مخبر - 1399/06/25 - ایرج مسجدی: هیج زائر خارجی اجازه ورود به عراق را ندارد

ایرج مسجدی: هیج زائر خارجی اجازه ورود به عراق را ندارد
سفیر کشورمان در بغداد توضیحاتی در رابطه با مراسم اربعین امسال مطرح کرد.
ایرج مسجدی: هیج زائر خارجی اجازه ورود به عراق را ندارد

آفتاب نیوز :

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در رابطه با راهپیمایی اربعین گفت: امسال علیرغم میل قلبی و باطنی بنده و همه دوستان و عزیزانی که در موضوع اربعین تلاش می کنند و خدمت به زوار امام حسین را یکی از افتخارات و پرونده درخشان زندگی خود می دانند، باید عرض کنم که تاکنون به دلایل شرایط کرونا و اوضاع بهداشتی هیچ گونه تصمیمی از سوی دولت عراق برای اجازه ورود زوار ایرانی و خارجی اتخاذ نشده است و موضع آن ها برای ما کاملا روشن است، آن ها امسال نمی خواهند در اربعین زائر خارجی بپذیرند.

وی افزود: در رابطه با داخل خود عراق شرایط فرق می کند، اولا اینکه موضوع اربعین یک جریان مردمی بوده و هست و دولت نمی خواهد مانع شود و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد بنابراین مانند روز های تاسوعا و عاشورا همین جریانی که به راه افتاد و مردم به سمت کربلا آمدند، راهپیمایی اربعین و موکب ها و ... برگزار خواهد شد. حقیقتا دولت عراق در این موضوع نقشی ندارد و همانگونه که عرض کردم امسال مثل سال های گذشته اربعین برای خود عراقی ها انجام خواهد شد، ولی برای کشور های دیگر که تابع یک چارچوب و قوانین و مقررات و ویزا و اجازه ورود هستند مساله بسیار متفاوت است.

ایرج مسجدی: هیج زائر خارجی اجازه ورود به عراق را ندارد

مسجدی گفت: اکنون حتی ویزا های عادی برای کارکنان شرکت هایی که در اینجا پروژه دارند و برای کسانی که در عراق ماموریت دارند به سختی و به صورت بسیار محدود انجام می شود. ما تا اربعین چند روز بیشتر فرصت نداریم و در سال های گذشته تمام اقدامات مان را در این زمان و در این تاریخ انجام داده بودیم، موکب های ما، امکانات، هماهنگی های ما همه صورت گرفته بود چرا که دولت عراق پای کار و مواق بود و ما مشکلی نداشتیم، ولی امسال علیرغم همه جلسات و پیگیری های جدی موضع عراق کاملا مشخص است.

سفیر کشورمان گفت: نکته دوم فضای مجازی که واقعا یک فضای پرالتهاب و لجام گسیخته ای است می بینیم که افراد مختلف و اشخاص مسئول و غیرمسئول و یا بعضا موارد مشکوک و یا اینکه تاریخشان مشخص نیست، مسائلی بیان می شود که هیچ گونه سندیت و رسمیت و اعتبار ندارد. مثلا ارتباطات بین ایران و عراق به صورت بسیار گسترده در میان مردم دو کشور وجود دارد؛ بین موکب ها بین افراد مختلف. شنیده می شود که مثلا از داخل عراق با یک طرف ایرانی تماس می گیرند که شما بیایید مگر دولت می تواند جلوی اربعین را بگیرد.

ایرج مسجدی تاکید کرد: در داخل عراق و برای خود عراقی ها دولت نقشی ندارد و نمی تواند جلوی مردم را بگیرد، اما دعوت از زائر ایرانی به این منظور چه وجاهتی دارد؟ زائر ایران تابع یک چارچوب و قواعدی است، زائر ما تابع یک فرهنگ و یک مدیریت است، زائر ما که یک زائر داخل عراق نیست، او می خواهد از سرزمین خودش به اینجا بیاید و باید قانونمند باشد و این مساله ضوابط و قوانینی دارد و هماهنگی هایی باید انجام شود. اینکه جریان این چنینی راه افتاده است و در واقع ما پشت قضیه هم مشکوک هستیم تا روابط دو کشور را دچار مشکلات بکنند.

سفیر ایران در عراق ادامه داد: ما زائری داریم که در سال های گذشته که تردد عادی بود، اما به یک شکل غیرمجاز آمده است اکنون در زندان است و برای او محکومیت های شدیدی را اعمال کردند؛ بنابراین چه کسی جوابگوی این مسائل خواهد بود.

مگر می شود هنجارشکنی و قانون شکنی کرد؟ زوار ایران زواری هستند که اگر قرار باشد در هرجای دنیا حضور داشته باشند با چارچوب و مقررات و احترام به همه این ها تصمیم خود را می گیرند از طرفی مملکت ما مملکتی است که صاحب دارد، رهبری دارد، فرمانده دارد و این کشتی بزرگ جمهوری اسلامی کشتیبان دارد، ما تابع ولایت هستیم ما تابع رهبری عزیزمان هستیم ما تابع دستور و تصمیم هستیم، اینگونه نیست که در کشور هر کسی به خودش اجازه دهد که مثلا من محب امام حسین هستم و یا عاشق اربعین هستم و با این بحث ها بخواهد دست به اقدامی بزند.

وی گفت: چیزی که در دستور کار ما قرار می گیرد تصمیم کشور است و با هماهنگی با طرف عراقی است، یک زائر ایرانی و محب امام حسین هیچ وقت به خودش اجاره نمی دهد که خارج از این چارچوب ها و مقررات کاری را انجام دهد لذا خواهش من این است که دستگاه های فرهنگی و اطلاع رسانی، مداحان عزیز، خطبای بزرگوار، ائمه جمعه و جماعات و همه کسانی که با مردم ارتباط مباشر و مستقیمی دارند به مردم شریف ایران به محبین اهل بیت علیهم السلام به عاشقان امام حسین بگویند که کاملا در چارچوب تصمیمات جمهوری اسلامی حرف بزنند و عمل بکنند و حرکت بکنند و خدای ناکرده کاری نکنند که موجب مشکلاتی برای دو کشور بشود.

وی افزود: این درخواست هایی که از گوشه و کنار و یا از افراد مجهول الهویه و یا بعضا مشکوک بیان می شود معلوم نیست چه دست هایی پشت صحنه است.

مسجدی گفت: زائر ایران زائری قانونمند و با احترام است و وظیفه خود را کاملا خوب می داند و به آن عمل خواهد کرد، اگر قرار باشد که راه باز باشد و مجوز و هماهنگی و موافقت باشد با عشق و علاقه به زیارت می آید و اگر قرار است که دستور کار چیز دیگری باشد، اردات و عشق خود به ساحت امام حسین علیه السلام رابه گونه دیگری ابراز می کند؛ لذا بحث هایی که بعضا مطرح می شود به هیچ وجه قانونمند و مورد قبول نیست.

هیچ عراقی و هیچ ایرانی نمی تواند خارج از چارچوب جمهوری اسلامی ایران حرفی را به زبان بیاورد، این خواست رهبر معظم انقلاب است که همیشه ما را به رعایت قوانین و مقررات کشور توصیه می کند، در همین بحث کرونا ببینیند که ایشان چگونه عمل کردند، صحبت ها، اقدامات و عملکرد مقام معظم رهبری چگونه است، ایشان الگوی کار ما هست، ایشان الگوی رفتاری و اقدامات و تصمیمات ما هست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر اگر یک فاجعه و یک بحران انسانی در بحث گسترش این بیماری اتفاق بیفتد و میلیون ها انسان گرفتار شدند و هزاران نفر تلفات به دنبال خواهد داشت آن وقت چه کسی جوابگو خواهد بود؛ لذا تمام صاحبان مواکب عزیز در جمهوری اسلامی، تمام مسئولین محترم، تمام مردم شریف و همه محبین و زوار عزیز باید دقت بکنند و تحت تاثیر حرف های غیرمسئولانه قرار نگیرند و آن وظیفه شرعی و اخلاقی و عقلایی خودشان را آن طوری که از طرف مسئولین ذیربط گفته می شود عمل کنند.

بیشتر از هرکس دیگری ما علاقه مند هستیم که راه زیارت باز شود، سال گذشته 3 و نیم میلیون ایرانی با عشق و علاقه و هماهنگی هایی که شد وارد عراق شدند زیارت کردند و با امنیت به کشور خود بازگشتند و ما کم ترین مشکلات را داشتیم بنابراین اگر قرار است زیارت باشد همین اتفاق خواهد بود.

مسجدی تاکید کرد: لذا خواهش من از همگان این است که کاملا مراقبت بکنند و نگذارند فتنه و یا مسائلی بوجود بیاید که بعدا باعث مشکلاتی برای روابط دو کشور و یا در مرز های ما بشود.

وی افزود: همچنین مسئولان انتظامی و امنیتی محترم جمهوری اسلامی هم حتما به وظایف سازمانی خود در چارچوب قانون و مقررات و دستورالعمل هایی که برایشان تعیین خواهد شد اقدام می کنند؛ بنابراین همه ما باید دست در دست هم دهیم و آنچه که خیر و مصلحت و تصمیم کشور است همان را انجام دهیم و امسال بعید می دانم که ما غیر از این راهی داشته باشیم و مراسم اربعین را به اشکال مختلفی در خود جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم تا از شر این ویروس منحوس نجات پیدا کنیم و برای سال های آینده اقداماتی را انجام دهیم.

مسجدی تاکید کرد: زائر ما باید با کرامت و با احترام، با ادب و قانونمداری و با عشق و علاقه وظیفه و زیارت خودش را انجام دهد و ما مورد اعتراض هیچ کس قرار نگیریم و زیارت مان هم شک و شبهه ای نداشته باشد.

منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آفتاب» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   بغداد   ایرج مسجدی   اجازه ورود   مراسم اربعین  
اخبار مرتبط
ایرج مسجدی: هموطنان ایرانی به هیچ وجه به سمت مرزهای ایران و عراق نیایند
فارس
طرح بهداشتی ویژه مراسم اربعین در عراق
خبرگزاری دانشجو
مجوزی برای ورود زائران ایرانی به مراسم اربعین عراق صادر نشده است
شبستان
بیانیه بسیار مهم سفیر ایران در عراق / مراسم اربعین برگزار نمی شود
دیده بان ایران
ایرج مسجدی: هیج زائر خارجی اجازه ورود به عراق را ندارد
تسنیم
توضیحات سفیر ایران در عراق درباره اربعین 1399
آریا
همه آن چه درباره مراسم اربعین امسال ضروری است
حزب الله نیوز
مسجدی: تاکنون هیچگونه مجوزی از سوی دولت عراق برای ورود زوار ایرانی و خارجی برای اربعین داده نشده
فارس
مسجدی: زوار ایرانی نمی توانند در مراسم اربعین امسال حضور یابند
خبرگزاری دانشجو
پرونده اربعین امسال بسته شده است؛ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
تقریب نیوز
عراق برای اربعین امسال زائر خارجی نمی پذیرد
شبکه خبر
تکذیب برگزاری مراسم اربعین
دنیای اقتصاد
سفیر ایران در بغداد: هیچ تردیدی در برگزار نشدن اربعین امسال برای زائران خارجی وجود ندارد
دیپلماسی ایرانی
سفیر ایران: پرونده اربعین امسال بسته شد
فردا نیوز
ممسجدی: پرونده اربعین امسال بسته شده است
نسیم
پاسخ سفیر ایران در عراق به یک شایعه درباره اربعین/ پرونده اربعین امسال بسته شده است؛ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
العالم
پرونده اربعین امسال بسته شده است/ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
راه دانا
سفیر ایران : پرونده اربعین امسال بسته شده است، عراق زائر خارجی نمی پذیرد
ایران آنلاین
سفیر ایران: پرونده اربعین امسال بسته شده است، عراق زائر خارجی نمی پذیرد
انتخاب
هیچ زائری اربعین امسال به عراق نمی رود
بهار نیوز
توضیحات ایرج مسجدی درباره ورود زائر به عراق در ایام اربعین
ایسنا
پرونده اربعین امسال بسته شده است / عراق زائر خارجی نمی پذیرد
رکنا نت
عراق در اربعین هم زائر خارجی نمی پذیرد
مردم سالاری
دولت عراق اجازه ورود زائر خارجی اربعین را نمی دهد
فرتاک نیوز
سفیر ایران: اربعین امسال برگزار نمی شود، عراق زائر خارجی نمی پذیرد
دیده بان ایران
پرونده سفر اربعین در عراق بسته شده است
قدس آنلاین
سفیر ایران: پرونده اربعین امسال بسته شده است؛ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
ایرنا
تاکنون تصمیمی برای برگزاری مراسم اربعین اتخاذ نشده است
ناطقان نیوز
سفیر ایران در عراق: تاکنون تصمیمی برای برگزاری مراسم اربعین اتخاذ نشده است / با توجه به توافق دو کشور ورود زائران ایرانی به عراق همچنان ممنوع است
انتخاب
توییت سفیر ایران در بغداد درباره کمک های ایران به عراق
مشرق نیوز
دیدار سفیر ایران در عراق با وزیر تجارت این کشور
العالم
روایت مسجدی از آمادگی سپهبد سلیمانی برای شهادت / واکنش عراقی ها به شهادت سردار دل ها
خبرگزاری دانشجو
ایرج مسجدی: ایران و عراق عمق راهبردی یکدیگرند/ جمهوری اسلامی مطمئن ترین و صادقانه ترین دوست عراق
فارس
مسجدی: سفر ظریف به عراق در راستای تقویت روابط دو کشور است
ایرنا
ایرج مسجدی: یک تن کمک دارویی و بهداشتی همزمان با سفر ظریف وارد عراق شد
فارس
عراق جایگاه و پایگاهی برای فعالیت های رژیم صهیونیستی نمی شود
خبرگزاری دانشجو
سفیر ایران در عراق: بعید می دانم راهپیمایی اربعین با حضور زوار خارجی برگزار شود
عصر ایران
«احتمال برگزاری مراسم اربعین ضعیف است»
انصاف نیوز
سفیر ایران در عراق از احتمال برگزار نشدن راهپیمایی اربعین خبر داد
دیده بان ایران
ایرج مسجدی: بعید می دانم عراق جایگاه و پایگاهی برای فعالیت های رژیم صهیونیستی شود
فارس
اخبار مرتبط
bltفارس : ایرج مسجدی: هموطنان ایرانی به هیچ وجه به سمت مرزهای ایران و عراق نیایند
bltخبرگزاری دانشجو : طرح بهداشتی ویژه مراسم اربعین در عراق
bltشبستان : مجوزی برای ورود زائران ایرانی به مراسم اربعین عراق صادر نشده است
bltدیده بان ایران : بیانیه بسیار مهم سفیر ایران در عراق / مراسم اربعین برگزار نمی شود
bltتسنیم : ایرج مسجدی: هیج زائر خارجی اجازه ورود به عراق را ندارد
bltآریا : توضیحات سفیر ایران در عراق درباره اربعین 1399
bltحزب الله نیوز : همه آن چه درباره مراسم اربعین امسال ضروری است
bltفارس : مسجدی: تاکنون هیچگونه مجوزی از سوی دولت عراق برای ورود زوار ایرانی و خارجی برای اربعین داده نشده
bltخبرگزاری دانشجو : مسجدی: زوار ایرانی نمی توانند در مراسم اربعین امسال حضور یابند
bltتقریب نیوز : پرونده اربعین امسال بسته شده است؛ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltشبکه خبر : عراق برای اربعین امسال زائر خارجی نمی پذیرد
bltدنیای اقتصاد : تکذیب برگزاری مراسم اربعین
bltدیپلماسی ایرانی : سفیر ایران در بغداد: هیچ تردیدی در برگزار نشدن اربعین امسال برای زائران خارجی وجود ندارد
bltفردا نیوز : سفیر ایران: پرونده اربعین امسال بسته شد
bltنسیم : ممسجدی: پرونده اربعین امسال بسته شده است
bltالعالم : پاسخ سفیر ایران در عراق به یک شایعه درباره اربعین/ پرونده اربعین امسال بسته شده است؛ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltراه دانا : پرونده اربعین امسال بسته شده است/ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltایران آنلاین : سفیر ایران : پرونده اربعین امسال بسته شده است، عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltانتخاب : سفیر ایران: پرونده اربعین امسال بسته شده است، عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltبهار نیوز : هیچ زائری اربعین امسال به عراق نمی رود
bltایسنا : توضیحات ایرج مسجدی درباره ورود زائر به عراق در ایام اربعین
bltرکنا نت : پرونده اربعین امسال بسته شده است / عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltمردم سالاری : عراق در اربعین هم زائر خارجی نمی پذیرد
bltفرتاک نیوز : دولت عراق اجازه ورود زائر خارجی اربعین را نمی دهد
bltدیده بان ایران : سفیر ایران: اربعین امسال برگزار نمی شود، عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltقدس آنلاین : پرونده سفر اربعین در عراق بسته شده است
bltایرنا : سفیر ایران: پرونده اربعین امسال بسته شده است؛ عراق زائر خارجی نمی پذیرد
bltناطقان نیوز : تاکنون تصمیمی برای برگزاری مراسم اربعین اتخاذ نشده است
bltانتخاب : سفیر ایران در عراق: تاکنون تصمیمی برای برگزاری مراسم اربعین اتخاذ نشده است / با توجه به توافق دو کشور ورود زائران ایرانی به عراق همچنان ممنوع است
bltمشرق نیوز : توییت سفیر ایران در بغداد درباره کمک های ایران به عراق
bltالعالم : دیدار سفیر ایران در عراق با وزیر تجارت این کشور
bltخبرگزاری دانشجو : روایت مسجدی از آمادگی سپهبد سلیمانی برای شهادت / واکنش عراقی ها به شهادت سردار دل ها
bltفارس : ایرج مسجدی: ایران و عراق عمق راهبردی یکدیگرند/ جمهوری اسلامی مطمئن ترین و صادقانه ترین دوست عراق
bltایرنا : مسجدی: سفر ظریف به عراق در راستای تقویت روابط دو کشور است
bltفارس : ایرج مسجدی: یک تن کمک دارویی و بهداشتی همزمان با سفر ظریف وارد عراق شد
bltخبرگزاری دانشجو : عراق جایگاه و پایگاهی برای فعالیت های رژیم صهیونیستی نمی شود
bltعصر ایران : سفیر ایران در عراق: بعید می دانم راهپیمایی اربعین با حضور زوار خارجی برگزار شود
bltانصاف نیوز : «احتمال برگزاری مراسم اربعین ضعیف است»
bltدیده بان ایران : سفیر ایران در عراق از احتمال برگزار نشدن راهپیمایی اربعین خبر داد
bltفارس : ایرج مسجدی: بعید می دانم عراق جایگاه و پایگاهی برای فعالیت های رژیم صهیونیستی شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.