مخبر - 1399/09/01 - آنفلوانزا گرفته اید؟ این 14 کار را نکنید

آنفلوانزا گرفته اید؟ این 14 کار را نکنید
درست است که این روزها گفته می شود هر بیماری کرونا است مگر اینکه خلافش ثابت شود؛ اما بدانید که آنفلوانزا مثل هر سال وجود دارد بنابراین با بروز کوچک ترین مشکل وحشت نکنید چون ممکن است آنفلوانزا گرفته باشید.
آنفلوانزا گرفته اید؟ این 14 کار را نکنید

تفاوت ویروس کرونا و آنفلوآنزا

رویداد24 البته واقعیت این است که برخلاف سرماخوردگی که در عین آزاردهنده بودن خطرناک نیست، باید آنفلوانزا را جدی گرفت. چون ممکن است دردسرساز شود. به همین دلیل باید حواستان به بدن و سلامتی تان باشد.

همگی به خوبی می دانیم که برای خلاص شدن از شر این بیماری باید مایعات بیشتری مصرف کرد، غذای سالم و مقوی خورد و به خوبی استراحت کرد؛ اما در کنار این کارها و برای اینکه روند بهبودی زودتر طی شود لازم است برخی کارها را انجام ندهید. در ادامه به این نبایدها اشاره می کنیم.

برای اینکه زودتر به سرکار برگردید خودتان را به دارو نبندید
به گفته متخصصین بهداشت و سلامت آمریکا کسی نمی داند که در سال جاری آنفلوانزا چگونه شروع می شود. اما آنچه مسلم است ویروس آنفلوانزا بشدت مسری است و با سرعت بالایی انتشار پیدا می کند. بنابراین اگر تلاش می کنید که برای بازگشت به سرکار یا انجام فعالیت های عادی علائمتان را با مصرف قرص و داروهای رنگارنگ پنهان نکنید سخت در اشتباهید.

حین مبارزه با یک عفونت ویروسی نباید برای از سرگیری کار و فعالیت عجله داشت. این کار به نفع خودتان و دیگران نیست. چون افراد دیگری را نیز در معرض بیماری قرار می دهید. با وجود اینکه برخی از کارفرماها برای دادن مرخصی خساست به خرج می دهند اما اگر شما دچار آنفلوانزا شده اید در منزل بمانید. چون این کار به نفع همه است. از عصاره های روغنی برای تسکین علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: علامتی برای تشخیص آنفلوآنزا از کرونا

برای رفتن به مراکز درمانی اصرار نکنید
به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا، آنفلوانزا برای برخی افراد کاملاً جدی و حتی خطرناک است. این افراد عبارت اند از:
کودکان زیر 5 سال
افراد بالای 65 سال
خانم های باردار
افراد مبتلا به بیماری های مزمن
افراد دچار نقص ایمنی بدن
مبتلایان به آسم
بیماران قلبی و دیابتی ها.
اگر جزو این گروه افراد نیستید بدنتان قادر است که با آنفلوانزا مقابله کند. بنابراین بهتر است در این روزهای اپیدمی کرونا برای مواردی مانند آنفلوانزا به اورژانس و مراکز درمانی مراجعه نکنید. در منزل بمانید و با استراحت و تغذیه مناسب با آنفلوانزا مقابله کنید.
به دیگران نزدیک نشوید
اگر آنفلوانزا گرفته اید فعالیت های خود را کاهش دهید اما از شما خواهش می شود به دوستان و عزیزانتان نزدیک نشوید و آن ها را در آغوش نگیرید. ویروس آنفلوانزا بسیار مسری است.

همچنان توصیه می شود در منزل بمانید اما به دور از نزدیکانتان. نیازی نیست خودتان را قرنطینه کنید. صرفاً بیش از اندازه به افراد دیگر نزدیک نشوید و از دست دادن، روبوسی، در آغوش کشیدن، استفاده از لوازم مشترک و غیره بپرهیزید.
در شستشوی دست ها خساست به خرج ندهید
شما می توانید به راحتی حتی با خاموش و روشن کردن یک لامپ اطرافیانتان را آلوده کنید. احتمالاً نمی دانید که ویروس آنفلوانزا تا 24 ساعت روی سطوح سخت زنده می ماند. برای پیشگیری از سرایت بیماری به اطرافیان حتماً دست ها را به طور مرتب بشوید. با همین کار ساده نه تنها مانع از انتشار ویروس آنفلوانزا می شوید بلکه یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس را نیز به خوبی انجام می دهید.
تا دیروقت جلوی تلویزیون ننشینید
زمانی که احساس مریضی دارید و در خانه استراحت می کنید تماشای فیلم و سریال لذت بخش است. اما بهتر است این کار را در طول روز انجام دهید و شب تا دیروقت جلوی تلویزیون نباشید. برای کاهش دوره بیماری بهتر است شب ها خیلی زود به رختخواب بروید و استراحت کنید.

نتایج پژوهشی که در سال 2019 و در Journal of Experimental Medicine به چاپ رسیده نشان می دهد که داشتن خواب خوب شبانه کارایی برخی سلول های ایمنی (سلول های T) را بیشتر می کند. یادتان باشد که سیستم ایمنی بدن نیاز به زمان دارد تا قدرت خود را بازیابد. استراحت و خواب خوب این فرصت را به دستگاه ایمنی داده و باعث تقویت آن می شود. بنابراین تا جایی که می توانید بخوابید تا بدنتان شانس بیشتری برای ترمیم و احیای سلول های خود داشته باشد.
تصور نکنید که برای مصرف داروی تامیفلو دیر شده است
حتماً می دانید که برای درمان آنفلوانزا مصرف آنتی بیوتیک بی فایده است؛ اما باید بدانید که نتایج بررسی های متخصصان که در سال 2015 در The Lancet ارائه شده است نشان می دهد که مصرف داروهای ضدویروس مانند تامیفلو می تواند مؤثر باشد. البته این دارو باید با نظر پزشک مصرف شود. اگر داروهای ضدویروس در دو روز نخست بیماری مصرف شوند تأثیر بیشتری دارند. اما این داروها در برخی افراد حتی اگر دیرتر نیز مصرف شوند مؤثر هستند.
شرکت در جلسات کاری یا مهمانی را فراموش کنید
درست است که حوصله تان سر می رود اما بخصوص در این روزها که کروناویروس بیداد می کند، حتی اگر علائم آنفلوانزایتان خفیف است باز هم زندگی اجتماعی را فراموش کنید. ریزقطرات آلوده به ویروس در حین سرفه کردن تا حداقل 2 متر در هوا پخش می شوند. علاوه براین خستگی و یا مصرف برخی نوشیدنی ها و غذاهای نامناسب در مهمانی ها باعث ضعیف تر شدن سیستم ایمنی می شود و در نتیجه بدن برای مقابله با ویروس به مشکل برمی خورد.
مایعات را فراموش نکنید
به عقیده متخصصان برای جلوگیری از دهیدراته شدن ناشی از تب لازم است که به طور مرتب مایعاتی مانند آب، چای بدون کافئین، دمنوش های مناسب و هر نوشیدنی سالم بدون قند بنوشید. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهند که آب می تواند به طور موقت مخاط را تمیز و پاک کند و باعث شود که احساس احتقان و گرفتگی بینی کمتری داشته باشید.
در مصرف دارو زیاده روی نکنید
همه ما برای تسکین درد و کاهش تب خیلی زود به سراغ قرص استامینوفن می رویم. اما اگر داروهای دیگری مانند داروی ضدسرفه، قرص خواب یا داروی ضداحتقان بینی مصرف می کنید باید حواستان بیشتر جمع باشد. چون این داروها که برخی علائم آنفلوانزا را تسکین می دهند نیز حاوی استامینوفن هستند. در نتیجه مصرف همزمان باعث می شود که دوز دارو دو برابر شده و ممکن است به کبدتان آسیب وارد شود.
از پزشک نخواهید که آنتی بیوتیک تجویز کند
سرماخوردگی و آنفلوانزا منشأ ویروسی دارند و آنتی بیوتیک ها صرفاً برای عفونت های باکتریایی مؤثر عمل می کنند. بنابراین نه تنها کمکی به درمان شما نمی کنند بلکه مضر نیز هستند.

یادتان باشد زمانی که نیاز به آنتی بیوتیک ندارید اما اقدام به مصرف آن می کنید احتمال افزایش مقاومت باکتری ها به آنتی بیوتیک ها بیشتر می شود. متأسفانه این باکتری ها نابود نمی شوند و در بدنتان باقی می مانند. بنابراین ممکن است بعدها باعث بروز بیماری ها و عفونت های جدی شوند و شما مجبور شوید داروهای قوی مصرف کنید و یا حتی بستری شوید.
تحرک بدنی شدید را فراموش کنید
زمانی که دچار آنفلوانزا می شوید داشتن فعالیت بدنی جزئی و ملایم باعث تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود اما انجام ورزش های سنگین می تواند شرایط بیماری را بدتر کند. در این صورت نیز بیماری به جای بهبودی بدتر می شود. بنابراین لازم است که بخوابید و به خوبی استراحت کنید. اگر عاشق ورزش هستید شدت حرکات را کاهش دهید و به پیاده روی کوتاه بسنده کنید.
داخل دست هایتان عطسه یا سرفه نکنید
بدون شک بهتر است داخل دست هایتان عطسه یا سرفه کنید تا اینکه قطرات آب دهانتان که آلوده به ویروس است را در هوا پخش کنید. اما بعد از این کار دست به هر چیزی که بزنید آلوده به ویروس خواهد شد. بهتر است بدانید که ویروس آنفلوانزا ممکن است ساعت ها روی اشیاء صاف باقی بماند و افراد دیگر را نیز آلوده کند. بهترین کار این است که داخل دستمال یا آرنجتان عطسه یا سرفه کنید.
در کنار یک فرد سیگاری ننشینید
حتماً می دانید که دود سیگار برای سلامتی ریه ها مضر است خواه خودتان سیگاری باشید، خواه در معرض دود سیگار دیگران قرار بگیرید. بدانید که این آسیب زمانی که بیمار هستید دو برابر بیشتر است. نتایج پژوهشی که در سال 2017 انجام شده است نشان می دهد که دود سیگار باعث ضعیف شدن ایمنی بدن در برابر ویروس ها می شود. قرار داشتن در معرض دود سیگار باعث تحریک ریه ها شده و گرفتگی بینی و سرفه را تشدید می کند.

منبع: آخرین خبر لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط
منبع خبر : رویداد 24

محتوای این خبر به صورت خودکار از «رویداد 24» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
آنفلوآنزا   وحشت   ویروس کرونا  
اخبار مرتبط
چه مدت تعامل با فرد آلوده به ویروس کرونا، شما را بیمار می کند؟
رکنا نت
آنفلوانزایی ها این 11 کار را انجام ندهید
تابش کوثر
اگر آنفلوانزا گرفته اید این کارها را نکنید
اقتصاد نیوز
آنفلوانزا گرفته اید؟ این 14 کار را نکنید
سلامت نیوز
با این علامت آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهید
خبرآنلاین
تفاوت های بین کرونا و سینوزیت
حزب الله نیوز
تفاوتهای کرونا و سینوزیت
مردم سالاری
شما هم در اولویت نیستید؟ / گزارشی از وضع توزیع واکسن آنفلوآنزا
همشهری آنلاین
قیمت جهانی طلا سقوط کرد
رویداد 24
سقوط سنگین 900 واحدی داوجونز
تابناک
قیمت جهانی طلا پایین رفت؛ دلار دور گرفت
خبرآنلاین
واکسن آنفلوآنزا کرونا را هم مهار می کند
رویداد 24
(تصاویر) مشهد در روز های قرمز کرونایی
فرارو
با مصرف این ویتامین های طبیعی با کرونا مقابله کنید
دنیای اقتصاد
واکسن آنفلوآنزای ایرانی دی ماه وارد بازار می شود/ داروی «IVIG» تاثیری در درمان کرونا ندارد
آنا نیوز
وحشت زدگان کرونا پشت در بیمارستان های تهران
شفا آنلاین
واکنش فیس بوک و توییتر به پست ترامپ درباره کرونا
مشرق نیوز
فیسبوک پیام ترامپ را حذف کرد
برنا نیوز
مبتلایان کرونا چه زمانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
روز پلاس
چرا در زمان شیوع کرونا، باید بیشتر مراقب باشیم آنفلوانزا نگیریم؟
سلامت نیوز
تفاوت آنفلوانزا و کرونا و چند توصیه برای فصل پاییز
پارس نیوز
هنوز موج اول کرونا در ایران مهار نشده | یک مسئول ستاد کرونا: مردم مقصر پیک سوم نیستند، تصمیمات به موقع گرفته نشد | وحشت بی مورد از آنفلوآنزا
همشهری آنلاین
برای تهیه واکسن آنفلوآنزا به مراکز بهداشتی و داروخانه ها مراجعه نکنید
ایسنا
چند سرنخ مهم برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا!
صراط
کرونا، سرما خوردگی و آنفلو آنزا را با این علائم به راحتی از یکدیگر تشخیص دهید
اقتصاد نیوز
پاسخ به چند پرسش درباره واکسن آنفلوآنزا
تابناک
نخستین محموله واکسن آنفلوآنزا وارد خوزستان شد
صدای فردا
فاویپیراویر به اسم کرونا به سود مافیا
مشرق نیوز
هر آنچه که باید درباره آنفلوآنزا و کرونا بدانید
شریان
وقتی کرونا، ادای آنفلوآنزا را در می آورد
ایسنا
تفاوت کرونا با آنفلوآنزا و سرماخوردگی + اینفوگرافی
پارسینه
تفاوت کلیدی کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا
ایسنا
واکسن رایگان آنفلوآنزا برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان
رکنا نت
آنفلوآنزا از کِی شروع می شود؟
ملیت
تحویل واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر تا فردا / ذخیره دارو و اقلام مرتبط با کرونا
مردمی ها
وضعیت ابتلای دندانپزشکان به کرونا/گلایه از وزارت بهداشت
شفا آنلاین
ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان ها
بازار نیوز
جدیدترین اخبار از نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در کشور
سایت جماران
پیش بینی متفاوت از وضعیت کرونا و آنفلوآنزا در «پاییز»
مشرق نیوز
تازه ترین خبر از توزیع واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر
رکنا نت
اخبار مرتبط
bltرکنا نت : چه مدت تعامل با فرد آلوده به ویروس کرونا، شما را بیمار می کند؟
bltتابش کوثر : آنفلوانزایی ها این 11 کار را انجام ندهید
bltاقتصاد نیوز : اگر آنفلوانزا گرفته اید این کارها را نکنید
bltسلامت نیوز : آنفلوانزا گرفته اید؟ این 14 کار را نکنید
bltخبرآنلاین : با این علامت آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهید
bltحزب الله نیوز : تفاوت های بین کرونا و سینوزیت
bltمردم سالاری : تفاوتهای کرونا و سینوزیت
bltهمشهری آنلاین : شما هم در اولویت نیستید؟ / گزارشی از وضع توزیع واکسن آنفلوآنزا
bltرویداد 24 : قیمت جهانی طلا سقوط کرد
bltتابناک : سقوط سنگین 900 واحدی داوجونز
bltخبرآنلاین : قیمت جهانی طلا پایین رفت؛ دلار دور گرفت
bltرویداد 24 : واکسن آنفلوآنزا کرونا را هم مهار می کند
bltفرارو : (تصاویر) مشهد در روز های قرمز کرونایی
bltدنیای اقتصاد : با مصرف این ویتامین های طبیعی با کرونا مقابله کنید
bltآنا نیوز : واکسن آنفلوآنزای ایرانی دی ماه وارد بازار می شود/ داروی «IVIG» تاثیری در درمان کرونا ندارد
bltشفا آنلاین : وحشت زدگان کرونا پشت در بیمارستان های تهران
bltمشرق نیوز : واکنش فیس بوک و توییتر به پست ترامپ درباره کرونا
bltبرنا نیوز : فیسبوک پیام ترامپ را حذف کرد
bltروز پلاس : مبتلایان کرونا چه زمانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟
bltسلامت نیوز : چرا در زمان شیوع کرونا، باید بیشتر مراقب باشیم آنفلوانزا نگیریم؟
bltپارس نیوز : تفاوت آنفلوانزا و کرونا و چند توصیه برای فصل پاییز
bltهمشهری آنلاین : هنوز موج اول کرونا در ایران مهار نشده | یک مسئول ستاد کرونا: مردم مقصر پیک سوم نیستند، تصمیمات به موقع گرفته نشد | وحشت بی مورد از آنفلوآنزا
bltایسنا : برای تهیه واکسن آنفلوآنزا به مراکز بهداشتی و داروخانه ها مراجعه نکنید
bltصراط : چند سرنخ مهم برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا!
bltاقتصاد نیوز : کرونا، سرما خوردگی و آنفلو آنزا را با این علائم به راحتی از یکدیگر تشخیص دهید
bltتابناک : پاسخ به چند پرسش درباره واکسن آنفلوآنزا
bltصدای فردا : نخستین محموله واکسن آنفلوآنزا وارد خوزستان شد
bltمشرق نیوز : فاویپیراویر به اسم کرونا به سود مافیا
bltشریان : هر آنچه که باید درباره آنفلوآنزا و کرونا بدانید
bltایسنا : وقتی کرونا، ادای آنفلوآنزا را در می آورد
bltپارسینه : تفاوت کرونا با آنفلوآنزا و سرماخوردگی + اینفوگرافی
bltایسنا : تفاوت کلیدی کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا
bltرکنا نت : واکسن رایگان آنفلوآنزا برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان
bltملیت : آنفلوآنزا از کِی شروع می شود؟
bltمردمی ها : تحویل واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر تا فردا / ذخیره دارو و اقلام مرتبط با کرونا
bltشفا آنلاین : وضعیت ابتلای دندانپزشکان به کرونا/گلایه از وزارت بهداشت
bltبازار نیوز : ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان ها
bltسایت جماران : جدیدترین اخبار از نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در کشور
bltمشرق نیوز : پیش بینی متفاوت از وضعیت کرونا و آنفلوآنزا در «پاییز»
bltرکنا نت : تازه ترین خبر از توزیع واکسن آنفلوآنزا برای گروه های پرخطر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.