راه های کاهش مصرف بنزین خودرو در زمستان

راه های کاهش مصرف بنزین خودرو در زمستان
آیا می دانستید در فصل سرما مصرف سوخت در یک خودروی سواری معمولی حدود 12درصد افزایش می یابد؟
راه های کاهش مصرف بنزین خودرو در زمستان

آیا می دانستید در فصل سرما مصرف سوخت در یک خودروی سواری معمولی حدود 12درصد افزایش می یابد؟

جام جم نوشت: «در شرایط فعلی و با توجه به همه گیری ویروس کرونا بسیاری از مردم برای رفت وآمدهای روزانه، استفاده از خودروی شخصی را به استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی ترجیح می دهند. از طرفی معمولا در زمستان و با سردشدن هوا، رانندگی با خودروی شخصی طرفداران بیشتری پیدا می کند. با افزایش شمار استفاده کنندگان از خودروی شخصی و متعاقب آن افزایش میزان مصرف سوخت، نگرانی های زیست محیطی مانند آلودگی هوا و همچنین قیمت بنزین و مسائل اقتصادی، ازجمله مواردی است که کاربران خودروهای شخصی را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین دانستن نکات و ترفندهایی که موجب کاهش میزان مصرف سوخت در خودروهای سواری می شوند، در فصل زمستان مهم تر از هر زمانی می شود.

شاید می پرسید چگونه سرمای هوا باعث افزایش تلفات انرژی در خودرو می شود؟ در ادامه ضمن پاسخ به این سؤال ترفندهایی را معرفی می کنیم که با در نظر گرفتن آنها می توانیم قدمی هرچند کوچک در جهت کاهش آلودگی هوا، که این روزها شدیدا گریبانگیر شهرهای بزرگ کشور شده است، برداریم و به حفظ سلامت جامعه کمک کنیم.

در فضای باز پارک نکنید

یک راهکار بسیار ساده برای جلوگیری از تأثیرات منفی ناشی از افت دمای هوا بر عملکرد خودرو، پارک کردن آن در پارکینگ مسقف یا هر فضای سرپوشیده و محفوظ دیگری مانند گاراژ است. در صورتی که به مدت نسبتا طولانی (بیش از دو ساعت) از خودرویتان استفاده نخواهید کرد، به جای پارک کردن آن در کنار خیابان، خودرو را در یک پارکینگ پوشیده و محصور پارک کنید. ارزش استفاده از پارکینگ زمانی بیشتر مشخص می شود که صبح یک روز برفی می خواهید منزل را ترک کنید و با یک خودروی مدفون نشده در برف مواجه می شوید!

بدیهی است فرآیند گرم شدن موتور برای خودرویی که شب تا صبح را در محیط نسبتا گرم و مناسب پارکینگ متوقف بوده، به مراتب آسان تر و سریع تر از خودرویی صورت می گیرد که در فضای باز و در معرض وزش بادهای بسیار سرد زمستانی و همچنین بارش برف و باران، شب را به صبح رسانده است.

از درجا کارکردن و روشن ماندن بی هدف خودرو بپرهیزید

شاید بدیهی به نظر برسد اما تعداد بسیار کمی از رانندگان به درجا کارنکردن خودرویشان اهمیت می دهند! تصور کنید در راه بندان شدیدی گرفتار شده اید و به ناچار مجبورید خودرویتان را به مدت طولانی و در فواصل کوتاهی متوقف کنید. چقدر احتمال دارد از آن دست رانندگانی باشید که در هر توقف خودرو آن را خاموش می کنند؟ از هر 10 راننده شاید یک نفر فقط چنین کاری کند! اما تصور کنید اگر همه این کار را کنند چقدر این موضوع در بهبود آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت مؤثر خواهد بود.

به توصیه کارشناسان اگر زمان توقف خودرو بیش از دو دقیقه طول بکشد، خاموش کردن و استارت مجدد آن سوخت کمتری مصرف می کند و از سوی دیگر روند آلوده شدن هوا را نیز کاهش می دهد.

البته این به شرطی است که از سالم بودن باتری خودرو و استارت خوردن آسان خودرو بلافاصله بعد از روشن شدن چراغ سبز راهنمایی یا بازشدن راه بندان مطمئن باشید. وگرنه در دردسر بدی خواهید افتاد!

استفاده از امکانات گرمایشی خودرو را محدود کنید

تاثیر منفی دیگری که کاهش دمای هوا بر خودرو می گذارد، بهره گیری ناگزیر از بخاری برای گرمایش فضای داخلی اتاقک خودرو است. استفاده همزمان از بخاری و لوازم جانبی دیگری که برای آسایش سرنشینان در فصل زمستان تعبیه شده اند، فشار مضاعفی را بر باتری خودرو اعمال می کند.

همچنین استفاده از امکاناتی مانند چراغ های مه شکن، گرم کن صندلی ها، گرم کن شیشه های جلو و عقب، گرم کن آینه های بغل و سایر ابزارهای گرمایشی، همگی باعث افزایش مصرف انرژی و در نتیجه بالارفتن میزان مصرف سوخت می شود. برای جلوگیری از اتلاف انرژی بهتر است دمای اتاقک خودرو را فقط به مقدار مورد نیازتان گرم کنید. همچنین استفاده همزمان از امکانات گرمایشی را محدود کنید و به حداقل برسانید.

سرعت ممنوع!

خطرات رانندگی با سرعت زیاد و غیر مجاز برای همه امری بدیهی است اما با سرعت رانندگی کردن در فصل زمستان مشکلات دیگری نیز به همراه دارد که موجب افزایش مصرف سوخت می شود. هوای سرد به دلیل تراکم بیشتر باعث بالارفتن کشش آیرودینامیکی در سطح بدنه خودرو می شود. از آنجا که کشش آیرودینامیکی با سرعت رابطه مستقیم دارد، هرچه با سرعت بیشتری برانید هوای سرد متراکم مقاومت بیشتری در برابر سطح بدنه خودرو ایجاد کرده و باعث می شود برای غلبه بر این مقاومت فشار مضاعفی به موتور خودرو وارد شود و در نتیجه مصرف سوخت افزایش یابد.

در استفاده از خودرو صرفه جویی کنید

همان طور که قبلا گفتیم، استفاده از خودرو در فصل زمستان به معنی صرف زمان بیشتر برای رسیدن دمای موتور به میزان مناسب و به اصطلاح گرم شدن آن است. بنابراین بهتر است سفرهای خود را ادغام کنید تا در یک بار استفاده از خودرو چند کار را با هم انجام دهید و از انجام سفرهای غیر ضروری پرهیز کنید.

همچنین با حذف سفرهای کوتاه می توانید از خودرو برای پیمودن مسافت های کم استفاده نکنید تا از این طریق در مصرف سوخت و زمان صرفه جویی کنید. به گفته متخصصان، با فرارسیدن فصل سرما، مصرف سوخت در یک خودروی سواری معمولی حدود 12درصد افزایش می یابد؛ حال آن که این میزان برای سفرهای کوتاهی که بین پنج تا هفت کیلومتر مسافت دارند، به حدود 22 درصد می رسد! به طور کلی باید توجه داشته باشید اگر ناچار به استفاده از خودرو هستید، مطمئن شوید حتما موتور خودرویتان فرصت کافی برای گرم شدن داشته باشد.

صبر کنید موتور خودرو گرم شود

با کاهش دمای هوا در فصل زمستان، خودرو از شرایط ایده آل خود خارج شده و از کارایی اش کاسته می شود. همان طور که می دانید در سرمای زمستان برای هر بار استفاده از خودرو باید مدت زمان بیشتری را صرف آماده به کار شدن خودرو و به اصطلاح گرم کردن موتور آن کنیم که همین امر موجب بالارفتن مصرف سوخت می شود اما از طرف دیگر اگر به موتور خودرو فرصت کافی برای گرم شدن ندهیم، روغن موتور سرد ضمن افزایش اصطکاک می تواند باعث ایجاد ساییدگی در درون موتور خودرو شود که عواقب بدتری را به دنبال دارد. همچنین سرما باعث می شود خاصیت گران روی روغن بیشتر شود و در اصطلاح روغن سفت و چسبناک شده و به راحتی جریان پیدا نکند که همین امر هم به افزایش فشار بر موتور خودرو منجر می شود.

البته لازم است بدانید بیشتر کارشناسان معتقدند برای گرم کردن موتور خودرو، نباید اجازه دهید خودرو بیش از 30 ثانیه به صورت درجا کار کند و سپس به آرامی حرکت کنید. وقتی خودرو با سرعت کم و با دنده سنگین در حال حرکت باشد، موتور سریع تر به دمای مناسب می رسد و هزینه و مصرف سوخت کاهش می یابد.

باد تایرها را افزایش دهید

وضعیت تایرهای خودرو علاوه بر جنبه های ایمنی از نظر میزان مصرف سوخت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. همان طور که طبق استانداردها باید در فصل تابستان باد تایرها را کاهش دهید تا گرمای هوا باعث انبساط بیش از حد آنها نشود، در زمستان نیز همراه با سردشدن هوا باید میزان فشار باد تایرها را افزایش دهید. این کار باعث می شود مساحتی از تایرها که با سطح جاده در تماس هستند کاهش یافته و اصطکاک میان آنها کم شود و در نتیجه مصرف سوخت کاهش یابد.

معمولا مقدار مناسب باد تایرها در فصول مختلف سال برای خودروها متفاوت است. برای آگاهی یافتن از دستورالعمل تنظیم باد تایرها علاوه بر دفترچه راهنمای خودرو می توانید به برچسب راهنمایی که به طور معمول توسط تولیدکنندگان خودرو در داخل رکاب درِ راننده نصب می شود مراجعه کنید.»

لینک کوتاه: asriran.com/003D6u
کلیدواژه های این خبر
موتور   انرژی   قیمت بنزین   مسائل اقتصادی   آلودگی هوا   مصرف سوخت   لوازم جانبی   کاهش مصرف سوخت   سرنشینان   فصل زمستان   گرمایش   فضای باز   برفی   چراغ   ویروس کرونا   کاهش مصرف بنزین   میزان مصرف سوخت   روشن شدن   بخاری   زیست محیطی   بارش برف و باران   کاربران   کاهش آلودگی هوا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «عصر ایران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
کمبود نقدینگی، آسمان شهر زیر زمینی را مه آلود کرد/ متروی تهران در کاهش مصرف سوخت فسیلی بسیار تاثیر گذار می باشد
آریا
کمبود نقدینگی، آسمان شهر زیر زمینی را مه آلود کرد
صدا و سیما
کمبود نقدینگی آسمان شهر زیر زمینی را هم مه آلود کرده است
خبرگزاری دانشجو
کمبود نقدینگی را مهم ترین مشکل متروی تهران
افکار نیوز
توسعه تفصیلی و صنعتی سازی موتور سه استوانه ایران خودرو کلید خورد/ قابلیت ارایه موتور به سایر خودروسازان
تیتر20
8 قطعه از 250 قطعه موتور سه سیلندر ملی، وارداتی است
صدا و سیما
موتور سه استوانه ملی رونمایی شد
باشگاه خبرنگاران
مرگ سالانه 30 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور
پانا
آلودگی هوا احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد
ایرنا
مرگ سالانه 30 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در ایران
همشهری آنلاین
مرگ سالانه 30 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور قابل تامل است
مهر نیوز
تعهد مسوولان و مشارکت مردم راهکار اصلی دستیابی به هوای پاک است
ایرنا
مسئولان منتظر باد و باران برای حل مشکل آلودگی هوا هستند/ رفتار سیاسی در برخورد با آلودگی هوا را کنار بگذارید
شبستان
مسئولان منتظر باد و باران برای حل مشکل آلودگی هوا هستند/ رفتار سیاسی در برخورد با آلودگی هوا را کنار بگذارید
خبرگزاری خانه ملت
کاهش آلودگی هوا با توسعه سهم CNG در سبد سوخت
نبض نفت
اخبار مهم امروز گروه اجتماعی برنا
برنا
افزایش 10 درصدی فوت تهرانی ها به دلیل آلودگی هوا
شورا آنلاین
جولان آلودگی و کرونا در کاشان/دستگاه سنجش آلودگی همچنان خاموش است!
خبرآنلاین
اعتراض کاربران به آلودگی هوا
افکار نیوز
افزایش فوت تهرانی ها به دلیل آلودگی هوا
مشرق نیوز
افزایش 10 درصدی فوت تهرانی ها به دلیل آلودگی هوا/اداره پایتخت باید تغییر کند
فارس
هشدار وزارت بهداشت از مردم به دنبال تداوم آلودگی هوا
پانا
توصیه وزارت بهداشت به مردم به دنبال ادامه آلودگی هوا
میزان
بدترین کار های مربوط به رانندگی که می توان در زمستان انجام داد
پارسینه
توصیه های وزارت بهداشت به دنبال تداوم آلودگی هوا
فردا نیوز
توصیه وزارت بهداشت به دنبال ادامه آلودگی هوا
مشرق نیوز
درخواست وزارت بهداشت از مردم به دنبال تداوم آلودگی هوا
دنیای اقتصاد
تقاضای وزارت بهداشت از مردم به دنبال تداوم آلودگی هوا
ایسنا
سرنخ خاموشی های غافل گیر کننده
اقتصاد نیوز
سرانه مصرف گاز در ایران 6 برابر جهان است
مردم سالاری
سه علت اصلی قطعی اخیر برق
اقتصاد نیوز
آلودگی هوا به هیچ موجود زنده ای رحم نمی کند
بهار نیوز
آلودگی هوا در درازمدت به افراد سالم آسیب جدی می زند
ایرنا
افزایش سکته در هوای آلوده/ ریه های سرطانی تهرانی ها
سلامت نیوز
افزایش سکته در هوای آلوده
بهار نیوز
خودروهای هیبریدی از روی غول آلودگی عبور می کنند؟
خبر خودرو
غول سیاه نفس اصفهان را نشانه رفته
صدا و سیما
جولان مازوت در سایه غفلت از انرژی خورشیدی
جوان آنلاین
شرایط بحرانی آلودگی هوا در 4کلانشهر
سلامت نیوز
خاموشی برق بهتر از مازوت سوزی است
صبحانه با خبر
اخبار مرتبط
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.