مخبر - 1399/09/02 - افشاگری باراک اوباما!

افشاگری باراک اوباما!
زمانی که کنار دیوار غربی (مکان مقدس یهودیان در اورشلیم که در آن قسمت دعا می کنند) به طور خصوصی دعا می کردم، خطاب به خداوند گفتم: خداوندا از من و خانواده ام محافظت کن. گناهان مرا ببخش و مرا از غرور و ناامیدی نجات بده. با اینکه در آن لحظات فکر می کردم کسی اطرافم نیست، اما یک نفر کاغذی که دعایم را روی ...
افشاگری باراک اوباما!

انتشار نخستین جلد از خاطرات دوجلدی «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا با عنوان «سرزمین موعود» رکورد روز های ابتدایی فروش کتاب همسرش «میشل اوباما» را شکست و در میان پرفروش ترین کتاب های آمریکا قرار گرفت. آنچه تاکنون در این کتاب بیش از همه جلب توجه کرده نگاه و قضاوت اوباما نسبت به رهبران کشور هایی است که در دوره هشت ساله ریاست جمهوری با آن ها دیدار کرد.

اوباما در «سرزمین موعود»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه را به سردسته گروه مافیایی «تامانی ها» (گروهی که در اواخر قرن 18 در نیویورک فعالیت می کرد) تشبیه کرده و «نیکلا سارکوزی» رئیس جمهوری سابق فرانسه را «فردی علاقه مند به لفاظی و شعار های توخالی» معرفی کرده و درباره رهبران چین هم عقیده دارد که «آن ها عجله ای برای به دست گرفتن کنترل نظم جهانی ندارند».

اوباما همچنین درباره تزلزل هفته های ابتدایی خود برای حضور در جایگاه رئیس جمهوری آمریکا به عنوان یک رهبر جهانی، صراحتا می نویسد: «این پرسش مدتی در ذهنم بود که آیا واقعا آماده بودم که رهبری جهانی باشم؟ آیا من توانایی دیپلماتیک، دانش و قدرت لازم برای فرماندهی را داشتم؟».

در این بخش او به سفر خود به خاورمیانه در جریان کمپین انتخاباتی سال 2008 اشاره می کند و می نویسد: «زمانی که کنار دیوار غربی (مکان مقدس یهودیان در اورشلیم که در آن قسمت دعا می کنند) به طور خصوصی دعا می کردم، خطاب به خداوند گفتم: خداوندا از من و خانواده ام محافظت کن. گناهان مرا ببخش و مرا از غرور و ناامیدی نجات بده. با اینکه در آن لحظات فکر می کردم کسی اطرافم نیست، اما یک نفر کاغذی که دعایم را روی آن نوشته بودم از دستم کشید و فردای آن روز متن این برگه در رسانه های اسرائیل منتشر شد. آن ها عباراتی برای لحظات خصوصی من و خدا بودند، اما دیگر به موضوعی جهانی تبدیل شده بود. از همان زمان دقیق تر متوجه شدم که هیچ عمل و فکر شخصی نمی توانم داشته باشم و هر اقدامم می تواند به یک خبر جهانی تبدیل شود».

رهبر یک باند مافیایی
اوباما امید زیادی به بهبود رابطه با روسیه داشت و تصور می کرد احیای مجدد رابطه با مسکو که «هیلاری کلینتون» و «سرگئی لاوروف» وزرای خارجه وقت آمریکا و روسیه کلید آن را فشار دادند، می تواند تحولی چشمگیر در رابطه دو کشور ایجاد کند. اما اوباما در کتابش اعتراف می کند که «مدتی کوتاه پس از آنکه برای احیای روابط با «دیمیتری مدودف» رئیس جمهوری روسیه مذاکره کردیم، متوجه شدیم که ولادیمیر پوتین قدرت اصلی کرملین موافق چنین کاری نیست و در مسیر بهبود رابطه مانع تراشی می کند».

پیش از این خوش بینی های اوباما، «بیل برنز» یکی از متخصصان ارشد روسیه در وزارت خارجه هشدار داده بود که «موضوع به این سادگی نیست و پوتین حتما حرف هایی برای گفتن درباره رابطه با آمریکا دارد». اوباما در ادامه می نویسد: «برنز شوخی نکرده بود. پوتین از بی عدالتی، خیانت و رنجی که از سوی آمریکا علیه مردم روسیه اعمال شده سخن گفت. پوتین گفت که به «جورج بوش» رئیس جمهوری سابق آمریکا برای همکاری پیشنهاد هایی داده و گام هایی برای بهبود رابطه برداشته بود. به گفته او، به اشتراک گذاری اطلاعات درباره القاعده و رسیدگی به ماجرای «صدام حسین» دیکتاتور عراق و جایی که آمریکایی ها پیدایش کردند، کمک های مهم روسیه به آمریکا بود. پوتین معترض بود که بوش به جای توجه به هشدار های او به عراق حمله کرده و کل خاورمیانه را بی ثبات کرده است. سپس رهبر واقعی روسیه اظهارات خود را به سمت تجاوز ناتو به حوزه نفوذ روسیه و ترویج دموکراسی معطوف کرد. تمام این مسائل و چالش ها با گذشت بیش از یک دهه از آن، همچنان سر جای خود باقی هستند».

رئیس جمهوری سابق آمریکا می نویسد وقتی بعد ها «دیوید اکسلرود» دستیارش نظرش را درباره پوتین پرسیده، این گونه پاسخ داده است: «او را به طرز عجیبی آشنا یافتم. فردی که فکر می کند با داشتن سلاح هسته ای و حق وتوی شورای امنیت دیگر همه کاره است. پوتین مردانی را جلوی چشمم می آورد که دهه ها پیش یک گروه مافیایی کوچک یا یک محله را اداره می کردند. شخصیت های سختگیر و نچسبی که می دانستند چه می دانند و تمام دانسته های شان در حد همان تجربه های کوچک و محدودشان می ماند. رشوه خواری، تخریب، کلاهبرداری و خشونت از نگاه چنین افرادی ابزار قانونی کار آن ها به شمار می آید. در یک کلام، شما نمی توانید به چنین افرادی اعتماد کنید».

ظهور راست گرایی افراطی
اوباما در مورد «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری و قدرت اول ترکیه و برخی رهبران اروپای شرقی مانند «واتسلاو کلاوس» رئیس جمهوری وقت جمهوری چک هم مشاهدات مشابهی را ارائه می دهد و تأکید می کند «تعهد آن ها مانند هر قدرت راست گرای افراطی به دموکراسی بسیار ضعیف است. اردوغان رفتاری صمیمی دارد و به طور کلی پاسخ گوی درخواست های من بود. اما هر وقت به صحبت های او گوش می دادم، این تصور را در من ایجاد می کرد که تعهد او به دموکراسی و حاکمیت قانون ممکن است تنها تا زمانی تداوم داشته باشد که تهدیدی علیه جایگاه و قدرتش ایجاد نکند».

افشاگری باراک اوباما!

اوباما درباره مرکل می نویسد: مرکل رهبری باثبات، صادق، از نظر فکری و از نظر ذاتی مهربان است. به نظرم محافظه کاری بیش از اندازه او به این دلیل است که خود را درگیر نزاع های سیاسی درون آلمان نکند

در مورد کلاوس، اوباما می نویسد: «این نگرانی را داشتم که رهبر چک ممکن است منادی ظهور راست افراطی در سراسر اروپا باشد. زمینه آن هم وجود داشت: ایجاد بحران اقتصادی در سال های 2008-2009 که باعث افزایش احساسات ناسیونالیستی، مخالفت گسترده با مهاجران و بدبینی نسبت به اتحادیه اروپا شده بود».

اوباما با بهره گیری از اولین تجربیات خود در سیاست هایی که منجر به ایجاد شکاف در شهر شیکاگو در دوران سکونتش در این شهر شد، نوشت «موج امیدوارکننده دموکراتیک سازی، آزادسازی و هم گرایی که پس از پایان جنگ سرد جهان را امیدوار کرده بود کم کم در حال عقب نشینی است. در حقیقت، آنچه قابل توجه بود این بود که دیدگاه های کلاوس و اردوغان برای من بسیار آشنا بود. چراکه در سنا هم بسیاری از سناتور های جمهوری خواه همین گونه فکر می کردند. همان طور که می توانستم به راحتی اردوغان را در جایگاه یک فرد مستبد در جایی نه چندان مهم مانند شورای شهر شیکاگو تصور کنم. نمی دانستم که آشنایی با افکار این افراد برای من نکته مثبتی محسوب می شود یا نه».

تمجید از مرکل
پس از بحران بدهی یونان در سال 2011، اوباما به متحدان اروپایی نیز بی اعتماد می شود. او می نویسد: «ما توانایی این را نداشتیم که در تمام این تحولات صرفا یک ناظر منفعل باشیم. فشار به کشور های اروپایی از جمله آلمان و فرانسه که تراز مالی قوی تری داشتند برای اتخاذ سیاست های محرک به جایی نرسید». اما این باعث نمی شود که اوباما «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان را مورد تحسین قرار ندهد. «مرکل رهبری باثبات، صادق، از نظر فکری و از نظر ذاتی مهربان است. به نظرم محافظه کاری بیش از اندازه او به این دلیل است که خود را درگیر نزاع های سیاسی درون آلمان نکند».

اوباما در مورد رئیس جمهوری فرانسه، دومین کشور قدرتمند اروپایی و یکی دیگر از رهبران راست میانه، دیدگاهی کاملا متفاوت دارد و می نویسد: رئیس جمهور فرانسه بار ها اثبات کرد که فردی کاملا غیرقابل اعتماد است. سارکوزی بار ها به من گفت باراک نگران نباش من روی این موضوع با آنگلا مرکل صحبت می کنم و حلش خواهم کرد. اما تا آنجا که من می توانستم بگویم، سارکوزی حتی به اندازه کافی فردی سازمان یافته نبود که بتواند برنامه مشخصی برای فرانسه ارائه دهد، چه برسد برای کل اروپا».

اوباما همچنین در بخش هایی به طور مفصل به مشکلات چندجانبه خود در فشار بر چینی ها برای جلوگیری از تقلب و دزدی در تجارت، پایین نگه داشتن ارزش یوان چین و دیدگاه های متفاوت درباره آمادگی آن ها برای رهبری جهان می پردازد. اوباما می نویسد: «اگر یک کشور باشد که توانایی های ایالات متحده در صحنه جهانی را به چالش بکشد، قطعا آن کشور چین است. با این حال در زمان حضور هیئت چینی در نشست گروه 20، متقاعد شدم که چالش آفرینی جدی چین برای آمریکا اکنون نیست و شاید ده ها سال دیگر این اتفاق رخ دهد و اگر چنین اتفاقی بیفتد به احتمال زیاد در نتیجه اشتباهات استراتژیک آمریکا خواهد بود».

اوباما نتیجه گیری می کند که «با وجود تمام این چالش ها، آنچه در هر نشست بین المللی که به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده حضور داشتم، رخ می داد این بود که همه با وجود اعتراضی که نسبت به نقش آمریکا در جهان داشتند از ما می خواستند تا برای ازهم نپاشیدن وضعیت و حفظ نظم موجود اقدام کنیم و در این مورد به آمریکا اعتماد داشتند.

اما در غیر این صورت، تعداد کمی از ملت ها احساس وظیفه می کردند، اما تنها در چارچوب منافع محدود خود عمل می کردند و آن ها که در تعهد اساسی آمریکا به اصول یک سیستم لیبرال و مبتنی بر بازار - آزادی فردی، حاکمیت قانون، اجرای شدید حقوق مالکیت و داوری بی طرفانه اختلافات، به علاوه سطح پایه ای از مسئولیت و صلاحیت دولت - با ما مشترک اند هم فاقد توان اقتصادی، سیاسی و حتی دیپلماتیک برای ترویج این اصول در مقیاس جهانی هستند».

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
کاغذی   اورشلیم   باراک اوباما   یهودیان   گناهان  
اخبار مرتبط
دولت های دموکرات متخصص کمک به ایران برای عبور از بحران ها هستند / به لطف ترامپ، اعراب و اسرائیل می توانند جلوی بهبود رابطه امریکا با ایران را بگیرند / توافق بزرگ تهران و واشنگتن، اعراب را به آغوش چین می فرستد
انتخاب
شکاف در آمریکا بسیار بیشتر شده است
آریا
اوباما: پیروزی بایدن، شروع ترمیم زخم های مانده از دولت ترامپ است
خبرآنلاین
جنجالی که احمدی نژاد و اوباما درباره کرونا به راه انداختند
اقتصاد نیوز
بایدن رئیس دفتر کاخ سفید را مشخص کرد
تیک نیوز
برجام قربانی رویکرد تلافی جویانه ترامپ علیه دموکراتها
ساعت 24
حمله به یک کنیسه یهودیان در وین اتریش
شیعه نیوز
چندین کشته و زخمی در حمله مسلحانه در پایتخت اتریش
دیپلماسی ایرانی
حرکت خاص اوباما در زمین بسکتبال!+ فیلم
دنیای اقتصاد
اوباما: ترامپ پاندمی کرونا و ریاست جمهوری را جدی نگرفت!
ایران آنلاین
تبریک ظریف بمناسبت سال نوی یهودیان
آریا
آفتاب یزد: گشتیم اما طرح گشایش اقتصادی را نیافتیم
مشرق نیوز
افشاگری های تازه وکیل پیشین ترامپ درباره موکلش
ایرنا
باراک اوباما، با ما یا آنها؟
مشرق نیوز
رعایت دستورالعمل های بهداشتی به عنوان حق الناس در عزاداری محرم
ایسنا
انصارالله:امارات میلیون ها یمنی را آواره کرده و برای یهودیان کنیسه می سازد
شهدای ایران
«من» و «تو» فقط با صداقت «ما» می شود
جوان آنلاین
آیا رمی جمرات و سنگ زدن به یک دیوار در اعمال حج، کاری عاقلانه است؟
پایگاه وارث
ترامپ خطاب به اوباما: خیانت،خیانت،این خیانت است!
نسیم
تغییر زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت / 8 حوزه امتحانی از لیست محل ارزیابی حذف شدند
خبرگزاری دانشجو
پیام اوباما و همسرش در حمایت از اعتراضات در آمریکا
باشگاه خبرنگاران
فلسطینی ها نباید تاوان جنایات کشورهای غربی را بپردازند
راه دانا
ظریف خطاب به کشور های غربی: فلسطینی ها نباید تاوان جنایات شما را بپردازند
انتخاب
ظریف خطاب به کشورهای غربی: فلسطینی ها نباید تاوان جنایات شما را بپردازند
تسنیم
بایدن تمایلی به علنی کردن اختلافات آمریکا و اسرائیل ندارد
بلاغ مازندران
جدیدترین قیمت سکه، ارز و طلا در بازار
اعتدال
فیلم| اظهارات خوفناک یک خاخام اسرائیلی
جام نیوز
فیلم| وقتی کشتن زنان و کودکان برای یهودیان مجاز است!
خبرگزاری دانشجو
جنگ کرونا در " بنی براک" و آینده دولت نتانیاهو
بولتن نیوز
درس بزرگ علی کریمی به سلبریتی های کاغذی در بحبوحه روز های کرونایی
روز نو
ماه رجب، ماه آمرزش و رفع گناهان است / همدلی و یاری رساندن به دیگران را فراموش نکنیم
خبرگزاری حوزه
چرا داعش علیه یهودیان اعلان جنگ کرده است؟
آریا
سی ان ان ترور سردار سلیمانی را به انتخابات 2020 آمریکا گره زد
صبا ایران
آقای ترامپ، یهودیان ایران به ایرانی بودن خود افتخار می کنند
مثلث
برخی شرکت های بنیاد مستضعفان کاغذی هستند/ فتاح: 670 میلیارد تومان مالیات دادیم
تسنیم
ببر کاغذی FATF به روایت آمار
عصر هامون
شرمن: ترامپ به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد
خبرگزاری دانشجو
به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد
خبرگزاری دانشجو
طعنه شرمن به ترامپ؛ به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد
فارس
کدام گناه ذهن است که خداوند نخواهد بخشید؟
شبکه الکوثر
اخبار مرتبط
bltانتخاب : دولت های دموکرات متخصص کمک به ایران برای عبور از بحران ها هستند / به لطف ترامپ، اعراب و اسرائیل می توانند جلوی بهبود رابطه امریکا با ایران را بگیرند / توافق بزرگ تهران و واشنگتن، اعراب را به آغوش چین می فرستد
bltآریا : شکاف در آمریکا بسیار بیشتر شده است
bltخبرآنلاین : اوباما: پیروزی بایدن، شروع ترمیم زخم های مانده از دولت ترامپ است
bltاقتصاد نیوز : جنجالی که احمدی نژاد و اوباما درباره کرونا به راه انداختند
bltتیک نیوز : بایدن رئیس دفتر کاخ سفید را مشخص کرد
bltساعت 24 : برجام قربانی رویکرد تلافی جویانه ترامپ علیه دموکراتها
bltشیعه نیوز : حمله به یک کنیسه یهودیان در وین اتریش
bltدیپلماسی ایرانی : چندین کشته و زخمی در حمله مسلحانه در پایتخت اتریش
bltدنیای اقتصاد : حرکت خاص اوباما در زمین بسکتبال!+ فیلم
bltایران آنلاین : اوباما: ترامپ پاندمی کرونا و ریاست جمهوری را جدی نگرفت!
bltآریا : تبریک ظریف بمناسبت سال نوی یهودیان
bltمشرق نیوز : آفتاب یزد: گشتیم اما طرح گشایش اقتصادی را نیافتیم
bltایرنا : افشاگری های تازه وکیل پیشین ترامپ درباره موکلش
bltمشرق نیوز : باراک اوباما، با ما یا آنها؟
bltایسنا : رعایت دستورالعمل های بهداشتی به عنوان حق الناس در عزاداری محرم
bltشهدای ایران : انصارالله:امارات میلیون ها یمنی را آواره کرده و برای یهودیان کنیسه می سازد
bltجوان آنلاین : «من» و «تو» فقط با صداقت «ما» می شود
bltپایگاه وارث : آیا رمی جمرات و سنگ زدن به یک دیوار در اعمال حج، کاری عاقلانه است؟
bltنسیم : ترامپ خطاب به اوباما: خیانت،خیانت،این خیانت است!
bltخبرگزاری دانشجو : تغییر زمان برگزاری آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت / 8 حوزه امتحانی از لیست محل ارزیابی حذف شدند
bltباشگاه خبرنگاران : پیام اوباما و همسرش در حمایت از اعتراضات در آمریکا
bltراه دانا : فلسطینی ها نباید تاوان جنایات کشورهای غربی را بپردازند
bltانتخاب : ظریف خطاب به کشور های غربی: فلسطینی ها نباید تاوان جنایات شما را بپردازند
bltتسنیم : ظریف خطاب به کشورهای غربی: فلسطینی ها نباید تاوان جنایات شما را بپردازند
bltبلاغ مازندران : بایدن تمایلی به علنی کردن اختلافات آمریکا و اسرائیل ندارد
bltاعتدال : جدیدترین قیمت سکه، ارز و طلا در بازار
bltجام نیوز : فیلم| اظهارات خوفناک یک خاخام اسرائیلی
bltخبرگزاری دانشجو : فیلم| وقتی کشتن زنان و کودکان برای یهودیان مجاز است!
bltبولتن نیوز : جنگ کرونا در " بنی براک" و آینده دولت نتانیاهو
bltروز نو : درس بزرگ علی کریمی به سلبریتی های کاغذی در بحبوحه روز های کرونایی
bltخبرگزاری حوزه : ماه رجب، ماه آمرزش و رفع گناهان است / همدلی و یاری رساندن به دیگران را فراموش نکنیم
bltآریا : چرا داعش علیه یهودیان اعلان جنگ کرده است؟
bltصبا ایران : سی ان ان ترور سردار سلیمانی را به انتخابات 2020 آمریکا گره زد
bltمثلث : آقای ترامپ، یهودیان ایران به ایرانی بودن خود افتخار می کنند
bltتسنیم : برخی شرکت های بنیاد مستضعفان کاغذی هستند/ فتاح: 670 میلیارد تومان مالیات دادیم
bltعصر هامون : ببر کاغذی FATF به روایت آمار
bltخبرگزاری دانشجو : شرمن: ترامپ به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد
bltخبرگزاری دانشجو : به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد
bltفارس : طعنه شرمن به ترامپ؛ به جای حمایت از سربازانمان از عربستان حمایت کرد
bltشبکه الکوثر : کدام گناه ذهن است که خداوند نخواهد بخشید؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.