و علائم بالینی واضحی داشته و در عملکرد روزانه اختلال ایجاد نموده باشد، به همراه تایید متخصص بیماری های اعصاب و روان.
مولتیپل اسکلروزیس استقرار یافته: که با نقص نورولوژیک شدید ناتوان کننده و یا عود کننده همراه شده باشد که در عملکرد فرد اختلال ایجاد می شود.
صرع گراندمال: جنرالیزه مقاوم به درمان با مصرف حداقل دارو، اگر حداقل فرد 5 سال سابقه بیماری داشته و در عملکرد روزانه اش اختلال ایجاد شده باشد. با شرط ثابت شدن از مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی.
ضایعات عروقی مغزی: کلیه ضایعات عروقی و مغزی به همراه نقض یا علائم عصبی شدید با عارضه پایدار که باعث ناتوانی و اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشد.
بیمارهی های روانی مزمن: که شدید و مقاوم به درمان باشند مثل اختلال سایکوتیک، خلقی و دو قطبی که سابقه حداقل سه مرتبه بستری در بیمارستان های روانپزشکی دانشگاهی و یا نیرو های مسلح را داشته باشند به همراه تایید پزشک.
انواع نقص عقلانی و کند ذهنی ها: عقب ماندگی ها با ضریب هوشی زیر 35، به همراه اختلال عملکرد رفتاری و اجتماعی همراه با تایید مرکز تخصصی نظامی یا دانشگاهی.
بیماری ها، تروما ها و اعمال جراحی ستون فقرات: تمام بیماری ها، تروما ها و اعمال جراحی که بر روی ستون فقرات انجام شده باشد و باعث نقص عصبی حرکتی همراه با حسی استقرار یافته در دو اندام و یا اختلالات اسفنکتری به همراه فقدان ارزش کاری یک اندام شده اند.
جراحی مغز: هر نوع عمل جراحی انجام شده روی مغز که عارضه پایدار و ناتوان کننده بعد از عمل ایجاد کرده باشند.
شروط مبنی بر کفالت پدر
بیماری مزمن و انسداد شدید ریه: اگر به همراه FEV1 کمتر از 40 درصد بوده و غیر قابل درمان باشند.
سابقه جراحی ریه و قفسه صدری: که باعث FEV1 کمتر از 40 درصد به شکل پایدار شده باشند.
قطع یا از کار افتادگی اندام فوقانی:
قطع کامل هر دو دست از قسمت مچ به بالا و یا قطع کامل یک دست از قسمت مفصل کتف، قطع شدن پنج انگشت به شکل کامل همان قطع دست از مچ تلقی می گردد.
قطع کامل یک پا از مفصل هیپ و یا قطع هر دو پا از بالای مچ پا
قطع یک پا و یک دست هر دو از قسمت بالای مچ
نارسایی مزمن کبد عارضه دار و یا سیروز پیشرفته کبد
بیماری التهاب مزمن و شدید روده: مانند کرون، کولیت اولسرو که با توجه به درمان بهبود نیافته و با مداخله جراحی نیز همچنان فعال باشند و در عملکرد فرد اختلال ایجاد نموده باشند.
کولیستومی دائمی: با تایید متخصص مربوطه
بدخیمی های بدن: تمامی بدخیمی های بدن که پیشرفته و مقاوم به درمان بوده و باعث ناتوانی فرد شوند. سرطان های قابل درمان و محدود که متاستاز نداده و عوارض ندارند شامل این بند نمی گردند.
تومور ها و آدنوپاتی های مزمن: که غیر قابل درمان مدیاستن بوده و با علائم فشاری بر مدیاستن همراه بوده و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد نموده باشند.
اختلالات انعقادی به شکل هموفیلی A یا B یا اختلالات خونریزی دهنده شدید: اگر مقدار فاکتور انعقادی کمتر از 1 درصد باشد و باعث اختلال در عملکرد فرد شود.
نارسایی کلیه: نارسایی مزمن کلیه با GFR زیر 10 و یا نیاز به دیالیز دائم و یا پیوند کلیه وجود داشته باشد.
کلیه عمل های جراحی در سراسر دستگاه ادراری: که باعث تغییر دایمی مسیر ادراری شده باشد و انواع پیوند ها مثل پیلوستومی، نفروستومی، اورتروستومی- جلدی و سیستوستومی.
فیستول های مثانه به رکتوم: که غیر قابل درمان باشند.
برداشتن کامل مثانه
کلیه: برداشتن هر دو کلیه یا پیوند کلیه و یا برداشتن یک کلیه با وجود اختلال در عملکرد کلیه مقابل.
مشکلات بینایی: فقدان در هر دو چشم یا اینکه هر دو چشم فاقد بینایی باشند. همچنین اگر بنا بر هر علتی دید هر دو چشم در مجموع کمتر از 30 درصد دید یک چشم باشد، شامل می شود.
کری کامل یا کاهش شنوایی: اگر با وجود درمان و اصطلاحات لازم مثل استفاده از سمعک مقدار کاهش شنوایی در هر دو گوش، هر گوش به شکل جداگانه بیشتر از 70 دسی بل باشد. کری ولالی: همراه با تایید متخصص گوش و حلق و بینی از مراکز درمانی نظامی یا دانشگاهی.
عمل های جراحی و بیماری های حلق و حنجره مادرزادی یا اکتسابی: که اصلاح پذیر نباشند و باعث اختلال دائم در صحبت و تغذیه شده اند مانند فیستول غیر قابل اصلاح تراشه به مری.
بیماری های مادرزادی، اکتسابی، تومورال یا التهابی قلبی، آئورت و دیگر سرخرگ ها: مانند کوارکتاسیون، آنوریسم ها، اتساع سرخرگ های ریوی، کانال آرتریل باز، تنگی شریان ریوی اصلی، فیستول های شریانی وریدی در صورتی که عارضه دار باشند و غیر قابل اصلاح باشند و با جراحی و اختلال در عملکرد روزمره فرد همراه باشند.
بیماری های عروق کرونر: (انفارکتوس میوکارد و آنژین صدری) که با توجه به درمان های لازم باعث نارسایی قلبی با EF زیر 35 درصد شده و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد نموده و به تایید مراکز درمانی یا دانشگاهی رسیده باشند.
نارسایی پیشرفته قلبی: همراه با علائم بالینی واضح که با وجود درمان های لازم EF زیر 35 درصد باشند.
عمل های پیوند عروق کرونر یا تعویض دریچه های قلب و یا گذاشتتن پیس میکر های دائمی: که با انجام عمل های جراحی و درمان های لازم، نارسایی قلب با فشار سهمی کمتر از 35 درصد در آن وجود داشته باشد.
آریتمی ها و بلوک های قلبی: که با وجود درمان لازم باعث نارسایی قلبی با EF زیر 35 درصد شده باشند و امکان عملکرد های روزانه وجود نداشته باشد.
کاردیومیو پاتی هیپرتزفیک مقاوم به درمان و عارضه دار: که باعث اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشد.
افزایش اولیه یا ثانویه فشار خون شریان ریوی: همراه با نارسایی قلبی یا EF زیر 35 درصد به هر علتی که باشد.
اختلالات عروقی: که باعث فلبیت همراه با ورم شدید و مزمن اندام شده باشد و اندآرتریت مسدود کننده که باعث اختلال در عملکرد روزانه فرد شده باشند. اما اگر فرد اعتیاد به مواد تزریقی داشته باشد و مشکل فلبیت او به خاطر این باشد شامل او نخواهد شد.
آرتریت های مزمن شدید و ناتوان کننده: که با تغییر در شکل استخوان ها همراه باشند و جمود در مفاصل بزرگ (بیشتر از یک مفصل) و ستون فقرات که از فعالیت های روزانه پیشگیری کنند.
جذام: در صورت تشخیص متخصص پوست و تایید مراکز مبارزه با جذام در مرحله ایزوله شدن بیمار، تا وقتی که خطر واگیر بودن بیماری وجود داشته باشد.
مبتلایان به سل ریوی یا خارج ریوی: در صورت فعال بودن و مقاوم به درمان بودن بعد از تمام شدن دوره درمان که باعث محدودیت و یا از کار افتادگی شود البته با تایید مراکز تخصصی مربوطه.
ابتلا به اچ آی وی: در صورت اثبات و با حداقل یک آنتی HIV و Pcr مثبت به همراه عوارض و ایجاد اختلال در عملکرد روزانه فرد.
عقب ماندگی ذهنی شدید: و عمیق و یا بیماری روانی شدید، مزمن و ناتوان کننده و مقاوم نسبت به درمان مثل سلیکوز که اشخاص مبتلا به آن محجور شناخته گردند. شرایط دریافت معافیت برای کفالت پدر معافیت کفالت پدر بیمار شرایط معافیت کفالت پدر بیمار به این معنا می باشد که پدر فرد مشمول به خاطر بیماری های مانند مشکلات قلبی، دیسک کمر و … با تایید شورای پزشکی معتبر این امکان را فراهم می نماید که تنها فرزند پسرش معافیت کفالت پدر از طریق بیماری قلبی یا دیسک کمر را دریافت کند. یعنی شرایط کفالت پدر وقتی محیا می شود که فرد مشمول تنها فرزند ذکور خانواده باشد.
معافیت کفالت پدر همانطور که مشخص است به معنای معافیت پدر از کار افتاده می باشد، زیرا امکان دارد پدر بیمار فرد شامل شده از کار افتاده باشد. البته معافیت کفالت مادر نیز به همین روش است، ولی شرایط سن در ان وجود ندارد.
سن پدر بالای 65 سال فقط فرزند پسر سالم بالای 18 سال پدرانی که بیشتر از 70 سال سن داشته باشند، می توانند معافیت کفالت 65 سال را بگیرند. در رابطه با سن پدر فرد مشمول شده برای معافیت باید یادآوری نماییم که با توجه به قوانین جدید دریافت کفالت پدر، افرادی که پدرشان کمتر از 70 یال باشد نیز شامل معافیت می شود، البته پدر فرد باید بیمار یا از کار افتاده باشد و شرایط او تایید شده باشد.
کفالت پدر در صورت داشتن برادر حال می خواهیم بدانیم که معافیت پدر با وجود داشتن برادر امکان پذیر است یا نه؟ در شرایط معافیت کفالت پدر با توجه به دفترچه نظام وظیفه عمومی فرد مشمول باید تنها فرزند پسر خانواده باشد و اگر برادر ارشد یا بالاتر از 18 سال داشته باشد، با توجه به تشخیص شورای پزشکی برای کفالت باید برادر او به خاطر بیماری توانایی سرپرستی از پدر را نداشته باشد. با این وجود معافیت کفالت با دارا بودن برادر انجام می پذیرد.
پدر بیمار همانطور که اشاره شد از شرایط اولیه معافیت کفالت پدر، سن پدر است که سن پدر باید بالاتر از 70 سال باشد و یا با توجه به تایید شوری پزشکی با وجود داشتن سن کمتر از 70 سال نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.
همچنین از دیگر شرایط کفالت پدر این است که فرد مشمول تنها فرد پسر بالای 18 سال خانواده باشد و مشمول غیبت سربازی نداشته باشد. مدارک مورد نیاز مشمولان برای تقاضا دادن معافیت کفالت باید مدارک مورد نیاز مبنی بر بیماری یا سن پدر و مدارک عنوان شده را ارائه دهند. در ابتدا باید مدارک اولیه تهیه شده و به سازمان نظام وظیفه عمومی تحویل شود. به منظور اطلاع دقیق از مدارک با مشاوران در این زمینه تماس بگیرید. مدارکی مثل کپی شناسنامه، کارت ملی فرد مشمول و پدر او و همچنین برگ شماره 5 دفترچه نظام وظیفه عمومی و دیگر مدارک باید آماده و تحویل شود. بعد از تحویل مدارک زمانی تعیین می شود و جلسه ای برای رسیدگی تشکیل خواهد شد و در صورت تایید مدارک و صحت اطلاعات فرد شامل معافیت می شود.
کفالت پدر بزرگ معافیت کفالت پدر بزرگ نیز دارای شرایط خاص خود است و فرد مشمول باید تنها نوه پسر سالم بالایی 18 سال باشد و فرزندان او فوت شده باشند؛ و صلاحیت او برای نگهداری از پدر بزرگ به تایید شورای پزشکی نیروی انتظامی رسیده باشد. شرایط معافیت در حالت کلی با توجه به مطالب ارائه شده در بالا تقریبا با تمام شرایط کفالت پدر آشنا شدیم، اما می خواهیم جمع بندی کلی در مورد این شرایط داشته باشیم:
-در صورتی که فرزند پسر خانواده تنها فرزند باشد، نمی تواند از کفالت پدر استفاده کند، به جز مواردی که سن پدر 70 سال تمام باشد، پدری که بیمار باشد و بیماری او ثابت شده باشد و همچنین سن فرد مشمول بالای 18 سال باشد.
-تاثیر تغییرات سنی در شناسنامه پدر فرد مشمول
-تاریخ مدت زمان کفالت پدر
-چگونگی وضعیت فرزندان در زمان معافیت کفالت پدر
-فرزندی که سرپرستی مادر بدون شوهر را داشته باشد و تنها فرزند خانواده باشد.
-برادری که سرپرستی خواهر مجرد فاقد پدر را داشته باشد.
-نوه ای که سرپرستی پدربزرگ یا مادربزرگ بر عهده او باشد.
-اشخاصی که دارای فرزند کوچک باشند و همسرشان فوت شده باشد تا زمانی که ازدواج نکرده باشند می توانند از شرایط استفاده نمایند.
-فرزندان و خانواده شهدا و مفقود الاثر ها تحت کفالت پدر بوده و معاف هستند.

کلیدواژه های این خبر
بیمار   دیابت   نظام جمهوری اسلامی ایران   بالینی   کفالت   مشمولان   شهروندی   کلیوی   معاینه   متخصص غدد   ناتوان   عصبی   نواقص   کوشینگ   سربازی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «صدا و سیما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
امیدواری به درمان ام.اس با داروی بیماری های کلیوی
تیتر شهر
نوروپاتی دیابتی چیست؟
سلامت نیوز
خطر کرونای جهش یافته برای سنین زیر 20 سال
روز پلاس
بیماران دیابتی مواظب سوء استفاده از نام طب سنتی باشند
ایرنا
رتینوپاتی دیابتی چیست؟
شفا آنلاین
افراد دیابتی باید بدانند: رتینوپاتی دیابتی چیست؟
فردا نیوز
دستتان «سوزن سوزن» شد نگران نشوید!
شریان
هر "سوزن سوزن" شدنی خطرناک نیست!
ایسنا
آسیب مغزی کرونادراثرحمله مستقیم ویروس نیست
بهار نیوز
آسیب مغزی کووید-19 در اثر حمله مستقیم ویروس نیست
ایسنا
درد مقطعی قفسه سینه به چه معنا است؟
روز نو
آیا حساسیت غذایی مانع تزریق واکسن کرونا می شود؟
روز پلاس
درمان بیرون زدگی دیسک کمر با جراحی و بدون جراحی
ایسنا
احتمال درمان آلزایمر با کشف یک جهش ژنتیکی
ایسنا
رابطه ویتامین D با ام اس
فرتاک نیوز
ویتامین دی ابتلا به ام اس را کاهش می دهد
بهار نیوز
آنفلوانزا در چه افرادی منجر به مرگ می شود؟
اعتدال
«SMA» بیماری شوم کودکان
قدس آنلاین
نرم افزاری برای حل مشکل حافظه در بیماران ام اس
تیتر یک
همه چیز درباره واکسن آنفلوآنزا ؛ از قیمت تا افرادی که نباید این واکسن را بزنند
مثلث
همه چیز درباره واکسن آنفلوآنزا؛ از قیمت تا افرادی که نباید این واکسن را بزنند
آفتاب
غربالگری منظم ضامن سلامت چشم
شفا آنلاین
افسردگی به شرط پاییز/ چگونه از افسردگی فصلی در امان بمانیم
شیرازه
سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟
میزان
معافیت از خدمت برای سربازان فراری امکان دارد؟
خبرآنلاین
انجام بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی
خبر خودرو
تشخیص نارسایی قلبی به کمک سیستم هوش مصنوعی
زومیت
دیدار چند جانبه میان ترامپ و روحانی، اتفاق بدی نیست
نامه نیوز
بولتون مانعی برای دیپلماسی بود/ دیدار چند جانبه میان ترامپ و روحانی، اتفاق بدی نیست/ کاهش تعهدات برجامی ایران اجتناب ناپذیر بود
خبر داغ
با ترامپ مذاکره نکنید ؛ قابل اعتماد نیست
مثلث
شرایط اخذ معافیت تک فرزندی چگونه است؟
افکار نیوز
شرایط گرفتن معافیت تک فرزندی یا کفالت
ایسکانیوز
شرایط اخذ معافیت تک فرزندی یا کفالت
میزان
شرایط معافیت مددجویان بهزیستی چیست؟
میزان
خطرات جراحی چشم برای افراد زیر 18 سال
اقتصاد نیوز
تشخیص عفونت گوش با سونوگرافی
خبر خودرو
تغییری در بدن که باید جدی گرفته شود
اقتصاد نیوز
مبتلایان به نقرس در معرض بیماری کلیه قرار دارند
ایرنا
شرایط معافیت کفالت پدر در سال 98
صدای ایران
معافیت کفالت پدر در سال 98 چگونه است؟
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltتیتر شهر : امیدواری به درمان ام.اس با داروی بیماری های کلیوی
bltسلامت نیوز : نوروپاتی دیابتی چیست؟
bltروز پلاس : خطر کرونای جهش یافته برای سنین زیر 20 سال
bltایرنا : بیماران دیابتی مواظب سوء استفاده از نام طب سنتی باشند
bltشفا آنلاین : رتینوپاتی دیابتی چیست؟
bltفردا نیوز : افراد دیابتی باید بدانند: رتینوپاتی دیابتی چیست؟
bltشریان : دستتان «سوزن سوزن» شد نگران نشوید!
bltایسنا : هر "سوزن سوزن" شدنی خطرناک نیست!
bltبهار نیوز : آسیب مغزی کرونادراثرحمله مستقیم ویروس نیست
bltایسنا : آسیب مغزی کووید-19 در اثر حمله مستقیم ویروس نیست
bltروز نو : درد مقطعی قفسه سینه به چه معنا است؟
bltروز پلاس : آیا حساسیت غذایی مانع تزریق واکسن کرونا می شود؟
bltایسنا : درمان بیرون زدگی دیسک کمر با جراحی و بدون جراحی
bltایسنا : احتمال درمان آلزایمر با کشف یک جهش ژنتیکی
bltفرتاک نیوز : رابطه ویتامین D با ام اس
bltبهار نیوز : ویتامین دی ابتلا به ام اس را کاهش می دهد
bltاعتدال : آنفلوانزا در چه افرادی منجر به مرگ می شود؟
bltقدس آنلاین : «SMA» بیماری شوم کودکان
bltتیتر یک : نرم افزاری برای حل مشکل حافظه در بیماران ام اس
bltمثلث : همه چیز درباره واکسن آنفلوآنزا ؛ از قیمت تا افرادی که نباید این واکسن را بزنند
bltآفتاب : همه چیز درباره واکسن آنفلوآنزا؛ از قیمت تا افرادی که نباید این واکسن را بزنند
bltشفا آنلاین : غربالگری منظم ضامن سلامت چشم
bltشیرازه : افسردگی به شرط پاییز/ چگونه از افسردگی فصلی در امان بمانیم
bltمیزان : سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟
bltخبرآنلاین : معافیت از خدمت برای سربازان فراری امکان دارد؟
bltخبر خودرو : انجام بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی بیماران مبتلا به فلج مغزی
bltزومیت : تشخیص نارسایی قلبی به کمک سیستم هوش مصنوعی
bltنامه نیوز : دیدار چند جانبه میان ترامپ و روحانی، اتفاق بدی نیست
bltخبر داغ : بولتون مانعی برای دیپلماسی بود/ دیدار چند جانبه میان ترامپ و روحانی، اتفاق بدی نیست/ کاهش تعهدات برجامی ایران اجتناب ناپذیر بود
bltمثلث : با ترامپ مذاکره نکنید ؛ قابل اعتماد نیست
bltافکار نیوز : شرایط اخذ معافیت تک فرزندی چگونه است؟
bltایسکانیوز : شرایط گرفتن معافیت تک فرزندی یا کفالت
bltمیزان : شرایط اخذ معافیت تک فرزندی یا کفالت
bltمیزان : شرایط معافیت مددجویان بهزیستی چیست؟
bltاقتصاد نیوز : خطرات جراحی چشم برای افراد زیر 18 سال
bltخبر خودرو : تشخیص عفونت گوش با سونوگرافی
bltاقتصاد نیوز : تغییری در بدن که باید جدی گرفته شود
bltایرنا : مبتلایان به نقرس در معرض بیماری کلیه قرار دارند
bltصدای ایران : شرایط معافیت کفالت پدر در سال 98
bltباشگاه خبرنگاران : معافیت کفالت پدر در سال 98 چگونه است؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.