مخبر - 1399/09/02 - مادرم پیشنهاد داد با دختر آیت الله ازدواج کنم!

مادرم پیشنهاد داد با دختر آیت الله ازدواج کنم!
جلوه هایی از سیره آیت الله دکتر بهشتی در آیینه خاطرات زنده یاد حجت الاسلام دکتر جواد اژه ای 
مادرم پیشنهاد داد با دختر آیت الله ازدواج کنم!

وارث: در روزهایی که بر ما گذشت، روحانی اندیشمند و پرتلاش زنده یاد حجت الاسلام دکتر جواد اژه ای، روی از جهان برگرفت و رهسپار ابدیت گشت. هم از این روی و در نکوداشت شخصیت علمی و عملی آن بزرگ، شمه ای از خاطرات وی از فضای فرهنگی ایران در دهه های 40 و 50 و نیز یادمان هایی از سیره آیت الله دکتر بهشتی را برگزیده ایم که در پی می آید. روانش شاد.

در اولین دیدار با امام، محو ایشان شدم!

زنده یاد دکتر جواد اژه ای در زمره چهره هایی است که از بدو جوانی، در پی الگویی برای زیست صحیح بوده است. او در خاطرات خویش اذعان دارد که این سرمشق را از امام خمینی و شهید آیت الله دکتر بهشتی گرفته است: «الگوی من در رفتن به سمت طلبگی و ادامه این راه، حضرت امام بودند. من در سال اول دبیرستان بودم که آیت الله بروجردی فوت کردند. من مقلد آیت الله آقا سیدعبدالهادی شیرازی بودم. بعد تصمیم گرفتم بروم و همه مراجع را ببینم. در همین ایام حضرت امام از زندان آزاد شدند و به قم آمدند. من به منزل امام رفتم و دیدم که خانه و کوچه ایشان پر از جمعیت است و همان جا روی کفش های جلوی در نشستم و محو امام شدم. بعدها سعی کردم امام را الگوی خود قرار بدهم و هرکسی هم که از نجف می آید، درباره امام از او می پرسیدم و سعی می کردم همان رفتارها را تقلید کنم. پس از امام هم، الگوی من شهید بهشتی بودند. سعی می کردم با الگو گرفتن از این دو بزرگوار، راه صحیح را پیدا کنم و از انجمن حجتیه - که ما طعمه خوبی برای آن ها بودیم- فاصله بگیرم. در دوران دانش آموزی، یک سالی در جلسات شان شرکت کردم، ولی بعد دیدم بحث هایشان بی خود است!»

ازدواج با فرزند شهید بهشتی

آشنایی با شهید آیت الله بهشتی و ازدواج با فرزند او، فصلی مهم در زندگی دکتر جواد اژه ای است. چه اینکه این رویداد، وی را با دنیایی جذاب از اندیشه و سبک زندگی آشنا می کند. او بعدها در خاطرات خویش، چند و، چون این وصلت را به شرح ذیل روایت کرده است: «در سال 1346 در اصفهان، کانون علمی تربیتی ای به نام جهان اسلام تأسیس شد و من در زمره اولین کسانی بودم که به آن پیوستم. هزینه کانون توسط برخی تجار اصفهانی تأمین می شد ولی فعالیت های فرهنگی آن را من و دوستان عهده دار بودیم. این کانون کارش را در سال 1346 با سخنرانی مرحوم علامه جعفری شروع کرد. در این کانون بخش بانوان هم بود و صبح های جمعه بانو مجتهده امین، در آنجا برنامه ثابتی داشت و حدود 2 هزار نفر در آن شرکت می کردند. شهید آیت الله دکتر بهشتی هنگامی که از آلمان برگشتند، برای سخنرانی به این کانون آمدند و پس از آن، فعالیت های فرهنگی را با نظر ایشان ادامه دادیم. با بسته شدن حسینیه ارشاد در سال 1354 و ایجاد محدودیت توسط رژیم، فعالیت های فرهنگی ما هم محدود شد. شهید بهشتی به بنده پیشنهاد کردند برای ادامه فعالیت هایم، به مرکز اسلامی هامبورگ بروم. مادر بنده اجازه نمی دادند که من مجرد به این سفر بروم و پیشنهاد ازدواج با دختر آقای بهشتی را دادند. شهید بهشتی پسرخاله مادرم بودند و آشنایی با ایشان، از طریق خویشاوندی وجود داشت. در هر حال عقد انجام شد و با عیال به خارج رفتیم».

شهید بهشتی و ابداع راه های جدید برای جذب نسل جوان

همان گونه که اشارت رفت، رابطه نزدیک دکتر اژه ای با شهید بهشتی، او را با بسیاری از افکار نوین و کردارهای متفاوت آن متفکر والامقام، مأنوس ساخت. او شمه ای از این تفاوت ها را، این گونه در خاطرات خویش آورده است: «شهید بهشتی در فضای نهضت ملی و رویدادهای مربوط به آن فعال بودند، اما نسل جوان پس از 28 مرداد، به دلیل سابقه ای که از دوره رضاخان در ذهن داشت، با روحانیون ارتباط چندانی برقرار نمی کرد و هر کسی که چهار کلاس درس می خواند، رعایت آداب و شعائر دینی را برای خود کسر شأن می دانست!

روحانیون و طبقه تحصیلکرده از هم بسیار فاصله داشتند. اغلب روشنفکران هم به حزب توده تمایل داشتند. مبارزات مسلحانه مذهبی هم که در سال 1346 آغاز شد، بیشتر تحت تأثیر جریانات چپ بود. در چنین فضایی شهید بهشتی تلاش می کردند از طریق بحث با دانش آموزان دبیرستانی و طلبه ها به روشنگری بپردازند و در اثر تلاش امثال ایشان، به تدریج شبهات کمتر شد و روشنفکرها به این نتیجه رسیدند که دست کم بخشی از روحانیون، دارای افکار مترقی و پیشرو هستند و به خوبی قادرند پاسخ سؤالات آن ها را بدهند. ایشان تأکید زیادی روی یادگیری زبان و دروس علمی جدید، مخصوصاً ریاضی می کردند. معمولاً دانش آموزان، دبیران زبان انگلیسی، ریاضی و فیزیک را خیلی تحویل می گرفتند.

خود من موقعی که در سال 1343 برای خواندن دروس حوزوی به قم رفتم، همین که فهمیدند دروس جدید می خوانم، شهریه ام را قطع کردند! و گفتند نفوذی هستی! واقعاً دردآور بود. شهید بهشتی مدرسه دین و دانش را تأسیس کردند و خودشان هم انگلیسی تدریس می کردند. مدرسه حقانی هم بر اساس برنامه ریزی کاملاً حساب شده ای فعالیت می کرد. شهید بهشتی بر این باور بودند که دانش آموز و طلبه باید بتواند باورهای خود را درونی سازی کند که اگر چنین شد، دیگر ضرورتی ندارد به او بگویید این کار را بکن یا آن کار را نکن! یکی از کارهای جالبی که در این زمینه کرده بودند، این بود که مقداری پول را در محل خاصی گذاشته بودند تا اگر طلبه ای نیاز داشت، برود و بردارد!

وقتی از ایشان علت را پرسیدم، گفتند این ها شاید بعدها مرجع تقلید شوند و میلیون ها تومان پول مردم در اختیارشان قرار بگیرد، از حالا باید یاد بگیرند چه میزان را صرف زندگی خود و چقدر را صرف امور دیگران کنند. علاوه بر این شهید بهشتی، شهید باهنر، آقایان برقعی و گلزاده غفوری توانستند با ارتباط برقرار کردن با وزارت آموزش و پرورش وقت، این فرصت طلایی را فراهم کنند که از طریق کتاب های دینی مدارس، معارف صحیح و انسان ساز اسلامی را به گوش دانش آموزان برسانند. یک بار از ایشان پرسیدم چه می کنید که مطالب سانسور نشود؟ ایشان گفتند آقای باهنر و بقیه دوستان مطالب را می نویسند و نزد ما می آورند. حدود یک ماه آن ها را مطالعه و ایرادهایشان را پیدا می کنیم و برایشان پس می فرستیم و آن قدر این کار را تکرار می کنیم تا به آخر خرداد می رسیم و ساواک دیگر فرصت پیدا نمی کند ریز به ریز مطالب را بررسی کند!...

قابل ذکر است این کتب دینی یکی از مهم ترین منابع برای اصلاح دیدگاه نسل جوان بود و طرز فکر آن ها را به شکل ریشه ای تغییر داد. با این همه درباره این اقدام ارزشمند، سوءتعبیرهای زیادی می شد. در این باره خاطره ای به یادم آمد. در سال 1359 شهید باهنر به وین آمدند. منافقین جلوی سفارت ایران جمع شده بودند و فریاد می زدند «کتاب درسی بنویس شاهنشاهی!» ساواک تصور می کرد با همکاری شهید بهشتی و شهید باهنر با آموزش و پرورش رژیم شاه، اعتماد انقلابیون از آن ها سلب می شود، مخصوصاً که از ارتباط نزدیک شهید بهشتی با امام خبر داشتند، اما شهید بهشتی هرگز در راه انجام کارهای بزرگ از شماتت کسی واهمه به دل راه نمی دادند. این رویکرد پس از انقلاب و با فشارهای عجیب و غریب منافقین جلوه پررنگ تری پیدا کرد».

خصال فراموش نشدنی شهید بهشتی

همان گونه که اشارت رفت، زنده یاد دکتر اژه ای به شدت تحت تأثیر خصال و ویژگی های شهید آیت الله دکتر بهشتی بود. او در باره بارزترین این خصلت ها، چنین می گوید: «نظم و انصاف شهید بهشتی بسیار ستودنی بود. من از انصاف ایشان درس های فراوانی گرفته ام. انسان در حضور ایشان، احساس امنیت می کرد و از چیزی نمی ترسید. با رعایت چارچوب ها و مراعات آداب و ادب، می شد به راحتی از ایشان انتقاد کرد. شأن ایشان بسیار فراتر از این بود که از انتقاد ناراحت شوند. ما از شهید بهشتی نمی ترسیدیم.

خود ایشان هم همیشه می گفتند فقط باید از خدا ترسید! در قضاوت درباره دیگران، حتی دشمنان آشکارشان، هرگز توانایی ها و فضائل آن ها را نادیده نمی گرفتند و ذره ای از مسیر حق و حقیقت منحرف نمی شدند. حق را می گفتند، حتی درباره دشمنان قسم خورده. به همین دلیل فکر می کنم اگر زنده بودند، بسیاری از مشکلاتی که درگیرشان شده ایم، اساساً به وجود نمی آمدند. علاوه بر این، دقت شان به مسائل، چشمگیر بود. من و همسرم در اتریش، یک خانه 30، 40 متری داشتیم.

یک روز شهید بهشتی به دیدار ما آمدند و پرسیدند این خانه شما چند متر است؟ گفتم حدود 30، 40 متر! ایشان از این جواب من ناراحت شدند و به همسرم گفتند بلند شو برو یک متر بیاور! بعد هم از من خواستند کمک شان کنم که خانه را با نهایت دقت متر کنیم که شد 5/ 36 متر. بعد به من گفتند فاصله بین 30 تا 40 متر، 10 متر است! به این ترتیب سعی کردند عملاً به من بفهمانند که نباید وجبی حرف زد! متأسفانه جامعه ما پر از حرف ها و مخصوصاً وعده های وجبی است! شهید بهشتی در همه کارهایشان همین قدر دقیق بودند. هنگامی که به ایشان در مورد کاری گزارش می دادیم، دقیق از ما می پرسیدند مأخذ شما برای این ادعا یا آمار کجاست و تا مطمئن نمی شدند، چیزی را نمی پذیرفتند.

ایشان به قدری روی مسئله نظم و دقت حساس بودند که می گفتند اگر مثلاً 12 دقیقه منتظر کسی مانده اید، بگویید 12 دقیقه است که منتظر شما هستم، نگویید دو ساعت است که اینجا ایستاده ام یا نگویید صد بار است که این حرف را به شما زده ام، بگویید 10 بار یا هرچند بار که گفته اید. شهید بهشتی به زیبایی، نظافت و برازندگی هم، بسیار اهمیت می دادند و بین برازندگی با اسراف و تجمل، مرز مشخص و دقیقی قائل بودند. متأسفانه بعد از انقلاب، بعضی ها تفاوت بین این دو را درک نکردند. شهید بهشتی می گفتند ما نباید طوری عمل کنیم که مردم تفسیر غلطی از دین پیدا کنند و دچار تردید شوند که آیا دینداری این است؟ زندگی یک فرد مسلمان این است؟ برای همین بسیار دقیق و منضبط بودند و حساب همه چیز، از جمله دخل و خرج زندگی شان را دقیق داشتند».

مواجهه شهید بهشتی با شایعات دشمنان

فعال شدن گسترده ماشین ترور شخصیت و تخریب علیه شهید آیت الله بهشتی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی برخی گروهک ها، در زمره بارزترین سرفصل های زندگی اوست. دکتر جواد اژه ای به لحاظ قرابت با آن بزرگ، از این رویداد خاطراتی شنیدنی داشت: «علیه ایشان دروغ های فراوانی را شایع کرده بودند. یک شب من منتظر ایشان بودم تا بیایند و شام بخوریم. ایشان مقید بودند که حتماً 15 دقیقه مسواک بزنند. مشکل دندان داشتند و پزشک این توصیه را کرده بود.

من فکر کردم در فاصله ای که ایشان مسواک می زنند، بهترین فرصت است تا من حرف هایم را کامل به ایشان بزنم. به ایشان گفتم الان یک وضعیتی شده که قیمت خانه در میدان خراسان و قلهک و شهباز جنوبی (17 شهریور فعلی)، فرق زیادی با هم ندارد، چه بسا در آن منطقه فردی در خانه ای نشسته باشد که خانه فردی در قلهک خیلی بزرگ تر و گران تر باشد. شما بیایید برای اینکه به این غائله خاتمه بدهید، خانه تان را ببرید مرکز شهر و از شر این دروغ و تهمت ها خلاص شوید. ما واقعیت را می دانیم ولی مردم گاهی گول این تبلیغات را می خورند، این روزها همه دارند به کم پولی و ساده زیستی تظاهر و از این طریق مریدپروری می کنند... ایشان با حوصله مسواک زدنشان را تمام کردند. بعد مسواک را شستند و آن را به من نشان دادند و گفتند جوادآقا! به نظر شما این مسواک چقدر می ارزد؟

گفتم هیچ! مسواک مصرف شده را که کسی نمی خرد! ایشان گفتند دنیا در نظر من به اندازه همین مسواک هم نمی ارزد، مردم باید ما را همان گونه که هستیم ببینند، نه آن طور که دلشان می خواهد. من تحت هیچ شرایطی حاضر نیستم مردم را فریب بدهم. خانه من همین است. سوار ماشین ژیان هم نمی شوم و سوار اتومبیل پژو می شوم. این ماشین را هم از حقوق خود خریده ام. دلیل ندارد سوار اتومبیل نامطمئن و نامیزان بشوم... ایشان مقید بودند ذره ای عوام فریبی در رفتار و گفتارشان نباشد. زمانی که رئیس دیوان عالی کشور بودند، به ایشان گفتم فردی ادعا می کند شما در اذان تان أَشهَدُ آن عَلیاً وَلِی الله را نمی گویید، فردا او را وقت نماز می آورم تا نادرستی حرفش به او اثبات شود.

فردا همین کار را کردم و شهید بهشتی در اذان شان أَشهَدُ آن عَلیاً وَلِی الله را نگفتند! بعد که علت را پرسیدم، گفتند گفتن این عبارت مستحب است و برای دلخوشی کسی مستحبات را به جا نمی آورم! تا این حد از عوام فریبی و ریا بیزار بودند. ایشان همواره می گفتند یکی از مشکلات جامعه ما عوام زدگی و عوام فریبی است. نباید مردم را به دروغ دلخوش کنیم، چون بالاخره دست مان رو می شود... شهید بهشتی در مباحث فقهی و باورهای دینی، به شدت از عوام زدگی فاصله می گرفتند. به نظر من شهید بهشتی در تمام عمر مظلوم واقع شدند، زیرا ساختارشکن بودند، ضرورت ها را می شناختند و اگر به حقانیت موضوعی می رسیدند، برای نیل به مقصود از هیچ مانعی هراس نداشتند. ابداً تحت تأثیر کسی قرار نمی گرفتند و خوشایند و بدآیند دیگران تأثیری در اراده و تصمیم ایشان نداشت. ایشان خیلی زود انحراف را در افراد تشخیص می داد و نهایت سعی خود را می کرد که آن فرد را به راه درست برگرداند».

روزهای دشوارِ پس از شهید بهشتی

دکتر جواد اژه ای در بخش پی آمده خاطرات خویش، ضمن تشریح علل و زمینه های تخریب شخصیت شهید آیت الله بهشتی، به نکات جالبی در باب حالات خویش پس از شهادت آن بزرگ اشاره می کند: «علت اصلی تخریب شخصیت شهید بهشتی، این بود که خیلی ها مدعی قدرت بودند، اما قدرت نداشتند، در حالی که پس از امام، شهید بهشتی قدرتمندترین شخصیت کشور بودند. شهید بهشتی افراد مدعی و سهم خواه را پس می زدند و نمی پذیرفتند.

یکی از دلایل دشمنی با شهید بهشتی این بود که بعضی از افراد را به شورای مرکزی حزب دعوت نکرده بودند. بسیاری از افرادی که با نظام مخالفت می کنند به این دلیل است که فکر می کنند سهم شان را از انقلاب نگرفته اند. بعضی از شاگردان نزدیک امام صرفاً به دلیل اینکه امام جمعه نشدند، علم مخالفت برداشتند و بسیار بد عمل کردند. ما این افراد را در اوایل انقلاب، فقط به خاطر امام تحمل می کردیم! در این میان ناسزاها هم نصیب کسانی می شد که حقیقتاً در خط امام حرکت می کردند.

شهید بهشتی بیش از هر کس دیگری تحت فشار بودند. ایشان همیشه به من تذکر می دادند وقتی برخی دانشجویان یا دیگران از ایشان بدگویی می کنند، حق ندارم در مقابل اتهاماتی که می زنند، از ایشان دفاع کنم!...، چون دامادشان بودم و کسی باور نمی کرد دفاعم از ایشان به واسطه پیوند خویشاوندی نباشد. جالب است یک وقتی که می خواستم در مجلس رأی اعتماد بگیرم، آقای خلخالی به من انتقاد کرد وقتی در خارج بودم از شهید بهشتی آن طور که باید دفاع نکرده ام! اوایل که حزب جمهوری تشکیل شد، خیلی ها تصور کردند از این طریق به نان و نوایی می رسند ولی بعد که بنی صدر آمد به طرف او رفتند! این ها سعی می کردند مرا هم جذب تشکیلات شان کنند و از من می پرسیدند چه مشکلی با رئیس جمهور دارم؟

پاسخم این بود که در جلسات شورای انقلاب خودسری هایش را دیده ام و به او اعتماد ندارم... پس از شهادت شهید بهشتی، نقل قولی از آقای منتظری هست که آقای بهشتی قبل از شهادت نزدم آمد و به او گفتم چقدر این طرف و آن طرف آشوب به پا می کنی! بعد آقای منتظری گریه می کند و دیگر هیچ نمی گوید! آقای بهشتی جلوی در منزل که می رسند، به کسی که ایشان را بدرقه می کند می گویند مثل اینکه آقای منتظری خیلی خسته اند، مراقب ایشان باشید!...

یکی از طلبه ها می گفت قبل از شهادت دکتر بهشتی، در اصفهان در جلسه ای کسی که ادعای آیت اللهی هم داشت، به ایشان گفت بهشتی! می بینم در صحرای محشر که فرمان الهی صادر می شود، تو را به خاطر ظلم هایی که در این دنیا کرده ای به غل و زنجیر می کشند!... بعد از جلسه هم ذوق کنان گفته بود دیدید اشک بهشتی را درآوردم؟ شهید بهشتی از این بابت متأثر شده بودند که نکند کارهایی که برای رضای خدا انجام می دهیم، مستوجب این عذاب شده است و آن آقا در این فکر بود که اشک بهشتی را درآورده ام!

پس از شهادت ایشان، از خودم بدم می آمد! چون اغلب کسانی که برای گفتن تسلیت می آمدند، همان هایی بودند که به نحوی به ایشان ضربه زده بودند و دائم دعا می کردم پروردگارا! می دانم ایشان از این حالت من راضی نیست، این حالت اکراه را از من بگیر! درد اینجا بود که همه این ها دکتر بهشتی را می شناختند و می دانستند ایشان حتی حاضر نشدند اعلام کنند که رئیس شورای انقلاب هستند! همیشه می گفتند دبیر شورا هستم! بسیار قاطع و اصولی رفتار می کردند. ایشان می دانستند اگر مرحوم محمد منتظری را از حزب اخراج کنند چه پیامدهایی خواهد داشت، با این همه، چون پایبند اصولی بودند این کار را کردند! بعد هم دیدیم با اینکه محمد منتظری ذره ای از توهین به ایشان فروگذار نکرده بود، روزی که برگشت، شهید بهشتی با آغوش باز او را پذیرفتند»
منبع: مشرق 

منبع خبر : پایگاه وارث

محتوای این خبر به صورت خودکار از «پایگاه وارث» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
آیت الله بهشتی   زنده یاد  
اخبار مرتبط
ساخت مجموعه ورزشی «ضامن آهو» در آران و بیدگل
صدا و سیما
یادبودمجازی سینماگران برای کامبوزیا پرتوی/«کامبیزقصه گو» می شنوی؟
حزب الله نیوز
بازپخش برنامه خندوانه با حضور پرویز پورحسینی
صدا و سیما
چنگیز جلیلوند در قطعه هنرمندان آرام می گیرد
مردم سالاری
جزئیات مراسم تشییع زنده یاد «چنگیز جلیلوند»
افکار نیوز
مادرم گفت با دختر آیت الله ازدواج کنم!
رکنا نت
تسلیت وزارت ورزش و جوانان درپی درگذشت پیشکسوت تنیس روی میز
برنا نیوز
فراخوان خیریه زنده یاداحمدرضایی در طرح مائده
تابناک
حضور 6 فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»
خبرگزاری دانشجو
استاد صبور، مجری باسواد در شماره جدید ماهنامه سروش
خبرگزاری کتاب ایران
نام گذاری خیابان زنده یاد «محمدرضا حافظی»
آریا
«جمع آوری تصاویر شجریان خجالت آور است»
انصاف نیوز
نشست خبری جایزه ادبی جلال آل احمد برگزار می شود
شفاف نیوز
تهران قهرمان روئینگ شد
افکار نیوز
مشق عشق برای جابر رسانه ها / توزیع بسته های لوازم التحریر بین دانش آموزان منطقه محروم
فارس
گشایش نخستین مسیر صخره نوردی تویسرکان در کنار آبشار اللو
صدا و سیما
مدرسه ای در تبریز به همت خانواده پدر صنعت آذربایجان افتتاح شد
ایرنا
فراخوان طراحی بنای یادبود و آرامگاه زنده یاد سیامند رحمان
ایسنا
دربی، اشک همسر حجازی را هم درآورد+عکس
پارسینه
اهدای لوازم شخصی مرحوم رحمان به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک
میزان
اهدای لوازم شخصی سیامند رحمان به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک
تسنیم
نگاه و نگاهی به آینده
خبرگزاری کتاب ایران
گلایه ظریف از دروغگویی، تهمت و افترا+ صوت
پارسینه
گلایه ظریف از دروغگویی و تهمت +فیلم
مشرق نیوز
استاد زنگشاهی از سرمایه های فرهنگی سیستان وبلوچستان بود
ایرنا
به مناسبت دهمین سالروز در گذشت استاد سقائی: در سوگ عندلیب
یافته نیوز
شادروان سرحدی زاده مورد وثوق آیت الله بهشتی بود
خبرگزاری ایلنا
مولف «اهواز از دیدگاه مورخین» درگذشت
خبرگزاری کتاب ایران
پیام تسلیت دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان به مناسبت درگذشت زنده یاد سرحدی زاده
خبرگزاری ایلنا
نکوداشت زنده یاد یدالله طارمی درشب شعر «بهار نارنج» برگزار می شود
مهر نیوز
گنجینه زنده یاد داوود رشیدی در موزه سینما رونمایی شد
خبرگزاری موج
پژوهشکده دفاع مقدس نیروی هوایی ارتش به نام امیر «صدیق» نام گذاری شد
خبرگزاری دفاع مقدس
آشتیانی: در مورد کمپ حجازی فتح الله زاده را به مناظره زنده تلویزیونی دعوت می کنم
فارس
نقاط قوت امروز قوه قضائیه مرهون تدابیر شهید بهشتی است
خبرگزاری خانه ملت
سخنرانی رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه قضائیه
باشگاه خبرنگاران
ناگفته های دختر آیت الله بهشتی از پدرش
شریان
ربیعی: بیان آزاد عقاید برای شهید بهشتی یک سیاست قضایی بود
ایسنا
تجهیزات برای اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی تقویت می شوند
خبرآنلاین
برگزاری چهلمین روز درگذشت زنده یاد حسین کاظم پور اردبیلی؛ هشتم تیرماه
خبرگزاری شانا
چشم های همیشه روشن آسمانی
الف
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : ساخت مجموعه ورزشی «ضامن آهو» در آران و بیدگل
bltحزب الله نیوز : یادبودمجازی سینماگران برای کامبوزیا پرتوی/«کامبیزقصه گو» می شنوی؟
bltصدا و سیما : بازپخش برنامه خندوانه با حضور پرویز پورحسینی
bltمردم سالاری : چنگیز جلیلوند در قطعه هنرمندان آرام می گیرد
bltافکار نیوز : جزئیات مراسم تشییع زنده یاد «چنگیز جلیلوند»
bltرکنا نت : مادرم گفت با دختر آیت الله ازدواج کنم!
bltبرنا نیوز : تسلیت وزارت ورزش و جوانان درپی درگذشت پیشکسوت تنیس روی میز
bltتابناک : فراخوان خیریه زنده یاداحمدرضایی در طرح مائده
bltخبرگزاری دانشجو : حضور 6 فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»
bltخبرگزاری کتاب ایران : استاد صبور، مجری باسواد در شماره جدید ماهنامه سروش
bltآریا : نام گذاری خیابان زنده یاد «محمدرضا حافظی»
bltانصاف نیوز : «جمع آوری تصاویر شجریان خجالت آور است»
bltشفاف نیوز : نشست خبری جایزه ادبی جلال آل احمد برگزار می شود
bltافکار نیوز : تهران قهرمان روئینگ شد
bltفارس : مشق عشق برای جابر رسانه ها / توزیع بسته های لوازم التحریر بین دانش آموزان منطقه محروم
bltصدا و سیما : گشایش نخستین مسیر صخره نوردی تویسرکان در کنار آبشار اللو
bltایرنا : مدرسه ای در تبریز به همت خانواده پدر صنعت آذربایجان افتتاح شد
bltایسنا : فراخوان طراحی بنای یادبود و آرامگاه زنده یاد سیامند رحمان
bltپارسینه : دربی، اشک همسر حجازی را هم درآورد+عکس
bltمیزان : اهدای لوازم شخصی مرحوم رحمان به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک
bltتسنیم : اهدای لوازم شخصی سیامند رحمان به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک
bltخبرگزاری کتاب ایران : نگاه و نگاهی به آینده
bltپارسینه : گلایه ظریف از دروغگویی، تهمت و افترا+ صوت
bltمشرق نیوز : گلایه ظریف از دروغگویی و تهمت +فیلم
bltایرنا : استاد زنگشاهی از سرمایه های فرهنگی سیستان وبلوچستان بود
bltیافته نیوز : به مناسبت دهمین سالروز در گذشت استاد سقائی: در سوگ عندلیب
bltخبرگزاری ایلنا : شادروان سرحدی زاده مورد وثوق آیت الله بهشتی بود
bltخبرگزاری کتاب ایران : مولف «اهواز از دیدگاه مورخین» درگذشت
bltخبرگزاری ایلنا : پیام تسلیت دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان به مناسبت درگذشت زنده یاد سرحدی زاده
bltمهر نیوز : نکوداشت زنده یاد یدالله طارمی درشب شعر «بهار نارنج» برگزار می شود
bltخبرگزاری موج : گنجینه زنده یاد داوود رشیدی در موزه سینما رونمایی شد
bltخبرگزاری دفاع مقدس : پژوهشکده دفاع مقدس نیروی هوایی ارتش به نام امیر «صدیق» نام گذاری شد
bltفارس : آشتیانی: در مورد کمپ حجازی فتح الله زاده را به مناظره زنده تلویزیونی دعوت می کنم
bltخبرگزاری خانه ملت : نقاط قوت امروز قوه قضائیه مرهون تدابیر شهید بهشتی است
bltباشگاه خبرنگاران : سخنرانی رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با همایش سراسری قوه قضائیه
bltشریان : ناگفته های دختر آیت الله بهشتی از پدرش
bltایسنا : ربیعی: بیان آزاد عقاید برای شهید بهشتی یک سیاست قضایی بود
bltخبرآنلاین : تجهیزات برای اطفای حریق در عرصه های منابع طبیعی تقویت می شوند
bltخبرگزاری شانا : برگزاری چهلمین روز درگذشت زنده یاد حسین کاظم پور اردبیلی؛ هشتم تیرماه
bltالف : چشم های همیشه روشن آسمانی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.