حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟

حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
"چهار سال حضور دونالد ترامپ را می توان موهبتی برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواند؛ از روابط تجاری بین دو خانواده، ترامپ و اردوغان گرفته تا مواضع مشترک دو رئیس جمهوری در برابر اتحادیه اروپا و حتی مقابله رئیس جمهوری آمریکا با تحریم های کنگره علیه آنکارا و بی تفاوتی کاخ سفید نسبت به سرکوب ...
حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟

به گزارش ایسنا، یورونیوز در گزارشی نوشته است: روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای به تاریخ 12 نوامبر سال 2019 تشریح کرد که چگونه رابطه تجاری نزدیک بین جارد کوشنر و دو داماد رجب طیب اردوغان، نقش مهمی در سیاست گذاری های ترکیه با همسایگانش و ایالات متحده دارد. از جمله آن عدم حمایت قاطع نظامیان آمریکایی از نیروهای کرد و خروج این نیروها از شمال شرقی سوریه که به ارتش ترکیه اجازه پیشرویهای مهمی در این منطقه را در سال 2018 و 2019 میلادی داد.

در سپتامبر سال 2019، اردوغان در یک مصاحبه تلویزیونی پیش بینی کرد که گفتگوی خصوصی بین برات آلبایراک، داماد رئیس جمهوری و وزیر دارایی وقت ترکیه و جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، روابط واشنگتن و آنکارا را «در مسیر درست» قرار خواهد داد.

مخدوش شدن رابطه بین دو کشور هم تحت فشار کنگره آمریکا به خانواده ترامپ تحمیل شد. در حالی که رئیس جمهوری آمریکا سعی کرده بود تا آخرین ماه های ریاست جمهوری اش از وضع تحریم ها علیه ترکیه به دلیل خرید موشکهای اس 400 روس اجتناب کند اما نهایتا با تحریم های «نرم و خفیف شده» علیه آنکارا موافقت کرد.

ترکیه پس از مخالفت دولت باراک اوباما با فروش موشک های «پاتریوت» که سامانه دفاع ضد موشکی اکثر اعضای ناتو است به مسکو روی آورده بود. رسانه های ترکیه ادعا کردند که اردوغان موفق شده با کمک داماد خود و شریک تجاری ترکیه ای ترامپ، جلوی تحریم های اساسی را بگیرد.

پایان ماه عسل آنکارا و واشنگتن

با به روی کارآمدن جو بایدن اما به نظر می رسد روابط دو متحد تاریخی، متحول خواهد شد. دلیل اصلی آن چشم اندازهای متفاوت ترامپ و بایدن نسبت به بحران سوریه و عمدتا مساله کردها، حمایت از مخالفان اردوغان و خواست دولت جدید آمریکا برای نزدیکی به اتحادیه اروپا است.

تونی بلینکن، در بخشی از اولین سخنان خود به عنوان وزیر پیشنهادی جو بایدن، گفت: « تمام حسرت من به عنوان مشاور باراک اوباما در سیاست خارجی این است که در سال 2011 حل بحران سوریه و کمک به مخالفان این کشور را اولویت خود قرارندادیم و کمک کردیم تا ترکیه و ایران و روسیه در این کشور بیش از همیشه قدرت بگیرند.»

او در این مصاحبه از قول جو بایدن گفت که خواست دولت آینده ایالات متحده حضور قاطع آمریکا در سوریه و حمایت از متحدانی چون نیروهای «ی پ گ، یگان های مدافع خلق کردستان»، است که در سرنگونی گروه های افراط گرای اسلامی چون داعش نقش اساسی داشته اند.

حمایت قاطع بایدن از کردها

در کنار این سخنان باید به گفته های جو بایدن در سال 2019 توجه کرد. او در سال 2019 از تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه انتقاد کرد و گفت این کار «خیانت» بزرگی به کردها، در مقام متحدان دولت آمریکا است.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده در سه دهه اخیر بارها از سیاست های سرکوب کردها توسط دولتهای مختلف ترکیه انتقاد کرده است. او را می توان یکی از سیاستمداران آمریکایی حامی کردها دانست. در همین راستا جو بایدن، در سال 2014، زمانی که رابطه ترکیه و آمریکا در دوره دوم ریاست جمهوری اوباما به سردی گرائیده بود، دولت اردوغان را یکی از عوامل پیدایش و گسترش داعش در سوریه و عراق دانسته بود؛ سخنانی که در زمان خود با انتقادات شدید آنکارا روبرو شد.

انتقاد از اردوغان و حمایت از مخالفان

یکی دیگر از واکنش های بایدن مصاحبه وی در مقام نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 با روزنامه نیویورک تایمز بود. بایدن رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان را یک سیاستمدار «خودکامه» خواند و اظهار امیداوری کرد که ترکیه بتواند شاهد تغییرات از طریق مناسبات دموکراتیک باشد. برخی از سیاستمداران ترکیه و رسانه ها از صحبت های بایدن شدیدا انتقاد کردند و آنرا مداخله در مسائل داخلی توسط نیروهای خارجی عنوان کردند. یکی از سخنگویان دولت ترکیه نیز به این گفته ها واکنش نشان داد و گفت که دوره دستوردادن آمریکا به سرآمده است.

قبرس و موضع جو بایدن

رئیس جمهوری جدید آمریکا از پانزده روز دیگر، برخلاف دونالد ترامپ، یکی از حامیان نزدیکی رابطه بین آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد بود. قبرس هم یکی از اعضای اتحادیه اروپاست که تنش هایش با ترکیه به یکی از مهم ترین چالش های ماه های اخیر بین بروکسل و آنکارا بدل شده است.

در همین راستا کافی است تا یکی از مهم ترین سخنان جو بایدن درباره قبرس را مرور کنیم. بولنت اجویت، در مقام نخست وزیر ترکیه سال 1999 به واشنگتن می رود و در آنجا با سناتور جو بایدن دیدار و گفتگو می کند. سناتور وقت دموکرات در گفتگوی خود به عالی ترین مقام ترکیه در آن زمان می گوید: «ترکیه به ایالات متحده نیاز دارد ولی خلاف آن صادق نیست. پس مساله قبرس را حل کنید تا به شما وام بدهیم.»

در آن زمان هرچند جو بایدن، مقام اجرایی نداشت اما سخنان او با انتقادات فراوانی در ترکیه مواجه شد. بسیاری او را عروسک خیمه شب بازی مقامات قبرس در آنزمان دانستند.

بی دلیل نبود که در سال 2008 وقتی باراک اوباما، پس از پیروزی در انتخابات جو بایدن را معاون خود معرفی کرد رسانه های ترکیه و برخی مقامات آن کشور او را «ضدترک ترین» سیاستمدار آمریکایی و «دشمن ترکیه» خواندند.

آینده روابط ترکیه و آمریکا

هرچند امکان دارد که با بروی کارآمدن جو بایدن روابط دو کشور متزلزل تر از چهار سال گذشته شود اما عواملی چون عضویت ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می تواند مانع از قطع کامل روابط و یا تنش های بیشتر شود.

دیپلمات های آمریکایی آگاهند و تاریخ هم گواهی می دهد که دوری ترکیه از آمریکا، یعنی نزدیکی بیشتر آنکارا به روسیه. به این ترتیب با وجود موانع متعدد برسر راه گسترش رابطه، به نظر نمی رسد شاهد انزوای دولت اردوغان از سوی ایالات متحده دست کم در دوسال اول ریاست جمهوری جو بایدن باشیم.

انتهای پیام


کلیدواژه های این خبر
عراق   داعش   تجاری   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   ناتو   سرنگونی   نظامیان آمریکایی   ریاست جمهوری   رییس جمهور آمریکا   سیاستمدار   جو بایدن   نیروهای کرد   خرید آنلاین   کنگره   کاخ سفید   آنکارا   اردغان   روزنامه نیویورک تایمز   یگان های مدافع خلق   باراک اوباما   رئیس جمهور   گفتگوی   رجب طیب اردوغان   مسکو   کنگره آمریکا   نیروهای آمریکایی   مصاحبه تلویزیونی   سرکوب   وزیر دارایی   مقاله   برات آلبایراک   وزیر پیشنهادی   آنکارا و واشنگتن   انتخابات ریاست جمهوری   دونالد ترامپ   بحران سوریه   دولت آمریکا   سیاست خارجی   ایران و ترکیه   اتحادیه اروپایی   روابط تجاری   تصمیمات ترامپ   سامانه اس 400   جارد کوشنر   ارتش ترکیه  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایسنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
بلومبرگ:تحریم های جدید علیه روسیه و عربستان، نمایش ضعف دولت بایدن است
آفتاب
بازگشت کابوس های اردوغان از احیای گولنیسم
مردم نیوز
چشم انداز بحران در روابط بلندمدت ترکیه – آمریکا
مردم نیوز
نخستین تنش ها میان اردوغان و بایدن بر سر کُردها؛ پیش بینی ها درست از آب در
خبر داغ
نخستین تنش ها میان اردوغان و بایدن بر سر کُردها؛ پیش بینی ها درست از آب درآمد
انتخاب
نگاهی به روابط ترکیه و آمریکا؛ تناقض رفاقت، توهین و بی اعتنایی
تسنیم
بازگشت واشنگتن به بازی
روزنامه شرق
یک رئیس جمهور و ده ها معما
جام جم آنلاین
ترامپ می خواست اسد را ترور کند/ایران یک طرف عرب‎ ها به همراه اسرائیل یک طرف/اردوغان با یک تماس شخصی ترامپ را راضی کرد
خبرآنلاین
روابط ترکیه – آمریکا و معمای اس 400؛ موشک ها به پستو می روند؟
افکار نیوز
آیا روابط ترکیه و آمریکا در دوران بایدن سرد می شود؟
دیپلماسی ایرانی
اولین تماس تلفنی دولت اردوغان با دولت بایدن
الف
اولین گفتگوی تلفنی ابراهیم کالین با جیک سالیوان
دنیای اقتصاد
نخستین تماس تلفنی دولت اردوغان با دولت بایدن
رکنا نت
آیا بایدن راه ترامپ و اوباما را در سوریه می پیماید؟
ایرنا
جزئیات اولین گفت وگوی تلفنی بایدن و پوتین
تابناک
اولین گفت وگوی تلفنی بایدن و پوتین حول چه موضوعاتی گذشت؟
دنیای اقتصاد
اولین گفت وگوی تلفنی بایدن و پوتین
ایسنا
تحرکات آمریکا در روسیه و ونزوئلا؛ کودتای مودب و باهوش
اتاق خبر
ژست اتوکشیده و ظاهر دیپلماتیک دولت دموکرات
فردا نیوز
شگرد دموکرات ها در تقویت تروریسم و کودتای مودب و باهوش
مشرق نیوز
روابط ترکیه و آمریکا از نگاه اندیشکده آمریکایی؛ آنکارا و واشنگتن دیگر شرکای استراتژیک نیستند
تسنیم
ترکیه و چشم انداز روابط با آمریکا
روزنامه شرق
روابط ترکیه و آمریکا از نگاه اندیشکده آمریکایی؛ استقلال آنکارا و رابطه با روسیه، نقطه های تنش کلیدی
تسنیم
حسرتِ ترامپ، حیرتِ جهان
عصر ایران
گزارش| نخستین سیگنال منفی بلینکن برای ترکیه؛ دولت جدید آمریکا تقابل با آنکارا را کلید زد؟
تسنیم
میراث پرهزینه ترامپ
ساعت 24
مدویدیف: سیاست آمریکا به تغییر ریاست کاخ سفید بستگی ندارد
تسنیم
گزارش| تیم بایدن چه خوابی برای ترکیه می بیند؟
تسنیم
تیم بایدن چه خوابی برای ترکیه می بیند؟
مردم نیوز
اردوغان: برای خرید دومین سامانه اس-400 از آمریکا اجازه نمی گیریم
صبح تهران
خط و نشان اردوغان برای آمریکا
افکار نیوز
2020، سال چرخش خاورمیانه
بازار نیوز
چرا ترکیه روابط خود با اسرائیل را بهبود بخشید؟
مشرق نیوز
ماجرای بهبود روابط آنکارا و تل آویو
افکار نیوز
بهبود روابط آنکارا و تل آویو؛ چرا و چگونه؟
فارس
حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
ساعت 24
نگرانی اردوغان از سیاست های بایدن در قبال تحولات خاورمیانه
ایسنا
دلیل اصلی اصرار ترکیه به حضور نظامی در سوریه + جزئیات
نامه نیوز
دلیل اصرار ترکیه به حضور نظامی در ادلب چیست؟
فارس
اخبار مرتبط
bltآفتاب : بلومبرگ:تحریم های جدید علیه روسیه و عربستان، نمایش ضعف دولت بایدن است
bltمردم نیوز : بازگشت کابوس های اردوغان از احیای گولنیسم
bltمردم نیوز : چشم انداز بحران در روابط بلندمدت ترکیه – آمریکا
bltخبر داغ : نخستین تنش ها میان اردوغان و بایدن بر سر کُردها؛ پیش بینی ها درست از آب در
bltانتخاب : نخستین تنش ها میان اردوغان و بایدن بر سر کُردها؛ پیش بینی ها درست از آب درآمد
bltتسنیم : نگاهی به روابط ترکیه و آمریکا؛ تناقض رفاقت، توهین و بی اعتنایی
bltروزنامه شرق : بازگشت واشنگتن به بازی
bltجام جم آنلاین : یک رئیس جمهور و ده ها معما
bltخبرآنلاین : ترامپ می خواست اسد را ترور کند/ایران یک طرف عرب‎ ها به همراه اسرائیل یک طرف/اردوغان با یک تماس شخصی ترامپ را راضی کرد
bltافکار نیوز : روابط ترکیه – آمریکا و معمای اس 400؛ موشک ها به پستو می روند؟
bltدیپلماسی ایرانی : آیا روابط ترکیه و آمریکا در دوران بایدن سرد می شود؟
bltالف : اولین تماس تلفنی دولت اردوغان با دولت بایدن
bltدنیای اقتصاد : اولین گفتگوی تلفنی ابراهیم کالین با جیک سالیوان
bltرکنا نت : نخستین تماس تلفنی دولت اردوغان با دولت بایدن
bltایرنا : آیا بایدن راه ترامپ و اوباما را در سوریه می پیماید؟
bltتابناک : جزئیات اولین گفت وگوی تلفنی بایدن و پوتین
bltدنیای اقتصاد : اولین گفت وگوی تلفنی بایدن و پوتین حول چه موضوعاتی گذشت؟
bltایسنا : اولین گفت وگوی تلفنی بایدن و پوتین
bltاتاق خبر : تحرکات آمریکا در روسیه و ونزوئلا؛ کودتای مودب و باهوش
bltفردا نیوز : ژست اتوکشیده و ظاهر دیپلماتیک دولت دموکرات
bltمشرق نیوز : شگرد دموکرات ها در تقویت تروریسم و کودتای مودب و باهوش
bltتسنیم : روابط ترکیه و آمریکا از نگاه اندیشکده آمریکایی؛ آنکارا و واشنگتن دیگر شرکای استراتژیک نیستند
bltروزنامه شرق : ترکیه و چشم انداز روابط با آمریکا
bltتسنیم : روابط ترکیه و آمریکا از نگاه اندیشکده آمریکایی؛ استقلال آنکارا و رابطه با روسیه، نقطه های تنش کلیدی
bltعصر ایران : حسرتِ ترامپ، حیرتِ جهان
bltتسنیم : گزارش| نخستین سیگنال منفی بلینکن برای ترکیه؛ دولت جدید آمریکا تقابل با آنکارا را کلید زد؟
bltساعت 24 : میراث پرهزینه ترامپ
bltتسنیم : مدویدیف: سیاست آمریکا به تغییر ریاست کاخ سفید بستگی ندارد
bltتسنیم : گزارش| تیم بایدن چه خوابی برای ترکیه می بیند؟
bltمردم نیوز : تیم بایدن چه خوابی برای ترکیه می بیند؟
bltصبح تهران : اردوغان: برای خرید دومین سامانه اس-400 از آمریکا اجازه نمی گیریم
bltافکار نیوز : خط و نشان اردوغان برای آمریکا
bltبازار نیوز : 2020، سال چرخش خاورمیانه
bltمشرق نیوز : چرا ترکیه روابط خود با اسرائیل را بهبود بخشید؟
bltافکار نیوز : ماجرای بهبود روابط آنکارا و تل آویو
bltفارس : بهبود روابط آنکارا و تل آویو؛ چرا و چگونه؟
bltساعت 24 : حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
bltایسنا : نگرانی اردوغان از سیاست های بایدن در قبال تحولات خاورمیانه
bltنامه نیوز : دلیل اصلی اصرار ترکیه به حضور نظامی در سوریه + جزئیات
bltفارس : دلیل اصرار ترکیه به حضور نظامی در ادلب چیست؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.