مخبر - 1399/06/26 - از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا

از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا
اصفهان با همه گیر شدن ویروس جدید کرونا میلیون ها نفر در سراسر جهان بیمار شده و صدها هزار جان خود را از دست دادند، این درحالی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده پاندمی ویروس کرونا در آینده نزدیک مهار نخواهد نشد و خطر گسترش این ویروس هنوز بسیار زیاد است.
از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا


درحالی که کرونا هنوز نه درمان قطعی و نه واکسن تایید شده ای دارد، پزشکان و متخصصان زیادی در سراسر جهان این روزها در خط مقدم مقابله با کرونا در بیمارستان ها ایستاده و برای درمان و نجات جان بیماران تلاش می کنند.
این روزها پزشکان ایرانی مقیم کشورهای دیگر نیز در کنار انجام رسالت خطیر خود تلاش می کنند اطلاعات و تجربیات خود در زمینه مقابله با این بیماری و روش های موثر پیشگیری و درمان بیماران را با همکاران خود در ایران به اشتراک گذاشته و از فضای مجازی به عنوان فرصتی برای تبادل و انتقال نظرات و تجربیات استفاده کنند، آنها همچنین پاسخگوی سوالات مردم و مشوق آنها برای جدی گرفتن و توجه بیشتر به رعایت پروتکل های بهداشتی و حفاظتی فردی هستند.
دکتر پوریا ثابتیان، متخصص جراحی عروق و فوق تخصص جراحی اندوواسکولار در بیمارستان الیزابت شهر مونشن گلادباخ آلمان از جمله این پزشکان ایرانی است که در گفت و گوی اختصاصی با ایسنا از کرونا و راه های پیشگیری و درمان آن می گوید که در ادامه می خوانید.
دکتر پوریا ثابتیان، با اشاره به اینکه ویروس کرونا یک ویروس بسیار مهاجم است که می تواند به راحتی از طریق قطرات تنفسی انتقال پیدا کند، اظهار کرد: هنوز انتقال این ویروس از طریق سطوح و مواد غذایی اثبات نشده است، بنابراین بهترین راه مواجهه با این ویروس همچنان حفظ فاصله مناسب و عدم ارتباط نزدیک با افراد دیگر و رعایت مسائل بهداشتی همچون ضدعفونی کردن دست ها و استفاده از ماسک است که می تواند از سرایت ویروس جلوگیری کرده و زنجیره انتقال این ویروس را بشکند.
وی با بیان اینکه از زمان شیوع ویروس جدید کرونا تاکنون، این ویروس مدل های مختلف و علائم و درگیری های متفاوتی از خود نشان داده، گفت: علت اینکه هنوز درمان مناسبی برای این ویروس پیدا نشده و واکسن آن نیز به تولید انبوه نرسیده و هنوز در مرحله تست مانده، تغییرات ویروس است که پیشگیری و درمان آن را سخت تر می کند.
میزان شیوع بیشتر شده اما قدرت سرایت کرونا مثل گذشته است
این پزشک فوق تخصص با تصریح براینکه قدرت سرایت ویروس کرونا مثل گذشته است و تغییری نکرده، توضیح داد: اما باتوجه به اینکه در مقایسه با روزهای نخست شیوع ویروس کرونا افراد کمتر مسائل بهداشتی را رعایت می کنند و تا حدودی نسبت به رعایت این مسائل بی توجه شده اند، همچنین به دلیل مسائل اقتصادی و روانی که در جامعه وجود دارد، میزان شیوع ویروس کرونا بیشتر و حتی باعث بروز موج های جدید شده است.
وی با بیان اینکه علائم بیماری کووید19 از ابتدا تاکنون تغییری نکرده، اما اطلاعات ما از بیماری بیشتر شده است، افزود: با گذشت چند ماه از پاندمی کرونا در حال حاضر می دانیم که این ویروس می تواند آندوتلیوم عروق را درگیر و بیماری های عروقی ایجاد کند، می تواند ترومبوز ورید عمقی و نیز آمبولی ریه ایجاد کند، همچنین می تواند علائم گوارشی و عصبی داشته باشد.
تمام علائم کرونا از قبل وجود داشت ولی ناشناخته بود
این پزشک ایرانی مقیم آلمان با یادآوری اینکه تمام علائم بیماری کووید19 از قبل هم وجود داشته، ولی برای ما ناشناخته بوده است، ادامه داد: در طول زمان علائم بیشتر بیماری را دیدیم و شناختیم، آزمایش های مختلف انجام شد و مقالات متخلفی در مورد آن نوشته و منتشر شد.
طوفان التهابی در ریه برگشت ناپذیر است
فوق تخصص جراحی اندوواسکولار در بیمارستان الیزابت آلمان در مورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در گروه های سنی مختلف، توضیح داد: این بیماری افراد در سنین مختلف، از کودکان تا جوانان و افراد سالمند را درگیر می کند، در این میان برخی بهبود می یابند و برخی فوت می کنند، اما مسأله ای که وجود دارد این است که در ابتلا به ویروس کرونا اگر "طوفان سایتوکاینی" یا طوفان التهابی در ریه به وجود آید معمولا برگشت ناپذیر است.
وی با بیان اینکه طوفان التهابی در ریه می تواند در افراد کهنسال یا جوان و افراد دارای بیماری های زمینه ای یا بدون هیچ بیماری زمینه ای اتفاق بیفتد، عنوان کرد: اگر طوفان التهابی در ریه اتفاق بیفتد، به قدری التهاب در ریه بالا می رود که حتی با دستگاه های تنفسی هم نمی شود تنفس بیمار را برقرار کرد و متاسفانه بیمار فوت می کند.
پیشگیری از کرونا با حفظ فاصله و استفاده از ماسک
دکتر ثابتیان در ادامه به اقدامات مقابله ای با شیوع کرونا در آلمان اشاره و اظهار کرد: سیاست دولت آلمان برای مقابله با این ویروس ایجاد فاصله در بین مردم بوده است، در این راستا اقداماتی همچون کار از داخل منزل در دستور کار قرار گرفت تا افراد تا جایی که ممکن است در خانه بمانند، ضمن اینکه در محیط های عمومی نیز باید حتما فاصله ایمنی افراد با یکدیگر رعایت شود.
وی با اشاره به اجباری بودن استفاده از ماسک و جریمه 150 یورویی برای استفاده نکردن از ماسک، افزود: در مکان های عمومی، وسایل حمل و نقل عمومی، ایستگاه های اتوبوس و قطار، مراکز خرید و حتی رستوران ها استفاده از ماسک اجباری است و فرد تا زمانی که سر میز غذا ننشسته باید ماسک داشته باشد. همه مراکز و فروشگاه ها موظف اند وسایل ضدعفونی در اختیار مشتریانشان قرار دهند و در مدارس هم میزهای دانش آموزان و ورود و خروج آنها به مدرسه و کلاس درس با حفظ فاصله است.
این پزشک فوق تخصص، حفظ فاصله افراد، کم کردن زمان حضور در اجتماعات، استفاده از ماسک و رعایت مسائل بهداشتی و ضدعفونی کردن دست ها را مهمترین مواردی برشمرد که در همه مقاطع و شرایط تلاش می شود در کشور آلمان رعایت شود و افزود: مردم آلمان برای قوانین احترام زیادی قائل هستند و اگر کسی این مسائل را رعایت نکند خودشان تذکر می دهند.
هنوز برخی از مردم بیماری و خطر آن را جدی نگرفته اند
متخصص جراحی عروق و فوق تخصص جراحی اندوواسکولار در آلمان، پیرامون اقدامات صورت گرفته در راستای پیشگیری از شیوع کرونا و کنترل آن در ایران بیان کرد: به خاطر مسائل اقتصادی و تحریم ها یکسری محدودیت هایی وجود دارد که باعث می شود رعایت برخی مسائل بهداشتی در ایران در اولویت نباشد، ضمن اینکه بسیاری از داروها و امکانات درمانی در ایران وجود ندارد و امکان ورود آنها نیز به ایران فراهم نیست.
فوق تخصص جراحی اندوواسکولار در بیمارستان الیزابت شهر مونشن گلادباخ خاطرنشان کرد: مهمترین مسأله ای که کنترل بیماری را در ایران مشکل می کند این است که هنوز برخی از مردم این بیماری و خطر آن را جدی نگرفته اند، هنوز به سفرهای تفریحی می روند و در اجتماعات مختلف به راحتی حضور پیدا می کنند، درحالی که شاید درصد کمی از افراد مسائل بهداشتی را جدی می گیرند و رعایت می کنند.
دکتر ثابتیان، مشکلات اقتصادی را بر روی کنترل بیماری تاثیرگذار دانست و گفت: بخشی از اقدامات پیشگیرانه و کنترلی بیماری به دولت برمی گردد و بخشی به خود مردم که باید رعایت کنند، این درحالی است که هرکدام از این بخش ها کار خود را درست انجام ندهد، کنترل و مقابله با کرونا را با چالش مواجه می کنند.
رمدیسیویر، تنها داروی مورد استفاده برای بیماران بدحال در آلمان
وی در ادامه به داروهای مورد استفاده برای درمان کرونا در آلمان نیز اشاره کرد و گفت: در آلمان برای بیماران مبتلا به کرونا از داروهای حمایتی استفاده می شود؛ اگر بیمار مشکلات گوارشی، تهوع و استفراغ داشته باشد داروی ضد درد، تهوع و استفراغ و همینطور سرم تجویز می شود و به نوعی درمان های علامتی برای این بیماران صورت می گیرد. در کنار آن مواد غذایی با کالری مناسب به بیمار داده می شود. دارویی که به صورت رایج برای بیماران بدحال و موارد بستری در آی سی یو در آلمان تجویز می شود شود فقط رمدیسیویر است که به صورت منظم استفاده می شود.
این پزشک ایرانی مقیم آلمان با بیان اینکه داروهایی مثل هیدروکسی کلروکین، آزیترومایسین، دگزامتازون و کورتون ها به هیچ وجه در آلمان استفاده نمی شود، تاکید کرد: برای بیماران بستری دوز درمانی داروهای ضدانعقاد به صورت تزریق زیرجلدی و یا تزریق داخل وریدی تجویز می شود و برای بیماران سرپایی نیز از دوز پروفیلاکتیک استفاده می شود، به خاطر اینکه اثبات شده که ترومبوز ورید عروقی در این بیماران بسیار شایع است.
دکتر ثابتیان، عملکرد درمانی بیمارستان های ایران را شایسته تقدیر دانست و تاکید کرد: تا جایی که در جریان هستم همکارانم در کادر درمان بیمارستان های ایران به صورت شبانه روز و با وجود کمبودهایی که وجود دارد جان خود را برای مراقبت از بیماران به خطر می اندازند و تاکنون نیز عملکرد خوبی داشته اند و باعث افتخار هستند.
خودداری از تجویز داروهای تایید نشده برای درمان کووید19
متخصص جراحی عروق بیمارستان الیزابت شهر مونشن گلادباخ آلمان ادامه داد: پیشنهادی که برای همکارانم و کادر درمان در بیمارستان های ایران دارم این است که تا جایی که امکان دارد تلاش کنند باوجود همه کمبودها توصیه های بین المللی را برای پیشگیری و درمان کووید19 را دنبال کنند و پزشکان از تجویز داروهای تایید نشده خودداری کرده و مطالعات بیشتری بر روی مقالاتی که به چاپ می رسد داشته باشند، چرا که عوارض داروهای تایید نشده شاید بیشتر از مزایای آن باشد و بهتر است برای بیماران تجویز نشود.
به تولید و عرضه واکسن کرونا خوشبین هستم
وی در بخش دیگری از صحبت هایش در مورد واکسن کرونا، عنوان کرد: این واکسن تولید و به بازار عرضه خواهد شد. در این مورد بسیار خوشبین هستم و فکر می کنم حدود ژانویه و یا فوریه سال میلادی آینده عرضه شود. کشورهای مختلفی نیز درحال تست واکسن کرونا هستند که در این میان آلمان، انگلیس، سوئیس، آمریکا و چین پیش رو هستند.
دکتر ثابتیان تاکید کرد: درصورت تولید و عرضه واکسن کرونا تمام کشورهای دنیا بدون توجه به مسائل سیاسی و اقتصادی به واکسن دسترسی خواهند داشت، چراکه پاندمی جهانی اتفاق افتاده و همه کشورها باید واکسینه شوند.
کارایی 3 تا 6 ماهه واکسن کرونا
وی واکسن کرونا را به احتمال زیاد برای 3 تا 6 ماه موثر دانست و توضیح داد: بعد از گذشت این مدت نوع جدید واکسن باید تزریق شود، چون ویروس نوع خود را عوض می کند و ممکن است آنتی بادی در خون اثر خود را از دست بدهد، با این وجود همین فاصله، زمانی به ما می دهد تا بیماری را کنترل کرده و میزان مرگ و میر در جامعه را کاهش دهیم تا زمانی که مدل های جدید واکسن تولید و عرضه شود و این فرایند ادامه خواهد داشت.
مردم باید یاد بگیرند با کرونا سازگار شوند
این پزشک فوق تخصص ایرانی مقیم آلمان با تصریح براینکه بیماری کووید19 از بین نمی رود و احتمالا افراد زیادی به این بیماری مبتلا می شوند، تاکید کرد: کشورها باید با این بیماری سازگار شوند، چراکه که کرونا ویروسی است که تغییرات مختلفی داشته و می تواند همچنان در بین افراد مختلف منتقل شود، بنابراین امیدوارم با واکسن بتوان آن را کنترل کرد، ولی به طور کلی مردم باید یاد بگیرند با این ویروس سازگار شوند.
دکتر ثابتیان در بخش پایانی صحبت هایش به مردم توصیه کرد با مطالعه بیشتر، آگاهی و اطلاعات خود را نسبت به بیماری کووید19 افزایش دهند و افزود: باید همگام با دنیا توصیه های بهداشتی را رعایت کرد و تاجایی که امکان دارد با وجود تمام کمبودها از یکدیگر در مقابل این بیماری حمایت کرد.
متخصص جراحی عروق و فوق تخصص جراحی اندوواسکولار در بیمارستان الیزابت شهر مونشن گلادباخ آلمان خواستار جدی گرفتن توصیه های پیشگیرانه و درمانی تایید شده برای مقابله با کرونا شد و خاطرنشان کرد: بیماران از مصرف داروهای تایید نشده خودداری کنند و در صورت بروز علائم حتما به پزشک مراجعه کرده و به هیچ وجه خوددرمانی نکنند.
منبع خبر : افق تازه

محتوای این خبر به صورت خودکار از «افق تازه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
بیمار   طوفان   سازمان جهانی بهداشت   ویروس   واکسن   ویروس کرونا  
اخبار مرتبط
آخرین آمار کرونا در ایران، 29 شهریور 99: 166 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند
خرداد نیوز
کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا!
رویداد 24
از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا
انتخاب
کلاهبرداری با واکسن آنفلوآنزا!
سایت جماران
میزان شیوع بیشتر شده اما قدرت سرایت کرونا مثل گذشته است
بهار نیوز
از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسنهای کرونا
ایسنا
آخرین آمار کرونا در ایران، 24 شهریور 99: 156 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند
خرداد نیوز
واکسن بیمه ای بخش اشتغال و کسب و کار ناشی از ویروس کرونا طراحی شد
انتخاب
راهکار های ساده برای از بین بردن علائم کرونا در خانه
حزب الله نیوز
کاهش 30 درصدی فوت بیماران کرونایی طی ماه گذشته در روسیه
تسنیم
پژوهشگران: بی اشتهایی در کودکان می تواند از علائم ابتلا به ویروس کرونا باشد
اسکان نیوز
خبر نگران کننده درباره کرونا و واکسن آن
دنیای اقتصاد
واکنش بهداشت جهانی به ادعای انتقال کرونا با مواد غذایی
ایران آنلاین
امید سازمان جهانی بهداشت به عرضه واکسن کرونا تا سال 2021
صدا و سیما
نخستین ویدیو از «اولین واکسن ضد کرونای روسی»
فرارو
احتمال ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا/ گروه های پرخطر حتما واکسن بزنند
خبرآنلاین
نخستین ویدیو از «اولین واکسن ضد کرونا» که در روسیه تولید شد
خبرآنلاین
بیماران بی علامت ناقل کرونا نیستند!
سایت جماران
شاید هرگز سلاحی جادویی برای مقابله با کرونا وجود نداشته باشد
فردا نیوز
سلاح جادویی برای مقابله با کرونا وجود دارد؟/ پاسخ سازمان جهانی بهداشت
مثلث
رمدسیویر فقط در فاز اولیه بیماری کرونا تاثیر درمانی دارد
رویداد 24
آیا باید مردم را عامدانه به کرونا آلوده کنیم تا واکسن را روی آن ها آزمایش کنیم؟
رویداد 24
دوم مرداد و مهمترین اخبار کرونا در استان ها
ایرنا
فوت 7 نفر دیگر در استان اردبیل و افزایش بستری ها به 302 نفر
صدا و سیما
نحوه زندگی در سایه کرونا را بیاموزیم
ایرنا
تاکید WHO بر لزوم کنترل کووید-19
وانا نیوز
آزمایش واکسن های تایید نشده کرونا روی سیاهپوستان آفریقایی
زاهد نیوز
کروناویروس به زودی محو می شود؟!
پزشکان بدون مرز
شاید کرونا قبل ازساخت واکسن نابود شود!
بهار نیوز
هرگز هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید!؟
خبر خودرو
دولت ها در فکر پیش خرید واکسن کرونا
بهار نیوز
مبتلایان بدون علامت به کرونا هم ناقل ویروس هستند
بهار نیوز
سازمان جهانی بهداشت نظر خود درباره ناقلان خاموش کرونا را تصحیح کرد
تسنیم
WHO نظر خود درباره ناقلان خاموش کرونا را تصحیح کرد
مشرق نیوز
بیماران بدون علامت عامل انتشار کرونا نیستند
ناطقان نیوز
مبتلایان بدون علامت کرونا عامل انتشار این ویروس نیستند
میزان
توصیه های اشتباه پژوهشگران در پاندمی کرونا
شفا آنلاین
داروی بیهوشی!
عصر امروز
موفق ترین واکسن های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت برای کرونا/ کدام واکسن به تولید انبوه می رسد؟
صراط
کدام واکسن های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت برای کرونا به تولید انبوه می رسد؟
تیتر یک
اخبار مرتبط
bltخرداد نیوز : آخرین آمار کرونا در ایران، 29 شهریور 99: 166 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند
bltرویداد 24 : کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا!
bltانتخاب : از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسن های کرونا
bltسایت جماران : کلاهبرداری با واکسن آنفلوآنزا!
bltبهار نیوز : میزان شیوع بیشتر شده اما قدرت سرایت کرونا مثل گذشته است
bltایسنا : از طوفان التهابی برگشت ناپذیر ریه تا کارآیی 3 تا 6 ماهه واکسنهای کرونا
bltخرداد نیوز : آخرین آمار کرونا در ایران، 24 شهریور 99: 156 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته فوت کردند
bltانتخاب : واکسن بیمه ای بخش اشتغال و کسب و کار ناشی از ویروس کرونا طراحی شد
bltحزب الله نیوز : راهکار های ساده برای از بین بردن علائم کرونا در خانه
bltتسنیم : کاهش 30 درصدی فوت بیماران کرونایی طی ماه گذشته در روسیه
bltاسکان نیوز : پژوهشگران: بی اشتهایی در کودکان می تواند از علائم ابتلا به ویروس کرونا باشد
bltدنیای اقتصاد : خبر نگران کننده درباره کرونا و واکسن آن
bltایران آنلاین : واکنش بهداشت جهانی به ادعای انتقال کرونا با مواد غذایی
bltصدا و سیما : امید سازمان جهانی بهداشت به عرضه واکسن کرونا تا سال 2021
bltفرارو : نخستین ویدیو از «اولین واکسن ضد کرونای روسی»
bltخبرآنلاین : احتمال ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا/ گروه های پرخطر حتما واکسن بزنند
bltخبرآنلاین : نخستین ویدیو از «اولین واکسن ضد کرونا» که در روسیه تولید شد
bltسایت جماران : بیماران بی علامت ناقل کرونا نیستند!
bltفردا نیوز : شاید هرگز سلاحی جادویی برای مقابله با کرونا وجود نداشته باشد
bltمثلث : سلاح جادویی برای مقابله با کرونا وجود دارد؟/ پاسخ سازمان جهانی بهداشت
bltرویداد 24 : رمدسیویر فقط در فاز اولیه بیماری کرونا تاثیر درمانی دارد
bltرویداد 24 : آیا باید مردم را عامدانه به کرونا آلوده کنیم تا واکسن را روی آن ها آزمایش کنیم؟
bltایرنا : دوم مرداد و مهمترین اخبار کرونا در استان ها
bltصدا و سیما : فوت 7 نفر دیگر در استان اردبیل و افزایش بستری ها به 302 نفر
bltایرنا : نحوه زندگی در سایه کرونا را بیاموزیم
bltوانا نیوز : تاکید WHO بر لزوم کنترل کووید-19
bltزاهد نیوز : آزمایش واکسن های تایید نشده کرونا روی سیاهپوستان آفریقایی
bltپزشکان بدون مرز : کروناویروس به زودی محو می شود؟!
bltبهار نیوز : شاید کرونا قبل ازساخت واکسن نابود شود!
bltخبر خودرو : هرگز هنگام ورزش از ماسک استفاده نکنید!؟
bltبهار نیوز : دولت ها در فکر پیش خرید واکسن کرونا
bltبهار نیوز : مبتلایان بدون علامت به کرونا هم ناقل ویروس هستند
bltتسنیم : سازمان جهانی بهداشت نظر خود درباره ناقلان خاموش کرونا را تصحیح کرد
bltمشرق نیوز : WHO نظر خود درباره ناقلان خاموش کرونا را تصحیح کرد
bltناطقان نیوز : بیماران بدون علامت عامل انتشار کرونا نیستند
bltمیزان : مبتلایان بدون علامت کرونا عامل انتشار این ویروس نیستند
bltشفا آنلاین : توصیه های اشتباه پژوهشگران در پاندمی کرونا
bltعصر امروز : داروی بیهوشی!
bltصراط : موفق ترین واکسن های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت برای کرونا/ کدام واکسن به تولید انبوه می رسد؟
bltتیتر یک : کدام واکسن های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت برای کرونا به تولید انبوه می رسد؟
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.