مخبر - 1399/06/25 - صندوق توسعه، قلک شهرداری ها نیست

صندوق توسعه، قلک شهرداری ها نیست
شهردار تهران در اقدامی تأمل برانگیز به جای مطالبه هزاران میلیارد طلبش از دولت، برای تأمین مالی به رهبرانقلاب نامه نوشت
صندوق توسعه، قلک شهرداری ها نیست

سرویس جامعه جوان آنلاین: شهرداری تهران در سه سال گذشته در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی بسیار ضعیف عمل کرده و حتی یک کیلومتر مترو هم نساخته است. حالا با شیوع کرونا اوضاع فرق کرده است؛ وسایل حمل و نقل عمومی یکی از گلوگاه های انتشار ویروس کروناست. ازدحام جمعیتی که به دلیل تأخیر و کمبود اتوبوس و مترو هر لحظه بر تراکم شان افزوده می شود و رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک را به طنزی تلخ تبدیل می کند؛ چراکه در اتوبوس و مترو چیزی به نام رعایت فاصله گذاری اجتماعی امکان پذیر نیست. حالا شهردار تهران در نامه ای به رهبر معظم انقلاب درخواست کرده که منابع مالی خرید اتوبوس و واگن مترو از محل بازگشت منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شود. این درخواست در حالی صورت گرفته که دولتی ها هزاران میلیارد به شهرداری بدهکار هستند و شهرداری هم از ابتدای سال فقط 10 درصد سهم خود را در توسعه مترو پرداخت کرده است، اما شهردار تهران به جای پرداخت سهم شهرداری در توسعه مترو و وصول طلب شهرداری از دولت، دست به قلم شده و برای تأمین منابع توسعه حمل و نقل عمومی از رهبری درخواست کرده که اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را بدهند!
شهردار تهران در نامه ای به دفتر رهبر معظم انقلاب درخواست کرد که منابع مالی خرید اتوبوس و واگن مترو از محل بازگشت منابع صندوق توسعه ملی پرداخت شود. پیروز حناچی در نامه ای به حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری و همچنین نوبخت، معاون رئیس جمهور و نهاوندیان دبیر شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی نوشت: «در حال حاضر بیش از 70 درصد ناوگان اتوبوسرانی تهران فرسوده بوده و در سامانه مترو نیز بیش از 50 درصد قطار ها از مرز تعمیرات اساسی عبور کرده اند و این در حالی است که شهر تهران با کمبود حدود 3 هزار دستگاه اتوبوس و هزارو500 دستگاه واگن مترو نیز مواجه می باشد.»
حناچی با اشاره به مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی نوشت: «با توجه به مراتب مذکور، شهرداری تهران به منظور رفع بخشی از معضلات مطروحه در نظر دارد نسبت به خرید هزار دستگاه اتوبوس به مبلغ 30 هزار میلیارد ریال و 210 دستگاه واگن مترو به مبلغ 50 هزار میلیارد ریال اقدام کند، بنابراین با توجه به محدودیت های مضاعف مالی ناشی از شیوع بیماری کرونا و عدم امکان تأمین منابع مالی از سوی این شهرداری، خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به اخذ مجوز استفاده از بازگشت منابع صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی خرید اتوبوس ها و واگن های مذکور به مبلغ 80 هزار میلیارد ریال اقدام لازم مبذول نمایند.»
رونوشت این نامه به محسن هاشمی – رئیس شورای شهر، مناف هاشمی - معاون حمل و نقل و رحیمی - مشاور شهردار در امور دولت نیز زده شده است.
ناتوانی شهرداری از وصول طلب میلیاردی اش از دولت
حکایت پولی که در صندوق توسعه ملی ذخیره شده، حکایت ذخیره ای برای روز مباداست. اگر چه در شرایط کنونی وضعیت حمل و نقل عمومی بسیار نابسامان است و اقشار متوسط و ضعیف جامعه به عنوان مسافران اصلی ناوگان حمل و نقل عمومی به دلیل ازدحام و تراکم جمعیت و کمبود وسایل حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس و مترو، در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند، اما راهکار اصلاح ساختار حمل و نقل عمومی برداشت از صندوق توسعه ملی نیست.
شهرداری تهران از دولت میلیارد ها تومان پول طلبکار است، بنابراین شاید منطقی ترین راه تأمین منابع لازم برای توسعه حمل و نقل عمومی، تلاش برای وصول این مطالبه ها باشد. به همین خاطر هم نامه شهردار تهران به رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی به منظور توسعه حمل و نقل عمومی با واکنش های انتقادی مواجه شده است. از همه مهم تر اینکه پیروز حناچی، شهردار تهران یکی از چهره های نزدیک به دولت است و شاید در دوره های مختلف شهرداری تهران کمتر پیش آمده تا این همه توافق و همسویی سیاسی میان دولت مستقر و شهرداری تهران وجود داشته است. با این اوصاف چرا حناچی به جای آنکه از دولت بخواهد مطالبات شهرداری را پرداخت کند به سراغ رهبری رفته و از ایشان خواسته تا اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی را بدهند؟!
پول هایی که دولت باید به شهرداری بدهد
عوارض مستمر در مناطق بیست و دو گانه، عوارض مستمر در مالیات بر ارزش افزوده، عوارض مستمر استانداری تهران، آرای کمیسیون ماده 100، ماده 77 و سایر دعاوی حقوقی، 50 درصد سهم دولت در تخفیفات بافت فرسوده، 50 درصد سهم دولت در تملک و ساخت ایستگاه های مترو، سهم دولت در یارانه بلیت شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه (یک سوم بهای تمام شده)، سهم دولت در یارانه بلیت شرکت بهره برداری راه آهن تهران و حومه (یک سوم بهای تمام شده)، 60 درصد سهم شهرداری از محل تخلفات رانندگی وصول شده شهر تهران، 50 درصد سهم دولت در شرکت راه آهن تهران و حومه، مخارج طراحی و تجهیز از جمله مواردی است که باید دولت پرداخت کند؛ البته دولت در مواردی پرداختی بسیار ناچیزی داشته است.
بدهی 19 هزار میلیاردی دولت به شهرداری
محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران که حتی در جلسات هیئت دولت دعوت نمی شد، شهرداری را با 19 هزار میلیارد طلب از دولت واگذار کرد. پس از قالیباف با روی کار آمدن محمد علی نجفی ارتباط بین دولت و شهرداری بهتر شد و شهردار پایتخت به جلسات هیئت دولت دعوت شد، اما این ارتباط بهتر موجب وصول بدهی های دولت به شهرداری نشد؛ عمر شهردار بودن افشاری هم کوتاه بود و گشایشی برای شهر تهران نداشت.
حناچی هم کارگشایی نکرد
نوبت به سومین شهردار اصلاح طلب رسید. پیروز حناچی هم دو سالی می شود که به بهشت آمده، اما نتوانسته بدهی های دولت را به شهرداری وصول کند. البته الان حناچی هم به جلسات هیئت دولت دعوت نمی شود، ماجرا گویی به تخریب نیم طبقه تخلف ملک جماران باز می گردد. پس از این قضیه دیگر حناچی در جلسات هیئت دولت دیده نشده است.
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم در خصوص دیون دولت به شهرداری به فارس گفت: «حدود 3 تا 4 هزار میلیارد تومان دولت دیون خود را از طریق تهاتر پرداخت کرده است و بر اساس گزارش های شهرداری دولت حدود 14 تا 15 هزار میلیارد تومان بدهی به شهرداری دارد و همچنین باید یک میلیارد دلار هم از صندوق توسعه ارزی استفاده کند.»
به گفته وی البته ساختمان های دولتی، وزارتخانه ها و ساخت و ساز هایی که بدون مجوز صورت گرفته و پروانه ندارند باید آن ها هم در دیون احصا شوند. ساختمان هایی وجود دارد که سال ها تخلف کرده اند، اما جریمه خود را پرداخت نکرده اند؛ شهرداری تهران باید هر چه سریع تر این موضوعات را احصا کند. هاشمی تصریح کرد: «14 هزار میلیارد بدهی دولت به شهرداری با قیمت پنج سال پیش است.»
سوء تفاهم شده!
غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ایران درباره این نامه با تأکید بر اینکه سوء تفاهم اتفاق افتاده است به «جوان» می گوید: «این نامه برای وصول طلب شهرداری به رهبر انقلاب نوشته نشده است. ما تاکنون چندین نامه تهیه کردیم و به بخش های مختلف فرستادیم و مطالبات مان را در بخش های مختلف پیگیری کردیم. اخیراً هم وزیر کشور در نامه ای به تمام دستگاه ها و سران قوا، وضعیت حمل و نقل عمومی در کلانشهر ها را تشریح کرده اند. درباره مطالبات از دولت هم ما مفصل پیگیر هستیم. یکی از مطالبات جدی ما که مصوبه دولت را هم دارد، تأمین منابع مترو از منابع ذخیره ارزی است که در چین وجود دارد و از طریق کنسرسیوم بین ایران و چین در جریان است، اما به دلیل مسائل تحریم جاری شدن این قرارداد مقداری عقب افتاده است.» وی با تأکید بر اینکه نامه اخیر هم تنها به دفتر حضرت آقا نبوده است، می افزاید: «این نامه به بخشی از مجموعه های درگیر در صندوق توسعه ملی از جمله دفتر رهبری، معاون رئیس جمهور و دفتر رئیس جمهور فرستاده شده است. بنابراین این حرف که ما به جای پیگیری مطالبات مان به دفتر رهبری نامه زده ایم، حرف غلطی است.»
محمدی درباره پیگیر مطالبات شهرداری از دولت هم اینگونه توضیح می دهد: «مطالبات ما طی چند سال گذشته از طرق مختلف پیگیری شده است. بخشی از مطالبات شهرداری از دولت با استفاده از تهاتر دیون در بودجه های سنواتی پرداخت شده، بخشی از طریق تأمین از اوراق مشارکت انجام شده، بخشی از طریق ایفای سهم دولت در خرید سهم ارزی مترو بوده است و بخش دیگر هم که رقم کمی هم نیست، همچنان معطل است، اما نیاز های اضطراری تهران چیزی فراتر از بودجه های مصوب است و ما آن را از طریق صندوق توسعه ملی پیگیری کردیم.»
منبع خبر : جوان آنلاین

محتوای این خبر به صورت خودکار از «جوان آنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   شهرداری   شهرداری تهران  
اخبار مرتبط
دبیر هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران : امانتداری رکن اصلی نظام اسلامی است
شبکه آستان
سازمان فرهنگی هنری شهرداری خود را متولی تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می داند
پانا
شکایت استانداری از شهرداری تهران در صورت عدم واگذاری مراکز بهاران
شبستان
تلاش می کنیم در شهرداری مسیر شهید آوینی را دنبال کنیم
آریا
در جنگ اقتصادی و رسانه ای بزرگی هستیم / مسیر شهید آوینی را دنبال می کنیم
آریا
پس از ساماندهی توانمندسازی و اشتغال معتادین در دستور کار است
مهر نیوز
برگزاری نمایشگاه یاد یاران و رزم نمایش عملیاتی در 11 نقطه از تهران
آریا
برچیده شدن کتیبه های سالار شهیدان توسط شهرداری تهران
تسنیم
خروج پادگان ها از تهران با رویکرد بارگذاری 5 درصد
همشهری آنلاین
شهرداری: متخلفان را عزل می کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است (!)
خبرگزاری دانشجو
علی اعطا مسئول کمیته بررسی حذف عنوان شهید از معابر تهران شد
تسنیم
3 هزار کارمند شهرداری تعدیل یا گم شدند؟
برنا نیوز
ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم
ایران آنلاین
دانایی: آل احمد زنده است چون آثارش خوانده می شود
پانا
محسن هاشمی: پرداختن بیش از اندازه به موضوع تابلوهای معابر، دشمنی با شهداست/ شهرداری در این باره اطلاعیه جامعی داده و نظر من هم همان است
انتخاب
آل احمد زنده است چون آثارش خوانده می شود
شبستان
پرداختن بیش از اندازه به موضوع تابلوهای معابر، دشمنی با شهداست
آریا
تشریح مصوبات شورای شهر تهران از زبان رئیس
باشگاه خبرنگاران
محسن هاشمی: پرداختن بیش از اندازه به موضوع تابلوهای معابر، دشمنی با شهداست
دنیای اقتصاد
رییس شورای تهران: ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم
ایرنا
بررسی آخرین وضعیت مصلی در جلسه شهردار تهران با وزیر راه و شهرسازی
مهر نیوز
جلال آل احمد وجدان بیدار روزگار خویش است
قدس آنلاین
22 منطقه شهرداری تهران کمیته نمای ساختمان دارد
صدا و سیما
مصلی تهران باید به فضای فرهنگی و گردشگری بدل شود
باشگاه خبرنگاران
عدم پایبندی دستگاه های دولتی به تعهدات شان در بازآفرینی شهری/ تذکر به وزیر راه و شهرسازی
شبستان
واکنش شهرداری به تخریب دکور بچه مهندس
تیک نیوز
تفاهم اتاق اصناف تهران با شهرداری برای استقرار بازرسان در مناطق 22 گانه
تسنیم
واکنش شهرداری به تخریب دکور «بچه مهندس»
سینما پرس
هیاهوی شورای شهر پس از رد اسناد در دادگاه
جهان نیوز
هیاهوی سیاسی شورای شهر پس از رد اسناد در دادگاه
جوان آنلاین
قصه پرغصه مصلا؛ توافق تازه برای تکمیل مصلای تهران
فرارو
عقد یک دختر خردسال در یاسوج/ هیات زنانه ممنوع/ ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران به رهبر انقلاب/ سهمیه بندی بنزین امسال منتفی
برنا نیوز
قالیباف؛ از صفر کردن کنتور مسئولیت تا سودای مجلس نو
برنا نیوز
ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران برای رهبری و رئیس جمهور
همشهری آنلاین
ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران به رهبر انقلاب
نواندیش
گزارش بدهی شهرداری برای مقام معظم رهبری ارسال شده است/ مدیران پیشین اسناد خود را درباره بدهی ها ارائه کنند/ دیوار حاشا بلند است
دیده بان ایران
میرلوحی: گزارش بدهی شهرداری برای مقام معظم رهبری ارسال شده است/مدیران پیشین اسناد خود را درباره بدهی ها ارائه کنند
شورا آنلاین
گزارش بدهی شهرداری برای مقام معظم رهبری ارسال شده است/مدیران پیشین اسناد خود را درباره بدهی ها ارائه کنند
خبرگزاری ایلنا
حمایت شهرداری از تکایا و هیات های مذهبی
فارس
قول سازمان برنامه و بودجه به شهرداری تهران
ایران اکونومیست
اخبار مرتبط
bltشبکه آستان : دبیر هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران : امانتداری رکن اصلی نظام اسلامی است
bltپانا : سازمان فرهنگی هنری شهرداری خود را متولی تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می داند
bltشبستان : شکایت استانداری از شهرداری تهران در صورت عدم واگذاری مراکز بهاران
bltآریا : تلاش می کنیم در شهرداری مسیر شهید آوینی را دنبال کنیم
bltآریا : در جنگ اقتصادی و رسانه ای بزرگی هستیم / مسیر شهید آوینی را دنبال می کنیم
bltمهر نیوز : پس از ساماندهی توانمندسازی و اشتغال معتادین در دستور کار است
bltآریا : برگزاری نمایشگاه یاد یاران و رزم نمایش عملیاتی در 11 نقطه از تهران
bltتسنیم : برچیده شدن کتیبه های سالار شهیدان توسط شهرداری تهران
bltهمشهری آنلاین : خروج پادگان ها از تهران با رویکرد بارگذاری 5 درصد
bltخبرگزاری دانشجو : شهرداری: متخلفان را عزل می کنیم / هاشمی: حذف نام شهدا فتوشاپ است (!)
bltتسنیم : علی اعطا مسئول کمیته بررسی حذف عنوان شهید از معابر تهران شد
bltبرنا نیوز : 3 هزار کارمند شهرداری تعدیل یا گم شدند؟
bltایران آنلاین : ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم
bltپانا : دانایی: آل احمد زنده است چون آثارش خوانده می شود
bltانتخاب : محسن هاشمی: پرداختن بیش از اندازه به موضوع تابلوهای معابر، دشمنی با شهداست/ شهرداری در این باره اطلاعیه جامعی داده و نظر من هم همان است
bltشبستان : آل احمد زنده است چون آثارش خوانده می شود
bltآریا : پرداختن بیش از اندازه به موضوع تابلوهای معابر، دشمنی با شهداست
bltباشگاه خبرنگاران : تشریح مصوبات شورای شهر تهران از زبان رئیس
bltدنیای اقتصاد : محسن هاشمی: پرداختن بیش از اندازه به موضوع تابلوهای معابر، دشمنی با شهداست
bltایرنا : رییس شورای تهران: ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم
bltمهر نیوز : بررسی آخرین وضعیت مصلی در جلسه شهردار تهران با وزیر راه و شهرسازی
bltقدس آنلاین : جلال آل احمد وجدان بیدار روزگار خویش است
bltصدا و سیما : 22 منطقه شهرداری تهران کمیته نمای ساختمان دارد
bltباشگاه خبرنگاران : مصلی تهران باید به فضای فرهنگی و گردشگری بدل شود
bltشبستان : عدم پایبندی دستگاه های دولتی به تعهدات شان در بازآفرینی شهری/ تذکر به وزیر راه و شهرسازی
bltتیک نیوز : واکنش شهرداری به تخریب دکور بچه مهندس
bltتسنیم : تفاهم اتاق اصناف تهران با شهرداری برای استقرار بازرسان در مناطق 22 گانه
bltسینما پرس : واکنش شهرداری به تخریب دکور «بچه مهندس»
bltجهان نیوز : هیاهوی شورای شهر پس از رد اسناد در دادگاه
bltجوان آنلاین : هیاهوی سیاسی شورای شهر پس از رد اسناد در دادگاه
bltفرارو : قصه پرغصه مصلا؛ توافق تازه برای تکمیل مصلای تهران
bltبرنا نیوز : عقد یک دختر خردسال در یاسوج/ هیات زنانه ممنوع/ ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران به رهبر انقلاب/ سهمیه بندی بنزین امسال منتفی
bltبرنا نیوز : قالیباف؛ از صفر کردن کنتور مسئولیت تا سودای مجلس نو
bltهمشهری آنلاین : ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران برای رهبری و رئیس جمهور
bltنواندیش : ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران به رهبر انقلاب
bltدیده بان ایران : گزارش بدهی شهرداری برای مقام معظم رهبری ارسال شده است/ مدیران پیشین اسناد خود را درباره بدهی ها ارائه کنند/ دیوار حاشا بلند است
bltشورا آنلاین : میرلوحی: گزارش بدهی شهرداری برای مقام معظم رهبری ارسال شده است/مدیران پیشین اسناد خود را درباره بدهی ها ارائه کنند
bltخبرگزاری ایلنا : گزارش بدهی شهرداری برای مقام معظم رهبری ارسال شده است/مدیران پیشین اسناد خود را درباره بدهی ها ارائه کنند
bltفارس : حمایت شهرداری از تکایا و هیات های مذهبی
bltایران اکونومیست : قول سازمان برنامه و بودجه به شهرداری تهران
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.