مخبر - 1399/09/02 - آینده خوبی در انتظار کشتی نیست!

آینده خوبی در انتظار کشتی نیست!
قطعاً آینده خوبی در انتظار کشتی ما نخواهد بود. در گذشته مربیان پایه و باشگاهی به مدارس مختلف سر می زدند، بچه های خوش استیل را شناسایی می کردند و به آن ها می گفتند به باشگاه بیایند و تشویقشان می کردند که کشتی را ادامه دهند. نه اینکه بنشینند تا استعداد ها به آن ها مراجعه کنند
آینده خوبی در انتظار کشتی نیست!

سرویس ورزش جوان آنلاین: ورزش اول کشور روز های خوبی را پشت سرنمی گذارد. بی تفاوتی مدیران ارشد ورزش به کشتی باعث شده است گرایش نسل های جوان به این رشته به شدت کاهش یابد تا جایی که رئیس فدراسیون صراحتاً این مسئله را عنوان و نسبت به کاهش تعداد کشتی گیران ابراز نگرانی کرد. سال هاست قهرمانان و مدال آوران گوش شکسته در آوردگاه های بزرگی، چون المپیک و بازی های آسیایی بار اصلی ورزش ایران را به دوش می کشند و خوش رنگ ترین مدال ها را به گردن می آویزند، اما مسئولان پاسخ تلاش های شبانه روزی آن ها را با بی توجهی می دهند. بی مهری، کم لطفی، عدم رسیدگی به اوضاع معیشتی و عمل نکردن به وعده ها از مهم ترین دلایلی است که گرایش به کشتی را به پایین تر حد خود رسانده است. محمد کرمانی، مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد یکی از مربیان سازنده این رشته است که در شهر کرج نخبه های زیادی را کشف کرده و پرورش داده است. او که کاشف علیرضا حیدری و علیرضا کریمی بود در گفتگو با «جوان» از اوضاع نه چندان خوب پشتوانه سازی و کشف استعداد ها گفت.
علت کاهش گرایش جوانان به ورزش اول کشور چیست؟
جدا از بحث شیوع کرونا، مسلماً گرایش جوانان به رشته کشتی به شکل محسوسی کمتر شده است. علت اصلی این مسئله بی توجهی مسئولان به کشتی است؛ به مدال کشتی به اندازه سایر رشته ها اهمیت داده نمی شود. در این رشته همه خودساخته هستند و با تلاش های خودشان به موفقیت می رسند، هم کشتی گیرانش بی توقع هستند و هم مربیانش. همین مسئله باعث شده که مسئولان هم کشتی را رها کنند. آقایان می دانند که کشتی گیران حجب و حیا دارند و به کسی رو نمی اندازند. در صورتی که مدال آوران مان بیکار هستند و درآمدی ندارند، اما کسی به آن ها توجهی نمی کند! همین مسائل باعث دلسردی جوانان می شود و تعداد کشتی گیران کاهش می یابد. ضمن اینکه خود فدراسیون هم خیلی پیگیر این مسئله مهم نیست. نمی دانم مسئولان فدراسیون را تحویل نمی گیرند، توجه نمی کنند یا اینکه حرف نمی زنند. مربی که 40 سال زحمت کشیده یا بیکار است یا راننده تاکسی. خدا را شکر من محتاج دیگران نشدم، اما بسیاری از قدیمی ها و مدال آوران اوضاع خوبی ندارند. اگر کشتی گیران خیلی عز و جز نمی کنند به خاطر مرام کشتی است و مسئولان نباید از آن سوءاستفاده کنند. کشتی گیر وقتی مدال می آورد باید یک جا استخدام شود و به وضعیت مربیان رسیدگی کنند. این ها مسائلی است که رسانه ها باید آن ها را انعکاس دهند.
هنوز هم در مدرسه کشتی استعداد ها را پرورش می دهید؟
باشگاهم در کرج بود و فعلاً به خاطر بیماری در منزل هستم. کرونا هم مزید برعلت شده است و به باشگاه نمی روم.
قبول دارید میزان استقبال نسل جدید از کشتی کاهش یافته است؟
استقبال زیادی نمی شود، هرچند هنوز برخی ها به این رشته علاقه دارند. البته حضور چهره های شناخته شده کشتی در باشگاه ها تأثیر زیادی در جذب نوجوانان دارد. مثلاً وقتی علیرضا حیدری به باشگاه می آمد و کشتی می گرفت جلسه بعدش می دیدیم که چند نفر جدید به باشگاه آمده اند. علیرضا کریمی هم هر زمان در باشگاه ما حاضر می شد استقبال بچه ها هم افزایش پیدا می کرد. اگر قهرمانان مان به باشگاه هایشان سر بزنند در استقبال علاقه مندان تأثیرگذار است. منتها همچنان معتقدم کم محلی مسئولان عامل پایین آمدن آمار کشتی گیران در سطح کشور بوده است و آن ها به جوانان، مدال آوران و مربیان توجهی ندارند.
نگرانی خانواده ها از آینده فرزندانشان تا چه اندازه در این روند نزولی تأثیرگذار بوده است؟
مسلماً تأثیر دارد. چند وقت پیش سمیناری با حضور علیرضا دبیر رئیس فدراسیون در کرج برگزار شد و خود رئیس فدراسیون نیز این مسئله را عنوان کرد. ببینید کشتی ورزش سخت، طاقت فرسا و نفسگیری است. معمولاً هر کاری که سخت تر است باید درآمد بیشتری داشته باشد ولی متأسفانه در کشتی ایران چنین شرایطی وجود ندارد و در کاهش تعداد کشتی گیران نقش داشته است. منتها این را هم بگویم که وضعیت به گونه ای نیست که بگوییم دیگر دستمان در رده های پایه خالی شده و کسی به کشتی روی نمی آورد، در خیلی از شهرستان ها هنوز کشتی حرف اول را می زند. مثل مازندران. با این حال باید بپذیریم که تعداد کم شده و خانواده ها نیز در این مسئله نقش داشته اند. آن ها سعی می کنند فرزندانشان را به سمت رشته ای درآمدزا هدایت کنند.
شما کاشف ستاره هایی از جمله علیرضا حیدری و علیرضا کریمی بوده اید. کمی در این خصوص صحبت کنید.
قبلاً در تهران کار می کردم و پس از آن به کرج آمدم و در اینجا کارم را ادامه دادم. انگیزه ورزشکاری که به کشتی می آید باعث می شود مربی هم به او توجه کند. برادر بزرگ علیرضا حیدری شاگردم بود و عملکرد خوبی که داشت باعث چهره شدنش شد. ضمن اینکه فیزیک بدنی اش از همان اول نشان می داد در کشتی آینده دارد. علیرضا کریمی هم توسط پدرش به کشتی آمد، او نیز زود رشد کرد و به موفقیت رسید. از این ستاره ها زیاد داشتیم و بسیاری از شاگردانم عناوین مختلفی کسب کردند.
بحث استعدادپروری و پشتوانه سازی در ورزش اول کشور دیگر مثل گذشته پیگیری نمی شود. این مسئله به دلیل کم کاری مربیان باشگاه هاست یا از همان بی توجهی مسئولان به کشتی نشئت می گیرد؟
مربیان پایه در باشگاه ها سال ها کار می کنند ولی کسی به آن ها بها نمی دهد. وقتی شاگردش را به تورنمنت های مختلف می برند ولی اسمی از مربی پایه او نمی آورند آن ها هم دلسرد می شوند. تازه کشتی گیرانی که به تیم ملی می آیند اگر اسم مربی پایه اش را ببرد توبیخ می شود، چراکه مربیان ملی دلشان می خواهد اسم آن ها را بگویند. این مسائل عملکرد مربیان باشگاه ها را تحت تأثیر قرار می دهد.
اگر موضوع پشتوانه سازی و کشف استعداد ها به همین صورت ادامه پیدا کند چه آینده ای در انتظار کشتی ایران خواهد بود؟
قطعاً آینده خوبی در انتظار کشتی ما نخواهد بود. در گذشته مربیان پایه و باشگاهی به مدارس مختلف سر می زدند، بچه های خوش استیل را شناسایی می کردند و به آن ها می گفتند به باشگاه بیایند و تشویقشان می کردند که کشتی را ادامه دهند. نه اینکه بنشینند تا استعداد ها به آن ها مراجعه کنند، ولی، چون به مربیان پایه و کشتی توجه نمی شود آن ها هم زده شده اند. مربیان قدیمی برای کشف استعداد ها تلاش بیشتری می کردند منتها نسل های جدید می بینند به قدیمی ها توجهی نمی شود، می دانند اگر قهرمان جهان هم تحویل دهند برای کسی مهم نیست. همه این مسائل به آقایانی برمی گردد که آن بالا نشستند و به کشتی کم محلی می کنند.
در شرایط فعلی شما به خانواده ها و فرزندانشان همچنان کشتی را توصیه می کنید؟
کشتی در خون من است و هر ورزشکاری را که ببینم فیزکش به درد کشتی می خورد به این رشته دعوت می کنم. نه اینکه به خاطر بی توجهی ها به نسل جدید بگویم به کشتی نیاید. اهالی کشتی سال هاست که تلاش می کند این رشته روپا بماند و هر کس هم جای من باشد همین کار را انجام می دهد. وقتی علیرضا دبیر می گوید کشتی افت کرده است یعنی باید به آن رسیدگی کرد. برای خودم چیزی نمی خواهم. اگر توجه نکنند روز به روز وضع بدتر می شود. باید بیشتر از این ها تلاش کرد. در دنیا همه به فوتبال توجه می کنند و پول زیادی خرج این رشته می شود و در ایران هم همین است ولی دلیل نمی شود، چون یک رشته رشد خوبی داشته است بقیه زیر پا له شوند.
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
کشتی  
اخبار مرتبط
اعتراض ترکیه به توقیف کشتی خود توسط یک ناو آلمانی
ساعت 24
کشتی های ایرانی به زودی در بنادر جهان پهلو می گیرند
تین نیوز
جزئیات دیدار تازه بن سلمان به هیات اسرائیلی افشا شد
خبرآنلاین
برتری فولاد اکسین و رعد پدافند در گام اول لیگ برتر کشتی فرنگی
فارس
بخش خصوصی: واردات 700 پورشه توسط پیرزن به دلیل نقص دولت بود
فردا نیوز
آمادگی کشور برای خارج کردن 11 کشتی از 20 کشتی غرق شده در اروند
مرور نیوز
لحظه در هم شکستن جرثقیل 55 متری در بندر والنسیای اسپانیا بعد از برخورد بزرگترین کشتی کانتینری دنیا با آن
همشهری آنلاین
مردم را وجه المصالحه اختلافات خود نکنید
قدس آنلاین
شغل و خدمت سربازی؛ از دغدغه های کشتی گیران خوزستانی
ایسنا
زمان آغاز لیگ برتر کشتی فرنگی مشخص شد
مهر نیوز
آدم بکشید، از شما معترض سیاسی می سازیم!
جوان آنلاین
علیرضا دبیر: پیامک بنا را استعفا نمی دانم/ در کار فنی کشتی سرم کلاه نمی رود
عصر ایران
احداث مجموعه مجهز ورزشی بنام دو ستاره کشتی ترکیه
راه دانا
برخورد کشتی حامل مواد شیمیایی دانمارکی با کشتی نظامی انگلیسی
روز پلاس
ایران یک کشتی اماراتی را توقیف کرد
خرداد نیوز
کشتی های توقیف شده توسط آمریکا متعلق به ایران نیست/ محموله فروخته و پول آن دریافت شده است
مشرق نیوز
صالحی امیری: درباره پرونده غرامت 170 میلیاردی ویلموتس هیچ اطلاعی ندارم/ کشتی در المپیک 2020 پرچم ایران را به اهتزاز درخواهد آورد
راه دانا
هند استفاده از کشتی های چینی را متوقف کرد
عصر مالی
تکذیب توقیف نفتکش های ایرانی از سوی امریکا
صدا و سیما
فعالیت باشگاه های بدنسازی منوط به رعایت پروتکل های بهداشتی است
ملیت
شادی های پس از گل در بازی فوتبال هیچ تفاوتی با کشتی ندارد
مردم نیوز
کمک مالی و فنی لیگ برتر به کشتی گیران
صدا و سیما
یزدانی محبوب ترین کشتی گیر دنیا شد
فرتاک ورزشی
بی مهری می بینم اما برای مردم کشتی می گیرم
بهار نیوز
مهربان: برگزاری مسابقه جهانی در سال 2020 به نفع کشتی گیران است
وانا نیوز
تقدیر جردن باروز از اقدامات انسان دوستانه حسن رحیمی
مردم نیوز
«نیکلاس مادورو» از دولت و ملت ایران قدردانی کرد
برنا نیوز
اگر آمریکایی ها اقدام احمقانه ای صورت دهند پاسخ قاطع می دهیم
بولتن نیوز
جزئیات تازه از کشتی به گل نشسته ایرانی در سنگاپور
اعتدال
کشتی آرای:قیمت سکه و طلا باز هم افزایش یافت/ هر گرم طلای 18 عیار 700 هزار تومان را رد کرد
صبح تهران
حمایت رئیس شورای کشتی آسیا از ایران
صدا و سیما
علت حساسیت ها به پرتاب ماهواره نظامی «نور» چیست؟ / ایران اکنون امکان شلیک موشک های قاره پیما را هم دارد
خبر داغ
دستور ترامپ به نیروی دریایی آمریکا: به سمت قایق های تندرو ایرانی که کشتی های ما را آزار می دهند، تیراندازی کنید
انتخاب
فرار به جلوی ترامپ با تهدید جدید ایران
مشرق نیوز
تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان
برنا نیوز
پرداخت مرحله چهارم معوقات 10 ساله داوران
باشگاه خبرنگاران
فیلم/ ورود بزرگترین کشتی امدادی به بندر نیویورک
مشرق نیوز
دزدان ایتالیایی محموله پزشکی به مقصد تونس را غارت کردند
العالم
کرونا قضاوت داور ایرانی کشتی در رقابت های اروپایی را لغو کرد
ایران اکونومیست
جدیدی: دلائل عدم حضورم در انتخابات هنوز برایم مبهم است/ به دهلی رفتم تا نشان دهم با کشتی قهر نیستم
تسنیم
اخبار مرتبط
bltساعت 24 : اعتراض ترکیه به توقیف کشتی خود توسط یک ناو آلمانی
bltتین نیوز : کشتی های ایرانی به زودی در بنادر جهان پهلو می گیرند
bltخبرآنلاین : جزئیات دیدار تازه بن سلمان به هیات اسرائیلی افشا شد
bltفارس : برتری فولاد اکسین و رعد پدافند در گام اول لیگ برتر کشتی فرنگی
bltفردا نیوز : بخش خصوصی: واردات 700 پورشه توسط پیرزن به دلیل نقص دولت بود
bltمرور نیوز : آمادگی کشور برای خارج کردن 11 کشتی از 20 کشتی غرق شده در اروند
bltهمشهری آنلاین : لحظه در هم شکستن جرثقیل 55 متری در بندر والنسیای اسپانیا بعد از برخورد بزرگترین کشتی کانتینری دنیا با آن
bltقدس آنلاین : مردم را وجه المصالحه اختلافات خود نکنید
bltایسنا : شغل و خدمت سربازی؛ از دغدغه های کشتی گیران خوزستانی
bltمهر نیوز : زمان آغاز لیگ برتر کشتی فرنگی مشخص شد
bltجوان آنلاین : آدم بکشید، از شما معترض سیاسی می سازیم!
bltعصر ایران : علیرضا دبیر: پیامک بنا را استعفا نمی دانم/ در کار فنی کشتی سرم کلاه نمی رود
bltراه دانا : احداث مجموعه مجهز ورزشی بنام دو ستاره کشتی ترکیه
bltروز پلاس : برخورد کشتی حامل مواد شیمیایی دانمارکی با کشتی نظامی انگلیسی
bltخرداد نیوز : ایران یک کشتی اماراتی را توقیف کرد
bltمشرق نیوز : کشتی های توقیف شده توسط آمریکا متعلق به ایران نیست/ محموله فروخته و پول آن دریافت شده است
bltراه دانا : صالحی امیری: درباره پرونده غرامت 170 میلیاردی ویلموتس هیچ اطلاعی ندارم/ کشتی در المپیک 2020 پرچم ایران را به اهتزاز درخواهد آورد
bltعصر مالی : هند استفاده از کشتی های چینی را متوقف کرد
bltصدا و سیما : تکذیب توقیف نفتکش های ایرانی از سوی امریکا
bltملیت : فعالیت باشگاه های بدنسازی منوط به رعایت پروتکل های بهداشتی است
bltمردم نیوز : شادی های پس از گل در بازی فوتبال هیچ تفاوتی با کشتی ندارد
bltصدا و سیما : کمک مالی و فنی لیگ برتر به کشتی گیران
bltفرتاک ورزشی : یزدانی محبوب ترین کشتی گیر دنیا شد
bltبهار نیوز : بی مهری می بینم اما برای مردم کشتی می گیرم
bltوانا نیوز : مهربان: برگزاری مسابقه جهانی در سال 2020 به نفع کشتی گیران است
bltمردم نیوز : تقدیر جردن باروز از اقدامات انسان دوستانه حسن رحیمی
bltبرنا نیوز : «نیکلاس مادورو» از دولت و ملت ایران قدردانی کرد
bltبولتن نیوز : اگر آمریکایی ها اقدام احمقانه ای صورت دهند پاسخ قاطع می دهیم
bltاعتدال : جزئیات تازه از کشتی به گل نشسته ایرانی در سنگاپور
bltصبح تهران : کشتی آرای:قیمت سکه و طلا باز هم افزایش یافت/ هر گرم طلای 18 عیار 700 هزار تومان را رد کرد
bltصدا و سیما : حمایت رئیس شورای کشتی آسیا از ایران
bltخبر داغ : علت حساسیت ها به پرتاب ماهواره نظامی «نور» چیست؟ / ایران اکنون امکان شلیک موشک های قاره پیما را هم دارد
bltانتخاب : دستور ترامپ به نیروی دریایی آمریکا: به سمت قایق های تندرو ایرانی که کشتی های ما را آزار می دهند، تیراندازی کنید
bltمشرق نیوز : فرار به جلوی ترامپ با تهدید جدید ایران
bltبرنا نیوز : تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان
bltباشگاه خبرنگاران : پرداخت مرحله چهارم معوقات 10 ساله داوران
bltمشرق نیوز : فیلم/ ورود بزرگترین کشتی امدادی به بندر نیویورک
bltالعالم : دزدان ایتالیایی محموله پزشکی به مقصد تونس را غارت کردند
bltایران اکونومیست : کرونا قضاوت داور ایرانی کشتی در رقابت های اروپایی را لغو کرد
bltتسنیم : جدیدی: دلائل عدم حضورم در انتخابات هنوز برایم مبهم است/ به دهلی رفتم تا نشان دهم با کشتی قهر نیستم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.