با ویتامین های ضد پیری آشنا شوید!

با ویتامین های ضد پیری آشنا شوید!
کورکومین ماده فعال اصلی در گیاه زردچوبه است و از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب در سطح سلولی بهره می برد که ممکن است به بهبود سلامت پوست و محافظت در برابر سرطان کمک کند. پیر شدن واقعیتی اجتناب ناپذیر در زندگی است. با افزایش سن، شما ممکن است بروز چین و چروک های بیشتر روی پوست و سفید شدن موی خود را ...
با ویتامین های ضد پیری آشنا شوید!

خبرگزاری میزان - عصر ایران نوشت: به گفته تریستا بست متخصص تغذیه، در شرایطی که امکان بازگرداندن زمان وجود ندارد، برخی ویتامین ها و مواد مغذی ممکن است از پیری زودرس پیشگیری کرده و سرعت پیری را کند کنند.

برخی مواد مغذی دارای خواص ضد پیری - توانایی به تاخیر انداختن بیولوژی فرآیند پیری هستند.

به گفته دکتر اسکات آنتونی، این مواد مغذی به واسطه توانایی خود در غلبه بر سمومی که به مرور زمان در بدن انباشته می شوند می توانند به کند شدن روند پیری کمک کنند.

اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که موجب تولید رادیکال های ازاد می شود. رادیکال های آزاد نیز می توانند به سلول های سالم بدن آسیب وارد کنند. همچنین، عملکرد سیستم ایمنی بدن با افزایش سن افت می کند. خوشبختانه، ویتامین ها و مواد معدنی در همکاری با سیستم ایمنی و به واسطه خواص آنتی اکسیدانی خود می توانند خطر بیماری های مرتبط با افزایش سن را کاهش دهند.

در ادامه فهرستی از مواد مغذی که خواص ضد پیری بهره می برند، ارائه شده است.

مواد مغذی ضد پیری

در شرایطی که بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی در دسترس هستند، اما موثرترین موارد برای مقابله با پیری آن هایی هستند که علیه آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو عمل می کنند. بیشتر مواد مغذی مورد نیاز در این زمینه را می توانید از طریق رژیم غذایی یا مصرف یک مکمل دریافت کنید.

کورکومین

کورکومین ماده فعال اصلی در گیاه زردچوبه است و از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب در سطح سلولی بهره می برد که ممکن است به بهبود سلامت پوست و محافظت در برابر سرطان کمک کند. چه به صورت خوراکی، موضعی یا در قالب پودر، کلینیک کلیولند مصرف 500 تا 1,000 میلی گرم کورکومین در روز را برای افراد عادی توصیه کرده است. از خطرات مرتبط با مصرف بیش از حد کورکومین می توان به سردرد و مشکلات گوارشی و همچنین تداخل با برخی دارو ها که برای درمان سوزش سردل و رفلاکس معده استفاده می شوند و تداخل در توانایی بدن برای توقف خونریزی اشاره کرد.

کوآنزیم کیو 10

کوآنزیم کیو 10 یک آنتی اکسیدان است که تولید کلاژن را تقویت می کند. بنابر یک بررسی در سال 2018، اثر ضد پیری کوآنزیم کیو 10 توانایی تبدیل انرژی توسط سلول ها را بهبود می بخشد. شما می توانید کوآنزیم کیو 10 را به روتین مراقبت از پوست فعلی خود اضافه کنید.

کلاژن

کلاژن پروتئینی در بدن است که خاصیت کشسانی پوست را بهبود بخشیده و چین و چروک ها و خطوط پوست را کاهش می دهد. زنان ممکن است روند از دست دادن کلاژن بدن خود را از دهه دوم زندگی خود و برخی حتی از 18 سالگی تجربه کنند. کلاژن انواع مختلفی دارد و بهترین گزینه برای مقابله با پیری ترکیبی از سه نوع 1، 2 و 3 است. نوع 1 و نوع 3 کلاژن موثرترین گزینه ها در زمینه مبارزه با پیری هستند و مصرف آن ها در قالب پودر می تواند بیشترین کارایی را ارائه کند.

رزوراترول

رزوراترول آنتی اکسیدانی شناخته شده به واسطه آثار ضد پیری خود است و به نظر می رسد در قالب مکمل بیشترین تاثیرگذاری را به همراه دارد. خواص ضد پیری رزوراترول احتمالا از توانایی آن در افزایش طول کروموزوم ها ناشی می شود. افزون بر این، رزوراترول می تواند با فعال کردن ژنی به نام SIRT1 از بدن در برابر پیری محافظت کند. از عوارض جانبی استفاده بیش از حد از رزوراترول می توان به مشکلات گوارشی اشاره کرد، اگرچه به طور معمول شدید نیستند.

ویتامین C

یک بررسی در سال 2017 نشان داد که ویتامین C از طریق افزایش تولید سلول های ایمنی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ویتامین C می تواند از پوست در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. یک بررسی دیگر در سال 2017 نیز نشان داد که ویتامین C به محافظت در برابر پیری زودرس کمک می کند. ویتامین C نه تنها یک آنتی اکسیدان قدرتمند است، بلکه می تواند به رفع لکه های کبدی (لکه های تیره روی پوست) و حلقه های تیره اطراف چشم ها که از نشانه های پیری هستند، کمک کند. ویتامین C را می توان از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها دریافت کرد. مقدار مصرف توصیه شده روزانه این ویتامین برای یک بزرگسال 65 تا 90 میلی گرم است. با این وجود، حد ایمن برای مصرف روزانه 2,000 میلی گرم است. مصرف بیش از حد ویتامین C می تواند موجب برخی عوارض جانبی مانند استفراغ، سوزش سردل، و اسهال شود.

ویتامین E

ویتامین E می تواند به محافظت از کلاژن و توقف اکسیداسیون لیپید های مرتبط با پیری و پوست کمک کند. این ماده مغذی همانند ویتامین های D و K، یک ویتامین محلول در چربی است و به بهبود چین و چروک های پوست، لکه های تیره پوست و تقویت کشسانی آن کمک می کند. با این وجود، بر میزان مصرف ویتامین های محلول در چربی باید نظارت داشت زیر امکان بروز مسمومیت با آن ها وجود دارد.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی است که از کمبود ویتامین E جلوگیری می کند. همچنین، سلنیوم بروز آسیب در DNA را کاهش می دهد. این ماده مغذی در مواد غذایی مانند آجیل برزیلی، یا به شکل مکمل با دوز مصرف توصیه شده روزانه 100 تا 200 میکروگرم در دسترس است.

استفاده بلند مدت از مکمل های سلنیوم ممکن است با افزایش خطر دیابت نوع 2 و سرطان پیوند خورده باشد، اما شواهد متناقضی در این زمینه وجود دارند و برخی نشان می دهند که سلنیوم ممکن است حتی خطر سرطان را کاهش دهد. به انجام پژوهش های بیشتر برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه نیاز است.

سخن پایانی

پیری فقط بر زیبایی انسان تاثیر نمی گذارد. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، پیری با مشکلات سلامت جدی مانند استئوآرتریت (آرتروز)، دیابت و زوال عقل نیز مرتبط است. به همین دلیل، افزمصرف ویتامین های D و E به میزان کافی توصیه شده است که می تواند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار باشد.

التهاب مزمن و خفیف موجب استرس اکسیداتیو در بدن می شود که با بسیاری مشکلات سلامت مزمن مرتبط است. آنتی اکسیدان ها سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به کاهش التهاب کمک می کنند. کورکومین، رزوراترول، و کوانزیم کیو 10 از جمله آنتی اکسیدان های ضد پیری مشهور هستند.

در شرایطی که ویتامین های مختلف برای سلامت بدن ضروری هستند، ویتامین های محلول در چربی مانند E و D می توانند اثر مستقیم بر سلامت پوست و حفظ ظاهر جوان و شاداب آن داشته باشند.

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلیدواژه های این خبر
سیستم ایمنی بدن   انرژی   ایمنی   زردچوبه   مواد مغذی   خوراکی   سردرد   ویتامین   کلیولند   چین و چروک   سوزش   رفلاکس   رژیم درمانی   کارایی   کورکومین   ضد پیری   عوارض جانبی   مراقبت از پوست   کلاژن   ویتامین ها   کروموزوم   پیری   اکسیداتیو   خونریزی   آنتی اکسیدان   مصرف بیش از حد   مشکلات گوارشی   کارشناس تغذیه   آنتی اکسیدانی   مغذی   سرطان   بانوان   دارو   پیشگیری   سیستم ایمنی   افزایش تولید   سلامت پوست  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «میزان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
8 مورد از فواید روغن زیتون در سلامت بدن
نامه نیوز
تاثیر زردچوبه در از بین بردن جوش های صورت
سایت جماران
ماسک زردچوبه روشی برای مقابله با آکنه
روز پلاس
با زردچوبه به جنگ جوش های صورتتان بروید
شیعه نیوز
با این ویتامین ها پیر نمی شوید!
رکنا نت
با این ادویه به آسانی به جنگ جوش های صورتتان بروید
برنا نیوز
با ویتامین های ضد پیری آشنا شوید!
مشرق نیوز
این معجون شگفت انگیز قاتل سرطان است
روز پلاس
خواص شگفت انگیز زردچوبه برای جوش صورت
برنا
چه ویتامین هایی از ابتلا به کرونا جلوگیری می کنند؟
پارسینه
برای مقابله با آکنه ماسک زردچوبه را امتحان کنید
سلامت نیوز
معرفی 15 دمنوش گیاهی معجزه گر و خواص آنها
خبرگزاری ایلنا
بهترین ویتامین و مکمل برای مقابله با پیری
تدبیر نو
این نوشیدنی هم قاتل سرطان است هم محافظ کبد
برنا
با خوردن این نوشیدنی کرونا را شکست دهید
اقتصاد آنلاین
نوشیدنی پرخاصیت برای کبد و درمان کرونا
رکنا نت
خواص فوق العاده ترکیب آب لیمو و زردچوبه + طرز تهیه
پارسینه
معجونی دوست داشتنی که قاتل سرطان و آلزایمر است
نامه نیوز
کدام ویتامین ها برای مقابله با پیری مناسب است؟
اقتصاد آنلاین
بهترین خوراکی ها برای پوست
پزشکان بدون مرز
این معجون شگفت انگیز قاتل سرطان و آلزایمر است
سلامت نیوز
این معجون دوست داشتنی سرطان و آلزایمر را ضربه فنی می کند
تیتر یک
معجونی عالی که قاتل سرطان و آلزایمر است
برنا
نقش ویتامین ها را در پیشگیری و کنترل کرونا جدی بگیریم
روز پلاس
بهترین ویتامین ها و مکمل ها برای مقابله با پیری
عصر ایران
با این چند خوراکی پوستتان را صاف کنید!
رکنا نت
بهترین خوراکی ها برای داشتن پوستی صاف
مثلث
خواص تاماریلو | خواص تاماریلو برای پوست | خواص تاماریلو برای فشار خون
ساعت 24
خواص آملا | خواص ضد سرطان آملا | خواص آملا برای قلب
ساعت 24
گوجه فرنگی و فواید آن برای سلامتی بدن انسان
صراط
خواص انبه برای کودکان
نامه نیوز
9 خطر دریافت هر روزه مولتی ویتامین
سلامت نیوز
بهترین خوردنی ها و غذای زنان سالم و زیبا
شیعه نیوز
هر روز مولتی ویتامین نخورید!
بازار نیوز
آن چه با مصرف روزانه ویتامین C رخ می دهد
تیتر یک
اتفاقات جالبی که با مصرف روزانه ویتامین C در بدن رخ می دهد
برنا نیوز
چه خطراتی در اثر کمبود ویتامین C مارا تهدید میکند؟
شمانیوز
خواص و فواید آلوئه ورا
نصف جهان
آنچه با مصرف روزانه ویتامین C رخ می دهد
شریان
درمان همه دردها با مصرف ویتامینc
برنا
اخبار مرتبط
bltنامه نیوز : 8 مورد از فواید روغن زیتون در سلامت بدن
bltسایت جماران : تاثیر زردچوبه در از بین بردن جوش های صورت
bltروز پلاس : ماسک زردچوبه روشی برای مقابله با آکنه
bltشیعه نیوز : با زردچوبه به جنگ جوش های صورتتان بروید
bltرکنا نت : با این ویتامین ها پیر نمی شوید!
bltبرنا نیوز : با این ادویه به آسانی به جنگ جوش های صورتتان بروید
bltمشرق نیوز : با ویتامین های ضد پیری آشنا شوید!
bltروز پلاس : این معجون شگفت انگیز قاتل سرطان است
bltبرنا : خواص شگفت انگیز زردچوبه برای جوش صورت
bltپارسینه : چه ویتامین هایی از ابتلا به کرونا جلوگیری می کنند؟
bltسلامت نیوز : برای مقابله با آکنه ماسک زردچوبه را امتحان کنید
bltخبرگزاری ایلنا : معرفی 15 دمنوش گیاهی معجزه گر و خواص آنها
bltتدبیر نو : بهترین ویتامین و مکمل برای مقابله با پیری
bltبرنا : این نوشیدنی هم قاتل سرطان است هم محافظ کبد
bltاقتصاد آنلاین : با خوردن این نوشیدنی کرونا را شکست دهید
bltرکنا نت : نوشیدنی پرخاصیت برای کبد و درمان کرونا
bltپارسینه : خواص فوق العاده ترکیب آب لیمو و زردچوبه + طرز تهیه
bltنامه نیوز : معجونی دوست داشتنی که قاتل سرطان و آلزایمر است
bltاقتصاد آنلاین : کدام ویتامین ها برای مقابله با پیری مناسب است؟
bltپزشکان بدون مرز : بهترین خوراکی ها برای پوست
bltسلامت نیوز : این معجون شگفت انگیز قاتل سرطان و آلزایمر است
bltتیتر یک : این معجون دوست داشتنی سرطان و آلزایمر را ضربه فنی می کند
bltبرنا : معجونی عالی که قاتل سرطان و آلزایمر است
bltروز پلاس : نقش ویتامین ها را در پیشگیری و کنترل کرونا جدی بگیریم
bltعصر ایران : بهترین ویتامین ها و مکمل ها برای مقابله با پیری
bltرکنا نت : با این چند خوراکی پوستتان را صاف کنید!
bltمثلث : بهترین خوراکی ها برای داشتن پوستی صاف
bltساعت 24 : خواص تاماریلو | خواص تاماریلو برای پوست | خواص تاماریلو برای فشار خون
bltساعت 24 : خواص آملا | خواص ضد سرطان آملا | خواص آملا برای قلب
bltصراط : گوجه فرنگی و فواید آن برای سلامتی بدن انسان
bltنامه نیوز : خواص انبه برای کودکان
bltسلامت نیوز : 9 خطر دریافت هر روزه مولتی ویتامین
bltشیعه نیوز : بهترین خوردنی ها و غذای زنان سالم و زیبا
bltبازار نیوز : هر روز مولتی ویتامین نخورید!
bltتیتر یک : آن چه با مصرف روزانه ویتامین C رخ می دهد
bltبرنا نیوز : اتفاقات جالبی که با مصرف روزانه ویتامین C در بدن رخ می دهد
bltشمانیوز : چه خطراتی در اثر کمبود ویتامین C مارا تهدید میکند؟
bltنصف جهان : خواص و فواید آلوئه ورا
bltشریان : آنچه با مصرف روزانه ویتامین C رخ می دهد
bltبرنا : درمان همه دردها با مصرف ویتامینc
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.