نگاهی به مفهوم بلا در قرآن کریم

نگاهی به مفهوم بلا در قرآن کریم
از آموزه های قرآنی به دست می آید که انسان ها در زندگی دنیوی خویش هرگز نمی توانند از بلا رهایی یابند؛ چرا که ساختار زندگی انسان در دنیا این گونه سامان یافته است که انسان همواره گرفتار بلای بزرگ و کوچک باشد.
نگاهی به مفهوم بلا در قرآن کریم

شیعه نیوز: از آموزه های قرآنی به دست می آید که انسان ها در زندگی دنیوی خویش هرگز نمی توانند از بلا رهایی یابند؛ چرا که ساختار زندگی انسان در دنیا این گونه سامان یافته است که انسان همواره گرفتار بلای بزرگ و کوچک باشد.

انسان مؤمن مورد بلا و مصیبت قرار می گیرد؛ چراکه حکمت نزول بلا برای بندگان خالص، آسایش سرای جاویدان است. از آموزه های قرآنی به دست می آید که انسان ها در زندگی دنیوی خویش هرگز نمی توانند از بلا رهایی یابند؛ چرا که ساختار زندگی انسان در دنیا این گونه سامان یافته است که انسان همواره گرفتار بلای بزرگ و کوچک باشد.

بلا در اشکال و انواع آن، یک سنت الهی و قانونی فراگیر است و به عبارت دیگر یکی از قوانین ثابت در زندگی بشری، گرفتاری به مصیبت است، پس همگی باید خود را برای مصیبت آماده کنند و هرگز امید نداشته باشند تا زمانی که در دنیا هستند از مصیبت ها در امان باشند.

دنیا براساس رنج، بلا و سختی طرح ریزی شده است. اگر رنج ها، بلاها و سختی ها نبود، عبادت کردن و در پی آن شکوفایی استعدادها و ارتقای روح انسانی معنا نداشت. خداوند متعال زندگی دنیا را به انواع مشکلات و سختی ها آمیخته است تا اهل ایمان به آن راضی نشوند و همیشه خواهان حیات بی مشکل آخرت باشند و اگر چنین بود که در دنیا هیچ بلا و مشکلی نبود، کمتر کسی نسبت به زندگی آخرت میل داشت.

حجت الاسلام سيدرضا رضوی، امام جمعه بستان آباد، در گفت و گو با ایکنا از آذربایجان شرقی، اظهار کرد: بلاها برای آنان که از مقام عصمت برخوردارند، پاک کننده نیست؛ ترفیع دهنده است.

وی از بالاتر رفتن درجه انسان ها به دنبال مبتلا شدن گفت و افزود: همیشه ابتلای فرد به سختی ها و مصیبت ها، به معنای گناهکار بودن او نیست گاهی خداوند برای این که درجه کسی را بالاتر ببرد، او را مبتلا و گرفتار می سازد و در واقع این جاست که راز ابتلای انبیاء و اولیای الهی به سختی ها مشخص می شود.

امام جمعه بستان آباد با استناد به آیه 63 سوره انعام «مَا أَصَابَ مِنْ مُصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنْفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَهَا ۚ إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ» بیان کرد: در این آیه می خوانیم: هر رنج و مصیبتی که در زمین از قحطی و آفت و فقر و ستم یا در نفس خویش چون ترس و غم و درد و الم به شما رسد همه در کتاب لوح محفوظ ما پیش از آنکه همه را در دنیا ایجاد کنیم ثبت است و البته این کار بر خدا آسان است.

رضوی ادامه داد: خداوندى كه زمين را پديد آورده و انسان را آفريده است، براى آنها مشكلاتی نيز قرار داده است، همچون زلزله، قحطى و سيل براى زمين و بيمارى، جراحت و مردن براى انسان. بلا و سختی موجب ارتباط بیشتر بین انسان مؤمن و معبود بی همتا می شود.

وی با اشاره به فرموده پیامبراکرم(ص) افزود: ایشان می فرمایند: «هرگاه گناهان مؤمن زیاد شوند، و عمل نیکی نداشته باشد که کفاره آنها باشد، خداوند او را گرفتار پریشانی و اندوه می کند تا کفاره گناهان او باشد».

رضوی ضمن بازگو کردن چرایی نزول بلایا، بیان کرد: برخی بلایا را از این می دانند که انسان ها را متذکر کند و آنها را بیدار کند و توفیق توبه و تضرع در برابر خداوند را در آنها ایجاد کند.

بالا رفتن عیار انسانیت به واسطه بلاها

همچنین حجت الاسلام رضا نصرالله پور، امام جمعه هریس، در گفت وگو با ایکنا، اظهار کرد: بالا رفتن عیار انسانیت به واسطه بلاها صورت می گیرد. به وسیله گرفتاری ها گناهان که ناخالصی های عیار انسانیت اند، پاک می شوند و گاه، چه امور ناچیزی، گناهان آدمی را می شویند.

وی افزود: نتیجه بلاها این است که مؤمن را از خطاها، خطیئه ها و از غفلت هایی که کرده، پاک می کند و او را مطهر از این دنیا بیرون می برد، بنابراین یکی از بهترین زمینه های تطهیر و پاک شدن مؤمن، بلایی است که خدا می فرستد که گاهی از استغفار خود ما راه گشاتر است.

امام جمعه هریس با استناد به آیه 126 سوره توبه «أَوَلَا يَرَوْنَ أَنَّهُمْ يُفْتَنُونَ فِي كُلِّ عَامٍ مَرَّةً أَوْ مَرَّتَيْنِ ثُمَّ لَا يَتُوبُونَ وَلَا هُمْ يَذَّكَّرُونَ» بیان کرد: در این آیه می خوانیم: آيا نمى بينند كه در هر سال يک يا دو بار مورد آزمايش واقع مى شوند؟ ولى نه توبه مى كنند و نه پند مى گيرند.

نصرالله پور انسان را همچون مسافری در مسیر زندگی خود دانست و ادامه داد: انسان همچون مسافری است که در مسیر زندگی خود در حرکت است و اگر در طول مسیر همیشه در رفاه و آسایش باشد ممکن است غفلت بر او چیره شود و او را از مسیر اصلی و هدف نهایی باز دارد، از این رو خداوند که أرحم الراحمین و از همگان نسبت به انسان مهربان تر است، زنگ بیدار باش را برای انسان در قالب بلا و سختی به صدا در می آورد و انسان را از عواقب خطرناک ضلالت و گمراهی باخبر می سازد.

امام جمعه هریس، یادآور شد: انسان مؤمن مورد بلا و مصیبت قرار می گیرد؛ چراکه حکمت نزول بلا برای بندگان خالص، آسایش سرای جاویدان است.

وی با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع) افزود: ایشان می فرمایند: «ممکن است برای بنده ای در نزد خدا درجه و رتبه ای باشد که از طریق عملش به آن درجه نمی رسد، پس خداوند او را به بلا و مصیبتی در بدن و یا مال و یا مصیبت فرزند مبتلا می سازد تا اگر صبر و تحمل نماید خداوند او را به آن درجه برساند».

نصرالله پور ضمن بازگو کردن ضرورت اهل استغفار بودن انسان تصریح کرد: انسان در هر حال باید اهل استغفار باشد؛ به این معنا که خود را تحت حمایت و غفران الهی برد و در پناه الهی قرار گیرد. استغفار در حقیقت درخواست مصونیت از مصیبت با گفتار و رفتار است. انسانی که اهل استغفار است خود را در پناه الهی قرار می دهد و این گونه از بلا و ابتلا در امان قرار می گیرد.


کلیدواژه های این خبر
زلزله   ائمه جمعه   آذربایجان شرقی   کفاره   توبه   شکوفایی   اندوه   بستان آباد   گرفتاری ها   اولیاء الهی   گناهان   قرآن کریم   آموزه های دینی   مردن   تشیع   گناهکار   سنت الهی   انبیا   انسانیت   نزول   معبود   مبتلا  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «شیعه نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
امام جمعه شیراز:معاملات بورس باید واضح و روشن باشد
ایرنا
تا جائی که قدرت دارید برای اسلام و انقلاب اسلامی کار کنید/ تمامی کارتان باید برای رضای خدا باشد
خبرگزاری دفاع مقدس
ضرورت توجه به ظهور در کلام آیت الله بهجت
موج رسا
امام جمعه کرمان: حاج قاسم تاب دیدن آه و اشک مردم مظلوم را نداشت
تسنیم
امام جمعه بیرجند: همه افراد در نظام هستی پاسخگوی اعمال خود هستند
ایرنا
آیت الله بهجت؛ مژده حاضر شدن امام زمان (عج) به سلام کننده آن حضرت
پایگاه وارث
از بیت زهرا تا بیت الزهرا؛ وقتی همه چیز از بیت الزهرا(س) آغاز شد
تسنیم
هدف از بعثت تمام انبیاء چیست؟ +صوت
باشگاه خبرنگاران
نگرش قران به گشایش/هر مصیبتی که برای انسان پیش می آید طبق یک حکمت است
آوای رود کوف
جوانان موتور محرک هر میدانی هستند/دنیا از خلاء معنویت و الگوی زندگی سالم رنج می برد
خبرگزاری بسیج
انتخابات آمریکا برای کاخ سفید روسیاهی به بار آورد
خبرگزاری حوزه
دنیا از خلاء معنویت و الگوی زندگی سالم رنج می برد
مهر نیوز
جدا شدن مردم از خط ولایت مهمترین علت تنهایی و غربت ولی خدا است
مهر نیوز
راهکار امام جمعه یاسوج برای ترویج فرهنگ نماز در مدارس/ تفاوت دو دیدگاه در نماز مدارس
برنا نیوز
وضعیت مومنان در عالم برزخ
صدا و سیما
مبادا کاری کنید که دشمنان اسلام از شما نقطه ضعف بگیرند
خبرگزاری دفاع مقدس
شیرینی بصیرت؛ ره آورد عبرت آموزی از تلخ کامی های تاریخ
خبرگزاری دفاع مقدس
فضیلت و ثواب قرائت سوره معارج
شیعه نیوز
شرایط ویژه مومنان در عالم برزخ طبق قرآن
صبا ایران
تسلیم تبلیغات مسموم دشمن نشوید
خبرگزاری حوزه
دعا، عامل دفع تمام بلایا
شیعه نیوز
معجزات پنهان در سوره عنکبوت
شیعه نیوز
حفظ آبرو در آموزه های دینی
رسانیوز
ائمه(ع) با توسل به حضرت زهرا(س) به مقامات بلند بار یافتند / تاثیر استمداد از نفوس کامله در اخلاقی شدن
ایکنا
دلیل حوادث و سختی های ما در دنیا چیست؟ +صوت
باشگاه خبرنگاران
پیام تبریک رئیس اتاق اصناف بابل بمناسبت فرارسیدن سالروز ولادت پیامبر صلح و دوستی حضرت عیسی (ع)
آریا
آیا فردی از کفار به توصیه دوستش بر روی پیامبر( صلی الله علیه و آله و سلم ) آب دهان انداخته و آیه ای از قرآن در مورد آنان نازل شد؟
شیعه نیوز
شیعیان حقیقی قلبشان از مکر و فریب خالی است
شیعه نیوز
با توجه به آیات قرآن کریم، «استغفار» مقدمه «توبه» است و یا بعد از «توبه» باید به «استغفار» بپردازیم؟
شیعه نیوز
تفسیر آیه 25 سوره فتح چیست؟ آیا ارتباطی میان این آیه و کشته شدن ایرانیان در منا وجود دارد؟
شیعه نیوز
چرا قبل از رفتن حضرت موسی( علیه السلام ) به سوی فرعون، خداوند یک بار معجزاتش را به صورت آزمایشی به او نشان داد و چرا موسی( علیه السلام ) در همین رونمایی، از تبدیل شدن عصایش به مار ترسید؟
شیعه نیوز
آیا مشرکان و بت پرستان، اقدام به ساخت و تعمیر مسجد می کردند که خداوند در سوره توبه فرمود آنان اجازه چنین کاری را ندارند؟!
شیعه نیوز
آیا طبق آیاتی مانند «وَ قُلِ اعْمَلُواْ فَسَیَرَی اللهُ عَمَلَکُمْ وَرَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُون‏»، پیامبر( صلی الله علیه و آله و سلم ) و امامان( علیه السلام ) شاهد بر اعمال مردم هستند؟ آیا این موضوع با ستار العیوب بودن خدا منافات ندارد؟
شیعه نیوز
با آن که در فرازی از آیه 286 سوره بقره تاکید شده که خدا بیش از توان انسان ها تکلیفی را مقرر نمی سازد، چرا براساس فراز دیگری از همان آیه، مومنان دوباره همین موضوع را از خدا خواسته اند؟
شیعه نیوز
ترس و وحشت در علم اخلاق از ویژگی های ناپسند انسانی اعلام شده است. پس چرا در قرآن کریم، خداوند صدها بار با تهدید به عذاب و نیز گزارش عذاب پیشینیان، انسان ها را می ترساند؟!
شیعه نیوز
آیا خلقت انسان از نگاه قرآن با یافته های جنین شناسی منافات ندارد؟!
شیعه نیوز
عزاداری های محرم و صفر موسم تبلیغ مهدویت است/ مسجد؛ پایگاه ترویج انتظار
شبستان
قرآن، عالی ترین قانون و کربلا عالی ترین اجرای آن است/ اطاعت مداری و ولایت پذیری شرط عاشورایی ماندن
راه دانا
توحید از دیدگاه شیعه
شیعه نیوز
چگونه خداوند در فرازهایی از قرآن، تمام خوبی ها و بدی ها را به خود نسبت داده، اما در فرازهای دیگری، عامل بدی ها را خود انسان ها می داند؟!
شیعه نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : امام جمعه شیراز:معاملات بورس باید واضح و روشن باشد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : تا جائی که قدرت دارید برای اسلام و انقلاب اسلامی کار کنید/ تمامی کارتان باید برای رضای خدا باشد
bltموج رسا : ضرورت توجه به ظهور در کلام آیت الله بهجت
bltتسنیم : امام جمعه کرمان: حاج قاسم تاب دیدن آه و اشک مردم مظلوم را نداشت
bltایرنا : امام جمعه بیرجند: همه افراد در نظام هستی پاسخگوی اعمال خود هستند
bltپایگاه وارث : آیت الله بهجت؛ مژده حاضر شدن امام زمان (عج) به سلام کننده آن حضرت
bltتسنیم : از بیت زهرا تا بیت الزهرا؛ وقتی همه چیز از بیت الزهرا(س) آغاز شد
bltباشگاه خبرنگاران : هدف از بعثت تمام انبیاء چیست؟ +صوت
bltآوای رود کوف : نگرش قران به گشایش/هر مصیبتی که برای انسان پیش می آید طبق یک حکمت است
bltخبرگزاری بسیج : جوانان موتور محرک هر میدانی هستند/دنیا از خلاء معنویت و الگوی زندگی سالم رنج می برد
bltخبرگزاری حوزه : انتخابات آمریکا برای کاخ سفید روسیاهی به بار آورد
bltمهر نیوز : دنیا از خلاء معنویت و الگوی زندگی سالم رنج می برد
bltمهر نیوز : جدا شدن مردم از خط ولایت مهمترین علت تنهایی و غربت ولی خدا است
bltبرنا نیوز : راهکار امام جمعه یاسوج برای ترویج فرهنگ نماز در مدارس/ تفاوت دو دیدگاه در نماز مدارس
bltصدا و سیما : وضعیت مومنان در عالم برزخ
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مبادا کاری کنید که دشمنان اسلام از شما نقطه ضعف بگیرند
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شیرینی بصیرت؛ ره آورد عبرت آموزی از تلخ کامی های تاریخ
bltشیعه نیوز : فضیلت و ثواب قرائت سوره معارج
bltصبا ایران : شرایط ویژه مومنان در عالم برزخ طبق قرآن
bltخبرگزاری حوزه : تسلیم تبلیغات مسموم دشمن نشوید
bltشیعه نیوز : دعا، عامل دفع تمام بلایا
bltشیعه نیوز : معجزات پنهان در سوره عنکبوت
bltرسانیوز : حفظ آبرو در آموزه های دینی
bltایکنا : ائمه(ع) با توسل به حضرت زهرا(س) به مقامات بلند بار یافتند / تاثیر استمداد از نفوس کامله در اخلاقی شدن
bltباشگاه خبرنگاران : دلیل حوادث و سختی های ما در دنیا چیست؟ +صوت
bltآریا : پیام تبریک رئیس اتاق اصناف بابل بمناسبت فرارسیدن سالروز ولادت پیامبر صلح و دوستی حضرت عیسی (ع)
bltشیعه نیوز : آیا فردی از کفار به توصیه دوستش بر روی پیامبر( صلی الله علیه و آله و سلم ) آب دهان انداخته و آیه ای از قرآن در مورد آنان نازل شد؟
bltشیعه نیوز : شیعیان حقیقی قلبشان از مکر و فریب خالی است
bltشیعه نیوز : با توجه به آیات قرآن کریم، «استغفار» مقدمه «توبه» است و یا بعد از «توبه» باید به «استغفار» بپردازیم؟
bltشیعه نیوز : تفسیر آیه 25 سوره فتح چیست؟ آیا ارتباطی میان این آیه و کشته شدن ایرانیان در منا وجود دارد؟
bltشیعه نیوز : چرا قبل از رفتن حضرت موسی( علیه السلام ) به سوی فرعون، خداوند یک بار معجزاتش را به صورت آزمایشی به او نشان داد و چرا موسی( علیه السلام ) در همین رونمایی، از تبدیل شدن عصایش به مار ترسید؟
bltشیعه نیوز : آیا مشرکان و بت پرستان، اقدام به ساخت و تعمیر مسجد می کردند که خداوند در سوره توبه فرمود آنان اجازه چنین کاری را ندارند؟!
bltشیعه نیوز : آیا طبق آیاتی مانند «وَ قُلِ اعْمَلُواْ فَسَیَرَی اللهُ عَمَلَکُمْ وَرَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُون‏»، پیامبر( صلی الله علیه و آله و سلم ) و امامان( علیه السلام ) شاهد بر اعمال مردم هستند؟ آیا این موضوع با ستار العیوب بودن خدا منافات ندارد؟
bltشیعه نیوز : با آن که در فرازی از آیه 286 سوره بقره تاکید شده که خدا بیش از توان انسان ها تکلیفی را مقرر نمی سازد، چرا براساس فراز دیگری از همان آیه، مومنان دوباره همین موضوع را از خدا خواسته اند؟
bltشیعه نیوز : ترس و وحشت در علم اخلاق از ویژگی های ناپسند انسانی اعلام شده است. پس چرا در قرآن کریم، خداوند صدها بار با تهدید به عذاب و نیز گزارش عذاب پیشینیان، انسان ها را می ترساند؟!
bltشیعه نیوز : آیا خلقت انسان از نگاه قرآن با یافته های جنین شناسی منافات ندارد؟!
bltشبستان : عزاداری های محرم و صفر موسم تبلیغ مهدویت است/ مسجد؛ پایگاه ترویج انتظار
bltراه دانا : قرآن، عالی ترین قانون و کربلا عالی ترین اجرای آن است/ اطاعت مداری و ولایت پذیری شرط عاشورایی ماندن
bltشیعه نیوز : توحید از دیدگاه شیعه
bltشیعه نیوز : چگونه خداوند در فرازهایی از قرآن، تمام خوبی ها و بدی ها را به خود نسبت داده، اما در فرازهای دیگری، عامل بدی ها را خود انسان ها می داند؟!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.