سیره حضرت زهرا برای نسل جوان تبیین شود

سیره حضرت زهرا برای نسل جوان تبیین شود
عضو جامعه مدرسین بر ضرورت آشنا کردن نسل جوان با سیره حضرت زهرا(س) تأکید کرد و گفت: باید هر سال بتوانیم با ابعادی از شخصیت بی نظیر ایشان، آشنا شویم.
سیره حضرت زهرا برای نسل جوان تبیین شود

به گزارش خبرنگار سرویس سیاسی خبرگزاری رسا، آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در درس خارج فقه خود با بیان این که اولین کسی که برای حضرت فاطمه زهرا(ع) مرثیه خوانی کرد و روضه خواند امیرالمؤمنین(ع) بود، اظهار داشت: در این دو دهه اخیر در حوزه مقدسه علمیه قم، مراجع بزرگ خصوصاً مرحوم والد ما حضرت آیت الله حاج شیخ محمدفاضل لنکرانی(رضوان الله تعالی علیه) اهتمام ویژه ای برای احیای فاطمیه مبذول داشته و قدم های بزرگی را برداشتند.

وی با اشاره به پیام های مراجع تقلید برای ایام فاطمیه، خاطرنشان کرد: مرحوم والد در وصیت نامه خود فرمودند یکی از کارهایی که در این عالم انجام دادم و در عالم قبر و قیامت به آن امیدوار هستم پیام هایی است که در مورد احیای فاطمیه و عزاداری آن حضرت داده ام.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که بحمدالله آرام آرام مراسم فاطمیه تثبیت شد و امروز هم بر همه طلاب لازم است که این امر را پیگیری کنیم، ابراز کرد: باید در هر سال بتوانیم با ابعادی از شخصیت بی نظیر این بی بی، حسب آنچه در آیات و روایات وارد شده آشنا شده و در درجه اول معرفت خود را نسبت به حضرت زیادتر کرده و در درجه بعد آن را برای مردم بیان کنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به روایت «وَ عَلَی مَعْرِفَتِها دارَتِ الْقُرُونِ الاُولی»، گفت: من هنوز معنای این روایت را نفهمیدم چیست! به نظرم مثل همان تعبیر به لیلة القدر که فرموده اند فاطمه زهرا(س) لیلة القدر است، از الفاظی است که معنایش برای ما مجهول است. البته نه معنای تحت اللفظی اش، بلکه حقیقت آن، که خداوند به پیامبرش نیز می فرماید «وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ» حقیقت حضرت مثل حقیقت شب قدر مجهول است، اینکه فرموده اند «سُمِّیتْ فَاطِمَةَ لِأَنَّ الْخلْقَ فطِمُوا عَنْ مَعْرِفَتِهَا»، این تعابیر عجیب است، یعنی خدای تبارک و تعالی یک زن آفریده که بشر تا قیامت به معرفت آن زن نخواهید رسید. حضرت فاطمه انسانی مثل بقیه انسان ها نبود، از ولادتش گرفته تا شهادت، تمام خصوصیاتش مورد عنایت خاص خدای تبارک و تعالی بود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم افزود: اینکه وقتی فاطمه(سلام الله علیها) وارد مجلس می شود، پیامبر(صلی الله علیه و آله) برمی خیزد و به استقبالش می رود و دست او را می بوسد، چنان مورد توجّه حاضرین قرار می گیرد که بعضی از اصحاب به پیامبر اعتراض می کنند این کار مناسب شما نیست که در انظار عموم دست زهرا(سلام الله علیها) را می بوسید. پیغمبر(صلی الله علیه و آله) در پاسخ به آنها فرمود من این کار را به امر خدا انجام می دهم. خود این پاسخ رسول خدا(صلی الله علیه و آله) حرف خیلی عجیبی است.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) تصریح کرد: ما وظیفه داریم در هر سال معرفت خودمان، جامعه، خصوصا جوانان را نسبت به حضرت زهرا بالا ببریم. تلاش کنیم تا یک اندازه ای بفهمیم فاطمه(سلام الله علیها) که بود؟ ان شاء الله این وظیفه را به احسن وجه انجام بدهیم، هر کسی هر کاری از او راجع به عزاداری حضرت زهرا(سلام الله علیها) برمی آید نباید کوتاهی کند، آن که توانایی دارد سخنرانی کند، دیگری مرثیه سرایی کند، مردم عادی هم یک پارچه عزا بر سر درب خانه شان قرار بدهند.

وی بیان کرد: نه اینکه آن بی بی نیاز داشته باشد نسبت به ظلم هایی که بر او وارد شد عزاداری کنیم، او نیازی ندارد، اما اگر ما بخواهیم در برابر ما چنین فاجعه ای که آن همه ظلم و مصیبت بر محبوب ترین خلق خدا بعد از پیامبر وارد نمودند بی تفاوت باشیم، شیعه بودنمان زیر سؤال می رود. جملات امیرالمؤمنین(علیه السلام) را بعد از دفن فاطمه زهرا(سلام الله علیها) بارها بالای منبر خوانده اید. حضرت فرمود «إِلَى اللهِ أَشْكُو»، محضر خدای تبارک و تعالی دادخواهی کرده و می فرماید «أَمَّا حُزْنِي فَسَرْمَدٌ، وَ أَمَّا لَيْلِي فَمُسَهَّدٌ»، این تعبیر یک حجّت خداست که می گوید حزن من دیگر دائمی است، و از شدت این مصیبت باید شبها تا به صبح بنشینم و اشک بریزم.

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که برای پی بردن به اندکی از عظمت بی بی دو عالم کافی است به این تعابیر امیر المؤمنین(علیه السلام) در رثای حضرت دقت کنیم، اظهار داشت: «فَلَمَّا نَفَضَ يَدَهُ مِنْ تُرَابِ الْقَبْرِ هَاجَ بِهِ الْحُزْنُ»، وقتی دستش را از خاک قبر برداشت تمام حزن عالم وجودش را گرفت، «وَ أَرْسَلَ دُمُوعَهُ عَلَى خَدَّيْهِ» اشک ها صورت حضرت را فرا گرفت. از این به بعد حضرت چکار کند؟ با چه کسی حرفش را بزند؟ به چه کسی دردش را بگوید؟ «وَ حَوَّلَ وَجْهَهُ إِلَى قَبْرِ رَسُولِ اللهِ(صلی الله علیه و آله)» هیچ راهی نداشت جز پناه بردن به پیامبر(صلی الله علیه و آله)، هیچ چیز او را آرام نمی کرد جز اینکه با پیامبر(صلی الله علیه و آله) حرف بزند، از شدت این مصیبت رو کرد به قبر پیامبر(صلی الله علیه و آله) و فرمود «السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللهِ، عَنِّي وَ عَنِ ابْنَتِكَ وَ حَبِيبَتِكَ، وَ قُرَّةِ عَيْنِكَ وَ زَائِرَتِكَ، وَ الثَّابِتَةِ فِي الثَّرَى بِبُقْعَتِكَ»، نه فقط از جانب خودش بلکه از جانب این مهمانی هم که تازه بر رسول خدا وارد شده سلام داد. سلام از طرف دختر و نور چشم و زائر خودت، «الْمُخْتَارِ اللَّهُ لَهَا سُرْعَةَ اللِّحَاقِ بِكَ» سلام از طرف کسی که خداوند او را چه زود از ما گرفت و چه با سرعت او را به تو ملحق کرد.

خیلی عجیب است امیرالمؤمنین(علیه السلام) عرض می کند «قَلَّ يَا رَسُولَ اللهِ عَنْ صَفِيَّتِكَ صَبْرِي، وَ ضَعُفَ عَنْ سَيِّدَةِ النِّسَاءِ تَجَلُّدِي...» من دیگر نمی توانم در مقابل مصیبتی که وارد شده صبر کنم «قَدِ اسْتُرْجِعَتِ الْوَدِيعَةُ» یا رسول الله امانتی که به من سپرده بودی برگردانده شد اما بنگر به آنچه که دادی و آنچه گرفتی که چقدر تفاوت دارد؟! «وَ أُخِذَتِ الرَّهِينَةُ، وَ اخْتُلِسَتِ الزَّهْرَاءُ» زهرا را ناگهان از من گرفتی، «فَمَا أَقْبَحَ الْخَضْرَاءَ وَ الْغَبْرَاءَ» دیگر آسمان و زمین تمامش برای ما تاریک و زشت است. چه تعبیر عجیبی: اینها تعابیر ساده ای نیست چون حقیقت فاطمه(سلام الله علیها) به همه عالم بستگی دارد.

«يَا رَسُولَ اللهِ! أَمَّا حُزْنِي فَسَرْمَدٌ، وَ أَمَّا لَيْلِي فَمُسَهَّدٌ، لَا يَبْرَحْ الْحُزْنُ مِنْ قَلْبِي أَوْ يَخْتَارَ اللَّهُ لِي دَارَكَ الَّتِي فِيهَا أَنْتَ مُقِيمٌ»، گفت: این حزن و اندوه تا آخر عمر در قلب من وجود دارد و از آن بیرون نمی رود، «كَمَدٌ مُقَيِّحٌ»، این غم و اندوه همانند یک غده ی چرکینی در وجود من است، یعنی یک غم عادی نیست که بیاید و زود برود! غم چرکینی است که در بدن می ماند و وجود مرا می خورد «وَ هَمٌّ مُهَيِّجٌ، سَرْعَانَ مَا فَرَّقَ بَيْنَنَا»، چقدر زود بین ما جدایی افتاد. بعد می گوید «وَ إِلَى اللهِ أَشْكُو»، من به خدا شکایت می کنم، این دادخواهی امیرالمؤمنین بعد از فوت حضرت زهراست که باید یک زمانی این شکایت مطرح شود و مورد حساب و کتاب قرار گیرد.

ای رسول خدا از دخترت بپرس که امت تو بعد از تو او را هضم کردند، «فَاسْتَخْبِرْهَا الْحَالَ» اخبار بعد از ارتحالت را از او سؤال کن، «فَكَمْ مِنْ غَلِيلٍ مُعْتَلِجٍ بِصَدْرِهَا» اگر سینه زهرا را ببینی ظلم و ستمی که بر او شده در درونش موج می زند. این عبارت در امالی شیخ صدوق، شیخ مفید و کافی نوشته شده است.

«وَ لَوْ لَا غَلَبَةُ الْمُسْتَوْلِينَ عَلَيْنَا لَجَعَلْتُ الْمُقَامَ عِنْدَ قَبْرِكَ لِزَاماً، وَ التَّلَبُّثَ عِنْدَهُ مَعْكُوفاً» برخی جاهلان می گویند چه خبر است؟ یک کسی 1400 سال پیش بر او ظلمی شده به الآن چه ربطی دارد؟ نمی فهمند! جاهلند! امیرالمؤمنین(علیه السلام) آن شخصیتی که بعد از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نظیر ندارد، می گوید اگر به خاطر این دشمنانی که درصدد یافتن قبر زهرا(سلام الله علیها) هستند تا جنازه اش را بیرون بیاورند، نبود تا آخر عمر کنار قبر زهرا می نشستم و معتکف قبرش می شدم، یعنی اینقدر مصیبت سنگین است.

«وَ لَأَعْوَلْتُ إِعْوَالَ الثَّكْلَى عَلَى جَلِيلِ الرَّزِيَّةِ» مثل یک زن بچه مُرده بر عظمت این مصیبت گریه می کردم، چه تعابیر عجیبی است. «فَبِعَيْنِ اللهِ تُدْفَنُ بِنْتُكَ سِرّاً، وَ يُهْتَضَمُ حَقَّهَا قَهْراً» در مقابل چشم خدا دختر تو را باید پنهانی دفن کنم، در مقابل چشم تو حق او را بلعیدند و به زور و غلبه آشکارا از ارث محرومش کردند «وَ لَمْ يَطُلِ الْعَهْدُ» در حالی که تو تازه از دنیا رفته بودی، و زمانی از فوت شما طول نکشیده بود که این ظلم ها بر دختر تو وارد شد.

دوباره عرض می کند «فَإِلَى اللهِ يَا رَسُولَ اللهِ الْمُشْتَكَى» این شکایتی است که فقط در قیامت باید محضر خدا به خدا عرض کنم، «وَ فِيكَ أَجْمَلُ الْعَزَاءِ، فَصَلَوَاتُ اللهِ عَلَيْهَا وَ عَلَيْكَ...».[2]

مرثیه این است که امیرالمؤمنین(علیه السلام) بعد از دفن حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرموده است.

وقتی امام ما در مصیبت فقدان آن حضرت همیشه عزادار است ما هم در زمان حاضر معتقدیم بدون هیچ تردیدی حضرت حجت(عج) این حال را دارند و می گویند خدایا من بر مصیبتهایی که بر مادرم وارد شده بر تو شکایت می برم. بنابراین ما باید عزاداری را هر چه بیشتر و باشکوهتر و با معرفت بیشتر برگزار کنیم که این توفیق بزرگی است.

این خاطره را از مرحوم والد(رضوان الله تعالی علیه) که شخصیتی واقعاً فاطمی و احیاگر فاطمیه بود عرض کنم. روزی از ایشان سؤال کردم شما چرا همیشه به حضرت زهرا(سلام الله علیها) متوسل می شوید؟ از این بانو چه دیده اید؟ مخصوصاً در چند ماهه آخر عمرشان که با احدی صحبت نمی کرد و دائما در حال خودش بود، فقط گاهی سر مبارکش را بالا می آورد می گفت «السلام علیک یا فاطمة الزهرا»، من گفتم شما خیلی متوسل به حضرت زهرا(سلام الله علیها) می شوید؟ فرمودند من از کودکی هر مشکلی داشتم متوسل به حضرت زهرا می شدم، خیلی هم به ما سفارش می کرد و در وصیتنامه شان هم توصیه فرمودند فاطمیه را احیا کنید، عزاداری کنید، انجام وظیفه کنید.

یک عده ای از علمای خراسان خدمت ایشان آمده بودند و ایشان فرمودند آقایان من به حسب ظاهر بیش از 50 سال درس گفتم، کتاب نوشتم، شاگردان زیادی تربیت کردم، این توفیقی بوده که خدا به من داده ولی برای قیامت به هیچ یک از اینها امید نبسته ام. البته نمی خواستند ارزش این کارها را کم کنند، بلکه گفتند من به اینها امید نبستم، آنچه که امید به آن دارم این فریادی است که برای احیای فاطمیه سر داده ام، ما هم همین مسیر را خودمان، فرزندانمان، دنبال کنیم که مسلماً آثار بسیار بزرگی در پی خواهد داشت.

می خواستم این روایت پرمعنا را هم بخوانم «إن الله یَغْضَبُ لِغَضَبِ فاطِمَةَ وَ یَرضَی لِرِضاها»[3] که وقت نیست، فقط این جمله را عرض کنم جایگاه کسی که مورد غضب خدا قرار بگیرد کجاست؟ خداوند می فرمایند «وَ مَنْ يَحْلِلْ عَلَيْهِ غَضَبي فَقَدْ هَوى»،[4] کسی که غضب خدا بر او قرار بگیرد در آتش سقوط می کند. این خیلی عجیب است که پیامبر مکرر فرموده است خدای تبارک و تعالی به غضب زهرا غضب می کند عاقبت کسی هم که خداوند بر او غضب کند سقوط در نار و آتش است.

در یک نقل دیگر پیامبر(صلی الله علیه و آله) به سلمان فرمود «مَنْ أَحَبَّ فَاطِمَةَ ابْنَتِي فَهُوَ فِي الْجَنَّةِ مَعِي»، اگر کسی فاطمه را دوست داشته باشد در بهشت کنار من خواهد بود، «وَ مَنْ أَبْغَضَهَا فَهُوَ فِي النَّارِ» کسی که بغض فاطمه را داشته باشد در آتش جهنم است.

در آخر این روایت هم یک بشارت برای شیعیان فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است که پیامبر فرمود وای بر کسانی که ظلم به فاطمه و همسر و فرزندان و شیعیان او کنند. «وَيْلٌ لِمَنْ يَظْلِمُهَا وَ يَظْلِمُ بَعْلَهَا أَمِيرَاَلْمُؤْمِنِينَ عَلِيّاً عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ وَ وَيْلٌ لِمَنْ يَظْلِمُ ذُرِّيَّتَهَا وَ شِيعَتَهَا»[5] می دانست بعد از خودش چه ظلم هایی به فاطمه(سلام الله علیها) خواهد شد، خداوند چه صبری به پیامبر داده بود. این بشارتی برای شیعیان فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است که دشمنانشان مورد خشم و غضب خداوند قرار می گیرند.

به امام صادق(علیه السلام) عرض می کنند نقل شده «إِنَّ اللهَ يَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ وَ يَرْضَى لِرِضَاهَا»، حضرت می فرماید بله چنین نقلی درست و مسلم است، و عجیب این است که سلسله سند هم خود امام صادق(علیه السلام) از امام باقر(علیه السلام)، از امام سجاد(علیه السلام)، از امام حسین(علیه السلام)، از علی بن ابیطالب(علیه السلام)، تا رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، است.

بعد آن شخص می گوید چطور می شود خدا به خاطر غضب یک زن غضب کند؟ اینجا امام صادق(علیه السلام) نکته ای را بیان می فرماید، ظاهراً فرد سؤال کننده فردی از اهل عامه به نام صندل بوده است. حضرت از او می پرسد مگر خود شما روایت نکردید خدا به غضب یک مؤمن غضب می کند؟ می گوید بله، حضرت می فرماید آیا فاطمه مؤمن نیست؟ آن فرد سخن حضرت را قبول کرده و بعد می گوید «اللّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسالَتَهُ»[6] از ذیل این حدیث معلوم می شود که صندل شیعه نبوده است، در بعضی از نقل ها هم راوی را فرد دیگری نقل می کنند!

حدس بنده این است برای اینکه «إنّ اللهَ يَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ» را موهون کنند در طرف مقابل آمدند گفته اند «إنَّ اللهَ یَغضِبُ لِغَضَبِ عَبدِهِ المُؤمن»، این حدس را بعید نمی دانم! ولی آنچه از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به ما رسیده «إِنَّ اللهَ يَغْضَبُ لِغَضَبِ فَاطِمَةَ وَ يَرْضَى لِرِضَاهَا » است. ما باید این روایت را که خداوند با غضب فاطمه غضب می کند درست بفهمیم آن وقت قرآن را که ببینیم می فرماید: کسی که مورد غضب خدا قرار گیرد گرفتار عذاب الیم و عظیم خواهد شد.

ما شهادت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را خدمت امام زمان(عج) که اول عزادار و بزرگ عزادار این مصیبت است تسلیت عرض می کنیم و از آن وجود مقدس می خواهیم که برای ایمان و یقین ما شیعیان به ولایت اهلبیت(علیهم السلام) و برای عاقبت بخیری و حلّ مشکلات شیعه و جهان اسلام خصوصاً مشکلات نظام مقدس جمهوری اسلامی دعا کنند تا بلاها هر چه زودتر برطرف شود.


کلیدواژه های این خبر
طلاب   روضه   جامعه مدرسین حوزه علمیه قم   قیامت   پارچه   فاطمیه   مرثیه خوانی   مردم عادی   مرثیه سرایی   تشیع   آیات و روایات   ائمه اطهار   مراجع تقلید   استان قم   ایام فاطمیه   نسل جوان   حوزه های علمیه   حضرت زهرا سلام الله علیها   جامعه مدرسین   درس خارج فقه   عزاداری   شب های قدر  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «رسانیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
طنین لبیک یا زهرا در کوچه های کوی علوی اهواز
خبرگزاری حوزه
ایام فاطمیه در کرمانشاه هیات کجا برویم؟
تسنیم
راه اندازی پویش احیای روضه های خانگی در ایام فاطمیه
خبرگزاری حوزه
آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد: امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)
پایگاه وارث
آیت الله مصباح استاد صاحب سبک ارائه نقشه حرکت به سوی خدا بود
خبرگزاری حوزه
امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)
خبرگزاری حوزه
تحویلدار: احیای روضه های خانگی ضروری است/ هیات و مداح انقلابی و غیرانقلابی چه معنی دارد؛ چرا خط کشی می کنید؟
تسنیم
آیت الله جنتی: وضعیت آلودگی هوا نگران کننده است/پمپئو با فرافکنی اتهاماتی را متوجه ایران کرده است
شبستان
ولایت مداری و خدمت به اهل بیت؛ ویژگی بارز آیت الله فاضل لنکرانی
رسانیوز
منشا تمام رفتار، حرکات، کلام و انسان به اخلاق باز می گردد
شبستان
ولایتمداری و دنیاگریزی از ویژگی های برجسته آیت الله العظمی فاضل لنکرانی بود
ایکنا
جایگاه علمی، دینی و انقلابی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره)
خبرگزاری حوزه
احکام ویژه ایام فاطمیه از استحباب عزاداری ایام فاطمیه تا برپایی جشن عروسی در این ایام
پایگاه وارث
همکاری جامعه مدرسین و سازمان تبلیغات برای تقویت فعالیت های فرهنگی
مهر نیوز
پلیس یک ملجا برای اطمینان خاطر مردم است
رسانیوز
از استحباب عزاداری ایام فاطمیه تا برپایی جشن عروسی در این ایام
شبستان
عاملان کشتار شیعیان پاکستان باید مجازات شوند
دیپلماسی ایرانی
مراسم سالگرد آیت الله فاضل لنکرانی به صورت متمرکز در قم برگزار نمی شود
رسانیوز
کشتار شیعیان پاکستان قلب بشریت را جریحه دار کرد
ایرنا
شیعه در طول تاریخ گرفتار ستم ها، ظلم ها و حق کشی های فراوانی بوده است
رسانیوز
دهه دوم فاطمیه هیات کجا برویم؟
مشرق نیوز
ام ابیها در شبکه قرآن به مناسبت ایام فاطمیه
ایرنا
بصیرت و ایمان جامعه را از انحراف مصون نگه می دارد/حضرت فاطمه(س) الگوی بصیرت
شبستان
مراسم بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی در قم برگزار شد
تابناک
بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد
فارس
وداع مردم قم با آیت الله مصباح یزدی
مردم نیوز
آغاز مراسم تشییع و تدفین پیکر آیت الله مصباح یزدی در قم
خبرگزاری حوزه
وحیدی: خطبه فدکیه «حضرت زهرا (س)» دنیایی از معارف را در بر دارد
میزان
آیت الله اختری رحلت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت
مهر نیوز
متن کامل زیارتنامه حضرت فاطمه زهرا(س)
شیعه نیوز
آیت الله مصباح چشمه جوشان علم و معرفت بود
باشگاه خبرنگاران
آیت الله مصباح یزدی بزرگمرد میدان مجاهدت های خاموش بود
خبرگزاری حوزه
علامه مصباح یزدی بزرگمرد میدان مجاهدت های خاموش در تربیت نیرو بود
فارس
علامه مصباح چشمه جوشان علم و معرفت بود که جان مشتاقان را سیراب کرد
فارس
آیت الله مصباح؛ جهادگری عظیم در مقابل غرب زدگان و جریانات انحرافی بود
رهیاب نیوز
یک بام و دو هوای تلویزیون در فاطمیه
فارس
شناخت دقیق از مکتب امام حسین؛ رمز موفقیت حاج قاسم
رسانیوز
برگزاری مراسم دهه اول فاطمیه در هند
شیعه نیوز
برگزاری مراسم دهه اول فاطمیه در هند + عکس
ایکنا
سردار سلیمانی پاداش مجاهدت را با شهادت در ایام فاطمیه گرفت
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری حوزه : طنین لبیک یا زهرا در کوچه های کوی علوی اهواز
bltتسنیم : ایام فاطمیه در کرمانشاه هیات کجا برویم؟
bltخبرگزاری حوزه : راه اندازی پویش احیای روضه های خانگی در ایام فاطمیه
bltپایگاه وارث : آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد: امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)
bltخبرگزاری حوزه : آیت الله مصباح استاد صاحب سبک ارائه نقشه حرکت به سوی خدا بود
bltخبرگزاری حوزه : امام علی(ع) نخستین روضه خوان حضرت زهرا(س)
bltتسنیم : تحویلدار: احیای روضه های خانگی ضروری است/ هیات و مداح انقلابی و غیرانقلابی چه معنی دارد؛ چرا خط کشی می کنید؟
bltشبستان : آیت الله جنتی: وضعیت آلودگی هوا نگران کننده است/پمپئو با فرافکنی اتهاماتی را متوجه ایران کرده است
bltرسانیوز : ولایت مداری و خدمت به اهل بیت؛ ویژگی بارز آیت الله فاضل لنکرانی
bltشبستان : منشا تمام رفتار، حرکات، کلام و انسان به اخلاق باز می گردد
bltایکنا : ولایتمداری و دنیاگریزی از ویژگی های برجسته آیت الله العظمی فاضل لنکرانی بود
bltخبرگزاری حوزه : جایگاه علمی، دینی و انقلابی آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره)
bltپایگاه وارث : احکام ویژه ایام فاطمیه از استحباب عزاداری ایام فاطمیه تا برپایی جشن عروسی در این ایام
bltمهر نیوز : همکاری جامعه مدرسین و سازمان تبلیغات برای تقویت فعالیت های فرهنگی
bltرسانیوز : پلیس یک ملجا برای اطمینان خاطر مردم است
bltشبستان : از استحباب عزاداری ایام فاطمیه تا برپایی جشن عروسی در این ایام
bltدیپلماسی ایرانی : عاملان کشتار شیعیان پاکستان باید مجازات شوند
bltرسانیوز : مراسم سالگرد آیت الله فاضل لنکرانی به صورت متمرکز در قم برگزار نمی شود
bltایرنا : کشتار شیعیان پاکستان قلب بشریت را جریحه دار کرد
bltرسانیوز : شیعه در طول تاریخ گرفتار ستم ها، ظلم ها و حق کشی های فراوانی بوده است
bltمشرق نیوز : دهه دوم فاطمیه هیات کجا برویم؟
bltایرنا : ام ابیها در شبکه قرآن به مناسبت ایام فاطمیه
bltشبستان : بصیرت و ایمان جامعه را از انحراف مصون نگه می دارد/حضرت فاطمه(س) الگوی بصیرت
bltتابناک : مراسم بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی در قم برگزار شد
bltفارس : بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد
bltمردم نیوز : وداع مردم قم با آیت الله مصباح یزدی
bltخبرگزاری حوزه : آغاز مراسم تشییع و تدفین پیکر آیت الله مصباح یزدی در قم
bltمیزان : وحیدی: خطبه فدکیه «حضرت زهرا (س)» دنیایی از معارف را در بر دارد
bltمهر نیوز : آیت الله اختری رحلت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت
bltشیعه نیوز : متن کامل زیارتنامه حضرت فاطمه زهرا(س)
bltباشگاه خبرنگاران : آیت الله مصباح چشمه جوشان علم و معرفت بود
bltخبرگزاری حوزه : آیت الله مصباح یزدی بزرگمرد میدان مجاهدت های خاموش بود
bltفارس : علامه مصباح یزدی بزرگمرد میدان مجاهدت های خاموش در تربیت نیرو بود
bltفارس : علامه مصباح چشمه جوشان علم و معرفت بود که جان مشتاقان را سیراب کرد
bltرهیاب نیوز : آیت الله مصباح؛ جهادگری عظیم در مقابل غرب زدگان و جریانات انحرافی بود
bltفارس : یک بام و دو هوای تلویزیون در فاطمیه
bltرسانیوز : شناخت دقیق از مکتب امام حسین؛ رمز موفقیت حاج قاسم
bltشیعه نیوز : برگزاری مراسم دهه اول فاطمیه در هند
bltایکنا : برگزاری مراسم دهه اول فاطمیه در هند + عکس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سردار سلیمانی پاداش مجاهدت را با شهادت در ایام فاطمیه گرفت
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.