مخبر - 1399/06/25 - در انتظار صعود دلاری بورس باشیم؟

در انتظار صعود دلاری بورس باشیم؟
به طور معمول با افزایش نرخ ارز شرکت های صادرات محور به طور مستقیم، شرکت های واردات محور و تورم محور به طور غیر مستقیم از طریق افزایش نرخی که به واسطه افزایش نرخ ارز می گیرند EPS اسمی آنها شروع به رشد می کند.
در انتظار صعود دلاری بورس باشیم؟

این روز ها هیجان سیاست گذاران بیشتر از هیجان سرمایه گذاران در اقتصاد کشور است. سیاست گذارانی که در ابتدا با وعده بورس امن نقدینگی هنگفتی از این بازار نصیبشان شد، اما اکنون در مقابل ضرر و زیان قشر سرمایه گذار به هوشمند سازی، تشکیل جلسات متعدد و حمایت های زبانی روی آورده اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه، سلب اعتماد سرمایه گذاران بورسی از اختلاف بین وزرای اقتصاد و نفت آغاز شد، هرچند دولت با عرضه سهام شرکت های بزرگ سعی در تعمیق معاملات و توسعه بازار سهام داشت اما خروجی رفتار دولتمردان به خوبی در نرخ ارز قابل مشاهده است. نرخی که اکنون در کانال 26-27 هزار تومان نوسان می کند. خروج پول از بورس و هدایت به بازار ارز سیاستی است که صاحب نظران اقتصادی از آن به عنوان کنترلگر میزان اثرگذاری انتخابات آمریکا در شاخص های سهامی یاد می کنند. این افراد معتقدند که ریزش فعلی بورس می تواند از ریسک سیستماتیک ناشی از مناظرات و حتی نتایج انتخابات بکاهد.

به هر روی نوسانات غیر قابل تصور دلار تاکنون اثرات خود را در صنایع و شرکت های صادرات محور بازار سهام نشان نداده است و تا این لحظه شرکت های بورسی صورت های مالی خود را بر حسب نرخ دلار بازار آزاد به روز رسانی نکرده اند.

علی صادقین، مدرس و پژوهشگر اقتصادی به «دنیای اقتصاد» می گوید: صعود پر قدرت شاخص بورس تهران در پی افزایش نرخ ارز سامانه نیما در کنار همبستگی بالای بورس و دلار، طی روز های آتی دور از ذهن نیست. با این حال سرمایه گذارانی که دید بنیادی و استراتژی نگهداری سهام را در دستور کار معاملاتی خود قرار دادند می توانند برندگان این روز های منفی بورس باشند.

روند بورس با دلار همسو یا در تضاد است؟

طی یک دهه اخیر بررسی های زیادی در این زمینه انجام داده ام. همبستگی بالای 95 درصد بین دلار و شاخص کل بورس تهران داریم.

به طور معمول با افزایش نرخ ارز شرکت های صادرات محور به طور مستقیم، شرکت های واردات محور و تورم محور به طور غیر مستقیم از طریق افزایش نرخی که به واسطه افزایش نرخ ارز می گیرند EPS اسمی آنها شروع به رشد می کند.

این همبستگی به عقیده بنده هیچ گاه منفی نبوده و به هیچ عنوان از بین نرفته است اما با یک وقفه اثر خود را در بازار سهام خواهد داشت.

رفتار بازار را چگونه ارزیابی می کنید؟

بخشی از اتفاقاتی که این روز ها در بازار رخ می دهد اعم از نوع حمایت، خرید و فروش، معاملات و رفتار حقوقی ها به نظر می رسد که دستوری و هدایت از سوی سیاست گذار بوده و بخش دیگر هم عزمی دست جمعی که این روز ها در بین سهامداران حقیقی بازار به وجود آمده است. رفتار این دست از سرمایه گذاران نشان می دهد که غالبا تمایل زیادی به ذخیره سود دارند. به هرحال اظهارنظر ها و سیاست های متناقض و بعضا اشتباهی که سیاست گذاران اقتصادی طی یک ماه گذشته نسبت به بازار سرمایه داشتند بازار را دستخوش تغییراتی کرد.

متغیر نرخ ارز، تورم و قیمت های جهانی که بیش از 90 درصد رشد بازار سهام کشور را تضمین می کند زیر سایه ترس و عزم دسته جمعی بازار سهام پنهان شده است.

چه پارامتری می تواند در رشد بورس اثر گذار باشد؟

با توجه به روند فعلی بازار ارز به ویژه در روز های آتی، افزایش نرخ ارز سامانه نیما به تبع رشد نرخ ارز در بازار آزاد می تواند منجر به رشد دیگری در بازار سرمایه شود. صعود شاخص پرقدرت و احتمالا سقف های قبلی شاخص کل بورس تهران به طور مجدد تجربه شود. تا زمان انتخابات آمریکا رابطه بین نرخ ارز، رابطه بین قیمت های جهانی، تورم، رشد نقدینگی، کسری بودجه زیر سایه ترس ناشی از سیاست های متناقض و ریزش بازار در بین سهامداران است، اما چندان به این متغیر ها توجه نمی شود. به عقیده بنده حرفه ای های بازار با رسیدن دلار به نزدیکی رقم 27 هزار تومان خیلی فروشنده نخواهند بود.

می توان به این نتیجه رسید که بورس و دلار به یکدیگر خط می دهند؟

بله، این موضوع کاملا درست است. دلیل هم همبستگی 95درصدی بین آنهاست.

آینده دلاری بورس چگونه خواهد بود؟

بورس برخلاف تصورات مخالفان، خیلی همبستگی با رشد اقتصادی در ایران ندارد و بیشتر تحت تاثیر متغیر های اسمی از جمله نرخ ارز قرار گرفته است.

بر این اساس هرچه به زمان انتخابات آمریکا نزدیک شویم در صورتی که شانس ترامپ بیشتر باشد و تشدید تحریم ها هم روی دهد به دلیل رشد نرخ ارز، میزان اثر گذاری در EPS (افزایش قیمت نسبت به میزان تولید) و مواردی از این قبیل از منظر اسمی بازار سرمایه تحت تاثیر چنین عواملی انرژی مضاعف خواهد گرفت. این در حالی است که ارزش جایگزینی بسیاری از شرکت ها رشد چشمگیری خواهد داشت.

بنابراین بورس از منظر افزایش نرخ ارز نه تنها آسیب نخواهد دید، بلکه می تواند رشد را هم تجربه کند و شرکت های بورسی تا این لحظه هر نوع تحریمی که قرار بوده داشته باشند را همگی تجربه کرده اند.

سقف نرخ دلار و شاخص بورس تا پایان سال کجاست؟

با توجه به اینکه انتخابات آمریکا و تغییرات نرخ ارز می تواند تحلیل ها را بر هم بزند بنابراین نمی توان پیش بینی دقیقی از این ارقام اعلام کرد.

اما نرخ ارز با توجه به شرایط متغیر های اقتصادی مانند نقدینگی و تورم روندی صعودی خواهد داشت، بنابراین با رشد نقدینگی توام با تورم احتمالا افزایش شاخص کل را پیش رو داشته باشیم.

توصیه ای به سرمایه گذاران؟

در بازار سرمایه صرفا دید بنیادی، EPS محور در شرایط حاضر و پرهیز از هر نوع خرید و فروش هیجانی حداقل تا زمان فرا رسیدن انتخابات آمریکا باید در دستور کار سرمایه گذاران قرار بگیرد.

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
تورم   صادرات   غیر مستقیم   افزایش قیمت  
اخبار مرتبط
در انتظار صعود دلاری بورس باشیم؟
آفتاب
افزایش قیمت دلار فروشی بانک مرکزی تورم زاست
ساعت 24
رابطه افزایش نرخ ارز و تورم
بانکداری ایرانی
استقراض دولت از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی، عوامل اصلی افزایش نرخ ارز/ شناسایی بازارهای صادراتی و افزایش صادرات راه حل خروج از مشکلات ارزی است
راه دانا
پیش بینی تورم 22 درصدی برای امسال واقع بینانه نیست
جام نیوز
واکنش رییس اتاق تهران به پیش بینی تورم 22درصدی/ رشد اقتصادی سال 99 چه رقمی خواهد بود؟
رویداد 24
کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می دانند ثبت نام کنند
عصر امروز
کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می دانند ثبت نام کنند/ واحدهای تولیدی حق افزایش قیمت ندارند
فارس
کسانی که یارانه دریافت نمی کنند و خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می دانند ثبت نام کنند/واحدهای تولیدی حق افزایش قیمت ندارند
فارس
پرداخت اولیه کمک معیشتی از امشب شروع می شود/ کسانی که خود را مشمول می دانند ثبت نام کنند
فارس
رکورد شکنی بورس «تهران» با رشد بی سابقه 9 هزار واحدی
پارسینه
رشد 20 درصدی تولید خرما
ایران اکونومیست
سلطانی فر: ملت ایران مانند چهل سال گذشته با سربلندی از این بحران عبور خواهند کرد/ به زودی تبدیل نفت به سایر محصولات منجر به افزایش سرمایه گذاری های بیشتر در بخش انرژی و صنعت کشور خواهد شد
برنا نیوز
صادرات خرما از تب و تاب افتاده است/ دخالت ناشیانه در بازار نکنیم/ هر سال که قیمت تعیین کردند، تولید کننده و صادر کننده ضرر کردند
گفتار نو
کابوس پای دار قالی
قم نیوز
جهش قیمت نفت در روزهای سخت اقتصاد جهانی
تابناک
سیگنال ارزی سران قوا
ایران آنلاین
تاثیر تورم بر فضای کسب و کار در بازار سرمایه و بورس
بورس نیوز
علت افزایش قیمت آهن آلات
مشرق نیوز
مردم قربانی دشمنی ایالات متحده اند (بخش سوم و پایانی)
دیپلماسی ایرانی
واردات سخت شده است!
تجارت امروز
ذوب واردات
ایران آنلاین
نان خشک جایگزین سبوس در واحد های دامداری شد/ صادرات بیش از یک میلیون تن محصولات لبنی
باشگاه خبرنگاران
نرخ تورم ترکیه به 15 درصد رسید
تسنیم
حذف برخی از کالاهای ضروری از سبد خانوارها/ افزایش تا 100درصدی کرایه اسنپ و تپ سی/ واردات از صادرات سبقت گرفت
مشرق نیوز
پوپولیسم زیبنده اقتصادروحانی نیز هست
شعار سال
آیا دلار 4200 توانست امنیت غذایی را تضمین کند؟
مشرق نیوز
افزایش 35درصدی درآمدهای مالیاتی کشور
باشگاه خبرنگاران
مسکن که عرضه نشود تولیدش چه فایده ای دارد
جوان آنلاین
هدف وزارت راه ساخت سالانه 700 هزار مسکن جدید/صادرات 8 میلیون تنی سنگ آهن در سال 97
شبستان
رفع مخاطره مالیات ناشی از تورم ارزش دارایی ها
مهر نیوز
اگر با ترامپ مذاکره کنیم،مردم ایران از بدبختی نجات پیدا می کنند!
مردم نیوز
اگر با ترامپ مذاکره کنیم،مردم ایران از بدبختی نجات پیدا می کنند!/ جلایی پور:دولت موازی نگذاشت برجام به برجام اقتصادی ترجمه شود
مشرق نیوز
چالش؛ رب خانگی
قدس آنلاین
صرفه جویی 8 میلیارد تومانی بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه دارو
آریا
چرا تحریم ها، گرانی دلار و نابه سامانی بازار به نفع ایران خودرو و سایپا است؟
زومیت
قیمت روز آهن آلات
مشرق نیوز
افت تسهیلات دهی به تولید
راه امروز
دلایل رشد 46 درصد بازدهی بورس در سال جاری
صبحانه با خبر
دلایل رشد 46 درصد بازدهی بورس در سال جاری/ مردم از طریق صندوق ها وارد بورس شوند
فارس
اخبار مرتبط
bltآفتاب : در انتظار صعود دلاری بورس باشیم؟
bltساعت 24 : افزایش قیمت دلار فروشی بانک مرکزی تورم زاست
bltبانکداری ایرانی : رابطه افزایش نرخ ارز و تورم
bltراه دانا : استقراض دولت از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی، عوامل اصلی افزایش نرخ ارز/ شناسایی بازارهای صادراتی و افزایش صادرات راه حل خروج از مشکلات ارزی است
bltجام نیوز : پیش بینی تورم 22 درصدی برای امسال واقع بینانه نیست
bltرویداد 24 : واکنش رییس اتاق تهران به پیش بینی تورم 22درصدی/ رشد اقتصادی سال 99 چه رقمی خواهد بود؟
bltعصر امروز : کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می دانند ثبت نام کنند
bltفارس : کسانی که خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می دانند ثبت نام کنند/ واحدهای تولیدی حق افزایش قیمت ندارند
bltفارس : کسانی که یارانه دریافت نمی کنند و خود را مشمول پرداخت کمک معیشتی می دانند ثبت نام کنند/واحدهای تولیدی حق افزایش قیمت ندارند
bltفارس : پرداخت اولیه کمک معیشتی از امشب شروع می شود/ کسانی که خود را مشمول می دانند ثبت نام کنند
bltپارسینه : رکورد شکنی بورس «تهران» با رشد بی سابقه 9 هزار واحدی
bltایران اکونومیست : رشد 20 درصدی تولید خرما
bltبرنا نیوز : سلطانی فر: ملت ایران مانند چهل سال گذشته با سربلندی از این بحران عبور خواهند کرد/ به زودی تبدیل نفت به سایر محصولات منجر به افزایش سرمایه گذاری های بیشتر در بخش انرژی و صنعت کشور خواهد شد
bltگفتار نو : صادرات خرما از تب و تاب افتاده است/ دخالت ناشیانه در بازار نکنیم/ هر سال که قیمت تعیین کردند، تولید کننده و صادر کننده ضرر کردند
bltقم نیوز : کابوس پای دار قالی
bltتابناک : جهش قیمت نفت در روزهای سخت اقتصاد جهانی
bltایران آنلاین : سیگنال ارزی سران قوا
bltبورس نیوز : تاثیر تورم بر فضای کسب و کار در بازار سرمایه و بورس
bltمشرق نیوز : علت افزایش قیمت آهن آلات
bltدیپلماسی ایرانی : مردم قربانی دشمنی ایالات متحده اند (بخش سوم و پایانی)
bltتجارت امروز : واردات سخت شده است!
bltایران آنلاین : ذوب واردات
bltباشگاه خبرنگاران : نان خشک جایگزین سبوس در واحد های دامداری شد/ صادرات بیش از یک میلیون تن محصولات لبنی
bltتسنیم : نرخ تورم ترکیه به 15 درصد رسید
bltمشرق نیوز : حذف برخی از کالاهای ضروری از سبد خانوارها/ افزایش تا 100درصدی کرایه اسنپ و تپ سی/ واردات از صادرات سبقت گرفت
bltشعار سال : پوپولیسم زیبنده اقتصادروحانی نیز هست
bltمشرق نیوز : آیا دلار 4200 توانست امنیت غذایی را تضمین کند؟
bltباشگاه خبرنگاران : افزایش 35درصدی درآمدهای مالیاتی کشور
bltجوان آنلاین : مسکن که عرضه نشود تولیدش چه فایده ای دارد
bltشبستان : هدف وزارت راه ساخت سالانه 700 هزار مسکن جدید/صادرات 8 میلیون تنی سنگ آهن در سال 97
bltمهر نیوز : رفع مخاطره مالیات ناشی از تورم ارزش دارایی ها
bltمردم نیوز : اگر با ترامپ مذاکره کنیم،مردم ایران از بدبختی نجات پیدا می کنند!
bltمشرق نیوز : اگر با ترامپ مذاکره کنیم،مردم ایران از بدبختی نجات پیدا می کنند!/ جلایی پور:دولت موازی نگذاشت برجام به برجام اقتصادی ترجمه شود
bltقدس آنلاین : چالش؛ رب خانگی
bltآریا : صرفه جویی 8 میلیارد تومانی بهداشت و درمان صنعت نفت در حوزه دارو
bltزومیت : چرا تحریم ها، گرانی دلار و نابه سامانی بازار به نفع ایران خودرو و سایپا است؟
bltمشرق نیوز : قیمت روز آهن آلات
bltراه امروز : افت تسهیلات دهی به تولید
bltصبحانه با خبر : دلایل رشد 46 درصد بازدهی بورس در سال جاری
bltفارس : دلایل رشد 46 درصد بازدهی بورس در سال جاری/ مردم از طریق صندوق ها وارد بورس شوند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.