«نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ

«نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ
به نظر می رسد موضع و رویکردِ سرد مقام های اروپایی به "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا و لغو سفر وی به کشور های اروپایی در واپسین روز های عمر دولت ترامپ، جدای از اعتراضات اروپایی ها به رویکرد ترامپ در مساله حمله حامیان افراطی وی به ساختمان کنگره آمریکا، ریشه در رویه های مخرب و غیرسازنده ترامپ در ...
«نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ

همزمان با نزدیک شدن به روز های پایانی حضور دولت ترامپ در قدرت، بر شدت و میزان جنجال ها و بحران های این دولت نیز روز به روز افزوده می شود. در جدیدترین تحول، به تازگی "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا در موضع گیری، از لغو سفر خود به لوکزامبورگ و بروکسل و دیدارهایش با مقام های اروپایی خبر داده است. امری که ظاهرا بر اساس آنچه خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع اعلام کرده، پس از بی رغبتی و بی اعتناییِ وزیر خارجه لوکزامبورگ و رهبران اتحادیه اروپا به سفر مایک پمپئو به اروپا، اتفاق افتاده است.
در این راستا، بسیاری از ناظران و تحلیلگران اروپایی بر این مساله تاکید کرده اند که رهبران اروپایی، عمدتا تحت تاثیر رویکرد مخرب دونالد ترامپ در تهییج هواداران افراطی اش جهت حمله به ساختمان کنگره آمریکا، رویکردی تقابلی را در قبال وی و دولتش، در واپسین روز های حضور آن در قدرت، در پیش گرفته اند.

در واقع، رهبران اروپایی، حوادث اخیر در آمریکا و حمله حامیان افراطی ترامپ به ساختمان کنگره این کشور را نمودی از حمله مستقیم ترامپ و دولت وی به دموکراسی ارزیابی کرده و اکنون با منزوی ساختن او و دولتش سعی دارند تا به نوعی، اعتراض خود را به این مساله نشان دهند. امری که یک خسارت جدی برای ایالات متحده آمریکا محسوب می شود.
آمریکا برای سال ها داعیه پیشرو بودن در موضوعاتی نظیر حمایت از دموکراسی و آزادی را داشته و اکنون به دلیل رویه های ضددموکراتیک عالی رتبه ترین مقام سیاسی خود، از سوی برخی دولت های جهان هدف حمله قرار می گیرد و حتی رهبران اروپایی (حتی کشوری ذره ای نظیر لوکزامبورگ) به سفر وزیر خارجه دولت آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی به کشورهایشان بی اعتنایی کرده و به نوعی آمریکا را تحقیر می کنند.
در این راستا، وزیر خارجه لوکزامبورگ "ژان آزلبورن" در موضع گیری گفته است: "دونالد ترامپ یک مجرم و جنایتکار سیاسی است که باید در دادگاه محاکمه شود. وی همان فردی است که به صورت دموکراتیک انتخاب شد با این حال هیچ علاقه ای به دموکراسی ندارد. آزلبورن اقدام اخیر حامیان افراطی ترامپ در حمله به ساختمان کنگره را به حادثه 11 سپتامبری دیگر برای آمریکا و حمله مستقیم به دمورکراسی در این کشور تشبیه کرده است".
رویکرد اخیر دولت های اروپایی در قبال آمریکا، البته چندان هم شگفت انگیز نیست. ترامپ در دوره حضور خود در قدرت با تکیه بر شعار "اول آمریکا/ First America"، نوعی انزواگراییِ منفعت محورانه را سرلوحه رویه های خارجی ترامپ قرار داده و عملا با این اقدام خود، موجب دور شدن بسیاری از متحدان سنتی آمریکا در مناطق مختلف جهان (مخصوصا در اروپا)، از آمریکا شده است.
ترامپ در دوره چهارساله حضور در قدرت، به تدریج و ذره ذره، جنگی تجاری را بر علیه اروپا و بسیاری از شرکت های اقتصادی برجسته این قاره به راه انداخت و با اقداماتی نظیر بالا بردن تعرفه کاللا های وارداتی از اروپا، عملا خسارات سنگینی را به اقتصاد اروپا وارد کرد. از طرفی، وی در دوره ریاست جمهوری خود، اروپا را به مثابه زیرمجموعه سیاست های ایالات متحده آمریکا در عرصه بین المللی در نظر می گرفت و عملا، فضای بازیِ چندانی را برای آن ها قائل نبود. بدون تردید هرگونه اقدام دول اروپایی در نقطه مقابل این مساله، خالی از هزینه برای آن ها نبوده و همین موضوع، اروپایی ها را تا حد زیادی به ترامپ و دولت وی بدبین کرده است.
از سویی، دولت های برجسته اروپایی که سنتا، همواره روابط نزدیکی را با واشنگتن داشته اند، در دوره ترامپ، پدیده ای را تجربه کرده اند که مدت ها بود یکچنین مساله ای را شاهد نبودند. آن ها در دوره ترامپ شاهد حضور یک رهبر سیاسی در آمریکا بودند که عملا هیچ احترامی برای اصول و قواعد بین المللی و حتی پیوند های وی با متحدان سنتی آمریکا قائل نبود و در اندک زمانی قادر بود با رویه های مخرب خود، خسارات سنگینی را به شرکای اروپاییِ آمریکا وارد آورد.
این مساله، اساسا اروپایی ها را نسبت به آمریکا بدبین کرده و رهبران اروپایی، آنگونه که "دیوید فروم" تحلیلگر "نشریه آتلانتیک" می گوید: "دیگر آمریکا را به مثابه قدرت برتر جهانی و حتی مدینه فاضله جهانی در نظر نمی گیرند. درعوض، آن ها بر دُزِ احتیاط و سیاست های محافظه کارانه خود در قابل آمریکا افزوده اند و همین مساله، در عمل، خسارتی جدی به آمریکا و منافع ملی آن است که فردی نظیر ترامپ را باید مسبب اصلی آن دانست".
قدرت های اروپایی و حتی کشوری ذره ای نظیر لوکزامبورگ در جریان اقدام اخیرشان در بی اعتنایی به سفر پمپئو به قاره اروپا به وضوح نشان دادند که شکاف میان اروپا و آمریکا در دوره ترامپ عمیق شده و اکنون دولت جدید آمریکا اگر بنا دارد تا این شکاف را ترمیم کند، باید رویه ها و سیاست های متفاوتی را در پیش گیرد.
در واقع، اروپا اکنون سعی دارد تا به نوعی رهبران آتی آمریکا را جهت جبران خسارت های اقتصادی و سیاسی دولت ترامپ به این قاره، آگاه سازد و جهت جبران، آن ها را تحت فشار قرار دهد.


کلیدواژه های این خبر
خسارات   تجاری   وارداتی   واشنگتن   آمریکا   ریاست جمهوری   کنگره   لوکزامبورگ   لغو سفر   بروکسل   کنگره آمریکا   ناظران   پیشرو   مقام های اروپایی   منفعت   قدرت جهانی   اقتصاد   حادثه   دونالد ترامپ   مایک پمپئو   بحران   دولت آمریکا   هواداران   اتحادیه اروپایی   اروپا   وزیر خارجه آمریکا   دموکراسی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تیک نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
ابراز امیدواری اتحادیه اروپا به بهبود روابط آسیب دیده با آمریکا در دوره بایدن
باشگاه خبرنگاران
آمریکای بحران زده| رویترز: کار بایدن برای احیای وجهه آمریکا سخت است
فارس
حکومت نظامی آمریکا در روز «تحلیف»
خبرگزاری دفاع مقدس
میراث پرهزینه ترامپ
ساعت 24
رخدادهای واشنگتن؛ مایه شرمساری نظریه پردازان امریکایی
شبکه خبر
تحلیلگران و کارشناسان بروکینگز: ششم ژانویه، روز شرمساری آمریکا است
رکنا نت
اندیشکده بروکینگز: ششم ژانویه، روز شرمساری آمریکا
ایرنا
آمریکای ترامپ؛ بی اعتبارتر از همیشه
ایرنا
بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره و ادامه تدابیر شدید امنیتی/ درخواست نخست وزیر کانادا برای تشکیل جبهه ای متحد علیه چین/ مذاکره کره جنوبی با دولت بایدن برای بهبود روابط خود با ایران/ رایزنی های دیپلمات های روسیه و آمریکا درباره قره باغ و کره شمالی
تابناک
رئیس اف بی آی: 200 نفر در ارتباط با حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره شناسایی و 100 نفر بازداشت شده اند
انتخاب
بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره
بولتن نیوز
بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره آمریکا
فردا نیوز
بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره| FBI: هرجا باشید پیدایتان می کنیم!
العالم
ترامپ با کدام بهانه می خواهد بدون اجازه کنگره به ایران حمله کند!؟
تیک نیوز
FBI خطاب به حمله کنندگان به کنگره: هرجا باشید پیدایتان می کنیم
مشرق نیوز
بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره| FBI: هرجا باشید پیدایتان می کنیم
فارس
ترامپ برای همیشه از ورود به کنگره آمریکا منع می شود؟
سایت جماران
آخرین توطئه ترامپ علیه ایران نظامی است؟
سایت جماران
آیا اروپا می خواهد راه کج خود را اصلاح کند؟
اعتدال
چرا سفر پمپئو لغو شد؟/«نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ
ساعت 24
«نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ
فرارو
بهانه ای که ترامپ می تواند بدون اجازه کنگره به ایران حمله کند!؟
اقتصاد نیوز
تصویب طرح برکناری ترامپ از سوی مجلس نمایندگان آمریکا/ درخواست روسیه از فرانسه و انگلیس برای الحاق به روند خلع سلاح هسته ای/ تحقیر تاریخی پمپئو توسط اروپا/ اعزام ناو هواپیمابر فرانسه به مدیترانه شرقی
تابناک
تداوم ترامپیسم بدون ترامپ!
دیپلماسی ایرانی
میخ آخر بر تابوت اعتبار پمپئو | کشور 600 هزار نفری سفر وزیر خارجه آمریکا را لغو کرد
همشهری آنلاین
مقامات اتحادیه اروپا به خاطر حمله به کنگره حاضر نشدند با پمپئو دیدار کنند!
جام نیوز
ترامپ با بزرگترین و بی سابقه ترین اهانت بین المللی رو به رو است
مهر نیوز
رویگردانی مقامات اروپا از دیدار با «مایک پمپئو»
تابناک
بی اعتنایی لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا به پامپئو، سفرش را لغو کرد
ایسنا
تحقیر پمپئو از سوی اروپایی ها
راه دانا
افزایش نگرانی به شورش مجدد حامیان ترامپ؛ سفر پمپئو به کشورهای اروپایی لغو شد
آفتاب
سفر پمپئو به کشورهای اروپایی لغو شد
العالم
اینبار اروپایی ها پمپئو را تحقیر کردند!+جزییات
برنا
تحقیر پمپئو توسط مقامات اروپا
دنیای اقتصاد
رویگردانی مقامات اروپا از پمپئو
اقتصاد نیوز
سفر پمپئو به اروپا لغو شد
برنا
سفر پمپئو به کشورهای اروپایی لغو شد
ایرنا
لغو محدودیت های تایوان/ عبور ترامپ از خط قرمز چین در آستانه ترک کاخ سفید
خبرگزاری دفاع مقدس
لغو محدودیت های تایوان/عبور ترامپ از خط قرمز چین
مهر نیوز
شیطان اعظم به خانه آخر رسید
راه دانا
اخبار مرتبط
bltباشگاه خبرنگاران : ابراز امیدواری اتحادیه اروپا به بهبود روابط آسیب دیده با آمریکا در دوره بایدن
bltفارس : آمریکای بحران زده| رویترز: کار بایدن برای احیای وجهه آمریکا سخت است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حکومت نظامی آمریکا در روز «تحلیف»
bltساعت 24 : میراث پرهزینه ترامپ
bltشبکه خبر : رخدادهای واشنگتن؛ مایه شرمساری نظریه پردازان امریکایی
bltرکنا نت : تحلیلگران و کارشناسان بروکینگز: ششم ژانویه، روز شرمساری آمریکا است
bltایرنا : اندیشکده بروکینگز: ششم ژانویه، روز شرمساری آمریکا
bltایرنا : آمریکای ترامپ؛ بی اعتبارتر از همیشه
bltتابناک : بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره و ادامه تدابیر شدید امنیتی/ درخواست نخست وزیر کانادا برای تشکیل جبهه ای متحد علیه چین/ مذاکره کره جنوبی با دولت بایدن برای بهبود روابط خود با ایران/ رایزنی های دیپلمات های روسیه و آمریکا درباره قره باغ و کره شمالی
bltانتخاب : رئیس اف بی آی: 200 نفر در ارتباط با حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره شناسایی و 100 نفر بازداشت شده اند
bltبولتن نیوز : بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره
bltفردا نیوز : بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره آمریکا
bltالعالم : بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره| FBI: هرجا باشید پیدایتان می کنیم!
bltتیک نیوز : ترامپ با کدام بهانه می خواهد بدون اجازه کنگره به ایران حمله کند!؟
bltمشرق نیوز : FBI خطاب به حمله کنندگان به کنگره: هرجا باشید پیدایتان می کنیم
bltفارس : بازداشت 100 نفر از عوامل حمله به کنگره| FBI: هرجا باشید پیدایتان می کنیم
bltسایت جماران : ترامپ برای همیشه از ورود به کنگره آمریکا منع می شود؟
bltسایت جماران : آخرین توطئه ترامپ علیه ایران نظامی است؟
bltاعتدال : آیا اروپا می خواهد راه کج خود را اصلاح کند؟
bltساعت 24 : چرا سفر پمپئو لغو شد؟/«نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ
bltفرارو : «نه» بزرگِ اروپا به دولت ترامپ
bltاقتصاد نیوز : بهانه ای که ترامپ می تواند بدون اجازه کنگره به ایران حمله کند!؟
bltتابناک : تصویب طرح برکناری ترامپ از سوی مجلس نمایندگان آمریکا/ درخواست روسیه از فرانسه و انگلیس برای الحاق به روند خلع سلاح هسته ای/ تحقیر تاریخی پمپئو توسط اروپا/ اعزام ناو هواپیمابر فرانسه به مدیترانه شرقی
bltدیپلماسی ایرانی : تداوم ترامپیسم بدون ترامپ!
bltهمشهری آنلاین : میخ آخر بر تابوت اعتبار پمپئو | کشور 600 هزار نفری سفر وزیر خارجه آمریکا را لغو کرد
bltجام نیوز : مقامات اتحادیه اروپا به خاطر حمله به کنگره حاضر نشدند با پمپئو دیدار کنند!
bltمهر نیوز : ترامپ با بزرگترین و بی سابقه ترین اهانت بین المللی رو به رو است
bltتابناک : رویگردانی مقامات اروپا از دیدار با «مایک پمپئو»
bltایسنا : بی اعتنایی لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا به پامپئو، سفرش را لغو کرد
bltراه دانا : تحقیر پمپئو از سوی اروپایی ها
bltآفتاب : افزایش نگرانی به شورش مجدد حامیان ترامپ؛ سفر پمپئو به کشورهای اروپایی لغو شد
bltالعالم : سفر پمپئو به کشورهای اروپایی لغو شد
bltبرنا : اینبار اروپایی ها پمپئو را تحقیر کردند!+جزییات
bltدنیای اقتصاد : تحقیر پمپئو توسط مقامات اروپا
bltاقتصاد نیوز : رویگردانی مقامات اروپا از پمپئو
bltبرنا : سفر پمپئو به اروپا لغو شد
bltایرنا : سفر پمپئو به کشورهای اروپایی لغو شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : لغو محدودیت های تایوان/ عبور ترامپ از خط قرمز چین در آستانه ترک کاخ سفید
bltمهر نیوز : لغو محدودیت های تایوان/عبور ترامپ از خط قرمز چین
bltراه دانا : شیطان اعظم به خانه آخر رسید
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.