چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی

چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی
یک پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به قدرت شبکه های اجتماعی به ویژه در انتخابات اخیر آمریکا گفت: پلتفرم ها چه در آمریکا و چه در سطح بین المللی با چالش قوانین مشخص مواجه هستند.
چالش قوانین بین الملل برای حکمرانی آمریکایی در فضای مجازی

به گزارش پایداری ملی به نقل از مهر، شبکه های اجتماعی آمریکایی به حدی قدرت فضای مجازی را در اختیار گرفته اند که اکنون به راحتی می توانند سیاستمداران دنیا را به چالش بکشند و توانی برای مقابله با آنها وجود نداشته باشد؛ این شبکه ها با در اختیار گرفتن حاکمیت سایبری در انتخابات آمریکا نیز قدرت خود را روی رئیس جمهور این کشور اعمال کردند.
آنها حساب کاربری دونالد ترامپ را مسدود کرده و وی و هوادارانش را از این پلتفرم ها اخراج کرده اند؛ با این اتفاق شکی نیست که آنها قدرت خود را روز به روز در تغییر مناسبات سیاسی جهان، بیشتر به رخ بکشند. از همین رو ضرورت تدوین قوانین مربوط به حاکمیت سایبری و ایجاد راهکارهایی برای مقابله و بازدارندگی قدرت پلتفرم های آمریکایی و تبعات آن در برهه های زمانی مختلف بر فضای مجازی کشور حقیقتی انکارناپذیر است.
اگرچه رویکرد شبکه های اجتماعی در برخورد با ترامپ به گفته آنها به اقدامات وی در تشویق به اغتشاش و انتشار اخبار جعلی باز می گردد اما عملکرد دوگانه این شبکه ها در تقویت پست های مربوط به اغتشاشگران در ایران، طی چند سال اخیر نیز جای تفکر دارد. رفتارهای مغرضانه و مطابق با منافع شخصی از سوی این پلتفرم ها علیه ایران در بازه های زمانی مختلف از جمله شهادت سردار سلیمانی و شهادت شهید فخری زاده به وضوح دیده می شود.
قدرت شبکه های اجتماعی آمریکا و بی عملی ما
دکتر میثم علیزاده پژوهشگر پسادکتری دانشگاه هاروارد آمریکا در تحلیل خود از عملکرد شبکه های اجتماعی در اخراج ترامپ و قدرت نمایی آنها برای سایر کشورها گفت: از آنجایی که ترامپ به واسطه انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر و فیس بوک، مردم را دعوت به اغتشاش کرده بود و به نوعی امنیت آمریکا را به خطر انداخت، این شبکه ها وی را به نوعی اخراج کردند. البته این پلتفرم ها با توجه به اینکه رفتن ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا قطعی و مسجل شده بود، روغن ریخته را نذر امامزاده کرده اند.
وی ادامه داد: چرا که تا پیش از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا، فیس بوک در زمین ترامپ بازی می کرد و به همین دلیل انتقادات بسیاری به عملکرد این شبکه وارد بود تا جایی که بخشی از کارمندان آن به دلیل اتخاذ این سیاست ها، استعفا دادند؛ اما بعد از انتخابات و با قطعی شدن پیروزی بایدن، موضع این شبکه اجتماعی در برابر ترامپ تغییر یافت. البته توئیتر پیش از انتخابات نیز سیاست های ضد ترامپ را به کار گرفته بود و به بهانه انتشار اطلاعات فیک، به توئیت های ترامپ برچسب زده بود.
علیزاده با اشاره به قدرت شبکه های اجتماعی در سیاست گذاری فضای مجازی دنیا، گفت: بحث انتشار محتوا و قدرت پلتفرم های اجتماعی ریشه ای چندین ساله در آمریکا دارد اما فضای انتخابات در این کشور باعث حساسیت عمومی در این باره شده است.
وی گفت: اینکه چه قوانینی برای مدیریت محتوا در رسانه های اجتماعی متصور است، یا اینکه مسئولیت نشر محتوا با چه کسانی است و نیز ضمانت اجرایی در انتشار محتوا چگونه است، از جمله چالش هایی است که در این رابطه مطرح می شود. حتی دو مجلس آمریکا به تازگی موضوع اصلاح ماده 230 خدمات مبتنی بر اینترنت را که در سال 1996 به تصویب رسیده و مسئولیتی را بر گردن صاحب پلتفرم نمی اندازد، در دستور کار دارند و تاکنون 15 طرح مختلف برای اصلاح این ماده مطرح کرده اند.
این پژوهشگر پسادکتری دانشگاه هاروارد در خصوص سیاست دوگانه شبکه های اجتماعی خارجی از جمله توئیتر و فیس بوک در مواجهه با اقدامات ترامپ در ایجاد اغتشاش در آمریکا و برخلاف آن، تقویت پست های اغتشاشگران در ایران طی چند سال اخیر، گفت: در مورد رفتار پلتفرم ها با کشور ما یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه شود این است که ما هیچ گونه اقدامی برای مدیریت محتوا و حاکمیت بر پلتفرم ها انجام نداده ایم.
فیلترینگ محتوا از نوع آلمانی
وی توضیح داد: برای مثال کشور آلمان در بحث محتوای تفکر نازی، خیلی حساس است و خودش با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل داده های شبکه های اجتماعی، تکنولوژی را به کار گرفته که در سطح قابل قبولی این نوع محتوا را شناسایی می کند. از سوی دیگر همزمان نیز با شبکه هایی مانند توئیتر و فیس بوک وارد مذاکره شده و حساسیت به این موضوع را گوشزد کرده تا این شبکه ها، طبق قوانین داخلی این کشور فعالیت کنند. سایر کشورها هم این گونه مدیریت ها را به کار می گیرند.
این پژوهشگر گفت: حتی کشور هند نیز از فیس بوک خواست که مطالبی که علیه سیاست های داخلی و خارجی این کشور منتشر می شود را از این شبکه اجتماعی حذف کند. البته فیس بوک این شرط را قبول نکرد و آن را مطابق قوانین آزادی بیان آمریکا عنوان کرد. با این وجود اما ما اقدامی در این رابطه انجام نداده ایم.
از هوش مصنوعی شناسایی محتوای غیراخلاقی و خشونت آمیز استفاده نمی کنیم
علیزاده افزود: ما از تکنولوژی که به صورت اتوماتیک و بر اساس هوش مصنوعی بتواند اخبار جعلی، گفتار نفرت آمیز و خشونت آمیز و محتوای غیراخلاقی و مرتبط با تروریسم را در شبکه های اجتماعی و پلتفرم ها شناسایی کند، استفاده نمی کنیم.
وی گفت: اگرچه رفتار دوگانه پلتفرم های آمریکایی با کشور ما آشکار است اما این مساله فقط مختص به کشور ما نیست. البته با توجه به ریشه سیاسی کشور ما و اختلافات با آمریکا و غرب، نمود بیشتری دارد.
این پژوهشگر پسادکتری دانشگاه هاروارد آمریکا خاطرنشان کرد: واضح این است که قوانین مرتبط با پلتفرم ها چه در آمریکا و چه در سطح بین المللی، قوانین مشخصی نیست و این اجازه را به پلتفرم ها می دهد که بر مبنای منافع شخصی خودشان تصمیم گیری کنند. اما به هر حال ما نیز در برخی موارد می توانیم اقداماتی صورت دهیم اما تاکنون کاری نکرده ایم.
نگرانی آلمان از پلت فرم های آمریکایی
وی گفت: حاکمیت اینترنت و حکمرانی داده، مساله مهمی است که آمریکا در آن قدرت زیادی پیدا کرده و دلیل آن نیز این است که پلتفرم های اجتماعی آمریکایی هستند. این مساله تا حدی نگران کننده است که حتی وزیر خارجه آلمان نیز به تازگی در یادداشتی به این موضوع اشاره و تاکید کرده که اگر اروپا می خواهد به عنوان یکی از قطب های سیاسی جهان به فعالیتش ادامه دهد، باید در این زمینه ورود جدی داشته باشد و تصمیمات اساسی بگیرد.

کلیدواژه های این خبر
اینترنت   آمریکا   قدرت نمایی   ریاست جمهوری   سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی   سایبری   مجازی   امامزاده   رئیس جمهور   پلت فرم   گردن   مدیریت محتوا   مجلس آمریکا   توئیتر   اخبار جعلی   بازدارندگی   انتشار اطلاعات   اغتشاشات   بین الملل   دونالد ترامپ   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   انتخابات آمریکا   دانشگاه هاروارد  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «پایداری ملی» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
شکایت یک میلیارد دلاری از وکیل شخصی ترامپ
خبرگزاری دانشجو
عقبگرد دنیا در اعمال قانون روی پلتفرمها
ایران آنلاین
حمله سایبری آمریکا به مراسم بزرگداشت حاج قاسم ناکام ماند
خبرگزاری بسیج
عقبگرد دنیا در زمینه اعمال قانون روی پلتفرمها/ نقش هیچ آزادی بیان
مهر نیوز
ناکامی آمریکا در حمله سایبری به وبینار بزرگداشت حاج قاسم سلیمانی
هم اندیشی
حمله سایبری امریکا به مراسم بزرگداشت حاج قاسم ناکام ماند
جوان آنلاین
حمله سایبری به وبینار بزرگداشت سردارسلیمانی
تابناک
حمله سایبری آمریکا به وبینار بزرگداشت حاج قاسم سلیمانی ناکام ماند
خبرگزاری دفاع مقدس
نماینده مجلس آمریکا تهدید به ترور شد
صدا و سیما
حکمرانی در فضای مجازی عاملی برای پیشرفت
رسانیوز
تحریم ترامپ و تحول رسانه های اجتماعی
مهر نیوز
فقر سواد رسانه ای، عامل استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی است
موج رسا
واکنش دختر شهید سلیمانی به ترامپ: هیچ کس تو را قهرمان نمی داند/ مغلوب و منزوی شدی
تسنیم
ظریف: ترامپ و همپالگی هایش با بدنامی به زباله دان تاریخ سقوط کردند
تسنیم
بایدن؛ ترامپ سیاستمدار و شیک پوش
فارس
یوتیوب کانال ترامپ را از بیم تحریک به خشونت، یک هفته دیگر تعلیق کرد
فارس
جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا/ فیلترینگ صدها هزار محتوا در فضای مجازی
خبرگزاری دفاع مقدس
جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا
مهر نیوز
مهندسی سیاسی پلتفرم های آمریکایی در دنیا
ایران آنلاین
مهندسی سیاسی پلتفرم های آمریکایی در دیگر کشورها
مهر نیوز
حمایت اکثر مردم آمریکا از مسدود شدن توئیتر ترامپ
صدا و سیما
نظرسنجی| اکثر مردم آمریکا از مسدود شدن توییتر ترامپ حمایت می کنند
فارس
ادامه جنگ شبکه های اجتماعی با ترامپ و هوادارانش
سایت جماران
فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها
مهر نیوز
حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام مجددا فعال شد
دیده بان ایران
فعال شدن مجدد حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام
فارس
پلتفرمها بستر خشونت سیاسی و آزادی افسانه ای
ایران آنلاین
وقتی در فضای مجازی حکومت نظامی شد
مهر نیوز
مقام روس: حذف ترامپ از همه شبکه های اجتماعی، «تمامیت خواهی سایبری» است
فارس
توئیتر از انتقال مسالمت آمیز قدرت فضای مجازی در آمریکا خودداری می کند
باشگاه خبرنگاران
اخراج ترامپ از شبکه های اجتماعی شبیه «انفجار هسته ای»
صدا و سیما
آزادی و استبداد مجازی
خبرگزاری دانشجو
با پلتفرم های اجتماعی یعنی در کشوری بیرون از مرز خودمان سکونت داریم!
میگنا
مسدود شدن حساب کاربری ترامپ در «اسنپ چت»
افکار نیوز
حساب کاربری ترامپ در «اسنپ چت» هم مسدود شد
فارس
پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند
مهر نیوز
پامپئو: برجام توافق احمقانه ای است/ ایران رفتارش را عوض کند می توانیم تعامل کنیم
بلاغ مازندران
ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد؟
ایران آنلاین
یوتیوب هم ترامپ را بیرون کرد
جوان آنلاین
ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : شکایت یک میلیارد دلاری از وکیل شخصی ترامپ
bltایران آنلاین : عقبگرد دنیا در اعمال قانون روی پلتفرمها
bltخبرگزاری بسیج : حمله سایبری آمریکا به مراسم بزرگداشت حاج قاسم ناکام ماند
bltمهر نیوز : عقبگرد دنیا در زمینه اعمال قانون روی پلتفرمها/ نقش هیچ آزادی بیان
bltهم اندیشی : ناکامی آمریکا در حمله سایبری به وبینار بزرگداشت حاج قاسم سلیمانی
bltجوان آنلاین : حمله سایبری امریکا به مراسم بزرگداشت حاج قاسم ناکام ماند
bltتابناک : حمله سایبری به وبینار بزرگداشت سردارسلیمانی
bltخبرگزاری دفاع مقدس : حمله سایبری آمریکا به وبینار بزرگداشت حاج قاسم سلیمانی ناکام ماند
bltصدا و سیما : نماینده مجلس آمریکا تهدید به ترور شد
bltرسانیوز : حکمرانی در فضای مجازی عاملی برای پیشرفت
bltمهر نیوز : تحریم ترامپ و تحول رسانه های اجتماعی
bltموج رسا : فقر سواد رسانه ای، عامل استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی است
bltتسنیم : واکنش دختر شهید سلیمانی به ترامپ: هیچ کس تو را قهرمان نمی داند/ مغلوب و منزوی شدی
bltتسنیم : ظریف: ترامپ و همپالگی هایش با بدنامی به زباله دان تاریخ سقوط کردند
bltفارس : بایدن؛ ترامپ سیاستمدار و شیک پوش
bltفارس : یوتیوب کانال ترامپ را از بیم تحریک به خشونت، یک هفته دیگر تعلیق کرد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا/ فیلترینگ صدها هزار محتوا در فضای مجازی
bltمهر نیوز : جلسات فیس بوک و توئیتر با دستگاه های امنیتی آمریکا
bltایران آنلاین : مهندسی سیاسی پلتفرم های آمریکایی در دنیا
bltمهر نیوز : مهندسی سیاسی پلتفرم های آمریکایی در دیگر کشورها
bltصدا و سیما : حمایت اکثر مردم آمریکا از مسدود شدن توئیتر ترامپ
bltفارس : نظرسنجی| اکثر مردم آمریکا از مسدود شدن توییتر ترامپ حمایت می کنند
bltسایت جماران : ادامه جنگ شبکه های اجتماعی با ترامپ و هوادارانش
bltمهر نیوز : فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها
bltدیده بان ایران : حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام مجددا فعال شد
bltفارس : فعال شدن مجدد حساب های ترامپ در فیسبوک و اینستاگرام
bltایران آنلاین : پلتفرمها بستر خشونت سیاسی و آزادی افسانه ای
bltمهر نیوز : وقتی در فضای مجازی حکومت نظامی شد
bltفارس : مقام روس: حذف ترامپ از همه شبکه های اجتماعی، «تمامیت خواهی سایبری» است
bltباشگاه خبرنگاران : توئیتر از انتقال مسالمت آمیز قدرت فضای مجازی در آمریکا خودداری می کند
bltصدا و سیما : اخراج ترامپ از شبکه های اجتماعی شبیه «انفجار هسته ای»
bltخبرگزاری دانشجو : آزادی و استبداد مجازی
bltمیگنا : با پلتفرم های اجتماعی یعنی در کشوری بیرون از مرز خودمان سکونت داریم!
bltافکار نیوز : مسدود شدن حساب کاربری ترامپ در «اسنپ چت»
bltفارس : حساب کاربری ترامپ در «اسنپ چت» هم مسدود شد
bltمهر نیوز : پلتفرم ها اعمال حاکمیت دولت ها را تغییر می دهند
bltبلاغ مازندران : پامپئو: برجام توافق احمقانه ای است/ ایران رفتارش را عوض کند می توانیم تعامل کنیم
bltایران آنلاین : ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد؟
bltجوان آنلاین : یوتیوب هم ترامپ را بیرون کرد
bltمهر نیوز : ترامپ مغضوب کدام شبکه های اجتماعی شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.