مخبر - 1399/06/25 - برگزاری نماز های جمعه از 11 مهرماه

برگزاری نماز های جمعه از 11 مهرماه
وزیر بهداشت درباره برگزاری نماز جمعه گفت: ان شاءالله خواهیم توانست از جمعه 11 مهر در سراسر کشور نماز های جمعه را برگزار کنیم.
برگزاری نماز های جمعه از 11 مهرماه

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر در اکثر استان های کشور مجددا خیز جدید کرونا را شاهد هستیم، گفت: با رویکرد رعایت پروتکل های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، امیدواریم از 11 مهر ماه بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست با رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، گفت: دیشب یکی از شب هایی بود که من تا صبح مژه بر هم نگذاشتم، به دلیل خیز جدیدی که در کشور در حال شکل گیری است. متاسفانه این فراز و فرود ها خیلی می تواند ما را دچار مشکل و فشار کند. چندی پیش در خدمت آقای رییس جمهور زمانیکه نمودار های رو به سراشیبی هفته های قبل را می دیدیم، اعلام کردم که هر نیم میلی متر از این سراشیبی همراه با هزاران لیتر عرق در زیر لباس های بسیار غیرقابل تحمل در بیمارستان ها و ناتوان شدن و مرگ سربازان ما در عرصه سلامت است. بسیار بسیار شرمسار همکارانم می شوم که به دلیل عدم رعایت گروه اندکی، اکثریت به زحمت می افتند.

وی با اشاره به برگزاری مراسم محرم در سال جاری و در شرایط کرونایی، افزود: امسال یکی از کم نظیرترین محرم های تاریخ کشورمان را برگزار کردیم، اما متاسفانه گروهی که از این دایره پا را بیرون گذاشتند از یک سو و گروهی که هرچه تمنا کردیم که به سفر نروند، اما رفتند، از سوی دیگر بودند. به طوری که در حال حاضر در اکثر استان هایمان مجددا داریم یک خیز جدیدی پیدا می کنیم. بنده به عنوان فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کشور می دانم که ورود به یک خیز جدید، چقدر ما را به زحمت می اندازد و چقدر باید تلاش کنیم تا به شیبی مناسب بازگردیم.

نمکی ادامه داد: سخت ترین روز های زندگی من روز هایی بود که می خواستم تصمیم بگیرم که مسجد، نماز جمعه و راه زیارت را بر عاشقان امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) ببندم هم به عنوان یک فرزند کوچک این نظام و انقلاب که از کودکی پذیرفته بودم که در مسجدی که متولی نداشت، کار کنم، گاهی زمستان در سوز کویر از مدرسه می آمدم و بخاری نفتی قدیمی را روشن می کردم تا فضای مسجد برای نمازگزاران گرم شود.

وی افزود: از طرفی به عنوان کسی که از کودکی عشق و علاقه پدر و مادرش را برای زیارت امام رضا (ع) دیده بود و حالا می خواستم راه را بر زیارت عاشقان اهل بیت (ع) ببندم، مساجد را ببندم که واقعا سخت بود. به دو جهت سخت بود؛ یکی توجیه این اقدام در بین افکار عمومی و یکی هم مقاومت هایی که از سوی برخی دوستان مطرح می شد تا اینکه خداوند مرحمت کرد و فرشته نجاتی به نام مقام معظم رهبری از راه رسید و با آن خردمندی شان کمک کردند.

بار ها و بار ها اعلام کردم که ملت ایران و آینده این سرزمین مدیون این خردورزی مقام معظم رهبری است. زمانیکه رهبری ورود کردند، تکلیف را مشخص کردند. یکی از نیرو هایی که کمک کردند، ستاد نماز جمعه بود که هر هفته از ما استعلام می کردند و همدلی و همراهی کردند.

وزیر بهداشت گفت: ویروس کرونای جدید پدیده عجیبی است. اوایل هم اعلام کردم که این ویروس با هیچ یک از اجدادش تشابهی ندارد و کاملا متفاوت است که نامش را شتر گاو پلنگ گذاشتم. دنیا دارد با این ویروس شطرنج بازی می کند و هیچکس ابدا نمی داند که چند وقت دیگر با این ویروس درگیر هستیم و چگونه باید با آن بازی کنیم. به همین دلیل برنامه ریزی های ما در کوتاه مدت و میان مدت باید انعطاف پذیر باشد. به همکاران هم اعلام کرده ام که تقسیم بندی مناطق قرمز، زرد و سفید و... غلط است. زیرا این مناطق با سرعت زیادی می توانند از نظر وضعیت ویروس تغییر کنند که می تواند منجر به بر هم ریختگی ذهنی و اجتماعی شود.

نمکی تاکید کرد: هیچکس در دنیا نمی تواند این ویروس بسیار پیچیده و متغیر را پیش بینی کند و هرکس چنین ادعایی کند، ناشی از جهلش است؛ اما به جرات می توان گفت که هرچقدر فاصله گذاری ها و حفاظت های فیزیکی را در برابر ویروس بالا ببریم، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم، مصون تر هستیم. این موضوع را تمام دنیا متوجه شدند که هر کجا و به هر نسبتی که رعایت نکردیم، به شکل تصاعدی از ویروس آسیب می بینیم.

وی درباره وضعیت برگزاری نمازجمعه نیز گفت: دو جنبه در نماز جمعه داریم؛ از دید من دین و فرهنگ یکی از سپر های مهم و تاثیرگذار در جلوگیری از امراض روحی و جسمی هستند. ما نباید از سرمایه فرهنگ، دین و اعتقاد در نظام سلامت بی بهره باشیم. سال ها پیش مطالعه ای بر روی تاثیر سرمایه گذاری اقتصادی در نظام سلامت جهان داشتیم؛ آمریکایی ها سه برابر ژاپنی ها برای کاهش مرگ و میر کودکان هزینه می کردند، اما مرگ و میر کودکان در آمریکا سه برابر ژاپنی ها بود. دریافتیم که در ژاپن از فرهنگ کمک می گیرند و به سنت های دیرینه اش پایبند است.

عرصه فرهنگ و دین مغفول مانده است و ما اگر بتوانیم از این عرصه در اعتلای نظام سلامت و به ویژه سلامت روان بهره بریم، موفق تر خواهیم بود. معتقدم که شعر و فرهنگ به کمک انسان آشفته امروز آمده و به نزدیکی او به خداوند کمک می کند. گاهی یک بیت شعر حافظ و مولوی و یک دکلمه یا قرائت قرآن و زبان موسیقایی آن گوش را می نوازد. در بدو تولد اذان می خوانیم روح کودک را می نوازیم و با گوش دادن به قرائت قرآن روح به ملکوت پرواز می کند.

نمکی با بیان اینکه نماز جمعه و خطبه های حکیمانه ائمه جمعه از بزرگترین سرمایه های ملی هستند و نمی توان از آن ها غفلت کرد، افزود: امروز مبارزه با کرونا سهم وزارت بهداشت نیست، بلکه عملکرد و سهم نظام جمهوری اسلامی است. دنیا منتظر نشسته است تا ببیند نظام جمهوری اسلامی در اوج تحریم ها با این پدیده چه خواهند کرد.

وی ادامه داد: فکر می کردند بیماران ما پشت در بیمارستان می مانند، راه دارو را بر ما بستند. امروز سخت ترین تحریم ها بر ملت ایران اعمال می شود. همه راه ها را بر ما بستند، برای تامین واکسن آنفلوانزا و نقل و انتقال ارز آن دچار چالش هستیم. معاون سازمان غذا و داروی کشور دیروز اعلام کرد بانکی که پول واکسن آنفلوانزا را قرار است دریافت کند از انتقال ارز ممانعت کرده و مسیر انتقال ارز واکسن آنفلوانزا در سایه تحریم ها قفل شده است. البته نمی خواهم این موضوعات موجب نگرانی شود؛ چرا که ما تلاش ها را ادامه می دهیم؛ بنابراین در سخت ترین تحریم ها هستیم.

در اوج این تحریم ها خدا کمک کرد و همه در کنار هم قرار گرفتیم و بجای ذلت و خفت، عزت برای نظام ایجاد شد. نگهداشت این عزت و اینکه بگوییم حکومت مبتنی بر اسلام، رویکردی داشت که توانستیم در دنیا چنین موفقیتی را خلق کنیم. نباید اجازه دهیم این مخدوش شود.

وزیر بهداشت همچنین گفت: از همکارانم می خواهم که به گونه ای عمل کنیم که مسجد و نماز جمعه آخرین جایی باشند که برای تعطیلی آن اقدام می کنیم. گرچه دوستان محبت کرده و پیش قراول شدند، اما وقتی در شهری مدرسه باز می کنیم، باید رنگ ها را کنار گذاشته و یک پروتکل سختگیرانه را تدوین و اعلام کنیم. حتی اگر فکر کردیم باید مدرسه ای را در طغیان اپیدمی ببندیم، ما یک پروتکل سختگیرانه تعریف کرده و فکر کنیم که همه کشور قرمز است.

وی ادامه داد: همانطور که می گوییم کسب و کار مردم و موارد ضروری در شرایط قرمز و مبتنی بر پروتکل انجام شود، این پدیده عبادی و سیاسی هم در کشور و در کنار سایر پدیده ها برگزار کنیم. عزیزان حتما مراعات می کنند، افراد سالخورده، بیماران خاص و... را از گردونه خارج و پروتکل ها را رعایت کنیم.

در لیالی قدر واقعا از مساجد جز همراهی ندیدیم. این همراهی و همدلی مومنانه را باید پاس بداریم. از همکارانم می خواهم که همدلی بیشتری شود و با قرار دادن این اصل که کل کشور در شرایط قرمز است، یک پروتکل سختگیرانه تدوین کنیم و قطعا دوستان هم رعایت می کنند و این قرق را بشکنیم. خواهشم این است که با گشاده دستی کار را دنبال کنیم و اصل را بر این بگذارید که کل کشور قرمز است و ما با حداکثر فاصله و حداقل نمازگزار، ان شاءالله بتوانیم نماز جمعه را که یک مراسم عبادی و سیاسی است، برگزار کنیم.

وی ادامه داد: از طرفی داریم به سمت سرما می رویم و ممکن است در برخی استان ها نتوانند مراسم را در فضای باز برگزار کنند و راهی جز برگزاری مراسم در فضای مسقف نداشته باشند که همکارانم برای این موضوع هم پروتکلی تعیین کنند. امیدواریم به خوبی به استقبال برگزاری مراسم نماز جمعه رویم؛ بنابراین با نگاه رعایت پروتکل های سختگیرانه و اینکه فکر کنیم همه کشور قرمز است، مشخص شدن شرایط نمازگزار از نظر جسمی و سنی، رعایت فاصله گذاری و... امیدواریم بتوانیم برگزاری نماز جمعه را داشته باشیم.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در بخشی از این مراسم گفت: ما از هشت تا 10 مهر ماه پروتکل ها را آماده می کنیم تا برای برگزاری مراسم نمازجمعه در 11 مهر ماه آماده باشیم. بر همین اساس وزیر بهداشت نیز خطاب به معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: بنابراین با اعضای ستاد سیاستگذاری ائمه جمعه جلسه بگذارید، فکر کنید شرایط همه کشور قرمز است و حداقل نمازگزار را در نظر بگیرید. همچنین شرایط نمازگزار را از لحاظ سنی و جنسی لحاظ کنید و سخت ترین شیوه نامه های بهداشتی برای برگزاری نماز جمعه تدوین شود. ما ان شاءالله خواهیم توانست از جمعه 11 مهر در سراسر کشور نماز های جمعه برگزار کنیم.

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
نماز   نماز جمعه  
اخبار مرتبط
کتاب آشنایی با نماز
سرزمین دانلود
برگزاری نماز های جمعه با اعمال پروتکل ها
صراط
نماز جمعه نقطه اقتدار نظام اسلامی
صدا و سیما
نماز جمعه در خلخال برگزار نمی شود
ایرنا
با قرمز شدن وضعیت کرونا، نماز جمعه این هفته قم برگزار نمی شود
ایرنا
نماز جمعه رسانه قدرتمند فرهنگی است
ایکنا
نماز جمعه جایگاه طرح مطالبات مردم و نقش برآب کننده توطئه های دشمنان
خبرگزاری بسیج
مشارکت 50 هزار نفر در اولین نماز جمعه مسجد الاقصی پس از بازگشایی
مردم نیوز
ایلام این هفته هم بدون نماز جمعه
نباپرس
مشارکت 50 هزار نفر در اولین نماز جمعه مسجد الاقصی
مشرق نیوز
برپایی نماز جمعه در شهرهای سفید فارس با رعایت فاصله و انجام وضو در خانه
شبستان
آغاز اقامه نماز جمعه در 180 پایگاه
خبر خودرو
اقامه مجدد نماز جمعه در 180 پایگاه، از این هفته آغاز خواهد شد
صبا ایران
اقامه مجدد نماز جمعه در 180 پایگاه از این هفته
فردا نیوز
شیوه نامه بازگشایی مساجد در مناطق سفید اعلام شد
مردم نیوز
نماز عبادی -سیاسی جمعه این هفته دراستان کرمانشاه اقامه نخواهد شد .
صدا و سیما
مشارکت بیش از 30 هزار نفر در نماز جمعه مسجد الاقصی
پارس نیوز
لغو راهپیمایی پایتخت پس از نماز جمعه فردا
شبکه خبر
جوانان هیاتی به شرکت در نماز جمعه اهتمام بورزند
خبرگزاری حوزه
اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه در مناطق مختلف استان
صدا و سیما
دنیای استکبار برای فرهنگ و سیاست ملت ایران برنامه ریزی کرده است
عصر امروز
نماز جمعه این هفته به امامت آیت الله امامی کاشانی اقامه می شود
خبرگزاری ایلنا
نماز جمعه دیشموک، قلعه رئیسی و چرام
صدا و سیما
نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام ابوترابی فرد اقامه می شود
ایرنا
برگزاری نماز جمعه اهل سنت تهران در7 خانه
روز نو
نماز جمعه اهل سنت در تهران در 7 خانه برگزار می شود
خرداد نیوز
نماینده مجلس: برگزاری نماز جمعه اهل سنت تهران در7 خانه/ یک میلیون نفر اهل تسنن در تهران زندگی می کنند
آفتاب
از برپایی هفتمین جشنواره هنر برای صلح تا رنگ نماز از نگاه یک نقاش
قدس آنلاین
اگر نوجوانان تربیت شوند آمریکا و لعین تر از او هیچ غلطی نمی تواند بکند/رئیسی مچ دزدها را می گیرد/گول شعارهای انتخاباتی را نخورید
صبا ایران
پس لرزه حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در تریبون های نماز جمعه
وانا نیوز
امام جمعه ملایر: دفاع مقدس آرمان های نظام را بیمه کرد
ایرنا
آیت الله موحدی کرمانی: آیا مسئولان در جریان دردهای مردم هستند؟
فرتاک نیوز
امام جمعه جدید شهر هچیرود چالوس معرفی شد
ایرنا
عزاداری به همراه اطاعت از خداوند موجب اصلاح جامعه می شود
ایکنا
82کارگاه اقتصاد مقاومتی در استان خراسان جنوبی افتتاح می شود
تسنیم
مگر می شود کسی خود را عزادار امام حسین(ع) بنامد اما نماز نخواند
خبرگزاری حوزه
آیت الله طالقانی پدر شوراهای شهر و روستا است
آریا
برخی «بی خبران سیاسی» بین آمریکا و اروپا تفاوت قائل اند
برنا نیوز
ناگفته هایی از ربوده شدن امام موسی صدر
نامه نیوز
مجید انصاری: در دو راهی «عزت» و « ذلت» قرار گرفته ایم/اختلاف سلیقه هست اما اختلاف عقیده نه
نامه نیوز
اخبار مرتبط
bltسرزمین دانلود : کتاب آشنایی با نماز
bltصراط : برگزاری نماز های جمعه با اعمال پروتکل ها
bltصدا و سیما : نماز جمعه نقطه اقتدار نظام اسلامی
bltایرنا : نماز جمعه در خلخال برگزار نمی شود
bltایرنا : با قرمز شدن وضعیت کرونا، نماز جمعه این هفته قم برگزار نمی شود
bltایکنا : نماز جمعه رسانه قدرتمند فرهنگی است
bltخبرگزاری بسیج : نماز جمعه جایگاه طرح مطالبات مردم و نقش برآب کننده توطئه های دشمنان
bltمردم نیوز : مشارکت 50 هزار نفر در اولین نماز جمعه مسجد الاقصی پس از بازگشایی
bltنباپرس : ایلام این هفته هم بدون نماز جمعه
bltمشرق نیوز : مشارکت 50 هزار نفر در اولین نماز جمعه مسجد الاقصی
bltشبستان : برپایی نماز جمعه در شهرهای سفید فارس با رعایت فاصله و انجام وضو در خانه
bltخبر خودرو : آغاز اقامه نماز جمعه در 180 پایگاه
bltصبا ایران : اقامه مجدد نماز جمعه در 180 پایگاه، از این هفته آغاز خواهد شد
bltفردا نیوز : اقامه مجدد نماز جمعه در 180 پایگاه از این هفته
bltمردم نیوز : شیوه نامه بازگشایی مساجد در مناطق سفید اعلام شد
bltصدا و سیما : نماز عبادی -سیاسی جمعه این هفته دراستان کرمانشاه اقامه نخواهد شد .
bltپارس نیوز : مشارکت بیش از 30 هزار نفر در نماز جمعه مسجد الاقصی
bltشبکه خبر : لغو راهپیمایی پایتخت پس از نماز جمعه فردا
bltخبرگزاری حوزه : جوانان هیاتی به شرکت در نماز جمعه اهتمام بورزند
bltصدا و سیما : اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه در مناطق مختلف استان
bltعصر امروز : دنیای استکبار برای فرهنگ و سیاست ملت ایران برنامه ریزی کرده است
bltخبرگزاری ایلنا : نماز جمعه این هفته به امامت آیت الله امامی کاشانی اقامه می شود
bltصدا و سیما : نماز جمعه دیشموک، قلعه رئیسی و چرام
bltایرنا : نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام ابوترابی فرد اقامه می شود
bltروز نو : برگزاری نماز جمعه اهل سنت تهران در7 خانه
bltخرداد نیوز : نماز جمعه اهل سنت در تهران در 7 خانه برگزار می شود
bltآفتاب : نماینده مجلس: برگزاری نماز جمعه اهل سنت تهران در7 خانه/ یک میلیون نفر اهل تسنن در تهران زندگی می کنند
bltقدس آنلاین : از برپایی هفتمین جشنواره هنر برای صلح تا رنگ نماز از نگاه یک نقاش
bltصبا ایران : اگر نوجوانان تربیت شوند آمریکا و لعین تر از او هیچ غلطی نمی تواند بکند/رئیسی مچ دزدها را می گیرد/گول شعارهای انتخاباتی را نخورید
bltوانا نیوز : پس لرزه حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در تریبون های نماز جمعه
bltایرنا : امام جمعه ملایر: دفاع مقدس آرمان های نظام را بیمه کرد
bltفرتاک نیوز : آیت الله موحدی کرمانی: آیا مسئولان در جریان دردهای مردم هستند؟
bltایرنا : امام جمعه جدید شهر هچیرود چالوس معرفی شد
bltایکنا : عزاداری به همراه اطاعت از خداوند موجب اصلاح جامعه می شود
bltتسنیم : 82کارگاه اقتصاد مقاومتی در استان خراسان جنوبی افتتاح می شود
bltخبرگزاری حوزه : مگر می شود کسی خود را عزادار امام حسین(ع) بنامد اما نماز نخواند
bltآریا : آیت الله طالقانی پدر شوراهای شهر و روستا است
bltبرنا نیوز : برخی «بی خبران سیاسی» بین آمریکا و اروپا تفاوت قائل اند
bltنامه نیوز : ناگفته هایی از ربوده شدن امام موسی صدر
bltنامه نیوز : مجید انصاری: در دو راهی «عزت» و « ذلت» قرار گرفته ایم/اختلاف سلیقه هست اما اختلاف عقیده نه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.