با آدم های مصیبت زده همراهی کنیم

با آدم های مصیبت زده همراهی کنیم
گاهی با شنیدن داستان مشکلاتی که دیگران در زندگی شان داشته اند، کلمه ها در دهانمان خشک می شود. از خودمان می پرسیم چه می شود گفت در برابر این اندوه؟ وقتی بیماری را می بینیم که می داند بیماری اش درمان ندارد، یا وقتی پدر و مادری را می بینیم که نوزادشان را از دست داده اند، بدترین کار این است که آن ها را ...
با آدم های مصیبت زده همراهی کنیم

سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: در سال 2009 دو پژوهشگر علم ژنتیک، آن ماری لِبِرگ و وایلی برک، مورد یک زن 31 ساله سالم را گزارش کردند که شغلش دستیار اجرایی بود، سه خواهر داشت که رابطه اش را با آن ها قطع کرده بود و مادرش قبل از 50 سالگی به خاطر ابتلا به سرطان سینه از دنیا رفته بود. این زن که نگران خطر ابتلای خودش به سرطان سینه بود، آزمایش تشخیص جهش ارثی ژن های BRCA و BRCA را انجام داد؛ جهشی ژنی که خطر ابتلا به سرطان های سینه و تخمدان را در زنان افزایش می دهد. هنگامی که پاسخ آزمایش مثبت اعلام شد و او تصمیم گرفت با عمل جراحی هر دو سینه اش را بردارد، دکترش از او پرسید که این موضوع را چطور می خواهد به خواهرانش اطلاع بدهد، اما بیمار تأکید کرد که می خواهد همه چیز محرمانه بماند و ترجیح داد که چیزی درباره نتیجه آزمایش به آن ها نگوید. به این ترتیب، دکتر بر سر یک دوراهی قرار گرفته بود که یک طرف آن لزوم حفظ اسرار بیمار و طرف دیگرش وظیفه خیرخواهی در قبالِ بستگان بیمار بود که در معرض خطر بودند.


این مورد و بسیاری موارد دیگر مثل این، کشاکش و تنش میان خودمختاری و همبستگی را به نمایش می گذارد.

اگر کسی به خودمختاری ارج بیشتری بنهد، می گذارد که دیگران خودشان انتخاب کنند و به آنچه انتخاب کرده اند، احترام می گذارد، اما مرجح دانستن همبستگی باعث می شود که شخص خود را در برابر نیک بختی دیگران مسئول بداند و از طرف آن ها دست به کاری بزند. در مواقعی که این ارزش ها با هم در تعارض قرار می گیرند، این انگیزه به وجود می آید که تا حد ممکن توازنی برقرار شود. این توازن می تواند به اشکال مختلفی ایجاد شود؛ مثلاً با محدودکردن حق حریم خصوصی به نفع انجام کار درست یا با تعیین مواردی استثنایی که در آن ها بتوان بدون رضایت اشخاص اطلاعات آن ها را افشا کرد. در مورد بیماری که ژن سرطان سینه داشت، دکتر به سختی می توانست درباره چگونگی برقراری توازن میان خودمختاری و همبستگی تصمیم بگیرد. هیچ تصمیم ساده و سرراستی در کار نبود.


با این حال موارد دیگری وجود دارد که از این هم سخت تر است. مثلاً آرتور فرانک جامعه شناس در سال 2016 مورد زن 28 ساله ای به اسم فِیث را گزارش کرده است که مبتلا به سیستیک فیبروزیس بود، ریه هایش داشت از کار می افتاد و دکترش به او گفته بود که عمل پیوند ریه احتمالاً ثمربخش نخواهد بود. در همین حال پزشک جراح دیگری در یک بیمارستان دیگر، شیوه تازه ای از درمان را تبلیغ می کرد که با وجود ریسک بسیار بالا ممکن بود در درمان بیماری مؤثر باشد. درباره انگیزه های این جراح تردید هایی وجود داشت. فیث به خاطر وضع رو به وخامتش فقط دو هفته فرصت داشت تا تصمیم بگیرد. مشورت دادن به فیث در چنین وضعیتی چه معنایی دارد؟

او در این وضعیت صاحب خودمختاری واقعی نیست، چون روحیه بسیار شکننده و عدم اطمینانش به شیوه پیشنهاد شده مانع از این می شود که بتواند آن شیوه درمان را با رضایت آگاهانه بپذیرد، اما ترجیح همبستگی بر خودمختاری هم در چنین موردی نامناسب خواهد بود، زیرا با توجه به عدم اطمینان زیادی که نسبت به نتیجه جراحی وجود دارد، تصمیم گرفتن به جای او غیرممکن است.


شرایط خاص فیث شرایط دشواری است که موجب یأس و از هم گسیختگی و اندوه می شود: یأس از آن رو پدید می آید که سد سرنوشتی محتوم در برابر امید به آینده قرار می گیرد؛ از هم گسیختگی فاصله میان آینده رؤیایی و واقعیت کنونی اوست و آنچه موجب اندوه است، احساس بیگانگی و انزواست در آن هنگام که دیگران از مصیبت او پا پس می کشند و او را در فردیت خودش رها می کنند. در چنین مواقعی بهترین گزینه موجود، راهبرد غالباً مغفول «همراهی» است.


بگذارید توضیح بدهم که همراهی در این زمینه به چه معناست. هنر های اجرایی مثال های متنوعی به دست می دهند که کمک می کند این معنا روشن شود. در موسیقی، همراهی به معنی پشتیبانی یک قطعه موسیقی از یک آواز یا اجرای موسیقایی است، مثل وقتی که نوازنده ارگ یا گیتار با گروه کر یا نوازنده درام یا گیتار بیس با خواننده اصلی همراهی می کنند. در یک فیلم داستانی، همراهی به شکل پشتیبانی یک قطعه موسیقی از بازی دراماتیک ظاهر می شود؛ مثل وقتی که یک موسیقی پس زمینه ای گفت وگوی بین بازیگران را همراهی می کند. این مثال ها نشان می دهند که همراهی کردن با دیگری مستلزم پشتیبانی کردن از او به شکلی است که تلاش و کوشش خودش افزوده و تقویت شود. همراهی نیز مثل همبستگی مستلزم این است که یکی با دیگری متحد شود، اما در عین حال برخلاف همبستگی که معمولاً هدفش اصلاح خطا ها یا برآوردن نیازهاست، غرض از همراهی این است که کوشش دیگری را به رسمیت شناخته، ارج نهاده و با آن همراه شویم؛ این همراهی برای این نیست که به دیگری کمک کنیم تا به هدفی دست پیدا کند که به تنهایی نمی تواند به آن برسد، بلکه برای این است که کوشش دیگری را غنا بخشیده و ارزش آن را آشکار کنیم. این تفاوت در تأکید مهم است. همراهی کردن با دیگری به این معنی است که در مقابله با یأس و از هم گسیختگی و اندوه با او همراه باشیم. اگر کسی بخواهد در برابر اندوه با دیگری همراهی کند، باید به او تسلی بدهد؛ باید در تنهایی در کنارش باشد، بگذارد اندوهش را ابراز کند، حرف هایش را بدون قضاوت بشنود و با ارج نهادن به ایستادگی و بردباری او، به او قوت قلب ببخشد. در برابر از هم گسیختگی و یأس نیز همراهی کردن با دیگری مستلزم این است که با تأکید همزمان بر استقامت و انعطاف، حالت تعادل و تطبیق با شرایط را در دیگری بپرورانیم؛ باید توجه تام و تمام خودمان را به مشکلات او بدهیم، آنچه در گذشته روی داده تا منجر به وضع کنونی شود را شناسایی کرده و کمک کنیم تا راهی پیدا کند که از آن طریق، در اهمیت عاطفی اتفاقاتی که افتاده است بازنگری کند یا آن ها را در چارچوب دیگری ببیند.


همدردی با دیگران باعث آگاه شدن ما از مصائب و مشکلاتی می شود که دیگران در موقعیت های مولد یأس و از هم گسیختگی و اندوه تجربه می کنند، اما تشخیص اینکه در این شرایط چه واکنشی باید نشان بدهیم ممکن است دشوار باشد. ممکن است این وسوسه پدید بیاید که شرایط دیگری را با ارائه راه حل ها یا حرف های کلیشه ای و به طور کلی با برخوردی بیرونی و عینی اصلاح کنیم، اما یأس و از هم گسیختگی و اندوه اشتباهاتی نیستند که بخواهیم اصلاحشان کنیم و هر کاری دیگری بکنیم، برای انکار این است که در برابر آسیب پذیری های دیگران کاری از دستمان ساخته نیست. در مقابل، قرار گرفتن در موضع همراهی به این معنی است که حقیقت وضعیت دیگری را که خودش هم از آن با خبر است بپذیریم؛ با این کار گویی که خود او را پذیرفته و در آغوش گرفته ایم. همراهی کردن ما با دیگری مشکل او را حل نمی کند، اما ما را در کنار او قرار می دهد؛ یعنی در رنجی که می کشد شریک می شویم؛ اجازه می دهیم که مبارزه و تلاشی که او می کند برای ما هم اهمیت یافته و بر تجربه ما نیز تأثیر بگذارد و سعی می کنیم تا هر واکنشی که با سخن، سکوت یا عمل نشان می دهیم، مانعی برای کوشش او در مواجه شدن با وضعیتش نباشد.


* نقل از وبسایت ترجمان
/ نوشته: نیکولاس جونز/ ترجمه: علیرضا اسمعیل زاده/ تلخیص: سیمین جم


کلیدواژه های این خبر
بیمار   تخمدان   جامعه شناس   جراح   اندوه   سبک زندگی   مادرش   ژنتیک   عمل جراحی   معرض خطر   از هم گسیختگی   داستانی   بیمارستان   آنلاین   بانوان   سرطان سینه   درمان بیماری   ابتلا به سرطان   مبتلا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
سرطان معده، خطرناک اما قابل درمان
شبکه خبر
سرطان معده خطرناک اما درمان پذیر در مراحل اولیه
صدا و سیما
چاقی جز عوامل سرطان زا به حساب می آید
سیمرغ
سرطان دومین علت مرگ در مردم ایران/ هزینه 300 میلیارد تومانی شیمی درمانی
تیک نیوز
سالانه حدود 150 هزار نفر به بیماران سرطانی کشور افزوده می شود
عصر ایران
ارتباط مستقیم چاقی با سرطان ها
میزان
سرطان دومین علت مرگ ایرانی ها | شیمی درمانیِ 300میلیاردتومانیِ بی تاثیر | کشنده ترین سرطان ها در مردان و زنان ایرانی | آیا سرطان ارثی است؟
همشهری آنلاین
احتمال ابتلا به سرطان در افراد چاق بیشتر است
بازار نیوز
خطر سرطان در کمین افراد چاق
رکنا نت
«چاق ها» زودتر به سرطان مبتلا می شوند
فارس
بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان
ساعت 24
4 سرطان شایع که سراغ آقایان می آید
پارسینه
توصیه هایی برای پیشگیری از سرطان رحم و پستان
آفتاب
سرطان های شایع در مردان
بازار نیوز
خطر ابتلا به کرونا در بیماران مبتلا به سرطان غیرفعال زیاد است
خوزنا
4 سرطان شایع در آقایان
فرتاک نیوز
واکسن جدیدی که سلول های سرطانی را تا 4 سال پس از درمان تحت کنترل نگه می دارد
پایداری ملی
محافظت 4 ساله از سلول های سرطانی درمان شده با این واکسن
ایران آنلاین
واکسنی که از سرطان تا 4 سال پیشگیری می کند
خبرآنلاین
با کمبود دارو های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم
شفا آنلاین
درمان بیماران مبتلا به کرونای حاد با سلول درمانی
بولتن نیوز
درمان قطعی دیابت نوع 2 با نوع خاصی از جراحی
ساعت 24
درمان قطعی دیابت نوع 2
افکار نیوز
جراحی متابولیک درمان قطعی دیابت نوع 2 است
ایسنا
خطر ابتلا به این بیماری مرگبار برای زنانی دیابتی
همشهری آنلاین
زنان دیابتی برابر بیشتر در معرض بیماری های قلبی هستند
برنا نیوز
زنان دیابتی 10 برابر بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی مبتلا می شوند
رکنا نت
محققان: خطر ابتلا زنان دیابتی به بیماری قلبی 10 برابر بیشتر است
عصر ایران
10برابر شدن خطر ابتلای زنان دیابتی به بیماری قلبی
اقتصاد آنلاین
10 برابر شدن خطر ابتلای زنان دیابتی به بیماری قلبی
دنیای اقتصاد
افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در زنان دیابتی
فرتاک نیوز
خطر ابتلا زنان دیابتی به بیماری قلبی 10 برابر بیشتر است
ایسنا
بیش از یک هزار بیمار  مبتلا به دیابت در کردستان شناسایی شد
ایرنا
تشخیص سرطان روده بزرگ با یک آزمایش ساده و ارزان
ایرنا
چگونه سرطان را ضربه فنی کنیم؟
برنا
سالانه بیش از 9 هزار نفر در فارس به سرطان مبتلا می شوند
ایرنا
کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی
مردم سالاری
آزمایش های خانگی برای تشخیص آلزایمر
مثلث
مهمترین عوامل خطر و علایم مشکوک سرطان معده
پانا
جراحی پیوند کبد در ایران در کدام بیمارستان ها انجام می شود؟
رکنا نت
اخبار مرتبط
bltشبکه خبر : سرطان معده، خطرناک اما قابل درمان
bltصدا و سیما : سرطان معده خطرناک اما درمان پذیر در مراحل اولیه
bltسیمرغ : چاقی جز عوامل سرطان زا به حساب می آید
bltتیک نیوز : سرطان دومین علت مرگ در مردم ایران/ هزینه 300 میلیارد تومانی شیمی درمانی
bltعصر ایران : سالانه حدود 150 هزار نفر به بیماران سرطانی کشور افزوده می شود
bltمیزان : ارتباط مستقیم چاقی با سرطان ها
bltهمشهری آنلاین : سرطان دومین علت مرگ ایرانی ها | شیمی درمانیِ 300میلیاردتومانیِ بی تاثیر | کشنده ترین سرطان ها در مردان و زنان ایرانی | آیا سرطان ارثی است؟
bltبازار نیوز : احتمال ابتلا به سرطان در افراد چاق بیشتر است
bltرکنا نت : خطر سرطان در کمین افراد چاق
bltفارس : «چاق ها» زودتر به سرطان مبتلا می شوند
bltساعت 24 : بهترین زمان برای تشخیص سرطان سینه در زنان
bltپارسینه : 4 سرطان شایع که سراغ آقایان می آید
bltآفتاب : توصیه هایی برای پیشگیری از سرطان رحم و پستان
bltبازار نیوز : سرطان های شایع در مردان
bltخوزنا : خطر ابتلا به کرونا در بیماران مبتلا به سرطان غیرفعال زیاد است
bltفرتاک نیوز : 4 سرطان شایع در آقایان
bltپایداری ملی : واکسن جدیدی که سلول های سرطانی را تا 4 سال پس از درمان تحت کنترل نگه می دارد
bltایران آنلاین : محافظت 4 ساله از سلول های سرطانی درمان شده با این واکسن
bltخبرآنلاین : واکسنی که از سرطان تا 4 سال پیشگیری می کند
bltشفا آنلاین : با کمبود دارو های مورد نیاز بیماران سرطانی مواجه هستیم
bltبولتن نیوز : درمان بیماران مبتلا به کرونای حاد با سلول درمانی
bltساعت 24 : درمان قطعی دیابت نوع 2 با نوع خاصی از جراحی
bltافکار نیوز : درمان قطعی دیابت نوع 2
bltایسنا : جراحی متابولیک درمان قطعی دیابت نوع 2 است
bltهمشهری آنلاین : خطر ابتلا به این بیماری مرگبار برای زنانی دیابتی
bltبرنا نیوز : زنان دیابتی برابر بیشتر در معرض بیماری های قلبی هستند
bltرکنا نت : زنان دیابتی 10 برابر بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی مبتلا می شوند
bltعصر ایران : محققان: خطر ابتلا زنان دیابتی به بیماری قلبی 10 برابر بیشتر است
bltاقتصاد آنلاین : 10برابر شدن خطر ابتلای زنان دیابتی به بیماری قلبی
bltدنیای اقتصاد : 10 برابر شدن خطر ابتلای زنان دیابتی به بیماری قلبی
bltفرتاک نیوز : افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در زنان دیابتی
bltایسنا : خطر ابتلا زنان دیابتی به بیماری قلبی 10 برابر بیشتر است
bltایرنا : بیش از یک هزار بیمار  مبتلا به دیابت در کردستان شناسایی شد
bltایرنا : تشخیص سرطان روده بزرگ با یک آزمایش ساده و ارزان
bltبرنا : چگونه سرطان را ضربه فنی کنیم؟
bltایرنا : سالانه بیش از 9 هزار نفر در فارس به سرطان مبتلا می شوند
bltمردم سالاری : کشنده ترین سرطان در مردان ایرانی
bltمثلث : آزمایش های خانگی برای تشخیص آلزایمر
bltپانا : مهمترین عوامل خطر و علایم مشکوک سرطان معده
bltرکنا نت : جراحی پیوند کبد در ایران در کدام بیمارستان ها انجام می شود؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.