مخبر - 1399/09/02 - تشک هایی که جمع می شوند

تشک هایی که جمع می شوند
رسیدن جمعیت کشتی گیر از یک میلیون بیمه شده به 45 هزار نفر در کمتر از 30 سال، نشان از کاهش 95 درصدی اقبال جامعه به کشتی است، یک زنگ خطر جدی، آن هم رشته ای که بالای 90 درصد مدال هایمان در رقابت های المپیک به این رشته اختصاص دارد و با ادامه این وضعیت می توان از همین الان پیش بینی کرد با توجه به اینکه ...
تشک هایی که جمع می شوند

سرویس ورزش جوان آنلاین: عکس های جمع کردن تشک کشتی توسط غلامرضا قصاب یکی از قدیمی ترین مربیان کشتی در خوزستان و بار کردن آن در یک وانت که تابستان امسال منتشر شد، یکی از غم انگیزترین تصاویر ورزش بود؛ تصاویری که البته حکایت تلخ حال و روز ورزش اول کشور است. حال و روزی که سبب شده است رئیس فدراسیون کشتی هر مجمعی می رود و هر جا که می نشیند، یک هشدار را تکرار کند، هشداری که معلوم نیست گوش شنوایی برای آن باشد، اما زنگ خطر را برای ورزشی که شماره یک کشور است به صدا در آورده است، طوری که اگر وضعیت همین طور پیش برود، باید تشک های رشته ای که قدمت تاریخی و طولانی در ایران دارد و بیشتر مدال های المپیک و جهانی را نسبت به بقیه رشته ها برای کشورمان آورده است، جمع شود. او از کاهش چشمگیر جمعیت کشتی گیر کشور می گوید که در دهه 70 یک میلیون کشتی گیر بیمه شده در فدراسیون کشتی عضو بودند که امروز این میزان به 45 هزار نفر کاهش یافته است. بار ها تکرار می کند تا گوشی دست مدیران ارشد ورزش که در دهه های اخیر بودجه ها را ول کرده اند سمت یک رشته خاص، بیاید که راه را اشتباه رفته اند و به جای سرمایه گذاری بیهوده و ریختن پول های کلان به دهان رشته هایی که یکهزارم کشتی هم مدال و افتخار ندارند، باید هوای گوش شکسته های روی تشک را بیشتر داشته باشند، چراکه هر چه مدال و افتخار در میدان ورزشی بزرگ دنیاست را بچه های کشتی گیر به دست آورده اند. با وجود چنین رزومه ای که همواره سبب شده است افتخارات ورزش به سمت کفه کشتی سنگینی کند، اما خیلی وقت است کشتی لاغر و لاغرتر می شود.
از یک میلیون به 45 هزار کشتی گیر رسیدیم
هشدار رئیس فدراسیون کشتی بیراه هم نیست، به خصوص که ایرانی ها همواره یکی از ضلع های مدعی کشتی دنیا بوده اند، چه در آزاد و چه فرنگی، رشته ای که قدمتی دیرینه در کشور دارد، آن هم رشته ای که تا سال 1318 به صورت پهلوانی با رسم و رسوم خاص ایرانی ادامه داشت، اما از این سال به بعد با مطرح شدن مقررات بین المللی، تغییر و تحولاتی در شیوه کشتی گرفتن و طرز لباس پوشیدن کشتی گیران پدیدار شد. در سال 1317 حمید محمودپور که دارای تحصیلات عالی تربیت بدنی از دانشگاه ترکیه بود به تعلیم کشتی در ایران پرداخت و اولین تشک کشتی از جنس اسفنج را در دانشسرای تربیت بدنی واقع در دروازه دولت تهران پهن کرد و فنون کشتی آزاد و فرنگی را آموزش داد. از سال 1318 تا امروز که در سال 1399 هستیم، 81 سال می گذرد و بیش از هشت دهه است که کشتی به صورت نوین در کشورمان آموزش داده می شود و چندین هزار قهرمان و پهلوان در گوشه گوشه کشور رشد کرده و کشتی را به جایگاهی رسانده اند که ورزش شماره یک کشور است؛ رشته ای که بسیاری از مربیان سازنده و گمنام در سالن هایی که خیلی وقت ها کمترین امکانات را هم نداشته و روی یک تشک ساده، از بین بچه هایی که دوبنده های کشتی را پوشیده اند، استعداد ها را زیر ذره بین گرفته اند تا سال ها بعد همان بچه ها روی سکو های المپیک و جهانی برای کشورمان افتخار بیاورند و پرچم ایران را بالا ببرند.
اما در دو دهه گذشته چه اتفاقی افتاد که کشتی اینطور به گفته علیرضا دبیر دارد از سبد خانواده هایی که انتخاب اولشان برای فرزندشان فرستادنش به یک مدرسه کشتی بود، در حال حذف شدن است و سالن ها دارد خلوت و خلوت تر می شود. طوری که دبیر می گوید با ادامه این روند باید تشک های کشتی را جمع کرد: «اگر با همین سرعت نزولی پیش برویم، پنج تا 10 سال آینده ورزش کشتی در ایران برچیده خواهد شد. 73 درصد جمعیت کشورمان را جامعه شهری تشکیل می دهند که جامعه را از دست داده ایم، کشتی به سمت جامعه روستایی رفته و به این خاطر است که می گویم در سال های آینده کشتی در کشور جمع می شود.»
رسیدن جمعیت کشتی گیر از یک میلیون بیمه شده به 45 هزار نفر در کمتر از 30 سال، نشان از کاهش 95 درصدی اقبال جامعه به کشتی است، یک زنگ خطر جدی، آن هم رشته ای که بالای 90 درصد مدال هایمان در رقابت های المپیک به این رشته اختصاص دارد و با ادامه این وضعیت می توان از همین الان پیش بینی کرد با توجه به اینکه بار اصلی مدال آوری کاروان ایران در المپیک ها روی دوش کشتی گیرهاست، چشم انداز روشنی از مدال آوری در دوره های آینده المپیک نمی توان داشت، به خصوص که با بی توجهی هایی که نسبت به حفظ ظرفیت بزرگ کشتی در ایران صورت گرفته است، این رشته روی یک روند نزولی حرکت می کند و با خالی شدن سالن ها، کشتی سخت می تواند برای آینده پشتوانه سازی کند.
چرا کشتی به این وضعیت افتاد؟
هر چند در جذابیت برخی رشته ها مانند فوتبال و گرایش به آن در دهه های اخیر کمتر جای شک و شبهه ای است، اما به نظر می رسد سیاستگذاران ورزش هم نتوانسته اند از پتانسیل عظیمی که کشتی دارد محافظت کنند تا رشته ای که در هشت دهه گذشته از دیروز تا امروز قهرمانانی از جهان پهلوان تختی و عبدالله موحد گرفته تا حسن یزدانی، شرایط سختی را نسبت به روز هایی که جای سوزن انداختن روی تشک ها نبود، پشت سر بگذارد. در اینکه کشتی چرا به اینجا رسید دلایل مختلفی را می توان برشمرد، از عدم توجه به استعدادیابی و نداشتن برنامه توسعه تا بودجه حداقلی که برای کشتی از سوی متولیان ورزش در نظر گرفته می شود.
قطع شدن زنجیره فدراسیون ها و آموزش و پرورش که نقش زیادی در گرایش به کشتی و کشف استعداد ها دارد، به خیلی از رشته ها از جمله کشتی آسیب جدی زده و در دهه های اخیر برای بازگشتن رشته هایی مانند کشتی به روز هایی که علاقه مندان بیشماری داشت، توجه کمتری شده است. به گفته رئیس فدراسیون کشتی بازگشت تشک ها به آموزش و پرورش می تواند روند استعدادیابی را احیا کند: «با آموزش و پرورش تفاهمنامه داریم که به مدارس برویم و کانون های استعدادیابی کشتی را در آنجا راه اندازی کنیم و هیئت های کشتی استان ها باید برای استعدادیابی و افزایش کشتی گیران برنامه داشته باشند و بروند این تفاهمنامه را با آموزش و پرورش استان خود انجام دهند و کار را از مدارس شروع کنند.».
اما مهم ترین سنگ جلو پای کشتی را برای پرورش قهرمانان و پشتوانه سازی باید در کمبود بودجه جست وجو کرد. اختصاص بودجه نامتوازن از سوی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به کشتی سبب شده است این رشته به گفته علیرضا دبیر منابع مالی محدودی برای اجرایی کردن برنامه هایش در بخش های مختلف داشته باشد: «در سال 1392 بودجه کشتی با دلار زیر 3 هزار تومان حدود 14 میلیارد تومان از سوی وزارت ورزش و 5 میلیارد تومان از سوی کمیته ملی المپیک بود و بودجه کشتی در آن زمان جمعاً به حدود 19 میلیارد تومان می رسید، اما امروز باید با حدود 14 میلیارد تومان آن هم با دلار 27 هزار تومان کار کنیم و نسبت به قبل بسیار چانه کشتی کوچک شده است.» این بودجه اندک در شرایطی است که برای رشته هایی مانند فوتبال که در دو دهه گذشته افتخاری نداشته است، همواره کمک ها و پاداش های چند میلیون دلاری از سوی دولتی ها در نظر گرفته می شود. با وجود بی توجهی مسئولان دولتی به کشتی که به اندازه افتخاراتش به آن بها نمی دهند، کشتی باید به سمت جذب سرمایه و اسپانسر ها حرکت کند تا بتواند بخشی از هزینه ها را از این طریق جبران نماید.
علاوه بر بحث فراموشی فرآیند استعدادیابی و بودجه اندک، نداشتن یک برنامه بلندمدت و نقشه راه برای توسعه کشتی از جمله مهم ترین ایراداتی است که نه تنها به کشتی بلکه به اکثر رشته ها وارد است. در این راستا فدراسیون کشتی در دوره جدید گویا در این باره با برنامه وارد شده است و با توجه به تفاهمنامه ای که با دانشگاه صنعتی شریف امضا شده، قرار است یک برنامه توسعه ملی کشتی تدوین شود. برنامه ای که قرار است با بررسی تجارب جهانی برنامه ریزی راهبردی ورزش در حوزه کشتی به ویژه در کشور های امریکا، روسیه، ژاپن و گرجستان اهداف کلان و عملیاتی کشتی ایران در دوره های زمانی پنج ساله، راهبرد ها و سیاست های توسعه کشتی در ایران از منظر نیروی انسانی و زیرساخت ها و منابع مالی موردنیاز تحقق برنامه را تدوین کند تا با اجرای این برنامه در کنار فاکتور های دیگر، تشک های کشتی برخلاف امروز که از سالن ها جمع می شوند، پهن شوند.
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
کشتی گیر   مدال   کشتی   بیمه شدگان   المپیک   پیش بینی  
اخبار مرتبط
«تانک روس ها» به عنوان برترین کشتی گیر معرفی شد
مهر نیوز
یزدانی: شروع آسیب دیدگی ام در المپیک لندن در کشتی با حریف قرقیزستانی بود
تسنیم
پیام کشتی گیر معروف آمریکایی به مردم ایران: برایتان دعای خیر می کنم
خبرگزاری دانشجو
احسان پور: مدام فکر می کردم دست خالی برگردم چه می شود
وانا نیوز
غصه بی توجهی ها توان کشتی گرفتن را از ما می گیرد
جوان آنلاین
احسان پور: مدام فکر می کردم دست خالی برگردم چه می شود/ بابت خانه نشینی ام از کسی دلخور نیستم
فارس
پاداش نفر سوم کشتی گیر آزاد جهان مشخص شد
ایرنا
امامی: باید طلا می گرفتم، خوشحالی ام از مدال برنز فقط یک لحظه بود/ هوای قزاق ها را داشتند
تسنیم
رنگرز: حضور رسول خادم در اتحادیه جهانی سودی برای ما نداشت
الف
راند سوم یزدانی- تیلور ماند برای توکیو/ از دعو ت نامه ویژه برای پلنگ ایرانی تا محبوبیت در میان مغرورترین های روس ها
تسنیم
از عملکردم در مسابقات جهانی راضی نیستم/ حتی نفس کشیدن هم برایم دشوار شده بود
میزان
هوای گرگ و میش کشتی آزاد ایران در نورسلطان
سایت جماران
کارنامه آزادکاران در نورسلطان
مشرق نیوز
کارنامه آزادکاران در مسابقات جهانی
مردم نیوز
احسان پور برنزی شد
فانوس نیوز
تیم کشتی آزاد ایران در پیکارهای جهانی چهارم شد
ایرنا
به ادعای تایمزهندوستان: حسن یزدانی با مصدومیت و غیبت کشتی گیر هند، بدون فینال قهرمان جهان شد + عکس
تابناک
کشتی آزاد قهرمانی جهان| ایران با یک طلا، یک نقره و 2 برنز چهارم شد
نباپرس
یزدانی: می خواهم با مدال طلا به ایران برگردم
آفتاب
طوفان حسن یزدانی در قهرمانی جهان
اعتدال
کریمی مدال طلا را از دست داد
باشگاه خبرنگاران
کشتی قهرمانی جهان| امامی چراغ اول را روشن کرد؛ مدال برنز بر گردن یونس
وانا نیوز
شعبانی حذف شد/ چهارمین سهمیه المپیک پَرید
باشگاه خبرنگاران
ناکامی کریمی مقابل کشتی گیر آمریکایی در فینال/ یک نقره و برنز برای کشتی آزاد
سایت جماران
گرایی: داور، کشتی را از دستم خارج کرد/ می توانستم حریف سوئدی را در یک دقیقه شکست دهم
تسنیم
می توانستم حریف سوئدی را در یک دقیقه شکست دهم/ گرایی: داور، کشتی را از دستم خارج کرد
ورزش 3
شعبانی چهارمین حذفی ایران در اوزان المپیکی
ایرنا
گرایی در گفت وگو با : نگرفتن طلا برایم غیرقابل هضم بود
ایران آنلاین
کشتی قهرمانی جهان| امامی از حضور در فینال بازماند
وانا نیوز
کشتی آزاد قهرمانی جهان| شکست محبی مقابل حریف اوکراینی
تسنیم
برتری کریمی در دیدار نخست
باشگاه خبرنگاران
اطری با رسیدن به رده بندی سهیمه المپیک گرفت/ افضلی حذف شد
باشگاه خبرنگاران
کشتی قهرمانی جهان| نفرات راه یافته به نیمه نهایی 4 وزن دوم مشخص شدند+نتایج یک چهارم
فارس
امامی و کریمی امروز در مرحله نیمه نهایی به میدان می روند/یداله محبی به دنبال شانس مجدد
خبرگزاری ایلنا
امامی به یک چهارم نهایی رسید/ پیروزی ارزشمند محبی مقابل آمریکا
ایسنا
کشتی قهرمانی جهان| چراغ اول روشن شد؛ اطری با حضور در رده بندی سهمیه المپیک گرفت
فارس
کشتی آزاد قهرمانی جهان/شکست افضلی و برد مقتدرانه محبی
سایت جماران
کریمی تا فینال به دن کاکس نمی خورد/ قرعه سخت برای افضلی و محبی در 4 وزن دوم
ورزش 3
نفرات راه یافته به نیمه نهایی 2 وزن اول مشخص شدند + نتایج یک چهارم
سایت جماران
شانس اطری برای کسب مدال برنز و سهمیه المپیک
ایرنا
اخبار مرتبط
bltمهر نیوز : «تانک روس ها» به عنوان برترین کشتی گیر معرفی شد
bltتسنیم : یزدانی: شروع آسیب دیدگی ام در المپیک لندن در کشتی با حریف قرقیزستانی بود
bltخبرگزاری دانشجو : پیام کشتی گیر معروف آمریکایی به مردم ایران: برایتان دعای خیر می کنم
bltوانا نیوز : احسان پور: مدام فکر می کردم دست خالی برگردم چه می شود
bltجوان آنلاین : غصه بی توجهی ها توان کشتی گرفتن را از ما می گیرد
bltفارس : احسان پور: مدام فکر می کردم دست خالی برگردم چه می شود/ بابت خانه نشینی ام از کسی دلخور نیستم
bltایرنا : پاداش نفر سوم کشتی گیر آزاد جهان مشخص شد
bltتسنیم : امامی: باید طلا می گرفتم، خوشحالی ام از مدال برنز فقط یک لحظه بود/ هوای قزاق ها را داشتند
bltالف : رنگرز: حضور رسول خادم در اتحادیه جهانی سودی برای ما نداشت
bltتسنیم : راند سوم یزدانی- تیلور ماند برای توکیو/ از دعو ت نامه ویژه برای پلنگ ایرانی تا محبوبیت در میان مغرورترین های روس ها
bltمیزان : از عملکردم در مسابقات جهانی راضی نیستم/ حتی نفس کشیدن هم برایم دشوار شده بود
bltسایت جماران : هوای گرگ و میش کشتی آزاد ایران در نورسلطان
bltمشرق نیوز : کارنامه آزادکاران در نورسلطان
bltمردم نیوز : کارنامه آزادکاران در مسابقات جهانی
bltفانوس نیوز : احسان پور برنزی شد
bltایرنا : تیم کشتی آزاد ایران در پیکارهای جهانی چهارم شد
bltتابناک : به ادعای تایمزهندوستان: حسن یزدانی با مصدومیت و غیبت کشتی گیر هند، بدون فینال قهرمان جهان شد + عکس
bltنباپرس : کشتی آزاد قهرمانی جهان| ایران با یک طلا، یک نقره و 2 برنز چهارم شد
bltآفتاب : یزدانی: می خواهم با مدال طلا به ایران برگردم
bltاعتدال : طوفان حسن یزدانی در قهرمانی جهان
bltباشگاه خبرنگاران : کریمی مدال طلا را از دست داد
bltوانا نیوز : کشتی قهرمانی جهان| امامی چراغ اول را روشن کرد؛ مدال برنز بر گردن یونس
bltباشگاه خبرنگاران : شعبانی حذف شد/ چهارمین سهمیه المپیک پَرید
bltسایت جماران : ناکامی کریمی مقابل کشتی گیر آمریکایی در فینال/ یک نقره و برنز برای کشتی آزاد
bltتسنیم : گرایی: داور، کشتی را از دستم خارج کرد/ می توانستم حریف سوئدی را در یک دقیقه شکست دهم
bltورزش 3 : می توانستم حریف سوئدی را در یک دقیقه شکست دهم/ گرایی: داور، کشتی را از دستم خارج کرد
bltایرنا : شعبانی چهارمین حذفی ایران در اوزان المپیکی
bltایران آنلاین : گرایی در گفت وگو با : نگرفتن طلا برایم غیرقابل هضم بود
bltوانا نیوز : کشتی قهرمانی جهان| امامی از حضور در فینال بازماند
bltتسنیم : کشتی آزاد قهرمانی جهان| شکست محبی مقابل حریف اوکراینی
bltباشگاه خبرنگاران : برتری کریمی در دیدار نخست
bltباشگاه خبرنگاران : اطری با رسیدن به رده بندی سهیمه المپیک گرفت/ افضلی حذف شد
bltفارس : کشتی قهرمانی جهان| نفرات راه یافته به نیمه نهایی 4 وزن دوم مشخص شدند+نتایج یک چهارم
bltخبرگزاری ایلنا : امامی و کریمی امروز در مرحله نیمه نهایی به میدان می روند/یداله محبی به دنبال شانس مجدد
bltایسنا : امامی به یک چهارم نهایی رسید/ پیروزی ارزشمند محبی مقابل آمریکا
bltفارس : کشتی قهرمانی جهان| چراغ اول روشن شد؛ اطری با حضور در رده بندی سهمیه المپیک گرفت
bltسایت جماران : کشتی آزاد قهرمانی جهان/شکست افضلی و برد مقتدرانه محبی
bltورزش 3 : کریمی تا فینال به دن کاکس نمی خورد/ قرعه سخت برای افضلی و محبی در 4 وزن دوم
bltسایت جماران : نفرات راه یافته به نیمه نهایی 2 وزن اول مشخص شدند + نتایج یک چهارم
bltایرنا : شانس اطری برای کسب مدال برنز و سهمیه المپیک
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.