مخبر - 1399/06/26 - ماشین های کنترلی هم قیمت ماشین های واقعی!

ماشین های کنترلی هم قیمت ماشین های واقعی!
رکود اقتصادی، تحریم ها، مکانیزم ماشه یا برجام اصطلاحاتی است که ما آدم بزرگ ها آنها را می فهمیم و تبعات آن را درک می کنیم اما به زبان ...
ماشین های کنترلی هم قیمت ماشین های واقعی!

رکود اقتصادی، تحریم ها، مکانیزم ماشه یا برجام اصطلاحاتی است که ما آدم بزرگ ها آنها را می فهمیم و تبعات آن را درک می کنیم اما به زبان بچگانه تعریف آن این می شود که پول برای خرید اسباب بازی نیست.

خرید ماشین برای آدم بزرگ ها تبدیل به آرزو شده و حالا خرید ماشین برقی برای بچه ها هم همین طور. به طور کلی ماشین یا خودرو با جماعت ایرانی سر ناسازگاری دارد حالا فرق ندارد بچه باشی یا بزرگ در بازار قیمت ماشین کنترلی خارجی سایز کوچک حداقل یک میلیون و 200 هزار تومان است البته به شرط موجود بودن، اما یک ماشین کنترلی متوسط که 4 باتری کنترل و 4 باتری ماشین بخورد قیمت آن 12 میلیون است. به گفته اسباب بازی فروش های بالای شهر در چند ماه اخیر ماشین کنترلی تبدیل به نماد لاکچری بودن شده و دیگر کودکان مشتریان آنها نیستند، بلکه جوانان این منطقه در دورهمی هایی که دارند اصطلاحا کل ماشین کنترلی می اندازند برای همین فروش ما در این حوزه افزایش پیدا کرده است. قیمت این ماشین ها معمولا از 20 میلیون شروع می شود و تا 60 میلیون هم می رسد.

عرضه قطره چکانی

یکی از اسباب بازی فروش های خیابان میرزای شیرازی می گوید شرایط بازار به گونه ای است که «اگر صبح مغازه را باز نکنم ضرر نمی کنم.» به گفته سلیمانی که 7 سال صاحب یکی از اسباب بازی فروش های این خیابان است نسبت به پارسال 50 درصد کاهش درآمد داشته در حالی که قیمت اجناس بر اساس دلار بالا می رود: «فقط 15 درصد از جنس بازار در داخل کشور تولید می شود و 85 درصد وارداتی است. قیمت جنس وارداتی هم همراه با دلار بالا می رود.» او می گوید اسباب بازی های ایرانی کیفیت اجناس خارجی را ندارند و امکان تولید برخی از اجناس مثل ماشین برقی در ایران وجود ندارد. «بیشترین تقاضا برای انواع عروسک است، اینجا اسباب بازی فروشی است اما مشتری ها برای همسر یا دوستان و آشنایان عروسک هدیه می گیرند. در این یک سال فروش عروسک های بزرگ بیشتر از مابقی اجناس بود.»

اسباب بازی فروش دیگری هم در این خیابان می گوید: «دو سال است که هیچ جنسی وارد نمی شود و هرچه عرضه شده از خریدهای قبلی است.» حسینی بلند می شود و ویترین را دور می زند و به سمت کارتون های ماشین برقی و عروسک می رود: «پنج تکه جنس را تمام کردم و وقتی خواستم از همکارم خرید کنم با اینکه در انبار موجودی داشت بهم نفروخت. چون جنس در بازار نیست و همه منتظر ماندند ببینند قیمت دلار چقدر بالا می رود؟» البته حسینی مثل هم چراغ هاش کاهش فروش نداشته است: «فروش من در دوران قرنطینه خوب بود. ماندن بچه ها در خانه روی والدین فشار آورد و فروش دخل من مثل پارسال بود. فقط شهریور که فصل آماده شدن برای مدرسه است فروش من حدود 10 درصد کمتر شده اگرنه دخل نسبت به پارسال تغییری چندانی نداشته است.» این فروشنده که واردات اسباب بازی هم انجام می دهد می گوید از خرید سال های گذشته جنس برای مغازه می آورد و «بخشی از گرانی جنس بابت کمبود در بازار است. عروسکی که پارسال وارد کردیم و 350 هزار تومان برای فروش گذاشتیم به یک میلیون تومان رسیده است. نه اینکه یک میلیون برای فروشنده، یک میلیون برای من که با احتساب 20 تا 30 درصد بیشتر در مغازه به فروش می رسد.» بر اساس گفته های این واردکننده و فروشنده دلیل اصلی گرانی اسباب بازی کمبود و عرضه قطره چکانی اجناس به بازار است و ارز سهم کمتری در بالا رفتن قیمت ها دارد: «قیمت ها به دلار بستگی دارد، اما به اندازه دلار بالا نمی رود. برای مثال اگر نرخ ارز 20 درصد افزایش داشته باشد قیمت جنس 50 درصد بالا می رود. من مغازه دارم و جنس خودم را می فروشم، اما انباردارها تا وقتی بازار ثبات پیدا نکند جنس به کسی نمی فروشند.»

فضای مجازی؛ محل ضرر دخل

یکی دیگر از اسباب بازی فروش های خیابان میرزای شیرازی که اجناس برند می فروشد میزان کمتری نسبت به هم چراغ هاش ضرر کرده است: «بخشی از فروش ما مربوط به فروش اینترنتی بود که در دوران کرونا 30 درصد بیشتر شده است.» فروش اینترنتی این فروشنده در حالی 30 درصد افزایش پیدا کرده که فروش حضوری او 50 درصد کاهش داشته است: «مردم پول مایحتاج ضروری بچه هایشان را ندارند چه برسد به اسباب بازی. جنس من برند است و مشتری های خودش را دارد، اما وضع بازار را که می بینم. با اینکه اسباب بازی برند می فروشم اما تعداد زیادی از مشتری ها قشر متوسط هستند و از قیمت ها سرشان سوت می کشد. ما که کاسب این صنف هستیم از قیمت ها تعجب می کنیم چه برسد به مردم.» گفتنی است در اصناف دیگر هم برخی واحدها توانستند به وسیله فضای مجازی بخشی از ضرر کسادی بازار را جبران کنند.

فروشنده دیگری در خیابان میرزای شیرازی می گوید مجبور به تعدیل نیرو شده است: «سال گذشته پنج نفر نیرو داشتم که امسال رسیده به سه نفر و به یکی هم گفتم از هفته آینده دیگر سر کار نیاید. فروش ندارم و نمی توانم حقوق و دستمزدشان را پرداخت کنم.» جمالی می گوید نسبت به پارسال 80 درصد کاهش فروش داشته در حالی که هزینه هایش دوبرابر شده است: «قیمت اجاره بهای مغازه و پول برق و دستمزد شاگردانم را نمی توانم بدهم. پارسال هر ماه نزدیک به 20 میلیون تومان دخل جمع می کردم اما 6 ماهه ابتدای سال کل دخل من به 60 میلیون نرسیده. درآمدم درحالی نصف شده که هزینه هایم دوبرابر بالا رفته است.» جمالی نیز کمبود در بازار را تایید می کند: «راستش کمبود نیست بنکداران جنس نمی فروشند. مگر مصرف اسباب بازی ما چقدر است که کمبود ایجاد شود؟ جنس هست اما چون قیمت دلار بالا می رود جنس نمی فروشند تا بازار به ثبات برسد.»

همه کرکره را پایین کشیده اند

در بازار تهران شرایط به مراتب بدتر از خیابان میرزای شیرازی است. یکی از اسباب بازی فروش های بازار به طبقه دوم اشاره می کند و می گوید: از 100 مغازه طبقه دوم 80 مغازه بستند و رفتند. دستش را برمی گرداند و به سمت حیاط کوچک انتهای دالان می گیرد: «در حیاط هم 20 دهنه مغازه فعالیت می کردند که الان شاید چهار یا پنج تا باز باشد. قیمت اجناس روزبه روز بالا می رود و فروش ما بالای 80 درصد کاهش داشته است.» به گفته بهرامی که فقط اسباب بازی ایرانی می فروشد هزینه های بالای تولید باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان از ادامه فعالیت در این حوزه منصرف شود: «از روی عادت و اجبار هر روز صبح کرکره را بالا می زنم وگرنه هیچ امیدی ندارم. هفته می گذرد و من فروش درست و حسابی ندارم. وقتی قیمت جنس ایرانی آنقدر بالا می رود که به عنوان نرخ اسباب بازی غیرمنطقی است، تکلیف جنس خارجی مشخص است.» بهرامی نیز عرضه قطره چکانی جنس به بازار را تایید می کند: «واردکننده ها که تکلیفشان مشخص است. جنس را انبار کرده اند و هر هفته به قیمت بالاتر می فروشند. قیمت مواد اولیه تولیدکننده اعم از انواع پارچه و الیاف برای ساخت عروسک از پارسال سه برابر شده اما ما نمی توانیم قیمت را به این میزان بالا ببریم. یعنی اگر فروش هم داشته باشیم در نهایت ضرر است.»

قاچاق 40 میلیون دلاری

بعضی از پژوهش ها نشان می دهد مصرف سرانه هر کودک زیر 14 سال در ایران حدود 10 تا 20 دلار است. البته به گفته عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی «آمارهای تولید، واردات و مصرف اسباب بازی ناقص و محدود و بحث قاچاق در این حوزه داغ است.» در سال 1395 ستاد مبارزه با قاچاق کالا میزان جنس قاچاق در این حوزه را بالغ بر 40 میلیون دلار اعلام کرد. حامد تاملی در این خصوص گفت: به طور کلی واردات رقیب تولیدکنندگان داخلی است، اما باید به این نکته توجه کرد که حجم تولید ما کم است و نوع تولید در داخل هم متفاوت از کالای وارداتی است. بنابراین رقابت وجود دارد اما نمی توان گفت بازار یکدیگر را خراب می کنند. به گفته این عضو هیات مدیره عمده تولید کارخانه های داخلی در بخش بازی های فکری و آموزشی است و خلأ تولید اسباب بازی های برقی در بازار ایران محسوس است. او گفت: با توجه به اینکه 80 درصد اسباب بازی دنیا در چین تولید می شود رقابت با کیفیت و قیمت آن سخت است و صرفه اقتصادی ندارد. البته این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک تولید اسباب بازی های الکترونیکی مانند ماشین کنترلی و عروسک های دارای کیت الکترونیک در کشور بیشتر شود.

وضع خراب بازار اسباب بازی

وضع بازار اسباب بازی خوب نیست. براساس مشاهدات میدانی خبرنگاران «دنیای اقتصاد» فروشندگان به طور متوسط بین 50 تا 70 درصد کاهش فروش تجربه کرده اند آن هم در حالی که به گفته آنها هزینه ها دوبرابر شده است. البته قیمت اسباب بازی ها هم همراه با نرخ دلار بالا رفته و نسبت به پارسال حداقل دوبرابر بیشتر شده است. انباردارها نیز به سبب عدم واردات اجناس را به صورت قطره چکانی عرضه می کنند و بخشی از گرانی اسباب بازی به دلیل کمبود جنس در بازار است چراکه قیمت ها هفتگی تغییر می کند و عمده فروشان تا بازار به ثبات نرسد سفارش خرید قبول نمی کنند. / دنیای اقتصاد

منبع خبر : ایران جیب

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایران جیب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
قیمت ماشین   کنترلی   رکود اقتصادی   برجام  
اخبار مرتبط
ماشین کنترلی به قیمت خودروی سواری
تیتر20
ماشین کنترلی به قیمت خودروی سواری!
اقتصاد آنلاین
ببینید | قیمت ماشین کنترلی برابر با قیمت قدیم ماشین های واقعی
خبرآنلاین
نماینده اسبق مجلس: انتظار دولت برای سیب و گلابی «برجام» سبب رکود در تولید داخلی شد
میزان
اجماع اعضای برجام در مقابله با قانون شکنی آمریکا
قلم نیوز
رییس جمهوری: در مساله برجام، در 7 جلسه شورای عالی امنیت ملی بحث کردیم و تصویب شد
انتخاب
جنازه ی برجام آمریکا را شکست داد
برنا نیوز
پوستر/ قدرت افزایش جمعیت
تیتر یک
خبرگزاری اسپانیا : خواب طلایی ترامپ برای مذاکره مستقیم با ایران تعبیر نشد 
ایرنا
دیپلمات روس: برجام شاهکار دیپلماسی چندجانبه بود
فردا نیوز
مدافعان برجام بگویند حاصل آمدورفت 700هیات خارجی به ایران چه شد؟!/ ثبت بزرگ ترین رکود اقتصادی تاریخ ایران در کارنامه دولت
راه دانا
چه کسانی بازگشت به برجام بعد از ترامپ را غیرممکن می کنند؟
رویداد 24
دموکرات های آمریکا هم خواستار افزایش تعهدات ایران در برجام هستند
مشرق نیوز
عکس: افزایش باورنکردنی قیمت خودرو در ایران در کمتر از 3 دهه!
فردا نیوز
روحانی سرانجام از پشت پرده های اجرا نشدن برجام سخن گفت
نامه نیوز
مذاکره میان روسیه و طرف های برجام همچنان ادامه دارد
خبر داغ
منتخب مردم شیراز در مجلس: بانک ها، ترمز رقابت در پرداخت سود را بکشند 
ایرنا
ستاره های لیگ ایران یکی پس از دیگری می روند؟
مشرق نیوز
ظریف: به همکاری کامل با آژانس ادامه می دهیم
خبر داغ
اتحادیه اروپا ظریف را به بروکسل دعوت کرد
تسنیم
رییس مجلس و مجلس درراس امور...!
دیده بان ایران
عراقچی: برجام یک بازی برد - برد بود
الف
برجام و عزم جزم تهران در گام چهارم
ایرنا
ریابکوف: برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات ایران اجتناب ناپذیر است
مردم نیوز
سفیر انگلیس در تهران: مواضعمان درباره ایران و برجام تغییری نمی کند
خبرگزاری دفاع مقدس
آیا رکود اقتصادی 2008 تکرار می شود؟
بولتن نیوز
برجام به مثابه کارگاه غرب شناسی
بلاغ مازندران
جانسون: زمان عقد توافق هسته ای جدید با ایران است!
باشگاه خبرنگاران
پمپئو: تحریم ایران در حال نتیجه دادن است
صدای ایران
سفیر سابق پاکستان: تهران توان مقابله با چالش ها را دارد
میزان
سلطانی فر: ملت ایران مانند چهل سال گذشته با سربلندی از این بحران عبور خواهند کرد/ به زودی تبدیل نفت به سایر محصولات منجر به افزایش سرمایه گذاری های بیشتر در بخش انرژی و صنعت کشور خواهد شد
برنا نیوز
موسوی: آمریکایی ها باید قبول کنند که سیاست تحریم، شکست خورده است
دیپلماسی ایرانی
درخواست شورای روابط خارجی آمریکا از ترامپ برای بازگشت به برجام
صدای ایران
شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ باید به برجام بازگردد
ایرنا
درخواست برجامی صدراعظم آلمان از ایران
صدای ایران
بیم آن می رود که با وعده های غیر عملیاتی اروپائی ها بازگشت از سه گام کاهش تعهدات برجامی اتفاق بیفتد
خبرگزاری دانشجو
امام جمعه کرج:سایت غنی سازی فردو به فاز صنعتی تبدیل شود
تسنیم
در مقابل استکبار باید از قیام عاشورا درس گرفت
سایت جماران
بازتاب اعلام برداشته شدن گام سوم کاهش تعهدات ایران در رسانه های اسپانیا
ایرنا
آمریکا مجبور است کلیه تحریم های اعمال شده علیه ایران را ملغی کند/ در گام سوم، غنی سازی افزایش می یابد
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltتیتر20 : ماشین کنترلی به قیمت خودروی سواری
bltاقتصاد آنلاین : ماشین کنترلی به قیمت خودروی سواری!
bltخبرآنلاین : ببینید | قیمت ماشین کنترلی برابر با قیمت قدیم ماشین های واقعی
bltمیزان : نماینده اسبق مجلس: انتظار دولت برای سیب و گلابی «برجام» سبب رکود در تولید داخلی شد
bltقلم نیوز : اجماع اعضای برجام در مقابله با قانون شکنی آمریکا
bltانتخاب : رییس جمهوری: در مساله برجام، در 7 جلسه شورای عالی امنیت ملی بحث کردیم و تصویب شد
bltبرنا نیوز : جنازه ی برجام آمریکا را شکست داد
bltتیتر یک : پوستر/ قدرت افزایش جمعیت
bltایرنا : خبرگزاری اسپانیا : خواب طلایی ترامپ برای مذاکره مستقیم با ایران تعبیر نشد 
bltفردا نیوز : دیپلمات روس: برجام شاهکار دیپلماسی چندجانبه بود
bltراه دانا : مدافعان برجام بگویند حاصل آمدورفت 700هیات خارجی به ایران چه شد؟!/ ثبت بزرگ ترین رکود اقتصادی تاریخ ایران در کارنامه دولت
bltرویداد 24 : چه کسانی بازگشت به برجام بعد از ترامپ را غیرممکن می کنند؟
bltمشرق نیوز : دموکرات های آمریکا هم خواستار افزایش تعهدات ایران در برجام هستند
bltفردا نیوز : عکس: افزایش باورنکردنی قیمت خودرو در ایران در کمتر از 3 دهه!
bltنامه نیوز : روحانی سرانجام از پشت پرده های اجرا نشدن برجام سخن گفت
bltخبر داغ : مذاکره میان روسیه و طرف های برجام همچنان ادامه دارد
bltایرنا : منتخب مردم شیراز در مجلس: بانک ها، ترمز رقابت در پرداخت سود را بکشند 
bltمشرق نیوز : ستاره های لیگ ایران یکی پس از دیگری می روند؟
bltخبر داغ : ظریف: به همکاری کامل با آژانس ادامه می دهیم
bltتسنیم : اتحادیه اروپا ظریف را به بروکسل دعوت کرد
bltدیده بان ایران : رییس مجلس و مجلس درراس امور...!
bltالف : عراقچی: برجام یک بازی برد - برد بود
bltایرنا : برجام و عزم جزم تهران در گام چهارم
bltمردم نیوز : ریابکوف: برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات ایران اجتناب ناپذیر است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سفیر انگلیس در تهران: مواضعمان درباره ایران و برجام تغییری نمی کند
bltبولتن نیوز : آیا رکود اقتصادی 2008 تکرار می شود؟
bltبلاغ مازندران : برجام به مثابه کارگاه غرب شناسی
bltباشگاه خبرنگاران : جانسون: زمان عقد توافق هسته ای جدید با ایران است!
bltصدای ایران : پمپئو: تحریم ایران در حال نتیجه دادن است
bltمیزان : سفیر سابق پاکستان: تهران توان مقابله با چالش ها را دارد
bltبرنا نیوز : سلطانی فر: ملت ایران مانند چهل سال گذشته با سربلندی از این بحران عبور خواهند کرد/ به زودی تبدیل نفت به سایر محصولات منجر به افزایش سرمایه گذاری های بیشتر در بخش انرژی و صنعت کشور خواهد شد
bltدیپلماسی ایرانی : موسوی: آمریکایی ها باید قبول کنند که سیاست تحریم، شکست خورده است
bltصدای ایران : درخواست شورای روابط خارجی آمریکا از ترامپ برای بازگشت به برجام
bltایرنا : شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ باید به برجام بازگردد
bltصدای ایران : درخواست برجامی صدراعظم آلمان از ایران
bltخبرگزاری دانشجو : بیم آن می رود که با وعده های غیر عملیاتی اروپائی ها بازگشت از سه گام کاهش تعهدات برجامی اتفاق بیفتد
bltتسنیم : امام جمعه کرج:سایت غنی سازی فردو به فاز صنعتی تبدیل شود
bltسایت جماران : در مقابل استکبار باید از قیام عاشورا درس گرفت
bltایرنا : بازتاب اعلام برداشته شدن گام سوم کاهش تعهدات ایران در رسانه های اسپانیا
bltباشگاه خبرنگاران : آمریکا مجبور است کلیه تحریم های اعمال شده علیه ایران را ملغی کند/ در گام سوم، غنی سازی افزایش می یابد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.