آزادی بعد از 17 سال

آزادی بعد از 17 سال
هنوز با نامه آزادی پدرش دم در زندان ایستاده بود که با او تماس گرفتیم. منتظر خروج پدر از زندان بود تا او را در آغوش بگیرد. بی قرار دیدن او بود، آن هم پس از 16 سال بلاتکلیفی. پدر، سال 83 به اتهام قتل همسرش دستگیر شد و از آن زمان در زندان بلاتکلیف مانده بود و به تنهایی روزگار می گذراند.
آزادی بعد از 17 سال

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین از روزنامه جام جم، امسال اما ورق برگشت و با اعلام رضایت هر سه فرزند خانواده و مادربزرگ، پدر از زندان آزاد شد.

همچنین دیروز مردی که 8 سال قبل در کوه های روستای سیاه شیر شهرستان بهمئی کهگیلویه و بویراحمد مرتکب قتل شده بود از سوی اولیای دم بخشیده شد.

محمد، دم در زندان ایستاده و منتظراست. تا پدر بیاید، او از روز حادثه برای جام جم گفت: «سال 83، افراد زیادی زیر گوش پدر من زمزمه کردند. آن قدر زیر گوش پدرم در مورد مادرم خواندند و صحبت کردند که باعث وقوع آن اتفاق تلخ شد. با این اتفاق زندگی ما از هم پاشید. پدرم دستگیر شد و به زندان رفت و ماندیم؛ سه بچه قد و نیم قد. پس از آن، پدرم به یکی از بستگان نزدیک مان وکالت داد که اموالش را بفروشد و با آن رضایت بگیرد. اما این زن به جای عمل به خواسته پدرم، همه را تبدیل به پول و سرمایه گذاری برای خودش کرد. من را هم چون عقلم می رسید و متوجه حوادث و اتفاقات اطرافم بودم، از خانه بیرون انداخت.»
نباید پدر را هم از دست می دادیم
محمد آن موقع 12 سالش بود که فامیل شان که قرار بود مراقبش باشد، او را از خانه بیرون کرد. او را به بهزیستی بردند و تا 13سالگی همان جا بود و بعد نزد مادربزرگ مادری اش رفت تا با او زندگی کند. خواهر و برادرش هم در خانه ای که پدربزرگ شان در تهران خریده بود، همراه با او زندگی می کردند: «سال ها گذشت و ما بچه ها بزرگ تر شدیم. خودم کار کردم و بعد هم تشکیل زندگی دادم. بعد از این همه سال که از زندانی بودن پدرم می گذشت، تصمیم گرفتیم رضایت دهیم. خودم چند سال دنبال این قضیه بودم و معتمدان محل، آقایان گودرزی، امرایی و عده ای دیگر بسیار به ما در این باره کمک کردند. من مادربزرگم را مجاب کردم که رضایت دهد و خواهر و برادرم هم از ته دل، رضایت شان را اعلام کردند. به نظر من هیچ چیز بالاتر از بخشش نیست. ما مادرمان را از دست دادیم، اما دیگر نباید پدر را هم از دست می دادیم و خوشحالیم که دوباره به کانون گرم زندگی برمی گردد.»
تلاش برای نجات یک زندگی
علی گودرزی، معاون دادستان شهرستان ازنا در مورد این پرونده گفت: «در سال 83، فردی به واسطه مصرف مواد مخدر صنعتی و داشتن سوءظن، اقدام به قتل همسر خود کرد. پس از تشکیل پرونده قتل در دادسرای شهرستان ازنا، ارسال آن به دادگاه کیفری استان و در نهایت تایید آن در دیوان عالی کشور، حکم قصاص صادر شد. با توجه به مقتول بودن خانم، خانواده اولیای دم برای اجرای حکم قصاص باید نیمی از مبلغ دیه را به صورت تفاضل به حساب واریز می کردند، اما عدم وسع مالی خانواده مقتول در پرداخت مبلغ دیه باعث شد تا این پرونده سال ها به صورت بلااقدام باقی بماند. با توجه به این که یک سال است در ازنا حضور دارم، امسال پرونده را مطالعه کرده و متوجه بلاتکلیفی متهم شدم که حدود 16 سال از زندانی بودن او گذشته بود. بنابراین با کمک خیران و برخی دوستان، سه فرزند مقتول را در خوزستان یافته و رضایت شان را اخذ کردیم. پس از آن و با توجه به فوت پدر مقتول، باید رضایت مادر مقتول نیز که در یکی از روستاها زندگی می کرد، اخذ می شد که این اتفاق نیز به لطف خدا رخ داد.»
وی در خصوص مشکلات پیش رو در اخذ رضایت از فرزندان و مادر مقتول ادامه داد: «اولین مشکل این بود که خانواده اولیای دم از پدر قطع امید کرده و او را به حال خود رها کرده بودند. نه کسی به ملاقات او می آمد و نه اقدامی برای آزادی او انجام شده بود. به لحاظ قانونی، پس از گذشت چهار پنج سال و عدم پرداخت تفاضل دیه، امکان آزادی قاتل وجود داشت. با توجه به این که آدرسی از اولیای دم و فرزندان مقتول نداشتیم، با رهگیری شماره های تلفن همراهی که در پرونده درج شده بود، اقدامات خود را برای یافتن آنان آغاز کردیم و رضایت نیز اخذ شد. در خصوص مادر مقتول نیز با کمک خیران و البته فرزندان مقتول که بسیار در این زمینه همکاری کردند، مبلغی جمع آوری و طی یک فقره چک در اختیار مادر مقتول قرار گرفت و رضایت ایشان نیز اخذ شد که این رضایت نیز پس از پاس شدن چک به پرونده اضافه شد.»
معاون دادستان شهرستان ازنا در مورد شروط احتمالی فرزندان و مادر مقتول گفت: «فرزندان شروطی نداشتند، اما مادر مقتول شروطی مطرح کرد که اغلب آن مالی بود و این که متهم پس از آزادی در روستا سکونت نکند. ضمن این که صورتجلسه ای نیز میان خودشان مطرح شد که با توجه به محلی بودن صورتجلسه، آن را وارد پرونده نکردم.»
گودرزی افزود: «با توجه به سپری شدن جنبه عمومی جرم، نامه آزادی ایشان صادر و آزاد شدند.»

فرجامی خوب برای ماجرای قتل در کوهستان در حالی که تنها دو روز از مهر شدن نامه آزادی مرد متهم به قتل همسرش می گذشت، این بار حجت الاسلام سیدمحمد ابراهیم ساجدی، معاون قضایی رئیس کل در امور شوراهای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد، از نجات جان انسان دیگری از چوبه دار خبر داد.
ماجرای این قتل به 24 بهمن سال 91 برمی گردد. حادثه در کوه های روستای سیاه شیر شهرستان بهمئی کهگیلویه و بویراحمد اتفاق افتاد. آن روز قاتل و مقتول با یکدیگر درگیر شدند و مقتول با شلیک گلوله از اسلحه قاتل به قتل رسید.
پس از قتل، قاتل دستگیر شد و به زندان افتاد. هشت سال تمام پشت میله های زندان ماند تا امسال که بنا شد مسؤولان استان قدم هایی برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول بردارند. مذاکرات اولیه انجام شد و سرانجام جمعه 19 دی ماه، افروغی، امام جمعه شهرستان بهمئی، سفیران صلح، ریش سفیدان، همیاران شوراهای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد، اعضای شورای حل اختلاف، فرماندهی انتظامی، جانشین فرماندهی سپاه بهمئی و حجت الاسلام ساجدی وارد گود شدند و برای گرفتن رضایت به خانه پدر مقتول در روستای سیاه شیر رفتند. پس از گفت وگوهای بسیار و صحبت در مورد فواید معنوی گذشت از قصاص، سرانجام پدر مقتول از اجرای حکم قصاص قاتل فرزند خود گذشت کرد.
ساجدی در این جلسه گفت: «خدا را شاکریم که تلاش های مداوم تمام کسانی که در این امر خیرخواهانه مشارکت داشته اند، باعث نجات جان یک انسان از چوبه دار شد. ان شاء ا... قدم هایی که در این راه خداپسندانه برداشته شد، بر صراط نلغزند، زیرا به طور قطع این قدم ها برای خدا بوده است.»

لیلا حسین زاده - حوادث روزنامه جام جم


کلیدواژه های این خبر
کهگیلویه و بویراحمد   قاتل   خوزستان   قتل همسر   قصاص   مواد مخدر صنعتی   مقتول   مادربزرگ   کندو   ازنا   وکالت   معاون دادستان   پدر بزرگ   اولیا دم   روزنامه   حادثه   آنلاین   سرمایه گذاری   شهرستان   دیوان عالی کشور   روستاها   خیران   دادگاه کیفری   پرونده قتل  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «جام جم آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
مرد سنگدل قصاص شد
جوان آنلاین
جزئیات قصاص زهرا اسماعیلی در زندان رجایی شهر
پارسینه
جزئیات قصاص زهرا اسماعیلی در زندان رجایی شهر | او قبل از رسیدن به چوبه دار مُرده بود؟
همشهری آنلاین
قصاص زن همسرکش در زندان
جام جم آنلاین
عروس خطاکار قصاص شد
جوان آنلاین
اعدام برای مرد آتش افروز تهرانی / 7 سال پیش آتش به پا کرده بود
رکنا نت
پرونده قتل پر ابهام بهزاد مرد همدانی بسته شد
رکنا نت
بخشش در وقت اضافه
جام جم آنلاین
گذشت از قصاص بعد از 9 سال
جام جم آنلاین
راننده تاکسی متهم به قتل پای میز محاکمـه
جام جم آنلاین
اعلام گذشت از عروس خطاکار
جوان آنلاین
قتل پسر تهرانی با 89 ضربه چاقو / در گمرک رخ داد + گفتگو با قاتل
ساعت 24
مرگ قاتل در زندان
جوان آنلاین
ماجرای تجاوز به زنان جیرفت
رکنا نت
دیه 8 میلیارد تومانی برای نجات پسر جوان از چوبه دار!
رویداد 24
دیه 8میلیارد تومانی برای نجات پسر جوان از چوبه دار
جام جم آنلاین
گرانترین دیه برای بخشش یک قاتل
روز نو
دیه 8میلیاردی برای نجات پسر جوان از چوبه دار
ایران آنلاین
گرانترین دیه برای بخشش یک قاتل / او می گوید قاتل نیستم + عکس
رکنا نت
روایت 3 مادر از دو راهی بخشش و قصاص (+عکس)
جام جم آنلاین
سرنوشت 2 اعدامی در زندان تاکستان / بسته شدن پرونده برادرکشی 5 سال قبل
رکنا نت
ناگفته های ملیکا از قتل دوستش/ قاتل مهسا اعدام می شود؟
جام جم آنلاین
نجات قاتل مدیر وزارت صمت از قصاص
جام جم آنلاین
بخشش برای رضای خدا
پانا
بخشش قاتل آتش افروز
خبر خودرو
بخشش مرد اعدامی برای رضای خدا
ایران آنلاین
بخشش مرد اعدامی در یک قدمی چوبه دار
جام جم آنلاین
قتل با لباس زنانه و همدستی همسر
جام جم آنلاین
رفیق کشی در کمپ تفریحی
جام جم آنلاین
شرط مادر مقتول برای رضایت: نمی خواهم برادرزاده ام را ببینم
جام جم آنلاین
قتل پسرعمه به خاطر کری خوانی | 3 شرط عمه و شوهرعمه برای بخشش قاتل پسرشان
همشهری آنلاین
پرداخت دیه و تغییر محل زندگی شرط بخشش قاتل
جوان آنلاین
این قاتل در شهرکرد اعدام نشد
رکنا نت
آزادی قاتل ناپدری پس از 16 سال
جام جم آنلاین
آزادی قاتل ناپدری پس از شانزده سال / برادر ناتنی پول می خواست ! + عکس
رکنا نت
مجازات مرگ برای قاتلان مزدور
جام جم آنلاین
قتل بر سر تصاحب عنوان وکیل بند
اقتصاد آنلاین
توقف شگفت انگیز حکم قصاص جوانی که جوان دیگری را کشته بود | روایت دعوایی که به قتل منجر شد
همشهری آنلاین
بازگشت از یک قدمی چوبه دار!
فرتاک نیوز
این اعدامی فقط چند روز وقت دارد / عرفان برای قصاص آماده بود + عکس
رکنا نت
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : مرد سنگدل قصاص شد
bltپارسینه : جزئیات قصاص زهرا اسماعیلی در زندان رجایی شهر
bltهمشهری آنلاین : جزئیات قصاص زهرا اسماعیلی در زندان رجایی شهر | او قبل از رسیدن به چوبه دار مُرده بود؟
bltجام جم آنلاین : قصاص زن همسرکش در زندان
bltجوان آنلاین : عروس خطاکار قصاص شد
bltرکنا نت : اعدام برای مرد آتش افروز تهرانی / 7 سال پیش آتش به پا کرده بود
bltرکنا نت : پرونده قتل پر ابهام بهزاد مرد همدانی بسته شد
bltجام جم آنلاین : بخشش در وقت اضافه
bltجام جم آنلاین : گذشت از قصاص بعد از 9 سال
bltجام جم آنلاین : راننده تاکسی متهم به قتل پای میز محاکمـه
bltجوان آنلاین : اعلام گذشت از عروس خطاکار
bltساعت 24 : قتل پسر تهرانی با 89 ضربه چاقو / در گمرک رخ داد + گفتگو با قاتل
bltجوان آنلاین : مرگ قاتل در زندان
bltرکنا نت : ماجرای تجاوز به زنان جیرفت
bltرویداد 24 : دیه 8 میلیارد تومانی برای نجات پسر جوان از چوبه دار!
bltجام جم آنلاین : دیه 8میلیارد تومانی برای نجات پسر جوان از چوبه دار
bltروز نو : گرانترین دیه برای بخشش یک قاتل
bltایران آنلاین : دیه 8میلیاردی برای نجات پسر جوان از چوبه دار
bltرکنا نت : گرانترین دیه برای بخشش یک قاتل / او می گوید قاتل نیستم + عکس
bltجام جم آنلاین : روایت 3 مادر از دو راهی بخشش و قصاص (+عکس)
bltرکنا نت : سرنوشت 2 اعدامی در زندان تاکستان / بسته شدن پرونده برادرکشی 5 سال قبل
bltجام جم آنلاین : ناگفته های ملیکا از قتل دوستش/ قاتل مهسا اعدام می شود؟
bltجام جم آنلاین : نجات قاتل مدیر وزارت صمت از قصاص
bltپانا : بخشش برای رضای خدا
bltخبر خودرو : بخشش قاتل آتش افروز
bltایران آنلاین : بخشش مرد اعدامی برای رضای خدا
bltجام جم آنلاین : بخشش مرد اعدامی در یک قدمی چوبه دار
bltجام جم آنلاین : قتل با لباس زنانه و همدستی همسر
bltجام جم آنلاین : رفیق کشی در کمپ تفریحی
bltجام جم آنلاین : شرط مادر مقتول برای رضایت: نمی خواهم برادرزاده ام را ببینم
bltهمشهری آنلاین : قتل پسرعمه به خاطر کری خوانی | 3 شرط عمه و شوهرعمه برای بخشش قاتل پسرشان
bltجوان آنلاین : پرداخت دیه و تغییر محل زندگی شرط بخشش قاتل
bltرکنا نت : این قاتل در شهرکرد اعدام نشد
bltجام جم آنلاین : آزادی قاتل ناپدری پس از 16 سال
bltرکنا نت : آزادی قاتل ناپدری پس از شانزده سال / برادر ناتنی پول می خواست ! + عکس
bltجام جم آنلاین : مجازات مرگ برای قاتلان مزدور
bltاقتصاد آنلاین : قتل بر سر تصاحب عنوان وکیل بند
bltهمشهری آنلاین : توقف شگفت انگیز حکم قصاص جوانی که جوان دیگری را کشته بود | روایت دعوایی که به قتل منجر شد
bltفرتاک نیوز : بازگشت از یک قدمی چوبه دار!
bltرکنا نت : این اعدامی فقط چند روز وقت دارد / عرفان برای قصاص آماده بود + عکس
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.