مخبر - 1399/05/11 - دو معما در بازار سرمایه

دو معما در بازار سرمایه
جهش قیمت دارایی ها و تشدید تورم در ماه های اخیر صرفا ناشی از افزایش قیمت سهام نیست و عوامل سنتی از قبیل تشدید کسری بودجه و پیامد آن در تشدید رشد نقدینگی، شوک منفی عرضه ناشی از تحریم و همچنین ناشی از شیوع کرونا و تشدید انتظارات تورمی ناشی از تنش های بین المللی به قوت خود باقی هستند.
دو معما در بازار سرمایه

تیمور رحمانی در دنیای اقتصاد نوشت: مدت ها است ایده ای در میان تحلیلگران و صاحب نظران مطرح است که چنانچه مردم به بازار سرمایه روی بیاورند و بنا به واژگان مورد استفاده این صاحب نظران، نقدینگی به سمت بازار سرمایه هدایت شود، اولا از بروز آثار تورمی آن جلوگیری می شود و ثانیا نقدینگی در خدمت تولید قرار می گیرد و در آن صورت نه تنها نباید نگران گرایش مردم به بازار سرمایه بود، بلکه باید با ابزار هایی اسباب تشویق مردم را در این زمینه فراهم ساخت.

اکنون در عمل نیز چنین شده است و در واقع، با وجود آنکه به طور سنتی سفته بازی در بازار کالا ها و دارایی ها در میان تحلیلگران و از جمله اندیشمندان اقتصاد اسلامی مذموم بوده است، سفته بازی در بازار سرمایه نه تنها مذموم تلقی نشده، بلکه مورد تشویق قرار گرفته است یا حداقل اهمیتی به احتمال زیانبار بودن آن داده نشده است. از پاییز سال گذشته و با شدت بیشتر از بهمن ماه 1398، نویسنده نگرانی خود را راجع به تحولات بازار سرمایه پنهان نکرده و در حد امکان به دستگاه های سیاست گذاری نیز این نگرانی را منتقل کرده است که در شرایط کنونی کشاندن مردم به بازار سرمایه کمکی به کنترل پایدار تورم نمی کند و حتی اثر موقتی این کشاندن مردم به بازار سرمایه در کنترل تورم، با وقفه ای نه چندان طولانی خنثی شده و خود به تشدید تورم دامن می زند و در عین حال کمکی به بخش حقیقی اقتصاد و به ویژه جلوگیری از روند منفی رشد سرمایه گذاری نمی کند. با این حال، این نگرانی نه تنها در میان تحلیلگران مالی و محافل سیاست گذاری جدی تلقی نشد، بلکه حتی اقتصاددانان نیز از کنار آن گذشتند و همچنان به تحلیل تورم از ناحیه رشد نقدینگی ادامه دادند. موارد اندکی از نگرانی راجع به تحولات بازار سرمایه نیز عمدتا حول محور وجود حباب و امکان ترکیدن حباب متمرکز بوده است.

اما با گذشت چند ماه، جمع بیشتر و بیشتری از اقتصاددانان و حتی متخصصان مالی دارای بینش عمیق متوجه این نگرانی شده اند. در ماه های اخیر دو پرسش راجع به این نگرانی تحولات بازار سرمایه مطرح شده است که عمدتا بر اساس درک خوانندگان از نوشته ها و تحلیل های نویسنده شکل گرفته است. پرسش اول این است که آیا افزایش قیمت سهام کارکردی شبیه به افزایش حجم نقدینگی در ایجاد فشار تورمی دارد و اگر دارد از چه کانالی رخ می دهد؟ پرسش دوم این است که آیا همان طور که در مورد سیاست پولی و رشد نقدینگی مشکل ناسازگاری زمانی وجود دارد و در نتیجه به تورمی بالاتر از حد بهینه اجتماعی می انجامد، آیا در مورد افزایش قیمت سهام نیز این مشکل موضوعیت دارد یا خیر؟

قبل از پاسخ دادن به دو پرسش فوق، لازم است اشاره شود که نویسنده به هیچ عنوان نافی کارکرد مثبت بازار سرمایه در حالت متعارف و معمول اقتصاد نیست و نقش با ارزش آن در تامین مالی بلندمدت از طریق اوراق سهام و اوراق بدهی شرکت ها و دولت و همچنین ایجاد تنوع در طیف دارایی های مورد نیاز سرمایه گذاران را به هیچ عنوان منکر نیست. برعکس، این نگرانی وجود دارد که تحولات بازار سرمایه و انباشت ریسک آن اگر تحت کنترل و نظارت نباشد، ممکن است به کارکرد مثبت بلندمدت آن برای رشد اقتصادی نیز صدمه بزند و توسعه و تکامل آن را با تهدید روبه رو کند. فراموش نکنیم که گسترش بانکداری غیر دولتی با وجود آثار مثبتی که از شروع دهه 1380 در اقتصاد ایران بر جای گذاشت، با انباشت ریسک و ایجاد ناترازی در سال های منتهی به 1396، اقتصاد ایران را مستعد یکی از شدیدترین جهش های تورمی کرد و آن اندازه نگاه منفی نسبت به بانکداری غیردولتی ایجاد کرد که صحبت از دولتی کردن مجدد نظام بانکی طرفدارانی قابل توجه در میان صاحب نظران اقتصادی و بانکی پیدا کرد.

بی توجهی به تحولات بازار سرمایه و انباشت ریسک آن می تواند وضعیت مشابهی را برای آن رقم بزند. بازار سرمایه و ابزار های آن محصول و ساخته ما انسان ها هستند و همان طور که ما انسان ها در معرض معصیت و کژی و نقص هستیم، محصولات ساخته ما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین، آنچه بیان می شود، نگرانی از منظر اقتصاد کلان و به ویژه در شرایط کنونی است که انواعی از مشکلات داخلی و خارجی به تشدید دشواری بی سابقه اقتصادی انجامیده است و تحلیل پدیده ها در خلأ انجام نمی شود، بلکه در یک بستر و زمینه اقتصادی انجام می شود که متفاوت از شرایط معمول اقتصادی است.

اما در پاسخ پرسش اول که در بالا ذکر شد، لازم است اشاره شود که در داده های پولی ایران، ما برای سه کل پولی داده منتشر می کنیم که شامل پایه پولی (M 0)، حجم پول (M 1) و حجم نقدینگی (M 2) است. در آن صورت، آشکار است که سهام به عنوان یک دارایی بخشی از هیچ کدام از کمیت های سه گانه فوق نیست. بنابراین، بنا بر تعریف رسمی، افزایش ارزش سهام به معنی افزایش حجم نقدینگی نیست. در کشور هایی که کل های پولی دیگری غیر از حجم پول و نقدینگی منتشر می کنند، کل های پولی گسترده تری مانند M 3 و M 4 و حتی گسترده تر از آن وجود دارد که انواعی از اوراق بدهی و معدودی از سهام را شامل می شود. اما اصل موضوع آن است که کل های پولی یا شاید به تعریف جامع تر دارایی های نقد، می تواند به طور پیوسته طیف در حال تغییری داشته باشند.

به طور طبیعی، هرچه یک دارایی به هر دلیلی نقدشونده تر شود و با سهولت بیشتری قابل تبدیل به بقیه دارایی ها شود (به این معنی که نگرانی از کاهش قیمت و تحمل هزینه به هنگام تبدیل آن به یک دارایی دیگر کمتر شود) به M 2 و حتی M 1 نزدیک تر می شود. در آن صورت، می تواند واجد آثاری در فشار تورمی باشد که حجم نقدینگی دارد. در شرایط کنونی و به ویژه در یک سال گذشته و شاید تا همین اواخر سهام دارای چنین ویژگی شده است. دلیل آن بود که ورود پی در پی آنچه در بازار سرمایه نقدینگی جدید نامیده می شود، این امکان را فراهم کرده بود که سهام به یک دارایی بسیار نقدشونده تبدیل شود و دارنده سهام مطمئن باشد، هرگاه بخواهد می تواند آن را تبدیل به دارایی دیگر یا کالا ها و خدمات کند. همچنین، تصوری رواج پیدا کرده بود که گویی دولت از این بازار حمایت می کند که مفهوم آن از نظر صاحبان سهام جلوگیری از کاهش قابل توجه ارزش سهام توسط دولت بوده است. دو موضوع اشاره شده در عمل سبب شده است که گرچه سهام بخشی از تعریف نقدینگی نیست، اما تا حد قابل توجهی واجد آثار آن شود.

در واقع، افزایش چشمگیر و چند برابر شدن قیمت سهام در یک دوره نسبتا کوتاه به معنی چند برابر شدن حجم این دارایی بوده است. طبیعی است که صاحبان سهام بر اساس آنچه اثر ثروت (Wealth Effect) نامیده می شود، تنها با تبدیل بخشی از ارزش سهام چندبرابر شده خود به تقاضا برای سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات و در شرایطی که عرضه این دارایی ها و کالا ها و خدمات نسبتا کم کشش یا بی کشش بوده است، سبب افزایش قابل توجه قیمت آن ها می شوند و به این ترتیب فشار تورمی در اقتصاد تشدید می شود. اما بلافاصله این سوال مطرح می شود که سهام به طور مستقیم قابل تبدیل به سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات نیست و باید ابتدا تبدیل به نقدینگی (به تعریف متعارف آن) شود و آنگاه تبدیل به سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات شود و تبدیل سهام توسط یک شخص به نقدینگی به معنی افزایش نقدینگی این شخص و کاهش نقدینگی شخص خریدار است.

در نتیجه، اگر تقاضای فروشنده برای سایر دارایی ها، کالا ها و خدمات را افزایش می دهد، باید تقاضای خریدار برای سایر دارایی ها، کالا ها و خدمات را کاهش دهد و در نتیجه اثر کلی آن بر قیمت سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات صفر باشد. این پرسش در مجموع بی ربط نیست، چون نقدینگی هیچ جا نمی رود و صرفا از حساب خریدار سهام کم می شود و به حساب فروشنده سهام افزوده می شود. در پاسخ پرسش فوق لازم است اشاره شود که در کوتاه مدت و در فقدان رشد نقدینگی، امکان اینکه تبدیل سهام به سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات بتواند بر قیمت آن ها فشار بیاورد و نقد اخیر صدق نکند، با افزایش سرعت گردش نقدینگی امکان پذیر می شود که در طول یک سال اخیر به شدت افزایش یافته است و نشانه آن رشد بسیار شدید حجم پول (قسمت سیال نقدینگی) در مقایسه با رشد حجم نقدینگی است.

در واقع، هنگام افزایش سرعت گردش نقدینگی که با تشدید انتظارات تورمی رخ می دهد، گویی افراد سعی دارند از شر نگهداری نقدینگی خود را خلاص کنند. اما این موضوع گرچه به صورت انفرادی امکان پذیر است، در اقتصاد کلان امکان ناپذیر است، زیرا تبدیل نقدینگی یک فرد به کالا یا دارایی به معنی خلاص شدن او از دست نقدینگی است در حالی که در اقتصاد کلان نگهداری نقدینگی کم نشده است و اکنون فروشنده آن را نگهداری می کند. اما افراد برای آنکه از شر نگهداری نقدینگی خود را خلاص کنند پیشنهاد تغییر رابطه مبادله آن با کالا ها و دارایی ها را به فروشندگان می دهند، به این معنی که قیمت بالاتری برای کالا ها و دارایی ها پیشنهاد می کنند و از این طریق افزایش سرعت گردش نقدینگی سبب افزایش قیمت ها می شود. افزایش سرعت گردش نقدینگی قاعدتا تا حدی و برای مدتی موضوع فوق را امکان پذیر می کند و در غیاب رشد نقدینگی امکان تداوم افزایش قیمت ها نیز منتفی می شود.

اما می توان نشان داد که تداوم افزایش قیمت سهام به طور درون زا مکانیزم رشد نقدینگی را تحت تاثیر قرار می دهد. اول اینکه، سودآور بودن ورود به بازار سهام تمایل اشخاص را به گرفتن وام به اسامی و سرفصل های مختلف و تبدیل آن به سهام افزایش می دهد و، چون نیاز به وام و تسهیلات در بقیه بخش ها همچنان باقی است، این موضوع به معنی افزایش میزان وام ها و تسهیلات است که به معنی رشد بالاتر نقدینگی است. دوم اینکه، افزایش قیمت ها بر اثر تبدیل سهام به سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات که در بالا اشاره شد و به ویژه هنگامی که اقتصاد با شوک منفی عرضه و رکود روبه رو شده است، سبب افزایش هزینه های تولید بنگاه ها و عاملان اقتصادی و لذا افزایش نیاز سرمایه در گردش آن ها می شود و بخش قابل توجهی از سرمایه در گردش بنگاه ها و عاملان اقتصادی از محل تسهیلات بانکی تامین می شود. در نتیجه، افزایش نیاز به تسهیلات بانکی به دلیل اشاره شده فوق سبب تشدید رشد نقدینگی می شود.

سوم اینکه، افزایش قیمت ها به دلیلی که اشاره شد سبب افزایش هزینه های بخش دولتی می شود (بحث هایی که در مورد ساخت تعداد قابل توجهی مسکن توسط دولت بر اثر افزایش قیمت مسکن و رفع فشار مسکن اقشار متوسط به پایین در دولت و مجلس مطرح است، بحث ودیعه مسکن و مواردی از این دست را که قاعدتا در نهایت همه از نظام بانکی تامین می شود در نظر بگیرید تا درک این مکانیزم آسان تر شود). از این محل نیز نیاز مالی اقتصاد تشدید می شود که نهایتا چه مستقیم از بانک مرکزی تامین شود و چه از منابع بانک ها، به تشدید رشد نقدینگی دامن می زند. مواردی که اشاره شد، دلالت بر آن دارد که تداوم افزایش قیمت سهام و اثر ثروت حاصله و تبدیل آن به سایر دارایی ها و کالا ها و خدمات، به طور درون زا فشار برای رشد نقدینگی را ایجاد می کند و آنگاه در بلند مدت رابطه نزدیک رشد نقدینگی و قیمت ها اعاده خواهد شد.

این نکته از آن جهت اشاره شد که با وجود رشد بالای نقدینگی در سال 1398 و ابتدای سال 1399 هنوز رشد قیمت ارز، طلا و مسکن بسیار شدیدتر از رشد نقدینگی است و هنگام افزایش انتظارات تورمی و افزایش سرعت گردش نقدینگی، ابتدا قیمت دارایی ها جهش می کند و به تدریج در قیمت کالا ها و خدمات منعکس می شود. از این رو پاسخ پرسش اول باید روشن شده باشد که چگونه رشد بسیار شدید قیمت سهام در چند ماه اخیر سبب تشدید فشار تورمی شده است.

اکنون به پاسخ پرسش دوم می پردازیم و آن اینکه آیا در مورد افزایش قیمت سهام مساله ناسازگاری زمانی موضوعیت دارد که توجیه کننده افزایش شدید قیمت آن باشد؟ لازم است اشاره کنم که منظور از ناسازگاری زمانی آن است که در سیاست گذاری و برنامه ریزی آنچه اکنون برای دولت رخ دادن آن در آینده بهینه است، هنگام فرارسیدن آینده رخ دادن آن نابهینه است. مثلا فرض کنید مردم در یک منطقه حاشیه شهر که از نظر دولت، ساخت و ساز و سکونت مردم نابهینه است، شروع به ساخت و ساز کنند.

دولت نیز بدون آنکه از ساخت و ساز جلوگیری نماید، اعلام کند که اگر مردم در آن منطقه ساخت و ساز کنند، برای آن ها تاسیسات زیربنایی و خدماتی از قبیل آب و برق و مدرسه و... مهیا نمی کند و اصطلاحا اکنون بهینه است که دولت در آینده تاسیسات زیربنایی فراهم نکند تا مانع گسترش سکونت جمعیت در آنجا شود. اما تحت شرایطی این تهدید دولت از نظر مردم نامعتبر است و می دانند که اگر جمعیت قابل توجهی ساکن شوند، برای دولت نابهینه است که چشم خود را به روی آن ها ببندد و خدمات زیربنایی برای آن ها مهیا نکند. این موضوع در مورد سیاست پولی بسیار مورد بحث و حلاجی بوده است.

اکنون در مورد آنچه در بازار سهام رخ داده است، به تحلیل ناسازگاری زمانی می پردازیم. به طور طبیعی، سهام یک دارایی است که قیمت آن متاثر از شرایط بازار امکان افزایش یا کاهش دارد و تعهدی قانونی و شرعی بر عهده دولت نیست که در صورت کاهش قیمت سهام مانع آن شود و به طریقی زیان سهامداران را متقبل شود. اما اگر دولت با حمایت گسترده خود از بازار سهام سبب گسترش این نگرش در اشخاص شود که دولت مانع از کاهش قیمت سهام می شود، آنگاه گویی حمایت دولت یک تعهد ضمنی برای جلوگیری از کاهش قیمت سهام ایجاد کرده است.

در چنین شرایطی، تداوم افزایش قیمت سهام و واگرا شدن قیمت آن با سایر دارایی ها به آن معنی است که اکنون دولت بهینه می داند قیمت سهام روند صعودی خود را ادامه ندهد و حتی در صورت ضرورت کاهش یابد. اما هنگامی که آن زمان فرا برسد که قیمت سهام شروع به ریزش قابل توجه کند و در شرایطی که تعداد سهامداران حقیقی به میلیون ها نفر رسیده است و غالب آن ها از تعهد ضمنی دولت به این بازار جذب شده اند، کاهش و ریزش قیمت سهام به دلیل عوارض اجتماعی آن نابهینه تلقی خواهد شد و همین موضوع به معنی توسل دولت به هر ابزاری برای جلوگیری از کاهش قیمت سهام است (داستان موسسات اعتباری غیرمجاز را به یاد بیاورید که بانک مرکزی بار ها به مردم هشدار داد که سپرده های خود را نزد آن ها نگه ندارند و در صورت ورشکست شدن آن موسسات، بانک مرکزی زیان سپرده گذاران را جبران نمی کند، اما عملا هنگام دشواری و ورشکست شدن آن موسسات، بانک مرکزی زیان سپرده گذاران را با انتشار پول جبران کرد). اما همین موضوع کافی است که سبب کشانده شدن مکرر افراد جدید و نقدینگی جدید به بازار سهام و در پی آن تداوم افزایش قیمت سهام شود. اما در شرایطی که رشد حقیقی اقتصادی و رشد بهره وری صفر و حتی منفی است، افزایش شدید قیمت سهام و لذا افزایش شدید نسبت P به E سهام تنها در صورتی به وضع نرمال برمی گردد که E افزایش یابد و با شرایط ذکر شده افزایش E تنها در صورتی امکان پذیر است که قیمت کالا ها و خدماتی که بنگاه ها تولید می کنند، افزایش محسوسی را تجربه کند. اما افزایش محسوس قیمت کالا ها و خدمات به معنی تشدید تورم است و این همان چیزی است که در حال رخ دادن است.

بنابراین، وجود ناسازگاری زمانی با پاسخ پرسش اول که در بالا اشاره شد، نیز کاملا سازگار است، به آن معنی که تداوم افزایش غیرعادی قیمت سهام در ماه های اخیر به طور درون زا زمینه تحمیل تورم بالاتر به اقتصاد را فراهم کرده است و در عین حال با رابطه بلندمدت رشد نقدینگی و تورم نیز ناسازگار نیست. البته، به نظر می رسد به تدریج دستگاه های سیاست گذاری متوجه این نگرانی شده اند و در نتیجه تعهد ضمنی برای حفظ قیمت سهام به هر قیمتی را به تدریج کنار گذاشته اند که اگر چنین باشد، امکان ممانعت از تشدید فشار تورمی و برگرداندن بازار سرمایه به کارکرد سودمند خود برای اقتصاد کلان فراهم خواهد شد.

نکته آخر آنکه جهش قیمت دارایی ها و تشدید تورم در ماه های اخیر صرفا ناشی از افزایش قیمت سهام نیست و عوامل سنتی از قبیل تشدید کسری بودجه و پیامد آن در تشدید رشد نقدینگی، شوک منفی عرضه ناشی از تحریم و همچنین ناشی از شیوع کرونا و تشدید انتظارات تورمی ناشی از تنش های بین المللی به قوت خود باقی هستند. آنچه در اینجا مورد تاکید است، صرفا روشن کردن این موضوع است که چگونه افزایش سرسام آور و چند برابر شدن قیمت سهام در ماه های اخیر، این جهش تورمی را تشدید کرده و خود مکانیزم تشدید تورم را فعال کرده است بدون آنکه رابطه تنگاتنگ رشد نقدینگی و تورم را منتفی کرده باشد.

منبع خبر : فرارو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «فرارو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
تورم   معما   نقدینگی   ویروس کرونا   کسری بودجه   بازار سرمایه   افزایش قیمت  
اخبار مرتبط
مسیر سخت بازگشت نقدینگی به نظام بانکی/ چرا بانک مرکزی نرخ سود سپرده را افزایش نمی دهد؟
رویداد 24
بورس سقوط می کند ؟
جام نیوز
بورس سقوط می کند؟
تیتر20
چرا ایران جزو کشورهای پرتورم جهان شد؟
بهار نیوز
سینماگران بورس باز
دنیای اقتصاد
ماجرای فروش ارزهای صندوق توسعه ملی برای جبران کسری بودجه/ ارزها کار دست دولت داد
اقتصاد نیوز
تبعات برداشت از صندوق توسعه را به دولت هشدار داده بودیم/ تداوم تلاش برای کنترل تورم روی 22 درصد
حزب الله نیوز
متهم موج تورمی کیست؟
ایسنا
دولت نقدینگی می سازد و به تورم دامن می زند
عصر امروز
تحریم و کرونا بودجه کشور را تحت تاثیر قرار داده است
مرور نیوز
استقراض دولت از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی، عوامل اصلی افزایش نرخ ارز/ شناسایی بازارهای صادراتی و افزایش صادرات راه حل خروج از مشکلات ارزی است
راه دانا
جهانگیری: در مقطع شیوع کرونا متوجه شدیم که بسیاری از «نه» گفتن ها مبنای صحیح ندارد
دنیای اقتصاد
رشد بورس می تواند چرخ تولید را بچرخاند؟
صبحانه با خبر
برآورد تورم 34 درصدی در پایان سال 1399 / توسعه بازار سرمایه و فروش سهام دولتی گامی مثبت در جهت مهار تورم
انتخاب
چرا بازار بورس جذاب شده است؟
ایسنا
سیاست های دولت برای سال 99 در بازار "سرمایه" تشویقی است
ایسنا
چرا در «دیوار» بیشتر آگهی های خودرو، قیمت «توافقی» دارند؟
صراط
نقدینگی بیش از حد مفهوم پول را از بین برده است
تسنیم
تبعات اقتصادی کرونا کنترل نشود با تورم مواجه می شویم/خلق نقدینگی نمی تواند اقتصاد کرونا زده را نجات بدهد
راه دانا
تزریق نقدینگی 20 میلیارد دلاری بانک مرکزی سوئیس برای حمایت از اقتصاد کرونازده/ ادامه تعطیلی خودروسازان آمریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا/ نوبخت: با افزایش قیمت گندم، نان گران نمی شود
تابناک
سهامداران به استقبال کرونا در بازار سرمایه می روند
تابناک
پول به بازار ارز برسد تورم بالا می رود
بهار نیوز
چرا غول تورم در ابتدای دهه 90 از چراغ درآمد؟
خبرآنلاین
تصمیم گیری هیجانی، عامل زیان بورسی
شمانیوز
عوامل کسری بودجه معرفی شدند: نقدینگی و تورم
عصر مالی
افزایش قیمت بنزین نتیجه ای جز تورم ندارد/ یارانه جدید مشکلی از بار معیشتی را نمی کاهد/ استیضاح وزیر نفت در تضاد با قانون برنامه ششم است
خبرگزاری ایلنا
ورود نقدینگی های سرگردان به بازار سرمایه؛ فرصت ها و تهدیدها
ایرنا
ورود نقدینگی هایِ سرگردان به بازار سرمایه
ساعت 24
علت رشد نجومی بازار سرمایه چه بود؟
روز نو
3 دلیل رشد نجومی شاخص بورس اعلام شد
ایران اکونومیست
مهمترین دلایل رشد اخیر بازار سرمایه
شبکه خبر
کاهش جذابیت بازار مسکن
سازه نیوز
کنترل ریسک سرمایه گذاری در بورس با صندوق های سرمایه گذاری
ایبنا
آیا سهم ساختمانی ها جای رشد دارد
بورس نیوز
رمزگشایی رسانه های داخلی از رشد خیره کننده بورس
ایرنا
تالار شیشه ای در انتظار اصلاح کوتاه مدت
ایبنا
حذف یارانه نقدی؛ آری یا نه
تین نیوز
صادرات خرما از تب و تاب افتاده است/ دخالت ناشیانه در بازار نکنیم/ هر سال که قیمت تعیین کردند، تولید کننده و صادر کننده ضرر کردند
گفتار نو
سیگنال های مثبتی برای تعادل بازار سرمایه وجود دارد/ خبری از خروج نقدینگی وجود ندارد/ سهام ها تا 20 درصد شده است
برنا نیوز
تاثیر مسایل سیاسی منطقه بر معاملات بازار سرمایه
ایران اکونومیست
اخبار مرتبط
bltرویداد 24 : مسیر سخت بازگشت نقدینگی به نظام بانکی/ چرا بانک مرکزی نرخ سود سپرده را افزایش نمی دهد؟
bltجام نیوز : بورس سقوط می کند ؟
bltتیتر20 : بورس سقوط می کند؟
bltبهار نیوز : چرا ایران جزو کشورهای پرتورم جهان شد؟
bltدنیای اقتصاد : سینماگران بورس باز
bltاقتصاد نیوز : ماجرای فروش ارزهای صندوق توسعه ملی برای جبران کسری بودجه/ ارزها کار دست دولت داد
bltحزب الله نیوز : تبعات برداشت از صندوق توسعه را به دولت هشدار داده بودیم/ تداوم تلاش برای کنترل تورم روی 22 درصد
bltایسنا : متهم موج تورمی کیست؟
bltعصر امروز : دولت نقدینگی می سازد و به تورم دامن می زند
bltمرور نیوز : تحریم و کرونا بودجه کشور را تحت تاثیر قرار داده است
bltراه دانا : استقراض دولت از بانک مرکزی و افزایش نقدینگی، عوامل اصلی افزایش نرخ ارز/ شناسایی بازارهای صادراتی و افزایش صادرات راه حل خروج از مشکلات ارزی است
bltدنیای اقتصاد : جهانگیری: در مقطع شیوع کرونا متوجه شدیم که بسیاری از «نه» گفتن ها مبنای صحیح ندارد
bltصبحانه با خبر : رشد بورس می تواند چرخ تولید را بچرخاند؟
bltانتخاب : برآورد تورم 34 درصدی در پایان سال 1399 / توسعه بازار سرمایه و فروش سهام دولتی گامی مثبت در جهت مهار تورم
bltایسنا : چرا بازار بورس جذاب شده است؟
bltایسنا : سیاست های دولت برای سال 99 در بازار "سرمایه" تشویقی است
bltصراط : چرا در «دیوار» بیشتر آگهی های خودرو، قیمت «توافقی» دارند؟
bltتسنیم : نقدینگی بیش از حد مفهوم پول را از بین برده است
bltراه دانا : تبعات اقتصادی کرونا کنترل نشود با تورم مواجه می شویم/خلق نقدینگی نمی تواند اقتصاد کرونا زده را نجات بدهد
bltتابناک : تزریق نقدینگی 20 میلیارد دلاری بانک مرکزی سوئیس برای حمایت از اقتصاد کرونازده/ ادامه تعطیلی خودروسازان آمریکا به دلیل شیوع ویروس کرونا/ نوبخت: با افزایش قیمت گندم، نان گران نمی شود
bltتابناک : سهامداران به استقبال کرونا در بازار سرمایه می روند
bltبهار نیوز : پول به بازار ارز برسد تورم بالا می رود
bltخبرآنلاین : چرا غول تورم در ابتدای دهه 90 از چراغ درآمد؟
bltشمانیوز : تصمیم گیری هیجانی، عامل زیان بورسی
bltعصر مالی : عوامل کسری بودجه معرفی شدند: نقدینگی و تورم
bltخبرگزاری ایلنا : افزایش قیمت بنزین نتیجه ای جز تورم ندارد/ یارانه جدید مشکلی از بار معیشتی را نمی کاهد/ استیضاح وزیر نفت در تضاد با قانون برنامه ششم است
bltایرنا : ورود نقدینگی های سرگردان به بازار سرمایه؛ فرصت ها و تهدیدها
bltساعت 24 : ورود نقدینگی هایِ سرگردان به بازار سرمایه
bltروز نو : علت رشد نجومی بازار سرمایه چه بود؟
bltایران اکونومیست : 3 دلیل رشد نجومی شاخص بورس اعلام شد
bltشبکه خبر : مهمترین دلایل رشد اخیر بازار سرمایه
bltسازه نیوز : کاهش جذابیت بازار مسکن
bltایبنا : کنترل ریسک سرمایه گذاری در بورس با صندوق های سرمایه گذاری
bltبورس نیوز : آیا سهم ساختمانی ها جای رشد دارد
bltایرنا : رمزگشایی رسانه های داخلی از رشد خیره کننده بورس
bltایبنا : تالار شیشه ای در انتظار اصلاح کوتاه مدت
bltتین نیوز : حذف یارانه نقدی؛ آری یا نه
bltگفتار نو : صادرات خرما از تب و تاب افتاده است/ دخالت ناشیانه در بازار نکنیم/ هر سال که قیمت تعیین کردند، تولید کننده و صادر کننده ضرر کردند
bltبرنا نیوز : سیگنال های مثبتی برای تعادل بازار سرمایه وجود دارد/ خبری از خروج نقدینگی وجود ندارد/ سهام ها تا 20 درصد شده است
bltایران اکونومیست : تاثیر مسایل سیاسی منطقه بر معاملات بازار سرمایه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.