مزارع جنوب کشور در سرما سوختند

مزارع جنوب کشور در سرما سوختند
کشاورزان در استان های جنوبی وجنوب شرقی کشور این روزها حال و روز خوشی ندارند زیرا سرما به جان محصولاتشان افتاده و دسترنج یکساله شان با افت یکباره دما، یخ زده و سیاه شده است.
مزارع جنوب کشور در سرما سوختند

برآوردهای اولیه نشان می دهد سرمایی که در یک دهه گذشته بی سابقه بوده در سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان حدود 2 هزار و 600 میلیارد تومان خسارت روی دست کشاورزان گذاشته است. این حجم بالای خسارت به بخش کشاورزی در حالی وارد شده که بیشتر این کشاورزان به دلیل سهل انگاری و شاید دست خالی، کمتر به سمت بیمه محصولشان رفته بودند و حالا برای آنها فقط آه و حسرت و کوهی از محصولات یخ زده مانده است. اکنون این پرسش مطرح است که چرا این سرمازدگی بیشتر در استان های گرم کشور رخ داده و آیا می شد از حجم بالای خسارت سرمازدگی به گونه ای جلوگیری کرد؟ مسعود حقیقت رئیس هواشناسی کشاورزی به «ایران» می گوید: وقوع چنین سرمایی با توجه به داده های هواشناسی از ماه های قبل قابل پیش بینی بود و ما هم هشدار های لازم را به کشاورزان این استان ها داده بودیم ولی واقعیت این است که چون این سرما تابشی نبوده و جبهه ای بوده، کار زیادی از دست کشاورزان برای جلوگیری از آن برنمی آمده است. سرمای جبهه ای به یکباره و در شرایطی که زمین گرم است به گیاه شوک سرمایی شدید می دهد. به گفته وی، داده های علمی نشان می دهد دما در نیمه شرقی کشور از ابتدای مرداد ماه تاکنون همواره کمتر از نرمال بوده، در مرکز کشور متعادل بوده و در نیمه غربی بیشتر از نرمال بوده است.
خطر در انتظار کشاورزان استان های غرب کشور
حالا باید منتظر چه پیامدهایی باشیم؟ حقیقت با بیان اینکه بیشترین حجم خسارت سرمازدگی مربوط به استان کرمان و شهرهای کهنوج و جیرفت بوده می گوید: در کهنوج در نیمه دوم دی ماه جاری دما به یکباره از 10 درجه سانتیگراد به نیم درجه سانتیگراد در ارتفاع دومتری زمین رسیده ولی دما در سطح خاک به منفی 2 رسیده که سبب سرمازدگی محصولاتی مانند سیب زمینی، خیار و بادمجان شده است. وی تصریح می کند: جالب است بدانید در جیرفت اصلاً دما منفی نشده بود اما دما در ارتفاع 2متری زمین درحد یک درجه سانتیگراد بود و اگر دما را در سطح خاک اندازه می گرفتیم به منفی 4 درجه می رسیدیم، پس تغییرات دمایی برای کشاورزی مسائل خاص خود را دارد. پیش بینی ما این است که سرمازدگی در شرق کشور با وجود ماندگاری هوای سرد تکرار نمی شود و در مرکز کشور هم احتمال خسارت سرمازدگی به محصولات کشاورزی کم است. اما در مورد نیمه غربی که پیشتر گفتم با افزایش دما نسبت به نرمال مواجه بوده است باید منتظر بهار زودرس باشیم. متأسفانه تبعات بهار زودرس برای کشاورزان استان هایی مانند همدان، لرستان، ایلام و کرمانشاه این است که باید منتظر یک ناهنجاری دمایی در بهار باشند واحتمال خسارت سرما به محصولات کشاورزی و حتی موقع شکوفه زدن درختان در نخستین فصل از سال 1400 برای آنها وجود دارد. وی توضیح می دهد: هرچند نمی توان گفت این سرما در این موقع از سال در این 3استان بی سابقه بوده ولی قطعاً در 10 سال اخیر از بعد فراوانی و حجم خسارتی که وارد کرده کم سابقه بوده است. حقیقت می گوید: هر چند کشاورزان در مواقع بروز سرما به طور کامل نمی توانند جلوی خسارت را بگیرند ولی به هرجهت در مواقعی که سرمازدگی تابشی باشد می توان با راهکارهایی خسارت را تا 60 درصد کاهش داد. به عنوان مثال ما در جنوب کرمان معمولاً محصولات خارج ازفصل می کاریم، خب شما ببینید کشاورز بادمجان کار ما در این منطقه هنوز که هنوز است همان بذر دهه 60 را استفاده می کند و این در حالی است که با استفاده از بذرهای بادمجان مقاوم به سرما مانند بادمجان سفید می تواند محصولش را تا حدی از گزند سرما حفظ کند.
کرمان متحمل بیشترین خسارت سرمازدگی شده است
جنوب استان کرمان یکی از قطب های تولید محصولات زراعی کشور است که نقش مهمی در تأمین محصولاتی مانند گوجه فرنگی دارد. «سعید برخوری» مدیر سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به «ایران» می گوید : در این منطقه سالانه بیش از 4.7 میلیون تن انواع محصول باغی و زراعی تولید می شود. وی می افزاید: جنوب کرمان از 7 دی ماه جاری با کاهش دما و طوفان روبه رو بوده که برآوردهای اولیه نشان می دهد تاکنون بخش کشاورزی استان، حدود 2هزارو 300 میلیارد تومان بابت سرمازدگی خسارت دیده است. به گفته وی، محصولات سبزی و صیفی حتی در گلخانه های جنوب کرمان دچار خسارت شده اند. سرمازدگی به محصولات 240 هزار هکتار از اراضی از 10 تا 100 درصد خسارت وارد کرده است. وی عمده ترین محصولاتی را که بابت افت دما خسارت دیده اند ، گوجه فرنگی، هندوانه، سیب زمینی و محصولات گلخانه ای اعلام کرد. برخوری در پاسخ به این پرسش که آیا مرکبات استان نیز دچار سرمازدگی شده اند تأکید می کند: خسارت سرما به مرکبات بسیار کم بوده است.
پارسال سیل امسال سرما
سال گذشته درست در 21دی ماه سال 98 سیل مخربی بخش هایی از سیستان و بلوچستان بویژه کنارک را در برگرفت و خسارت میلیاردی به محصولات کشاورزی این استان زد و این بار درست پس از گذشت یکسال نوبت به سرما رسیده تا باردیگر بخشی از محصول کشاورزان صبور این منطقه را نابود کند. موزهای سیاه شده بر تنه درختان کنارک تنها بخشی از تصویری است که سرما برای باغ ها و مزارع این استان ترسیم کرده است. «فریدالدین سلیمی» معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان به «ایران» می گوید: سرمازدگی و یخبندان که در استان اتفاق افتاده در یک دهه گذشته بی سابقه بوده است. به گفته وی، سرما به محصولات 4هزارو 500 هکتار از اراضی زراعی و 4 هزار هکتار از اراضی باغی بیش از 285 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است. محصولات این اراضی کشاورزی از 10 تا 100 درصد خسارت دیده اند. بیشترین خسارت سرمازدگی مربوط به کنارک بویژه موزستان های آن بوده است. وی می افزاید: موز محصول بسیار حساسی به سرما است و وقتی دما از 10 درجه سانتیگراد(یعنی 10 درجه بالای صفر) پایین تر بیاید موز آسیب می بیند. درواقع اگر دما بین 10 درجه سانتیگراد تا 5 درجه سانتیگراد باشد محصول موز دچار خسارت می شود و اگر دما بین 5درجه سانتیگراد و صفر باشد موز یخ می زند و احتیاج نیست دما به زیر صفر برسد. سلیمی تأکید می کند: بیشتر کشاورزان استان توان مالی پایینی دارند لذا کمتر به سمت بیمه محصول کشاورزی می روند به همین دلیل ما از سال گذشته این پیشنهاد را به مدیریت بحران وزارت کشور داده بودیم که با استفاده از منابع این ستاد به مدت یکسال کشاورزان سیستان و بلوچستان را زیر پوشش بیمه بیاوریم تا فرهنگ بیمه در استان جا بیفتد . کشاورزانی که ببینند چقدر بیمه در این مواقع به کمکشان می آید خودشان پیشقدم می شوند.
خسارت 160 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی هرمزگان
استان دیگری که بخش کشاورزی آن به دلیل افت دما متحمل خسارت سنگین شده استان هرمزگان است. «روح الله رمضان پور» رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به «ایران» می گوید: سرمایی که دراستان هرمزگان رخ داد در 15 سال گذشته بی سابقه بوده است. وی با اشاره به اینکه هرمزگان در فصل زمستان هوای سردی ندارد و معمولاً دما بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد است که شاید برای بقیه استان ها هوای بهاری به شمار می رود، می افزاید: این در حالی است که دما در این استان گرمسیر به منفی 2درجه رسید و به 3 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل دلمه ای خسارت 160 میلیارد تومانی وارد کرد. وی تصریح می کند: معمولاً تنها مکانیزم قطعی برای جبران خسارت به محصولات کشاورزی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی است که بهره برداران با ساختار آن مشکل دارند . ضمن اینکه بجز گوجه فرنگی که در فهرست محصولاتی است که می تواند تحت پوشش بیمه قرار بگیرد، بادمجان و فلفل دلمه ای در این فهرست نیستند. رمضان پور خاطرنشان می کند: البته ما با هدف جبران بخشی از خسارت وارده به کشاورزان، حجم خسارت را در نهایت به سازمان مدیریت بحران کشور اعلام می کنیم تا ان شاءالله با مصوبه دولت بتوانیم بخشی از خسارت را جبران کنیم. وی خاطرنشان می کند: سیل در صدر مخاطرات کشاورزی هرمزگان قرار دارد و پس از آن آتش سوزی در تابستان است و می توان گفت خشکسالی مسأله ای است که همواره با آن روبه رو هستیم. وی اما در مورد سرمازدگی گفت: خب این تنشی است که معمولاً در کشاورزی استان نداریم ولی به نظر با تغییرات اقلیمی از این به بعد باید منتظرش باشیم.

نیم نگاه

جنوب کرمان از 7 دی ماه جاری با کاهش دما و طوفان روبه رو بوده که برآوردهای اولیه نشان می دهد تا کنون بخش کشاورزی استان ،حدود 2هزارو 300 میلیارد تومان بابت سرمازدگی خسارت دیده است
سرما به محصولات 4هزارو 500 هکتار از اراضی زراعی و 4 هزار هکتار از اراضی باغی سیستان و بلوچستان بیش از 285 میلیارد تومان خسارت وارد کرده است . محصولات این اراضی کشاورزی از 10 تا 100 درصد خسارت دیده اند
در استان هرمزگان سرما 160 میلیاردتومان به اراضی زیر کشت گوجه فرنگی بادمجان و فلفل دلمه ای خسارت زد


کلیدواژه های این خبر
خسارات   هرمزگان   محصولات کشاورزی   سرمازدگی   هواشناسی   کرمان   سیستان و بلوچستان   هواشناسی کشاورزی   کشاورزان   بادمجان   جیرفت   سیب زمینی   ناهنجاری   مسعود حقیقت   کشاورزان استان   کهنوج   کرمانشاه   لرستان   پیش بینی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
اقتصاد مقاومتی گره گشای مشکلات اقتصادی است
خبرگزاری موج
خسارت طوفان به محصولات خارج از فصل دلگان
صدا و سیما
طوفان شن مزارع شرق کرمان را دفن کرد
سلامت نیوز
700 هکتار مزرعه سیب زمینی در رودبارجنوب دچار سرمازدگی شد
ایرنا
خسارت 2400 میلیاردی سرما به محصولات کشاورزی جنوب کرمان/ چرا حواله های سوخت توزیع نشد؟
راه دانا
دفن دسترنج کشاورزان جازموریان در طوفان شن
خبر خودرو
وزیر کشاورزی محرومان جنوب را ندید/ مزارع زیر شن مدفون شدند
مهر نیوز
سرما 102 میلیارد تومان به بخش کشاورزی رودان خسارت زد
ایرنا
طوفان "کشاورزی" مردم زهکلوت را با خاک یکسان کرد / مسئولان به یاری مردم منطقه بشتابند + تصاویر
تسنیم
دسترنج کشاورزان "جازموریان" در طوفان شن دفن شد
ایسنا
هشدار مدیریت بحران هرمزگان/ مردم و صیادان از تردد دریایی خودداری کنند
صدا و سیما
وزش تندباد های شدید و مواج شدن دریا در هرمزگان
صدا و سیما
هشدار هواشناسی به کشاورزان و رانندگان؛ پیش بینی کاهش شدید دما و تندبادهای لحظه ای در استان اصفهان
تسنیم
هواشناسی نسبت به کاهش 15درجه ای دما در سیستان و بلوچستان هشدار داد
تسنیم
هشدار هواشناسی نسبت به کاهش 15 درجه ای دما در سیستان و بلوچستان
مهر نیوز
هواشناسی نسبت به کاهش 15 درجه ای دما در سیستان و بلوچستان هشدار داد
ایرنا
هشدار کشاورزی هواشناسی نسبت به کاهش 15 درجه ای دما در سیستان و بلوچستان
برنا نیوز
خسارت 2 هزار و 400 میلیارد تومانی سرما به محصولات جنوب کرمان
راه دانا
جهاد کشاورزی در باره کاهش دمای هوا به کشاورزان هشدار داد
ایرنا
پیش بینی هواشناسی/ هشدار و توصیه ها
صدای ایران
هشدار هواشناسی نسبت به افت شدید دما
شیعه نیوز
برف و باران در راه 11 استان/ کاهش 7 تا 20 درجه ای دما
ایران آنلاین
پیش بینی هواشناسی امروز 30 دی 99؛ برف و باران در 11 استان همراه با افت شدید دما
فرارو
هشدار کاهش 20 درجه ای دما/ برف و باران در 11 استان
اتاق خبر
هشدار افت شدید دما و برف و باران در 11 استان
تابناک
کارشناس هواشناسی نسبت به کاهش دما در جنوب کرمان هشدار داد
ایرنا
هشدار هواشناسی/ سردشدن 20 درجه ای دما در کشور
فردا نیوز
هشدار هواشناسی؛ کاهش 20 درجه ای دما در کشور
الف
سرما طعم موزهای چابهار را تلخ کرد
قدس آنلاین
هشدار کاهش 20 درجه ای دما
مشرق نیوز
هوا در سراسر کشور سردتر می شود
برنا نیوز
هشدار هواشناسی: دما تا 20 درجه سقوط می کند؛ برف و بوران در 13 استان
صراط
هشدار دوباره هواشناسی؛ کولاک و سرما در راه است | 13 استانی که باید منتظر برف باشند | سرمای سوزناک در کدام استان هاست؟ | کوهنوردی نکنید
همشهری آنلاین
بارش برف در 13 استان
مردم سالاری
بارش برف در 13 استان/ کوهنوردی نکنید
عصر ایران
سازمان هواشناسی: بارش برف در 13 استان/ کوهنوردی نکنید
انتخاب
هشدار هواشناسی: دما تا 20 درجه سقوط می کند
اقتصاد نیوز
سرما بیش از 2000 میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود
گفتار نو
کشاورزی در خاکِ سرخ
ایرنا
سرما بیش از 2000 میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد
ایسنا
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری موج : اقتصاد مقاومتی گره گشای مشکلات اقتصادی است
bltصدا و سیما : خسارت طوفان به محصولات خارج از فصل دلگان
bltسلامت نیوز : طوفان شن مزارع شرق کرمان را دفن کرد
bltایرنا : 700 هکتار مزرعه سیب زمینی در رودبارجنوب دچار سرمازدگی شد
bltراه دانا : خسارت 2400 میلیاردی سرما به محصولات کشاورزی جنوب کرمان/ چرا حواله های سوخت توزیع نشد؟
bltخبر خودرو : دفن دسترنج کشاورزان جازموریان در طوفان شن
bltمهر نیوز : وزیر کشاورزی محرومان جنوب را ندید/ مزارع زیر شن مدفون شدند
bltایرنا : سرما 102 میلیارد تومان به بخش کشاورزی رودان خسارت زد
bltتسنیم : طوفان "کشاورزی" مردم زهکلوت را با خاک یکسان کرد / مسئولان به یاری مردم منطقه بشتابند + تصاویر
bltایسنا : دسترنج کشاورزان "جازموریان" در طوفان شن دفن شد
bltصدا و سیما : هشدار مدیریت بحران هرمزگان/ مردم و صیادان از تردد دریایی خودداری کنند
bltصدا و سیما : وزش تندباد های شدید و مواج شدن دریا در هرمزگان
bltتسنیم : هشدار هواشناسی به کشاورزان و رانندگان؛ پیش بینی کاهش شدید دما و تندبادهای لحظه ای در استان اصفهان
bltتسنیم : هواشناسی نسبت به کاهش 15درجه ای دما در سیستان و بلوچستان هشدار داد
bltمهر نیوز : هشدار هواشناسی نسبت به کاهش 15 درجه ای دما در سیستان و بلوچستان
bltایرنا : هواشناسی نسبت به کاهش 15 درجه ای دما در سیستان و بلوچستان هشدار داد
bltبرنا نیوز : هشدار کشاورزی هواشناسی نسبت به کاهش 15 درجه ای دما در سیستان و بلوچستان
bltراه دانا : خسارت 2 هزار و 400 میلیارد تومانی سرما به محصولات جنوب کرمان
bltایرنا : جهاد کشاورزی در باره کاهش دمای هوا به کشاورزان هشدار داد
bltصدای ایران : پیش بینی هواشناسی/ هشدار و توصیه ها
bltشیعه نیوز : هشدار هواشناسی نسبت به افت شدید دما
bltایران آنلاین : برف و باران در راه 11 استان/ کاهش 7 تا 20 درجه ای دما
bltفرارو : پیش بینی هواشناسی امروز 30 دی 99؛ برف و باران در 11 استان همراه با افت شدید دما
bltاتاق خبر : هشدار کاهش 20 درجه ای دما/ برف و باران در 11 استان
bltتابناک : هشدار افت شدید دما و برف و باران در 11 استان
bltایرنا : کارشناس هواشناسی نسبت به کاهش دما در جنوب کرمان هشدار داد
bltفردا نیوز : هشدار هواشناسی/ سردشدن 20 درجه ای دما در کشور
bltالف : هشدار هواشناسی؛ کاهش 20 درجه ای دما در کشور
bltقدس آنلاین : سرما طعم موزهای چابهار را تلخ کرد
bltمشرق نیوز : هشدار کاهش 20 درجه ای دما
bltبرنا نیوز : هوا در سراسر کشور سردتر می شود
bltصراط : هشدار هواشناسی: دما تا 20 درجه سقوط می کند؛ برف و بوران در 13 استان
bltهمشهری آنلاین : هشدار دوباره هواشناسی؛ کولاک و سرما در راه است | 13 استانی که باید منتظر برف باشند | سرمای سوزناک در کدام استان هاست؟ | کوهنوردی نکنید
bltمردم سالاری : بارش برف در 13 استان
bltعصر ایران : بارش برف در 13 استان/ کوهنوردی نکنید
bltانتخاب : سازمان هواشناسی: بارش برف در 13 استان/ کوهنوردی نکنید
bltاقتصاد نیوز : هشدار هواشناسی: دما تا 20 درجه سقوط می کند
bltگفتار نو : سرما بیش از 2000 میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود
bltایرنا : کشاورزی در خاکِ سرخ
bltایسنا : سرما بیش از 2000 میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.