مخبر - 1399/09/02 - جدال نفس گیر در بورس تهران

جدال نفس گیر در بورس تهران
در فرابورس نیز جمع معاملات خرد در تابلو های اصلی و پایه به حدود 4596 میلیارد تومان رسید که هر دو این مقادیر نسبت به روز های گذشته روندی رو به رشد را نشان می دهند. به هر روی آنچه که سبب شده تا در روز های اخیر بازار سرمایه با موج جدیدی از تقاضا مواجه شود نکات متعددی است که پاره ای از آن ها در ادامه ...
جدال نفس گیر در بورس تهران

هفتمین صعود متوالی شاخص بورس نیز ثبت شد و در اولین روز از ثلث سوم سال، نماگر سهام با رشد 6. 1 درصدی به محدوده یک میلیون و 366 هزار واحدی صعود کرد. در این میان تقابل سنگین میان خریداران و فروشندگان، ارزش معاملات خرد این بازار را به اوج سه ماهه رساند. در وضعیت فعلی علاوه بر جذابیت قیمت ها، بهبود عملکرد بازار های جهانی به عنوان محرک جدی شرکت ها مطرح است.

ضمن اینکه در هفته جاری گزارش عملکرد ماهانه از حیث دریافت اطلاعات جدید در سطح کنونی ارز حائز اهمیت خواهد بود. نخستین روز کاری آذرماه با رشد 6/ 1 درصدی شاخص کل بورس تهران دنبال شد تا برای هفتمین روز متوالی به لطف بهروزی بازار های جهانی و افت سنگینی که سهام در ماه های اخیر شاهد آن بود، عملکردی مثبت را در تمامی نماگر های خود به ثبت برساند.

با این حال رشد شاخص کل این بازار تا سطح یک میلیون و 366 هزار واحد در حالی روی داده که تقابل شدید میان خریداران و فروشندگان سهام ارزش دادوستد ها را به اوج سه ماهه رساند. در عین حال شاهد سبک شدن صف های خرید و فروش در کلیت بازار بودیم که نوید جایگزینی منطق با هیجان را می داد.

به این ترتیب در حالی که بسیاری از نماد های بازار در روز های گذشته درگیر صف های فروش یا خرید بودند و در این میان همین صفوف سبب می شد تا نوعی از هیجان را در جریان معاملات بازار سهام شاهد باشیم، در خلال معاملات روز شنبه شاهد آن بودیم که بسیاری از این صف ها در ساعت نخست معاملات کم کم برچیده شد و حجم نامتناسب سفارش ها با عرضه ها و تقاضا ها در طرف مقابل به سطح مطلوب رسید. نتیجه این امر رشد 6/ 1 درصدی میانگین ارزش شرکت های بورسی بود که شاخص کل این بازار را 21 هزار و 235 واحد افزایش داد حاصل آن ورود نماگر اصلی بازار سهام به کانال یک میلیون و 366 هزار واحدی بود.

ارزش معاملات سهام در اوج سه ماهه

با نگاهی به جریان معاملات روز گذشته و آنچه که در یک هفته اخیر روی داد، بیراه نیست اگر بگوییم که حالا و پس از یک دوره تقریبا 4 ماهه طولانی از ریزش قیمت ها، رشد اخیر سبب شده تا دوباره موجی از امید به جریان معاملات بازار سهام بازگردد. دقیقا به همین دلیل بوده که در طول 7روز معاملاتی اخیر هیچ روز منفی در جریان عملکرد بورس به ثبت نرسیده است. فرابورس نیز در طول همین مدت همانند بورس روندی رو به جلو را شاهد بوده و اگرچه به دلیل وجود نماد های بازار پایه در بعضی روز ها کمتر از بورس پیروی کرده با این حال به طور کلی هفته پایانی آبان ماه روندی رو به جلو را ثبت کرده است. خروجی چنین تغییراتی سبب شده تا در روز گذشته شاهد افزایش ارزش معاملات به حدود 17 هزار و 146 میلیارد تومان باشیم که بیشترین میزان از 10 شهریورماه بوده است.

در فرابورس نیز جمع معاملات خرد در تابلو های اصلی و پایه به حدود 4596 میلیارد تومان رسید که هر دو این مقادیر نسبت به روز های گذشته روندی رو به رشد را نشان می دهند. به هر روی آنچه که سبب شده تا در روز های اخیر بازار سرمایه با موج جدیدی از تقاضا مواجه شود نکات متعددی است که پاره ای از آن ها در ادامه توضیح داده خواهد شد.

نقش دلار در تغییرات

اگر بخواهیم مهم ترین عامل از میان عوامل رشد اخیر را به اختصار بیان کنیم بدون شک نقش دلار در شروع زوال روند نزولی چهار ماه اخیر قابل توجه است. بازار سرمایه که پس از شروع ریزش قیمت ها در دهه سوم مرداد در حالی حدود 900 هزار واحد از ارتفاع خود را از دست داد که در طول همین مدت قیمت دلار طی یک رشد تند و تیز تا حدود 32 هزار تومان افزایش یافت.

این وضعیت سبب شد تا افت ارزش دلاری سهام مورد معامله در کشور نسبت به کاهش ریالی آن افزایش بیشتری را شاهد باشد که برآیند آن به جذابیت سهام شرکت ها، مخصوصا آن ها که درآمد دلاری کسب می کنند، انجامید. اینکه این جذابیت تا چه حد ناشی از خوشبینی بازار به صحت P/ E آینده نگر حدود 10 واحد است و آیا این خوشبینی با توجه به مختصات اقتصاد ایران صحت دارد یا خیر، در این گزارش محل بحث نیست با این حال آنچه که واضح است این است که بازار فعلا با همین تحلیل قصد خرید میزان بیشتری از سهام را دارد. از لحاظ رفتاری نیز کاملا طبیعی است که پس از یک دوره طولانی اعمال فشار از جانب فروشندگان حالا گوی و میدان پس از چهارماه به دست خریداران بیفتد تا زور آزمایی عرضه و تقاضا به سبزپوشی تابلو های معاملاتی در بورس و فرابورس منتهی شود.

بال جهانی صعود سهام

اما در کنار عامل داخلی دلار این روز ها قیمت های جهانی هم توانسته اند تاثیری قابل توجه بر عملکرد پیش روی شرکت ها بگذارند. در روز های گذشته ضعف دلار در کنار احتمال افزایش تقاضا در بازار های جهانی که خود ناشی از افزایش خوشبینی ها به مهار کرونا است، سبب شده تا قیمت در بسیاری از کالا های اساسی مانند فلزات اساسی و رنگین و محصولات پتروشیمی افزایش یابد.

این متغیر در صورتی که شاهد افت مقداری فروش (این احتمال قوی نیست) در شرکت های دلاری بازار سهام نباشیم به افزایش درآمد زایی شرکت می انجامد. به نظر می رسد دلیل اصلی اقبال فعالان حقوقی بازار سهام نسبت به بسیاری از نماد ها در روز های اخیر نیز از این مساله سرچشمه گرفته که وقوع کرونا، سیاست های پولی انبساطی و تغییری که انتظار می رود از اواسط سال آتی میلادی در سطح تقاضای جهانی شاهد باشیم، بر جذابیت شرکت ها در شرایط فعلی افزوده است.

بورسی ها زیر ذره بین کدال

عامل دیگری که در روز های اخیر سبب شده تا بازار در هفته اخیر با روی خوش به استقبال آذر ماه برود، امید به گزارش های خوب ماهانه است که توانسته کف تحلیل امنی را برای بسیاری از نماد های بازار سرمایه ایجاد کند. اگرچه این عامل از سرمایه گذاری به سرمایه گذار دیگر متفاوت است با این حال نبود تغییری که بتوان آن را در جریان فعالیت شرکت ها معنادار تلقی کرد در کنار تقلیل انتظارات تورمی ناشی از کاهش ریسک های سیستماتیک مشرف بر اقتصاد ایران، می تواند بازار را برای تداوم روند صعودی در روز های پیش رو آماده کند.

اگرچه تا لحظه نگارش این گزارش تعداد اندکی از نماد ها عملکرد ماهانه خود را روی تارنمای کدال منتشر کرده اند با این حال در همین تعداد اندک نیز نحوه عملکرد شرکت ها به طور کلی بد نبوده است. از شرکت هایی نظیر «غزر» و «سقاین» که ارزش ریالی فروش افزایشی قابل توجه داشته و نماد هایی نظیر «دسبحا» که ماهیت سرمایه گذاری دارند و نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی های بالایی ندارند.

از چاله دلار به چاه «خودرو»

روز گذشته اگرچه تعداد صف های خرید و فروش همچنان قابل توجه بود با این حال وزن آن ها نسبت به کل نماد های موجود در بازار کاهش بیشتری داشت. همین امر سبب شد تا نسبت به روز های قبل بازار متعادل تری را نظاره گر باشیم.

بر این اساس طی روز شنبه از میان 337 نماد معامله شده در بورس تهران 3/ 16 درصد نماد های بازار شاهد تشکیل صف خرید بودند. ارزش این صفوف خرید جمعا حدود 944 میلیارد تومان بود. در مقابل این میزان تقاضای اشباع شده، اما صف فروش های 1121 میلیارد تومانی وجود داشت که این میزان در 37 درصد از کل نماد های معامله شده در این روز تقسیم شده بود. در این میان نکته ای که بسیار خودنمایی می کرد ارزش 185 میلیارد تومانی صف فروش در نماد «خودرو» بود که توانست از لحاظ روانی جریان حاکم بر بازار سهام را در روز گذشته دستخوش تغییر کند.

در حالی که این نماد نه از لحاظ عملکرد مالی وضعیت مطلوبی دارد و نه اصلا در چندسال گذشته توانسته حتی یک بار در مجمع سودی درخور میان سهامداران تقسیم کند، مشخص نیست که چرا برخی تریبون دار های بازار سهام سعی در القای لیدری این نماد در بازار را دارند و تا این حد به عرضه و تقاضای سفته بازی در آن وزن می دهند. تمامی این رویداد ها در حالی رخ داده که در وضعیت کنونی بازار از نماد های دارای پشتوانه بنیادی خالی نشده است.

به رغم آنکه درخصوص وقوع این پدیده و سابقه تاریخی آن نظرات و دلایل گوناگونی وجود دارد، با این حال آنچه که مسلم است این است که پرطرفدار یا همه گیر شدن یک پدیده به هیچ روی دلیلی بر منطقی بودن آن نیست. اینکه بازار تا کی باید چوب این کژتابی ها را بخورد موضوعی است که حداقل تاکنون آینده روشنی برای آن ترسیم نشده، اما سرانجامش هرچه که باشد حکایت از سایه سنگین رفتار توده وار در نماد «خودرو» و خطرات بالقوه ای دارد که در روز های پیش رو می تواند روند نوپای صعودی بورس را تهدید کند.

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
فرابورس   بازار سرمایه   بورس تهران  
اخبار مرتبط
بررسی آخرین تحولات بازار سرمایه
صدا و سیما
«سهم آشنا»؛ بازارگردان اختصاصی نمادهای بزرگ بازار سرمایه
خبرآنلاین
سرمایه گذاری در بازار سرمایه ارزنده است/ ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان بورسی
باشگاه خبرنگاران
خبر جدید از عرضه اولیه غکورش
تابش کوثر
پیش بینی 6 تحلیل گر از وضعیت بورس تهران در29 شهریور99؛ خیز شاخص برای گذر از مرز 1میلیون و750 هزار واحد+جدول
اقتصاد نیوز
تبخیر 131 میلیارد دلار از ارزش بورس تهران
بهار نیوز
عرضه اولیه دو شرکت جدید در بورس و فرابورس
بهار نیوز
جزییات تازه از ورود استارتاپ ها به بورس
ایرنا
شرکت های عضو اتاق بازرگانی از پنجره واحد به بورس می آیند/دارایی های ضروری را برای ورود به بورس نفروشید
فارس
تسریع در روند عرضه های اولیه
ایرنا
بورس و فرابورس نزولی شد
خرداد نیوز
عرضه سهام بانک ها با 20 درصد تخفیف از 14 تا 31 اردیبهشت
تابش کوثر
لحظه به لحظه با بزرگترین عرضه تاریخ بورس تهران
اقتصاد نیوز
تاکید دوباره وزیر اقتصاد بر تداوم عرضه های اولیه
مهر نیوز
بورس تهران همچنان بر مدار صعود | رشد 13 هزار و 136 واحدی شاخص بازار سرمایه
همشهری آنلاین
بازار سرمایه همچنان یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری است
شمانیوز
ارزش معاملات در بازار سرمایه به 400 هزار میلیارد تومان رسید
شبستان
بورس امسال تاکنون 75 درصد بازدهی داشت
ایرنا
انتخاب شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از 40 شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران
رویداد 24
بورس تهران در پایان معاملات اولین روز کاری هفته
ایران جیب
بورس تهران هفته را با رشد آغاز کرد
اخبار بانک
بورس هفته را با رشد آغاز کرد
ایسنا
شرکت فولاد مبارکه یکی از 40 شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران
شمانیوز
شرکت فولاد خوزستان در بین40 شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران
بدر پرس
چرا بورس ریخت؟
ایران اکونومیست
افت 8 هزار واحدی شاخص کل بازار سهام؛ چرا بورس ریخت؟
فرارو
عقبگرد دماسنج بازار سرمایه متاثر از رفتار هیجانی و اخبار سیاسی
تابناک
شاخص بورس 3522 واحد رشد کرد
صبحانه با خبر
دستیابی به یک رکورد جدید توسط بورس تهران
ایران جیب
رشد 3522 واحدی شاخص بورس تهران و دستیابی به رکورد جدید
فارس
جهش تاریخی بورس تهران/ افزایش غافلگیر کننده حجم و ارزش معاملات
تابناک
شاخص کل بورس همچنان پیش می تازد
خبرآنلاین
نسخه «چینی» در معاملات سهام
شعار سال
رکوردشکنی دوباره بورس تهران
صبحانه با خبر
شاخص بورس از مرز 290 هزار واحد گذشت
الف
رکوردشکنی دوباره بورس تهران/ شاخص از مرز 290 هزار واحد گذشت
فارس
وقتی آدرس، اشتباه پیامک می شود!
بورس نیوز
شاخص بورس تهران در پایان معاملات روز یکشنبه
ایران جیب
جهش 1975 واحدی بورس در پایان معاملات امروز 10 شهریور
پول نیوز
رشد 1975 واحدی شاخص کل بورس/ فضای مثبت باعث رکوردشکنی بورس شد
فارس
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : بررسی آخرین تحولات بازار سرمایه
bltخبرآنلاین : «سهم آشنا»؛ بازارگردان اختصاصی نمادهای بزرگ بازار سرمایه
bltباشگاه خبرنگاران : سرمایه گذاری در بازار سرمایه ارزنده است/ ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان بورسی
bltتابش کوثر : خبر جدید از عرضه اولیه غکورش
bltاقتصاد نیوز : پیش بینی 6 تحلیل گر از وضعیت بورس تهران در29 شهریور99؛ خیز شاخص برای گذر از مرز 1میلیون و750 هزار واحد+جدول
bltبهار نیوز : تبخیر 131 میلیارد دلار از ارزش بورس تهران
bltبهار نیوز : عرضه اولیه دو شرکت جدید در بورس و فرابورس
bltایرنا : جزییات تازه از ورود استارتاپ ها به بورس
bltفارس : شرکت های عضو اتاق بازرگانی از پنجره واحد به بورس می آیند/دارایی های ضروری را برای ورود به بورس نفروشید
bltایرنا : تسریع در روند عرضه های اولیه
bltخرداد نیوز : بورس و فرابورس نزولی شد
bltتابش کوثر : عرضه سهام بانک ها با 20 درصد تخفیف از 14 تا 31 اردیبهشت
bltاقتصاد نیوز : لحظه به لحظه با بزرگترین عرضه تاریخ بورس تهران
bltمهر نیوز : تاکید دوباره وزیر اقتصاد بر تداوم عرضه های اولیه
bltهمشهری آنلاین : بورس تهران همچنان بر مدار صعود | رشد 13 هزار و 136 واحدی شاخص بازار سرمایه
bltشمانیوز : بازار سرمایه همچنان یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری است
bltشبستان : ارزش معاملات در بازار سرمایه به 400 هزار میلیارد تومان رسید
bltایرنا : بورس امسال تاکنون 75 درصد بازدهی داشت
bltرویداد 24 : انتخاب شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از 40 شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران
bltایران جیب : بورس تهران در پایان معاملات اولین روز کاری هفته
bltاخبار بانک : بورس تهران هفته را با رشد آغاز کرد
bltایسنا : بورس هفته را با رشد آغاز کرد
bltشمانیوز : شرکت فولاد مبارکه یکی از 40 شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران
bltبدر پرس : شرکت فولاد خوزستان در بین40 شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران
bltایران اکونومیست : چرا بورس ریخت؟
bltفرارو : افت 8 هزار واحدی شاخص کل بازار سهام؛ چرا بورس ریخت؟
bltتابناک : عقبگرد دماسنج بازار سرمایه متاثر از رفتار هیجانی و اخبار سیاسی
bltصبحانه با خبر : شاخص بورس 3522 واحد رشد کرد
bltایران جیب : دستیابی به یک رکورد جدید توسط بورس تهران
bltفارس : رشد 3522 واحدی شاخص بورس تهران و دستیابی به رکورد جدید
bltتابناک : جهش تاریخی بورس تهران/ افزایش غافلگیر کننده حجم و ارزش معاملات
bltخبرآنلاین : شاخص کل بورس همچنان پیش می تازد
bltشعار سال : نسخه «چینی» در معاملات سهام
bltصبحانه با خبر : رکوردشکنی دوباره بورس تهران
bltالف : شاخص بورس از مرز 290 هزار واحد گذشت
bltفارس : رکوردشکنی دوباره بورس تهران/ شاخص از مرز 290 هزار واحد گذشت
bltبورس نیوز : وقتی آدرس، اشتباه پیامک می شود!
bltایران جیب : شاخص بورس تهران در پایان معاملات روز یکشنبه
bltپول نیوز : جهش 1975 واحدی بورس در پایان معاملات امروز 10 شهریور
bltفارس : رشد 1975 واحدی شاخص کل بورس/ فضای مثبت باعث رکوردشکنی بورس شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.