مخبر - 1399/06/25 - خیانت می کنند می گویند پرستو بود

خیانت می کنند می گویند پرستو بود
شهرزاد همتی : در روزهایی که روایت های زنان از آزار منتشر می شود و بخش زیادی از مردم به جنبش «من_هم» پیوسته اند، روزنامه «شرق» تلاش می کند با زنان سیاست مدار درباره آزارهایی که دیده اند، گفت وگو کند.
خیانت می کنند می گویند پرستو بود

شهرزاد همتی : در روزهایی که روایت های زنان از آزار منتشر می شود و بخش زیادی از مردم به جنبش «من_هم» پیوسته اند، روزنامه «شرق» تلاش می کند با زنان سیاست مدار درباره آزارهایی که دیده اند، گفت وگو کند. اولین کسی که تن به این گفت وگو داد، فائزه هاشمی بود. او می گوید تنها آزار جدی ای که دیده، حمله سعید تاجیکِ گروه فشار یا لباس شخصی در سال های پس از انتخابات 88 بود. اواخر سال 89 ویدئویی از توهین های لفظی فردی به فائزه هاشمی منتشر شد؛ فیلمی که سر و صدای زیادی به پا کرد و واکنش های فراوانی را در پی داشت و در نهایت هم متهم به هشت ماه حبس محکوم شد که البته فائزه هاشمی معتقد است این حبس اجرائی نشد. مشروح این گفت وگو را در ادامه خواهید خواند.

دختر هاشمی رفسنجانی بودن، چقدر بر پوشش شما و تربیت فرزندانتان تأثیر داشته است؟ از ابتدا که شروع به فعالیت کردید، اتفاق افتاده است که به نحوه پوششتان ایراد بگیرند و بگویند که چطور لباس بپوشید؟
بله؛ البته این چیزها سلیقه ای است. من از زیر چادر شلوار جین یا كتانی سفید می پوشیدم كه برخی ایراد می گرفتند. دانشگاه آزاد هم که دانشجو بودم، در آن زمان مانتوها همه بلند و گشاد و تیره بود، سر كلاس چادر را برمی داشتم، مانتوهایم بلند نبود، معمولا رنگ روشن می پوشیدم یا بارانی كه كمی چسبان بود. رئیس دانشگاه گفت ما می دانیم حجاب شما مشكلی ندارد، ولی شما که این طور می پوشید دیگران هم می خواهند همین كار را بكنند. گفتم خیلی هم خوب است که بپوشند. وقتی مشکلی ندارد، چه اشکالی دارد دیگران نیز آن را انجام دهند. مانتوهای دراز و گشاد که در هر کدام چند نفر جای می گیرند، چیست كه تن دخترهایمان كرده ایم. این طور حرف ها بوده، اما موضوعات جدی تر نبوده است.
پدر یا مادرتان به شما چیزی نمی گفتند؟
معمولا نه؛ من چادری هستم، اما این طور نبود كه فكر كنم چادر حجاب برتر است و همه جا چادر سر كنم. مثلا در دانشگاه با مانتو و روسری بودم و حتی مقنعه هم سر نمی كردم. فقط زمان اسب سواری مقنعه سر می كنم كه راحت تر است. یا در ماشین معمولا چادر از روی سرم می افتد و اصراری به سر کردن آن ندارم، احتمالا گاهی تذكر هم داده بودند، اما به صورت جدی چیزی یادم نیست.
هیچ وقت درگیر برادر غیرتی بوده اید؟
خوشبختانه نه؛ یك بار قبل از انقلاب كه بابا زندان بود، محسن چیزی به من گفت، یادم نیست چه بود، مامان با او دعوا كرد كه مگر تو قیم فائزه هستی؟ و تمام شد. الان هم گاهی محسن به صحبت های من اعتراض می كند من هم می گویم این موضوع من است، نه تو. به هر حال تربیت خانوادگی و رفتارهای مامان و بابا نتیجه اش این بوده كه چنین اعتراضاتی نبوده است. اگر هم بوده، من زیر بار نرفته ام كه این تذكرها ادامه داشته باشد.
اجازه داشتید به منزل دوستانتان رفت و آمد كنید؟
تا حدودی كه مامان می شناخت بله. اما با هر كسی اجازه رفت و آمد نداشتیم.
از چه زمانی به شما اجازه دادند تنها رفت و آمد كنید؟
این گونه به خاطر نمی آورم؛ احساس محدودیت بالا و زیاد نداشتیم. برای دبیرستان تنها یا با فاطمه می رفتم. البته چون 16سالگی هم ازدواج كردم، خیلی درگیر این مسائل نشدم.
هیچ وقت این طور بوده كه با دوستانتان سینما و رستوران رفته باشید؟
یادم نیست چه زمانی این برنامه ها شروع شد. بعد از دبیرستان چون ازدواج هم كرده بودم و همسرم هم كسی نبود كه به این كارها کاری داشته باشد، این برنامه ها عادی بود.
در ارتباط با مردها چطور بودید؟
من 16 سالگی ازدواج كردم، بنابراین این موارد برای من پیش نیامد که رابطه ای شکل بگیرد. رفت و آمد با هم كلاسی مرد یا دوست مرد به صورت خاص یا تنها نیز نداشتم، اما اینكه در كلاس گفت وگو كنیم عادی بود. من زمانی كه دانشگاه رفتم، دختر آقای هاشمی بودم و مراجعات متعددی بود كه کار، پول، وام و ... می خواستند یا مشکلی داشتند، بنابراین مراجعان مرد نیز زیاد بودند. هیچ وقت دچار این محدودیت ها نبودم که با مردها صحبت نكنم.
هیچ وقت با پدیده آزار از طرف جنس مخالف روبه رو بودید؟ بالاخره همه كه شما را نمی شناسند. محدوده آزار را برای خودتان چطور تعریف كرده اید؟ چون زندگی كردن به عنوان فائزه هاشمی متفاوت است.
ممكن است در بازار یا جای شلوغی كه بودم، كسی متلکی گفته باشد، نمی گویم نبوده، افراد عادی كوچه و بازار این كارها را می كنند و برای همه هم اتفاق می افتد. مهم ترین موردی كه برای من توهین باشد، از طرف آقای تاجیك بود كه فیلمش هم پخش شد و آن صحنه حرف های ركیك هم داشت؛ به جز آن من با این پدیده ها به صورت جدی و بحرانی روبه رو نبوده ام.
درباره تعریف آزار، به این قضیه فكر نكرده بودم تا اینكه این قضیه آزار جنسی به این صورت گسترده و جدی مطرح شد. یك سری چیزها بین زنان و مردان عمومی است، مثلا در زمان دعوا ممکن است طرفین دعوا اعم از زنان و مردان، به هم فحش های ركیك بدهند، اینجا جنسیت مهم نیست، یا در جلسه ای مردان ادبیات نادرست داشته باشند؛ به هرحال یك سری رفتارهای عمومی است كه بین مردان و زنان هست. در فامیل و جامعه هم این اتفاق ها می افتد، بنابراین به نظرم مواردی را كه از سوی مردان نسبت به زنان با انگیزه هر قصد جنسی به وجود می آید و توسط مردان یا زنان برای هم جنس هایشان اتفاق نمی افتد، می شود گفت آزار جنسی.
وقتی با آن آزار مشخص روبه رو شدید، منظورم ماجرای آقای تاجیک است، واكنش روحی تان چطور بود؟
آن ماجرا سنگین بود، اما نه اینكه برای مدت ها من را درگیر كند و روح و روانم را به هم بریزد.
پیگیری قانونی نكردید؟
خیر؛ دادستانی دنبال کرد. پیش تر شکایاتی از دروغ های رسانه های اصولگرا درباره خودم داشتم. یك بار سال 88 بود كه گفته بودند من 300 هزار مانتوی سبز در ستادهای آقای موسوی پخش كرده ام یا روزنامه جوان عكس برجی را در نیاوران انداخته و گفته بود این متعلق به فلانی است. از من اسمی نبرده بود، ولی تمام مشخصات مالک برج ادعایی فقط به من می خورد و موارد دیگر که هیچ کدام به جایی نرسید، بنابراین دنبال شكایت نبودم؛ چون معتقد بودم مورد آقای تاجیك هم به جایی نخواهد رسید. آن اتفاق، هم علنی شده بود و همه محكومش كرده بودند، ایشان به بابا هم توهین كرد. دادستانی به عنوان مدعی العموم وارد قضیه شد و محكومیتی هم به ایشان دادند كه پس از یک روز زندان هم آزاد شد؛ از اول نتیجه معلوم بود.
تكانه عصبی ای در این زمینه در خانه نداشتید؟
خیر؛ از این اتفاق ها زیاد داشتیم؛ برخورد انصار حزب الله و... البته نه به این شدت و وقاحت.
پدر یا همسرتان هیچ وقت نگفتند فائزه بس كن؟
همسرم كه هیچ وقت؛ ولی بابا گاهی می گفت که مثلا فلان جا تند رفتی.
لحن شان تند بود یا دوستانه؟
بابا اصولا لحن تندی نداشت؛ اما طوری بود كه معمولا اثر می كرد. درباره همسرم هم بالاخره دعواهای زن و شوهری همیشه هست. اگر همسرم تند شده، من هم تند شده ام یا برعكس. همیشه در مقابل چیزهایی كه به نظرم منطقی نیست، ایستاده ام.
این مدت فضا خیلی ناآرام شده و زنان گزارش های دهشتناكی می دهند. به نظرتان چقدر به این فضا باید تن دهیم؟ در این مدت با دوستانتان در این زمینه صحبت كرده اید؟ چقدر تحت تأثیر قرار گرفته اید؟
برای من شنیدن اینها جدید نیست. مراجعاتی بوده كه می گفتند فلان جا رفتیم و اذیت شدیم یا برای كار که مراجعه می كنند، می گویند خیلی جاها قابل اعتماد نیست، خواسته های دیگری دارند؛ بنابراین مطرح شدنش از یك نظر بد نیست. به نظرم خلأ قانونی و حقوقی برای شکایت و دنبال کردن نداریم، اما فقط آبرو و نگرانی از نظر اطرافیان یا بی کار شدن و... سبب می شود موضوع پنهان باقی بماند. می خواهم بگویم بخشی از این موارد به خود خانم ها هم برمی گردد که به دلایل مختلف ترجیح می دهند بیان نکنند و حقشان را دنبال نکنند. اگر من به حقوقم آگاه باشم و بدانم چه عكس العمل هایی می توانم داشته باشم، از کجا کمک بگیرم و چطور از طریق مراجع قضائی یا غیرقضائی پیگیری كنم، بنابراین از این نظر خوب است که موضوع عمومی شود و آگاهی دختران را بیشتر كند و قبح بیان کردن آن ریخته شود، یا اگر لازم باشد به مراکزی مثل دفتر زنان ریاست جمهوری یا مجموعه ای در شهرداری ها، دفاتر مشاوره یا خانه های امن مراجعه کنند. ضمن اینکه مطرح شدن این موارد و نام افراد فارغ از اینکه درست است یا نه، باعث می شود که آقایان هم رفتارهای شان را کنترل کرده و حواسشان را جمع کنند. البته ممکن است بعضی دنبال انتقام جویی شخصی باشند و مسائلی را مطرح کنند که واقعیت نداشته باشد و آبروی کسی برود. اما در کل این اتفاقات همراه با صداقت و سلامت می تواند آینده بهتری را برای دختران ما و جامعه و خانواده ها فراهم کند. خیلی از این موارد به خود ما زنان برمی گردد؛ اعتقاد ندارم که همه این مسائل دست مردان است. بالاخره رفتار من اهمیت دارد و نباید این طور باشد که اگر برای من در هر جایی اتفاقی می افتد، تحمل کنم و مثلا بعد از چند سال اعتراض کنم؛ باید همان جا برخورد و عکس العمل مناسب داشته باشم. شاید منافعمان ایجاب می کند مثلا اگر الان اعتراض کنم، رئیسم اخراجم کند. بالاخره باید بایستم و با رفتار های بد مقابله کنم و هزینه هم اگر لازم باشد، بدهم. رواج هر چیز خوب دوران گذار و هزینه دارد. نباید انتظار داشته باشم همه چیز برای من فراهم باشد. باید جاهایی هزینه بدهم تا اتفاقاتی مثبت بیفتد و کم کم نهادینه شود.
خیلی از افراد تمکن مالی ندارند تا هر کاری را رد کنند. بالاخره شرایط مالی گاهی افراد را مجبور می کند که شرایط پیرامونشان را تحمل کنند.
تا حدودی قبول دارم. مثلا خیلی جاها طرف می گوید من اگر همراهی کنم، می توانم ارتقای شغلی داشته باشم. خب اگر عزتش را حفظ کند، بهتر است یا اینکه رئیس شود؟ بعضی اوقات کار را از دست نمی دهند؛ ولی منافع کمتری می برند. مثلا در محیط دولتی اگر رسمی باشند، به راحتی شغلشان را از دست نمی دهند؛ اما گاهی منافعشان را در نظر می گیرند که می خواهند پیشرفت داشته باشند، سفر بروند، امکانات بهتر داشته باشند و خیلی چیزها را تحمل می کنند. بالاخره ما هم باید این وسط تکان بخوریم و نمی شود انتظار داشته باشیم همه چیز از طرف مقابل باشد. رفتارهای ما کمک می کند به اصلاح رفتار دیگران. نباید انتظار داشته باشیم که فقط دیگران به داد ما برسند. خود ما هم باید وارد میدان شویم. اگر یک بار جواب نه بدهیم یا مقابله بکنیم، امکان تکرار کم می شود؛ ولی اگر دفعه اول کوتاه آمدی یا خودت را به نشنیدن و نفهمیدن زدی، راه برای ادامه باز می شود. نمی توانیم از نقش خودمان غافل شویم.
مطالعه ای در اروپا شده بود که فیلمش هم موجود است و کمی با نظرات شما متفاوت است. مطالعه از این قرار بود که نوع پوشش زنان خیلی ربطی به تجاوز ندارد. زنانی بودند، با لباس پوشیده که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. به نظرم این اتفاق با نظری که شما ارائه می دهید، دچار تناقض است. دخترانی در فضای مجازی هستند، بسیار محجبه که می گویند مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. من دنبال این تناقض هستم و این نظر که علمی تر پرداخته شده است.
پژوهشی در انگلستان انجام شده بود که نشان می داد در حدود 75 درصد اتفاقاتی از این دست زنان هم مقصرند. در آن پژوهش گفته می شد مثلا خانمی به بار یا دیسکو می رود، مست می کند، با مردی همراه می شود، صبح می گوید به من تجاوز شده است. به هر حال فرهنگ ها و کشورها با هم متفاوت هستند و هر جایی موضوع خاص خودش را دارد. مثالی که زدم، در کشور ما اگر هم اتفاق بیفتد، استثنا است. معتقدم ما خانم ها هم مهم است که چطور رفتار کنیم.
از نظر شما آزار جنسی چیست؟
اینکه در خیابان یک فرد لات و لاابالی چیزی گفته یا متلکی پرانده، فرق دارد تا زمانی که در محیط کاری کسی شما را آزار بدهد. گاهی به جای تاکسی سوار خودرویی می شوید، ممکن است اتفاقات دیگری بیفتد. این وضعیت با اتفاقاتی که برای افراد خاص می افتد، فرق دارد. ارتقای فرهنگ جامعه و شهروندان در کاهش این موارد مؤثر است. زمانی که در خیابان متلک می گویند، هم آزار است؛ اما چون کنترل کردنی نیست، باید از کنارش رد شد.
در عرصه سیاست بحث آزار جنسی را در فعالیت سیاسی برای زنان چطور می بینید؟ برای زنی که خارج از دولت فعالیت سیاسی می کند و منتقد است یا برای نماینده مجلس. فضا را چطور می بینید. موردی در این زمینه شنیده اید؟
متأسفانه عمدتا با اسم صیغه تمامش می کنند. بخشی از سیاست مداران و مردان ما آلوده شده اند. مردان هم لفظ پرستو را یاد گرفته اند و از آن سوء استفاده می کنند. هوس بازی های خودشان را ربط می دهند به وجود پرستوها، در صورتی که بر عکس است؛ یعنی اول این رابطه است و بعد این خانم ها تبدیل به پرستو می شوند.
یعنی طرف اول بند را آب می دهد...
بله، این با تعرض و آزار فرق دارد؛ چون طرف مقابل هم راضی است.
موردی نبوده که برای شما تعریف کرده باشند؟
یادم نیست.
پدرتان برای شما روایت نمی کردند؟
خیر. البته چون به صیغه ربط می دهند، یک جور از این فضا دور می شود. شنیدم یکی از آقایان صیغه ای داشته که او هم متأهل بوده و خودش هم اطلاع داشته. بعد که به او اعتراض می کنند، می گوید ما شنیده بودیم اگر کسی صیغه نکرده از دنیا برود، در بهشت به روی او بسته است و من خواستم موردی را به من معرفی کنند و اطلاع نداشتم. متأسفانه آلودگی ها بالاست و اجازه نمی دهند چیزی لو برود.
به نظرتان در این زمینه اصلاح طلبان و اصولگرایان با هم فرق دارند؟
بعید می دانم.
به نظر می رسد نسبت به قبل بیشتر به حقوق زنان توجه می شود. شاید چون این مسئله الان روی بورس است...
بیشتر در حرف است، البته فضا قدری بهتر شده. اگر پای صحبت خانم سیاوشی و سعیدی و ما که قدیمی تر هستیم بنشینید می بینید خیلی از طرح ها برای حقوق زنان مطرح شده که آخرینش کودک همسری بود، اما خیلی از مردان اصلاح طلب در مجلس حمایت نکردند؛ وقتی پای عمل به میان می آید خبری نیست.
به نظرتان در ماجرای رومینا که پدرش فقط 9 سال حبس گرفته، چقدر به نبودن یک ضمانت اجرائی قانونی در مورد زنان ربط دارد؟
اینجا قانون اشکال داشت، قانون ما متأسفانه این است. اینجا برخلاف قانون عمل نشده است؛ قانون مشکل دارد که اجازه چنین کاری به پدر می دهد. در صورتی که یک فاجعه عمومی است و مدعی العموم باید جدی وارد قضیه شود. در لایحه منع خشونت هم فقط مادر را به قانون قبلی اضافه کرده اند. یعنی مادر هم اگر فرزندش را بکشد، مشابه پدر با او رفتار می شود. خواستند صدای فعالان حوزه زنان را کم کنند، مادر را هم به این قضیه اضافه کردند که اگر تصویب شود، فاجعه است و مادر هم اعدام نمی شود. به نظرم اگر کسی بلایی سر فرزندش بیاورد، باید چند برابر افراد عادی مجازات شود.
یعنی شما کلا با این لایحه موافق نیستید؟
خیر. در جلسات هم اندیشی کار اساسی حقوقی درباره اش انجام داده ایم.
به نظرتان چرا این لایحه مناسب نیست.
چون مشکلات عدیده دارد. قوانین درباره خشونت در جامعه نسبت به زنان بد نیست. اگر کسی به من آسیب بزند، می توانم شکایت کنم. مهم ترین مشکل علیه زنان در خانواده بود که مرد با اختیاراتی که داشت، می توانست هر بلایی سر زن و دخترش بیاورد. این لایحه به صورت جدی وارد خانواده نشده؛ بنابراین جایی که خلأ بود، اصلاحی صورت نگرفته است. حالا در قضایایی مثل قتل رومینا مادر هم اضافه شده است؛ یعنی اگر مادر هم بلایی سر فرزندش بیاورد، درست مجازات نمی شود که این قضیه مثبت نیست. یک سری موضوعات که ارتباطی به خشونت ندارد، مثل برخورد با بی حجاب ها که اضافه کرده اند یا اگر من در مورد حجاب اجباری اظهار نظری بکنم، حتی در جلسات خصوصی مجرم هستم. مواردی را گنجانده اند که ربطی به خشونت ندارد. پر از کلی گویی است که بر خلاف ویژگی قانون است که باید جامع و مانع باشد. به جای حفاظت از امنیت زنان موضوع کرامت زنان است که یک نگاه سلیقه ای را باز می کند و خیلی موارد دیگر که در این گفت وگو زمانی برای پرداخت ندارد.
قبلا بد نبوده ...
آنچه در دوره خانم مولاوردی در دفتر زنان ریاست جمهوری تدوین شد، خوب بود.
بستگی دارد چقدر زورش برسد. فضای کمیسیون مربوطه در دولت را شنیده ایم که برای چنین بحث هایی مساعد نیست. اگر هم دولت لایحه را به درستی اصلاح کند، در این مجلس طبق خواسته خودشان تغییر می دهند. از این مجلس چیز درستی برای احیای حقوق زنان درنمی آید. اگر این طور فکر کنیم، خوش خیالی است.
خانم هاشمی چه باید کرد؟
با این شرایط بعید می دانم کاری بشود. خیلی عقب هستیم. بالاخره اتفاقاتی خواهد افتاد ولی چه زمانی مشخص نیست. در سه انتخابات اخیر قبل از مجلس اخیر، تقریبا اصلاح طلبان برنده بودند. نتایج چه شد؟ اصلاح طلبان هم فرصت سوزی کردند.
در مورد وضعیت زنان الان کجا ایستاده ایم؟
زنان به ویژه دختران جوان فعال شده اند، حقوقشان را شناخته و شهامت پیدا کرده اند، برای مطالبه اش وارد شده و هزینه می دهند و به خواسته شان تا حدودی می رسند. فضای مجازی هم به این قضیه بسیار کمک کرده است.
یعنی فعلا از طرف دولت و مجلس آبی برایشان گرم نمی شود؟
به نظرم نه، یکی از موضوعاتی که برای اصولگراها مهم است، این است که تغییرات و اصلاحات به نام چه کسی تمام شود. اگر عاقل باشند و مطالبات جامعه و... را ببینند، شاید کاری کنند.

منبع خبر : روزنامه شرق

محتوای این خبر به صورت خودکار از «روزنامه شرق» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
روزنامه   بانوان  
اخبار مرتبط
فائزه هاشمی: خیانت می کنند می گویند پرستو بود
نامه نیوز
فائزه هاشمی: 16 سالگی ازدواج کردم، دوست مرد به صورت خاص یا تنها نداشتم/همه جا چادر سر نمی کردم
اقتصاد نیوز
پیشرفت هایی که از دست رفت
روزنامه شرق
زنان در فضای مجازی تابوشکنی می کنند
بهار نیوز
عوارض ایستادن و نشستن طولانی در بانوان
سلامت نیوز
گزارش روزنامه شرق در باره زنان مستمندی که برای دیگران بچه به دنیا می آورند/ خدا کند به نوزادی که بدنیا می آید وابسته نشوم
خبرآنلاین
زوجین با هم برای درمان ناباروری اقدام کنند
سلامت نیوز
5 فرمول رشد جادویی مو
سلامت نیوز
ترفند هایی برای کاهش وزن خانم ها که باید بدانید
سلامت نیوز
انتشار تصویر برهنه یک مرد در روزنامه ی اصولگرا
انصاف نیوز
شکنجه زنان زندانی بحرین توسط افسران دانش آموخته در انگلیس
جبهه جهانی مستضعفین
کاهش مشکلات خواب در یائسگی با سبزیجات
سلامت نیوز
آیا می توان بعد از 40 سالگی باردار شد؟
سلامت نیوز
سفید شدن مو ارتباطی با رنگ شدن زیاد مو ندارد!
سلامت نیوز
اشتغال بانوان در جامعه نظام مند نیست/مالکان بافت های فرسوده قم ،انگیزه نوسازی ندارند
قم نیوز
دیدار بانوان نویسنده و روزنامه نگاران هندی با ظریف+عکس
ساعت 24
تصویب لایحه ضدحجاب در مجلس سنای فرانسه
تقریب نیوز
دلایل عجیب کیهان برای انتشار عکس جنجال ساز درباره زنان
ایران خبر
ایجاد تفرقه و دو قطبی سازی از مسیر اعتقادات؛ خشمِ «کیهان» از آزادی!
طرفداری
هوای زنان فوتبال دوست را داشته باشیم!
آفتاب
آثار مخرب قرص های ضد بارداری
سلامت نیوز
آیاگره حضورزنان دراستادیوم هابازخواهدشد؟
بهار نیوز
تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های 3 مهر
598
قورباغه چشم زرد و کرکس مصری یا...؟!
مشرق نیوز
برگزاری جشن روز ملی عربستان با تفاوت چشمگیر نسبت قبل
صدا و سیما
هشدار اندونزی به گردشگران: روابط جنسی خارج از چارچوب ازدواج حبس دارد
جنوب نیوز
اعتراض هزاران اسپانیایی به آمار بالای تجاوز و قتل زنان
جام نیوز
اتوبوس هایی که زنان را به "آزادی" می رسانند!
بهار نیوز
مُهر نامرئی برای مزاحمان خانم ها+متلک به روزنامه خاص!
دنیای اقتصاد
معترضان به عملیات پهپادی یمن، درباره علت عملیات از خود سوال کنند
العالم
مقایسه رفتار اصلاح طلبان؛ از دخترآبی تا صباکمالی/ مقصر اعتیاد جوانان؛ فضای مجازی یا سوءمدیریت
مشرق نیوز
فیلم های کیارستمی و فرهادی در فهرست صد فیلم برتر قرن به انتخاب گاردین
انتخاب
وقتی حامیان «قاتلِ یک زن» برای«دختر آبی» هشتگ می زنند!
مردم نیوز
نمایندگان فیفا به ایران خواهند آمد
افکار نیوز
حضورماموران ِفیفادرتهران ربطی به مرگ سحرخدایاری ندارد
میهن امروز
بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاه
خرداد نیوز
ماجرای یک خودکشی/ آش سوخته بی بی سی با هیزم پادوهای داخلی
جهان نیوز
گیشه طرفداری؛ 20 شهریور؛ معجزه در پکن!
طرفداری
آش سوخته بی بی سی با هیزم پادوهای داخلی
مشرق نیوز
کاسبی یک ونیم میلیاردی پشت چراغ قرمز!
اعتدال
اخبار مرتبط
bltنامه نیوز : فائزه هاشمی: خیانت می کنند می گویند پرستو بود
bltاقتصاد نیوز : فائزه هاشمی: 16 سالگی ازدواج کردم، دوست مرد به صورت خاص یا تنها نداشتم/همه جا چادر سر نمی کردم
bltروزنامه شرق : پیشرفت هایی که از دست رفت
bltبهار نیوز : زنان در فضای مجازی تابوشکنی می کنند
bltسلامت نیوز : عوارض ایستادن و نشستن طولانی در بانوان
bltخبرآنلاین : گزارش روزنامه شرق در باره زنان مستمندی که برای دیگران بچه به دنیا می آورند/ خدا کند به نوزادی که بدنیا می آید وابسته نشوم
bltسلامت نیوز : زوجین با هم برای درمان ناباروری اقدام کنند
bltسلامت نیوز : 5 فرمول رشد جادویی مو
bltسلامت نیوز : ترفند هایی برای کاهش وزن خانم ها که باید بدانید
bltانصاف نیوز : انتشار تصویر برهنه یک مرد در روزنامه ی اصولگرا
bltجبهه جهانی مستضعفین : شکنجه زنان زندانی بحرین توسط افسران دانش آموخته در انگلیس
bltسلامت نیوز : کاهش مشکلات خواب در یائسگی با سبزیجات
bltسلامت نیوز : آیا می توان بعد از 40 سالگی باردار شد؟
bltسلامت نیوز : سفید شدن مو ارتباطی با رنگ شدن زیاد مو ندارد!
bltقم نیوز : اشتغال بانوان در جامعه نظام مند نیست/مالکان بافت های فرسوده قم ،انگیزه نوسازی ندارند
bltساعت 24 : دیدار بانوان نویسنده و روزنامه نگاران هندی با ظریف+عکس
bltتقریب نیوز : تصویب لایحه ضدحجاب در مجلس سنای فرانسه
bltایران خبر : دلایل عجیب کیهان برای انتشار عکس جنجال ساز درباره زنان
bltطرفداری : ایجاد تفرقه و دو قطبی سازی از مسیر اعتقادات؛ خشمِ «کیهان» از آزادی!
bltآفتاب : هوای زنان فوتبال دوست را داشته باشیم!
bltسلامت نیوز : آثار مخرب قرص های ضد بارداری
bltبهار نیوز : آیاگره حضورزنان دراستادیوم هابازخواهدشد؟
blt598 : تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های 3 مهر
bltمشرق نیوز : قورباغه چشم زرد و کرکس مصری یا...؟!
bltصدا و سیما : برگزاری جشن روز ملی عربستان با تفاوت چشمگیر نسبت قبل
bltجنوب نیوز : هشدار اندونزی به گردشگران: روابط جنسی خارج از چارچوب ازدواج حبس دارد
bltجام نیوز : اعتراض هزاران اسپانیایی به آمار بالای تجاوز و قتل زنان
bltبهار نیوز : اتوبوس هایی که زنان را به "آزادی" می رسانند!
bltدنیای اقتصاد : مُهر نامرئی برای مزاحمان خانم ها+متلک به روزنامه خاص!
bltالعالم : معترضان به عملیات پهپادی یمن، درباره علت عملیات از خود سوال کنند
bltمشرق نیوز : مقایسه رفتار اصلاح طلبان؛ از دخترآبی تا صباکمالی/ مقصر اعتیاد جوانان؛ فضای مجازی یا سوءمدیریت
bltانتخاب : فیلم های کیارستمی و فرهادی در فهرست صد فیلم برتر قرن به انتخاب گاردین
bltمردم نیوز : وقتی حامیان «قاتلِ یک زن» برای«دختر آبی» هشتگ می زنند!
bltافکار نیوز : نمایندگان فیفا به ایران خواهند آمد
bltمیهن امروز : حضورماموران ِفیفادرتهران ربطی به مرگ سحرخدایاری ندارد
bltخرداد نیوز : بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاه
bltجهان نیوز : ماجرای یک خودکشی/ آش سوخته بی بی سی با هیزم پادوهای داخلی
bltطرفداری : گیشه طرفداری؛ 20 شهریور؛ معجزه در پکن!
bltمشرق نیوز : آش سوخته بی بی سی با هیزم پادوهای داخلی
bltاعتدال : کاسبی یک ونیم میلیاردی پشت چراغ قرمز!
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.